Najkrajšie miesta na Slovensku! 45 tipov kam na výlet! Príroda, hrady, zámky, UNESCO

Gombasecká jaskyňa, Najkrajšie miesta na Slovensku 1

 

Východné Slovensko čarovné hrdé, mám ho rád! :)

A nezabudnite dať lajk a prihlásiť na odber ďalších našich videí! :)

Skanzeny na Slovensku

Do tejto kategórie postupne pridám skanzeny, ktoré sa u nás oplatí navštíviť (je ich dosť a sú nádherné!!!). Ak sa radi vraciate do jednoduchších bezelektrinových a bezmobilových čias, tak tieto miesta vás budú určite zaujímať.

36. Múzeum kysuckej dediny a Historická lesná úvraťová železnica vo Vychylovke

Vychylovka je časť obce Nová Bystrica, ktorú nájdete pekne zašitú na Kysuciach. Múzeum Kysuckej dediny je jej hlavnou turistickou atrakciou, ktorá sa okrem krásnych – viac než 100 rokov starých domčekov, pýši aj funkčnou lesnou železničkou, ktorou sa môžte pri návšteve tohto skanzenu povoziť.

Oravsko kysucká lesná železnička mala kedysi až 110km dĺžku a slúžila na zvážanie dreva. Ale to vám všetko priblížia v tomto nádhernom múzeu zasadenom v ešte krajšej prírode CHKO Kysuce. Mapa: https://en.mapy.cz/s/muhogoculu

Múzeum Kysuckej dediny Vychylovka

Múzeum Kysuckej dediny Vychylovka

37. Múzeum liptovskej dediny Pribylina

Ďalší skanzen, v ktorom sa môžte dozvedieť niečo z histórie Liptova, nájdete v obci Pribylina. Múzeum liptovskej dediny Pribylina je jedným z najkrajších a najväčších skanzenov u nás s množstvom zaujímavých chalúpok, dedinskej školy a dokonca aj kostolíkom zo zatopenej obce s názvom Liptovská Mara, či kaštieľom z Parížoviec.

Súčasťou skanzenu je aj tzv. Považská lesná železnička takže sa tu môžte povoziť aj historickým vláčikom. Jazda trvá 10 minút jedným smerom a cestovný lístok je v cene vstupného. Vláčik ale nepremáva denne, tak si jeho prevádzku radšej overte ešte pred návštevou na stránke Múzea liptovskej dediny. Základná cena vstupného pre rok 2020 je 6,-EUR a pre dieťa od 6 rokov 3,-EUR.

Múzeum liptovskej dediny Pribylina 2

Múzeum liptovskej dediny Pribylina 2

38. Lesnícky skanzen Vydrovo, Čierny Balog

Tak tento skanzen nám vyrazil dych! Je obrovský, je nádherný a je tu toho toľko všetkého možného aj nemožného, že aj 3 dni v ňom je málo! My sme tu boli 2x a kľudne by som sem ešte raz zašiel. Lesy SR, ktoré ho spravujú, sa tu riadne vyšantili!

Odvezte sa k nemu motorovým vláčikom Čiernohronskej železničky z Čierneho Balogu a budete mať postarané o ďalší zážitok! Lesnícky Skaznen Vydrovo sa nachádza na Strednom Slovensku, iba 1km od Čierneho Balogu. Dá sa sem prísť aj autom, pri vstupe je veľké bezplatné parkovisko! Mapa: https://en.mapy.cz/s/kopokudata

Lesnícky skanzen Vydrovo

Lesnícky skanzen Vydrovo

39. Expozícia ľudovej architektúry a bývania, Humenné

Skanzen v Humennom nájdete pekne schovaný v parku jediného zámku košického kraja. Od centra mesta to je iba na skok. Je tu niekoľko pôvodných drevených domčekov a drevený kostolík.

Objekty boli postavené v 18. – 19. storočí a sem dovezené z rôznych dedín z okolia Humenného, ako napríklad Kalná Roztoka, Klenová, Zemplínske Hámre, Nová Sedlica, Nechválovea Polianka a ďalšie.

Skanzen Humenné 1

Skanzen Humenné 1

40. Múzeum ľudovej architektúry, Bardejovské kúpele

Pri návšteve nádherného opevneného UNESCO mesta na severovýchode Slovenska, Bardejove, nezabudnite zájsť aj do neďalekých Bardejovských kúpeľov. Už prechádzka po nich je pekná, oddychová.

A na konci kúpeľov je Skanzen, ktorý vás vráti v čase o 100, ale aj o dobrých 200 rokov späť.

Skanzen Bardejovské kúpele 3

Skanzen Bardejovské kúpele 3

41. Múzeum slovenskej dediny, Martin

Ak vám ešte slovenského folklóru nestačilo, navštívte mesto Martin. V ňom nájdete Múzeum slovenskej dediny. Je to obrovská slovenská dedina s celkovým počtom 143 objektov, ktoré sem boli prenesené z Oravy, Turica, Liptova a Kysúc.

Skanzen v Martine je otvorený celoročne.

Múzeum slovenskej dediny, Martin

Múzeum slovenskej dediny, Martin

Nebojte sa, to nie je koniec! Ale začiatok!!!
Kliknite sem na ďalšie nádherné miesta na Slovensku!!! >>>

Julius Szabo

Tak som sa po čase (8 rokov) vrátil s5 na Slovensko a pre moju lepšiu orientáciu v teréne som si vytvoril túto stránku. Snáď pomôže aj vám lepšie sa zorientovať. Ak chcete viac tipov, mám aj web govisity.com ;)

Môže sa Vám ešte páčiť...

3 komentáre

  1. Totomek píše:

    Najlepťí liek na nádchu? Výldet do hôr – seriozne, niet lepšej veci, akú možno pre seba urobiť. Zvlášť odporúčam Karpaty! Parádna atmosféra

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.