Jasovská jaskyňa a jej okolie – výlet za UNESCOm, prírodou a históriou!

Jasovská jaskyňa, Slovensko 5

Jasovská jaskyňa a jej okolie! Jasov je nielen najvýchodnejšou vstupnou bránou do Národného parku Slovenský kras, je to aj mestečko, ktoré sa môže pochváliť kopou ďalších zaujímavostí, turistických atrakcií ale aj historických pamiatok. A dokonca sa pýši aj prírodnou UNESCO pamiatkou – Jasovskou jaskyňou.

Východné Slovensko čarovné hrdé, mám ho rád! :)

A nezabudnite dať lajk a prihlásiť na odber ďalších našich videí! :)

Jasovská jaskyňa je bez pochyby najväčším lákadlom, no ak sa prejdete aj po jej okolí, uvidíte, že sa sem oplatí zájsť aj na celý deň. Ak sa potrebujete v horúcich letných dňoch niekde schladiť, Jasov je idálnym miestom.

Mesto je obklopené krásnymi lesmi, ktoré ponúkajú peknú prechádzku po turistických chodníkoch. Tie vás dovedú k niekoľkým zaujímavým miestam tejto oblasti, ale kľudne až k Hájskym vodopádom, do Zádielu alebo ešte ďalej, prípadne na opačnú stranu cez Kojšovku až do Gelnice alebo Košíc.

Jasovská jaskyňa, Slovensko

Jasovská jaskyňa

Jasovská jaskyňa je jednou z 12 jaskýň spravovaných štátnou správou Slovenských jaskýň. Všetky sú veľmi pekné a jedinečné a to je aj prípad Jasovskej jaskyne.

Je to jedna z najvýznamnejších jaskýň v národnom parku Slovenský kras a spolu s ďalšími jaskyňami v tomto národnom parku je zaradená do Zoznamu svetového prírodného dedičstva UNESCO.

Jasovská jaskyňa, Slovensko

Jasovská jaskyňa bola sprístupnená verejnosti ako prvá zo všetkých jaskýň na Slovensku, a to už v roku 1846. Jaskyňa bola však známa už dávno predtým, keďže bola obývaná už v neolite (8000 pred nl).

Bola tiež domovom jaskynného medveďa, ktorý u nás vymizol pred približne 24 000 rokmi. Neskôr, v 12. storočí, bola objavená mníchmi, ktorí tu mali kláštor. Najstaršia písomná zmienka na jednej z jaskynných stien pochádza z roku 1452 a zaznamenáva víťazstvo Jána Jiskru z Brandýsa.

Jasovská jaskyňa, Slovensko

Užitočné informácie

Jasovská jaskyňa je otvorená od začiatku apríla do konca októbra denne okrem pondelka. Počas zimných mesiacov je jaskyňa zatvorená kvôli ochrane prírodného bohatstva, keďže je domovom 19 druhov netopierov a iných zvierat.

Prehliadka trvá 45 minút, počas ktorých budete musieť prejsť 339 schodmi. Teplota prostredia sa pohybuje od 8,8 do 9,4 °C a relatívna vlhkosť je 90-98%. Vďaka pozitívnej klíme sa v jaskyni liečili choroby dýchacích ciest a alergií.

Jasovská jaskyňa, Slovensko

Vchod do jaskyne sa nachádza priamo v strede mesta s malým parkovacím miestom v jej blízkosti. Určite vás pozitívne prekvapí, že sa tu za parkovanie (ako asi pri jedinej jaskyni na Slovensku) neplatí.

Základné vstupné do jaskyne je 5,-EUR a ak si v jaskyni chcete niečo nafotiť alebo natočiť, musíte si pripraviť ďalších 7,-EUR. Hneď vedľa vchodu do jaskyne je dobrá reštaurácia, v ktorej môžete ochutnať niektoré z najlepších slovenských, maďarských alebo talianskych špecialít.

Jasovská jaskyňa, Slovensko
Jasovská jaskyňa, Slovensko

Čo ešte navštíviť v Jasove

Po prehliadke jaskyne sa môžte poprechádzať ešte po bezprostrednom okolí východu z jaskyne, medzi obrími skalnými útvarmi. Pri vstupe do jaskyne zase začína krátky okružný náučný chodník, ktorý vás zavedie k zrúcanine hradu Jasov, krásnemu jazierku, starému cintorínu a ponúkne výhľad na Kojšovku a barokový premonštrátsky kláštor.

Skalné útvary, Jasovská jaskyňa, Košický kraj, Slovensko
Skalné útvary, Jasovská jaskyňa, Košický kraj, Slovensko

Jasovský kláštor so starou obrovskou sekvojou

Hneď po jaskyni je ďalšou veľkou atrakciou v Jasove barokový premonštrátsky kláštor, jednoducho známy ako Jasovský kláštor, ktorého história sa píše od 12. storočia. V jeho, verejnosti prístupnej, záhrade nájdete obrovskú sekvoju – obrovský 200 rokov starý strom.

Za kláštorom je ďalšia veľká baroková záhrada, ktorá je na Slovensku jedinečná, nie je však otvorená pre verejnosť. Kláštor sa pýši aj jednou z najväčších knižníc na Slovensku obsahujúcou približne 100 tisíc zväzkov kníh.

Jasovský kláštor, Jasov, Košický kraj, Slovensko
Jasovský kláštor so starou obrovskou sekvojou

Jasovské rybníky

Jasovské rybníky založili obyvatelia mesta Jasov už v 15. storočí. Môžte si tu posedieť na niektorej z lavičiek alebo si s platným povolením zachytať ryby. Rybníky sú obklopené lesmi a panuje tu naozaj pokojná atmosféra.

Jasovské rybníky, Jasov, Košický kraj, Slovensko
Jasovské rybníky, Jasov, Košický kraj, Slovensko

Starý cintorín

Lesnou odbočkou od rybníka sa dostanete k magickému miestu – starému cintorínu z 19. storočia. Ten je ukrytý v lese, čo vytvára skôr strašidelnú atmosféru. To ale iba zo začiatku, potom vás strach prejde a zistíte aký pokoj tu všade vládne!

Starý cintorín, Jasov, Košický kraj, Slovensko
Starý cintorín, Jasov, Košický kraj, Slovensko

Autokemping Jasov

V Jasove môžte stráviť aj noc, hneď vedľa jazera na vás čaká sympatický kemping s dobrou reštauráciou a letnou záhradkou, ktorá je obľúbeným miestom pre svadobné hostiny.

Okrem stanu si tu môžte za prijateľnú cenu objednať aj chatku alebo si v altánku urobiť oslavu alebo nejaké stretnutie s priateľmi a rodinou.

Autokemping Jasov, Košický kraj, Slovensko
Autokemping Jasov, Košický kraj, Slovensko

Negatívne skúsenosti / dve tváre Slovenska

Bohužiaľ, východné Slovensko je plné neprispôsobivých občanov a Jasov nie je výnimkou. Síce sme boli milo prekvapení prírodnými krásami jaskyne a lesov, ako aj príjemnou atmosférou pri jazerách a kláštore, ale boli sme naozaj sklamaní všetkým tým odpadom, ktorý sme videli v rieke Bodva, ktorá Jasovom preteká.

Na jej brehoch totiž vyrástlo niekoľko rómskych osád, ktorých obyvatelia rieku využívajú na bezplatný odvoz odpadu a nemajú sem problém vyhodiť okrem ton plastového odpadu kľudne aj pokazený televízor alebo chladničku.

Zatiaľ sa tento problém nepodarilo vyriešiť žiadnemu režimu, a ten súčasný už tento problém ani nijako nerieši. Preto ak sem prídete pripravte sa minimálne na rieku plnú odpadu. Táto oblasť je inak veľmi pekná a rozhodne stojí za návštevu!

Odpad v rieke Bodva, Jasov, Košický kraj, Slovensko
Odpad v rieke Bodva, Jasov, Košický kraj, Slovensko

V Slovenskom krase môžte navštíviť ešte aj ďalšie jaskyne, ako napríklad Gombaseckú jaskyňu alebo neďalekú Domicu, prípadne jaskyňu Baradla v Maďarsku (Navštíviť Domicu alebo radšej jej maďarskú časť Baradla?) ale aj iné zaujímavé miesta!

Ďalšie tipy na výlety po okolí nájdete v našich ďalších článkoch:

150 tipov kam na výlet – Východné Slovensko!
Slovenské pamiatky UNESCO! Slovensko a jeho 30 UNESCO miest, ktoré musíte navštíviť!

Julius Szabo

Tak som sa po čase (8 rokov) vrátil s5 na Slovensko a pre moju lepšiu orientáciu v teréne som si vytvoril túto stránku. Snáď pomôže aj vám lepšie sa zorientovať. Ak chcete viac tipov, mám aj web govisity.com ;)

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *