Slovenské pamiatky UNESCO! Slovensko a jeho 30 UNESCO miest, ktoré musíte navštíviť!

Spišský hrad, Slovenské pamiatky UNESCO

Slovenské pamiatky UNESCO – Slovensko a jeho Prírodné pamiatky UNESCO

Jaskyne Aggteleku a Slovenského Krasu (1995)

Zoznam prírodných pamiatok UNESCO začneme jaskyniami, ktorých nájdete stovky v dvoch susedných národných parkoch – Aggtelekský kras v Maďarsku a Slovenský kras u nás. Nie všetky sú však otvorené pre verejnosť. Na Slovensku je pre verejnosť otvorených celkovo 15 jaskýň a z toho ich je 6 na zozname UNESCO (plus asi 700, ktoré sú neprístupné).

Východné Slovensko čarovné hrdé, mám ho rád! :)

A nezabudnite dať lajk a prihlásiť na odber ďalších našich videí! :)

Všetkých 6 UNESCO jaskýň je situovaných v Košickom kraji a ak ste ich ešte nenavštívili, tak by ste to mali čím skôr napraviť, sú totiž všetky nádherné a každá z nich je iná:

17. Dobšinská ľadová jaskyňa (1995)

Dobšinská ľadová jaskyňa je jednou z najväčších ľadových jaskýň v Európe a jedna z úplne prvých na svete, ktorá mala elektrické osvetlenie (už v roku 1881). Je súčasťou národného parku Slovenský Raj, kde z hľadiska návštevnosti obsadzuje každý rok prvé priečky.

Tvorba webstránok

Kedysi slúžila ako celoročný zimný korčuliarsky štadión, čo sa však našťastie zmenilo a tak si jej krásu môžete v pokoji vychutnávať. V lete 2018 k nej z Košíc chodil priamy vláčik nazvaný Ľadový Expres!

Dobšinská ľadová jaskyňa, Slovenské pamiatky UNESCO - Slovensko a jeho Prírodné pamiatky UNESCO
Dobšinská ľadová jaskyňa, Slovenské pamiatky UNESCO – Slovensko a jeho Prírodné pamiatky UNESCO / foto: Margoz

18. Jaskyňa Domica (1995)

Jaskyňa Domica je jednou z najväčších jaskýň na Slovensku a jediná kde si u nás môžete vyskúšať podzemnú plavbu loďou. Plavba prebieha na rieke Styx, ktorá preteká jaskyňou. Jej hladina sa však v priebehu roka mení a tak je dobré ešte pred návštevou skontrolovať stav na oficiálnych stránkach Správy slovenských jaskýň.

Po návšteve Domice neváhajte zájsť aj do susedného Maďarska, do iba 2km vzdialenej jaskyne Baradla, vlajkovej lode Národného parku Aggtelek aby ste mohli porovnať služby na našej strane a na strane zahraničnej: Navštíviť Domicu alebo radšej jej maďarskú časť Baradla?.

Tieto dve jaskyne sú v skutočnosti jedna mega veľká jaskyňa a na maďarskej strane má dokonca 2 vchody. Je tam dokonca možnosť prejsť z jedného vchodu do druhého, takáto dlhšia túra zaberie aj 4-5 hodín a ak som dobre pochopil ich maďarský cenník, cena dlhého okruhu je 5000ft / osoba, t.j. 15,-EUR. 🙂

Jaskyňa Domica, Slovenské pamiatky UNESCO - Slovensko a jeho Prírodné pamiatky UNESCO
Jaskyňa Domica, Slovenské pamiatky UNESCO – Slovensko a jeho Prírodné pamiatky UNESCO / foto: Jojo

19. Gombasecká jaskyňa (1995)

Gombasecká jaskyňa je jednou z najdôležitejších jaskýň v Slovenskom Krase a je známa hlavne pre svoje typické sintrové brčká. Je neďaleko Domice a tak je dobré spojiť jej návštevu aj s touto jaskyňou.

A ak vám ešte ostane čas, kúsok nad Gombaseckou jaskyňou je pri obci Silica jaskyňa Silická ľadnica. Tá síce nie je prístupná ale dá sa dostať až k jej vchodu, kde sa dá dobre schladiť ešte aj v horúcom lete. Takže ak nemáte po chlade z Domice a Gombaseckej jaskyne ešte zimy dosť, nenechajte si újsť ani túto najnižšie položenú ľadovú jaskyňu na svete.

Gombasecká jaskyňa, Slovenské pamiatky UNESCO - Slovensko a jeho Prírodné pamiatky UNESCO
Gombasecká jaskyňa, Slovenské pamiatky UNESCO – Slovensko a jeho Prírodné pamiatky UNESCO

20. Jasovská jaskyňa (1995)

Pri návšteve Košického kraja nesmiete vynechať ani Jasovskú jaskyňu a jej okolie, vrátane starého kláštora, jazierok, starého cintorína a prechádzku lesným náučným chodníkom!

Ľahko sa tu zabavíte aj celý deň, ale ak sa rozhodnete ostať dlhšie, pri jazierku sa vám isto zapáči sympatický kemping. Majú chatky ale aj apartmány a vyzerá, že sa o prostredie aj naozaj starajú.

Jasovská jaskyňa, Slovenské pamiatky UNESCO - Slovensko a jeho Prírodné pamiatky UNESCO
Jasovská jaskyňa, Slovenské pamiatky UNESCO – Slovensko a jeho Prírodné pamiatky UNESCO

21. Krásnohorská jaskyňa (1995)

Ak namiesto bežnej prehliadky jaskýň uprednostňujete skôr niečo viac adrenalínové, alebo nie celkom bežné aj tu má pre vás Slovenský Kras pripravené unikátne, veľmi pekné a zaujímavé miesto!

Krásnohorská jaskyňa síce vyžaduje určitú fyzickú zdatnosť a trochu odvahy, no kto sa prekoná bude si môcť na oplátku vychutnať pohľad na najväčší stalagmit na svete.

Dokonca bol vraj zapísaný aj v Guinessovej knihe rekordov… teda až kým inde na svete nenašli ešte väčší. Je ale obrovský, väčší než 8 poschodový panelák (32,6m) a za väčším by ste museli letieť lietadlom, tak prečo za tým čo máme všetci pod nosom nezájsť autobusom, autom, na bicykli alebo len tak pešo? 🙂

Krásnohorská jaskyňa, Slovenské pamiatky UNESCO - Slovensko a jeho Prírodné pamiatky UNESCO
Krásnohorská jaskyňa, Slovenské pamiatky UNESCO – Slovensko a jeho Prírodné pamiatky UNESCO

22. Ochtinská Aragonitová jaskyňa (1995)

Ďalší unikát nielen slovenský ale celosvetový! Ochtinská Aragonitová jaskyňa je jednou z troch aragonitových jaskýň na svete, ktoré sú prístupné turistom (ďalšie dve sú v Mexiku a Argentíne. Takže zase platí to o lietadle, čo som spomínal vyššie).

Neverím, že by ste si len tak nechali újsť aragonitovú výzdobu starú takmer 140,000 rokov!!!

Ochtinská Aragonitová jaskyňa, Slovenské pamiatky UNESCO - Slovensko a jeho Prírodné pamiatky UNESCO
Ochtinská Aragonitová jaskyňa, Slovenské pamiatky UNESCO – Slovensko a jeho Prírodné pamiatky UNESCO

Karpatské bukové pralesy (2007)

Asi vás ako prvé napadnú dažďové pralesy… Nuž, nie je prales ako prales, naše pralesy sú trošku iné a označujú sa pralesmi preto, že na miestach kde kedysi (pred tisíckami rokov) boli lesy, sú stále lesy. Do jedného UNESCO zápisu sa zmestili 4 lokality na Slovensku, 6 na Ukrajine a ďalších 5 v Nemecku.

23. Bukový prales Rožok, Národný park Poloniny (2007)

Bukový prales Rožok nie je kvôli ochrane voľne prístupným pralesom, takže sa sem ťažko dostanete. Našiel som síce článok z roku 2012, že by ho mali sprístupniť, no už sa mi nepodarilo nájsť, či sa tak stalo a ani som nenašiel žiadne turistické chodníky ani v jeho okolí. Budem pátrať ďalej, ak máte nejaké info, šup s ním do komentu.

Nachádza sa už na hraniciach s Ukrajinou, takže pre Blavákov dosť ďaleko, ale aj pre nás, Košičanov. 🙂

Bukový prales Rožok, Slovenské pamiatky UNESCO - Slovensko a jeho Prírodné pamiatky UNESCO
Bukový prales Rožok, Slovenské pamiatky UNESCO – Slovensko a jeho Prírodné pamiatky UNESCO

24. Bukový prales Stužica, Národný park Poloniny (2007)

Bukový prales Stužica sa nachádza na hraniciach s Poľskom a je dobre schovaný v hlbokej doline Stužickej rieky. Zaujímavosťou (okrem 300-ročných stromov) je fakt, že všetky rieky, ktoré pramenia nad Stužicou (čiže severne od nej) ústia do Baltického mora na severe a všetky rieky prameniace pod Stužicou (čiže južne od nej) ústia do Čierneho mora na juhu od nás.

Neďaleko sa nachádza aj najvýchodnejšia obec na Slovensku – Nová Sedlica a tiež trojmedzie Slovenska, Poľska a Ukrajiny – vrch Kremenec (1,221m), čo je najvýchodnejšie miesto Slovenska. Stužica je chránená od roku 1908 a v roku 1993 bola vyhlásená za národnú prírodnú rezerváciu. V roku 2007 prales Stužica spolu s ďalšími miestami v okolí dostali prestížnu nálepku UNESCO!

Bukový prales Stužica, Slovenské pamiatky UNESCO - Slovensko a jeho Prírodné pamiatky UNESCO
Bukový prales Stužica, Slovenské pamiatky UNESCO – Slovensko a jeho Prírodné pamiatky UNESCO / foto: Caroig

25. Bukový prales Havešová, Národný park Poloniny (2007)

Bukový prales Havešová sa pýši jednými z najvyšších stromov na svete. Už v roku 1964 bol vyhlásený za prírodnú rezerváciu a neskôr v roku 1997 sa stal súčasťou národného parku Poloniny.

Bukový prales Havešová, Slovenské pamiatky UNESCO - Slovensko a jeho Prírodné pamiatky UNESCO
Bukový prales Havešová, Slovenské pamiatky UNESCO – Slovensko a jeho Prírodné pamiatky UNESCO / foto: Benjamín Jarčuška

26. Bukový prales Vihorlat (2007)

Vihorlatské vrchy obklopujú jednu z kedysi najobľúbenejších destinácii na Slovensku, kam aj Pražáci cestovali na školské výlety – Zemplínsku Šíravu. Dnes sem už vďaka znečisteniu vody chodí o 99% menej návštevníkov, no bukový prales Vihorlat je stále takým aký bol tisíce rokov. Tu sa ocitnete ako v rozprávke a v tieni 300 ročných bukov. Morské Oko, Sninský kameň, vrch Vihorlat… tu sa zabavíte aj niekoľko dní.

Bukový prales Vihorlat, Slovenské pamiatky UNESCO - Slovensko a jeho Prírodné pamiatky UNESCO
Bukový prales Vihorlat, Slovenské pamiatky UNESCO – Slovensko a jeho Prírodné pamiatky UNESCO

Program UNESCO – Človek a biosféra na Slovensku

Keď sa v roku 1945 zakladalo UNESCO, Československo bolo jedným z jeho zakladajúcich členov. Neskôr bol začiatkom 70-tych rokov založený jeden z najlepších vedeckých programov s názvom Človek a biosféra s jasným zámerom zosúladiť vzťahy medzi ľuďmi so životným prostredím.

V súčasnosti je v programe celosvetovo zahrnutých 669 biosferických rezervácií v 120 krajinách a Slovensko nie je výnimkou! Toto sú naše 4 biosferické rezervácie:

27. Národný park Slovenský kras – 1977

Národný park Slovenský kras tu už bol spomenutý a spolu s maďarským národným parkom Aggtelek zahŕňa stovky jaskýň pod spoločným UNESCO zápisom „Jaskyne Aggteleckého krasu a Slovenského krasu.“

Ešte pred tým ako bol Slovenský kras vyhlásený za národný park (2002), bolo jeho územie ako vôbec prvé na Slovensku zapísané do medzinárodnej siete biosférických rezervácií v rámci programu UNESCO – Človek a biosféra (1977).

Okrem jaskýň tu musíte navštíviť aj Zádielsku tiesňavu a Zádielsku planinu, Hájske vodopády, Jasov a jeho okolie, či Silickú planinu.

28. Chránená krajinná oblasť Poľana – 1990

V samom srdci Slovenska sa nachádza jedna zo 14 chránených krajinných oblastí na Slovensku – Poľana! Kto by náhodou nevedel (ani ja som nevedel, kým som nezačal o nej zháňať info) Poľana je najvyššie sopečné pohorie na Slovensku (1458) a je tu aj jedna z najväčších vyhasnutých sopiek v Európe.

Zároveň je tu aj geografický stred Slovenska!!! Zdá sa, že najväčšia sopka na Slovensku dobre vedela, kde má vyrásť! Vodopád Bystrého potoka je jeden z najkrajších u nás.

29. Tatranský národný park – 1992

Náš najväčší a zároveň najstarší národný park – Tatranský národný park (založený v roku 1949) je od roku 1992 aj súčasťou programu UNESCO Človek a biosféra, a to spolu s poľským tatranským národným parkom.

Chránené živočíchy a rastlinky tu uvidíte na každej návšteve. No a ak máte dobrú kondičku, s horským vodcom môžte zdolať aj náš najvyšší vrch – Gerlachovský štít (2,654 m).

30. Biosférická rezervácia Východné Karpaty – 1998

Poslednou biosférickou rezerváciou na Slovensku je Biosférická rezervácia Východné Karpaty zapísanou spolu s poľskou a ukrajinskou časťou do UNESCO programu od roku 1998.

Je to jediná biosférická rezervácia na svete, ktorá zahŕňa územie 3 krajín a je druhá najväčšia v Európe. Jej najvyšším vrchom je Kremenec (1,221 m).

Tak a to je pre dnes všetko. Týchto 30 úžasných UNESCO miest zdobí našu krajinu. Až sa nabudúce budete chystať za UNESCom do zahraničia, skúste predtým navštíviť UNESCO miesta u nás! A ak potrebujete ďalšie tipy na výlet po východnom Slovensku, nech sa páči: 100 tipov kam na výlet – Východné Slovensko!

Tvorba webstránok

Julius Szabo

Tak som sa po čase (8 rokov) vrátil s5 na Slovensko a pre moju lepšiu orientáciu v teréne som si vytvoril túto stránku. Snáď pomôže aj vám lepšie sa zorientovať. Ak chcete viac tipov, mám aj web govisity.com ;)

Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *