Kam do mesta Košice – 92 miest a akcií, ktoré v Košiciach musíte navštíviť

Vianočné trhy, Kam do mesta Kosice, Slovensko

Kam do mesta Košice – Parky a fontány, záhrady a lesy v Košiciach

Síce zelene v posledných rokoch v Košiciach ubúda, novo zasadené stromy vyschýnajú, tie ktoré prežili pol storočia už zase rúbu kvôli tomu, že sú nebezpečné, alebo sa na zelených miestach stavajú nové potrebné obchodné centrá a bytovky alebo parkoviská, staré fontány pre Zuzany sa na sídliskách rušia tiež…

Poznáte najťažšiu turistickú trasu na Slovensku?

A nezabudnite dať lajk a prihlásiť na odber ďalších našich videí! :)

Sú však aj také miesta v Košiciach, kde sa parky a fontány podarilo zachrániť a udržať od ich vzniku až dodnes… Tu sú.

32. Park na Hlavnom námestí so spievajúcou fontánou

Toto miesto tu nikto nenazýva Hlavné námestie, ale našiel som na wikipedii, že sa to tak volá a že to kedysi malo rôzne názvy, napríklad Námestie slobody alebo Leninovo námestie. Je to miesto medzi Dómom sv. Alžbety a Štátnym divadlom.

Park, ktorý tu vznikol koncom 19. storočia na mieste trhoviska je isto najkrajším parkom v Košiciach. V jeho strede je už od roku 1986 prvá spievajúca fontána v Československu. V Košiciach nenájdete domáceho, turistu ba ani hocakého povaľača, ktorý by sa tu nezastavil…

Spievajúca fontána, Kam do mesta Košice

Spievajúca fontána, Kam do mesta Košice

33. Park s fontánou pri Immaculate

Na druhej strane Štátneho divadla nájdete ďalší pekný park s fontánou so znameniami zverokruhu. Skúste pohladkať vaše znamenie, vraj sa vám potom splní najtajnejšie želanie. Aj tu sa dá dobre posedieť v objatí krásnych kvetov a stromov.

Kedysi tu bol ostrov, ktorý obtekal Čermeľský potok, tak ak máte dobrú predstavivosť, skúste ju použiť a predstaviť si, aká to musela byť nádhera.

Park za Štátnym divadlom, Kam do mesta Košice

Park za Štátnym divadlom, Kam do mesta Košice

34. Park pri kaplnke svätého Michala

Z druhej strany Dómu sv. Alžbety, pri Kaplnke sv. Michala sa nachádza ďalší pekný park s fontánou, kvetmi a stromami, ktoré si už čo-to pamätajú. Je najväčší zo spomenutých troch parkov.

Park tu vznikol už v roku 1771 a dodnes je obľúbený medzi návštevníkmi Hlavnej ulice. Na jeho druhej strane je umiestnená socha anjela, ktorý drží erb Košíc.

Park pri Kaplnke sv Michala, Kam do mesta Košice

Park pri Kaplnke sv Michala, Kam do mesta Košice

35. Vodorovná fontána Čermeľský potok cez Hlavnú ulicu

Už ste počuli o vodorovnej fontáne? To je taká čo nestrieka, ani z nej vodá nepadá, iba tak tečie… vodorovne! 🙂 Určite do nej pri návšteve nášho mesta stúpite. 🙂 A ak by ste ju náhodou nevedeli nikde nájsť, je v strede celej Hlavnej ulice. Momentálne funguje iba jedna jej polovička pri súsoší Immaculaty ale určite nájdete aj jej druhú nefungujúcu časť pri vedeckej knižnici.

Kedysi tu namiesto tejto fontánky tiekol ozajstný potok, teda rameno Čermeľského potoka, ktorý sa pred Immaculatou rozdvojoval a obtekal terajšie divadlo, katedrálu a parky a na druhom konci (pri Dolnej bráne) sa zase spájal do jedného čím vytvoril ostrovček (asi ako Île de la Cité v Paríži 🙂 ). Potok nám tu ale zrušili koncom 19. storočia a až náš Primátor (s veľkým P) Rudolf Schuster ho takto vrátil späť do mesta v 90tych rokoch.

Voda do potoka je privedená z mlynského náhonu, fontánka vyviera pri bývalom OD Prior a vteká do zeme pred Immaculatou, kde sa potrubím vracia späť na začiatok. Premyslená hračka, náš Primátor mal teda riadne rozvinutú predstavivosť! Klobúk dolu.

Vodorovná fontána Košice - Čermeľský potok

Vodorovná fontána Košice – Čermeľský potok

36. Mestský park

Každý isto pozná Central Park, ten je síce v New Yorku, ale podobný máme aj v Košiciach. Tu sa volá Mestský park! Kedysi patril medzi najobávanejšie miesta Košíc, po zotmení sa sem vydali iba tí najodvážnejší, vrátane nás!

Pred pár rokmi ho však celý oplotili a na noc začali zamykať a tým mu začalo svitať na krajšie časy! Dnes sú v ňom nové fontány, potôčik, mostíky, ihriská, lavičky, chodníky, jazierko, kvety, hudobný altánok… A dokonca aj kúpalisko. Kedysi dávno v ňom bývali aj pávi, škoda, že na to už neostali peniažky… Predsalen 7 miliónov eur z eurofondov je obmedzený balíček.

Mestský park, Kam do mesta Košice

Mestský park, Kam do mesta Košice

37. Zoologická záhrada

Ani Praha nemá takú veľkú zoologickú záhradu ako majú Košice! Tá košická je totiž najväčšia v celom Československu! Rozlohou… A naozaj sa tu dá dobre prejsť! Asi sme ju celú nikdy neprešli v jeden deň. A to má ešte riadne veľkú plochu nevyužitú!

Ešte chýbajú sloníky, žirafy, gorily, či ľadové medvede, je stále čo vylepšovať! My sem chodíme kŕmiť daniele a srnky, a tiež sa chodíme pozerať ako zoologičky kŕmia tulene, opičky, medvede… ZOO je otvorená denne a celoročne.

Nedávno tu pribudol aj chodník s názvom Lužný les, ktorý vás prevedie ponad močiar a kde si deti môžu zacvičiť na lanových preliezkách. Okrem toho tu ešte sú ďalšie ihriská, reštaurácia, občerstvenie a najkrajší DinoPark zo všetkých DinoParkov!

Zoo Košice, Kam do mesta Košice 6

Zoo Košice, Kam do mesta Košice 6

38. DinoPark Košice

No a súčasťou ZOO je aj nádherný DinoPark ukrytý v prekrásnom lese. Keď už nám Praha našu ZOO nezávidí (možno tak maximálne jej rozlohu), DinoPark určite áno. Ten ich je totiž umiestnený na obchodnom centre a „ponúka“ výhľady na O2 arénu a iné stavby…

V košickom DinoParku sa budete ale cítiť ako v pralese, ako keby ste sa posunuli v čase o milióny rokov späť. Krásne staré stromy, ktoré vás v lete budú chrániť pred slnkom, potok Hrubša, ktorý preteká celým DinoParkom no a samozrejme desiatky dinosaurov, ihrisko pre deti či krátky 3D film… To všetko je zárukou nádherného zážitku, ktorý si pri návšteve Košíc nemôžete dovoliť nechať újsť! 🙂

DinoPark je otvorený denne od začiatku apríla až do konca októbra a ak sa rozhodnete pre jeho návštevu, na vstupnom ušetríte ak si zakúpite kombinovanú vstupenku do ZOO aj do DinoParku (už v pokladni pri vstupe do ZOO). Cena pre rok 2020 je 7,00 € (žiaci, študenti, dôchodcovia a ZŤP majú zľavy). Pozrite si naše video z DinoParku: https://www.youtube.com/watch?v=4HAntRI1oFY

Dinopark Košice, Kam do mesta Košice

Dinopark Košice, Kam do mesta Košice

39. Botanická záhrada

Medzi košickými parkmi nesmie chýbať ani Botanická záhrada, ktorá je najväčšia na Slovensku! V každom období ponúka iné pohľady, sú tu veľké sklenníky s tropickými ale i domácimi rastlinkami, kde má zastúpenie okolo 4000 druhov.

Vonku zas nájdete potôčik, jazierká, ale aj mini zoo s papagájmi, či zajačikmi. Po areáli sa voľne pohybujú ovečky a kozičky, môžte si tu aj opiecť kus slaninky, či špekáčky… Je tu čo robiť aj celý deň. Asi takým naj podujatím sa stali Motýle exotických trópov, ktoré už tradične začínajú koncom mája a končia pred prázdninami.

Botanická záhrada v Košiciach je otvorená denne a základné vstupné pre dospelých je 3,-EUR. Cez pracovné dni máte možnosť vstupu so sprievodcom.

Botanická záhrada, Kam do mesta Košice

Botanická záhrada, Kam do mesta Košice

40. Čermeľský les

Ak sa potrebujete niekde v blízkosti mesta schladiť, asi najlepšie urobíte ak sa vyberiete severným smerom do Čermeľa! Čaká tu na vás príjemný les plný vody a zdravých stromov, údolí a kopcov, prídu si tu na svoje mamičky s kočiarmi, ale i turisti, či cyklisti. Lesík začína len 2km od Hlavnej ulice a jeho najznámejšie časti sú Bankov, Alpinka, alebo Jahodná, či Chata Lajoška.

Je pretkaný množstvom turistických a cyklochodníkov a končí… Vlastne nekončí… Dá sa tadiaľ dostať až na Kojšovku (1246m) a z nej kľudne až do Slovenského raja či ďalej. Opačným smerom zase napríklad na Sivec (781m).

Čermeľský les, Košice

Čermeľský les, Košice

41. Košická pionierska železnička

Veľmi starou atrakciou čermeľského lesa je Košická pionierska železnica postavená v rokoch 1955 – 1956 ako úplne prvá rekreačná železnica postavená v Československu. Neskôr vznikli aj ďalšie podobné železnice, napríklad aj v Prešove, Plzni a v iných mestách, ale už funguje iba tá prvá – košická.

Nezabudnite sa ňou preto pri návšteve Košíc povoziť, kým sa nejaká hlava pomazaná nerozhodne, že je nerentabilná a treba aj túto zrušiť a zošrotovať! Viac info o železničke: http://www.detskazeleznica.sk

Železnička začína v Čermeli (https://en.mapy.cz/s/hefepaselu), prechádza nádherným Čermeľským údolím a končí v rekreačnom areáli Alpinka a cesta ňou trvá 20 minút.

Košická destská železnica - Katka - Čermeľ - Alpinka, Kam do mesta Košice

Košická destská železnica – Katka – Čermeľ – Alpinka, Kam do mesta Košice

42. Rekreačný areál Alpinka

Rekreačný areál Alpinka je medzi Košičanmi s deťmi (ale aj bez) veľmi obľúbeným piknikovým miestom. Alpinka pekne schovaná v lese a poskytuje aj v tých najteplejších dňoch veľmi príjemný chládok vďaka starým stromom a potoku, ktorý údolím ptreteká.

Na Alpinke je celkom dobrá reštaurácia, rôzne zábavno zážitkové atrakcie, preliezky, posedenia, občerstvenia, nejaké zvieratká aj miesta na opekanie, či grilovanie. Dá sa sem prísť autom (je tu veľké parkovisko), alebo detskou železničkou ale aj MHD autobusom smerujúcim ďalej na Jahodnú. Pre turistov a cyklistov znamená Alpinka začiatok rôznych cyklo a turistických trás smerujúcich do okolitých kopcov (Chata Hrešná, Jahodná, Lajoška, Vysoký vrch, Jánošíková bašta a podobne).

Údolie Manitou, Alpinka, Košice

Údolie Manitou, Alpinka, Košice

43. Náučný chodník vrabčie skaly

Jedným z najmladších náučných chodníkov v Košiciach je Náučný chodník vrabčie skaly, otvorený v roku 2015. Na informačných tabuliach sa tu môžte naučiť veľa o vtáctve v košických lesoch.

Chodník je dlhý len 5km s miernym prevýšením, vhodný pre deti a vedie nádherným lesným prostredím s množstvom skál a starých popadaných stromov. Chodník začína aj končí na parkovisku v Čermeli. Mapa: https://en.mapy.cz/s/lunekofogo

Náučný chodník Vrabčie skaly, Košice

Náučný chodník Vrabčie skaly, Košice

44. Anička

Neďaleko centra mesta si môžte vybehnúť aj do ďalšieho krásneho a veľkého parku z 19. storočia s krásnym menom Anička (nikto v Košiciach tento park inak ani nenazve). Je to miesto obľúbené najmä medzi školami, ktoré si sem robia školské výlety (branné cvičenia) ale aj medzi všetkými Košičanmi, malými či veľkými. Dá sa tu behať, cvičiť, zahrať futbal, volejbal, tenis, korčuľovať, zaveslovať na Hornáde, sú tu ihriská, občerstvenie, krčmičky ale aj reštaurácia, kúpalisko, či detský areál…

V parku nájdete aj minerálny prameň známy ako Gajdovka alebo Vajcovka. A aj tak chutí! Voda ale pomáha pri trávení a ak máte zažívacie ťažkosti, lepší liek nenájdete! V sámoške určite nič podobné nekúpite!

Jazierko na Aničke, Košice

Jazierko na Aničke, Košice

45. Mlynský náhon

Historická technická pamiatka spojená s prírodou. Mlynský náhon je rameno Hornádu v širšom centre mesta a je tu pravdepodobne už od 14. storočia. Boli na ňom najmenej tri mlyny a kedysi poháňal aj košické električky. Prechádzka okolo neho vždy patrila k tým najromantickejším.

Viete si predstaviť aké by to bolo nádherné keby sa miesto časti Mlynského náhonu (Štefánikova ulica) nevybudovala cesta? Sú vraj úvahy o tom, ako to vrátiť do pôvodného stavu. Možno potom bude znovu pri Jakabovom paláci aj obchod s čerstvo ulovenými rybami. 🙂 A potom už najkrajšiemu mestu na Slovensku nebude konkurovať žiadne iné! 🙂

Mlynský náhon Košice

Mlynský náhon Košice

46. Park s kaštieľom v Barci

Na kraji mesta, smerom do Maďarska, sa nachádza nenápadná časť Barca, ktorá bola kedysi samostatnou dedinou. No a v nej nájdete pomerne veľký park s ihriskom a jazierkom s rôznymi vtákmi.

Husy, kačky, labute, ale i staré mohutné stromy, či múzeum v kaštieli, príde si tu na svoje každý. Park je otvorený návštevníkom zdarma.

Park v Barci, Kam do mesta Košice

Park v Barci, Kam do mesta Košice

47. Furčiansky lesopark

Kto je z Furče vie, kde je na Furči najlepšie! Samozrejme, že v lese. Do Furčianskeho lesoparku to majú všetci Furčania blízko. Je tam nová asfaltka dlhá 4km, ktorá vedie krásnym lesíkom od vodojemu až po Zelený dvor.

Asfaltka je vhodná na bicyklovanie, ale i prechádzky s kočíkom, či kolieskové korčule. Je pri nej aj celkom dobré ihrisko a niekoľko miest na opekanie a oddýchnutie. Nemusíte sa ale striktne držať asfaltky, okolo nej vedie množstvo lesných cestičiek, takže sa v lese dá pekne blúdiť. Mapa: https://en.mapy.cz/s/2V0JU

Furčiansky lesopark, Kam do mesta Košice

Furčiansky lesopark, Kam do mesta Košice

48. Verejný cintorín

Môže to znieť trochu divne, ale pravdou je, že Verejný cintorín je zároveň nádherným parkom. Pokojným a tichým miestom, ktorý stojí za návštevu v každom ročnom období. Na jeseň si tu môžte nazbierať gaštany a počas dušičiek je v ňom nezabudnuteľná atmosféra!

Pochovaných tu je niekoľko známych osobností, jeho súčasťou sú aj pamätníky vojakom, veľké či menšie hrobky alebo aj starý židovský cintorín. Vznikať začal koncom 19. storočia a dnes je najväčším cintorínom na Slovensku!

Verejný cintorín, Košice

Verejný cintorín, Košice

49. Chata Hrešná (597m n.m.)

Navštíviť Košice a nevýjsť si na poriadny kopec v ich blízkosti, to by vás mohlo pekne mrzieť. 🙂 Chata Hrešná sa nachádza na vrchu lyžiarskeho strediska Kavečany-Hrešná (lyžovanie momentálne mimo prevádzky) a je od nej nádherný výhľad do širokého okolia. Okrem výhľadu je tu krásny les, dobré pivko či občerstvenie (výborný guláš!), unikátne ubytovanie, môžte sa tu povoziť na koníkoch, v zime sa v jej okolí dá aj bežkovať.

Chata je na veľmi obľúbenej križovatke cyklochodníkov a tiež na známej turistickej trase „Cesta SNP“, ktorá má na Slovensku dĺžku 770km. Tá je ale súčasťou ešte väčšej turistickej trasy známej ako E8 – Európska diaľková turistická trasa vedúca z Istanbulu do Írska. Tá už meria pekných 4390km, raz si ju tak prejsť, čo poviete…? 🙂 Mapa: https://sk.mapy.cz/s/3ilBi

Chata Hrešná, kam do mesta Košice, Slovensko

Chata Hrešná, kam do mesta Košice, Slovensko

50. Vyhliadka na Vysoké Tatry nad Hrešnou

Neďaleko od Hrešnej (po červenej značke, alebo po cykloceste) ešte kúsok do kopca, je asi jediné miesto v Košiciach, odkiaľ sa môžte pozrieť na Vysoké Tatry. Táto Vyhliadka na Vysoké Tatry je veľmi obľúbeným miestom.

Kto ide na Hrešnú, musí prísť aj sem! Na mieste je lavička, kedysi bol výhľad priamo z nej, ale stromy podrástli, už musíte výjsť kúsok nad lavičku. Mapa: https://en.mapy.cz/s/buvalefame

Vyhliadka na Vysoké Tatry, Chata Hrešná, Košice

Vyhliadka na Vysoké Tatry, Chata Hrešná, Košice

51. Výhľad spod kopca Hŕbok (572m)

Taký nenápadný kopec ale aký úžasný výhľad! Tento si naozaj nemôžete nechať újsť! Dostanete sa sem z Kavečian, z Chaty Hrešná, alebo z Čermeľa po turistickej trase Cesta hrdinov SNP. Vidieť odtiaľ celé pohorie Slanských vrchov, od jeho začiatku v Prešove až po koniec v Maďarsku.

K tomu výhľad na Košice a okolité lesy, kopce… No jednoducho nádhera! Mapa: https://en.mapy.cz/s/dusovatofu GPS: 48.7692767N, 21.2001878E

Výhľad spod kopca Hŕbok (572m), Košice

Výhľad spod kopca Hŕbok (572m), Košice

52. Chata Lajoška (908m n.m.)

Na Ceste SNP je v blízkosti Košíc ešte jedna horská chata – Chata Lajoška (tiež známa aj ako Chata Predná Holica). Leží v nadmorskej výške 908 metrov nad morom, čo už je pekná výška a medzi Košičanmi patrí výlet sem k jedným z najobľúbenejších. V lete sem chodia na bicykloch, v zime na bežkách ale kľudne aj pešo po celý rok. Prechádza tadiaľ aj Magnezitárska 60tka!

Na chate si môžte dať dobré pivko, oddýchnuť pred cestou späť alebo niekam ďalej (napríklad na Kojšovku). Dá sa tu aj prenocovať, či stráviť celý deň. Je obklopená krásnym lesom, rovnako aj cesta k nej. Mapa: https://sk.mapy.cz/s/3lk4g

Chata Lajoška v zime, Kam do mesta Košice

Chata Lajoška v zime, Kam do mesta Košice

53. Vrch Hradová, Vyhliadková veža a košický hrad

Asi nenájdete Košičana, ktorý by nebol na vyhliadkovej veži. Tá je umiestnená na vrchu kopca Hradová vo výške 466 metrov nad morom a je ju vidieť asi z každého miesta v meste (a teda aj z nej je možné vidieť každé miesto). A nielen mesto, ale pekne všetko dookola, celé Slanské vrchy až do Maďarska, Volovské a

Prechádzka naň patrí k obľúbeným aktivitám košičanov, je tu detské ihrisko, zvieratká – živé aj drevené, vyhliadková terasa, miesta na opekanie a dokonca aj košický hrad! Ten tu bol už v 13. storočí, ale veľa sa z neho nezachovalo. Dostať sa sem môžte z parkoviska, ktoré je neďaleko vyhliadkovej veže (https://sk.mapy.cz/s/3q5eH) ale aj z iných častí mesta po značených turistických ale aj neznačených chodníkoch.

Vyhliadka hradová, Vyhliadkova veža, Košice

Vyhliadka hradová, Vyhliadkova veža, Košice

54. Prameň pátera Pia

Miesto oddychu a pokoja, tak je charakterizovaný Prameň pátera Pia! A veruže to tak aj je! Aj v krásnu nedeľu je tu ťažko niekoho stretnúť, takže tu ľahko nájdete pokoj. Na čítanie knižky, alebo len tak na prechádzku, opekačku je toto miesto ako stvorené!

Dostanete sa k nemu od parkoviska pod Vyhliadkovou vežou… Potom pri prvom prístrešku smerom na Vyhliadkovú vežu odbočíte doľava a pôjdete podľa šípok. Od prameňa môžte potom pokračovať ďalej a tak sa vrátiť späť na parkovisko. mapa: https://en.mapy.cz/s/debacosesa

Prameň pátera Pia, Košice

Prameň pátera Pia, Košice

55. Jazero na sídlisku Nad Jazerom

Každý v Košiciach pozná Jazero! Je to nádherný kút Košíc, kde sa v lete dá vo vode pekne schladiť, posedieť si v parku pri jazere, opiecť slaninu na niektorom z viacerých ohnísk, vypiť pivečko v niektorej z okolitých krčmičiek (ale sa aj dobre najesť). Alebo tí aktívnejší si tu môžu zajazdiť na vodných lyžiach ťahaných vlekom, zaskákať na prekážkach, alebo sa na lyžujúcich len tak pozerať (niektorí vedia fakt pekné kúsky :)), či zachytať si ryby.

Okolo jazera je viacero detských ihrísk pre najmenších, ale aj ihriská pre väčšie deti, či aktívnych dospelých. Sú tu nádherné západy slnka (podobné ako na Ibize) a nočné kúpanie „na ostro“ nemá chybu (treba skúsiť!).

V zime jazero zamŕza a vzniká tak mega plocha pre korčuliarov ale napríklad také Košické Tulene sa sem práve vtedy chodia kúpať, bŕŕŕŕŕŕŕŕŕ.

Jazero, Kam do mesta Kosice

Jazero, Kam do mesta Kosice

56. Vranie jazero na sídlisku Nad Jazerom

Jazero na sídlisku Nad Jazerom nie je na sídlisku jediným jazerom! Je ich tu hneď niekoľko a jedno je pekne schované za stromami. Volá sa Vranie jazero a nachádza sa na opačnej strane Hornádu ako hlavné jazero. 🙂 Lepšie ho asi nájdete podľa mapy: https://mapy.cz/s/kopupakugu

Jazierko je celkom pekné, tak ak budete pri hlavnom jazere, príďte sa pozrieť aj na toto.

Vranie jazero, Kam do mesta Košice

Vranie jazero, Kam do mesta Košice

57. Jazierko, alebo skôr močiar pri jazere na sídlisku Nad Jazerom

Ďalšie, a oveľa menšie jazierko, či skôr močiar nájdete neďaleko hlavného jazera na sídlisku Nad Jazerom. Hneď vedľa kovového mostíka nad časťou Hornádu pretekajúcou jazerom.

Je to zaujímavé miesto s množstvom vtákov, aké inde len ťažko uvidíte, žiab, korytnačiek a rôznych vodných živočíchov. Stačí sa tu zastaviť a pozorovať. Počas korony sme zistili, že tu je na čo pozerať, ale aj počúvať aj celé hodiny. 🙂 Presná poloha jazierka: https://en.mapy.cz/s/hurutudaco

Jazierko - močiar na sídlisku Nad Jazerom, Košice

Jazierko – močiar na sídlisku Nad Jazerom, Košice

58. Mŕtve rameno Hornádu na sídlisku Nad jazerom

Ak sa vám v Košiciach zažiada vidieť trochu džungle, žiaden problém! Príďte na sídlisko Nad jazerom! A hľadajte mŕtve rameno Hornádu… Je schované za splavom na ľavej strane Hornádu, pekne ukryté za stromami a preto si ho takmer nikto nevšíma. 🙁

Ale mŕtvym by som ho rozhodne nenazýval! Hlavne na jar, či v lete je na ňom podobne živo ako na Hlavnej ulici. Každú chvíľu tu na ňom prebieha veľký koncert vtákov a hlavne žiab! Toto nikde inde v Košiciach nezažijete, neuvidíte, nebudete počuť! A skúste sem prísť v noci (ak sa nebojíte)! 🙂 Toto miesto je naozaj nádherné, zaslúžilo by si viac pozornosti, aj starostlivosti a malo by byť chráneným! Mapa: https://en.mapy.cz/s/boboporalu

Mŕtve rameno Hornádu na sídlisku Nad jazerom

Mŕtve rameno Hornádu na sídlisku Nad jazerom

59. Ostrov na Jazere

My Košičania nemusíme chodiť do Chorvátska na ostrovy, my ich máme aj tu v Košiciach… Teda vlastne iba jeden ale stojí za to! Nájdete ho v strede Jazera na Sídlisku nad Jazerom a s pevninou je spojený dreveným mostíkom. Nie je veľký, má rozlohu iba okolo 1700m2, ale napríklad ani taká Šírava nemá väčší…

Je ideálnym miestom na relax, piknik, chytanie rýb, kúpanie, čítanie knihy, prechádzky, alebo na rôzne druhy športu, napríklad stojky sa na ňom robia celkom dobre. Väčšinou je prázdny… https://en.mapy.cz/s/hurupupaga

Ostrov na sídlisku nad jazerom, Košice

Ostrov na sídlisku nad jazerom, Košice

60. Biotop na Jazere

Na sídlisku nad Jazerom sa v jednej časti pri jazere (v zátokách) a v okolí odbočky Hornádu k jazeru nachádza lesík ktorý je dookola označený stĺpikmi s nápisom Hranica biotopu. Nenašiel som na internete o tom vôbec nič, a na prvý pohľad nejde o nič významného. Ak sa na to nepozriete lepšie…

My sme sa na to pozreli trochu lepšie a zistili sme, že tam hniezdia volavky, kačky tam sedia na vajíčkach (zas nie celý rok) a tiež sme tu prvý krát v živote videli aj nádherného rybárika. Mapa: https://sk.mapy.cz/s/pufafatotu

Hornád, Biotop na sídlisku nad Jazerom, Košice

Hornád, Biotop na sídlisku nad Jazerom, Košice

61. Bukovec

Bukovec je vodná nádrž neďaleko Košíc. Vlastne sú dve, jedna je veľká a slúži Košičanom na pitie a druhá je malá a bola postavená pre prípad núdze VSŽ (dnes U.S.Steel). Núdzová ale slúži hlavne na rekreačné účely.

V lete na kúpanie, člnkovanie, rybárčenie alebo len tak na prechádzky či pekné pohľady… V Košiciach nenájdete nikoho kto by Bukovec nepoznal! Mapa: https://en.mapy.cz/s/kesotacomo

Vodná nádrž Bukovec, Košice

Vodná nádrž Bukovec, Košice

62. Stredisko Jahodná

V zime dobrá sánkovačka a lyžovačka, v lete dobrá turistika a cyklistika. Stredisko Jahodná neďaleko Košíc je vhodné pre všetkých športovo či relaxačne založených ľudí, takže vlastne pre všetkých. 🙂

Keď sa Košice topia v hmle, Jahodná je zárukou slnečného dňa! Odtiaľ sa môžte vydať na rôzne turistické miesta po rôznych turistických, či cyklo chodníkoch. Na chatu Lajošku, Rákocziho prameň, na Bankov, na Alpinku, Vysoký vrch, alebo len tak na lyžiarsky kopec!

Stredisko Jahodná, Košice

Stredisko Jahodná, Košice

63. Mokraď pri Rokodrome

V Čermeli, hneď vedľa cvičnej lezeckej steny, nájdete aj Mokraď pri Rokodrome. Stále zaplavené miesto je sprístupnené vďaka vysutému drevenému mostíku, ktorý je postavený nad mokraďou.

K mokradi sa dostanete na bicykli – končí tu totiž asfaltový cyklochodník alebo aj pešo, napríklad po modrej značke od Ovečky. Cez Čermeľský potok potom vedie niekoľko mostíkov. Mapa: https://en.mapy.cz/s/pukohocuha

Mokraď pri Rokodrome, Košice

Mokraď pri Rokodrome, Košice

64. Mokraď nad Poľovom

O tom, že máme v Košiciach a okolí špičkové lesy niet pochýb a že sa v nich dajú stále nájsť úžasné miesta dokazuje aj táto mokraď nad mestskou časťou Poľov. Hlavne v lete z ránka tu vtáčiky spievajú o dušu! Nájdete ju tu: https://en.mapy.cz/s/caladaroze

Močiar v Košiciach, Poľov

Močiar v Košiciach, Poľov

Nebojte sa, to nie je koniec! Ani zďaleka!!!
Kliknite sem na ďalšie tipy v meste Košice!!! >>>

Julius Szabo

Tak som sa po čase (8 rokov) vrátil s5 na Slovensko a pre moju lepšiu orientáciu v teréne som si vytvoril túto stránku. Snáď pomôže aj vám lepšie sa zorientovať. Ak chcete viac tipov, mám aj web govisity.com ;)

You may also like...

2 komentáre

  1. Košičan píše:

    V bode 59. Ostrov na Jazere, v prvej vete mate dost velku hrubku 😉
    Snad ich nie je viac. Zbytok som necital.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.