Najkrajšie miesta na Slovensku! 45 tipov kam na výlet! Príroda, hrady, zámky, UNESCO

Gombasecká jaskyňa, Najkrajšie miesta na Slovensku 1

Najkrajšie miesta na Slovensku – Hrady, zámky, kaštiele

19. Spišský hrad – UNESCO

Na východnom Slovensku máme jeden z najväčších hradov na svete – Spišský hrad. Táto pamiatka z 12. storočia je spolu s okolitými pamiatkami zapísaná do zoznamu UNESCO.

Východné Slovensko čarovné hrdé, mám ho rád! :)

A nezabudnite dať lajk a prihlásiť na odber ďalších našich videí! :)

Hrad si všimnete už z diaľky na hlavnom ťahu medzi Levočou a Prešovom a určite stojí za zastavenie. Vďaka jeho polohe je dobrým tipom na jednodňový výlet z Tatier alebo Slovenského Raja, ale tiež z Prešova, či Košíc. Každú prvú nedeľu v mesiaci je hrad otvorený zdarma!!!

A až dostanete hlad, zastavte sa v neďalekom Spišskom salaši na poriadne bryndzové halušky a pravú salašskú atmosféru.

Spišský hrad a Vysoké Tatry, Najkrajšie miesta na Slovensku
Spišský hrad a Vysoké Tatry v pozadí, Najkrajšie miesta na Slovensku / Julo

Spišský hrad, Najkrajšie miesta na Slovensku
Spišský hrad, Najkrajšie miesta na Slovensku / Julo

20. Oravský hrad

Asi najkrajším hradom/zámkom na Slovensku je Oravský hrad z 13. storočia. Nájdete ho v severnej časti krajiny, schovaného medzi 4 národnými parkmi – Malá Fatra, Veľká Fatra, Vysoké a Nízke Tatry. Je to miesto, na ktorom sa točilo viacero filmov a rozprávok a svoje miesto má aj na prezentačnom videu o Slovensku.

Oravský hrad je otvorený celoročne okrem apríla a základné vstupné pre dospelého je 10,-EUR (kompletný veľký 2-hodinový okruh). Nájdete ho v obci Oravský Podzámok, neďaleko Dolného Kubína!

Oravský Podzámok, Najkrajšie miesta na Slovensku
Oravský Podzámok, Najkrajšie miesta na Slovensku / Wojsyl

21. Bojnický zámok

Kto by nepoznal najrozprávkovejší zámok na Slovensku?! Bojnický zámok a zoo, ktoré sa nachádza hneď vedľa zámku si isto veľa z nás (ešte nie úplne najstarších) pamätá z úspešného detského seriálu Safari!

Ak ste medzi tými, ktorý tento seriál videli, príďte sa pozrieť čo sa tu od tých čias zmenilo, ak ste seriál nevideli, príďte tiež, pretože vidieť niečo naživo je vždy lepšie ako to vidieť stokrát v TV.

Bojnický zámok, Najkrajšie miesta na Slovensku

Bojnický zámok, Najkrajšie miesta na Slovensku / foto: Walkerssk / Pixabay.com

22. Trenčiansky hrad

Samozrejme, v tomto zozname nemôže Trenčiansky hrad chýbať ani náhodou! Z mesta Trenčín ale aj z celého okolia sú naň krásne pohľady. Keď som ešte týždňovkáril, veľa našich ciest viedlo Trenčínom a vždy som sa na tieto pohľady tešil. Podobne ako keď som prechádzal pod Tatrami, či vlakom, či autom, nikdy som neprešiel bez toho, aby som sa poriadne nepozrel!

Na hrade sme sa dokonca raz aj zastavili, ale mali sme sa viackrát! Do tej mega veľkej studne sa musím prísť ešte pozrieť! Viaže sa k nej legenda o veľkej láske Turka Omara ku krásnej Fatime, ktorú chcel Omar vyslobodiť, ale musel za to vykopať studňu do tvrdej skaly. Kopal aj so svojou družinou 3 dlhé roky a nakoniec sa mu podarilo nájsť vodu. Tak zachránil Fatimu a žili šťastne až kým nepomreli…

Škoda, že je to len legenda… Studňu totiž v skutočnosti kopali vojaci a poddaní celých 40 rokov a to až 80 metrov hlboko až do roku 1570, kedy asi zistili, že ďalej to už fakt nemá zmysel. Vody sa v nej nedočkali…

Trenčiansky hrad, Najkrajšie miesta na Slovensku

Trenčiansky hrad, Najkrajšie miesta na Slovensku

23. Kaštieľ Betliar

Niet zachovalejšieho kaštieľa na Slovensku aj s jeho pôvodným vybavením, než je Kaštieľ Betliar. Neďaleko Rožňavy nájdete malú peknú dedinku Betliar a v nej tento krásny kaštielik aj s veľkým anglickým i francúzskym parkom.

Dá sa tu príjemne stráviť celý deň, v Betliari sú teraz okrem pôvodného vybavenia aj ďalšie pamiatky z vyhoreného zámku Krásna Hôrka. Navyše každú prvú nedeľu v mesiaci majú otvorené brány pre všetkých zdarma! POZOR! O návštevu kaštieľa v nedeľu zdarma je veľký záujem a tak príďte čo najskôr ráno aby ste sa doň vôbec dostali!

Za kaštieľom je pekný veľký park, v ktorom si môžte po prehliadke urobiť piknik, je tam aj veľké jazierko a vysoké staré vzácne stromy! Dokonca najväčší umelo vytvorený vodopád na Slovensku a potôčik, ktorý tečie do kopca a môžte v ňom vidieť aj pijavice.

Kaštieľ Betliar, Najkrajšie miesta na Slovensku

Kaštieľ Betliar, Najkrajšie miesta na Slovensku

24. Ľubovniansky hrad

Ľubovniansky hrad a krásny skanzen pod ním, to si na potulkách Slovenskom nesmiete nechať újsť (skanzen tu ešte pribudne, bude mať samostatný bod! 🙂 ). Návštevu je ideálne spojiť s nejakou plánovanou akciou, na hrade ich je v priebehu sezóny viac než dosť!

Pôvodný hrad z 13. storočia bol niekoľkokrát prestavaný a jeho terajšiu podobu získal v 17. storočí pri barokovej prestavbe. Je otvorený celoročne a oplatí sa zakúpiť si lístky kombinované, teda aj na hrad, aj do skanzenu! Lístok vás presunie o stovky rokov dozadu!

Hrad a skanzen Stará Ľubovňa, Najkrajšie miesta na Slovensku

Hrad a skanzen Stará Ľubovňa, Najkrajšie miesta na Slovensku

25. Smolenický zámok

Smolenický zámok je síce „novostavba“ (z 19.-20. storočia) no vyzerá parádne, zdá sa, že developeri začiatkom 20. storočia ešte používali hlavu a miesto kociek stavali aj niečo iné, na čo sa teraz ľudia chodia radi pozerať.

Síce je to jediný zámok z vyššie uvedených, na ktorom som nebol, ale za to som o ňom veľa počul! 🙂 Pohľady naň sú krásne zo všetkých okolitých kopcov, no a ten interiér! V strede Malých Karpát sa tu proste musíte zastaviť! Za 2 éčka tá zastávka stojí!

Smolenický zámok, Najkrajšie miesta na Slovensku

Smolenický zámok, Najkrajšie miesta na Slovensku / foto: peter89ba / pixabay.com

26. Humenský zámok

Jediný zámok na Východnom Slovensku nájdete v Humennom a že je prekrásny zistíte hneď ako vojdete dnu. Sú v ňom nádherné miestnosti, knižnica a niekoľko dobových predmetov.

Zámok je v centre mesta, okolo neho je aj obrovský park, ktorého súčasťou je aj skanzen. Ten musíte samozrejme navštíviť tiež! V Humenskom zámku teraz sídli Vihorlatské múzeum.

Zámok Humenné, Východné Slovensko 5

Zámok Humenné, Východné Slovensko 5

Nebojte sa, to nie je koniec! Ale začiatok!!!
Kliknite sem na ďalšie nádherné miesta na Slovensku!!! >>>

Julius Szabo

Tak som sa po čase (8 rokov) vrátil s5 na Slovensko a pre moju lepšiu orientáciu v teréne som si vytvoril túto stránku. Snáď pomôže aj vám lepšie sa zorientovať. Ak chcete viac tipov, mám aj web govisity.com ;)

Môže sa Vám ešte páčiť...

3 komentáre

  1. Totomek píše:

    Najlepťí liek na nádchu? Výldet do hôr – seriozne, niet lepšej veci, akú možno pre seba urobiť. Zvlášť odporúčam Karpaty! Parádna atmosféra

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.