Túra: Šimonka (1092m) – najvyšší vrch Slanských vrchov

Šimonka, Slanské vrchy

Na vrchol Šimonka (1092m), ktorý je najvyšším vrchom Slanských vrchov vedú turistické cestičky z viacerých strán. Od Prešova, od Hermanoviec nad Topľou alebo zo severnej či južnej časti Slanských vrchov.

Východné Slovensko čarovné hrdé, mám ho rád! :)

A nezabudnite dať lajk a prihlásiť na odber ďalších našich videí! :)

Taká najkratšia trasa vedie od Prešova, od obce Zlatá baňa, kam sa viete dostať autom. Provizórne parkovisko je na lúke nad obcou, kde nájdete rozcestník s turistickým označením Temný les (666 m.n.m.).

Šimonka, Slanské vrchy 3

Šimonka, Slanské vrchy 3

Odtiaľ vedie zelená turistická značka krásnym lesom, ktorý je vždy plný vody a teda často aj blata. Treba sa na to pripraviť a vhodne obuť. Kúsok nad parkoviskom je atrakcia – drevený megafón Hlas lesa, kde môžte počúvať zvuky prírody. Je však mimo značeného chodníka a ľahko ho miniete. Mapa: https://en.mapy.cz/s/gemupocuvu

Zelená značka vedie až po sedlo Grimov laz, kde odbočíte na žltú značku, ktorá vás už privedie až na Šimonku. Cesta hore je od Temného lesa dlhá 3km a zaberie vám tak 2 hodiny.

Na Šimonke síce nie je horská chata ale je tam krásny výhľad (ak máte šťastie tak aj na Tatry) a najnovšie tam pribudla aj lavička. Späť sa vrátite po rovnakej trase.

Šimonka je najvyšším vrchom Slanských vrchov ale je aj najvyšším vrchom široko ďaleko. Preto je obľúbená najmä medzi Prešovčanmi. Najbližšie podobne vysoké kopce sú v pohorí Branisko (Smrekovica 1200m, Patria 1171m, Sľubica 1129m) alebo v Čergove (Lysá 1068m, Minčol 1157m), či v Čiernej hore (Roháčka 1028m).

Šimonka, Slanské vrchy 2

Šimonka, Slanské vrchy 2

Šimonka, Slanské vrchy 4

Šimonka, Slanské vrchy 4

Šimonka, Slanské vrchy 5

Šimonka, Slanské vrchy 5

Šimonka, Slanské vrchy 6

Šimonka, Slanské vrchy 6

Šimonka, Slanské vrchy 7

Šimonka, Slanské vrchy 7

Julius Szabo

Tak som sa po čase (8 rokov) vrátil s5 na Slovensko a pre moju lepšiu orientáciu v teréne som si vytvoril túto stránku. Snáď pomôže aj vám lepšie sa zorientovať. Ak chcete viac tipov, mám aj web govisity.com ;)

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *