Turistika: Čermeľské údolie – 3 tipy na jedno z najkrajších miest v meste Košice

Čermeľské údolie, Košice

Čermeľské údolie je jedno z najkrajších miest v meste Košice, mal by sa sem prísť pozrieť každý, kto má rád prírodu, zdravý les a príjemné prechádzky.

Východné Slovensko čarovné hrdé, mám ho rád! :)

A nezabudnite dať lajk a prihlásiť na odber ďalších našich videí! :)

Je tu niekoľko turistických trás, kombináciou ktorých sa dostanete aj na obľúbenú chatu Hrešná, či Bankov. Údolím jazdí aj košická detská železnička s unikátnou parnou lokomotívou Katka.

Turistika v meste Košice: Čermeľské údolie

1. Čermeľ – Alpinka – Dolný Bankov – Čermeľ (4hod, 11km, ↗️420m)

Čermeľ – Alpinka

Prvú trasu začíname na autobusovej zastávke Čermeľ, kde je aj parkovisko pre osobné autá (môže byť v sezóne plné, preto si radšej privstaňte, potom tu už veľmi nie je kde zaparkovať). Prejdite na druhú stranu cez cestu po prechode k bufetu Ovečka.

Za bufetom Ovečka začína modrá turistická značka, lesný chodník na Alpinku (na Alpinke však tento turistický chodník zďaleka nekončí, pokračuje celým Čermeľským údolím na Vysoký vrch až do Veľkej lodiny – táto trasa je už dlhá, spomeniem ju na konci článku).

Les v Čermeľskom údolí, Košice

Les v Čermeľskom údolí, Košice

Je to nádherný lesný turistický chodník, ktorý kedysi zdobilo niekoľko mostíkov, tie sú dnes už bohužiaľ zrušené ale túra ostala naďalej prekrásna.

Mierne stúpanie bude až po asfaltku v lese nad Alpinkou, po nej potom zídete dole na Alpinku, kde je reštaurácia a detské ihriská, alebo napríklad Drezinový ovál (novinka). Odtiaľ sa do Čermeľa môžte vrátiť detskou železničkou, alebo autobusom MHD. My však tentokrát pokračujeme radšej po svojich smerom na Dolný Bankov.

Detská železnica Košice

Detská železnica Košice

Alpinka – Dolný Bankov – Čermeľ

Vrátite sa späť na lesnú asfaltku a po nej prídete až na cestu na Horný Bankov. Kúsok prejdete po ľavej strane cesty a potom na druhú stranu pred hotel Bankov, po jeho ľavej strane vedie červená značka Cesta hrdinov SNP späť dole do Čermeľa.

Táto trasa je mojou obľúbenou, dá sa absolvovať aj na bicykli, ale radšej v skorých ranných hodinách, keď je tu peších menej, cyklistov tu veľmi v láske nemajú…

Táto trasa vám zaberie necelé 4 hodiny, je dlhá 11km a prekonáte tu prevýšenie 420 metrov.

Kaplnka na trase Bankov - Alpinka

Kaplnka na trase Bankov – Alpinka

Turistická mapa

2. Čermeľ – Alpinka – Chata Hrešná – Čermeľ (4:51, 3,8km, ↗️525m)

Ďalšou možnosťou je urobiť okruh z Čermeľa na Alpinku (táto časť trasy je už popísaná vyššie) a potom z Alpinky môžte pokračovať na Chatu Hrešná po zelenom turistickom chodníku.

Tu je prevýšenie už trochu väčšie a so strmejším stúpaním ale výhľad z Chaty Hrešná a guláš, ktorý tam robia bude adekvátnou odmenou za túto námahu.

Chata Hrešná (597m) je momentálne asi jedinou turistickou chatou v lesoch v Košiciach a okolí (Chata Lajoška zamrzla pri rekonštrukcii v nedokončenom stave). No je medzi turistami, cyklistami a všetkými návštevníkmi veľmi obľúbená. Partia, ktorá chatu prevádzkuje to naozaj robí tak ako sa to robiť má!

Chata Hrešná, Košice

Chata Hrešná, Košice

Z Chaty Hrešná sa vrátite do Čermeľa najprv po neznačenej poľnej ceste (pozri na mapu body 4,5,6) cez kopec Hŕbok (575m), z ktorého ešte budete mať krásne výhľady na celé mesto Košice a od kaplnky už po červenom turistickom chodníku známom ako Cesta hrdinov SNP.

Ak chcete nahliadnuť do starého bunkru, vystúpte ešte kúsok ďalej k vysielaču. Pri tých stromoch ten bunker nájdete, hoci sa doň nedá dostať, dá sa doň aspoň nahliadnuť.

Táto trasa vám zaberie necelých 5 hodín pešo, je 13,8km dlhá a prekonáte tu prevýšenie 525 metrov.

3. Čermeľ – Alpinka – Nemcova Dolka – Chata Hrešná – Čermeľ (9:33, 28.1km, ↗️861m)

Ak si chcete užiť celé Čermeľské údolie až po prameň Čermeľského potoka, budete musieť prekonať trochu viac kilometrov a väčšie prevýšenie ako v predošlých tipoch.

Od Alpinky vedie cez les 9 kilometrov dlhá asfaltová cesta až na rázcestie Nemcova Dolka (650m). Odtiaľ pokračujte po zelenej značke na Sedlo pod Vysokým vrchom (803m) odkiaľ sa už po červenom turistickom chodníku Cesta hrdinov SNP budete dostanete k Chate Hrešná a ďalej dole do Čermeľa.

Táto trasa je už riadne dlhá (28.1km), zaberie vám 9 a pol hodiny a prekonáte prevýšenie 861 metrov, ale celá naozaj stojí za to! V Košiciach ide podľa mňa o najkrajšiu trasu, ktorú tu môžte absolvovať – a dá sa celá prejsť aj na bicykli (i keď chvíľami ho treba tlačiť). Skrátite však tým čas na 3 hodiny.

Sedlo pod Vysokým vrchom

Sedlo pod Vysokým vrchom

Čermeľské údolie, Košice 3

Čermeľské údolie, Košice 3

Čermeľské údolie, Košice 2

Čermeľské údolie, Košice 2

Ďalšie tipy na turistiku v meste Košice nájdete tu: Turistika v okrese Košice mesto – Kam na túru v Košiciach – 23 tipov kam do prírody

Julius Szabo

Tak som sa po čase (8 rokov) vrátil s5 na Slovensko a pre moju lepšiu orientáciu v teréne som si vytvoril túto stránku. Snáď pomôže aj vám lepšie sa zorientovať. Ak chcete viac tipov, mám aj web govisity.com ;)

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *