Najkrajšie miesta na Slovensku! 45 tipov kam na výlet! Príroda, hrady, zámky, UNESCO

Gombasecká jaskyňa, Najkrajšie miesta na Slovensku 1

 

Východné Slovensko čarovné hrdé, mám ho rád! :)

A nezabudnite dať lajk a prihlásiť na odber ďalších našich videí! :)

Najkrajšie miesta na Slovensku – Jaskyne

27. Ochtinská aragonitová jaskyňa – UNESCO

Začnime tento zoznam jaskyňou, ktorá je naozaj svetovým unikátom, podobné jaskyne vo svete nájdete len v Argentíne a Mexiku, tak prečo sa trepať tak ďaleko keď nemusíme. 🙂

K jaskyni vedie síce tankodrom, na konci ktorého je veľké platené parkovisko, ale ak ho prekonáte, bude to stáť za to! Nádherná aragonitová výzdoba, Mramorová, či Hviezdna sieň, Mliečna cesta alebo Čarovná chodba! Okrem návštevy UNESCO pamiatky tak na každého z nás čaká aj rozprávkový zážitok!

Ochtinskú aragonitovú jaskyňu nájdete medzi Rožňavou a Revúcou schovanú vo vrchoch Slovenského rudohoria. Jej návštevu tak môžte skombinovať aj s nenáročnou turistikou z Ochtinej, Štítnika (https://en.mapy.cz/s/2UMnf), či Jelšavy alebo tí zdatnejší až z Plešivca cez Slovenský kras (20km – mapa: https://en.mapy.cz/s/2UMmG)

Ochtinská aragonitová jaskyňa, Najkrajšie miesta na Slovensku 1

Ochtinská aragonitová jaskyňa, Najkrajšie miesta na Slovensku 1

28. Jaskyňa Domica – UNESCO

Neďaleko Ochtinskej aragonitovej jaskyne sa nachádza ďalšia unikátna UNESCO jaskyňa, Domica! Je jednou z najväčších u nás a ako jediná má vchod aj z inej krajiny – Maďarska, kde je známa pod menom Baradla.

Je to zároveň jediná jaskyňa u nás, v ktorej sa môžte plaviť aj člnom (za priaznivých podmienok – veľa snehu v zime, resp. výdatné dažde na jar a v lete) a tiež jedna z najteplejších jaskýň (priemerná teplota: 10,2 – 11,4 °C). Aj tu zažijete rozprávkovú atmosféru, točila sa tu totiž rozprávka Soľ nad zlato!

Pri jaskyni však nečakajte žiadne služby. Američania tu mali veľké oči a tak tu postavili mega wellness resort, ktorý fungoval len rok. Takže tu nájdete len rozpadnuté novostavby. Mohli sa ma spýtať, doporučil by som im tu postaviť obyčajný kemp! 🙂

Taký celkom obyčajný kemp (plný) a kopu služieb nájdete odtiaľ iba 2km, hneď za hranicami. Ak už teda budete v Domici, musíte prísť aj sem! Viac v článku: Navštíviť Domicu alebo radšej jej maďarskú časť Baradla?

Jaskyňa Domica, Najkrajšie miesta na Slovensku 1

Jaskyňa Domica, Najkrajšie miesta na Slovensku 1

29. Dobšinská ľadová jaskyňa – UNESCO

Viete aká je najnavštevovanejšia atrakcia Slovenského raja! No samozrejme tá najviac rozprávková! Obrovitánske Ľadové kráľovstvo je tu počas celého roka; vytvorené zo 110100m3 ľadu. Ani sám neviem koľko to vlastne je ale to vôbec nevadí. Keď sme tam boli v júli 2018 bol ľad úplne všade dookola, hory hory ľadu.

Preto niet divu prečo je nádherná Dobšinská ľadová jaskyňa na zozname UNESCO! Ľadopády, obrovské ľadové steny, ľadový tunel, či ľadové stalagmity a stĺpy! Nuž… s vodou sa naša príroda vie naozaj nádherne pohrať!

Táto jaskyňa bola medzi prvými na svete elektricky osvetlená (niektoré zdroje uvádzajú, že bola úplne prvá!) a to už od roku 1887. V lete sa tu dá dobre schladiť, teplota sa pohybuje medzi -3,9 až -0,2°C, takže je to naša najchladnejšia jaskyňa!

Dostať sa sem môžte napríklad Ľadovým expresom z Košíc, alebo inými vlakmi z Banskej Bystrice, či Margecian. Alebo autobusmi z Rožňavy, Popradu, alebo aj zo Spišskej Novej Vsi.

V okolí Dobšinskej ľadovej jaskyni je toho veľa čo tu ešte môžte vyskúšať. Viac sa dočítate v článku: Ľadový expres – vlakom do raja za UNESCOm, ľadom a unikátnou prírodou.

Dobšinská ľadová jaskyňa, Najkrajšie miesta na Slovensku 5

Dobšinská ľadová jaskyňa, Najkrajšie miesta na Slovensku 5

30. Gombasecká jaskyňa – UNESCO

Ďaľšou unikátnou jaskyňou je Gombasecká jaskyňa! Lží neďaleko Domice, takže si väčšina návštevníkov spája návštevu tejto jaskyne aj s jaskyňami Domica a Baradla. A čím je Gombasecká jaskyňa unikátna?

Má nádhernú výzdobu, ktorej súčasťou sú aj tenké brčká s dĺžkou až 3 metre! Ak som si to dobre zapamätal, jaskyňa má len jeden vchod/východ, preto v nej nie je prievan a vďaka tomu tieto tenké brčká prežili! 🙂

Pred pár rokmi sa bratom Tomášovi a Ľubošovi Suchým z Rožňavy podaril úžasný objav, keď v Gombaseckej jaskyni preliezli úzkou štrbinou a na jej konci našli obrovskú sieň plnú ďalších nádherných výtvorov, aj takých, ktoré na Slovensku ešte nie sú. Napríklad tzv. heliktity – kvaple, ktoré ignorujú zákony gravitácie a ich vznik je záhadou! Táto novoobjavená časť ešte nie je prístupná verejnosti, tak dúfajme, že sa bratia poponáhľajú a čo najskôr nám ju predstavia v jej plnej kráse!

Gombasecká jaskyňa, Najkrajšie miesta na Slovensku 1

Gombasecká jaskyňa, Najkrajšie miesta na Slovensku 1

31. Jasovská jaskyňa – UNESCO

Na východnej strane Slovenského krasu sa nachádza ďalšia významná UNESCO jaskyňa. V Jasovskej jaskyni býva 19 druhov netopierov a okrem nádhernej prírodnej výzdobe tu nájdete aj nápis z roku 1452, ktorý oslavuje víťazstvo vojsk Jana Jiskru z Brandýsa nad Jánom Huňadym pri Lučenci.

Jasovská jaskyňa slúži aj na speleoterapiu – unikátne liečenie dýchacích ciest, ktorú tu prevádzkujú Kúpele Štós. Zuajímavé však je aj okolie jaskyne, nájdete tu starý cintorín, jazierka, les ale aj starý kláštor s veľkým stromom a barokovou záhradou. Viac sa dočítate tu: Jasovská jaskyňa a jej okolie – výlet za UNESCOm, prírodou a históriou!

Jasovská jaskyňa, Najkrajšie miesta na Slovensku

Jasovská jaskyňa, Najkrajšie miesta na Slovensku

32. Krásnohorská jaskyňa – UNESCO

Ak chcete pre zmenu zažiť v jaskyni niečo celkom iné, ak sa vám žiada trochu adrenalínového dobrodružstva a ak chcete vidieť najväčší kvapeľ na Slovensku, Krásnohorská jaskyňa bude pre vás isto jedným veľkým a nezabudnuteľným zážitkom!

Krásnohorská jaskyňa bola dokonca v Guinessovej knihe rekordov vďaka svojmu kvapľu, ktorý bol v tej dobe považovaný za naväčší na svete. Neskôr síce inde našli väčší ale v knihe už bol zápis urobený! A čo je podstatné, stále je to najväčší kvapeľ v Európe!!!

Pred vstupom do jaskyne vás oblečú do jaskyniarskeho obleku, dajú vám čelovku a spolu so sprievodcom sa vydáte do tmavej jaskyne (nie je osvetlená ako ostatné už spomenuté). Pri prehliadke sa nechodí vybetónovanými chodníkmi a schodami, ako ste zvyknutí pri iných jaskyniach, tu sa držíte stien a chodíte po drevených lávkach a rebríkoch nad podzemnou riečkou, dokonca v jednej časti idete po lane.

Trocha adrenalínu a cvičenia nie je nikdy na škodu ale hlavným zážitkom je vidieť ten nádherný obrovitánsky kvapeľ! Jeho váha sa odhaduje na 2000 ton a má výšku 34 metrov (viac než bežný 8 poschodový panelák). Fúúú, poviem vám, je to riadne veľký kvapeľ! 🙂 A zatiaľčo v iných jaskyniach kvaple rastú rýchlosťou 1g za desiatky až stovky rokov, tomuto kráľovi narastie 200kg každý rok! Myslím, že by ste sa sem mali vybrať čo najskôr než zarastie tak, že sa k nemu už nebude dať dostať!

Krásnohorská jaskyňa, UNESCO, Najkrajšie miesta na Slovensku

Krásnohorská jaskyňa, UNESCO, Najkrajšie miesta na Slovensku

33. Važecká jaskyňa

Malá ale krásna a iná ako všetky ostatné! Ukrytá priamo v obci Važec v Liptovskom (k)raji! Važecká jaskyňa je určite miesto, ktoré musíte navštíviť! Prehliadka vám nezaberie viac ako pol hodiny a vďaka jej polohe blízko diaľnice D1, ktorá spája východ so západom, je ideálna na krátku prestávku a načerpanie nových síl, pretiahnutie kostí alebo kľudne aj na rodinný výletík.

Jaskyňa, ako všetky ostatné na Slovensku, má krásnu výzdobu a počas prehliadky sa o nej veľa dozviete. Majú tam aj sošku medveďa jaskynného a aj jeho kosti! Ak máte malé deti a ešte neboli v jaskyni, túto by ste mali vyskúšať ako prvú!

Važecká jaskyňa, Najkrajšie miesta na Slovensku 5

Važecká jaskyňa, Najkrajšie miesta na Slovensku 5

34. Belianska jaskyňa

V Belianskych Tatrách by ste isto mali navštíviť aj nádhernú Beliansku jaskyňu! Okrem toho, že je to nádherná cesta do stredu zeme, ktorou budete musieť prekonať 874 schodov, pobyt v jaskyniach má mimoriadne dobré účinky na dýchacie ústrojenstvo. A tu si pobyt v jaskyni užijete dostatočne.

70 minútový wellness pobyt v krásne vyzdobenom útrobí zeme a pri teplote 5,0 – 6,3 °C určite oceníte hlavne v horúcich letných mesiacoch. Neviem, či zo všetkých našich jaskýň nie je práve tá Belianska najkrajšia! V hudobnej sieni vám dokonca pustia aj krátky koncert so svetelnými prvkami!

Belianska jaskyňa, Najkrajšie miesta na Slovensku - 1

Belianska jaskyňa, Najkrajšie miesta na Slovensku – 1

35. Stanišovská jaskyňa

Ak si to z Vysokých Tatier namierite do Nízkych, určite nevynechajte návštevu Stanišovskej jaskyne! Dostanete sa sem krásnou Jánskou dolinou z Liptovského Jána, až k jaskyni je vybudovaná asfaltka, takže kľudne aj s kočiarom. Jediné čo sa tu dá doline vytknúť je možný vstup autami, ten by som zakázal, prípadne obmedzil na ranné a neskoré večerné hodiny, naozaj to peších dosť vyrušuje.

Prehliadka jaskyne nie je robená klasickou formou, jaskyňa nie je osvetlená, tu dostanete čelovku, takže ak máte deti, o zážitok je postarané! Ale aj dospelým sa tu bude páčiť! Vstupné 6,-EUR dospelí a 3,50 EUR deti. Za fotenie sa neplatí a prehliadka v cca 6°C trvá 45-60 minút! Mapa: https://en.mapy.cz/s/2ZOtC

Stanišovská jaskyňa, Najkrajšie miesta na Slovensku

Stanišovská jaskyňa, Najkrajšie miesta na Slovensku

O jaskyniach na Slovensku tu máme aj samostatný článok: Jaskyne na Slovensku – 21 nádherných prírodných výtvorov, ktoré musíte navštíviť!

Nebojte sa, to nie je koniec! Ale začiatok!!!
Kliknite sem na ďalšie nádherné miesta na Slovensku!!! >>>

Julius Szabo

Tak som sa po čase (8 rokov) vrátil s5 na Slovensko a pre moju lepšiu orientáciu v teréne som si vytvoril túto stránku. Snáď pomôže aj vám lepšie sa zorientovať. Ak chcete viac tipov, mám aj web govisity.com ;)

Môže sa Vám ešte páčiť...

3 komentáre

  1. Totomek píše:

    Najlepťí liek na nádchu? Výldet do hôr – seriozne, niet lepšej veci, akú možno pre seba urobiť. Zvlášť odporúčam Karpaty! Parádna atmosféra

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.