České Hrady a Zámky – 130 krásnych hradov a zámkov v Čechách, ktoré musíte navštíviť!

Hrad Karlštejn, České hrady

České Hrady a Zámky, tak poviem vám, to je fakt niečo! Kto ich nevidel naživo, asi ani neuverí aké nádherné hrady a zámky môžu byť! A Česká Republika patrí v tomto smere k svetovej veľmoci! Ktorýmkoľvek smerom sa v Čechách vyberiete, všade natrafíte na nejaký hrad alebo zámok, ale väčšinou nejde o zrúcaniny, ale prekrásne opravené pamiatky, udržiavané a plné života!

Nádherná Praha a Pražský hrad!

S množstvom programov v priebehu celého roka, s možnosťou ubytovania, alebo konania svadieb… S jazierkami, s nádhernými parkmi… Nuž v Čechách si stále žijú rozprávkovo… Takže poďme sa pozrieť na Najkrajšie české hrady a zámky:

České Hrady a Zámky

1. Štátny zámok Hluboká nad Vltavou

Hluboká nad Vltavou je možno aj najkrajším a najrozprávkovejším zámkom v Českej Republike. Nájdete ho v južných Čechách neďaleko nádherného mesta České Budějovice. Zámok obklopuje obrovský park, v ktorom sa ľahko môžte stratiť aj na celý deň.

V zámku je zriadené múzeum a tak ako sa vám nádherný zdá zvonku, tak nádherný je aj zvnútra! Aj keď sa história tohto zámku (predtým hradu) začala písať už v 13. storočí, dnešná podoba pochádza z prestavieb z 18. a 19. storočia. V zámku sa už natáčalo množstvo známych filmov a rozprávok. Najznámejšie budú asi Pyšná princezna, Šípková Růženka, a ak som dobre videl, tak aj najnovší Sherlock Holmes. Mapa: https://en.mapy.cz/s/fujuvuvaga

Zámek Hluboká nad Vltavou, České hrady a zámky

Zámek Hluboká nad Vltavou, České hrady a zámky

2. Štátny hrad Karlštejn

Kto by nepoznal Karlštejn, hrad obľúbený medzi všetkými, ktorý na pár dní navštívia Prahu. Dá sa sem z centra Prahy dostať pohodlne vlakom, priamo pod hradom je totiž železničná stanica. Odtiaľ sa na hrad môžte dostať 2 cestami – hlavnou cez obec Karlštejn, alebo si to trochu obídete cez najkrajšiu vyhliadku na hrad (určite odporúčam druhú možnosť a návrat na vlak klasickou cestou cez obec).

Hrad Karlštejn postavil už v 14. storočí český kráľ a rímsky cisár Karel IV aby mal kde uložiť kráľovské poklady a hlavne české korunovačné klenoty. Tie tam môžte pri prehliadke hradu vidieť dodnes! Mapa cesty na hrad cez nádhernú vyhliadku: https://en.mapy.cz/s/cugonoteja

Hrad Karlštejn, České hrady 6

Hrad Karlštejn, České hrady 6

3. Pražský hrad

Najväčšia atrakcia nielen Prahy ale aj celého Česka! Pražský hrad vášmu oku isto pri návšteve Prahy neunikne. Práve sem chodí najviac turistov! V každom ročnom období je toto miesto zaujímavé. Ale asi najkrajšie a najmagickejšie je skoro ráno v chladivom počasí, keď sa sem nikomu nechce, vtedy je hrad prázdny a celý len váš!

Je to vraj najväčší hradný komplex na svete, nuž… Pravdu povediac mne vôbec ako hrad nepripadá, možno tak nejaký zámok s katedrálou uprostred. Pohľad naň je ale úchvatný aj zdola, napríklad od rieky Vltava. Na hrade je zaujímavá výmena stráže ale napríklad aj Zlatá ulička! Je to zároveň sídlo prezidenta ČR a súčasťou UNESCO. Mapa: https://en.mapy.cz/s/mejehajamu

Pražský hrad, České hrady

Pražský hrad, České hrady

4. Štátny hrad a zámok Český Krumlov

Český Krumlov je miestom nádherného unikátneho hradu a zámku, ktorý sa týči nad jedným z najkrajších miest v krajine! Štátny hrad a zámok Český Krumlov je otvorený od apríla až do októbra a, ako inak, je tiež súčasťou UNESCO.

Súčasťou komplexu je hradné múzeum, zámocká záhrada s fontánkou a barokové divadlo. Cez Český Krumlov preteká rieka Vltava, ktorá tu je medzi vodákmi veľmi obľúbená! Ak budete plánovať výlet do Českého Krumlova, skúste to aj takto – z vody. Neďaleko centra je pešo dostupný kemp. Mapa: https://en.mapy.cz/s/majusudupu

Hrad a zámok Český Krumlov, České hrady a zámky

Hrad a zámok Český Krumlov, České hrady a zámky

5. Štátny zámok Lednice

Château de Versailles som videl zatiaľ iba na fotkách (asi to aj tak ostane), no vraj Zámek Lednice v Čechách bol postavený po vzore tohto známeho zámku pri Paríži. A zámok Lednice je fakt nádherný!

Objavte francúzske záhradné umenie v nádhernom parku, ktorý Zámok Lednice obklopuje. Celý areál je súčasťou UNESCO a to aj vrátane ďalšieho neďalekého zámku Valtice. Celá južná Morava je ako stvorená na rodinné výlety na bicykloch! Renesančný zámok tu stál už v 16. storočí ale na súčasnú podobu bol zámok prestavaný až v 19. storočí, pre veľkolepé stretnutia šľachty! A veru keď sme tu boli my, ako šľachta sme sa naozaj cítili! 🙂 Mapa: https://en.mapy.cz/s/betogabobo

Lednice, České zámky 4

Lednice, České zámky 4

6. Štátny Zámok Valtice

Zámok Valtice je súčasťou UNESCO Lednicko – Valtického areálu. Nájdete ho na juhu Moravy, neďaleko hraníc so Slovenskom, takže pre západniarov je ľahko dostupný – aj ako jednodňový výlet.

Južná Morava je známou vínnou oblasťou, nielen návšteva zámkov ale i návšteva vinných pivničiek tu patrí k tým najvyhľadávanejším zážitkom v celej krajine. Mapa: https://en.mapy.cz/s/bosupejuzo

Zámok Valtice, Česká republika

Zámok Valtice, Česká republika / Lehotsky, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

7. Průhonický zámok

Průhonický zámok sa nachádza hneď vedľa Prahy, v obci Průhonice. Sám o sebe je dosť schovaný, kto ho nepozná, ani si nevšimne, že okolo nejakého zámku prechádza. Avšak keď vojdete dnu zistíte, že ste prešli hviezdnou bránou, ktorá vás dostala niekam celkom inde.

Průhonický zámok je obklopený nádherným parkom s potôčikmi a jazierkami a rôznymi vzácnymi drevinami a rastlinkami. Park je obrovský, nikdy sme ho celý neprešli a tiež je súčasťou UNESCO. Mapa: https://en.mapy.cz/s/lufadozupu

Zámok Průhonice, České zámky

Zámok Průhonice, České zámky

8. Prezidentský Zámok Lány

Ak chcete stretnúť prezidenta Českej Republiky ako obeduje s prezidentkou Slovenskej Republiky, tak musíte vyraziť na Zámok Lány. Je to dovolenkové sídlo českých prezidentov, neďaleko Prahy. Dovnútra sa asi nedostanete, zámok je pre verejnosť otvorený iba pár dní do roka. Ale park je prístupný zdarma.

Okrem krásneho zámku tu je aj obrovitánsky park s jazierkom, kde sa, okrem iných, chodia fotiť aj svadobčania. Vedľa zámku je aj obrovský skleník, do ktorého môžte tiež nahliadnuť. Aj čestná stráž sa tu premáva ako na Pražskom hrade. Mapa: https://en.mapy.cz/s/cakohukudo

Zámok Lány, Česko

Zámok Lány, Česko

9. Štátny Zámok Veltrusy

Zámok Veltrusy nájdete severne od Prahy v rovnomennej obci Veltrusy. Jeho súčasťou je aj krásny francúzsky park s množstvom sošiek ale aj obrovský anglický park, kde určite zahliadnete aj daniele.

Tiež sa tu už kde-čo natáčalo, ale asi taký najznámejší film bude Amádeus. Zámok je neďaleko rieky Vltava a tak ho pri väčšej vode rieka často vyplaví. Mapa: https://en.mapy.cz/s/pehadepazu

Zámok Veltrusy, České hrady a zámky

Zámok Veltrusy, České hrady a zámky

10. Hrad Český Šternberk

Hrad Český Šternberk je obrovský hrad a keďže sa nachádza neďaleko hlavnej diaľnice D1 medzi Brnom a Prahou, môže poslúžiť ako dobré miesto na prestávku. Hrad patrí k najstarším hradom v krajine a je dodnes majetkom potomkov rodu Sternbergovcov, ktorí hrad zakladali v 13. storočí.

Zvonku ide o gotický hrad ale zvnútra to je nádherný barokový zámok, na návštevu ktorého už nikdy nezabudnete! Mapa: https://en.mapy.cz/s/pumupopama

Hrad Český Šternberk, Hrady a zámky Česká republika 2

Hrad Český Šternberk, Hrady a zámky Česká republika 2

Julius Szabo

Tak som sa po čase (8 rokov) vrátil s5 na Slovensko a pre moju lepšiu orientáciu v teréne som si vytvoril túto stránku. Snáď pomôže aj vám lepšie sa zorientovať. Ak chcete viac tipov, mám aj web govisity.com ;)

Môže sa Vám ešte páčiť...

5 komentárov

 1. Wojtek píše:

  Good job. A website full of inspiration for exploring castles and palaces. I have been trying to visit new places for two years and there is still a lot to see and learn more stories and legends. I am adding my piece to this large collection, maybe someone will be interested in the many photos and encourage them to explore. Best regards, Wojtek.
  https://zwiedzamy-zamki.pl/kraj/Czechy

 2. host píše:

  Ještě malá oprava. Karlštejn není na seznamu UNESCO. Mohou za to stavební úpravy na konci devatenáctého století. Giacomo Casanova nepůsobil na zámku Mnichovo Hradiště, ale Duchcov. Na většině zámku v ČR není muzeum, tedy muzeální expozice, ale klasická zámecká expozice s původním mobiliářem.

 3. host píše:

  Seznam je jistě impozantní. Jenom bych měl možná menší výtku. Na seznamu je spousta staveb, které jsou buď veřejnost nepřístupné, nebo slouží jiným než kulturním účelům. V jednom případě ( Červený Újezd), se ani o památkový objekt nejedná. Na druhou stranu na seznamu chybí mnoho významných památek i první kategorie, například hrad Buchlov, zámky Milotice, Dačice, Boskovice a mnoho dalších. Ale jinak je to dobrá reklama na pamětihodnosti v ČR.

 4. Jozo píše:

  Vdaka za inspirativny clanok.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *