Starý Ťahanovský tunel, Košice

Starý ťahanovský tunel, Košice

Starý Ťahanovský tunel bol postavený v roku 1870 ako súčasť jednokoľajnej Košicko-bohumínskej železnice, blízko dnešnej oblasti Ťahanoviec. Tento tunel, dlhý 277,4 metrov, bol vyrazený pomocou rakúskej tunelovacej techniky.

Východné Slovensko čarovné hrdé, mám ho rád! :)

A nezabudnite dať lajk a prihlásiť na odber ďalších našich videí! :)

Počas konca druhej svetovej vojny utrpel tunel vážne poškodenie zo strany ustupujúcich nemeckých jednotiek. Výbuch spôsobil destabilizáciu svahu a spôsobil zosuvy horninových vrstiev, ktoré zavalili tunel na troch miestach. Nad tunelom sa objavil obrovský kráter.

Opravy začali v marci 1945 s nasadením 700 robotníkov, pracujúcich v troch zmenách denne. Na pomoc prichádzali baníci z iných miest, ktorých ubytovanie však bolo problematické. Postupne sa situácia zlepšila, miestni obyvatelia poskytli 35 vozov denne a začali sa starať aj o ubytovanie cudzích pracovníkov.

Tvorba webstránok

Nedostatok pracovného náradia spomalil začiatok odpratávacích prác. Robotníci museli zháňať náradie po okolitých dedinách a so značným úsilím sa prebíjali cez zasypanú časť tunela.

Nový Ťahanovský tunel a vpravo kúsok zasypaného Starého ťahanovského tunela, Košice

Nový Ťahanovský tunel a vpravo kúsok zasypaného Starého ťahanovského tunela, Košice

Keďže oprava tunela bola náročná a trať nemohla byť mimo prevádzky dlhšie obdobie, rozhodlo sa v marci 1945 postaviť okolo poškodeného tunela provizórnu trať, ktorá obišla zničenú časť.

Stavba preložky, ktorá si vyžiadala odstrel tisícov kubických metrov horniny, trvala kvôli problémom okolo rieky Hornád dlhšie. Napriek tomu bola dokončená začiatkom mája 1945 a umožnila obnovenie jednokoľajovej prevádzky na trati.

Po zdvojkoľajnení trate v roku 1955 bol tunel vyradený zo železničnej prevádzky, aj keď zostal v správe ČSD. Neskôr bol využívaný ako sklad ovocia a zeleniny, ale od roku 1989 už nebol využívaný a tunel začal chátrať.

Aj keď sú oba portály dodnes zachované, prístup do Starého Ťahanovského tunela je zamedzený porastom a druhá strana je zasypaná kameňmi. Ale mohol by byť povýšený na technickú pamiatku a zrekonštruovaný ako napríklad Margecanský tunel alebo Slavošovský tunel.

Ak ste v meste Košice dlhší čas, Starý Ťahanovský tunel môže byť dobrým tipom na výlet na bicykloch. Ďalšie miesta v Košiciach nájdete tu: Kam do mesta Košice – 100 miest a akcií, ktoré v Košiciach musíte navštíviť

Tvorba webstránok

Julius Szabo

Tak som sa po čase (8 rokov) vrátil s5 na Slovensko a pre moju lepšiu orientáciu v teréne som si vytvoril túto stránku. Snáď pomôže aj vám lepšie sa zorientovať. Ak chcete viac tipov, mám aj web govisity.com ;)

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *