Najkrajšie miesta na Slovensku! 45 tipov kam na výlet! Príroda, hrady, zámky, UNESCO

Gombasecká jaskyňa, Najkrajšie miesta na Slovensku 1

Najkrajšie miesta na Slovensku – Mestá, mestečká, dedinky

10. Levoča – UNESCO

15 tisícové mestečko Levoča je určite jedno z najstarších a historicky najdôležitejších miest na Slovensku. Je známe predovšetkým vďaka najvyššiemu drevenému oltáru na svete (18,6 metrov), vyrobeného Majstrom Pavlom z Levoče v rokoch 1507-1517. Nájdete ho v Kostole sv. Jakuba, ktorý sa nachádza v strede jedného z najväčších stredovekých námestí v Európe.

Východné Slovensko čarovné hrdé, mám ho rád! :)

A nezabudnite dať lajk a prihlásiť na odber ďalších našich videí! :)

Centrum mesta je obohnané hradbami a svoje miesto si v ňom našli gotické, renesančné aj barokové stavby. Centrum je spolu so Spišským hradom a ďalšími pamiatkami v okolí zapísané v zozname UNESCO ako svetová kultúrna pamiatka.

Levoca, Najkrajšie miesta na Slovensku
Levoča, Najkrajšie miesta na Slovensku / Julo

Určite neminiete radnicu s freskami z 15. storočia a za návštevu stojí aj Dom Majstra Pavla, z ktorého je dnes múzeum, alebo tiež Spišské múzeum, ktoré je súčasťou Slovenského národného múzea.

Nad mestom, na najstaršom pútnom mieste na východnom Slovensku – Mariánskej hore, sa každoročne koná katolícka púť, ktorej sa v roku 1995 zúčastnil aj Ján Pavol II.

Navštívenia Panny Márie - Mariánska hora, Najkrajšie miesta na Slovensku
Navštívenia Panny Márie – Mariánska hora, Najkrajšie miesta na Slovensku / Julo

11. Bardejov – UNESCO

Bardejov považujú mnohí za najkrajšie mesto na Slovensku. Nuž, je naozaj krásne, určite sa bude páčiť aj vám! Nájdete ho v severovýchodnej časti krajiny, v Prešovskom kraji, neďaleko hraníc s Poľskom.

Jeho hlavné námestie má tvar veľkého obdĺžnika a práve tu nájdete hlavné mestské dominanty – Mestskú radnicu, ktorá dnes slúži ako múzeum (pekné) a tiež Baziliku svätého Egídia. No nezabudnite sa prejsť aj po okolitých uličkách, okolo stredovekých mestských hradieb, ktoré obklopujú toto krásne centrum mesta.

A až skončíte prehliadku mesta, navštívte ešte Bardejovské kúpele so skanzenom a tiež neďaleký UNESCO kostol v Hervatove!

Bardejov, UNESCO, Prešovský kraj, Najkrajšie miesta na Slovensku
Bardejov, UNESCO, Prešovský kraj, Najkrajšie miesta na Slovensku

12. Banská Štiavnica – UNESCO

Ďalším skvostom medzi slovenskými mestečkami je Banská Štiavnica. Od roku 1993 je súčasťou svetového dedičstva UNESCO a nájdete ju v strednej časti Slovenska.

Najväčšia časť pamiatok je samozrejme v centre mesta, ale dôležité budovy sa nachádzajú aj v jej okrajových častiach (napr. Kalvária). Vďaka bohatej histórii baníctva sa v meste a jeho okolí zachovalo množstvo technických pamiatok, ktoré sú tiež súčasťou UNESCO.

Banská Štiavnica, UNESCO, Najkrajšie miesta na Slovensku
Banská Štiavnica, UNESCO, Najkrajšie miesta na Slovensku

13. Vlkolínec – UNESCO

Neďaleko Ružomberka nájdete krásnu UNESCO dedinku, v ktorej sa dávno zastavil čas. Vlkolínec je vlstne živý skanzen – múzeum liptovskej dediny, no stále v nej bývajú obyvatelia, resp. chatári. V pôvodných starých dreveničkách chovajú domáce zvieratká, ale sú v nich aj zriadené múzeá, ktoré vás zoznámia s predvojnovým životom dedinčanov.

Na každom kroku tu na vás bude dýchať história! No a tá krásna príroda všade okolo…! 🙂 Nádherné kopce Veľkej Fatry si isto získajú každého! Môžte sem prísť autom, alebo aj pešo niektorým zo značených turistických alebo cyklochodníkov. Všade vôkol je ich tu veľa! Turistická mapa: https://en.mapy.cz/s/2UXJP Prechod dedinkou je ale spoplatnený!

Vlkolínec - UNESCO dedinka, Najkrajšie miesta na Slovensku

Vlkolínec – UNESCO dedinka, Najkrajšie miesta na Slovensku

14. Košice

Metropola východu na brehoch rieky Hornád sa pýši jedným z najzachovalejších historických mestských centier na Slovensku, vďaka čomu sa tiež často označuje za najkrajšie mesto na Slovensku. Je obklopené lesmi a kopcami, ktoré na mesto ponúkajú pekné panoramatické výhľady.

Asi najlepším takýmto miestom je Vyhliadková veža, na ktorú sa dostanete mestským autobusom. Len pár minút od nej je košická ZOO, ktorá prešla veľkými zmenami za posledné roky. Nájdete v nej aj známy DinoPark plný pravekých zvierat v životnej veľkosti vhodne zasadených do lesa, čo vytvára dojem pralesa.

Viac informácii o Košiciach nájdete v samostatnom článku Kam do mesta Košice – 41 miest a akcií, ktoré v Košiciach musíte navštíviť!

Hlavná ulica, Košice, Najkrajšie miesta na Slovensku
Hlavná ulica, Košice, Najkrajšie miesta na Slovensku / Julo

Košice a nad nimi Vysoké Tatry, Najkrajšie miesta na Slovensku
Unikátny záber Košíc z vrcholu Bradlo v Slanských vrchoch

15. Žilina

Historické centrum krajského mesta Žilina prešlo pred pár rokmi vkusnou rekonštrukciou vďaka čomu sa stalo jedným z najkrajších miest na Slovensku. Tvoria ho Mariánske námestie, Kostol Najsvätejšej Trojice, Námestie Andreja Hlinku a priľahlé uličky.

Mesto je plné mladých ľudí, ktorí tu študujú na Žilinskej univerzite. Zaujímavosťou je, že Žilina má, podobne ako Paríž, svoj Bulvár (ako miestny nazývajú ulicu Antona Bernoláka). Tak sa po nej nezabudnite prejsť!

Žilina, Najkrajšie miesta na Slovensku
Mariánske námestie, Najkrajšie miesta na Slovensku / Julo

16. Trenčín

Západoslovenskému Trenčínu a celému strednému Považiu dominuje Trenčiansky hrad, ktorý bol sídlom Matúša Čáka Trenčianskeho. Avšak veľmi dôležitým historickým monumentom je aj nápis vytesaný do skaly pod hradom, ktorý pochádza z roku 179 a hlása víťazstvo Rímskej légie nad Germánmi.

Trenčín má pekné centrum, zažil som tu niekoľko pekných, kľudných ale aj búrlivých večerov a keby sa dalo, hneď by som sa šiel znovu prejsť po meste. Žiaľ veľa krát som sa okolo Trenčína iba prehnal po diaľnici a nezastavil sa, no bola to chyba! Nerobte rovnakú a určite sa tu vždy zastavte, mesto za to stojí!

Trenčín, Najkrajšie miesta na Slovensku

Trenčín, Najkrajšie miesta na Slovensku

17. Banská Bystrica

Srdcom celého Slovenska nemôže byť iné mesto než Banská Bystrica, ležiace v okolí rieky Hron. Mesto je obklopené lesmi Nízkych Tatier, čo z Banskej Bystrice robí obľúbenú zimnú destináciu prevažne medzi lyžiarmi.

Je totiž vstupnou bránou do jedného z najznámejších lyžiarských stredísk na Slovensku – Donovaly. Veľmi pekným je však aj historické centrum tohto mesta, ktoré bolo v posledných rokoch zrekonštruované.

Odpočinok v niektorej z terás na hlavnom námestí, pri počúvaní živej hudby bude zaručene zaujímavým zážitkom v letných mesiacoch. Niekoľko týždňoviek som strávil aj tu a aj keď to bolo už veľmi dávno (rok 2001), spomienky sú stále čerstvé! 🙂

Banská Bystrica, Najkrajšie miesta na Slovensku
Banská Bystrica, Najkrajšie miesta na Slovensku / GSouthFace

18. Bratislava

Keby tu chýbala Bratislava, naše hlavné mesto, asi by sa nič nebolo stalo. 🙂 Ale naštval by som kopu ľudí. Bratislava má dobrú polohu a ak chcete niekam letieť za pár eur, najlepšie spravíte ak prídete sem. Blízko je to do Viedne i do Budapešti a možno aj do Prahy. Akurátže na to ako vyzerajú tieto hlavné mestá, Bratislava nemá ani zďaleka.

Ale aj toto mesto má čo ponúknuť svojim návštevníkom. Po okolí má niekoľko dobrých kopcov, jednu zo štyroch zoo na Slovensku a celkom pekné niektoré časti starého mesta. Má aj hrad, z ktorého je pekný výhľad a pod hradom zaujímavé uličky. Má veľký Dunaj a ufo reštauráciu na moste. Fotky sa tu dajú spraviť také aké v Košiciach neurobím. Na chuť som jej ale neprišiel, možno prídem nabudúce. 🙂

Bratislava, Najkrajšie miesta na Slovensku

Bratislava, Najkrajšie miesta na Slovensku

Nebojte sa, to nie je koniec! Ale začiatok!!!
Kliknite sem na ďalšie nádherné miesta na Slovensku!!! >>>

Julius Szabo

Tak som sa po čase (8 rokov) vrátil s5 na Slovensko a pre moju lepšiu orientáciu v teréne som si vytvoril túto stránku. Snáď pomôže aj vám lepšie sa zorientovať. Ak chcete viac tipov, mám aj web govisity.com ;)

Môže sa Vám ešte páčiť...

3 komentáre

  1. Totomek píše:

    Najlepťí liek na nádchu? Výldet do hôr – seriozne, niet lepšej veci, akú možno pre seba urobiť. Zvlášť odporúčam Karpaty! Parádna atmosféra

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.