Kam do mesta Košice – 100 miest a akcií, ktoré v Košiciach musíte navštíviť

Vianočné trhy, Kam do mesta Kosice, Slovensko

Kam do mesta Košice – Múzeá a galérie v Košiciach

25. Východoslovenské múzeum

Jedným z najstarších a najvýznamnejších múzeí na Slovensku je Východoslovenské múzeum v Košiciach. Vraj spravujú vyše 500,000 rôznych predmetov, čo už je naozaj viac než dosť. Ani si to číslo neviem dobre predstaviť.

Východné Slovensko čarovné hrdé, mám ho rád! :)

A nezabudnite dať lajk a prihlásiť na odber ďalších našich videí! :)

Ak ste ešte nepočuli o košickom zlatom poklade, tak to sa musíte ísť pozrieť. Ide totiž o jeden z najväčších zlatých pokladov na svete a určite najväčšiu atrakciu múzea. Našli ho v roku 1935 pri kopaní základov pre jednu budovu na Hlavnej ulici (č.68). Takmer 3000 mincí, 3 zlaté medaily a zlatá renesančná reťaz… Iba zázrakom sa až doteraz nerozkradol, ale jeden nikdy nevie… pre istotu si tam naplánujte návštevu čo najskôr!

Košický zlatý poklad, Východoslovenské múzeum Košice, Východné Slovensko

Košický zlatý poklad, Východoslovenské múzeum Košice, Východné Slovensko

26. Gréckokatolícky drevený kostol a zvonica na nádvorí Východoslovenského múzea

Pri návšteve Východoslovenského múzea budete mať možnosť navštíviť aj gréckokatolícky drevený kostol, ktorý sa nachádza na dvore múzea. Kostol bol sem presunutý z obce Kožuchovce (okres Svidník) v roku 1927, kde bol postavený už v roku 1741.

Na východnom Slovensku je veľa takých drevených kostolov, a stále slúžia ľuďom. Určite treba za nimi vyraziť, pretože sú umiestnené na prekrásnych miestach východného Slovenska, ak ale máte zatiaľ v KE iba 15 voľných minút, skočte sem.

Drevený kostol Kožuchovce - Východoslovenské múzeum Košice, Východné Slovensko

Drevený kostol Kožuchovce – Východoslovenské múzeum Košice, Východné Slovensko

27. Miklušova väznica

Dnes je to už úplne ináč, ale kedysi si zlodeji radšej 2 krát rozmysleli, či budú kradnúť alebo radšej pracovať. Miklušova väznica im to jasne vysvetlila, stručne, ručne…

Dnes by už bola aj tak veľmi malá, nevmestila by sa sem ani polovica našej vlády a tak už dnes slúži len ako múzeum a nádej v jej obnovenie. Oplatí sa sem prísť pozrieť na všetky tie presvedčovacie nástroje, ktoré sa v stredoveku používali a v Košiciach až do roku 1909.

Miklušova väznica, Kam do mesta Košice

Miklušova väznica, Kam do mesta Košice

28. Dolná brána

Keď nám Schusti rekonštruoval mesto koncom 90tych rokov, jeho tímu sa podarilo objaviť pozostatky mestských hradieb a Dolnej brány. Od týchto čias je tu zriadené unikátne podzemné múzeum archeológie, ktoré sa, tak ako všetky ďalšie spomenuté miesta, oplatí navštíviť.

Dozviete sa tu množstvo zaujímavých vecí o mestských hradbách za naozaj symbolické vstupné 0,90EUR dospelá osoba.

Dolná brána, Kam do mesta Košice

Dolná brána, Kam do mesta Košice

29. Múzeum letectva

Ak sa chcete dozvedieť niečo o rozvoji letectva, musíte navštíviť Košice a jeho letecké múzeum. Nachádza sa na letisku a ponúka veľkú zbierku vzácnych originálnych lietadiel z európskych krajín, USA a Číny, čo ho robí jedinečným nielen na Slovensku, ale aj v Európe.

Múzeum vytvoril náš bývalý primátor Košíc (neskôr prezident SR) Rudolf Schuster, ktorý doň pozháňal aj zaujímavé letecké exponáty od svojich známych v zahraničí. Ak cestujete do Košíc lietadlom, môžete začať hneď s prehliadkou. Múzeum je otvorené aj zdarma a to každú prvú nedeľu v mesiaci. Okrem lietadiel je tu aj niekoľko helikoptér, autobus a mal by tu byť aj trolejbus, ale zatiaľ sme ho tu ešte nevideli.

Múzeum letectva, Kam do mesta Košice

Múzeum letectva, Kam do mesta Košice

30. Slovenské technické múzeum

Slovenské technické múzeum je unikátne múzeum v Košiciach s expozíciou hutníctva a metalurgie, umeleckého kováčstva, o vývoji geodetických techník a kartografie a veľa ďalšieho zaujímavého…

Zahŕňa aj energetické oddelenie Aurela Stodola, stroje a turbíny, alebo sieň elektrických výbojov, tu si radšej dajte pozor, ak nie ste elektrikári. Vaše deti budú určite nadšené aj z jeho planetária. Aj spomenuté Múzeum letectva je súčasťou Slovenského technického múzea.

Slovenské technické múzeum, Kam do mesta Košice

Slovenské technické múzeum, Kam do mesta Košice

31. Východoslovenská galéria

V Košiciach je ešte niekoľko galérií, ale najznámejšou galériou je Východoslovenská galéria nachádzajúca sa na Hlavnej ulici. Ak chcete vidieť, ako umenie na východnom Slovensku vyzeralo v minulosti alebo dnes, musíte ju navštíviť.

Už len budova galérie z 18. storočia stojí za to, je postavená v barokovo-klasicistickom štýle. Cez víkendy tu môžte vyraziť aj s deťmi a zúčastniť sa kurzu maľovania.

Východoslovenská galéria, Kam do mesta Košice

Východoslovenská galéria, Kam do mesta Košice

Košice sú známe svojou bohatou kultúrnou scénou. Mesto je domovom mnohých divadiel, galérií a kultúrnych centier, kde môžete objaviť umelecké diela a kultúrne podujatia od tradičných až po moderné prejavy. Kultúrna scéna mesta je neustále aktívna, takže existuje vždy možnosť objaviť niečo nové a zaujímavé.

Nebojte sa, to nie je koniec! Ani zďaleka!!!
Kliknite sem na ďalšie tipy v meste Košice!!! >>>

Julius Szabo

Tak som sa po čase (8 rokov) vrátil s5 na Slovensko a pre moju lepšiu orientáciu v teréne som si vytvoril túto stránku. Snáď pomôže aj vám lepšie sa zorientovať. Ak chcete viac tipov, mám aj web govisity.com ;)

Môže sa Vám ešte páčiť...

4 komentáre

  1. Pavel píše:

    T.G.Masaryk a M.R.Štefánik – busty

  2. Košičan píše:

    V bode 59. Ostrov na Jazere, v prvej vete mate dost velku hrubku 😉
    Snad ich nie je viac. Zbytok som necital.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *