Kam do mesta Košice – 92 miest a akcií, ktoré v Košiciach musíte navštíviť

Vianočné trhy, Kam do mesta Kosice, Slovensko

Kam do mesta Košice – Čo sa nám hore nevošlo

65. Socha Júliusa Jakobyho

Po Košiciach nestretnete veľa chodiacich sôch, zato ale jednu poriadne veľkú. Je to socha slovenského/maďarského (wikipédia uvádza obe možnosti) maliara a umelca Júliusa Jakobyho v nadživotnej veľkosti.

Poznáte najťažšiu turistickú trasu na Slovensku?

A nezabudnite dať lajk a prihlásiť na odber ďalších našich videí! :)

Narodil sa v roku 1903 v Košiciach (Kassa city) a jeho sochu nájdete na Alžbetinej ulici, hneď oproti vchodu do Dómu sv. Alžbety. Tu je v Košiciach asi najvhodnejšie miesto pre selfie!

Socha Juliusa Jakobyho zvaná Chodec, Kam do mesta Košice

Socha Juliusa Jakobyho zvaná Chodec, Kam do mesta Košice

66. Nábrežie Hornádu

Košice pretína rieka Hornád na celkovej dĺžke viac než 10 kilometrov. A po jeho nábreží sa v celej tejto dĺžke nachádza (cyklo)chodník v lepšom či horšom stave. Na niektorých miestach aj po oboch stranách Hornádu.

Je veľmi obľúbeným medzi cyklistami a môžte sa po ňom dostať z jedného konca mesta na úplne opačný koniec mesta. Na obidvoch koncoch (sídlisko Nad Jazerom / Krásna a Ťahanovce) sú veľmi obľúbené krčmičky – Sudky, resp. krčma v Ťahanovciach, alebo viacero Na Jazere (Záhradka, Žaba, U Taťka, Chaos…), kde si môžte oddýchnuť a nabrať síl na cestu späť. 🙂 Môžte ale aj pokračovať ďalej na juh až do Maďarska alebo na sever cez Družstevnú pri Hornáde až po vodnú nádrž Ružín.

A keby mal niektorý z košických primátorov aj trochu viac záujmu o ľudí a menej o svoju peňaženku, alebo keby pán Schuster nemusel odísť na hrad do Bratislavy, mohol by byť tento cyklochodník jedným z najkrajších nabreží na Slovensku. Stačilo by trochu záujmu a predstavivosti. Podľa mňa by ho stačilo trošku upraviť, povysádzať stromy po obidvoch stranách a hneď by to vyzeralo celkom ináč… Lenže Schuster ho už dokončiť nestihol a odvtedy si nepamätám, žeby Košice mali nejakého primátora, na ktorého by sa do týždňa po odchode z funkcie nezabudlo…

Nábrežie Hornádu - cyklochodník počas Balónovej fiesty, Košice

Nábrežie Hornádu – cyklochodník počas Balónovej fiesty, Košice

67. Mega topánka a #dzivoke fotopoint od Sajfu

Ak pôjdete ešte trošku ďalej od Dómu svätej Alžbety prídete k veľkému nápisu a mega topánke. Ak nie ste z Košíc, ťažko zistíte, čo tento nápis znamená. Ani Sajfa, ktorý ho tu priniesol nemal o tom ani šajnu. Až tu na to prišiel! A čo zistil? Že Košice sú dzivoké! (#dzivoke fotopoint už na Alžbetinej ulici nenájdete, Sajfa si ho asi vzal späť do Blavy)

A tá mega topánka je zasa spomienkou na Andyho Warhola, asi najznámejšieho slovenského Američana a priateľa Johna Lennona. Trochu viac informácii o ňom a Múzeu Andyho Warhola nájdete v našom ďalšom článku venovanému Naj miestam Východného Slovenska!

#dzivoke, Kam do mesta Košice

#dzivoke, Kam do mesta Košice

68. Socha Sándora Máraiho

Narodený v Košiciach, no u nás takmer neznámy… V roku 1948 emigroval na západ a tak dostal v našich končinách STOPku (politici tu vždy boli jedna veľká inteligencia…). V Európe a vo svete sú však jeho diela veľmi uznávané. Spisovateľ a novinár Sándor Márai (1980-1989) písal, okrem iného, aj o svojej mladosti v Košiciach a o živote v našom meste tak mohli čítať ľudia po celom svete.

Písal hlavne po maďarsky ale aj nemecky, anglicky, slovensky či česky. Dnes má v Košiciach svoje vlastné námestie (Námestie Sándora Máraiho) aj s vlastnou sochou. Môžte si k nemu dokonca prisadnúť a pokecať, alebo si len tak oddýchnuť. Niet Maďara, ktorý by sa počas návštevy Košíc pri ňom nezastavil.

Socha Sándora Máraiho, Kam do mesta Košice

Socha Sándora Máraiho, Kam do mesta Košice

69. Rozprávková trafačka

Niekedy stačí drobnosť a z ohavy sa dá vytvoriť majstrovské dielo. Tak aj nám tu na košickom sídlisku Nad Jazerom umelci zmenili obyčajnú trafostanicu na neobyčajné rozprávkové dielo.

S deťmi sa tu dá pol hodinu rozoberať rozprávkové postavičky z nášho detstva a potom je počas dlhých zimných večeroch čo púšťať na youtube! Poznáte všetky tieto postavičky? Až budete blúdiť po košických sídliskách, príďte na jazero: https://goo.gl/vNuZdG (Na mape je trafačka v jej pôvodnom stave…)

Rozprávková trafačka, Kam do mesta Košice

Rozprávková trafačka, Kam do mesta Košice

70. Tsystems športovo zábavný areál

V Košiciach máme aj jeden zaujímavý športovo – zábavný areál, na ktorom je okrem iných atrakcií aj dopravné ihrisko. Môžte tu prísť na vlastnom bicykli, kolobežke, odrážadle, alebo si nejaké požičať (napríklad aj elektrické autíčko – 1,-EUR/5min.).

Deti sa tu majú možnosť naučiť dopravné značky a vyskúšať si aké to je čakať na semafore, či prebehnúť sa po kruhovom objazde. Areál nájdete na Alejovej 2: mapa.

Tsystems detské dopravné ihrisko, Kam do mesta Kosice

Tsystems detské dopravné ihrisko, Kam do mesta Kosice

71. Detský areál Anička

Park Anička už tu bol spomenutý, okrem iného sa v ňom nachádza Detský areál Anička. Ak potrebujete zabaviť deti, tak toto bude určite dobrá voľba!

Je tu bludisko, veľa veľa preliezačiek rôznych tvarov, mostíky, rebríky, schodíky, pumpa s vodou, ktorá sa prelieva z jedného žliabku do druhého potom do tretieho… Dajú sa tu požičať kolobežky, nakŕmiť zvieratká v minizoo, posedieť a povegetiť… Alebo aj zahrať Minigolf! Do areálu sa platí vstupné 1,50 EUR/osoba.

Detský areál Anička, Kam do mesta Anička

Detský areál Anička, Kam do mesta Anička

72. Letná Bobová dráha

Ak si potrebujete trochu zvýšiť adrenalín, alebo si nacvičiť prekonanie strachu, jednou dobrou možnosťou je sadnúť na boby a spustiť sa po 800 metrov dlhom nerezovom žľabe. 1. Letná Bobová dráha na Slovensku nevyrástla samozrejme nikde inde ako v Košiciach a nájdete ju v Kavečanoch, hneď vedľa ZOO.

Jedna jazda stojí dospelého 3,00 EUR, dieťa od 6-12 rokov 1,50 EUR, a deti do 6 rokov idú zadarmo.

73. Bábkové divadlo

Bábkové divadlo má v Košiciach dlhú a úspešnú históriu. Chodili sme sem radi ako deti a teraz sem chodíme radi s našimi deťmi. 🙂 Každé predstavenie je nádherné a zaujímavé!

40 rokov sme ho navštevovali v budove na Roosveltovej ulici, dnes ho nájdete na Alžbetinej ulici! Viac informácií o divadle a aktuálny program nájdete na stránke: bdke.sk

Bábkové divadlo Košice

Bábkové divadlo Košice

74. Halmiho dvor

V Košiciach nie je nádherne len na Hlavnej ulici, ale aj v bočných uličkách, či dvoroch. Jedným takým pekným dvorom je Halmiho dvor. Okrem toho, že je historicky veľmi zaujímavý (a že som v ňom mal možnosť chvíľu aj pracovať) je nádherne vyzdobený dáždnikmi!

Vo dvore je kaviarnička a pár obchodíkov, ktoré by ste mali navštíviť tiež. Majú celkom inú atmosféru ako tie v sklenených budovách. Mapa: https://en.mapy.cz/s/juzubosazu

Halmiho dvor, Kosice, Slovensko

Halmiho dvor, Kosice, Slovensko

75. Dvor Hlavná 22

Ak sa vám páčil Halmiho dvor, prejdite krížom cez Hlavnú ulicu. Oproti, na druhej strane sa vám bude páčiť ďalší dvor. Hlavná 22 je vyzdobená lampášikmi.

Je tu aj reštaurácia, alebo kaviareň, tak si aj tu môžte chvíľu posedieť. Mapa: https://en.mapy.cz/s/hucalonahu

Hlavná 22, Košice, Slovensko

Hlavná 22, Košice, Slovensko

76. Dychberúci výhľad na mesto Košice z Heringešu

Najkrajší pohľad na mesto Košice bude asi z veže katedrály, ale kto chce vidieť mesto v objatí okolitých kopcov, musí najprv sám vyšlapať do kopca! Košice sú obklopené lesmi a kopcami az každého z nich sú výhľady pekné.

Je tu ale jeden kopec, ktorý (okrem kopca Hradová a vyhliadkovej veže) ponúka dychberúci pohľad na celé Košice a aj okolité kopce (teda okrem Vysokých Tatier). Volá sa Heringeš! Dostanete na naň bicykom alebo pešo. Mapa: https://en.mapy.cz/s/dosohagavo

Výhľad na Košice, Heringeš, Košice, Slovensko

Výhľad na Košice, Heringeš, Košice, Slovensko

77. Košické vodopády

Vo viacerých krajinách nájdete človekom vytvorené vodopády, a sú naozaj obdivuhodné! Výnimkou nie sú ani Košice, najmä v zime, keď zamŕzajú! Nájdete ich na rieke Hornád a je ich hneď niekoľko. Pod mostom pri obci Ťahanovce, v parku Anička a potom na splave na sídlisku Nad jazerom.

Okrem zimy však stoja za návštevu aj v lete, alebo keď je vyššia hladina Hornádu! A nezabudnite, že najviac záporných iónov je pri vodopádoch (aj tých ľuďmi vytvorených).

Košické vodopády, Kam do mesta Košice

Košické vodopády, Kam do mesta Košice

Záporné ióny – zdroj energie a zdravia, ktorý nájdete hlavne pri vodopádoch

78. Cvičná lezecká skala Rokodromo

V Košiciach už máme niekoľko horolezeckých miest, ale prvou bude určite cvičná lezecká skala v Čermeli. Stojí tu už od roku 1983 a od minulého roka sem vedie cyklochodník od stanice detskej železničky, ktorý končí práve tu.

Pri skale, ktorá dnes nesie meno Rokodromo, je niekoľko miest na opekanie. A môžte odtiaľ vyraziť do Čermeľského lesa, ktorý je plný všeliakých cestičiek a turistických chodníčkov. Hneď vedľa skaly je ďalšie zaujímavé miesto – Mokraď pri Rokodrome s vysutým dreveným mostíkom ponad ňu! Mapa: https://en.mapy.cz/s/gakaledefa

Cvičná lezecká stena Košice

Cvičná lezecká stena Košice

79. Najväččšia rubiková kocka na Slovensku

Aj najväčšiu rubikovú kocku na Slovensku nájdete v Košiciach. A to pred administratívno-obchodnou budovou s názvom Cassovar na Žriedlovej ulici. Budova Cassovaru získala ocenenie Stavba roka 2010.

Rubiková kocka tam však pribudla až tento rok (2021) a je navrhnutá tak, že by sa dala aj poskladať, skúste to, ak máte dobrú predstavivosť. A dá sa jej aj dotknúť! Cassovar ale ponúka toho viac, npríklad kľúč alebo mravca a tiež komín, do ktorého sa raz za čas dá ísť pozrieť!

Kedysi tu stál pivovar Cassovar so 150 ročnou históriou a varilo sa tu pivo do roku 1997. Ešte som mal to šťastie, že som to pivo stihol ochutnať (bolo výborné!) Aj po postavení novej budovy tu chvíľu bol pivovar Cassa Brewery, ktorý vyhrával ocenenia za pivo doma i v zahraničí, ale aj toto pivo sa tu nakoniec prestalo variť.

Kľúč a rubiková kocka, Cassovar, Košice

Kľúč a rubiková kocka, Cassovar, Košice

Nebojte sa, to nie je koniec! Ani zďaleka!!!
Kliknite sem na ďalšie tipy v meste Košice!!! >>>

Julius Szabo

Tak som sa po čase (8 rokov) vrátil s5 na Slovensko a pre moju lepšiu orientáciu v teréne som si vytvoril túto stránku. Snáď pomôže aj vám lepšie sa zorientovať. Ak chcete viac tipov, mám aj web govisity.com ;)

You may also like...

2 komentáre

  1. Košičan píše:

    V bode 59. Ostrov na Jazere, v prvej vete mate dost velku hrubku 😉
    Snad ich nie je viac. Zbytok som necital.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.