Hájske vodopády v národnom parku Slovenský Kras – malé ale pekné!

Hájske vodopády, Slovenský kras

Hájske vodopády! Slovensko je prírodný klenot, ktorý sa môže pochváliť zhruba 250 vodopádmi, ktoré nájdete po celej krajine. Zatiaľčo väčšina vodopádov sa nachádza v národnom parku Slovenský raj (90+), vo zvyšnej časti Košického kraja už veľa vodopádov nenájdete – výnimku tvorí národný park Slovenský kras. Ale ani tu ich nie je veľa. Hájske vodopády sú ale určite najkrajšie, nachádzajú sa v doline medzi obcami Háj a Hačava!

Východné Slovensko čarovné hrdé, mám ho rád! :)

A nezabudnite dať lajk a prihlásiť na odber ďalších našich videí! :)

Aj keď náš najvyšší vodopád meria 80 – 90 metrov (Kmeťov vodopád vo Vysokých Tatrách), Hájske vodopády patria medzi tie najmenšie s výškou od 1 do 7 metrov. To však nemení nič na tom, že sú veľmi pekné a stoja za návštevu.

Hájske vodopády - panoráma, Slovensko
Hájske vodopády – panoráma, Slovensko

Hájske vodopády – Viac informácií

Hájske vodopády sa nachádzajú na spodnom konci Hájskej doliny, vo východnej časti Národného parku Slovenský kras. Sú veľmi ľahko prístupné a ak sem prídete autom, nebudete potrebovať viac než hodinu aby ste si pozreli všetky.

Stredný vodopád v zime, Hájske vodopády, Slovensko
Stredný vodopád v zime, Hájske vodopády, Slovensko

Sem je však dobré prísť aj na celý deň, nachádza sa tu prístrešok s ohniskom a môžte si tu tak uvariť dobrý guláš alebo opiecť nejakú slaninku. V lete je tu príjemná klíma a ak sa potrebujete schladiť tak Hájske vodopády sú na to ideálnym miestom. Môžte tak stráviť pekný deň v obkolesení niekoľkých nádherných vodopádov.

Nachádza sa tu niekoľko menších ale aj väčších vodopádov a kaskád, ktoré vytvára Hájsky potok pretekajúci údolím. V horúcom lete poskytujú chladnejšie a vlhkejšie prostredie, zatiaľčo v zime vytvárajú úžasné ľadové výtvory.

Veľký vodopád počas horúceho a suchého leta, Hájske vodopády, Slovensko
Veľký vodopád počas horúceho a suchého leta, Hájske vodopády, Slovensko

Vodopády sa neustále menia, sú iné počas suchého leta ale vedia byť aj poriadne dravé počas výdatných dažďov. Bez ohľadu na počasie a ročné obdobie, Hájske vodopády môžete navštíviť kedykoľvek a určite to nikdy nebudete ľutovať!

Vodopády majú aj vlastné mená:

– Hájsky vodopád nad mostom
– Veľký Hájsky vodopád
– Stredný Hájsky vodopád
– Horný Hájsky vodopád
– Dolný Hájsky vodopád

Dolný vodopád, Hájske vodopády, Slovensko
Dolný vodopád, Hájske vodopády, Slovensko

Ako sa dostať k Hájskym vodopádom

Asi najlepší spôsob, ako navštíviť Hájske vodopády je autom. V dedine som videl stáť a dokonca aj prechádzať autobus, no nájsť vhodné spojenie už nie je také jednoduché. Od Košíc to je necelých 40km, no autobusom sa tu väčšinou prestupuje 2x (v Moldave a v Turni). Myslím, že by tu mali zachádzať všetky priame autobusy do/z Rožňavy…

Stredný vodopád, Hájske vodopády, Slovensko
Stredný vodopád, Hájske vodopády, Slovensko

Keď prídete autom, môžete si ho nechať zaparkované v dedine, je tam niekoľko pripravených parkovacích miest popri hlavnej ceste. Ale zopár miest nájdete aj nad dedinou, blízko Hájskych vodopádov.

Označený turistický chodník vedie po asfaltovanej ceste spájajúcej obec Háj s dedinou Hačava (v hornej časti Hájskej doliny). Z tejto cesty potom vedie niekoľko odbočiek dolu k potoku a k vodopádom.

Hájske vodopády v zime, Slovensko
Hájske vodopády v zime, Slovensko

Niektoré vodopády sú dobre označené, no niektoré miniete veľmi ľahko a budete musieť tak ako ja, prísť viac krát. 🙂 Aj tak som ešte všetky nevidel. 🙂 Takže ak chcete vidieť všetky, držte sa popri potoku a z cesty odbočte na každý vyšliapaný chodníček (nie len tam, kde je tabuľa).

Čo vidieť a navštíviť v okolí Hájskych vodopádov

Filmová Socha Anjela

Aj keď sa Hájske vodopády dajú vidieť za 1 deň, určite neurobíte zle ak sa do tejto časti Slovenského Krasu vyberiete na viac dní. Tu sa totiž dobre zabavíte aj niekoľko dní. Priamo v obci môžete napríklad vidieť vysokú sochu anjela.

Ak ste fanúšik filmov, možno ste túto sochu videli už v americkom filme Za nepriateľskou líniou z roku 2001 s Owenom Wilsonom a Gene Hackmanom v hlavných úlohách. Niektoré jeho časti boli natáčané práve tu v obci Háj a veľkého anjela filmári po nakrúcaní darovali obci Háj. Owen Wilson sa vo filme hrá na Sylvestra Stalloneho no s tým nosom to mne osobne veľmi nesedí, radšej mám s ním komédie. 🙂 Inak je film celkom v pohode.

Socha anjela, Háj, Slovensko
Socha anjela, Háj, Slovensko

Turniansky hrad

Môžete vyliezť aj na kopec so zrúcaninou Turnianskeho hradu (po žltej turistickej značke z obce Háj – zabere vám to 40 minút a jedna cesta je asi 3 km dlhá). Turniansky hrad poskytuje jeden z najkrajších výhľadov na celé okolie.

Turniansky hrad, Slovensko
Turniansky hrad, Slovensko

Zádielska planina

Z obce Háj vedie ďalej turistický chodník na Zádielsku planinu. Po zelenej a potom kúsok ešte po modrej značke prídete k Zádielskej planine s nádherným výhľadom do roklín. Na jar sú na planine nádherné kvety vrátane chlpatého ponikleca!

Zádielska planina, Slovenský kras

Zádielska planina, Slovenský kras

Zádielska tiesňava

Alebo môžete navštíviť najkrajšiu roklinu národneho parku Slovenský Kras. Zádielska tiesňava je vzdialená len 1 hodinu od obce Háj po zelenej turistickej značke (5 km).

Samotná Zádielska tiesňava je veľmi pekná a ľahko prechodná, vhodná pre rodiny s ďeťmi a pre trochu terénnejšie kočiare (asfaltová cesta, ktorá cez ňu vedie, je na niektorých miestach dosť rozbitá a po riadnych dažďoch koncom roka 2020 aj miestami takmer nepriechodná).

Zádielska tiesňava, Národný park Slovenský Kras, Slovensko
Zádielska tiesňava, Národný park Slovenský Kras, Slovensko

Jasov a Jasovská jaskyňa

Ďalším zaujímavým miestom v okolí je obec Jasov. Obec, vrátane Jasovskej jaskyne, kláštora, starého cintorína, rybníkov a lesov okolo patrí k najobľúbenejším turistickým miestam v Košickom kraji. Hoci televízory a chladničky vyhodené do rieky Bodva (okrem ton ďalšieho odpadu) tu určite neprehliadnete. Viac info tu: https://tipnatrip.com/jasovska-jaskyna-a-okolie/

Jasovská jaskyňa, Slovensko
Jasovská jaskyňa, Slovensko

Slovenský kras patrí medzi top destinácie Slovenska. Prečítajte si môj ďalší článok: Slovenský kras – 33 tipov Kam na výlet! Rady, turistické trasy, mapy!

No a ak sa vám tieto miesta páčili, budete určite chcieť vidieť aj zvyšok Slovenska. Prečítajte si o najkrajších miestach na Slovensku a nájdite viac pekných miest v ďalších národných parkoch Slovenska.

Julius Szabo

Tak som sa po čase (8 rokov) vrátil s5 na Slovensko a pre moju lepšiu orientáciu v teréne som si vytvoril túto stránku. Snáď pomôže aj vám lepšie sa zorientovať. Ak chcete viac tipov, mám aj web govisity.com ;)

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *