Ľadový expres 2020 – zimná edícia – za zimou do Slovenského raja

Ľadový expres 2020

Ľadový expres 2020 – vláčik, ktorý vás privedie do raja za UNESCOm, ľadom a unikátnou prírodou! Oficiálna turistická agentúra pre rozvoj turistického ruchu v Košickom kraji Košice region turizmus prišla v lete 2018 po prvý krát s novinkou – vybavila nám priame vlakové spojenie Košíc s južnou stranou Slovenského raja, a to s ich najkrajšími miestami – Dedinky, Stratená, Dobšinská ľadová jaskyňa.

Východné Slovensko čarovné hrdé, mám ho rád! :)

A nezabudnite dať lajk a prihlásiť na odber ďalších našich videí! :)

Ľadový Expres, ako sa vláčik volá mal mimoriadny úspech a premával potom aj v zime a tak zase v lete a bude premávať aj túto zimu (2020) každú sobotu celý február! Odvezie vás do ľadového kráľovstva a späť už od 5,-EUR/dieťa, 10,-EUR/dospelý alebo 25,-EUR/rodinný. Vláčik štartuje v Košiciach vždy ráno o 7:55 a môžte doň nastúpiť, resp. vystúpiť kdekoľvek po ceste – vo všetkých staniciach: Košice – Kysak – Margecany – Gelnica – Nálepkovo – Mlynky – Dedinky – Stratená – Dobšinská ľadová jaskyňa – Telgárt, penzión a opačne.

Ľadová rozprávka v Slovenskom raji

Ľadová rozprávka v Slovenskom raji

Tohtoročný Ľadový Expres 2020 končí v TelgárteBooking.com

Ľadový expres ide cez najkrajšiu železničnú trať na Slovensku!

Východniari tak majú možnosť vychutnať si najkrajšiu železničnú trať na Slovensku bez prestupu a bez skorého ranného vstávania! Jediný pravidelný možný vlak do tejto nádhernej časti Košického kraja totiž odchádza z Košíc už o 6:07 (s prestupom v Margecanoch) a základná jednosmerná cesta stojí 5.25,-EUR.

Ďalší vlak odchádza z Košíc až o 14:07, to už je na lyžovačku asi neskoro….

Našťastie je tu chytrý nápad – Ľadový expres 2020 – zimná edícia! 🙂

Cena, kde a ako kúpiť lístky?

Ľadový expres

Zľavnený spiatočný lístok – Deti od 3-18 rokov, ZŤP, nad 62 rokov: 5,- EUR
Zľavnený + skipass: 10,90
Základný spiatočný lístok – dospelý: 10,- EUR
Základný + skipass: 19,90,-EUR
Rodinný spiatočný lístok (max. 2 dospelí a 3 deti): 25,- EUR / príplatok za skipass dospelý: 10,90 €/os. dieťa: 5,90€/os.

Lístok je možné kúpiť aj spolu so skipassom!!!

Pre porovnanie cien pravidelných vlakov Železničnej spoločnosti Slovensko

Dospelý: 5.25,- EUR
Dieťa/žiak/študent/dôchodca: 0,-EUR
Iba s prestupom v Margecanoch!

Ceny za jednosmerný lístok

Ľadový Expres 2020 je teda o niečo drahší ale zase máte miesto na sedenie a priame spojenie z Košíc. Preto nie je dôvod ďalej váhať! Čo najskôr navštívte Regionálny informačný bod na Hlavnej ulici 48 v Košiciach a kúpte si lístky na niektorú z februárových sobôt (kľudne aj na všetky :)).

Alebo si ich môžte kúpiť aj cez internet na stránke https://vylety.kosiceregion.com/ladovy-expres-zimna-edicia/.

Ľadový expres 2020

Ľadový expres 2020

Kam na výlet s Ľadovým expresom?

Čo stihnete až pristanete Ľadovým expresom v južnej časti Slovenského raja? Dobšinská ľadová jaskyna, ktorá je najnavštevovanejšou atrakciou Slovenského raja je v zime zatvorená aby sme sa mohli tešiť na leto! Ostatné miesta sú však otvorené a že sú všetky nádherné a nie je ich málo, to vám už musí byť jasné z nášho predchádzajúceho článku o Slovenskom raji a 21 miestach, ktoré sa tu oplatí navštíviť!

My sme Ľadový expres vyskúšali hneď v prvom termíne, t.j. 7.7.2018 a musím uznať, že neviem, či by som vedel naplánovať krajšiu sobotu! Za necelé 2 hodinky sme sa ocitli v ozajstnom raji!

Lyžovanie v Slovenskom raji

Hlavným cieľom zimného Ľadového expresu je lyžovanie a bežkovanie v Slovenskom raji. Poďme sa teda najprv pozrieť na možnosti, ktoré nám v tomto smere Slovenský raj ponúka.

1. Lyžiarske stredisko SKI Telgárt

Lyžiarske stredisko SKI Telgárt je vhodné ako pre rodiny s deťmi a začínajúcich lyžiarov tak aj pre pokročilých. Môžte sa tu zúčastniť napríklad aj RETRO lyžovačky – ak nastúpite na lyžovanie v retro oblečení (v štýle 80. a 90. rokov), máte 50% zľavu zo skipassu.

Čo ponúka Lyžiarske stredisko SKI Telgárt

 • 3 freeride zóny
 • 7 vlekov
 • 10 zjazdoviek
 • bežkárske trate
 • profi lyžiarska škola
 • zaujímavé atrakcie
 • výborná slovenská kuchyňa

Aktuálne snehové podmienky, webkamery a novinky z Lyžiarskeho strediska SKI Telgárt nájdete na ich stránke: skitelgart.sk

2. Lyžiarske stredisko Ski centrum Mraznica

Lyžiarske a rekreačno-športové stredisko Mraznica nájdete v obci Hnilčík neďaleko Nálepkova (výstup z vlaku v Nálepkove). Stredisko je vhodné pre náročných lyžiarov, ale aj pre začiatočníkov. Okrem lyžovanie sa tu však môžte aj korčuľovať na krytej ľadovej ploche!

Čo ponúka Lyžiarske stredisko Ski centrum Mraznica

 • 3 lyžiarske vleky, z toho 1 detský
 • lyžujete z výšky 1035 m.n.m.
 • dĺžka umelo zasnežovaných zjazdoviek je spolu 3000 m
 • dĺžka hlavnej zjazdovky je 1650 m
 • požičovňa lyží a snowboardov
 • úschovňa a servis lyží
 • lyžiarska škola a skôlka
 • krytá ľadová plochu na korčuľovanie 30 x 15 metrov

Aktuálne snehové podmienky, webkamery a novinky z Lyžiarskeho strediska Ski centrum Mraznica nájdete na ich stránke: scm.sk

3. Lyžiarske stredisko SKI Mlynky

SKI MLYNKY sú vlastne 3 lyžiarske strediská – Gugeľ, Dedinky a Biele Vody. Lyžiarske stredisko Mlynky – Biele Vody je vhodné hlavne pre nenáročných lyžiarov. Je tu možné aj nočné lyžovanie a bežkovanie po upravovaných bežkárskych tratiach. Pre začiatočníkov a mierne pokročilých je vhodné Lyžiarske stredisko Dedinky. Ski centrum Mlynky Gugel je k Ľadovému Expresu najbližšie – len 200m od stanice Mlynky.

Čo ponúka Lyžiarske stredisko SKI Mlynky

 • 3 samostatné SKI strediská
 • 9 zjazdových tratí
 • 7 vlekov
 • 1 lanovka
 • 35 km bežkárskych tratí
 • požičovňa lyžiarskej výstroje
 • večerné lyžovanie v stredu, piatok a sobotu od 17.00 – 21.00 hod v stredisku Biele Vody
 • ľadová plocha na korčuľovanie

Viac informácií nájdete na stránke skimlynky.sk

Lyžiarska mapa Mlynky - Dedinky

Lyžiarska mapa Mlynky – Dedinky

Zimná turistika v Slovenskom raji

Okrem lyžovania je tu ešte veľa iných možností ako stráviť zimu v raji! Slovenský raj je v zime otvorený aj pre turistov. S výnimkou Feraty Kyseľ sú otvorené všetky turistické trasy. V zime je však nutné sa poriadne obliecť a nezabudnúť na zimnú výstroj, hlavne na mačky, ktoré sa vám tu isto budú hodiť.

4. Turistika na výhľadový vrch Borovniak (1272m) a Strmú prť (1198m)

Jednou z možností je túra na vyhliadkový vrch Borovniak, ktorý je v nadmorskej výške 1272m. Z vlaku vystúpite v Dobšinskej ľadovej jaskyni! Od parkoviska (ku ktorému sa dostanete cez Náučný chodník Mokrade Hnilca) sem vedie najprv žltá a potom červená turistická značka (červená je známa aj ako cesta SNP, alebo pod označením E8 vedie naprieč celou Európou z Turecka až do Írska ak by si ju niekto chcel vyskúšať celú :))). Cestou späť ešte odbočte k ďalšiemu výhľadu nazvanom Strmá prť (1198m).

Táto trasa tam aj späť je dlhá 14.6 km a podľa mapy.cz zaberie 5:13 hodín. Teoreticky by ste ešte mali stihnúť spiatočný Ľadový expres. Ak nie, tak potom ďalšie vlaky z Dobšinskej ľadovej jaskyni vyrážajú 17:55 a 19:31. Lístky zakúpené na Ľadový expres ale neplatia na ostatných linkách!

Mapa verzia 1: https://en.mapy.cz/s/2Ppoy 14.6 km – 5:13 h
Mapa verzia 2: https://en.mapy.cz/s/2Ppp5 20.2 km – 6:34 h

Ľadová fontánka, Dobšinská ľadová jaskyňa

Ľadová fontánka, Dobšinská ľadová jaskyňa

5. Stratenský kaňon a Havrania skala

Ďalšou možnosťou ako stráviť zimu v raji je vystúpiť z Ľadového expresu v dedinke Stratená. Odtiaľ sa môžte vydať napríklad cez Stratenský kaňon až na Havraniu skalu (1153m). Po červenej, žltej a zelenej turistickej značke tak za 3,5 hodiny urobíte 10-kilometrové kolečko s prevýšením 618m. Mapa: https://en.mapy.cz/s/2PlMh

Ak si ale trúfate na viac, kolečko je možné zväčšiť na 15km cez Dobšinskú ľadovú jaskyňu! Mapa: https://en.mapy.cz/s/2PlL0. Teoreticky by ste to mali stihnúť za necelých 6 hodín, takže aj do odchodu Ľadového expresu.

Stratenský kaňon v zime

Stratenský kaňon v zime

6. Stratená – Dedinky cez Tiesňavy a Voniarky

Táto túra začína v Stratenej a končí na Dedinkách. Vystúpte teda v Stratenej a nasledujte túto mapku na Dedinky. Túto trasu mám zatiaľ iba v pláne ale mala by byť úplne v pohode: 10.9 km – 3:25 hod. Mapa: https://en.mapy.cz/s/2Pm3k.

Stratená v zime

Stratená v zime

7. Cez Stratenskú pílu a Malé Zajfy na Geravy aj s jazdou na koni

Vystúpte v Stratenej a cez Stratenskú pílu, Malé Zajfy (osobitne chránená časť prírody SR) prídete až na Geravy. Tu sa dá aj zajazdiť na koni, niečo zajesť, oddýchnuť…

A ak chcete, dá sa tu aj dovolenkovať. Je tu totiž horský hotel s unikátnym umiestnením. Až tu prídete nebudete odtiaľ chcieť odísť. Nuž ale ak chcete stihnúť Ľadový expres, neostane vám nič iné iba sa rýchlo pobrať na Dedinky, kde môžte nastúpiť na spiatočný Ľadový expres (mapa: https://en.mapy.cz/s/2Pmeo 11.6 km – 4:09 h), alebo ak vám ešte ostane čas a trochu síl, môžte sa vrátiť aj späť do Stratenej (mapa: https://en.mapy.cz/s/2Pmf4 13.6 km – 5:00 h).

Cesta cez Malé zajfy na Geravy, Slovenský raj

Cesta cez Malé zajfy na Geravy, Slovenský raj

8. Havrania dolina, Hajdúková lúka, Chotárna dolka

Tento výlet je dlhý 12.7 km a zvládnuť by sa mal dať za 4 hodinky. Z Ľadového expresu vystúpte v stanici Dedinky a po modrej značke prejdete cez Mlynky, Havraniu dolinu až po Chotárnu dolku.

Odtiaľ po červenej značke späť na Dedinky a ďalší krásny deň v raji je za vami. 🙂 Mapa: https://en.mapy.cz/s/2PmkE.

9. Zejmarská roklina, Geravy s jazdou na koni, Dedinky, Stratenská píla

Jediná roklina v južnej časti Slovenského raja (ale nie menej pekná) je Zejmarská roklina. Aj tú môžte absolvovať vďaka Ľadovému expresu. Vystúpte na stanici Dedinky a cez priehradu sledujte zelenú turistickú značku až po hotel na Dedinkách.

Tu odbočte na červenú smerom na Biele vody. Tu na vás už bude čakať nádherná roklina aj s vodopádikom a jedným rebríkom, ktorý hravo zvládnu aj deti (s istením rodičov, samozrejme). Klasika jazdenie na koňoch na Geravách, pivko, šlofíček a späť na Dedinky po zelenej. Potom môžte pokračovať do Stratenej cez Stratenskú pílu (mapa: https://en.mapy.cz/s/2Pmrv 10.4 km – 3:54 h) alebo sa vrátiť na stanicu na Dedinkách (mapa: https://en.mapy.cz/s/2Pmsa 8 km – 2:55 h).

Dedinky v zime

Dedinky v zime

10. Túra na Kráľovu hoľu

Ľadový expres 2020 má konečnú v Telgárte a vďaka tomu sa okrem Slovenského raja vieme dostať ľahko aj do Nízkych Tatier! To, že na Kráľovej holi stojí strom zelený vieme všetci veľmi dobre, ale či je to naozaj tak… o tom sa musí ísť presvedčiť každý sám.

No a tí, ktorí vystúpia až v Telgárte, majú tak jedinečnú možnosť vyraziť na jeden z našich najznámejších a najviac ospevovaných kopcov – Kráľovu hoľu. Tu zabijete 4 muchy jednou ranou, pretože sa Ľadovým expresom presuniete cez Slovenský raj, výjdete na horu Nízkych Tatier a odtiaľ je nádherný výhľad na Vysoké Tatry a Muránsku planinu!

Podľa mapy.cz je to však cca 6 hodinová túra (5:52). Ak chcete stihnúť spiatočný Ľadový expres (odchádza 15:53), musíte ju dať za 5 hodín! Alebo sa môžte vrátiť ďalším (posledným) vlakom z Telgártu, ktorý odchádza 17:42 do Košíc.

Stratenská píla v zime

Stratenská píla v zime

11. Hrebeňovka Nízkych Tatier

Ak ste sa rozhodli nevracať sa už späť do Košíc, je tu ešte jedna možnosť – špecialitka z Telgártu. Práve na Kráľovej holi totiž začína Hrebeňovka Nízkych Tatier, takže Ľadový expres je vhodný aj pre väčších turistov!

Veľa som o nej počul a všetkým čo o nej rozprávali, úprimne závidel… Trasa má cca 100km, končí v Donovaloch a dá sa zvládnuť za 4 dni (vraj aj za menej). Mapa: https://en.mapy.cz/s/3uA35. Myslím, že je čas prestať závidieť a len sa rozhodnúť ju prejsť!

Hrebeňovka Nízkych Tatier

Hrebeňovka Nízkych Tatier niekde medzi Ďumbierom a Chopkom

12. Telgártska slučka

Telgártský tunel, Telgártský viadukt a Chmarošský viadukt sú určite jednými z naj stavieb na Slovensku a ak ste viac na technické pamiatky než na vysokohorskú turistiku, prejdite sa z Telgártu sem!

Je to veľmi obľúbené miesto fotografov, ale je lepšie si počkať až po nich pôjde Ľadový expres. 🙂 Táto trať bola ukončená a spustená do prevádzky v roku 1936, odvtedy nám všetkým pekne slúži a veľa turistov sem príde aj kvôli týmto technickým pamiatkam. Mapa: https://en.mapy.cz/s/3uA73

Chmarošský viadukt v zime

Chmarošský viadukt v zime

A tak by sme mohli pokračovať ďalej a ďalej… Ľadový expres je tu a ponúka niečo pre každého! Takže nasedat, jede se na rodinný výlet!

Kam inam ešte na výlet?

Prielom Hornádu v zime, Slovenský raj, Košický kraj, SlovenskoĎalšie tipy na výlety po Slovenskom raji: Slovenský raj – 18 miest, ktoré musíte navštíviť – Kam na výlet, tipy, turistické trasy, mapy

Spišská Kapitula, Slovenské pamiatky UNESCOViac o UNESCO miestach na Slovensku: Slovensko a jeho 30 UNESCO miest, ktoré musíte navštíviť!

Obchod na Korze, Sabinov, Kam na výlet, Východné SlovenskoViac o nádherných miestach na Východnom Slovensku: 160 tipov na najkrajšie miesta Východného Slovenska!

Julius Szabo

Tak som sa po čase (8 rokov) vrátil s5 na Slovensko a pre moju lepšiu orientáciu v teréne som si vytvoril túto stránku. Snáď pomôže aj vám lepšie sa zorientovať. Ak chcete viac tipov, mám aj web govisity.com ;)

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *