Kam s deťmi v Košickom kraji – 5 tipov na výlety autom

Vyhliadková veža 1, Hrhovské rybníky

Neviete kam s deťmi v Košickom kraji? Vezmite ich na veľké výlety autom. My sme ich dali už niekoľko, ak pribudnú ďalšie, postupne ich tu popridávam. Vyrážali sme z mesta Košice ale samozrejme dá sa vyraziť aj z iných miest 🙂

Zatiaľ sme navštívili Slovenský kras, Tokaj, Gemer, košickú mestskú časť Kavečany, okolie Veľkých Kapušian. Snažil som sa výlety urobiť tak aby sme nesedeli iba v aute ale aby sme prešli aj zopár kilometrov pešo, niektoré sú aj 17 kilometrové prechádzky. Tu je 5 tipov na výlety s autom:

Tvorba webstránok

Smer Slovenský kras

Prvý výlet smeroval do Slovenského krasu a jeho okolia. Začali sme na Hájskych vodopádoch, potom sa presunuli k Hrhovským rybníkom na vyhliadkové veže, ktoré tu boli postavené za účelom pozorovania vodného vtáctva. Po rybníkoch je ešte v obci Hrhov zaujímavý Hrhovský vodopád.

Po obede v Penzióne Orgován neďaleko Moldavy nad Bodvou sme ešte šli k Rastlinnému kostolu z obce Debraď a nakoniec k Jasovskému kláštoru a rybníkom. Ak vyrazíte dostatočne skoro ráno, môžte k týmto miestam pridať ešte Jasovskú jaskyňu, starý cintorín vedľa Jasovských rybníkov, Zádielsku tiesňavu, Turniansky hrad či iné parádne miesta po okolí. Viac tipov v Slovenskom krase nájdete v samostatnom článku: Slovenský kras – 35 tipov Kam na výlet! Rady, turistické trasy, mapy!

1. Hájske vodopády

Zaparkujete v obci Háj, my nájdeme vždy miesto oproti Bistru a odtiaľ pôjdete už pešo hore popri potoku. Odporúčam ísť po lesnom chodníčku (potok budete mať po pravej strane) až k drevenému mostíku cez potok, po ňom prejdete na druhú stranu a za chvíľu ste pri hlavnom vodopáde.

Nad vodopádom sú ešte ďalšie vodopádiky až prídete k hlinenej stene, kde je posledný Hájsky vodopád. Vrátite sa k autu tou istou trasou alebo po vedľajšej asfaltovej ceste.

Hájske vodopády

Hájske vodopády

Prechádzka je dlhá 2,5km s malým prevýšením a nezaberie viac ako 1 hodinu. Viac o Hájskych vodopádoch nájdete tu: Hájske vodopády v národnom parku Slovenský Kras – malé ale pekné!

Hájske vodopády mapa

Hájske vodopády mapa

2. Filmová socha anjela v obci Háj

S autom sa presuniete k cintorínu po ceste, kde je umiestnená socha Anjela. Socha je vysoká 15 metrov a bola použitá v americkom filme Za nepriateľskou líniou, ktorý sa natáčal aj v týchto miestach.

Viac o filme a soche si prečítate na informačnej tabuli pri soche. Film má celkom dobré hodnotenie (65% čsfd), hrali v ňom hviezdni herci Owen Wilson a Gene Hackman.

Socha anjela, Háj

Socha anjela, Háj

3. Hrhovské rybníky

Od cintorína v obci Háj sa autom presuniete k prvej vyhliadkovej veži pri Hrhovských rybníkoch. S autom sa dá po poľnej ceste dostať až celkom k vyhliadkovej veži.

Vyhliadková veža 1, Hrhovské rybníky

Vyhliadková veža 1, Hrhovské rybníky

Odtiaľ sa presuniete autom k druhej vyhliadkovej veži na opačnej strane rybníkov. Zaparkovať sa dá pri Hlavnej ceste alebo v obci Hrhov, my sme parkovali pri základnej škole v obci, odtiaľ je to k rozhľadni okolo 600m (https://sk.mapy.cz/s/nejobadaca).

Vyhliadková veža 2, Hrhovské rybníky

Vyhliadková veža 2, Hrhovské rybníky

4. Hrhovský vodopád

Od základnej školy zase autom k Hrhovskému vodopádu kde je pár miest na zaparkovanie. Hrhovský vodopád je priamo v obci, hneď vedľa rodinných domov.

A počas priaznivej dažďovej nádielky je aj vodopád parádny. Dá sa vyjsť až celkom k nemu a dotknúť sa ho.

Hrhovský vodopád

Hrhovský vodopád

5. Rastlinný kostol pri obci Debraď

Z obce Hrhov sme sa šli najesť do Moldavy nad Bodvou – Penzión Orgován popri Hlavnej ceste (cenovo ok, jedlo chutné, rýchlosť obslúženia super, môžem len odporúčať) a odtiaľ cez Moldavu nad Bodvou do obce Debraď až sme prišli na koniec dediny k závore kde je tiež niekoľko miest na parkovanie.

Odtiaľ je to k Rastlinnému kostolíku 2,6km, takže druhá časť turistiky pokračuje.

Rastlinný kostolík Debraď

Rastlinný kostolík Debraď

Rastlinný kostolík Debraď mapa

Rastlinný kostolík Debraď mapa

6. Jasovský kláštor

Z obce Debraď je to do mestečka Jasov len na skok, takže ak ešte vládzete môžte sa prísť pozrieť aj sem. Už to nebude o turistike, len o takých krátkych prechádzkach. Jasovský kláštor je priamo v dedine a v parku pred ním sa nachádza starý strom Sekvojovec mamutí. Má síce len 200 rokov, ale je už teraz riadne veľký.

Takéto stromy sa dožívajú vysokého veku a v americkom Yosemitskom národnom parku dokonca odhadujú u jedného stromu vek 5000 rokov.

Jasovský kláštor

Jasovský kláštor

7. Jasovské rybníky

No a hneď vedľa Jasovského kláštora sú Jasovské rybníky s reštauráciou Skala. Je tu parádny autokemping, takže na noc po takomto aktívnom dni príde naozaj vhod! Majú tu reštauráciu, chatky ale dá sa aj stanovať. Ak ešte máte trochu energie, môžte si výjsť k starému magickému cintorínu, ktorý sa nachádza v lese. Od rybníka k nemu vedie krížová cesta.

Jasovské rybníky

Jasovské rybníky

Čo si pribaliť

1. Ďalekohľad na sledovanie vtákov na Hrhovských rybníkoch
2. Špekáčky na opekanie – pri Hájskych vodopádoch je ohnisko, aj pri Rastlinnom kostole a tiež v ATC Jasov

Kde zájsť na obed

1. Penzión Orgován, Moldava nad Bodvou
2. Penzión Réva, Turňa nad Bodvou
3. Reštaurácia pod Hradom, Turňa nad Bodvou
4. Reštaurácia Skala v autokempingu Jasov (pri rybníkoch)

Smer Tokaj

Ďalší deň sme vyrazili na Tokaj, začíname v meste Trebišov kde je v centre mesta nádherný historický park a kaštieľ, v ktorom je múzeum. Potom sme sa presunuli do Malej Tŕne, kde sa dajú pozrieť Tokajské pivnice (ideálne po predošlej dohode s majiteľmi, napr. Macík, Ostrožovič a pod.).

Je tu aj známa vyhliadkova veža v tvare sudu. Odtiaľ ďalej do Borše na prehliadku kaštieľa. Vedľa kaštieľa je aj ihrisko a Chodník cez Lužný Boršiansky les. No a po obede sme ešte zašli okolo Rozhľadne v Strede nad Bodrogom na najnižší bod na Slovensku (Klín nad Bodrogom) a Zrúcaninu hradu Veľký Kamenec. Nejaké ďalšie tipy kam na výlet na Tokaji nájdete aj tu: Tokaj – slávne tokajské víno, vyhliadková veža, plavba loďou, cyklotrasy…

1. Park v meste Trebišov

Nádherný park v meste Trebišov nájdete v centre mesta. Nájdete ho aj pod názvom Historický park Andrássyovcov, bol založený v 18. storočí. V parku je kaštieľ Andrášiovcov, zrúcanina hradu Parič, mauzóleum grófa Andrássyho z 19. storočia, krásne stromy a kvety a aj jazierko.

Prechádzka určite aj na viac ako hodinu. Bezplatné parkovanie je možné hneď pred vstupom do parku na hlavnej ceste.

Park v meste Trebišov - Kam s deťmi v Košickom kraji

Park v meste Trebišov – Kam s deťmi v Košickom kraji

2. Trebišovský kaštieľ – múzeum

Trebišovský kaštieľ – Múzeum Trebišov – Kaštieľ Andrássyovcov… Tu spoznáte život rodiny Andrássyovcov ale uvidíte aj rôzne iné výstavy, ktoré sa tu v priebehu roka menia.

Kaštieľ, pôvodne postavený v roku 1786 na príkaz grófa Imricha Csákyho, kombinuje neskorobarokový a klasicistický štýl. Má 2 podlažia. Budova vznikla až sto rokov po zničení hradu Parič. Pri jeho konštrukcii boli využité časti materiálu zo spomínaného hradu.

Kaštieľ Trebišov (2)

Kaštieľ Trebišov (2)

3. Tokajské pivničky

V Tokajskej oblasti sa nachádza niekoľko vínnych pivničiek vyrobených z tufovej horniny, ktoré sú považované za národné kultúrne pamiatky.

Tieto pivnice sú svedkom histórie už od 12. storočia, keď miestni obyvatelia začali budovať úkryty pred mongolským vojskom pod velením Chána Batu (Batuchána).

Celkovo je v oblasti 36 takýchto kultúrnych pamiatok, pričom väčšina z nich, konkrétne 33 pivníc, sa nachádza v obci Veľká Tŕňa. Jedna pivnica je v obci Viničky a ďalšie dve v obci Malá Tŕňa.

Pivnice v obci Malá Tŕňa sú v súčasnosti vlastnené spoločnosťami Tokaj&CO s.r.o. (12. storočie) a TOKAJ MACIK WINERY (16. storočie). ivnica v obci Viničky patrí spoločnosti Chateau Viničky a tiež sa datuje do 16. storočia.

Tokajské pivničky

Tokajské pivničky

4. Vyhliadková veža Tokaj, Malá Tŕňa

Na Tokaji je už niekoľko rokov parádna vyhliadková veža v tvare vínneho suda. Dostať sa dá až k nej autom, ale ak zastavíte s autom pri posledných domoch v Malej Tŕni, budete to mať aj s prechádzkou (cca 800m tam a 800m späť).

Z vyhliadkovej veže je parádny výhľad dookola na vinohrady, ktoré sú hneď pod ňou ale aj na Slanské vrchy alebo až do Maďarska.

Vyhliadková veža Tokaj, Malá Tŕňa

Vyhliadková veža Tokaj, Malá Tŕňa

5. Kaštieľ Borša

Z vyhliadkovej veže zamierite do obce Borša, kde môžte stráviť aj zvyšok dňa… Zaparkovať sa dá rovno pred kaštieľom. Kaštieľ v Borši je zrekonštruovaný, nachádza sa tu parádne interaktívne múzeum.

Je v ňom hotel, aj vynikajúca maďarská reštaurácia. Určite si dajte babguláš (fazuľový guľáš) resp. bableves (fazuľová polievka).

Kaštieľ Borša

Kaštieľ Borša

6. Ihrisko Borša

Za kaštieľom je parádne detské ihrisko, ktoré ocenia vaše deti ale aj vy keď si budete chcieť oddýchnuť a chvíľu posedieť. Naozaj som také parádne ihrisko asi nikde na východe nevidel.

Borša detské ihrisko

Borša detské ihrisko

7. Chodník cez Lužný Boršiansky les

Nedávno v Borši pribudla ďalšia zaujímavá atrakcia – Chodník cez Lužný Boršiansky les. Je to drevený chodník nad zaplavenou časťou lesa (voda v suchých mesiacoch ustupuje ale na jar, keď je vody dosť, je celý les zaplavený).

Vďaka tomuto chodníku sa dostanete do miest, ktoré by ste inak asi nikdy nevideli naživo. Zvyknú tu byť komáre, tak si pribaľte aj repelent.

Lužný Boršiansky les, Tokaj

Lužný Boršiansky les, Tokaj

8. Rozhľadňa – pozorovateľňa vtáctva (Streda nad Bodrogom)

Cestou z Borše k najnižšiemu bodu na Slovensku sme v Strede nad Bodrogom objavili ďalšiu vyhliadkovú vežu, tak sme tu na chvíľu zastali. Výhľad nie je nijako zvlášť zaujímavý (aspoň vtedy nebol) ale pre deti ako ďalšia preliezka nám poslúžila perfektne.

Rozhľadňa - pozorovateľňa vtáctva (Streda nad Bodrogom)

Rozhľadňa – pozorovateľňa vtáctva (Streda nad Bodrogom)

9. Najnižší bod na Slovensku (Klín nad Bodrogom)

Najnižší bod na Slovensku sme navštívili za posledné roky niekoľko krát, je to krásne tiché miesto so zrúcaninou kostolíka, zvonicou a stĺpikom označujúcim najnižší bod Slovenska.

Je tu aj mŕtve rameno Latorice, takže ak prídete počas leta, treba počítať s množstvom komárov, takže si nezabudnite vziať repelent.

Najnižší bod na Slovensku (Klín nad Bodrogom)

Najnižší bod na Slovensku (Klín nad Bodrogom)

10. Zrúcanina hradu Veľký Kamenec

No a na záver nášho výletu sme ešte navštívili neďaleký hrad Veľký Kamenec, ktorý stojí na kopci v rovnomennej dedine. Odtiaľ sú pekné pohľady a je to aj ideálne miesto na pekný západ slnka.

Pod hradom je zopár miest na parkovanie.

Zrúcanina hradu Veľký Kamenec

Zrúcanina hradu Veľký Kamenec

Čo si pribaliť

1. Ďalekohľad na vyhliadkovú vežu
2. Repelent na komáre

Kde zájsť na obed

1. Tokaj Macík, Malá Tŕňa
2. Kaštieľ Borša
3. Reštaurácia Zlatá putňa, Viničky

Mapa

Smer Gemer

3. autovýlet smeroval na Gemer. Najprv do obce Lúčka kde je zrúcanina husitského kostolíka, potom sme sa zastavili pri Mauzóleu Andrássyovcov v Krásnohorskom Podhradí a chceli sme pozrieť aj Hrad Krásna Hôrka, kde bol ale prístup s autom kvôli rekonštrukcii cesty nemožný.

Tak sme to otočili do mestečka Rožňava a ďalej na kaštieľ Betliar a do jeho krásneho parku. Po neskorom obede v Betliari sme ešte zašli na Ranč v obci Brzotín.

1. Husitský kostolík v obci Lúčka

Nad obcou Lúčka, hneď vedľa cintorína, je pekne opravená zrúcanina husitského kostolíka z 13. storočia. Je voľne prístupná, zaparkovať musíte niekde v dedine, čím vyššie pôjdete tým budú uličky užšie a s autom tu nikde nezaparkujete, ani sa neotočíte.

V 15. storočí sa kostol dostal pod kontrolu vojska Jána Jiskru z Brandýsa, ktoré zahŕňalo aj niekoľko bývalých husitských bojovníkov. V dôsledku tohto udalosti bol kostol označený ako „husitský kostol“.

Husitský kostolík v obci Lúčka - Kam s deťmi v Košickom kraji

Husitský kostolík v obci Lúčka – Kam s deťmi v Košickom kraji

2. Mauzóleum Andrássyovcov

Mauzóleum Andrássyovcov nájdete na hlavnej ceste medzi Soroškou a Krásnohorským Podhradím. Na ľavej strane je parkovisko kde sa dajú aj kúpiť lístky na prehliadku mauzólea.

Bolo postavené na začiatku 20. storočia pre grófa Dionýza Andrássyho (1835-1913) a jeho manželku Františku Hablawetz (1831-1902).

Mauzóleum Andrássyovcov, Kam s deťmi v Košickom kraji

Mauzóleum Andrássyovcov, Kam s deťmi v Košickom kraji

3. Mesto Rožňava

Ďalšou zastávkou by bol hrad Krásna Hôrka, ale žiaľ rekonštrukcia po požiari stále nie je dokončená. Takže smerujeme rovno do centra mesta Rožňava.

Je tu pekné centrum s názvom Námestie baníkov, ale i dobrá zmrzlina. Parkovať sa dá priamo na námestí.

Rožňava

Rožňava

4. Kaštieľ Betliar a park

Kaštieľ Betliar je ďalšia zastávka. My sme tentokrát vynechali prehliadku kaštieľa, keďže sme tam boli pred mesiacom, ale prešli sme sa po krásnom parku, ktorý je za kaštieľom.

Pri kaštieli je aj reštaurácia, kde sme sa najedli.

Kaštieľ Betliar

Kaštieľ Betliar

5. Zvieratká na ranči Brzotín

Posledná zastávka po obede bola v obci Brzotín na ranči. Chceli sme vidieť koníky, nakoniec sme okrem koní videli aj prasiatka, somára a domáceho psíka, ktorý tu robil s koníkmi poriadky.

Súčasťou ranča je aj wellness s bazénom tak po takom výlete môže relax vo wellnesse padnúť vhod. Radšej si pribaľte aj plavky.

Ranč Brzotín, Kam s deťmi v Košickom kraji

Ranč Brzotín, Kam s deťmi v Košickom kraji

Čo si pribaliť

1. Mrkvičku pre zvieratká
2. Plavky do bazéna – na ranči v Brzotíne je wellness, ktoré príde po výlete vhod

Kde zájsť na obed

1. Betliar
2. Ranč Brzotín
3. Soroška

Košice Kavečany

Posledný autovýlet za predĺžený víkend bol krátky, ostali sme v meste Košice a autom šli do ZOO, ktorého súčasťou je aj DinoPark a ihrisko s názvom Lužný les. Hneď pred ZOO Košice je aj celkom dobrá adrenalínová bobová dráha.

Keďže je ZOO Košice poriadne veľká asi vám energia na ďalšie miesta už neostane, ale kebyže ešte náhodou áno, z parkoviska pred ZOO sa dá po starom lyžiarskom svahu dostať na Chatu Hrešná, kde majú výborný guláš. Alebo cestou do Košíc sa zastavte ešte na vyhliadkovej veži, resp. na vyhliadkovej terase, ktorá je prístupná zadarmo.

Najesť sa môžte priamo v ZOO v niektorom zo stánkov alebo v reštaurácii Daktari, alebo pred ZOO (na hornom parkovisku) je Penzión ZOO pod Hrešnou ale v Kavečanoch je aj vynikajúca cukráreň Sladký Domov, kde sa určite zastavte. Mrkvový koláč tam nemá chybu!

1. ZOO Košice

Jednou z najväčších atrakcií pre deti je v Košiciach určite ZOO Košice. Svojou rozlohou je jedna z najväčších v Európe a preto je aj vhodná na dlhé prechádzky.

Nevynecháme ju ani jeden rok.

Zoo Košice

Zoo Košice

2. DinoPark Košice

Súčasťou ZOO Košice je aj DinoPark, podľa mňa zasadený v najkrajšom možnom prostredí. Cez DinoPark tečie horský potok, je schovaný v lese, v tieni obrovských stromov, takže jeho návšteva je vhodná aj v horúcich mesiacoch.

V DinoParku je aj 3D kino alebo komora, kde si môžte vyskúšať aké to bolo kedysi parádne pri búrke. Najvýhodnejšie je kúpiť si naraz vstupné do ZOO aj do Dinoparku.

DinoPark Košice

DinoPark Košice

3. Ihrisko Lužný les v ZOO Košice

Súčasťou ZOO Košice je aj parádne lanové ihrisko Lužný les. Deti sa po lanách majú dostať z jednej strany na druhú.

Ihrisko Lužný les v ZOO Košice

Ihrisko Lužný les v ZOO Košice

4. Bobová dráha Košice

Hneď vedľa ZOO Košice je aj bobová dráha. Jedná sa o prvú bobovú dráhu v Československu. Je to pekný adrenalínový zážitok, ale v zákrutách radšej pribrzdite.

Bobová dráha Košice Kavečany - Bobovka

Bobová dráha Košice Kavečany – Bobovka

5. Chata Hrešná

My sme už Hrešnú nedali ale ak ešte máte po celom dni v ZOO trochu energie (trochu viac), môžte sa po bývalom lyžiarskom svahu vyštverať ku Chate Hrešná.

Varia tam výborný guláš, sú tu koníky a nádherné výhľady na celé Slanské vrchy, od Maďarska až po Prešov.

Chata Hrešná - Košice Kavečany

Chata Hrešná – Košice Kavečany

6. Vyhliadková veža, terasa a košický hrad

No a posledným lákavým miestom, ktoré môžte v Kavečanoch navštíviť je vyhliadková veža alebo vyhliadková terasa (kúsok za vežou). Pri hlavnej ceste z Kavečian do Košíc je odstavné parkovisko, na vyhliadku je to odtiaľ iba 15 minút pešo.

Ale výhľady na mesto (z vyhliadkovej terasy) alebo 360° do celého okolia (z veže) stoja za to! Pri vyhliadkovej veži sú aj základy košického hradu.

Vyhliadková veža, Košice

Vyhliadková veža, Košice

Kde zájsť na obed

1. Reštaurácia Daktari ZOO Košice
2. Penzión Zoo pod Hrešnou (pri parkovisku vedľa ZOO)
3. Cukráreň Sladký Domov

Cukráreň Sladký domov, Kavečany

Cukráreň Sladký domov, Kavečany

Mapa

Smer Veľké Kapušany

Ďalší výlet autom v Košickom kraji viedol k Veľkým Kapušanom, kde sme sa náhodne zastavili pri tulipánovom záhone, CHKO Latorici – chodníkom cez zaplavený lužný les v Oboríne a k zážitkovému mostu cez rieku Latorica pri obci Ptrukša a k vtáčiemu raju – k Senianskym rybníkom. Nakoniec sme sa ešte zastavili v Michalovciach, centre Dolného Zemplína. Celkovo sme pešo prešli 17km a videli naozaj hlavne veľa vody.

1. Vodná zážitková cesta Oborín

Ďalší autovýlet začíname v obci Oborín, kde je nádherný drevený mostík nad zaplaveným lužným lesom s názvom Vodná zážitková cesta Oborín. Prechádzka je to tak asi na hodinku, na konci chodníka je aj vyhliadková veža a môžte sa prejsť potom ešte ďalej až ku hrádzi Latorice.

Vodná zážitková cesta Oborín

Vodná zážitková cesta Oborín

2. Veľké Kapušany – tulipánový záhon

Pri prechádzaní cez Veľké Kapušany (smer Ptrukša) sme na chvíľu (len čo som sa chcel pozrieť do mapy, či ideme správne) zastavili v centre obce. No a našli sme tu nádherný tulipánový záhon!

Tulipánový záhon Veľké Kapušany

Tulipánový záhon Veľké Kapušany

3. Lanový a kovový most pri obci Ptrukša

Latoricu na samom východe Slovenska premosťujú dva mosty pre peších a cyklistov. Najkratší prístup k nim je z obce Ptrukša. Asi kilometer a pol od mostov môžte nechať zaparkované auto. Presne na mieste štart: https://en.mapy.cz/s/bujugoconu Sú tu dva mosty len pár metrov od seba, jeden lanový a jeden kovový. Určite si prejdite obidva.

Lanový most Ptrukša

Lanový most Ptrukša

Kovový most pri obci Ptrukša

Kovový most pri obci Ptrukša

4. Vtáčí raj Senianske rybníky, Senné

Na Východnom Slovensku máme aj vtáčí raj, oplatí sa ho navštíviť najmä pri presune sťahovavých vtákov na jar a na jeseň ale aj mimo tohto obdobia je tu čo pozorovať.

Náučný chodník začína pri kaštieli v obci Senné a jeho súčasťou sú lávky cez močariská, vyhliadkové veže, interaktívne tabule…

Vtáčí raj Senianske rybníky, Senné

Vtáčí raj Senianske rybníky, Senné

Vtáčí raj Senianske rybníky, Senné 2

Vtáčí raj Senianske rybníky, Senné 2

5. Michalovce

No a tento výlet sme ukončili v centre mesta Michalovce. Prešli sme sa po pešej zóne. V Michalovciach je aj Zemplínske múzeum, ktoré sa nachádza v priestoroch barokovo-klasicistického kaštieľa.

Michalovce

Michalovce

Čo si pribaliť

1. Ďalekohľad na sledovanie vtákov z vyhliadkových veží vtáčieho raja
2. Repelent proti komárom

Kde zájsť na obed

1. Vidiecky Dom – Maďarská reštaurácia v obci Oborín (hneď vedľa kostola)
2. Michalovce – Galéria Restaurant Caffe & Bar

V meste Košice alebo v okolí toho môžte prejsť aj viac, pozrite si moje ďalšie články:
Kam do mesta Košice – 101 miest a akcií, ktoré v Košiciach musíte navštíviť
Turistika v okrese Košice mesto – Kam na túru v Košiciach – 23 tipov kam do prírody
Kam na výlet Košice okolie – 26 tipov na turistiku pri Košiciach

Košický kraj sa rozprestiera na juhovýchode Slovenska, ohraničený slovensko-maďarskou a slovensko-ukrajinskou štátnou hranicou. Jeho centrom je mesto Košice, ktoré je nielen metropolou kraja, ale aj celého východného Slovenska. Košice sú známe ako obchodné, remeselné, kultúrne centrum regiónu, a sú druhým najväčším mestom na Slovensku. Tento kraj je bohatý na kultúrno-historické pamiatky a prírodné krásy.

V južnej a juhovýchodnej časti Košického kraja sa nachádza Národný park Slovenský kras, ktorý je domovom mnohých jaskýň a priepastí zahrnutých do zoznamu pamiatok UNESCO. Medzi významné kultúrno-historické miesta patria hrady ako Krásna Hôrka, kaštiele ako Betliar a kostoly roztrúsené po gemerskej vetve Gotickej cesty.

V regióne dolného Zemplína vo východnej časti Košického kraja sa pestuje vynikajúce tokajské víno. Obľúbenou turistickou atrakciou je okolie vodnej nádrže Zemplínska šírava.

Národný park Slovenský raj je prírodným skvostom Spiša, s ďalšími parádnymi miestami ako sú Spišský hrad, Spišské Podhradie, Spišská Kapitula a gotický kostolík v Žehre, všetky zaradené na zoznam UNESCO.

Okrem toho Košický kraj ponúka množstvo ďalších atrakcií, vrátane Ochtinskej aragonitovej jaskyne, Dobšinskej ľadovej jaskyne, Domice, Jasovskej jaskyne, Gombaseckej jaskyne, herlianského gejzíru, lyžiarskeho strediska Plejsy, Vinianskeho jazera, Morského oka, drevených kostolíkov v Ruskej Bystrej a Inovci (zaradených do zoznamu UNESCO), klimatických kúpeľov v Štóse a najväčšiu zoologickú záhradu na Slovensku (vraj aj v strednej Európe) – Zoo Košice v Kavečanoch.

Tvorba webstránok

Julius Szabo

Tak som sa po čase (8 rokov) vrátil s5 na Slovensko a pre moju lepšiu orientáciu v teréne som si vytvoril túto stránku. Snáď pomôže aj vám lepšie sa zorientovať. Ak chcete viac tipov, mám aj web govisity.com ;)

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *