Kam do mesta Bratislava – čo navštíviť v Bratislave: 30 miest

Bratislava

Bratislava, naše hlavné mesto, láka turistov rovnako ako zvyšok Slovenska. Poďme sa pozrieť na najkrajšie miesta v Bratislave, ktoré musíte navštíviť!

Východné Slovensko čarovné hrdé, mám ho rád! :)

A nezabudnite dať lajk a prihlásiť na odber ďalších našich videí! :)

Nadčasová krása, bohatá kultúrna scéna a pôvabná atmosféra – to sú len niektoré z dôvodov, prečo by ste mali zvážiť návštevu Bratislavy. Hlavné mesto Slovenskej republiky sa môže pýšiť nie len historickými pamiatkami, ale aj modernými zázrakmi architektúry a rozmanitými zážitkami pre návštevníkov všetkých vekových kategórií. Ak ešte váhate, tu je niekoľko presvedčivých dôvodov, prečo by ste mali túto nádhernú destináciu zahrnúť do svojho zoznamu ciest.

Bratislava – čo vidieť a navštíviť

1. Bratislavský hrad

Kto by nepoznal jednu z najvýraznejších dominánt hlavného mesta? Typickým znakom tohto hradu sú štyri malé vežičky, pričom málokto vie, že každá z nich má iné rozmery, teda ani jedna nie je rovnako veľká ako druhá.

Táto Národná kultúrna pamiatka sa nachádza na jednom z výbežkov pohoria zvaného Malé Karpaty. Medzi turistami je obľúbený najmä preto, že z jeho nádvoria, respektíve z celého komplexu Bratislavského hradu je nádherný výhľad nielen na mestskú časť Bratislava – Staré mesto, ale aj na zvyšok Bratislavy, či dokonca na Rakúsko.

Bratislavský hrad, Bratislava

Bratislavský hrad, Bratislava / Kurayba flickr.com

Okrem upravenej hradnej záhrady, v ktorej mnoho ľudí trávi čas počas letných dní je Bratislavský hrad zaujímavý aj pre jeho historický pôvod. Jedna zaujímavosť, ktorá určite stojí za zmienku je to, že prvá zmienka o tomto hrade pochádza ešte z roku 907 n.l.

O takmer tisíc rokov neskôr, presnejšie v roku 1811 Bratislavský hrad vyhorel. Odvtedy si hrad prešiel dvomi veľkými rekonštrukciami, pričom jedna z nich bola ešte v polovici dvadsiateho storočia a tá druhá len pred niekoľkými rokmi, v roku 2008.

2. UFO, Bratislava

Pri prehliadke Bratislavy vám dozaista udrie do očí most, na ktorého vrchole na nachádza predmet pripomínajúci UFO. Ide o zaujímavé miesto, ktoré slúži nielen ako vyhliadka, ale nachádza sa v nej aj reštaurácia.

Táto stavba dosahuje úctyhodných 85 metrov a dovnútra UFA vás vyvedie výťah. Ide o neodmysliteľnú súčasť celého hlavného mesta Slovenska, Bratislavy.

Začiatky tohto zaujímavého mosta, na ktorom sa nachádza spomínaná vyhliadková veža sa začali ešte v roku 1967, kedy sa skupina slovenských architektov rozhodla zrealizovať jednu z azda najodvážnejších stavieb tej doby.

Kulinárske lahôdky

Bratislava ponúka široký výber reštaurácií a kaviarní, kde môžete ochutnať tradičné slovenské jedlá aj medzinárodnú kuchyňu. Nezabudnite si vychutnať niektoré typické špeciality, ako sú bryndzové halušky, kapustnica alebo lokše. Mestské trhy a potravinové festivaly vám umožnia objaviť miestne lahôdky a tradičné produkty.

Uvedenie do prevádzky nastalo len o päť rokov neskôr v roku 1972. Začiatkom nového tisícročia v roku 2001 bol Most SNP spolu s vyhliadkovou vežou vyhlásený dokonca za slovenskú stavbu storočia. Pod týmto mostom sa nachádza aj obľúbená cyklotrasa.

Keď vyjdete z mosta, vkročíte priamo do srdca Sadu Janka Kráľa, a zároveň sa môžete kochať nábrežím rieky Dunaj. Zaujímavosťou je aj niekoľkonásobná zmena názvu mosta, na ktorom sa vyhliadková veža nachádza.

Najskôr niesol dnešný názov teda Most SNP, po revolúcií sa premenoval na Nový most a v roku 2012 sa most opäť vrátil ku pôvodnému názvu, pod akým ho poznáme aj dnes.

Ufo, Bratislava

Ufo, Bratislava / Norbert Eder, flickr.com

3. Veža Kamzík

Ďalšou vyhliadkou v Bratislave, ktorú sa rozhodne oplatí navštíviť, je veža Kamzík. Táto veža s vyhliadkovou plošinou je uprostred Malých Karpát a teda okrem krásneho výhľadu na Bratislavu, si môžete vychutnať aj prírodu.

Oblasť, v ktorej sa veža nachádza nesie názov Koliba. Televízna veža na tomto vrchu Kamzík sa nachádza v nadmorskej výške 433 m n.m. a postavená bola v roku 1975. Ako už bolo spomínané, ide o televíznu vežu, ktorej hlavným účelom je sprostredkovávať vysielanie, ale je prístupná aj verejnosti.

Netreba zabúdať, že vo veži sa nachádza aj reštaurácia či kaviareň. Zaujímavosťou je, že do roku 1997 bola dokonca prístupná aj vyhliadková plošina, ktorú však v spomínanom roku uzavreli a to z dôvodu silného a nebezpečného vetra.

Azda najzaujímavejšou atrakciou v súvislosti s televíznou vežou na Kamzíku je práve reštaurácia, ktorá sa v nej nachádza. V nej sa totižto nachádza plošina na ktorej zákazníci sedia a ktorá sa po celý čas otáča.

Vďaka nej máte možnosť si vychutnať 360 – stupňovú vyhliadku počas celého jedla. V reštaurácií, ktorá nesie názov Altitude vám čašnici taktiež ponúknu ochutnávku rôznych vín.

Veža Kamzík, Bratislava

Veža Kamzík, Bratislava / Autor: ANDREJ NEUHERZ

Ideálna poloha

Bratislava je ideálnou základňou na cestovanie do okolia. Susedí so susednými krajinami – Rakúskom, Maďarskom a Českou republikou. Môžete sa vybrať na výlety do okolitých vinohradov, hradov a prírodných krás.

4. Sad Janka Kráľa

Tento park v mestskej časti Bratislava-Petržalka sa pýši prívlastkom najstarší verejný park v Európe. Jeho založenie sa odhaduje v rokoch 1774-1776 a hlavným impulzom pre jeho vybudovanie bolo práve vytvorenie v tom čase jedného z prvých parkov na tomto území, ktorý by slúžil aj širokej verejnosti.

Ide o obľúbené miesto Bratislavčanov, ktoré slúži najmä na oddych, rekreáciu, či priestor na rôzne športy. V sade Janka Kráľa sa konajú aj rôzne podujatia.

Zo sadu sa pritom dá priamo dostať ku nábrežiu Dunaja. Uprostred Sadu Janka Kráľa narazíte aj na vežu kostola, ktorá je okrem chránenej kultúrnej pamiatky aj obľúbeným miestom pre fotenie, či už svadobných alebo iných fotografií.

Počas letných mesiacov tu dozaista stretnete nejeden svadobný pár. Okrem tejto drobnej architektonickej atrakcie tu nájdete aj sochu Janka Kráľa, ktorú obklopujú kvety hrajúce rôznymi farbami, či fontánu.

Je potrebné podotknúť, že tak, ako už spomínaná veža kostola, aj celý Sad Janka Kráľa je chránený a jeho celý priestor a rovnako tak aj priestor Tyršovho nábrežia je na zozname Pamiatkového fondu Slovenskej republiky.

Sad Janka Kráľa, Bratislava

Sad Janka Kráľa, Bratislava / Autor: Svetovid

5. Danubiana

Okrem zaujímavej polohy tohto múzea, sa vyznačuje tým, že ide o jedno z najmladších múzeí moderného umenia v Európe. Toto múzeum sa nachádza na rozhraní rakúskych, maďarských a slovenských hraníc.

Múzeum je rozhodne prínosné navštíviť aj vďaka zaujímavej architektonickej stavbe, v ktorej sa nachádza. Keďže je situované na polostrove na Dunaji, voda, ktorá obkolesuje celú budovu múzea vytvára nezabudnuteľnú atmosféru.

Za jeho vznikom stoja dvaja ľudia, a to Holanďan Gerard Meulensteen, ktorý sa okrem podnikania zaoberá aj zberateľstvom umenia a Slovák Vincent Polakovič. Toto múzeum moderného umenia otvorilo svoje brány ešte v roku 2000 a ponúka nielen diela slovenských autorov a umelcov, ale aj zahraničných.

Po štrnástich rokoch od otvorenia múzea, teda v roku 2014 sa otvorila aj prístavba a to za podpory vlády Slovenskej republiky, ktorá priestory ešte viac rozšírila. Zaujímavým miestom je aj okolie tohto múzea, ktoré je dotvárané parkom v ktorom môžu návštevníci objaviť viaceré sochárske diela ako slovenských, tak aj zahraničných sochárov. Web múzea: https://danubiana.sk/

Danubiana, Bratislava

Danubiana, Bratislava / Autor: LenislavaPhoto: Pavol Harum

6. Sandberg

Na území masívu s názvom Devínska Kobyla sa nachádza pre paleontológiu významná lokalita, Sandberg. Táto pamiatka patrí do chránenej krajinnej oblasti Malé Karpaty a zároveň Národnej prírodnej rezervácie Devínska Kobyla. Na vrchu Sandbergu sa nachádza vyhliadka, z ktorej sa možno pokochať krásami západného Slovenska.

Za chránené nálezisko bola táto lokalita v na vyhlásená v roku 1964 a o rok na to bola dokonca premenovaná na Štátnu prírodnú rezerváciu Devínska Kobyla. Pri zmene názvu sa to ešte nekončilo, keďže koncom minulého storočia, presnejšie v roku 1995 bola z pôvodnej štátnej prírodnej rezervácie premenovaná na Národnú prírodnú rezerváciu a to s najvyšším stupňom ochrany.

Vzácnosť tejto prírodnej rezervácie spočíva najmä v objavoch bohatej teplomilnej flóry ale aj fauny, a to predovšetkým hmyzu. Z pohľadu paleontológie sa na tomto území nachádzajú zvyšky treťohorného mora, ale aj vápence z období jury či spodnej kriedy, či pieskovce.

Dokonca sa na území dnešného Sandbergu našli viac ako tri stovky rôznych druhov skamenelín, a to vrátane takých vzácnych ako žralokov, veľrýb, či nosorožcov. Toto miesto odporúčame navštíviť všetkými desiatimi, ak túžite po vrátení sa v čase o niekoľko miliónov rokov späť, keď na našom území sa nachádzalo more.

Sandberg

Sandberg – Autor: Fabuloso – Vlastné dielo, CC BY-SA 4.0

Priateľská atmosféra

Mesto je známe svojou priateľskou a uvoľnenou atmosférou. Miestni obyvatelia sú väčšinou veľmi pohostinní a radi vám poradia s tipmi na miesta na návštevu či dobré reštaurácie.

Bratislava je teda mesto, ktoré si zaslúži miesto vo vašom zozname ciest. Jeho zmes histórie, kultúry, krásy a priateľskej atmosféry robí z neho jedinečnú a nezabudnuteľnú destináciu pre návštevníkov z celého sveta.

7. Drevená rozhľadňa pod Kamzíkom

Táto drevená, 15 metrov vysoká rozhľadňa ponúka vyhliadku najmä na severnú časť hlavného mesta. Je tvorená tromi podlažiami a obkolesená prírodou. Pri rozhľadni vám veľký lesný priestor ponúka možnosť oddychu, opekania či športu.

Zaujímavosťou je, že ide o jedno z najnovších a teda zároveň aj najmladších drevených rozhľadní na území pohoria Malých Karpát, no to ju v žiadnom prípade nerobí menej atraktívnou. Otvorená bola v roku 2016 a je vhodným miestom na príjemne strávené víkendy s rodinou.

8. Kačín

Prírodnou dominantou mestskej časti Bratislava -Lamač je dozaista Kačín. Tento kopec je ideálny pre nenáročných turistov, pričom na vrchol vás vyvedie aj mestská hromadná doprava. Práve táto skutočnosť robí Kačín ešte viac príťažlivým, a to predovšetkým pre rodiny s deťmi, či starších ľudí.

Ak by ste sa predsa len rozhodli pre absolvovanie tejto príjemnej prechádzky na vlastnú päsť, teda bez využitia mestskej hromadnej dopravy, ktorá vás vyvezie až na samý vrch Kačína, potom sa pripravte na celkom kvalitný výstup, po ktorom vám občerstvenie po jeho zdolaní určite prospeje.

Po peknej 11 kilometrovej prechádzke sa môžete tešiť na bufet, ohniská či lúku na šport a rekreáciu. A j napriek tomu, že väčšina turistov absolvuje výlety na Kačín počas víkendov, jeho čaro je intenzívnejšie počas pracovného týždňa, keď sa to tam nehemží na každom kroku ľuďmi. Okrem prechádzky priamo na Kačín stojí za vyskúšanie aj absolvovanie túr v blízkosti Kačína.

Kačín

Kačín / Lure, CC BY-SA 3.0

9. Dóm sv. Martina

Kto sa rozhodne navštíviť centrum Bratislavy, nesmie zabudnúť na Dóm sv. Martina. Tento gotický kostol z obdobia 15. storočia je príznačný pre svoju zlatú korunu na špici veže. Možno niektorí z vás nevedia, že Dóm slúžil v minulosti ako korunovačný chrám.

Ide o jeden z najznámejších, ale zároveň aj najväčších kostol naprieč celým Slovenskom. Aj napriek tomu, že táto katedrála má značnú históriu, v súčasnosti, respektíve od roku 2008 je predovšetkým hlavným chrámom Bratislavskej arcidiecézy.

Dóm sv. Martina mal v histórií obrovský a možno tvrdiť, že nezameniteľný význam, či už z pohľadu korunovácií, ktoré sa v ňom odohrávali, ale aj v súvislosti s obranou mesta, keďže tento chrám bol súčasťou mestského opevnenia.

Dóm je vskutku neprehliadnuteľný pre turistov, ktorí sa rozhodli navštíviť Bratislavu, keď ho vidno takmer z každého kúta Starého mesta a dotvára krásnu panorámu mesta. Ak sa rozhodnete pre bližšie skúmanie tohto kostola, určite nazrite aj do jeho vnútra v ktorom sa dodnes slávia omše, ale je aj vychýreným miestom pre sobáše.

Dóm sv. Martina

Dóm sv. Martina / Dóm sv. Martina

Živá kultúrna scéna

Bratislava žije umením a kultúrou. Galérie, múzeá a divadelné scény ponúkajú širokú škálu umeleckých zážitkov. Môžete sa tešiť na rôznorodé výstavy, koncerty, divadelné predstavenia a festivaly. Medzi kultúrnymi centrami vyniká napríklad Slovenská národná galéria a Slovenské národné divadlo.

10. Stará radnica

Táto historická budova nachádzajúca sa na Hlavnom námestí slúžila kedysi ako sídlo samosprávy. Ide o jednu z najstarších budov na území hlavného mesta. Po vyjdení na jej vežu sa môžete kochať panorámou Bratislavy.

Táto historická budova bola postavená ešte v 15. storočí, pričom počas storočí prechádzala mnohým zmenami, rekonštrukciami, či dokonca prestavbami. Budova Starej radnice je situovaná medzi dvomi významnými námestiami v hlavnom meste Slovenska, a to medzi Primaciálnym námestím a Hlavným námestím.

Z pohľadu histórie je zaujímavá najmä tým, že slúžila na rôzne účely okrem mestskej radnice, a to ako väznica, či mincovňa, ale aj ako miesto na uskutočňovanie rôznych osláv či podujatí. Je potrebné podotknúť, že v súčasnosti v tejto budove nájdeme múzeum, ktoré nesie názov Mestské múzeum a tvorí ho výstava práve o histórií mesta Bratislava.

Za povšimnutie určite stojí aj jedna z delových gulí, ktorú trafil do budovy Starej radnice v Bratislave ešte v období 19. storočia vojaci, ktorí slúžili Napoleonovi Bonapartemu.

Stará radnica, Bratislava

Stará radnica, Bratislava

11. Primaciálny palác

Klasicistická budova, po ktorej je pomenované aj námestie, bola pôvodne postavená ako sídlo ostrihomských arcibiskupov. História tohto paláca siaha až do obdobia 13. storočia.

Ide o zaujímavú stavbu a to predovšetkým z pohľadu architektúry, ale aj umenia, čím sa stala často vyhľadávanou pamiatkou mesta Bratislava. Dnes sa v ňom nachádza galéria, ale aj obradná sieň, či sídlo primátora hlavného mesta Slovenskej republiky.

Je známy vďaka čiernemu klobúku na samom vrchole strechy a z druhej strany paláca, na jeho nádvorí nájdeme aj fontánu, ktorej súčasťou je aj súsošie s názvom „Svätý Juraj zápasiaci s drakom“

Primaciálny palác, Bratislava

Primaciálny palác, Bratislava / LMih, CC BY-SA 3.0 , via Wikimedia Commons

12. Grasalkovičov palác

Grasalkovičov palác je v dnešnej dobe sídlo prezidenta Slovenskej republiky. Jeho história siaha do 18. storočia, presnejšie do roku 1760, kedy ho dal postaviť gróf Anton Grasalkovič, po ktorom nesie palác meno do dnešných dní.

Počas storočí však palác prešiel viacerými úpravami, pričom po rekonštrukcií v roku 1996 sa stal sídlom prezidentov Slovenskej republiky, vďaka čomu je viac známy pod názvom Prezidentský palác. Obľúbeným miestom sa stal vďaka krásnej záhrade, ktorá slúži ako miesto oddychu a prechádzok.

Zaujímavosťou je, že každoročne tento palác otvorí svoje brány aj pre širokú verejnosť počas Dňa otvorených dverí. Ide o rokokovú budovu z 18. storočia, ktorá sa nachádza na Hodžovom námestí.

Grasalkovičov palác, Bratislava

Grasalkovičov palác, Bratislava / CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=549153

Impozantné hradné panoráma

Hrad Bratislava, stojaci na pahorku nad mestom, je jedným z dominantných symbolov. Jeho veža ponúka úchvatný výhľad na mesto, Dunaj a okolité kopce. Kráčanie po hradbách a prieskum hradného areálu vám umožní pohľad na históriu a architektonickú evolúciu tohto pôsobivého sídla.

13. Slavín

Ide o pamätník vojakov, ktorí padli počas druhej svetovej vojny na tomto území. Bol postavený v 50. rokoch minulého storočia a nachádza sa na predhorí Malých Karpát. V súčasnosti je to veľmi obľúbené turistické miesto, ktoré je vďaka osvetleniu krásne vidno aj v tme.

Zaujímavým a trochu bizarným faktom v súvislosti s pamätníkom Slavín je ten, že práve kvôli jeho výstavbe bola doslova zbúraná veža jedného z kostolov, ktoré sa nachádzajú v blízkosti Slavína. Stalo sa tak iba kvôli tomu, aby táto veža nezavadzala vo výhľade na pamätník. Pamätník je obklopený krásne upraveným námestím, na ktorom trávia čas mnohí turisti, ale aj domáci obyvatelia.

Slavín, Bratislava

Slavín, Bratislava / Autor: Samo555 – Vlastné dielo, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=19857992

14. Modrý kostolík

Modrý kostolík, ako sa prezíva kostol sv. Alžbety sa nachádza v centre Bratislavy. Je známy vďaka krásnemu vonkajšiemu aj vnútornému vzhľadu. Ide o secesnú sakrálnu stavbu, ktorá si získala srdcia mnohých Bratislavčanov, ale aj turistov.

Tento zaujímavý kostol je situovaný na Bezručovej ulici a jeho história je pomerne krátka, keďže bol postavený začiatkom dvadsiateho storočia, presnejšie v rokoch 1909 až 1913. Je dôležité podotknúť, že nielen jeho exteriér, teda vonkajšok vás doslova uchváti pre jeho „nebíčkovo“ modrú farbu, ale aj interiér stojí za to vidieť. Modré lavice, či modré detaily na stenách či strope sú tajomstvom jeho úspechu a obľuby.

Modrý kostolík, Bratislava

Modrý kostolík, Bratislava / Autor: Thomas Ledl – Vlastní dílo, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=59618373

15. Hrad Devín

Pri prehliadke mesta Bratislava netreba určite zabúdať na hrad Devín. Ide o zrúcaninu pôvodne gotického hradu. Jeho história je bohatá, keďže ide o jedno z najznámejších, ale aj najvýznamnejších hradných sídiel na Slovensku vôbec.

Nachádza sa nad obcou a mestskou časťou Devín a je akousi pamiatkou na Veľkú Moravu. Dnes je to jedna z najobľúbenejších turistických miest, z ktorého vidno sútok Dunaja a Moravy, čím ho robí ešte viac príťažlivým a vyhľadávaným.

Okrem samotnej zrúcaniny tu nájdeme aj základy kaplnky, zvyšky muničného skladu, zvyšky paláca Báthoryovcov. Ide o naozaj zaujímavú turistickú atrakciu, ktorá doslova dýcha históriou a to predovšetkým Veľkej Moravy.

Hrad Devín, Bratislava

Hrad Devín, Bratislava / Autor: Lure – Vlastné dielo, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=19205003

16. Hlavné námestie

Hlavné námestie sa nachádza v centre hlavného mesta. Je to jedno z najznámejších námestí v Bratislave, na ktorom sa taktiež konajú každoročnej napríklad vianočné trhy. Na tomto námestí sa okrem iného aj Maximiliánova fontána.

Prvé historické záznamy o tom námestí sa datujú približne do 12. storočia, pričom teória navráva, že v súčasnosti dve námestia, Hlavné námestie a Františkánske námestie, ktoré mu susedí, boli pôvodne jedno veľké námestie.

Hlavné námestie podľa dostupných informácií pôvodne slúžilo ako trh, čo je možné preniesť aj do súčasnosti, nakoľko, ako už bolo spomínané slúži ako priestor pre vianočné trhy. Na tomto námestí je možné nájsť okrem viacerých ambasád aj kaviarne, ktoré dotvárajú príjemnú atmosféru celého Hlavného námestia.

Hlavné námestie, Bratislava

Hlavné námestie, Bratislava / https://www.flickr.com/photos/jlascar/, CC BY 2.0 , via Wikimedia Commons

17. Čumil

Ide o jednu z najznámejších sôch na území Bratislavy. Bronzová socha robotníka trčiaceho z kanála je obľúbenou atrakciou. Jej autorom je umelec Viktor Hulík a položená bola v roku 1997.

Zaujímavosťou je aj akcia, počas ktorej bola táto socha osadená. Išlo o akciu, ktorá sa nazývala Korzo party. Na prvý pohľad sa môže zdať, že Čumil má na hlave prilbu, no ak sa lepšie a bližšie na neho pozrieme zistíme, že nejde o prilbu, ale o čiapku s brmbolcom.

Táto socha sa nachádza na križovatke ulíc Laurinská a Panská a pri ňom je taktiež posadená aj dopravná tabuľa s označením čumila v červenom trojuholníku.

Čumil, Bratislava

Čumil, Bratislava / Autor: <a rel="nofollow" class="external text" href="https://www.flickr.com/people/44504567@N00">Erik Cleves Kristensen</a> – <a rel="nofollow" class="external text" href="https://www.flickr.com/photos/erikkristensen/27446440636/">Man at WOrk</a>, CC BY 2.0, Odkaz

Božská starobylá atmosféra

Bratislava je mestom s bohatou históriou, ktorá siaha až do staroveku. Prechádzajúc historickým jadrom, ako je Hlavné námestie či Michalská brána, pocítite, akoby ste sa ocitli v čase. Krivolaké uličky, zachovalé budovy a renesančné paláce vám prezradia kúsok minulosti Slovenska. Pre milovníkov histórie je tu veľa pamätihodností na objavovanie.

18. Nábrežie Eurovea

Nábrežie Eurovea je modernou turistickou atrakciou. Jeden z najprestížnejších nákupných bulvárov v Bratislave je známy vďaka nákupnému centru Eurovea, ale aj krásnym nábrežím. Táto promenáda je obľúbená medzi domácimi, ale aj turistami pre príjemné prostredie, výhľad na rieku Dunaj či bratislavské mosty, ale aj upravený trávnik, či viaceré reštaurácie a kaviarne.

Z nábrežia Dunaja spred nákupného centra Eurovea možno vidieť aj Bratislavský hrad či druhý breh Dunaja, na ktorom sa nachádza mestská časť Bratislava, Petržalka. Nachádza sa tu aj mnoho miest na sedenie, detské ihrisko, preliezačky, či prístroje na „work-out“. V súčasnosti sa stavia Eurovea II., čím bude nábrežie ešte o niečo dlhšie.

19. Horský park

Ide o mestský park na území hlavného mesta. Nachádza sa v mestskej časti Staré mesto a zaujímavý je tým, že je umiestnený doslova v strede zastavaného územia. Tento park bol vytvorený v druhej polovici 19. storočia, presnejšie v roku 1868 a pôvodne sa nazýva aj Študentský les.

Keď do neho vkročíte, máte pocit, že ste v inom svete. Zvuky mesta sa vypli a vy si môže vychutnávať kus prírody. V Horskom parku nájdete aj pamätník zakladateľa tohto parku – mešťanostu (v súčasnosti starosta) Heinricha Justiho, ale aj pomník botanika J. A. Bäumlera, či historickú horáreň a detské ihrisko.

Horský park, Bratislava

Horský park, Bratislava / Autor: Bratislavcan85 – Vlastné dielo, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=20203200

20. Stará tržnica

Ide o technickú pamiatku, ktorá bola dokončená začiatkom dvadsiateho storočia. Ako tržnica prestala fungovať v druhej polovici minulého storočia a do roku 1982 v nej sídlilo televízne štúdio. Táto stavba bola dokončená začiatkom dvadsiateho storočia, v roku 1910. v súčasnosti sa v nej konajú rôzne akcie, či trhy, ale aj koncerty.

Takmer po každej strane tržnice nájdeme aj kaviarne či rôzne reštaurácie. Za zmienku stoja aj zvyšky kaplnky sv. Jakuba, ktoré sa nachádzajú v tesnej blízkosti Starej tržnice, na Námestí Slovenského národného povstania (Námestia SNP). V rámci archeologického výskumu na konci minulého storočia, boli okrem zvyškov kaplnky odhalená aj predrománska rotunda, gotická kaplnka s kostnicou, či románska kostnica.

Stará tržnica, Bratislava

Stará tržnica, Bratislava / Hajotthu, CC BY-SA 3.0 , via Wikimedia Commons

21. Historická budova SND

Ide o novo renesančnú budovu a je známa ako Historická budova SND. Nachádza sa na Hviezdoslavovom námestí a ide o národnú kultúrnu pamiatku. Táto stará budova SND bola otvorená v roku 1886 a v súčasnosti sa v nej nachádza Opera a Balet SND. Pred tým, ako na tomto mieste bola postavená budova Slovenského národného divadla sa tam nachádzalo mestské divadlo.

Pred bránami historickej budovy nájdeme nielen fontánu, ale aj krásne upravenú záhradku. Turistu rozhodne zaujmú aj stĺpy a balkón, ktoré podopierajú pred vchodom do budovy, či busty na priečelí tejto budovy. Pôvodne sa tam nachádzali busty viacerých významných umelcov, ako Shakespeare, či Goethe, no neskôr boli títo zahraniční umelci vymenení za české a slovenské osobnosti.

Historická budova SND, Bratislava

Historická budova SND, Bratislava / Autor: Peter Zelizňák – Vlastné dielo, Voľné dielo, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=5176605

22. SND nová budova

Ide o novú budovu SND, ktorá bola otvorená v roku 2007. V tejto budove sa stretávajú všetky tri súbory národného divadla, a to opera, činohra, ale aj balet. Táto budova sa nachádza pri nákupnom centre Eurovea a má až sedem podlaží a tri hlavné sály. Súčasťou budovu sú aj rôzne umelecké diela, či kostýmy.

Zaujímavosťou je, že ešte v polovici 20. storočia sa naskytla myšlienka postaviť novú budovu Slovenského národného divadla, ktorá sa však dokázala preniesť do skutočnosti až o takmer päťdesiat rokov neskôr. Okrem architektonicky zaujímavej budovy SNP, sa pred bránou divadla nachádza aj fontána, ktorá upriami pozornosť nejedného návštevníka.

23. Nová Cvernovka

Ide o pomerne nové kultúrne centrum, ktoré má „pod palcom“ nadácia Cvernovka. Sídli v starej budove Strednej priemyselnej školy chemickej. Bola otvorená v roku 2018 a jej súčasťou je multifunkčné priestory, či terasy.

24. Galéria Nedbalka

Ide o neziskovú organizáciu, ktorej galéria sídli v historickej budove v centre mesta. Najväčší podiel majú maľby, ale aj sochy či grafika. Jej podnázov je Slovenské moderné umenie a jej predstavitelia zbierajú rôzne diela slovenských autorov z 19. – 21- storočia.

Galéria Nedbalka ponúka návštevníkom nielen stále expozície, ale aj krátkodobé výstavy, výstavné katalógy, či odborné publikácie. Zo stálych expozícií stojí za zmienku štvorposchodová výstava o vzniku, ale aj vývinu a vývoju výtvarnej moderny na území Slovenska.

Prostredníctvom tejto výstavy sa galéria pokúša o priblíženie verejnosti dejiny slovenského maliarstva, ale aj sochárstva. Okrem zaujímavých umeleckých diel ponúka táto jedinečná galéria aj krásne vnútorné priestory, ktoré stoja za návštevu.

Ak by ste mali strach, že v dielach autorov nebude vyznať, nemusíte sa obávať. Diela v tejto stálej expozícií sú chronologicky usporiadané, čo robí z výstavy prehľadný exkurz umeleckým svetom na území Slovenska.

Galéria Nedbalka, Bratislava

Galéria Nedbalka, Bratislava

25. ZOO Bratislava

Ide o zoologickú záhradu na území hlavného mesta. Táto ZOO sa nachádza v Mlynskej doline v mestskej časti Bratislava – Karlova Ves. ZOO bola otvorená v roku 1960 a v súčasnosti sa tam nachádza okolo 169 druhov zvierat.

Prvé impulzy na založenie a vybudovanie bratislavskej zoologickej záhrady prišli ešte v roku 1948, teda v období po druhej sv. vojne, pričom sa rozhodovalo miesto pre jej umiestnenie. Medzi Železnou studničkou a súčasnou Mlynskou dolinou je asi očividné, ktorá z týchto dvoch lokalít nakoniec zvíťazila.

Aj napriek tomu, že ZOO v Bratislave nie je najväčšou slovenskou zoologickou záhradou (rozlohovo najväčšou je Zoologická záhrada Košice) aj tá bratislavská určite pri návšteve Bratislavy stojí za pozretie. Okrem zaujímavých zvierat ponúka ZOO aj príjemnú prechádzku, či rôzne občerstvenie a posedenie.

ZOO Bratislava

ZOO Bratislava / Tambako The Jaguar flickr.com

26. Botanická záhrada

Botanická záhrada sa nachádza v mestskej časti Bratislava – Karlova Ves. Ide o pracovisko Univerzity Komenského a jej dominantou sú teplomilné rastliny v skleníkoch. Turisti tam chodievajú oddychovať či rekreovať.

Okrem priblíženia sveta botaniky pre turistov a návštevníkov, má bratislavská Botanická záhrada za cieľ aj rozširovať či udržiavať zbierky živých rastlín, či napomáhať v odbornej činnosti. Okrem už spomínanej výstavy rastlín v skleníkoch, ponúka Botanická záhrada aj mnohé rastliny pod holým nebom.

Botanická záhrada, Bratislava

Botanická záhrada, Bratislava / Pelex, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons

27. Michalská brána

Ide o jedinú zachovanú bránu v rámci bratislavského mestského opevnenia a v súčasnosti je pamiatkou v centre mesta. Je pomenovaná po sv. Michalovi a dominantná je najmä jej veža. História tejto veže siaha do konca 14. storočia, pričom bola viacnásobne dostavovaná.

Málokto vie, že v minulosti bol jej súčasťou aj padací most. Atrakciou v súvislosti s Michalskou bránou je laserový lúč, ktorý sa vysiela z jedného z okien na veži. Tento lúč predznačuje pôvodnú cestu, ktorou viedlo Korzo. Okrem toho môžeme pri bráne nájsť aj delo.

Medzi turistami sa povráva aj jedna povera, ktorá hovorí, že počas prechodu od vstupu Michalskej brány až po jej úplné opustenie musíte byť úplne ticho, bez slova, inak „zobudíte kata“. Iná z povier zase hovorí o zákaze prechodu cez bočný priechod brány, inak budete maž nešťastie.

Michalská brána, Bratislava

Michalská brána, Bratislava

28. Múzeum dopravy

Ide o pobočku Slovenského technického múzea, v ktorej sa nachádza stála expozícia rôznych dopravných prostriedkov. Je situovaná v priestore prvej bratislavskej stanice parostrojnej železnice. Ide o zaujímavé múzeum s ešte zaujímavejšou budovou, v ktorej sa nachádza.

Medzi expozíciami nájdete pomerne širokú zbierku vozidiel, či už tých, ktoré jazdili na motor, alebo nie, rôzne bicykle, či dopravné prostriedky z medzivojnového obdobia. Okrem spomínaných osobných či nákladných automobilov, ktoré premávali na našich cestách v období 19. až 20. storočia, v priestoroch múzea nájdeme aj výstavu parných, elektrických či motorových rušňov, ale aj rôzne druhy oznamovacej či zabezpečovacej techniky súvisiacej s dopravou a dopravným riadením.

Ak ste fanúšikmi áut, respektíve dopravných prostriedkov a histórie, toto múzeum sídliace v blízkosti Hlavnej stanice je pre vás ako vyšité.

Múzeum dopravy, Bratislava

Múzeum dopravy, Bratislava / Pudelek, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons

29. Pajštún

Ide o zrúcaninu hradu, ktorá sa nachádza kúsok za hranicami Bratislavy, v Stupave. Bol jedným z pohraničných hradov na území Malých Karpát za obdobia uhorského štátu. Jeho história siaha do 13. storočia až do jeho demolácie vojskami Napoleona Bonaparte.

Tento hrad vyhorel ešte v 18. storočí a v súčasnosti je obľúbeným turistickým miestom. Medzi dôvody pre ktoré je medzi turistami práve tento hrad obľúbený je predovšetkým jeho pomerne ľahká dostupnosť, ale aj voľný pohyb po jeho sutinách a areály, na rozdiel od hradu Devín, kde sa dokonca platí vstupné.

Ruiny pajštúnskeho hradu slúžia mnohým nadšencom skalolezcom na trénovanie a zdokonaľovanie svojich schopností a zručností. Okrem prehliadky histórie, ktorú z Pajštúnu rozhodne cítiť, je jeho areál využívaný aj na relax, či prechádzky.

Pajštún

Pajštún / Xmetov, CC BY 3.0 , via Wikimedia Commons

30. Slovenské národné múzeum

Ide o vrcholnú múzejnú inštitúciu na Slovensku. Nachádzajú sa v nej stále expozície, ale aj prispieva rôznymi formami do vedy a výskumu. Málokto vie, že Slovenské národné múzeum je členom digitalizácie kultúrneho dedičstva prostredníctvom portálu Slovakiana.

SNM bolo založené v roku 1893 ako Muzeálna slovenská spoločnosť a až v roku 1961 ako Slovenské národné múzeum.

Bratislava ponúka unikátnu kombináciu histórie, kultúry, prírody a moderného života. Bez ohľadu na to, či ste nadšenec do histórie, kultúry alebo jednoducho hľadáte príjemné miesto na oddych, Bratislava má čo ponúknuť. Je to miesto, ktoré stojí za to preskúmať a objaviť jeho poklady.

Julius Szabo

Tak som sa po čase (8 rokov) vrátil s5 na Slovensko a pre moju lepšiu orientáciu v teréne som si vytvoril túto stránku. Snáď pomôže aj vám lepšie sa zorientovať. Ak chcete viac tipov, mám aj web govisity.com ;)

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *