Slovenské pralesy – prírodné dedičstvo UNESCO

Slovensko je z veľkej časti pokryté lesmi. Viac ako 40% plochy Slovenska tvoria lesy, a patríme tak k najviac zalesneným krajinám Európy. Rovnakú časť tvorí poľnohospodárska pôda. Na Slovensku však máme aj pralesy! Síce nie dažďové ale pôvodné bukové a vďaka tomu máme o jeden zápis v zozname svetového prírodného dedičstva UNESCO viac.
Slovenské pralesy
Badínsky prales
Badínsky prales je jedným z najstaršie chránených území na Slovensku, a to už od roku 1913. Nachádza sa zhruba 10km od Banskej Bystrice a jedným z najvýznamnejších návštevníkov pralesa bol princ Charles v roku 2000, ktorý si odtiaľ odviezol pár mladých stromčekov.
Badinský prales, Kremnické vrchy, Banskobystrický kraj, stredné Slovensko / foto Gasparct
Dobročský prales
Dobročský prales sa nachádza pri Brezne a nie je verejne prístupný. Platí tu prísny zákaz vstupu od roku 1996, no môžte sa na jeho hranice dostať po turistickej ceste s informačnými tabuľami.
Poznáte najkrajšie mesto na Slovensku? 🙂
Najkrajšie mesto na Slovensku?Podľa mňa je toto najkrajšie mesto na Slovensku, čo poviete? 🙂 Taká malá Praha! 😉 https://tipnatrip.com/kam-do-mesta-kosice/ Youtube: https://youtu.be/ipzredn51O0 Visit Kosice Košice Región Slovakia.travel
Posted by Tip na Trip on Monday, June 24, 2019
A nezabudnite dať lajk! 🙂
Najstaršia 450-ročná jedľa s obvodom takmer sedem metrov bola v Dobročskom pralese v roku 1964 zlomená vetrom. Jej výška bola 56 metrov, čo je výška zhruba 20 poschodového paneláku. Aj ostatné stromy sú podobného vzrastu.
Dobročský prales, Veporské vrchy, Banskobystrický kraj, stredné Slovensko / foto Peter Fenďa
Havešová (UNESCO)
Prales Havešová sa pýši jedným z najvyšších bukových stromov na svete. Už od roku 1964 je prales prírodnou rezerváciou a od roku 1997 ho spolu s Pralesmi Rožok a Stužica chráni aj Národný park Poloniny.
Prales Havešová (UNESCO), Národný park Poloniny, východné Slovensko / foto Benjamín Jarčuška
Národná prírodná rezervácia Rožok (UNESCO)
Národný park Poloniny, vychodné Slovensko / foto Ján Sokoly
Už od roku 2007 sú pralesy zapísané pod názvom Karpatské bukové pralesy a Staré bukové lesy Nemecka, a chránia tak lesy svetového významu nielen na Slovensku, ale aj na Ukrajine a v Nemecku.
Prales Stužica (UNESCO)
Prales Stužica, Národný park Poloniny, východné Slovensko / foto Caroig
Šimonka (vrch)
Šimonka je najvyšším vrchom Slanských vrchov, dosahuje nadmorskú výšku 1092 metrov a za priaznivého počasia z neho pekne uvidíte Vysoké Tatry aj Kráľovú hoľu. Najrýchlešie sa naň dostanete po červenej značke od Zlatej bane, východne od Prešova. Jej vrchol pokrýva zaujímavý listnatý prales!
Nádrž Sigord, Slanské Vrchy, východné Slovensko / foto Julo pre Tip na Trip
Vihorlatský prales (UNESCO)
Vihorlatský prales je súčasťou Vihorlatských vrchov, obkolesujúcich Zemplínsku Šíravu. Nájdete tu 240 ročné buky v okolí vrchu Vihorlat (1076m). Do roku 2012 bol vstup do Vihorlatského pohoria zakázaný kvôli tomu, že sa tu nachádza vojenský priestor.
Pohľad na vrch Vihorlat z Červenej skaly, Východné Slovensko / foto CaptainClawHE