Praha – 30 miest, ktoré v Prahe musíte navštíviť!

Praha - miesta, ktoré musíte návštíviť!

Praha stovežatá, nádherné srdce Európy, matka miest, zlatá Praha, perla miest, kamenný sen, či mnoho ďalších prívlastkov o Prahe určite nájdete. Praha je vskutku nádherná a podľa mňa jej konkurujú iba Benátky. A čo by to bol za blog o cestovaní keby v ňom Praha, naše hlavní město, chýbala. Keďže som v Prahe žil 8 rokov, všetky nasledujúce miesta som si prešiel niekoľko krát! A vždy vyzerali ináč.

Nádherná Praha a Pražský hrad!

Poďme sa teda pozrieť na najkrajšie miesta Prahy, ktoré určite musíte navštíviť. Nedá sa ich všetky vidieť v jeden deň, ani za dva ale taký aktívny týždeň so svalovkou v nohách by už stačiť mohol. No ak nestihnete všetko, ešte stále sa sem na nejaký ten ďalší deň, či týždeň môžte opäť vrátiť.

Praha – čo musíte vidieť a návštíviť!

Keďže česky všetci dobre rozumieme, všetky názvy miest ponechávam v českom jazyku, tak ako ich v Prahe volajú. Tento výlet po Prahe tak aspoň bude viac autentický. 🙂

1. Karlův most

Výlet Prahou sa dá začať kdekoľvek, ale je tu jedno miesto, o ktorom to platí obzvlášť! Na najstarší most v Prahe – Karlův most by ste mali bežať hneď ráno, kým ešte všetci spia, alebo čakajú na hotelové raňajky.

Vtedy má totiž Karlův most unikátnu atmosféru. Neskôr už takú nezažijete, turisti sa tu začnú valiť hneď po raňajkách a most bude preplnený až do skorých ranných hodín (kým nepôjdu zase na raňajky 🙂 ). I keď aj to množstvo ľudí dáva mostu šmrnc.

Karlov most, Praha

Karlov most, Praha

2. Karlův most – Staromestská mostecká věž

Jednu z najpôsobivejších a najfotogenickejších stavieb na svete nájdete práve na Karlovom moste. Staromestská mostecká věž je otvorená pre verejnosť a okrem pohľadu na ňu sú krásne pohľady aj z nej, oplatí sa vyšlapať 138 schodov.

Je tu iba zlomok turistov z Karlovho mosta, takže je veľká šanca, že sa tu tlačiť nebudete. Vstupné je 100,- Kč.

Karlův most - Staromestská mostecká věž - výhľad z veže, Praha

Karlův most – Staromestská mostecká věž – výhľad z veže, Praha

3. Karlův most – Malostranské mostecké věže

Aj na opačnej strane Karlovho mosta sú veže – volajú sa Malostranské mostecké věže a tvoria vstupnú bránu na Malú stranu. Jedna z nich (tá vyššia) je tiež otvorená pre verejnosť! Výhľady na hrad i staré mesto nad Vltavou sú úchvatné!

Základné vstupné je 100,-Kč.

Karlův most - Malostranské mostecké věže - pohľad z veže, Praha

Karlův most – Malostranské mostecké věže – pohľad z veže, Praha

4. Staroměstské náměstí

Ďalšou povinnou zastávkou v každom ročnom období a najmä počas Veľkej Noci či Vianoc je Staroměstské náměstí. Tu máte hneď niekoľko nádherných pamiatok, prechádzať ich môžte aj celý deň!

V Prahe nenájdete staršie ani významnejšie námestie a je určite jedným z najkrajších na svete! Tak nie aby ste ho obišli! Choďte len tam kam idú všetci. 🙂

Staroměstské náměstí, Praha

Staroměstské náměstí, Praha

5. Staroměstské náměstí – Chrám Matky Boží před Týnem

Chrám Matky Boží před Týnem je asi najikonickejší kostol v Prahe. Národná kultúrna pamiatka zo 14. storočia, ktorá nesmie chýbať na žiadnej vianočnej pohľadnici z Prahy.

Vstupné do tohto gotického kostola je dobrovoľné.

Staroměstské náměstí - Chrám Matky Boží před Týnem, Praha

Staroměstské náměstí – Chrám Matky Boží před Týnem, Praha

6. Staroměstské náměstí – Orloj a Staroměstská radnice

Davy turistov tu stoja každú hodinu už 600 rokov a čakajú na veľkolepé predstavenie unikátnych hodín, ktoré ako jediné na svete ukazujú babylonský aj staročeský čas, polohu Slnka, fázu Mesiaca, astronomické cykly a sviatky kresťanského kalendára.

Smrtka na pražskom orloji vám tu pekne zazvoní. A po predstavení si môžte vychutnať pohľady z veže Staroměstskej radnice, sú, ako z každej pražskej veže, nádherné! Základné vstupné je 250,- Kč

Staroměstské náměstí - Orloj a Staroměstská radnice, Praha

Staroměstské náměstí – Orloj a Staroměstská radnice, Praha

7. Staroměstské náměstí – Kostel sv. Mikuláše

Na Staromáku je aj nádherný barokový Kostel sv. Mikuláše. Vstup je tu zdarma, ak v ňom práve nie je koncert. Postavený bol v prvej polovici 18. storočia a vďaka unikátnej akustike si tu môžte vychutnať aj koncert, ktorý tu v sezóne apríl-november prebieha denne o 17:00 a 20:00.

Je krásny zvonku, ale ešte krajší zvnútra, tak nie aby ste ho len tak obišli!

Staroměstské náměstí - Kostel sv. Mikuláše, Praha

Staroměstské náměstí – Kostel sv. Mikuláše, Praha

8. Pražský hrad

Najväčší hradný komplex na svete, UNESCO pamiatka, symbol českého štátu, najvýznamnejšia a najnavštevovanejšia pamiatka v Čechách. To je, samozrejme, Pražský hrad. Je neprehliadnuteľný, viditeľný z každého kúta mesta. Okolo neho je množstvo všeliakých uličiek, ktoré si treba prejsť, jedným z top ciest na hrad, ktorý odporúčam, je Jelení příkop (momentálne zatvorený pre rekonštrukciu).

Komplex obsahuje niekoľko záhrad, palácov, námestí a cirkevných stavieb. Ak ho chcete vidieť celý, budete potrebovať určite jeden celý deň. Yákladné vstupné do všetkých prístupných častí je 900,-Kč (Okruh A + Okruh C + veža katedrály sv. Víta). Viac info o hrade a cenách nájdete TU.

Pražský hrad, Praha

Pražský hrad, Praha

9. Katedrála sv. Víta – Pražský hrad

Medzi budovami obrovského komplexu Pražského hradu nájdete všetky architektonické štýly predošlého tisícročia.

A dominantou hradu ale aj celej Prahy je Katedrála sv. Víta, ktorá je miestom odpočinku mnohých českých kráľov a je domovom českých korunovačných klenotov. Vidieť ju zo všetkých strán mesta!

Katedrála sv. Víta, Praha

Katedrála sv. Víta, Praha

10. Zlatá ulička – Pražský hrad

Malé domčeky môžete vidieť v Zlatej uličke – jednej z najnavštevovanejších častí Pražského hradu, ktorá je zároveň jedno z najmalebnejších miest v Prahe!

Jeho krása priťahovala a inšpirovala množstvo spisovateľov a výtvarných umelcov, dokonca tu žil spisovateľ Franz Kafka. Určite si ju nenechajte újsť!

Zlatá ulička, Praha

Zlatá ulička, Praha

11. Pražská ZOO

Praha sa pýši jednou z najváženejších a najviac obdivovaných zoologických záhrad na svete. Pražská zoo každý rok vyhráva nejaké ocenenie a umiestňuje sa v rebríčku najlepších zoologických záhrad na svete.

Celú ju za jeden deň asi ani neprejdete. Po Pražskom hrade je druhou najnavštevovanejšou atrakciou v Čechách, ale všetci tí turisti sa tu bez problémov zmestia. Založená bola v roku 1931 a dnes je pre verejnosť otvorená denne za základné vstupné 200,-Kč. Viac info: zoopraha.cz

Údolie slonov, Zoo Praha

Údolie slonov, Zoo Praha

12. Botanická záhrada

Aj Botanická záhrada je nádherná, hlavne jej japonská časť. Môžte sa tu kochať úžasnými výhľadmi na Prahu a hlavne Trojský zámok so záhradami.

Botanickú záhradu nájdete vedľa zoologickej záhrady a okrem ich hlavnej vonkajšej expozície musíte navštíviť aj tropický Sklenník Fata Morgána! Vstupné do oboch expozícií je 150,-Kč (Viac na botanicka.cz)

Botanická záhrada, Praha

Botanická záhrada, Praha

13. Sklenník Fata Morgána

Tropický Sklenník Fata Morgána patrí pod Botanickú záhradu ale dá sa navštíviť aj samostatne. Nachádza sa mimo jej areál. Jedná sa o modernú stavbu zapustenú do skaly s expozičnou plochou o rozlohe 1750 m2, ktorá svojim originálnym riešením robí z Faty Morgany európsky unikát.

Všetky časti expozície sú pretkané cestičkami pre návštevníkov s celkovou dĺžkou 225 metrov. Expozície sú doplnené vodnými prvkami, jazierkami a vodopádmi. Medzi najatraktívnejšie patrí 4m hlboké jazero a 6 metrov vysoký vodopád. https://mapy.cz/s/goguhomole

Sklenník Fata Morgana, Botanická záhrada, Praha

Sklenník Fata Morgana, Botanická záhrada, Praha

14. Petřín – vyhliadková veža a park

Najlepší výhľad na celú Prahu je určite z Petřína. Ideálne z vyhliadkovej veže ale aj z jej okolia. Na Petřín sa dostanete peši od Pražského hradu, alebo cez Záhradu Kinských alebo pozemnou lanovkou z Újezdu. Petřín je kopec plný záhrad a ovocných stromov, ale aj zaujímavých turistických atrakcií.

Rozkvitnutá ružová záhrada je fakt pôsobivá a voňavá! Deti sa vyřádí v zrkadlovom bludisku a tým starším sa určite bude páčiť v Štefánikovej hvezdárni. Petřín je vhodný aj na celodenný výlet.

Ruže na Petříne, Praha

Ruže na Petříne, Praha

15. Malá Strana

Pod hradom a Petřínom je časť Prahy nazývaná Malá Strana. Ak chcete zažiť poriadne schody do metra, tak Malostranská je asi tou najlepšou stanicou!

Okrem metra sa tu však nachádzajú všeliaké uličky, hospody, záhrady a miesta, odkiaľ sa dajú vychutnať tie najkrajšie pohľady na Vltavu a Karlov most. Obľúbeným miestom turistov sú Čůrající postavy a najužšia ulička v Prahe!

Malá Strana, Praha

Malá Strana, Praha

16. Valdštejnská záhrada

Valdštejnská záhrada je nádherná záhrada – oáza kľudu uprostred ruchu veľkomesta s nádhernými budovami, sochami, jazierkom a fontánami, pávmi, voliérov so sovami, či krápnikovou stenou.

Otvorená pre verejnosť je denne od apríla do októbra a vstup je zdarma. Určite ju musíte navštíviť!

Valdštejnská záhrada, Praha

Valdštejnská záhrada, Praha

17. Vojanovy sady

Hneď vedľa Valdštejnskej záhrady sa v samom srdci Prahy nachádza ďalšia oáza kľudu a pokoja – Vojanovy sady. Nádherná záhradka s jazierkom, detským ihriskom, kaplnkami, kvetmi, pávmi… kde je väčšinou iba pár ľudí je vhodným miestom pre tých, ktorí sa potrebujú vytratiť z ruchu veľkomesta.

Záhradka je otvorená denne zdarma a celoročne!

Vojanovy sady, Praha

Vojanovy sady, Praha

18. Prašná brána a Obecní Dům

Počas môjho 8 ročného pobytu v Prahe som si v jeden deň mohol užiť firemnú akciu v Obecním domě… A že zážitok to bol nezabudnuteľný to asi ani nemusím písať. Bohužiaľ sme tam boli iba raz.

Obecní Dům spolu s Prašnou bránou tvorí dvojicu nádherných stavieb. Prašná brána je jednou z pražských veží, z ktorej si môžte užiť unikátne výhľady. Vstupné je 100,-Kč.

Prašná brána a Obecní Dům, Praha

Prašná brána a Obecní Dům, Praha

19. Václavské náměstí (Václavák)

Václavské náměstí, známe ako Václavák, je po Karlovom námestí druhé najväčšie námestie v Čechách. Tu sa dejú všetky dôležité demonštrácie, protesty, robia oslavy, či iné zhromaždenia.

Václaváku dominuje historická budova Národného múzea a jazdecká socha sv. Václava. Videl som toto námestie už aj na čiernych zoznamoch, ale navštíviť Prahu a vyhnúť sa Václaváku… veď to sa ani nedá.

Václavské náměstí (Václavák), Praha

Václavské náměstí (Václavák), Praha

20. Národní múzeum

Ako som spomínal vyššie, Národní múzeum je dominantným prvkom Václavského námestia. Vo vnútri budovy však na vás čaká úplne nová prírodovedecká expozícia Zázraky evolúcie – jedna z najmodernejších prírodovedeckých expozícií v Európe s najznámejším exponátom Národného múzea, kostrou vráskavca myšok a ďalšími 1500 unikátnymi predmetmi.

Národní múzeum má ešte ďalšie budovy s množstvom ďalších expozícií, ktorými sa môžte pretĺkať asi aj týždeň či dlhšie… https://mapy.cz/s/pupucukeve

Národní múzeum, Praha

Národní múzeum, Praha

21. Státní opera

Nádhernú budovu Štátnej opery miniete veľmi ľahko, pritom stojí minimálne za pohľad (a určite aj za návštevu). Pohľad na ňu je dobrý od cesty na Washingtonovej ulici, od koňa na Václaváku sa sem dostanete ak pôjdete smerom na železničnú stanicu po zmienenej ulici.

Ja som ju roky obchádzal a keď som potom na ňu náhodou narazil, neveril som vlastným očiam, že som o nej nevedel… https://en.mapy.cz/s/popozodeta

Státní opera, Praha

Státní opera, Praha

22. Národní divadlo

Jednou z najvýznamnejších stavieb v Českej republike je národná kultúrna pamiatka Národní divadlo. Otvorili ho už v roku 1881, no bohužiaľ sa v ňom odohralo iba tucet predstavení, pretože ho po 2 mesiacoch zachvátil zničujúci požiar (pri dokončovacích prácach).

Znovu otvorené bolo až za 2 ďalšie roky.

Národní divadlo, Praha

Národní divadlo, Praha

23. Pražské Židovské mesto Josefov

Nikde v Európe nenájdete tak zachovalý celok židovských pamiatok ako práve v Prahe. Nájdete tu Pražské Židovské mesto Josefov a v ňom židovskú radnicu, Starý židovský cintorín a šesť synagóg: Klausová, Maiselova, Pinkasova, Staronová, Španielska a Vysoká synagóga.

Ak sa chcete dozvedieť niečo viac o Židovskom ghette navštívte Židovské múzeum v Prahe!

Staronová synagoga, Pražské Židovské mesto Josefov, Praha

Staronová synagoga, Pražské Židovské mesto Josefov, Praha

24. Jeruzalémská synagoga

Neďaleko hlavního nádraží (hlavnej vlakovej stanice) sa nachádza ďalší židovský skvost zo začiatku 20. storočia. Jeruzalémská synagoga je vskutku rozprávková, ak ju uvidíte na vlastné oči po prvý krát, nebudete veriť, že tam, medzi obyčajnými domami, naozaj stojí… Koľko krát som šiel zo stanice do mesta, vždy len okolo tejto synagógy!

Jeruzalémská synagoga je najväčšia a najmladšia v Prahe a za vstupné 100,-Kč sa ju oplatí navštíviť. Vo vnútri uvidíte bohatú maliarsku výzdobu v štýle viedenskej secesie.

Jeruzálemská synagoga, Praha, Česká republika

Jeruzálemská synagoga, Praha, Česká republika

25. Kostol sv. Mikuláša na Malej strane

Ešte sa vráťme späť na Malú Stranu. Na Malostranskom námestí sa nachádza dosť významný kostol, často považovaný za umelecky najvýznamnejšiu barokovú stavbu v Prahe – Kostol sv. Mikuláša.

Základné vstupné je 100,- Kč a môžte sa tu tešiť na zážitok z najvyššieho interiéru v Prahe, vďaka kupole kostola, ktorého vnútorná výška dosahuje skoro 50 metrov. Nádherný výhľad na malostranské domčeky, či staré mesto, si môžte užiť po zdolaní 215 schodov na priľahlej Svätomikulášskej mestskej zvonice. Aj tu je vstupné 100,-Kč.

Kostol sv. Mikuláša na Malej strane, Praha

Kostol sv. Mikuláša na Malej strane, Praha

26. Rašínovo nábřeží

Medzi jedny z mojich najobľúbenejších miest v Prahe patrilo aj Rašínovo nábřeží, resp. Náplavka. Bol tu vždy relatívny kľud a ticho, dalo sa tu posedieť, kŕmiť labute, chvíľu oddýchnuť a pozorovať lode ako sa premávajú pod Pražským hradom.

Každú sobotu sa tu konajú farmárske trhy a počas roka niekoľko zaujímavých akcií.

Rašínovo nábřeží, Praha

Rašínovo nábřeží, Praha

27. Vyšehrad

Vyšehrad u nás vždy patril k oddychovým pražským výletom. Vybrali sme sa sem vždy keď už sme mali po krk davov ľudí a bol u nás vždy zárukou pohodovej celodennej prechádzky a pohody.

Okrem toho poskytuje nádherné výhľady na Vltavu a celé mesto, vrátane Pražského hradu. Vstupné sa neplatí a dostanete sa sem metrom cez stanicu s rovnakým názvom Vyšehrad.

Vyšehrad, Praha

Vyšehrad, Praha

28. Vrtbovská záhrada

Praha je naozaj zelené mesto a má množstvo väčších či menších parkov a záhrad. Vrtbovská záhrada patrí k tým najmenším ale zároveň aj najkrajším.

Spolu s ďalšími tromi barokovými záhradami – Vratislavská, Schönbornská a Lobkowická, situovanými na svahu Petřína, je považovaná za jednu z najvýznamnejších a najkrajších barokových záhrad v Prahe! Záhrada je otvorená denne od apríla do októbra a základné vstupné je 70, -Kč.

Vrtbovská zahrada, Praha, Česká republika

Vrtbovská zahrada, Praha, Česká republika

29. Záhrada Kinských

Tak túto záhradu sme z nejakých neznámych dôvodov dlhé roky ignorovali než sme si k nej náhodou našli cestu. A bolo to šťastie! Pretože Záhrada Kinských je nádherná.

Vodopádiky, jazierka, fontánky, sošky, pieskovcové skaly, kačky, ihriská, dokonca drevený pravoslávny karpatský kostolík z dedinky od Mukačeva na Ukrajine, ktorý bol v pôvodnej dedinke Velyki Lučky postavený už v 17. storočí a v polovici 20. storočia rozobratý a presťahovaný práve sem, do Prahy. Vstup je zdarma!

Drevený kostolík, Záhrada Kinských, Praha, Česká republika

Drevený kostolík, Záhrada Kinských, Praha, Česká republika

30. Tančící dům

K modernej architektúre v Prahe (ale ani v iných mestách) nemám veľmi pochopenie, pravdou však je, že Tančící dům si chodí fotiť snaď každý, kto zavíta do Prahy.

Určite sa jedná o neprehliadnuteľnú stavbu, ktorá roztancováva nábrežie Vltavy už od roku 1996. Jeho veže majú pripomínať připomínají postavy tanečníkov Ginger Rogersovú a Freda Astaira. No neviem, mne to nič nepripomína…

Tančící dům, Praha, Česká republika

Tančící dům, Praha, Česká republika

Tak zatiaľ tu máme týchto top miest, ktoré v Prahe musíte navštíviť! Nádherných miest je ale v tomto meste oveľa viac, budem ich tu postupne pridávať, predpokladám, že takých 100 by ich tu mohlo byť, čo poviete. Ak Prahu poznáte a vaše top miesto tu chýba, dajte mi dole nejaký komentár a ja ho sem pridám!

Julius Szabo

Tak som sa po čase (8 rokov) vrátil s5 na Slovensko a pre moju lepšiu orientáciu v teréne som si vytvoril túto stránku. Snáď pomôže aj vám lepšie sa zorientovať. Ak chcete viac tipov, mám aj web govisity.com ;)

You may also like...

2 komentáre

  1. Alena píše:

    Výstaviště Holešovice, Divoká Šárka, Loreta, Nový svět

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.