Site icon Tip Na Trip

Kam do mesta Košice – 101 miest a akcií, ktoré v Košiciach musíte navštíviť

Kam do mesta Košice – 101 miest, ktoré sa v Košiciach oplatí navštíviť! Už ste určite počuli o najkrajšom meste na Slovensku. Košická Hlavná ulica je bez pochyby jednou z najkrajších. Metropola východu sa pýši najdlhšou pešou promenádou v centre mesta na Slovensku a tiež najväčšou mestskou pamiatkovou rezerváciou na Slovensku. No nie len centrum mesta stojí za návštevu.

V Košiciach je aj veľa pekných miest na prechádzky, lyžovanie, bicyklovanie, turistiku, kúpanie a na ďalšie športové i nešportové aktivity. Na svoje si tu prídu aj milovníci histórie, pamiatok, zvieratiek, dobrého jedla ale aj piva, či vínka.

Európske hlavné mesto kultúry z roku 2013, či Európske mesto športu z roku 2016 je dobré navštíviť nielen na jeden deň, zabavíte sa tu v pohode aj týždeň, ba aj dlhšie! A ak sa tu nechcete len tak ponevierať, tu je môj (akože rodeného Košičana) zoznam naj miest, ktoré sa v Košiciach oplatí navštíviť!

Spievajúca fontána, Kam do mesta Košice



Booking.com

Kam do mesta Košice – Naj pamiatky v Košiciach

1. Dóm svätej Alžbety

Na Slovensku nenájdete väčší kostol ako je Dóm svätej Alžbety v Košiciach. Je to hlavná pamiatka na Hlavnej ulici, gotická perla Košíc postavená medzi 14. a 15. storočím. A zároveň je to najvýchodnejšia gotická katedrála v Európe.

V meste už nenájdete ďalšiu stavbu, ktorá by túto krásou prekonala. Až si prezriete interiér, nezabudnite sa ešte vyštverať na vežu katedrály, známu ako Žigmundova veža, z ktorej po prekonaní 160 schodov získate na mesto úplne iný pohľad. Len pre porovnanie, do kupoly Chrámu sv. Petra v Ríme vedie 551 schodov ale po pravde… načo by nám tu bolo toľko schodov… 🙂

Urbanova veža, Dóm svätej Alžbety a Kaplnka svätého Michala, Kam do mesta Košice

2. Kaplnka svätého Michala

Stojac hneď vedľa katedrály, Kaplnka svätého Michala je ďalšou z troch hlavných gotických budov, ktoré tvoria stred centra Košíc. Tiež bola postavená v 14. storočí na mieste bývalého cintorína. Rovnako ako Dóm je aj táto kaplnka obľúbeným miestom svadobčanov.

Kedysi bola 2x taká veľká, v 16. storočí k nej totiž pristavali ďalšiu časť, tzv. Szatmáriovskú loď, ktorú ale neskôr pri rekonštrukcii začiatkom 20. storočia zbúrali a tak opäť nadobudla svoju pôvodnú veľkosť. Vzhľadom na to aké materiály sa používajú v dnešnej dobe, dúfajme, že nikoho nenapadne pristavať k nej znovu nejakú skleníkovú ohavu…

Kaplnka Svätého Michala a Dóm svätej Alžbety, Kam do mesta Košice

3. Urbanova veža

Poslednou z trojice gotických budov je Urbanova veža, 2. najstaršia budova v Košiciach postavená v 14. storočí. Kedysi slúžila ako zvonica, ale aj ako múzeum, unikátny bar, kde sme si obsluhu a objednávku vybavovali telefónom, ktorý bol na každom stole alebo aj ako voskové múzeum.

Momentálne je bohužiaľ zatvorená už niekoľko rokov, takže obdivovať ju môžete iba zvonku. Na vonkajších stenách má umiestnené náhrobné kamene. Všetky tieto 3 gotické budovy sú od roku 1970 národnými kultúrnymi pamiatkami.

Urbanova veža, Kam do mesta Košice

4. Zvon Urban

Pred vchodom do Urbanovej veže je na zemi zvon, ktorý z veže spadol pri požiari v 60. rokoch 20. storočia a praskol počas hasenia. Veža dostala nový zvon v roku 1996 ako dar od Východoslovenských železiarní, ktorý je presnou kópiou toho pôvodného. Počas adventu je zvon už tradične oblečený do veľkého adventného venca.

Ak sa mám stretnúť v meste s kámošmi, je to práve tu pri zvone, takže ak tu niekoho uvidíte postávať a čakať, budem to pravdepodobne ja. 🙂

Zvon z Urbanovej veže oblečený do adventného venca, Kam do mesta Košice

5. Erb mesta Košice

Košice majú aj prvú zachovanú mestskú erbovú listinu! Získali ju už v roku 1369 a je dôkazom toho, aké dôležité miesto zaujímalo v Maďarsku a kultúrnom svete stredovekej Európy. Dodnes sa táto sláva oslavuje každý rok začiatkom mája kedy mesto pripraví naozaj veľmi krásny program. Začiatok mája je teda jedným z najvhodnejších termínov na návštevu Košíc!

Erb dostali Košice až neskôr a teraz ho nájdete v parku vedľa Kaplnky svätého Michala, pri vstupe do Dolnej brány, kde ho od roku 1999 drží 6,5 tonová bronzová socha anjela. Ide o štvrtú podobu erbu, predošlé 3 si môžte pozrieť na podstavci pod sochou.

Erb mesta Košice, Kam do mesta Košice

6. Štátne divadlo

Vidieť Košice a nevidieť Štátne divadlo, to sa asi nikomu nemôže podariť. Táto renesančná budova je umiestnená v strede Hlavnej ulice, takže ju určite neminiete! Patrí medzi najkrajšie divadelné budovy v celej Európe a kedysi bolo dokonca Národným divadlom!

Určite si treba kúpiť aj vstupenku na nejaké predstavenie v tejto historickej budove, je tam nádherne, na opere sa tu budete cítiť ako niekde vo Verone. Divadlo bolo postavené a slávnostné otvorené koncom 19. storočia (1899).

Štátne divadlo, Kam do mesta Košice

7. Staromestská radnica

Hneď vedľa štátneho divadla nájdete Staromestskú radnicu, ďalšiu nádhernú budovu v Košiciach. Bola postavená v 18. sotorčí a je odrazom bohatstva a dôležitosti aké mesto v tom čase malo.

Ešte donedávna tu sídlilo obľúbené kino Slovan, dnes si v nej môžte pozrieť divadelné predstavenie, prípadne koncert.

Staromestská radnica, Kam do mesta Košice

8. Immaculata (Morový stĺp)

Keď v 18. storočí dozúril v Košiciach mor, pri ktorom rapídne klesol počet obyvateľov mesta, tí čo prežili sa rozhodli postaviť morový stĺp – Immaculatu.

Tá stojí na vojenskom popravisku, dnes na tom najlepšom mieste v centre mesta. Má 14 metrov a je na ňom množstvo menších, či väčších sošiek. Už ste ich spočítali?

Morový stĺp Immaculata, Kam do mesta Košice

9. Žobrákov dom

Vraví sa, že kedysi žil v Košiciach žobrák, ktorý si za svoj život nažobral toľké peniaze, že si za ne mohol dovoliť postaviť dom rovno na Hlavnej ulici. A na jej vrchu si nechal urobiť svoju sochu, na ktorej zdraví a ďakuje Košičanom.

Síce je to mýtus, ktorý dokazujú aj dnešní košickí žobráci (žiadny z nich nemá na Hlavnej dom), i tak sa ale jedná o veľmi peknú budovu, ktorá stojí za zastavenie.

Žobrákov dom, Kam do mesta Košice

10. Univerzitný kostol

Nádherná budova Univerzitného kostola, ako je tento kostol na Hlavnej ulici zjednodušene prezývaný, je ďalším barokovým skvostom Košíc. Je umiestnený hneď vedľa štátneho divadla a Levočského domu.

Je krásny nielen zvonku ale aj zvnútra a taký sláčikový, orgánový, či zborový koncert tu určite znie veľmi dobre! No i svadba tu má nezabudnuteľnú atmosféru! Aj ja sám som sa tu ženil a na svadbu som doteraz nezabudol. 🙂

Univerzitný kostol, Kam do mesta Košice

11. Levočský dom

Hneď vedľa Univerzitného kostola je historická neskorogotická budova známa ako Levočský dom. Pochádza z 15. storočia a od roku 1569 je tu hostinec, doteraz najstarší na Slovensku s nepretržitou prevádzkou.

V 90tych rokoch v ňom piatky a soboty patrili obľúbenej diskotéke Hacienda, dnes je v ňom pivovar s jasným názvom Hostinec. Pivko je dobré, takže sa určite zastavte a nejaké ochutnajte.

Levočský dom, Kam do mesta Košice

12. Hrnčiarska ulica

Moja rodná ulica je dnes jednou z najkrajších ulíc v Košiciach. Hrnčiarska ulica vás vtiahne do dávnych čias kedy sa nielen hrnce vyrábali ručne. Po rekonštrukcii v 90-tych rokoch bol zámer vytvoriť v Košiciach uličku remesiel a tak tu bolo možné nájsť obuvníka, umeleckého kováča, pekárničku, hrnčiara, bylinkára a ďalších remeselníkov.

Dnes je tam už remeselníkov o trochu menej, ale pre zmenu tam pribudla Raňajkáreň Rozprávka, U Kohúta zase čapujú najlepšie tankové pivečko aké sa len dá kúpiť (Plzeň) a prechádzka po Hrnčiarskej patrí k zážitkom, ktoré v Košiciach nemôžte vynechať.

Hrnčiarska ulica, Kam do mesta Košice

13. Jakabov palác

Ak prídete do Košíc vlakom alebo autobusom a vyrazíte hneď do centra, je viac než isté, že budete prechádzať okolo nádhernej rozprávkovej budovy – Jakabovho paláca.

Naozaj vyzerá ako z rozprávky, akoby ho postavili nejaký grófi. Pravdou však je, že palác dal postaviť košický podnikateľ koncom 19. a začiatkom 20. storočia. Kiežby si dnešní podnikatelia z tejto stavby brali príklad a miesto skla a betónu občas použili aj niečo pekné, na čo by sme sa potom mohli chodiť pozerať my… Jakabov palác okrem iného slúžil po oslobodení mesta v roku 1945 niekoľko mesiacov ako prvé sídlo prezidenta Československa (vtedajšieho Edvarda Beneša) na oslobodenom území.

Jakabov palác, Kam do mesta Košice

14. Sídlo Košického samosprávneho kraja

Niežeby som tu chcel dávať sídla kadejakých inštitúcií, ale Košický kraj si fakt vedel vybrať. Budova bola síce postavená len nedávno, začiatkom 20. storočia, ale jej vzhľad v štýle tzv. vojenskej secesie je nepriehľadnuteľný.

Budova bola postavená pre armádu a v priebehu storočia slúžila okrem iných úradov aj okresnému národnému výboru alebo Východoslovenskému múzeu. V budove je stále veľmi pekné múzeum, ktoré sa bude páčiť nielen vám ale i vašim deťom.

Sídlo Košického samosprávneho kraja, Kam do mesta Košice

15. Ortodoxná synagóga a židovská škola na Puškinovej ulici

Kedysi mala židovská komunita v Košiciach veľké zastúpenie. Tvorila takmer 20% z celkového počtu obyvateľov Košíc. Koncom 30tych rokov 20. storočia tu preto postavili synagógu aj s priľahlou židovskou školou.

Je nepriehľadnuteľná, no ulica, na ktorej stojí, je často turistami obchádzaná. Preto sa poriadne pozrite do mapky a stavte sa aj tu!

Synagóga na Puškinovej ulici, Kam do mesta Košice

16. Synagóga na Zvonárskej ulici

Synagóga na Zvonárskej ulici je najstaršou synagógou v Košiciach, postavená bola v 80tych rokoch 19. storočia v maurskom štýle. Je nenápadne zastrčená medzi ďalšími domami a ľahko okolo nej prejdete bez povšimnutia.

Bola by to ale škoda, musíte do nej vstúpiť, je naozaj jedinečná a ťažko by ste na Slovensku hľadali podobnú… Vstupné je tu v dobrovoľnej výške a dohodnúť vstup je najlepšie vopred emailom alebo telefonicky. Kontakty a viac informácií o tejto pamiatke, živote a osude Židov v Košiciach nájdete na stránke http://www.kehilakosice.sk.

Synagóga na Zvonárskej ulici, Kam do mesta Košice

17. Budova Slovenskej štátnej filharmónie v Košiciach – Bužňa

Máte radi klasickú hudbu? V Košiciach ani to nie je problém! Mesto sa môže pochváliť Slovenskou štátnou filharmóniou založenou už v roku 1968. Možno ste ich už videli v nejakom inom meste či krajine. Zvyčajne pôsobia na významných medzinárodných hudobných festivaloch a významných kultúrnych centrách vo Viedni, Salzburgu, Berlíne, Budapešti, Prahe, Antverpách, Lisabone, Barcelone, Aténach, ale aj v USA či Ázii.

Takže ak máte radi klasickú hudbu, neváhajte navštíviť Dom umenia, pôvodnú synagógu z prvej polovice 20. storočia. Bývali v nej kedysi aj tie najlepšie košické diskotéky…

Štátna filharmónia Košice, Východné Slovensko

18. Kaviareň Carpano

Pre jednu z prvých talianskych reštaurácii v Československu si jej zakladateľ vybral naozaj skvelé mesto a aj miesto, keďže je v centre, hneď vedľa spievajúcej fontány. Pomenovali ju podľa objaviteľovi Vermouthu Antoniovi Benedetto Carpanovi, ktorý svoj prvý Vermouth predstavil v roku 1786 v Turíne.

Čo tak sa na chvíľu zastaviť, oddýchnuť si od prehliadky mesta a vychutnať si tento nápoj práve tu?

Vianočná Reštaurácia Carpano, Kam do mesta Košice

19. Dominikánsky kostol

Na Dominikánskom námestí má svoje nezastupiteľné miesto najstaršia budova v Košiciach – Dominikánsky kostol. Bol postavený koncom 13. storočia a jeho veža dokonca prevyšuje vežu Dómu sv. Alžbety, takže je zároveň najvyššou historickou budovou v meste!

Ak sa v jeho interiéri pozriete hore, neuvidíte strop ale nebo! Strechu totiž nemá! Alebo má? Presvedčte sa radšej na vlastné oči, či sa naozaj jedná len o ilúziu, ktorú tu vytvorili umelci.

Dominikánsky kostol, Kam do mesta Košice

20. Studňa na Dominikánskom námestí

Až donedávna som sám netušil, že máme v Košiciach nejaké studne a že tá najstaršia je práve na Dominikánskom námestí, hneď vedľa najstaršej budovy v meste – aká náhoda. 🙂

Minulého roku som ale mal možnosť zúčastniť sa prehliadky Košíc s profi sprievodkyňou z organizácie cestovného ruchu Visit Košice a tá ma obohatila o množstvo nových poznatkov, o ktorých som dovtedy nemal ani páru. Ak teda chcete vedieť viac než by ste sami uvideli za 37 rokov života chodenia po Košiciach, odporúčam kontaktovať Visit Košice!

Studňa na Dominikánskom námestí, Kam do mesta Košice

21. Košická kalvária

Nie je síce taká krásna ako v Prešove, ktorú považovali za najkrajšiu kalváriu v Uhorsku, ani taká fotogenická ako v Banskej Štiavnici, ale zato sa pýši najväčším kalvárskym kostolom na Slovensku. Košická kalvária tiež ponúka peknú prechádzku v tichom prostredí širšieho centra mesta.

Chodník, ktorý vedie od amfiteátru k barokovému kostolu na Kalvárii z 18. storočia, prechádza okolo 16 rokokových kaplniek. Chodník je vhodný aj pre kočiare a na kopci za kostolom je aj parádne ihrisko pre deti! Ak už ale budete tu, môžte zájsť aj na neďaleký cintorín Rozália! Mapa: https://en.mapy.cz/s/hojodatemo

Kalvária Košice 1

22. Cintorín Rozália

Tak ako má Praha alebo Budapešť cintoríny pre svoje znmáme osobnosti, má aj mesto Košice cintorín Rozália. Je to najstarší cintorín v Košiciach a pochovávali sa tu významné košické osobnosti.

Medzi ne patrí napríklad matka uhorského predsedu vlády zo začiatku 20. storočia Antónia Fejérváry de Komlós Kerestes, Ján Ruman – prvý slovenský župan Košickej veľžupy, cisársko-kráľovský radca János Kloczkó, alebo aj pre košických turistov dôležitá osobnosť – Konrády Lajos, zakladateľ chaty Lajoška – najstaršej turistickej chaty v okolí Košíc. Všetky tieto osobnosti majú na cintoríne nádherné hrobky, ktoré sú súčasťou národnej kultúrnej pamiatky Cintorína sv. Rozálie! Mapa: https://en.mapy.cz/s/dapabejucu

Cintorín Rozália, Košice – 4

23. Škrata a krásky na fasáde domu

V iných mestách si určite idete krk vykrútiť, toľko majú všade všeliakých sošiek a zaujímavých pamiatok, čo? 🙂 Len pozor aby sa vám nestal úraz aj v Košiciach, tiež je tu čo obdivovať.

Napríklad na fasáde domu na ulici Štefánikova 42 sú sošky dvoch krások a jednej škraty. Táto výzdoba má aj legendu o mlynárovi, ktorý mal neďaleko tohto domu chalupu aj s mlynom (na Mlynskom náhone). Jeho krásna dcéra milovala muža ale jej otec o ňom nechcel ani počuť. A tak sa pohádali, ona ušla k Hornádu kde spadla a utopila sa. Mlynár ju už nikdy nevidel až raz v noci šiel okolo starej vŕby a vo vode uvidel jej tvár. Takto ju potom namaľoval… Mimochodom, takéto staré vŕby sa ešte dajú v okolí Mlynského náhonu nájsť!

Fasáda domu, Štefánikova 42, Košice

24. Kissing point

Táto pamiatka môže vyzerať trochu ináč ako pamiatka, ale predsalen to pamiatka je! A to konkrétne pamiatka po hodinách odpočítavajúcich vstup sveta do ďalšieho milénia alebo potom aj vstup Slovenska do EU.

Už niekoľko rokov je však z neho iba taký divný smutný kruh uprostred mesta medzi nádhernými pamiatkami. Navrhujem z neho urobiť kissing point, čo vy na to? 🙂 Žiaľ kissing point bol po vyše 20 rokoch zrušený. 🙁

Pamiatka po „miléniových“ hodinách, Košice

Mesto Košice sa môže pochváliť dlhou a bohatou históriou, ktorá sa odráža v jeho architektúre a uličkách. Jeho historické centrum je plné nádherných stredovekých a barokových budov, ktoré vám pripomenú jeho významnú úlohu v minulosti.

Nebojte sa, to nie je koniec! Ani zďaleka!!!
Kliknite sem na ďalšie tipy v meste Košice!!! >>>


Kam do mesta Košice – Múzeá a galérie v Košiciach

25. Východoslovenské múzeum

Jedným z najstarších a najvýznamnejších múzeí na Slovensku je Východoslovenské múzeum v Košiciach. Vraj spravujú vyše 500,000 rôznych predmetov, čo už je naozaj viac než dosť. Ani si to číslo neviem dobre predstaviť.

Ak ste ešte nepočuli o košickom zlatom poklade, tak to sa musíte ísť pozrieť. Ide totiž o jeden z najväčších zlatých pokladov na svete a určite najväčšiu atrakciu múzea. Našli ho v roku 1935 pri kopaní základov pre jednu budovu na Hlavnej ulici (č.68). Takmer 3000 mincí, 3 zlaté medaily a zlatá renesančná reťaz… Iba zázrakom sa až doteraz nerozkradol, ale jeden nikdy nevie… pre istotu si tam naplánujte návštevu čo najskôr!

Košický zlatý poklad, Východoslovenské múzeum Košice, Východné Slovensko

26. Gréckokatolícky drevený kostol a zvonica na nádvorí Východoslovenského múzea

Pri návšteve Východoslovenského múzea budete mať možnosť navštíviť aj gréckokatolícky drevený kostol, ktorý sa nachádza na dvore múzea. Kostol bol sem presunutý z obce Kožuchovce (okres Svidník) v roku 1927, kde bol postavený už v roku 1741.

Na východnom Slovensku je veľa takých drevených kostolov, a stále slúžia ľuďom. Určite treba za nimi vyraziť, pretože sú umiestnené na prekrásnych miestach východného Slovenska, ak ale máte zatiaľ v KE iba 15 voľných minút, skočte sem.

Drevený kostol Kožuchovce – Východoslovenské múzeum Košice, Východné Slovensko

27. Miklušova väznica

Dnes je to už úplne ináč, ale kedysi si zlodeji radšej 2 krát rozmysleli, či budú kradnúť alebo radšej pracovať. Miklušova väznica im to jasne vysvetlila, stručne, ručne…

Dnes by už bola aj tak veľmi malá, nevmestila by sa sem ani polovica našej vlády a tak už dnes slúži len ako múzeum a nádej v jej obnovenie. Oplatí sa sem prísť pozrieť na všetky tie presvedčovacie nástroje, ktoré sa v stredoveku používali a v Košiciach až do roku 1909.

Miklušova väznica, Kam do mesta Košice

28. Dolná brána

Keď nám Schusti rekonštruoval mesto koncom 90tych rokov, jeho tímu sa podarilo objaviť pozostatky mestských hradieb a Dolnej brány. Od týchto čias je tu zriadené unikátne podzemné múzeum archeológie, ktoré sa, tak ako všetky ďalšie spomenuté miesta, oplatí navštíviť.

Dozviete sa tu množstvo zaujímavých vecí o mestských hradbách za naozaj symbolické vstupné 0,90EUR dospelá osoba.

Dolná brána, Kam do mesta Košice

29. Múzeum letectva

Ak sa chcete dozvedieť niečo o rozvoji letectva, musíte navštíviť Košice a jeho letecké múzeum. Nachádza sa na letisku a ponúka veľkú zbierku vzácnych originálnych lietadiel z európskych krajín, USA a Číny, čo ho robí jedinečným nielen na Slovensku, ale aj v Európe.

Múzeum vytvoril náš bývalý primátor Košíc (neskôr prezident SR) Rudolf Schuster, ktorý doň pozháňal aj zaujímavé letecké exponáty od svojich známych v zahraničí. Ak cestujete do Košíc lietadlom, môžete začať hneď s prehliadkou. Múzeum je otvorené aj zdarma a to každú prvú nedeľu v mesiaci. Okrem lietadiel je tu aj niekoľko helikoptér, autobus a mal by tu byť aj trolejbus, ale zatiaľ sme ho tu ešte nevideli.

Múzeum letectva, Kam do mesta Košice

30. Slovenské technické múzeum

Slovenské technické múzeum je unikátne múzeum v Košiciach s expozíciou hutníctva a metalurgie, umeleckého kováčstva, o vývoji geodetických techník a kartografie a veľa ďalšieho zaujímavého…

Zahŕňa aj energetické oddelenie Aurela Stodola, stroje a turbíny, alebo sieň elektrických výbojov, tu si radšej dajte pozor, ak nie ste elektrikári. Vaše deti budú určite nadšené aj z jeho planetária. Aj spomenuté Múzeum letectva je súčasťou Slovenského technického múzea.

Slovenské technické múzeum, Kam do mesta Košice

31. Východoslovenská galéria

V Košiciach je ešte niekoľko galérií, ale najznámejšou galériou je Východoslovenská galéria nachádzajúca sa na Hlavnej ulici. Ak chcete vidieť, ako umenie na východnom Slovensku vyzeralo v minulosti alebo dnes, musíte ju navštíviť.

Už len budova galérie z 18. storočia stojí za to, je postavená v barokovo-klasicistickom štýle. Cez víkendy tu môžte vyraziť aj s deťmi a zúčastniť sa kurzu maľovania.

Východoslovenská galéria, Kam do mesta Košice

Košice sú známe svojou bohatou kultúrnou scénou. Mesto je domovom mnohých divadiel, galérií a kultúrnych centier, kde môžete objaviť umelecké diela a kultúrne podujatia od tradičných až po moderné prejavy. Kultúrna scéna mesta je neustále aktívna, takže existuje vždy možnosť objaviť niečo nové a zaujímavé.

Nebojte sa, to nie je koniec! Ani zďaleka!!!
Kliknite sem na ďalšie tipy v meste Košice!!! >>>


Kam do mesta Košice – Parky a fontány, záhrady a lesy v Košiciach

Síce zelene v posledných rokoch v Košiciach ubúda, novo zasadené stromy vyschýnajú, tie ktoré prežili pol storočia už zase rúbu kvôli tomu, že sú nebezpečné, alebo sa na zelených miestach stavajú nové potrebné obchodné centrá a bytovky alebo parkoviská, staré fontány pre Zuzany sa na sídliskách rušia tiež…

Sú však aj také miesta v Košiciach, kde sa parky a fontány podarilo zachrániť a udržať od ich vzniku až dodnes… Tu sú.

32. Park na Hlavnom námestí so spievajúcou fontánou

Toto miesto tu nikto nenazýva Hlavné námestie, ale našiel som na wikipedii, že sa to tak volá a že to kedysi malo rôzne názvy, napríklad Námestie slobody alebo Leninovo námestie. Je to miesto medzi Dómom sv. Alžbety a Štátnym divadlom.

Park, ktorý tu vznikol koncom 19. storočia na mieste trhoviska je isto najkrajším parkom v Košiciach. V jeho strede je už od roku 1986 prvá spievajúca fontána v Československu. V Košiciach nenájdete domáceho, turistu ba ani hocakého povaľača, ktorý by sa tu nezastavil…

Spievajúca fontána, Kam do mesta Košice

33. Park s fontánou pri Immaculate

Na druhej strane Štátneho divadla nájdete ďalší pekný park s fontánou so znameniami zverokruhu. Skúste pohladkať vaše znamenie, vraj sa vám potom splní najtajnejšie želanie. Aj tu sa dá dobre posedieť v objatí krásnych kvetov a stromov.

Kedysi tu bol ostrov, ktorý obtekal Čermeľský potok, tak ak máte dobrú predstavivosť, skúste ju použiť a predstaviť si, aká to musela byť nádhera.

Park za Štátnym divadlom, Kam do mesta Košice

34. Park pri kaplnke svätého Michala

Z druhej strany Dómu sv. Alžbety, pri Kaplnke sv. Michala sa nachádza ďalší pekný park s fontánou, kvetmi a stromami, ktoré si už čo-to pamätajú. Je najväčší zo spomenutých troch parkov.

Park tu vznikol už v roku 1771 a dodnes je obľúbený medzi návštevníkmi Hlavnej ulice. Na jeho druhej strane je umiestnená socha anjela, ktorý drží erb Košíc.

Park pri Kaplnke sv Michala, Kam do mesta Košice

35. Vodorovná fontána Čermeľský potok cez Hlavnú ulicu

Už ste počuli o vodorovnej fontáne? To je taká čo nestrieka, ani z nej vodá nepadá, iba tak tečie… vodorovne! 🙂 Určite do nej pri návšteve nášho mesta stúpite. 🙂 A ak by ste ju náhodou nevedeli nikde nájsť, je v strede celej Hlavnej ulice. Momentálne funguje iba jedna jej polovička pri súsoší Immaculaty ale určite nájdete aj jej druhú nefungujúcu časť pri vedeckej knižnici.

Kedysi tu namiesto tejto fontánky tiekol ozajstný potok, teda rameno Čermeľského potoka, ktorý sa pred Immaculatou rozdvojoval a obtekal terajšie divadlo, katedrálu a parky a na druhom konci (pri Dolnej bráne) sa zase spájal do jedného čím vytvoril ostrovček (asi ako Île de la Cité v Paríži 🙂 ). Potok nám tu ale zrušili koncom 19. storočia a až náš Primátor (s veľkým P) Rudolf Schuster ho takto vrátil späť do mesta v 90tych rokoch.

Voda do potoka je privedená z mlynského náhonu, fontánka vyviera pri bývalom OD Prior a vteká do zeme pred Immaculatou, kde sa potrubím vracia späť na začiatok. Premyslená hračka, náš Primátor mal teda riadne rozvinutú predstavivosť! Klobúk dolu.

Vodorovná fontána Košice – Čermeľský potok

36. Mestský park

Každý isto pozná Central Park, ten je síce v New Yorku, ale podobný máme aj v Košiciach. Tu sa volá Mestský park! Kedysi patril medzi najobávanejšie miesta Košíc, po zotmení sa sem vydali iba tí najodvážnejší, vrátane nás!

Pred pár rokmi ho však celý oplotili a na noc začali zamykať a tým mu začalo svitať na krajšie časy! Dnes sú v ňom nové fontány, potôčik, mostíky, ihriská, lavičky, chodníky, jazierko, kvety, hudobný altánok… A dokonca aj kúpalisko. Kedysi dávno v ňom bývali aj pávi, škoda, že na to už neostali peniažky… Predsalen 7 miliónov eur z eurofondov je obmedzený balíček.

Mestský park, Kam do mesta Košice

37. Zoologická záhrada

Ani Praha nemá takú veľkú zoologickú záhradu ako majú Košice! Tá košická je totiž najväčšia v celom Československu! Rozlohou… A naozaj sa tu dá dobre prejsť! Asi sme ju celú nikdy neprešli v jeden deň. A to má ešte riadne veľkú plochu nevyužitú!

Ešte chýbajú sloníky, žirafy, gorily, či ľadové medvede, je stále čo vylepšovať! My sem chodíme kŕmiť daniele a srnky, a tiež sa chodíme pozerať ako zoologičky kŕmia tulene, opičky, medvede… ZOO je otvorená denne a celoročne.

Nedávno tu pribudol aj chodník s názvom Lužný les, ktorý vás prevedie ponad močiar a kde si deti môžu zacvičiť na lanových preliezkách. Okrem toho tu ešte sú ďalšie ihriská, reštaurácia, občerstvenie a najkrajší DinoPark zo všetkých DinoParkov!

Zoo Košice, Kam do mesta Košice 6

38. DinoPark Košice

No a súčasťou ZOO je aj nádherný DinoPark ukrytý v prekrásnom lese. Keď už nám Praha našu ZOO nezávidí (možno tak maximálne jej rozlohu), DinoPark určite áno. Ten ich je totiž umiestnený na obchodnom centre a „ponúka“ výhľady na O2 arénu a iné stavby…

V košickom DinoParku sa budete ale cítiť ako v pralese, ako keby ste sa posunuli v čase o milióny rokov späť. Krásne staré stromy, ktoré vás v lete budú chrániť pred slnkom, potok Hrubša, ktorý preteká celým DinoParkom no a samozrejme desiatky dinosaurov, ihrisko pre deti či krátky 3D film… To všetko je zárukou nádherného zážitku, ktorý si pri návšteve Košíc nemôžete dovoliť nechať újsť! 🙂

DinoPark je otvorený denne od začiatku apríla až do konca októbra a ak sa rozhodnete pre jeho návštevu, na vstupnom ušetríte ak si zakúpite kombinovanú vstupenku do ZOO aj do DinoParku (už v pokladni pri vstupe do ZOO). Cena pre rok 2020 je 7,00 € (žiaci, študenti, dôchodcovia a ZŤP majú zľavy). Pozrite si naše video z DinoParku: https://www.youtube.com/watch?v=4HAntRI1oFY

Dinopark Košice, Kam do mesta Košice

39. Botanická záhrada

Medzi košickými parkmi nesmie chýbať ani Botanická záhrada, ktorá je najväčšia na Slovensku! V každom období ponúka iné pohľady, sú tu veľké sklenníky s tropickými ale i domácimi rastlinkami, kde má zastúpenie okolo 4000 druhov.

Vonku zas nájdete potôčik, jazierká, ale aj mini zoo s papagájmi, či zajačikmi. Po areáli sa voľne pohybujú ovečky a kozičky, môžte si tu aj opiecť kus slaninky, či špekáčky… Je tu čo robiť aj celý deň. Asi takým naj podujatím sa stali Motýle exotických trópov, ktoré už tradične začínajú koncom mája a končia pred prázdninami.

Botanická záhrada v Košiciach je otvorená denne a základné vstupné pre dospelých je 3,-EUR. Cez pracovné dni máte možnosť vstupu so sprievodcom.

Botanická záhrada, Kam do mesta Košice

40. Čermeľský les

Ak sa potrebujete niekde v blízkosti mesta schladiť, asi najlepšie urobíte ak sa vyberiete severným smerom do Čermeľa! Čaká tu na vás príjemný les plný vody a zdravých stromov, údolí a kopcov, prídu si tu na svoje mamičky s kočiarmi, ale i turisti, či cyklisti. Lesík začína len 2km od Hlavnej ulice a jeho najznámejšie časti sú Bankov, Alpinka, alebo Jahodná, či Chata Lajoška.

Je pretkaný množstvom turistických trás a cyklochodníkov a končí… Vlastne nekončí… Dá sa tadiaľ dostať až na Kojšovku (1246m) a z nej kľudne až do Slovenského raja či ďalej. Opačným smerom zase napríklad na Sivec (781m).

Čermeľský les, Košice

41. Košická pionierska železnička

Veľmi starou atrakciou čermeľského lesa je Košická pionierska železnica postavená v rokoch 1955 – 1956 ako úplne prvá rekreačná železnica postavená v Československu. Neskôr vznikli aj ďalšie podobné železnice, napríklad aj v Prešove, Plzni a v iných mestách, ale už funguje iba tá prvá – košická.

Nezabudnite sa ňou preto pri návšteve Košíc povoziť, kým sa nejaká hlava pomazaná nerozhodne, že je nerentabilná a treba aj túto zrušiť a zošrotovať! Viac info o železničke: http://www.detskazeleznica.sk

Železnička začína v Čermeli (https://en.mapy.cz/s/hefepaselu), prechádza nádherným Čermeľským údolím a končí v rekreačnom areáli Alpinka a cesta ňou trvá 20 minút.

Košická destská železnica – Katka – Čermeľ – Alpinka, Kam do mesta Košice

42. Rekreačný areál Alpinka

Rekreačný areál Alpinka je medzi Košičanmi s deťmi (ale aj bez) veľmi obľúbeným piknikovým miestom. Alpinka pekne schovaná v lese a poskytuje aj v tých najteplejších dňoch veľmi príjemný chládok vďaka starým stromom a potoku, ktorý údolím ptreteká.

Na Alpinke je celkom dobrá reštaurácia, rôzne zábavno zážitkové atrakcie, preliezky, posedenia, občerstvenia, nejaké zvieratká aj miesta na opekanie, či grilovanie. Dá sa sem prísť autom (je tu veľké parkovisko), alebo detskou železničkou ale aj MHD autobusom smerujúcim ďalej na Jahodnú. Pre turistov a cyklistov znamená Alpinka začiatok rôznych cyklo a turistických trás smerujúcich do okolitých kopcov (Chata Hrešná, Jahodná, Lajoška, Vysoký vrch, Jánošíková bašta a podobne).

Údolie Manitou, Alpinka, Košice

43. Náučný chodník vrabčie skaly

Jedným z najmladších náučných chodníkov v Košiciach je Náučný chodník vrabčie skaly, otvorený v roku 2015. Na informačných tabuliach sa tu môžte naučiť veľa o vtáctve v košických lesoch.

Chodník je dlhý len 5km s miernym prevýšením, vhodný pre deti a vedie nádherným lesným prostredím s množstvom skál a starých popadaných stromov. Chodník začína aj končí na parkovisku v Čermeli. Mapa: https://en.mapy.cz/s/lunekofogo

Náučný chodník Vrabčie skaly, Košice

44. Park Anička

Neďaleko centra mesta si môžte vybehnúť aj do ďalšieho krásneho a veľkého parku z 19. storočia s krásnym menom Anička (nikto v Košiciach tento park inak ani nenazve). Je to miesto obľúbené najmä medzi školami, ktoré si sem robia školské výlety (branné cvičenia) ale aj medzi všetkými Košičanmi, malými či veľkými. Dá sa tu behať, cvičiť, zahrať futbal, volejbal, tenis, korčuľovať, zaveslovať na Hornáde, sú tu ihriská, občerstvenie, krčmičky ale aj reštaurácia, kúpalisko, či detský areál…

V parku nájdete aj minerálny prameň známy ako Gajdovka alebo Vajcovka. A aj tak chutí! Voda ale pomáha pri trávení a ak máte zažívacie ťažkosti, lepší liek nenájdete! V sámoške určite nič podobné nekúpite!

Jazierko na Aničke, Košice

45. Mlynský náhon

Historická technická pamiatka spojená s prírodou. Mlynský náhon je rameno Hornádu v širšom centre mesta a je tu pravdepodobne už od 14. storočia. Boli na ňom najmenej tri mlyny a kedysi poháňal aj košické električky. Prechádzka okolo neho vždy patrila k tým najromantickejším.

Viete si predstaviť aké by to bolo nádherné keby sa miesto časti Mlynského náhonu (Štefánikova ulica) nevybudovala cesta? Sú vraj úvahy o tom, ako to vrátiť do pôvodného stavu. Možno potom bude znovu pri Jakabovom paláci aj obchod s čerstvo ulovenými rybami. 🙂 A potom už najkrajšiemu mestu na Slovensku nebude konkurovať žiadne iné! 🙂

Mlynský náhon Košice

46. Park s kaštieľom v Barci

Na kraji mesta, smerom do Maďarska, sa nachádza nenápadná časť Barca, ktorá bola kedysi samostatnou dedinou. No a v nej nájdete pomerne veľký park s ihriskom a jazierkom s rôznymi vtákmi.

Husy, kačky, labute, ale i staré mohutné stromy, či múzeum v kaštieli, príde si tu na svoje každý. Park je otvorený návštevníkom zdarma.

Park v Barci, Kam do mesta Košice

47. Furčiansky lesopark

Kto je z Furče vie, kde je na Furči najlepšie! Samozrejme, že v lese. Do Furčianskeho lesoparku to majú všetci Furčania blízko. Je tam nová asfaltka dlhá 4km, ktorá vedie krásnym lesíkom od vodojemu až po Zelený dvor.

Asfaltka je vhodná na bicyklovanie, ale i prechádzky s kočíkom, či kolieskové korčule. Je pri nej aj celkom dobré ihrisko a niekoľko miest na opekanie a oddýchnutie. Nemusíte sa ale striktne držať asfaltky, okolo nej vedie množstvo lesných cestičiek, takže sa v lese dá pekne blúdiť. Mapa: https://en.mapy.cz/s/2V0JU

Furčiansky lesopark, Kam do mesta Košice

48. Verejný cintorín

Môže to znieť trochu divne, ale pravdou je, že Verejný cintorín je zároveň nádherným parkom. Pokojným a tichým miestom, ktorý stojí za návštevu v každom ročnom období. Na jeseň si tu môžte nazbierať gaštany a počas dušičiek je v ňom nezabudnuteľná atmosféra!

Pochovaných tu je niekoľko známych osobností, jeho súčasťou sú aj pamätníky vojakom, veľké či menšie hrobky alebo aj starý židovský cintorín. Vznikať začal koncom 19. storočia a dnes je najväčším cintorínom na Slovensku!

Verejný cintorín, Košice

49. Chata Hrešná (597m n.m.)

Navštíviť Košice a nevýjsť si na poriadny kopec v ich blízkosti, to by vás mohlo pekne mrzieť. 🙂 Chata Hrešná sa nachádza na vrchu lyžiarskeho strediska Kavečany-Hrešná (lyžovanie momentálne mimo prevádzky) a je od nej nádherný výhľad do širokého okolia. Okrem výhľadu je tu krásny les, dobré pivko či občerstvenie (výborný guláš!), unikátne ubytovanie, môžte sa tu povoziť na koníkoch, v zime sa v jej okolí dá aj bežkovať.

Chata je na veľmi obľúbenej križovatke cyklochodníkov a tiež na známej turistickej trase „Cesta SNP“, ktorá má na Slovensku dĺžku 770km. Tá je ale súčasťou ešte väčšej turistickej trasy známej ako E8 – Európska diaľková turistická trasa vedúca z Istanbulu do Írska. Tá už meria pekných 4390km, raz si ju tak prejsť, čo poviete…? 🙂 Mapa: https://sk.mapy.cz/s/3ilBi

Chata Hrešná, kam do mesta Košice, Slovensko

50. Vyhliadka na Vysoké Tatry nad Hrešnou

Neďaleko od Hrešnej (po červenej značke, alebo po cykloceste) ešte kúsok do kopca, je asi jediné miesto v Košiciach, odkiaľ sa môžte pozrieť na Vysoké Tatry. Táto Vyhliadka na Vysoké Tatry je veľmi obľúbeným miestom.

Kto ide na Hrešnú, musí prísť aj sem! Na mieste je lavička, kedysi bol výhľad priamo z nej, ale stromy podrástli, už musíte výjsť kúsok nad lavičku. Mapa: https://en.mapy.cz/s/buvalefame

Vyhliadka na Vysoké Tatry, Chata Hrešná, Košice

51. Výhľad spod kopca Hŕbok (572m)

Taký nenápadný kopec ale aký úžasný výhľad! Tento si naozaj nemôžete nechať újsť! Dostanete sa sem z Kavečian, z Chaty Hrešná, alebo z Čermeľa po turistickej trase Cesta hrdinov SNP. Vidieť odtiaľ celé pohorie Slanských vrchov, od jeho začiatku v Prešove až po koniec v Maďarsku.

K tomu výhľad na Košice a okolité lesy, kopce… No jednoducho nádhera! Mapa: https://en.mapy.cz/s/dusovatofu GPS: 48.7692767N, 21.2001878E

Výhľad spod kopca Hŕbok (572m), Košice

52. Chata Lajoška (908m n.m.)

Na Ceste SNP je v blízkosti Košíc ešte jedna horská chata – Chata Lajoška (tiež známa aj ako Chata Predná Holica). Leží v nadmorskej výške 908 metrov nad morom, čo už je pekná výška a medzi Košičanmi patrí výlet sem k jedným z najobľúbenejších. V lete sem chodia na bicykloch, v zime na bežkách ale kľudne aj pešo po celý rok. Prechádza tadiaľ aj Magnezitárska 60tka!

Na chate si môžte dať dobré pivko, oddýchnuť pred cestou späť alebo niekam ďalej (napríklad na Kojšovku). Dá sa tu aj prenocovať, či stráviť celý deň. Je obklopená krásnym lesom, rovnako aj cesta k nej. Mapa: https://sk.mapy.cz/s/3lk4g

Chata Lajoška v zime, Kam do mesta Košice

53. Vrch Hradová, Vyhliadková veža a košický hrad

Asi nenájdete Košičana, ktorý by nebol na vyhliadkovej veži. Tá je umiestnená na vrchu kopca Hradová vo výške 466 metrov nad morom a je ju vidieť asi z každého miesta v meste (a teda aj z nej je možné vidieť každé miesto). A nielen mesto, ale pekne všetko dookola, celé Slanské vrchy až do Maďarska, Volovské a

Prechádzka naň patrí k obľúbeným aktivitám košičanov, je tu detské ihrisko, zvieratká – živé aj drevené, vyhliadková terasa, miesta na opekanie a dokonca aj košický hrad! Ten tu bol už v 13. storočí, ale veľa sa z neho nezachovalo. Dostať sa sem môžte z parkoviska, ktoré je neďaleko vyhliadkovej veže (https://sk.mapy.cz/s/3q5eH) ale aj z iných častí mesta po značených turistických ale aj neznačených chodníkoch.

Vyhliadka hradová, Vyhliadkova veža, Košice

54. Prameň pátera Pia

Miesto oddychu a pokoja, tak je charakterizovaný Prameň pátera Pia! A veruže to tak aj je! Aj v krásnu nedeľu je tu ťažko niekoho stretnúť, takže tu ľahko nájdete pokoj. Na čítanie knižky, alebo len tak na prechádzku, opekačku je toto miesto ako stvorené!

Dostanete sa k nemu od parkoviska pod Vyhliadkovou vežou… Potom pri prvom prístrešku smerom na Vyhliadkovú vežu odbočíte doľava a pôjdete podľa šípok. Od prameňa môžte potom pokračovať ďalej a tak sa vrátiť späť na parkovisko. mapa: https://en.mapy.cz/s/debacosesa

Prameň pátera Pia, Košice

55. Jazero na sídlisku Nad Jazerom

Každý v Košiciach pozná Jazero! Je to nádherný kút Košíc, kde sa v lete dá vo vode pekne schladiť, posedieť si v parku pri jazere, opiecť slaninu na niektorom z viacerých ohnísk, vypiť pivečko v niektorej z okolitých krčmičiek (ale sa aj dobre najesť). Alebo tí aktívnejší si tu môžu zajazdiť na vodných lyžiach ťahaných vlekom, zaskákať na prekážkach, alebo sa na lyžujúcich len tak pozerať (niektorí vedia fakt pekné kúsky :)), či zachytať si ryby.

Okolo jazera je viacero detských ihrísk pre najmenších, ale aj ihriská pre väčšie deti, či aktívnych dospelých. Sú tu nádherné západy slnka (podobné ako na Ibize) a nočné kúpanie „na ostro“ nemá chybu (treba skúsiť!).

V zime jazero zamŕza a vzniká tak mega plocha pre korčuliarov ale napríklad také Košické Tulene sa sem práve vtedy chodia kúpať, bŕŕŕŕŕŕŕŕŕ.

Jazero, Kam do mesta Kosice

56. Vranie jazero na sídlisku Nad Jazerom

Jazero na sídlisku Nad Jazerom nie je na sídlisku jediným jazerom! Je ich tu hneď niekoľko a jedno je pekne schované za stromami. Volá sa Vranie jazero a nachádza sa na opačnej strane Hornádu ako hlavné jazero. 🙂 Lepšie ho asi nájdete podľa mapy: https://mapy.cz/s/kopupakugu

Jazierko je celkom pekné, tak ak budete pri hlavnom jazere, príďte sa pozrieť aj na toto.

Vranie jazero, Kam do mesta Košice

57. Jazierko, alebo skôr močiar pri jazere na sídlisku Nad Jazerom

Ďalšie, a oveľa menšie jazierko, či skôr močiar nájdete neďaleko hlavného jazera na sídlisku Nad Jazerom. Hneď vedľa kovového mostíka nad časťou Hornádu pretekajúcou jazerom.

Je to zaujímavé miesto s množstvom vtákov, aké inde len ťažko uvidíte, žiab, korytnačiek a rôznych vodných živočíchov. Stačí sa tu zastaviť a pozorovať. Počas korony sme zistili, že tu je na čo pozerať, ale aj počúvať aj celé hodiny. 🙂 Presná poloha jazierka: https://en.mapy.cz/s/hurutudaco

Jazierko – močiar na sídlisku Nad Jazerom, Košice

58. Mŕtve rameno Hornádu na sídlisku Nad jazerom

Ak sa vám v Košiciach zažiada vidieť trochu džungle, žiaden problém! Príďte na sídlisko Nad jazerom! A hľadajte mŕtve rameno Hornádu… Je schované za splavom na ľavej strane Hornádu, pekne ukryté za stromami a preto si ho takmer nikto nevšíma. 🙁

Ale mŕtvym by som ho rozhodne nenazýval! Hlavne na jar, či v lete je na ňom podobne živo ako na Hlavnej ulici. Každú chvíľu tu na ňom prebieha veľký koncert vtákov a hlavne žiab! Toto nikde inde v Košiciach nezažijete, neuvidíte, nebudete počuť! A skúste sem prísť v noci (ak sa nebojíte)! 🙂 Toto miesto je naozaj nádherné, zaslúžilo by si viac pozornosti, aj starostlivosti a malo by byť chráneným! Mapa: https://en.mapy.cz/s/boboporalu

Mŕtve rameno Hornádu na sídlisku Nad jazerom

59. Ostrov na Jazere

My Košičania nemusíme chodiť do Chorvátska na ostrovy, my ich máme aj tu v Košiciach… Teda vlastne iba jeden ale stojí za to! Nájdete ho v strede Jazera na Sídlisku nad Jazerom a s pevninou je spojený dreveným mostíkom. Nie je veľký, má rozlohu iba okolo 1700m2, ale napríklad ani taká Šírava nemá väčší…

Je ideálnym miestom na relax, piknik, chytanie rýb, kúpanie, čítanie knihy, prechádzky, alebo na rôzne druhy športu, napríklad stojky sa na ňom robia celkom dobre. Väčšinou je prázdny… https://en.mapy.cz/s/hurupupaga

Ostrov na sídlisku nad jazerom, Košice

60. Biotop na Jazere

Na sídlisku nad Jazerom sa v jednej časti pri jazere (v zátokách) a v okolí odbočky Hornádu k jazeru nachádza lesík ktorý je dookola označený stĺpikmi s nápisom Hranica biotopu. Nenašiel som na internete o tom vôbec nič, a na prvý pohľad nejde o nič významného. Ak sa na to nepozriete lepšie…

My sme sa na to pozreli trochu lepšie a zistili sme, že tam hniezdia volavky, kačky tam sedia na vajíčkach (zas nie celý rok) a tiež sme tu prvý krát v živote videli aj nádherného rybárika. Mapa: https://sk.mapy.cz/s/pufafatotu

Hornád, Biotop na sídlisku nad Jazerom, Košice

61. Bukovec

Bukovec je vodná nádrž neďaleko Košíc. Vlastne sú dve, jedna je veľká a slúži Košičanom na pitie a druhá je malá a bola postavená pre prípad núdze VSŽ (dnes U.S.Steel). Núdzová ale slúži hlavne na rekreačné účely.

V lete na kúpanie, člnkovanie, rybárčenie alebo len tak na prechádzky či pekné pohľady… V Košiciach nenájdete nikoho kto by Bukovec nepoznal! Mapa: https://en.mapy.cz/s/kesotacomo

Vodná nádrž Bukovec, Košice

62. Stredisko Jahodná

V zime dobrá sánkovačka a lyžovačka, v lete dobrá turistika a cyklistika. Stredisko Jahodná neďaleko Košíc je vhodné pre všetkých športovo či relaxačne založených ľudí, takže vlastne pre všetkých. 🙂

Keď sa Košice topia v hmle, Jahodná je zárukou slnečného dňa! Odtiaľ sa môžte vydať na rôzne turistické miesta po rôznych turistických, či cyklo chodníkoch. Na chatu Lajošku, Rákocziho prameň, na Bankov, na Alpinku, Vysoký vrch, alebo len tak na lyžiarsky kopec!

Stredisko Jahodná, Košice

63. Mokraď pri Rokodrome

V Čermeli, hneď vedľa cvičnej lezeckej steny, nájdete aj Mokraď pri Rokodrome. Stále zaplavené miesto je sprístupnené vďaka vysutému drevenému mostíku, ktorý je postavený nad mokraďou.

K mokradi sa dostanete na bicykli – končí tu totiž asfaltový cyklochodník alebo aj pešo, napríklad po modrej značke od Ovečky. Cez Čermeľský potok potom vedie niekoľko mostíkov. Mapa: https://en.mapy.cz/s/pukohocuha

Mokraď pri Rokodrome, Košice

64. Mokraď nad Poľovom

O tom, že máme v Košiciach a okolí špičkové lesy niet pochýb a že sa v nich dajú stále nájsť úžasné miesta dokazuje aj táto mokraď nad mestskou časťou Poľov. Hlavne v lete z ránka tu vtáčiky spievajú o dušu! Nájdete ju tu: https://en.mapy.cz/s/caladaroze

Močiar v Košiciach, Poľov

Mesto festivalov

Košice sú známe svojou pestrou ponukou festivalov počas celého roka. Nech už máte záujem o hudbu, film, umelecké prejavy alebo ľudové tradície, pravdepodobne nájdete festival, ktorý bude pre vás zaujímavý.

Nebojte sa, to nie je koniec! Ani zďaleka!!!
Kliknite sem na ďalšie tipy v meste Košice!!! >>>


Kam do mesta Košice – Čo sa nám hore nevošlo

65. Socha Júliusa Jakobyho

Po Košiciach nestretnete veľa chodiacich sôch, zato ale jednu poriadne veľkú. Je to socha slovenského/maďarského (wikipédia uvádza obe možnosti) maliara a umelca Júliusa Jakobyho v nadživotnej veľkosti.

Narodil sa v roku 1903 v Košiciach (Kassa city) a jeho sochu nájdete na Alžbetinej ulici, hneď oproti vchodu do Dómu sv. Alžbety. Tu je v Košiciach asi najvhodnejšie miesto pre selfie!

Socha Juliusa Jakobyho zvaná Chodec, Kam do mesta Košice

66. Nábrežie Hornádu

Košice pretína rieka Hornád na celkovej dĺžke viac než 10 kilometrov. A po jeho nábreží sa v celej tejto dĺžke nachádza (cyklo)chodník v lepšom či horšom stave. Na niektorých miestach aj po oboch stranách Hornádu.

Je veľmi obľúbeným medzi cyklistami a môžte sa po ňom dostať z jedného konca mesta na úplne opačný koniec mesta. Na obidvoch koncoch (sídlisko Nad Jazerom / Krásna a Ťahanovce) sú veľmi obľúbené krčmičky – Sudky, resp. krčma v Ťahanovciach, alebo viacero Na Jazere (Záhradka, Žaba, U Taťka, Chaos…), kde si môžte oddýchnuť a nabrať síl na cestu späť. 🙂 Môžte ale aj pokračovať ďalej na juh až do Maďarska alebo na sever cez Družstevnú pri Hornáde až po vodnú nádrž Ružín.

A keby mal niektorý z košických primátorov aj trochu viac záujmu o ľudí a menej o svoju peňaženku, alebo keby pán Schuster nemusel odísť na hrad do Bratislavy, mohol by byť tento cyklochodník jedným z najkrajších nabreží na Slovensku. Stačilo by trochu záujmu a predstavivosti. Podľa mňa by ho stačilo trošku upraviť, povysádzať stromy po obidvoch stranách a hneď by to vyzeralo celkom ináč… Lenže Schuster ho už dokončiť nestihol a odvtedy si nepamätám, žeby Košice mali nejakého primátora, na ktorého by sa do týždňa po odchode z funkcie nezabudlo…

Nábrežie Hornádu – cyklochodník počas Balónovej fiesty, Košice

67. Mega topánka a #dzivoke fotopoint od Sajfu

Ak pôjdete ešte trošku ďalej od Dómu svätej Alžbety prídete k veľkému nápisu a mega topánke. Ak nie ste z Košíc, ťažko zistíte, čo tento nápis znamená. Ani Sajfa, ktorý ho tu priniesol nemal o tom ani šajnu. Až tu na to prišiel! A čo zistil? Že Košice sú dzivoké! (#dzivoke fotopoint už na Alžbetinej ulici nenájdete, Sajfa si ho asi vzal späť do Blavy)

A tá mega topánka je zasa spomienkou na Andyho Warhola, asi najznámejšieho slovenského Američana a priateľa Johna Lennona. Trochu viac informácii o ňom a Múzeu Andyho Warhola nájdete v našom ďalšom článku venovanému Naj miestam Východného Slovenska!

#dzivoke, Kam do mesta Košice

68. Socha Sándora Máraiho

Narodený v Košiciach, no u nás takmer neznámy… V roku 1948 emigroval na západ a tak dostal v našich končinách STOPku (politici tu vždy boli jedna veľká inteligencia…). V Európe a vo svete sú však jeho diela veľmi uznávané. Spisovateľ a novinár Sándor Márai (1980-1989) písal, okrem iného, aj o svojej mladosti v Košiciach a o živote v našom meste tak mohli čítať ľudia po celom svete.

Písal hlavne po maďarsky ale aj nemecky, anglicky, slovensky či česky. Dnes má v Košiciach svoje vlastné námestie (Námestie Sándora Máraiho) aj s vlastnou sochou. Môžte si k nemu dokonca prisadnúť a pokecať, alebo si len tak oddýchnuť. Niet Maďara, ktorý by sa počas návštevy Košíc pri ňom nezastavil.

Socha Sándora Máraiho, Kam do mesta Košice

69. Rozprávková trafačka

Niekedy stačí drobnosť a z ohavy sa dá vytvoriť majstrovské dielo. Tak aj nám tu na košickom sídlisku Nad Jazerom umelci zmenili obyčajnú trafostanicu na neobyčajné rozprávkové dielo.

S deťmi sa tu dá pol hodinu rozoberať rozprávkové postavičky z nášho detstva a potom je počas dlhých zimných večeroch čo púšťať na youtube! Poznáte všetky tieto postavičky? Až budete blúdiť po košických sídliskách, príďte na jazero: https://goo.gl/vNuZdG (Na mape je trafačka v jej pôvodnom stave…)

Rozprávková trafačka, Kam do mesta Košice

70. Tsystems športovo zábavný areál

V Košiciach máme aj jeden zaujímavý športovo – zábavný areál, na ktorom je okrem iných atrakcií aj dopravné ihrisko. Môžte tu prísť na vlastnom bicykli, kolobežke, odrážadle, alebo si nejaké požičať (napríklad aj elektrické autíčko – 1,-EUR/5min.).

Deti sa tu majú možnosť naučiť dopravné značky a vyskúšať si aké to je čakať na semafore, či prebehnúť sa po kruhovom objazde. Areál nájdete na Alejovej 2: mapa.

Tsystems detské dopravné ihrisko, Kam do mesta Kosice

71. Detský areál Anička

Park Anička už tu bol spomenutý, okrem iného sa v ňom nachádza Detský areál Anička. Ak potrebujete zabaviť deti, tak toto bude určite dobrá voľba!

Je tu bludisko, veľa veľa preliezačiek rôznych tvarov, mostíky, rebríky, schodíky, pumpa s vodou, ktorá sa prelieva z jedného žliabku do druhého, potom do tretieho… Dajú sa tu požičať kolobežky, nakŕmiť zvieratká v minizoo, posedieť a povegetiť… Alebo aj zahrať Minigolf!

Otváracie hodiny a vstupné 2022

Otvorené: pondelok až nedeľa od 9.00 h do 20.00 h
Vstupné do areálu počas týždňa: dieťa – 2 €, dospelí – 1 €
Vstupné do areálu cez víkend: dieťa – 3 €, dospelí – 1 € (podľa akcie v Areáli)
Minigolf: osoba – 2,60 €, záloha na palicu – 10 €

Detský areál Anička, Kam do mesta Anička

72. Letná Bobová dráha

Ak si potrebujete trochu zvýšiť adrenalín, alebo si nacvičiť prekonanie strachu, jednou dobrou možnosťou je sadnúť na boby a spustiť sa po 800 metrov dlhom nerezovom žľabe. 1. Letná Bobová dráha na Slovensku nevyrástla samozrejme nikde inde ako v Košiciach a nájdete ju v Kavečanoch, hneď vedľa ZOO.

Jedna jazda stojí dospelého 3,00 EUR, dieťa od 6-12 rokov 1,50 EUR, a deti do 6 rokov idú zadarmo.

73. Bábkové divadlo

Bábkové divadlo má v Košiciach dlhú a úspešnú históriu. Chodili sme sem radi ako deti a teraz sem chodíme radi s našimi deťmi. 🙂 Každé predstavenie je nádherné a zaujímavé!

40 rokov sme ho navštevovali v budove na Roosveltovej ulici, dnes ho nájdete na Alžbetinej ulici! Viac informácií o divadle a aktuálny program nájdete na stránke: bdke.sk

Bábkové divadlo Košice

74. Halmiho dvor

V Košiciach nie je nádherne len na Hlavnej ulici, ale aj v bočných uličkách, či dvoroch. Jedným takým pekným dvorom je Halmiho dvor. Okrem toho, že je historicky veľmi zaujímavý (a že som v ňom mal možnosť chvíľu aj pracovať) je nádherne vyzdobený dáždnikmi!

Vo dvore je kaviarnička a pár obchodíkov, ktoré by ste mali navštíviť tiež. Majú celkom inú atmosféru ako tie v sklenených budovách. Mapa: https://en.mapy.cz/s/juzubosazu

Halmiho dvor, Kosice, Slovensko

75. Dvor Hlavná 22

Ak sa vám páčil Halmiho dvor, prejdite krížom cez Hlavnú ulicu. Oproti, na druhej strane sa vám bude páčiť ďalší dvor. Hlavná 22 je vyzdobená lampášikmi.

Je tu aj reštaurácia, alebo kaviareň, tak si aj tu môžte chvíľu posedieť. Mapa: https://en.mapy.cz/s/hucalonahu

Hlavná 22, Košice, Slovensko

76. Dychberúci výhľad na mesto Košice z Heringešu

Najkrajší pohľad na mesto Košice bude asi z veže katedrály, ale kto chce vidieť mesto v objatí okolitých kopcov, musí najprv sám vyšlapať do kopca! Košice sú obklopené lesmi a kopcami az každého z nich sú výhľady pekné.

Je tu ale jeden kopec, ktorý (okrem kopca Hradová a vyhliadkovej veže) ponúka dychberúci pohľad na celé Košice a aj okolité kopce (teda okrem Vysokých Tatier). Volá sa Heringeš! Dostanete na naň bicykom alebo pešo. Mapa: https://en.mapy.cz/s/dosohagavo

Výhľad na Košice, Heringeš, Košice, Slovensko

77. Košické vodopády

Vo viacerých krajinách nájdete človekom vytvorené vodopády, a sú naozaj obdivuhodné! Výnimkou nie sú ani Košice, najmä v zime, keď zamŕzajú! Nájdete ich na rieke Hornád a je ich hneď niekoľko. Pod mostom pri obci Ťahanovce, v parku Anička a potom na splave na sídlisku Nad jazerom.

Okrem zimy však stoja za návštevu aj v lete, alebo keď je vyššia hladina Hornádu! A nezabudnite, že najviac záporných iónov je pri vodopádoch (aj tých ľuďmi vytvorených).

Košické vodopády, Kam do mesta Košice

Záporné ióny – zdroj energie a zdravia, ktorý nájdete hlavne pri vodopádoch

78. Cvičná lezecká skala Rokodromo

V Košiciach už máme niekoľko horolezeckých miest, ale prvou bude určite cvičná lezecká skala v Čermeli. Stojí tu už od roku 1983 a od minulého roka sem vedie cyklochodník od stanice detskej železničky, ktorý končí práve tu.

Pri skale, ktorá dnes nesie meno Rokodromo, je niekoľko miest na opekanie. A môžte odtiaľ vyraziť do Čermeľského lesa, ktorý je plný všeliakých cestičiek a turistických chodníčkov. Hneď vedľa skaly je ďalšie zaujímavé miesto – Mokraď pri Rokodrome s vysutým dreveným mostíkom ponad ňu! Mapa: https://en.mapy.cz/s/gakaledefa

Cvičná lezecká stena Košice

79. Najväččšia rubiková kocka na Slovensku

Aj najväčšiu rubikovú kocku na Slovensku nájdete v Košiciach. A to pred administratívno-obchodnou budovou s názvom Cassovar na Žriedlovej ulici. Budova Cassovaru získala ocenenie Stavba roka 2010.

Rubiková kocka tam však pribudla až tento rok (2021) a je navrhnutá tak, že by sa dala aj poskladať, skúste to, ak máte dobrú predstavivosť. A dá sa jej aj dotknúť! Cassovar ale ponúka toho viac, npríklad kľúč alebo mravca a tiež komín, do ktorého sa raz za čas dá ísť pozrieť!

Kedysi tu stál pivovar Cassovar so 150 ročnou históriou a varilo sa tu pivo do roku 1997. Ešte som mal to šťastie, že som to pivo stihol ochutnať (bolo výborné!) Aj po postavení novej budovy tu chvíľu bol pivovar Cassa Brewery, ktorý vyhrával ocenenia za pivo doma i v zahraničí, ale aj toto pivo sa tu nakoniec prestalo variť.

Kľúč a rubiková kocka, Cassovar, Košice

80. Prvý drezinový ovál na Slovensku

No tak ale toto je niečo čo inde u nás na Slovensku neskúsite! Iba v Košiciach! Prvý drezinový ovál na Slovensku, 300 metrov dlhá trať, na ktorej si môžte zacvičiť a zároveň vyskúšať aké to kedysi bolo na drezinách.

V Košiciach, v rekreačnej časti Alpinka, pribudla táto drezinová atrakcia tento rok (2022). Ak ste na Alpínke tento rok ešte neboli, je čas to zmeniť!

Prvý drezinový ovál na Slovensku, Košice – Alpinka

81. BMX track / Bikros Furča

Potrebujete si trochu zabicyklovať po bubnoch? Či už s deťmi alebo sa chcete vrátiť do detstva vy? V Košiciach žiaden problém. Na Furči na odbočke na Tokajícku a Benadovu ulicu je BMX track / Bikros Furča. Mapa: https://en.mapy.cz/s/jakucelepe

Ale nie je to jediná takáto trasa, v košických lesoch nájdete aj ďalšie cyklotraily, ktoré tu postupne popridávam.

BMX track / Bikros Furča

82. Aréna Sršňov – zimná športová hala

Ak sa radi korčuľujete (na klasických korčuliach), určite zájdite do Arény Sršňov. Táto zimná športová hala je otvorená pre zimné športy ako hokej, verejné korčuľovanie a krasokorčuľovanie celoročne.

V lete sa tu pekne schladíte, takže okrem športu dostane aj vaše telo určitý wellness.

Aréna Sršňov Košice

83. KE.CY – Košické cyklotraily

V košických lesoch je aj množstvo singletrailov, cyklotrailov, ktoré musí vyskúšať každý zanietený cyklista. Cyklotraily sú udržiavané vďaka občianskemu združeniu Košické cyklotraily.

Nájdete ich na Bankove, Jahodnej, na Hrešnej, v Čermeľskom údolí, na Kamennom hrbe, alebo Červenom brehu.

Davidoff: https://en.mapy.cz/s/hotumesaza
DržHubu: https://en.mapy.cz/s/pubadedevo
Lesmír: https://en.mapy.cz/s/pecomekule

Ďalšie traily nájdete na stránke https://www.ke-cy.sk/

Cyklotraily Košice

84. Kino Úsmev

V Košiciach je viacero nových kín, kde si môžte pozrieť najnovšie filmy, ale máme aj jedno také, z ktorého dýcha história. Kino Úsmev je posledné pôvodné kino v Košiciach, ktoré je v prevádzke (s rôznymi prestávkami) od roku 1922.

Ak ste v ňom boli na nejaké filmy v detstve, mali by ste sem zájsť aj v dospelosti. Škoda, že tých kín neostalo v Košiciach viac, snáď sa podarí rozbehnúť Kino Družba.

Kino Úsmev

85. Trixen – vodné lyžovanie

Ste športovo zdatný? Bicyklujete, turistikujete, beháte, cvičíte v posilke? Tak si skúste aj vodné lyžovanie. V Košiciach na Sídlisku nad Jazerom máme Trixen – Športovo rekreačný areál slúžiaci pre športovcov a širokú verejnosť, pre deti i dospelých.

Skúste si aké to je lyžovať v lete, s lanom v ruke, je tu dobrá partia, pivečko, občas aj guláš, dá sa tu okúpať a aj zahrať stolný futbal, alebo plážový volejbal. Raz za čas sa tu konajú aj preteky v lyžovaní (medzinárodné, celoslovenské…). Je tu škôlka pre malých aj veľkých.

Trixen – vodné lyžovanie, Košice

86. Vyhliadkový let lietadlom

Pekne je v meste Košice, ale ako vyzerá z oblakov? Možno ešte krajšie. 🙂 Skúste vyhliadkový let lietadlom! Na letisku Bidovce (a možno aj na iných letiskách) určite nejaké lietadlo zoženiete.

Zvykli byť nejaké darčekové poukazy na zľavomatoch. Takto nejak by mohli vyzerať Košice z neba hoci toto je fotené zo zeme: 🙂

Košice z neba

87. Útulok pre psov, Haniska pri Košiciach

Ak máte radi psíkov, ale doma nemôžte mať, kľudne vyrazte do Hanisky pri Košiciach. Tu je útulok pre psíkov, z ktorých si môžte nejakého vybrať na prechádzku a prejsť sa po areáli, vyvenčiť ho, a potom ho zase vrátiť späť, alebo si rovno adoptovať.

Psíky sa vždy veľmi tešia keď tu vidia ľudí a prebíjajú sa dopredu aby ste si vybrali na prechádzku práve jeho… Mapa: https://en.mapy.cz/s/gamezojele

Útulok pre psov UVP Haniska

88. Starý a Nový Ťahanovský tunel

V Košiciach často fúka silnejší vietor, čo je spôsobené tým, že je otvorený ťahanovský tunel. Na bicykli sa k nemu ľahko dostanete popri Hornáde. Ide o dobrý fotopoint, asi nepoznám nikoho, kto by pri ňom nemal fotku… (https://en.mapy.cz/s/dazefuroga)

No a vedľa Nového Ťahanovského tunela je aj starý Ťahanovský tunel. Kto má rád technické pamiatky ten si tu príde na svoje. Viac o Starom Ťahanovskom tuneli sa dočítate tu: Starý Ťahanovský tunel, Košice

Nový Ťahanovský tunel a vpravo kúsok zasypaného Starého ťahanovského tunela, Košice

Prírodné krásy v okolí Košíc

Okolie Košíc ponúka aj príležitosť na príjemné výlety do prírody. Z mesta máte jednoduchý prístup k krásnym horám, lesom a jazerám, kde môžete relaxovať, turistikovať alebo jazdiť na bicykli.

Nebojte sa, to nie je koniec! Ani zďaleka!!!
Kliknite sem na ďalšie tipy v meste Košice!!! >>>


Kedy do mesta Košice – najlepšie podujatia v Košiciach

89. Medzinárodný Maratón Mieru

Medzinárodný Maratón Mieru, Najstarší maratón v Európe a 2. najstarší na svete, ktorý sa beží každoročne od jeho 1. štartu (výnimkou je pár rokov počas 2. svetovej vojny). Už sa behal z rôznych miest, ten prvý štartoval v Turni nad Bodvou, nejaký sa bežal z Prešova, behávalo sa aj cez Seňu…

Najlepšie je sa ho zúčastniť a odbehnúť aspoň niektorú z jeho častí. Ak sa na to ale necítite, nevadí, aj pri fandení a povzbudzovaní je dobrá atmosféra! A možno vás vaši známi uvidia aj v telke! 🙂

Medzinárodný Maratón Mieru, Kam do mesta Košice / foto Marian

90. Oslavy Dňa mesta Košice

Asi najviac akcií je v Košiciach počas osláv dňa mesta Košice. Vtedy mesto oslavuje svoj veľký deň, kedy 7. mája 1369 uhorský panovník Ľudovít Veľký udelil mestu erbovú listinu, ako úplne prvú na svete!

Festival zaviedol Košický primátor Rudolf Schuster v 90tych rokoch a od tej doby sa koná každoročne. Trvá niekoľko dní a jeho súčasťou sú napríklad Košické Benátky (plavba na vlastnoručne vyrobených člnoch), Cassovia Retro (stretnutie veteránov), rekonštrukcia historických bojov a kedysi dokonca 65 tisíc obyvateľov mesta tancovalo počas osláv Macarenu (skoro padol svetový rekord).

Cassovia Retro, Kam do mesta Košice

91. Cassovia Classic

Nestihli ste stretnutie historických áut počas Osláv dňa mesta Košice? Nevadí, hneď v máji sa už tradične koná ďalšia podobná akcia s názvom Cassovia Classic. Autá tak môžte vidieť znovu na Hlavnej ulici v Košiciach ale aj v mestskom parku, či po okolí Košíc.

Cassovia Classic má bohatý program, ktorý sa oplatí prísť pozrieť! V niektorých veteránoch si dokonca môžte aj posedieť.

92. Balónová Fiesta

Balónová Fiesta v Košiciach je ozaj unikátna akcia, ktorej sa musí zúčastniť každý, vrátane toho, kto s lietaním nie je až taký veľký kamarát. Sledovať ako sa obrovské balóny nafukujú a potom postupne zapĺňajú oblohu je isto veľkým zážitkom pre každého!

V roku 2018 sa uskutočnila už po 25. krát a Košice bez tejto akcie sa už ani nedajú predstaviť. Ak sa ale nechcete len pozerať, môžte si aj zalietať. Organizátori ponúkajú let za 135,-EUR na osobu, čo vôbec nie je veľa!

Balónová fiesta, Kam do mesta Košice

93. Rušňoparáda

Ak máte radi vlaky, staré či nové, určite ste už počuli o Rušňoparáde. Ale je lepšie raz vidieť ako 100 krát počuť! Bohatý program, predvádzanie vlakov, možnosť nastúpiť a posedieť si vo vozňoch…

Do starých hangárov sa len tak hoci kedy nedostanete. Na svoje si tu prídu všetci! Hlavne pre fotografov a kameramanov je to raj! A pre deti veľký zážitok! Vláčiky počas Rušňoparády nájdete v rušňovom depe.

Rušňoparáda 2017, Kam do mesta Košice

94. Biela Noc

Noc pred maratónom patrí už tradične festivalu svetiel, ktorý sa volá Biela Noc! Mesto sa na večer zaplní davom ľudí, ktorý potom na rôznych miestach v meste sleduje umeleckú prácu majstrov, ktorým to so svetlom myslí naozaj pekne!

Biela Noc k nám prišla z Paríža, kde ju vymysleli už v roku 2002 a dobre urobila! Kľudne by takýchto akcií mohlo prísť z Paríža aj viac. 🙂

Biela Noc, Kam do mesta Košice / foto Marian

95. Letecké dni Košického kraja

Košickému regiónu sa podarilo oživiť spomienku na letecké dni v Košiciach, ktoré sa konali ešte za socíku a kde sa dala vidieť skupinka neprekonateľných Bielych albatrosov a ruskej vojenskej techniky.

Dnes tu už Biele albatrosy neuvidíte, asi ani ruskú vojenskú techniku, ale iné zaujímavé lietadlá a predstavenia áno. Letecké dni sa v roku 2021 konajú cez víkend 28.8.-29.8.2021 v areáli Aeroklubu Košice pri letisku. Mapa: https://mapy.cz/s/neratodene

Košické letecké dni

96. Akvatera

Ak vás bavia Akváriové rybičky, rastlinky, raky, slimáky, jašteričky, hady, krokodíly, korytnačky alebo nebodaj hmyz, hlodavce, pavúky nesmiete si nechať újsť ich pravidelnú výstavu zvanú Akvatera. A ak sa vám veľmi zapáčia môžte si ich aj zakúpiť.

Pre najmenších tu budú skákacie hrady a iné atrakcie, alebo napríklad aj vystúpenie tancujúcich psíkov… Akvatera je pravidelná akcia, ktorá sa koná na jar a na jeseň (07.04.2019 a 17.11.2019) v Spoločenskom pavilóne.

Akvatera, Kam do mesta Košice

97. Vianočné trhy

Vianočné trhy sú neodmysliteľnou súčasťou vianočných Košíc už dlhé roky. Všetci sa na ne celý rok tešíme, niekto na výzdobu, iný zas na medovinku, či vianočný punč, na anjelskú kapustnicu, bohatý program, ľadové sochy, zimu, zamrznuté či zasnežené stromy, darčeky, dobroty, či pohodu.

Pravdou je, že atmosféra je počas Vianoc v Košiciach nezabudnuteľná! Ale je dobré si ju každý rok pripomínať. Tak nie aby ste nejaký rok vynechali! 🙂 Väčšinou sú Vianočné trhy od 5.12. do 6.1.

Vianočné trhy, Kam do mesta Kosice, Slovensko

98. Košické ľadové kráľovstvo

Pravidelne každý rok sa pred Vianocami zbiehajú do Košíc zruční umelci aby pri spievajúcej fontáne zhotovili nádherné umelecké diela – ľadové sochy priamo pred očami divákov.

Košické ľadové kráľovstvo v roku 2019 začína 19. – 20.12.2019. Snáď sa počasie umúdri a ľadové sochy nám vydržia aspoň do februára 🙂

Košické ľadové kráľovstvo

99. Potulky mestom Košice

Jedným z najlepších spôsobov ako spoznávať mesto Košice je zúčastniť sa niektorej z Potuliek mestom Košice. Najznámejší a najobľúbenejší košický sprievodca Milan Kolcun vás prevedie mestom, spoznáte to čo nepoznajú ani Košičania, dostanete sa na miesta, ktoré sú bežne zatvorené.

Každá Potulka mestom Košice má inú tému, takže budete zakaždým spoznávať niečo iné! Napríklad tento víkend je témou Pivo a Košice, kde sa dozviete niečo o histórii piva v Košiciach. Viac o potulkách nájdete na stránke https://potulka.sk/.

Potulky mestom Košice

100. Skokové jazdecké preteky

Každý rok sa v meste Košice konajú skokové jazdecké preteky na koníkoch – Cena rektorky UVLF a pre tých, ktorí majú radi rýchle ukážkové koníky je to vždy nádherná „podívaná!“

Skokové jazdecké preteky – Cena rektorky UVLF

101. Hubertova jazda

Ukončenie jazdeckej a poľovníckej sezóny sa oslavuje každý rok Hubertovou jazdou. Jazdci na nádherných koníkoch prechádzajú cez mesto Košice čím mesto získava neopakovateľnú atmosféru, ktorú sa oplatí prísť si vychutnať.

Táto jazda sa koná iba raz ročne, v roku 2021 v piatok 15.10.2021.

Hubertova jazda, Košice

Tak, a to by na začiatok aj stačilo. Zoznam budem postupne dopĺňať o ďalšie pekné miesta v Košiciach takže ak ste si ho už pozreli, príďte za pár dní zas, bude tu toho viac! A ak poznáte miesto, ktoré by tu malo pribudnúť čo najskôr, dajte mi vedieť dole v komentári!

A ak si myslíte, že už tu nič viac nie je, skúste si pozrieť tieto články:
Kam na túru v Košiciach
Kam s kočiarom v Košiciach

Košice sú miestom, kde sa prelínajú história, kultúra a prírodná krása. Bez ohľadu na vaše záujmy tu nájdete niečo, čo vás zaujme a inšpiruje. Mesto má všetky atribúty, ktoré ho robia atraktívnou destináciou pre návštevníkov z rôznych kútov sveta.

Exit mobile version