Kam do mesta Košice – 100 miest a akcií, ktoré v Košiciach musíte navštíviť

Vianočné trhy, Kam do mesta Kosice, Slovensko

Kedy do mesta Košice – najlepšie podujatia v Košiciach

88. Medzinárodný Maratón Mieru

Medzinárodný Maratón Mieru, Najstarší maratón v Európe a 2. najstarší na svete, ktorý sa beží každoročne od jeho 1. štartu (výnimkou je pár rokov počas 2. svetovej vojny). Už sa behal z rôznych miest, ten prvý štartoval v Turni nad Bodvou, nejaký sa bežal z Prešova, behávalo sa aj cez Seňu…

Východné Slovensko čarovné hrdé, mám ho rád! :)

A nezabudnite dať lajk a prihlásiť na odber ďalších našich videí! :)

Najlepšie je sa ho zúčastniť a odbehnúť aspoň niektorú z jeho častí. Ak sa na to ale necítite, nevadí, aj pri fandení a povzbudzovaní je dobrá atmosféra! A možno vás vaši známi uvidia aj v telke! 🙂

Medzinárodný Maratón Mieru, Kam do mesta Košice

Medzinárodný Maratón Mieru, Kam do mesta Košice / foto Marian

89. Oslavy Dňa mesta Košice

Asi najviac akcií je v Košiciach počas osláv dňa mesta Košice. Vtedy mesto oslavuje svoj veľký deň, kedy 7. mája 1369 uhorský panovník Ľudovít Veľký udelil mestu erbovú listinu, ako úplne prvú na svete!

Festival zaviedol Košický primátor Rudolf Schuster v 90tych rokoch a od tej doby sa koná každoročne. Trvá niekoľko dní a jeho súčasťou sú napríklad Košické Benátky (plavba na vlastnoručne vyrobených člnoch), Cassovia Retro (stretnutie veteránov), rekonštrukcia historických bojov a kedysi dokonca 65 tisíc obyvateľov mesta tancovalo počas osláv Macarenu (skoro padol svetový rekord).

Cassovia Retro, Kam do mesta Košice

Cassovia Retro, Kam do mesta Košice

90. Cassovia Classic

Nestihli ste stretnutie historických áut počas Osláv dňa mesta Košice? Nevadí, hneď v máji sa už tradične koná ďalšia podobná akcia s názvom Cassovia Classic. Autá tak môžte vidieť znovu na Hlavnej ulici v Košiciach ale aj v mestskom parku, či po okolí Košíc.

Cassovia Classic má bohatý program, ktorý sa oplatí prísť pozrieť! V niektorých veteránoch si dokonca môžte aj posedieť.

91. Balónová Fiesta

Balónová Fiesta v Košiciach je ozaj unikátna akcia, ktorej sa musí zúčastniť každý, vrátane toho, kto s lietaním nie je až taký veľký kamarát. Sledovať ako sa obrovské balóny nafukujú a potom postupne zapĺňajú oblohu je isto veľkým zážitkom pre každého!

V roku 2018 sa uskutočnila už po 25. krát a Košice bez tejto akcie sa už ani nedajú predstaviť. Ak sa ale nechcete len pozerať, môžte si aj zalietať. Organizátori ponúkajú let za 135,-EUR na osobu, čo vôbec nie je veľa!

Balónová fiesta, Kam do mesta Košice

Balónová fiesta, Kam do mesta Košice

92. Rušňoparáda

Ak máte radi vlaky, staré či nové, určite ste už počuli o Rušňoparáde. Ale je lepšie raz vidieť ako 100 krát počuť! Bohatý program, predvádzanie vlakov, možnosť nastúpiť a posedieť si vo vozňoch…

Do starých hangárov sa len tak hoci kedy nedostanete. Na svoje si tu prídu všetci! Hlavne pre fotografov a kameramanov je to raj! A pre deti veľký zážitok! Vláčiky počas Rušňoparády nájdete v rušňovom depe.

Rušňoparáda 2017, Kam do mesta Košice

Rušňoparáda 2017, Kam do mesta Košice

93. Biela Noc

Noc pred maratónom patrí už tradične festivalu svetiel, ktorý sa volá Biela Noc! Mesto sa na večer zaplní davom ľudí, ktorý potom na rôznych miestach v meste sleduje umeleckú prácu majstrov, ktorým to so svetlom myslí naozaj pekne!

Biela Noc k nám prišla z Paríža, kde ju vymysleli už v roku 2002 a dobre urobila! Kľudne by takýchto akcií mohlo prísť z Paríža aj viac. 🙂

Biela Noc, Kam do mesta Košice

Biela Noc, Kam do mesta Košice / foto Marian

94. Letecké dni Košického kraja

Košickému regiónu sa podarilo oživiť spomienku na letecké dni v Košiciach, ktoré sa konali ešte za socíku a kde sa dala vidieť skupinka neprekonateľných Bielych albatrosov a ruskej vojenskej techniky.

Dnes tu už Biele albatrosy neuvidíte, asi ani ruskú vojenskú techniku, ale iné zaujímavé lietadlá a predstavenia áno. Letecké dni sa v roku 2021 konajú cez víkend 28.8.-29.8.2021 v areáli Aeroklubu Košice pri letisku. Mapa: https://mapy.cz/s/neratodene

Košické letecké dni

Košické letecké dni

95. Akvatera

Ak vás bavia Akváriové rybičky, rastlinky, raky, slimáky, jašteričky, hady, krokodíly, korytnačky alebo nebodaj hmyz, hlodavce, pavúky nesmiete si nechať újsť ich pravidelnú výstavu zvanú Akvatera. A ak sa vám veľmi zapáčia môžte si ich aj zakúpiť.

Pre najmenších tu budú skákacie hrady a iné atrakcie, alebo napríklad aj vystúpenie tancujúcich psíkov… Akvatera je pravidelná akcia, ktorá sa koná na jar a na jeseň (07.04.2019 a 17.11.2019) v Spoločenskom pavilóne.

Akvatera, Kam do mesta Košice

Akvatera, Kam do mesta Košice

96. Vianočné trhy

Vianočné trhy sú neodmysliteľnou súčasťou vianočných Košíc už dlhé roky. Všetci sa na ne celý rok tešíme, niekto na výzdobu, iný zas na medovinku, či vianočný punč, na anjelskú kapustnicu, bohatý program, ľadové sochy, zimu, zamrznuté či zasnežené stromy, darčeky, dobroty, či pohodu.

Pravdou je, že atmosféra je počas Vianoc v Košiciach nezabudnuteľná! Ale je dobré si ju každý rok pripomínať. Tak nie aby ste nejaký rok vynechali! 🙂 Väčšinou sú Vianočné trhy od 5.12. do 6.1.

Vianočné trhy, Kam do mesta Kosice, Slovensko

Vianočné trhy, Kam do mesta Kosice, Slovensko

97. Košické ľadové kráľovstvo

Pravidelne každý rok sa pred Vianocami zbiehajú do Košíc zruční umelci aby pri spievajúcej fontáne zhotovili nádherné umelecké diela – ľadové sochy priamo pred očami divákov.

Košické ľadové kráľovstvo v roku 2019 začína 19. – 20.12.2019. Snáď sa počasie umúdri a ľadové sochy nám vydržia aspoň do februára 🙂

Košické ľadové kráľovstvo

Košické ľadové kráľovstvo

98. Potulky mestom Košice

Jedným z najlepších spôsobov ako spoznávať mesto Košice je zúčastniť sa niektorej z Potuliek mestom Košice. Najznámejší a najobľúbenejší košický sprievodca Milan Kolcun vás prevedie mestom, spoznáte to čo nepoznajú ani Košičania, dostanete sa na miesta, ktoré sú bežne zatvorené.

Každá Potulka mestom Košice má inú tému, takže budete zakaždým spoznávať niečo iné! Napríklad tento víkend je témou Pivo a Košice, kde sa dozviete niečo o histórii piva v Košiciach. Viac o potulkách nájdete na stránke https://potulka.sk/.

Potulky mestom Košice

Potulky mestom Košice

99. Skokové jazdecké preteky

Každý rok sa v meste Košice konajú skokové jazdecké preteky na koníkoch – Cena rektorky UVLF a pre tých, ktorí majú radi rýchle ukážkové koníky je to vždy nádherná „podívaná!“

Skokové jazdecké preteky - Cena rektorky UVLF

Skokové jazdecké preteky – Cena rektorky UVLF

100. Hubertova jazda

Ukončenie jazdeckej a poľovníckej sezóny sa oslavuje každý rok Hubertovou jazdou. Jazdci na nádherných koníkoch prechádzajú cez mesto Košice čím mesto získava neopakovateľnú atmosféru, ktorú sa oplatí prísť si vychutnať.

Táto jazda sa koná iba raz ročne, v roku 2021 v piatok 15.10.2021.

Hubertova jazda, Košice

Hubertova jazda, Košice

Tak, a to by na začiatok aj stačilo. Zoznam budem postupne dopĺňať o ďalšie pekné miesta v Košiciach takže ak ste si ho už pozreli, príďte za pár dní zas, bude tu toho viac! A ak poznáte miesto, ktoré by tu malo pribudnúť čo najskôr, dajte mi vedieť dole v komentári!

A ak si myslíte, že už tu nič viac nie je, skúste si pozrieť tieto články:
Kam na túru v Košiciach
Kam s kočiarom v Košiciach

Košice sú miestom, kde sa prelínajú história, kultúra a prírodná krása. Bez ohľadu na vaše záujmy tu nájdete niečo, čo vás zaujme a inšpiruje. Mesto má všetky atribúty, ktoré ho robia atraktívnou destináciou pre návštevníkov z rôznych kútov sveta.

Julius Szabo

Tak som sa po čase (8 rokov) vrátil s5 na Slovensko a pre moju lepšiu orientáciu v teréne som si vytvoril túto stránku. Snáď pomôže aj vám lepšie sa zorientovať. Ak chcete viac tipov, mám aj web govisity.com ;)

Môže sa Vám ešte páčiť...

4 komentáre

  1. Pavel píše:

    T.G.Masaryk a M.R.Štefánik – busty

  2. Košičan píše:

    V bode 59. Ostrov na Jazere, v prvej vete mate dost velku hrubku 😉
    Snad ich nie je viac. Zbytok som necital.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *