Kam na výlet – Východné Slovensko! 180 tipov na najkrajšie miesta Východného Slovenska!

Šikľavá skala, Východné Slovensko

58. Košice

Tak ako má Sicília svoje Palermo, má aj východné Slovensko svoju metropolu! A sú si veľmi podobné! Aj tu môžte kľudne výjsť z domu po mafiánsky v teplákoch s taškou z posilňovne a tváriť sa ako najväčší z najväčších (capo di tutti capi). Dokonca tu nemusíte používať ani smerovky, pretože tu každý vodič veľmi dobre vie kam chce odbočiť. Môžete tu jazdiť 90-kou aj na miestach kde je predpísaná 50-ka a 130 kde je 80-ka, alebo aj obehovať cez 2 plné čiary, otáčať sa na semafore…

Východné Slovensko čarovné hrdé, mám ho rád! :)

A nezabudnite dať lajk a prihlásiť na odber ďalších našich videí! :)

Ani priechod pre chodcov tu pre vodičov neplatí, ale platí tu pravidlo, že ak naskočí červená, musíte namiesto brzdy dupnúť na plyn, pretože ten za vami ešte stíha prejsť. Policajtov som tu videl merať rýchlosť naposledy pred pár rokmi, je to zbytočné, každý je Náš človek!

Dom sv.Alžbety a kaplnka sv. Michala, Košice, Východné Slovensko
Dom sv.Alžbety a kaplnka sv. Michala, Košice, Východné Slovensko

Zato tu (a iba tu) na každom kroku stretnete nejakého šraca alebo čaju… A ak by ste okrem Palerma chceli za deň stihnúť aj Neapol, v Košiciach to nie je problém, odpad tu ľudia hádžu rovno z okien a všade je toľko bordelu ako v Neapole. Vidět Košice a zemřít!

Je to mesto plné úspešných vládnych programov, ktoré sa tu realizovali v dávnej aj nedávnej minulosti, z ktorých mnohé nám závidia nielen v iných mestách na Slovensku ale aj v zahraničí. Len tak v skratke spomeniem vytvorenie sídliska s najväčšou produktivitou práce na Slovensku, Luníka IX. Alebo stavbu mega železiarní na mieste kde po rude niet ani chýru ani slychu, alebo nedávny projekt parkovania realizovaný úspešnou súkromnou firmou z Cypru s kamarátmi na všetkých postoch v Strane.

Miklušova väznica, Košice, Východné Slovensko
Miklušova väznica, Košice, Východné Slovensko

No a okrem toho, že je to podľa môjho (ako Košičana) skromného názoru najkrajšie mesto na Slovensku, nájdete tu, okrem už spomenutého, krásne centrum, ktoré je najväčšou mestskou pamiatkovou rezerváciou na Slovensku.

Najväčšou dominantou mesta je samozrejme najväčší kostol na Slovensku, zároveň najvýchodnejšia gotická katedrála, ktorá stojí medzi ďalšími gotickými a inými pamiatkami, spievajúcimi či nespievajúcimi fontánami so živými aj neživými rybičkami, parkmi, múzeami, galériami…

Obklopené kopcami a lesmi, síce bez akvaparku ale zase s jazerom kde sa dá kúpať dokonca zdarma jak v lete tak aj v zime… 5x väčšia ZOO ako v Prahe! Európske hlavné mesto kultúry 2013. Stačí ti? Zbytočne viac písať, treba prísť a vidieť na vlastné oči! Košice si zaslúžia samostatný článok, preto som o nich napísal toto: Kam do mesta Košice – 41 miest a akcií, ktoré v Košiciach musíte navštíviť

Jazero v Košiciach, Východné Slovensko
Jazero v Košiciach, Východné Slovensko

59. Poloniny

Už ste počuli o parku tmavej oblohy? Tak to nájdete práve v národnom parku Poloniny. Vraví sa, že si tu neuvidíte ani na koniec nosa, proste ozajstná tma, neviem či aj cez deň ale v noci určite! Takže kto má tmu rád, mal by prísť sem.

No a okrem toho sú Poloniny aj domovom pralesa, ktorý je zapísaný v UNESCO spolu s niekoľkými ďalšími pralesmi na Slovensku, Ukrajine a Nemecku. Je to náš najmladší národný park a je tak ďaleko od všetkých, že sem nikto nechodí! Prví tu už síce nebudete ale je veľká pravdepodobnosť, že nikoho nestretnete. Takže ak vám je už nevoľno z davu v Tatrách, tu si naopak do rovnakej sýtosti užijete samotu.

Národný park Poloniny, Východné Slovensko
Národný park Poloniny, Východné Slovensko / Ján Sokoly

60. Kremenec

Určite ste už počuli o jednom mieste, kde sa stretávajú 3 krajiny – okrem Slovenska ešte Poľsko a Ukrajina. Tak to je práve tu na vrchu Kremenec. S jeho výškou 1221 metrov je to najvyšší vrch v Poloninách a je to zároveň aj najvýchodnejšie miesto Slovenska. Je obklopený nádhernými lesmi a pralesmi, ktoré sú zapísané v prestížnom zozname UNESCO. Nebojte sa ak tu uvidíte zubry, sú ozajstné, neušli zo zoo ale žijú tu voľne v prírode!

Kremenec ale nie je žiadny výhľadový vrch, je treba prejsť ešte necelé 2km do Poľska na Wielku Rawku (1,307m) odkiaľ je nádherný 360° výhľad do celého okolia. Najľahšie sa sem dostanete z obce Nová Sedlica. Odporúčam trasu rovnakú tam aj späť. Mapa: https://en.mapy.cz/s/durevadeku

Kremenec - Trojmedzie Slovensko Poľsko Ukrajina, Poloniny, Východné Slovensko

Kremenec – Trojmedzie Slovensko Poľsko Ukrajina, Poloniny, Východné Slovensko

61. Minigaléria drevených kostolíkov v Uliči

Minigalériu drevených kostolíkov v Uliči si pri návšteve Polonín nemôžte nechať újsť. Drevené kostolíky z 18. storočia, ktoré boli postavené v dedinkách východného Slovenska si môžte pozrieť na jednom mieste – v Uliči. Mapa: https://en.mapy.cz/s/jusonepazu

Minigaléria drevených kostolíkov v Uliči

Minigaléria drevených kostolíkov v Uliči

62. Bardejov

Ďalšie UNESCO mestečko, Bardejov, už určite každý z vás aspoň raz navštívil. Ak nie, tak radšej nečakajte, aby ste to stihli kým ste ešte tu. Pretože je naozaj nádherné!

Jeho hlavnou dominantou je Bazilika svätého Egídia spolu s mestskou radnicou. Centrum mesta je chránené hradbami po ktorých sa môžte prechádzať. Každý rok sa tu koncom augusta usporadúva Bardejovský jarmok, kedy do mestečka zavíta obrovské množstvo zvedavcov. Ani Staromák pri rozsvecovaní vianočného stromčeku nie je tak plný.

Bardejov, Východné Slovensko
Bardejov, Východné Slovensko

63. Bardejovské kúpele + skanzen

Ak sa vám zažiada užiť si trochu karlovarskej atmosféry nemusíte hneď cestovať cez dve republiky. Stačí prísť na východ do Bardejovských kupeľov. Síce sa tu nevyrába Becherovka a asi ani žiadna iná bylinkovica, ale za to oplátok, kúpeľnej atmosféry a pohodovej prechádky po peknom parku si tu užijete dostatok.

A mojím favoritom je prvý skanzen na Slovensku, ktorý tu slúži ľuďom už od roku 1965. Hneď by som menil panelákovú králikáreň za hocktorú z týchto dreveničiek.

Vstupné do skanzenu v Bardejovských kúpeloch: 2,-EUR/dospelí, 1,-EUR/deti

Bardejovské kúpele skanzen, Východné Slovensko
Bardejovské kúpele skanzen, Východné Slovensko

64. Hrad Zborov

Neďaleko Bardejova je dedinka Zborov, ktorá je domovom zrúcaniny hradu Zborov, ktorého história sa začala písať už v 13. storočí. Na hrad vedie niekoľko cestičiek, takou najľahšou a najrýchlejšou je cesta z dediny Zborov. Vyberte si dlhšiu ale menej náročnú trasu (30min) – tá strmá za 20min je fakt náročná, hlavne po alebo počas dažďa.

Inak je hrad vhodný aj pre návštevy s deťmi, len na hrade si ich držte skrátka, sú tam miesta cez ktoré sa dá ľahko vypadnúť z veľkej výšky. Hrad je ale nádherný, ak budete na východnom Slovensku, nemôžte ho vynechať! Turistická mapa: https://sk.mapy.cz/s/danehefazo

Hrad Zborov, Bardejov, Východné Slovensko

Hrad Zborov, Bardejov, Východné Slovensko

65. Drevené kostolíky

Na východnom Slovensku je veľké množstvo drevených kostolíkov. A všetky sa oplatí vidieť, každý z nich je unikát! A nielen to. Nachádzajú sa na takých miestach, ktoré vám vyrazia dych. Až tak, že nebudete veriť, že ste stále na Slovensku! Neveríte? Nuž… uveríte! 🙂 O drevených kostolíkoch na Slovensku tu máme samostatný článok.

Drevený kostolík, Miroľa, Východné Slovensko
Drevený kostolík, Miroľa, Východné Slovensko

66. Šarišský hrad

Hrad? Nuž… skôr by som to nazval kopec, ale je pravda, že kedysi tu hrad naozaj stál, ostali tu po ňom ruiny. Tie si však vzal konečne pod palce mesto Veľký Šariš, ktorý už Hrad Šariš roky obnovuje a rekonštruuje a tak dostáva hrad celkom novú tvár!

Uvidíte ho rovno nad pivovarom Šariš, neďaleko od Prešova a až sa vyškriabete hore, naskytne sa vám veľmi pekný výhľad do jeho okolia. Najlepšie sa sem však ide na bicykli. Areál hradu je dosť veľký a počas roka sa tu konajú všeliaké hradné slávnosti a akcie, napríklad Filmový festival pod holým nebom. Mapa z Veľkého Šarišu cez Hrad Šariš a ďalej do Michaľan na vlak: https://en.mapy.cz/s/repelofacu.

Hrad Šariš 2

Hrad Šariš 2

67. Kapušianský hrad

Okolie Prešova sa len tak hemží hradmi. Jeden je aj v dedinke Kapušany na kopci odkiaľ sú tiež krásne výhľady na Slanské vrchy. Dá sa sem prísť vlakom z Prešova a odtiaľ potom okolo hradu pokračovať po značených chodníkoch až k Starej Dúbrave (späť do Prešova), kde môžete nastúpiť na MHD. Treba ale počítať s niekoľkými hodinami. Mapa: https://en.mapy.cz/s/2X3Yy

Zo všetkých hradov, ktoré sú v blízkosti Prešova ostalo z tohto hradu najviac, preto ak očakávate od návštevy hradu, že uvidíte aj nejaký hrad, tak Kapušianský hrad je na tom najlepšie! Výstup na hrad po značenej turistickej cestičke je ale trochu náročný (strmý) takže sa tu poriadne zadýchate. Na hrade je vybudovaná aj vyhliadkova veža ale pri našej návšteve bola zatvorená, správca ešte asi ráno o siedmej spí.

Kapušanský hrad, Kapušany, Prešov, Kam na výlet Východné Slovensko

Kapušanský hrad, Kapušany, Prešov, Kam na výlet Východné Slovensko

68. Zbojnícky hrad

Tak tu som hrad nenašiel, ani žiadnu zrúcanimu (asi som sa zle pozeral). Ale čo som tu našiel bol unikátny pohľad na Prešov a Vysoké Tatry nad ním. Preto je toto miesto v mojom zozname!

Auto sme nechali v Ruskej Novej Vsi a odtiaľ sme šli na kopec asi tak hodinku. Na konci však treba výjsť strmo hore a v zime sa tu šmýka, tak dôrazne doporučujem vziať mačky. Zatiaľ mi ich nikde netrebalo až tak ako tu, no nemal som ich so sebou. ?

Zbojnícky hrad, Prešov, Východné Slovensko
Zbojnícky hrad, Prešov, Východné Slovensko

69. Hrad Šebeš

Poznáte Prešovskú hradnú cestu? Je to projekt, ktorý dáva do povedomia 6 hradov v okolí Prešova. 3 som spomenul vyšie a štvrtým je Hrad Šebeš. Dnes sme ho navštívili a náhodou sa tu práve diali Hradné hody!

Veľa tu z hradu už neostalo, asi iba základy múrov, ale to miesto je pecka! Okrem nádherného výhľadu všade dookola tu panuje extra pokoj a kľud (prišli sme skôr než začali hody). Výstup naň zvládol aj náš 2,5 ročný syn, takže to bola taká pekná prechádzka po lese v chládku stromov! S autom môžte prísť až pod hradný kopec, a odtiaľ už radšej pešo. Mapa: https://en.mapy.cz/s/2WyqQ

Hrad Šebeš, Kam na výlet Východné Slovensko

Hrad Šebeš, Kam na výlet Východné Slovensko

70. Kaštiel a archeopark Hanušovce nad Topľou

Tak tu nás milo prekvapilo viac vecí:

1. Šli sme si sem pozrieť kaštieľ a našli sme dva hneď vedľa seba!
2. Čakali sme, že prehliadka kaštieľa bude trvať tak maximálne hodinu, ale zistili sme, že je tu čo robiť aj pol dňa!
3. Malý kaštieľ je krásne zrekonštruovaný a veľký bude za chvíľu (boli sme v auguste 2018)!
4. Hneď vedľa kaštieľa sme našli archeopark, kde si človek môže prejsť všetky spôsoby bývania a života človeka odkedy je človek človekom.

A na takéto malé nenápadné mestečko akým sú Hanušovce nad Topľou by to tu isto nikto nečakal! Majú to tam fakt pekné, veľa krásnych domčekov a dobových postavičiek, domáce zvieratká, ovečky, aj koníky a dobové náradie, či hudobné nástroje v archeoparku. A v kaštieli zase vlastivedné múzeum s toľkými expozíciami, že ak by ste chceli prejsť všetko a detailne to preštudovať budete potrebovať aj celý deň!

Kaštieľ a archeopark Hanušovce nad Topľou

Kaštieľ a archeopark Hanušovce nad Topľou

71. Lom Skrabské

Neďaleko Hanušoviec nad Topľou je nádherný lom Skrabské zaplavený spodnou vodou. O tomto lome som čítal v poslednom čase fakt veľa, roky už o tom píšu všeliaké noviny ako o skrytom raji na Slovensku, slovenských Plitvických jazerách, či magickom mieste pre milovníkov prírody… Nuž… fakt je, že takúto tyrkysovú nádhernú vodu u nás len tak nenájdete. A že je aj obrovská – plocha hladiny má 40,000m2! Beňatina je len jedna petina tohto lomu!

Výhľady na vodu sú fakt nádherné! Kúpať sa v tejto vode musí byť zážitok! Akurátže… má jeden problém, slovenský! Nám prišlo, že je tento lom v strede smetiska, všade kam sa otočíte uvidíte odpadky… A plávajú aj na vodnej hladine… Navyše prístup k vode je obmedzený (veľmi strmé svahy), kúpanie nebezpečné, v šlapkách nepochodíte, tu treba turistické topánky! Ale toto miesto určite treba vidieť! 🙂 Nebyť tých odpadkov, bola by to neskutočná krása! S autom sa dá dostať až k lomu.

My sme tu s deťmi nabehli s plávacími kolesami, rukávnikmi, v šlapkách… no zhodnotili sme nakoniec kúpanie veľmi nebezpečné (nielen pre deti) a nakoniec sme sa neokúpali. Ak sa aj vy rozhodnete neokúpať, nevadí, neďaleko je ďalší bod – Rekreačné stredisko Lysá hora alebo Domaša!

Mapa: https://en.mapy.cz/s/2X4Bg

Lom Skrabské, Kam na výlet Východné Slovensko

Lom Skrabské, Kam na výlet Východné Slovensko

72. Rekreačné stredisko Lysá hora

Ak ste sa v Skrabskom báli okúpať, nevadí! Neďaleko je totiž bio kúpalisko, ktorého voda sa filtruje rastlinkami. Takže žiaden chlór, ani soľ, ale čistá príroda. 🙂

Rekreačné stredisko Lysá hora ale nie je len kúpalisko a to zistíte hneď ako vstúpite dnu. Za nízke vstupné (4,-eur dospelí a 2,-eur deti) si tu môžete zahrať aj plážový volejbal, je tu obrovské ihrisko pre deti, aké na východe len tak neuvidíte.

Dobrá kuchyňa a pivo za normálne ceny, všetko pekne upravené… a to krásne prostredie!!! Za týmto rekreačným areálom stojí honorárny konzul Ukrajiny.

V areáli majú aj pekný amfiteáter s nádherným pódiom a kulisami a celkom náhodou tam počas našej návštevy bolo krásne slovensko – ukrajinské folklórne vystúpenie. Toľko muziky za 4,-eur som na Slovensku už dávno nezažil! Prídeme zas! Mapa: https://en.mapy.cz/s/2XYFf

Bio kúpalisko, Rekreačný areál Lysá hora, Kam na výlet Východné Slovensko

Bio kúpalisko, Rekreačný areál Lysá hora, Kam na výlet Východné Slovensko

73. Šimonka

Najvyšší vrch Slanských vrchov, Šimonka (1 092 m) odkiaľ máte nielen Vysoké Tatry ako na dlani. Ale je tu pekne vidieť aj na východ alebo juh, dokonca je možné vidieť aj Košice.

Najkratšia trasa sem vedie z odstavného miesta za obcou Zlatá baňa, z miesta nazvaného strašidelne ako Temný les s ešte strašidelnejšou nadmorskou výškou 666m a výstup hore trvá necelé 2 hodiny. V zime sa tu dá pekne bežkovať a aj keď je v Prešove už dávno po snehu, tu ho bude stále dostatok. Mapa: https://en.mapy.cz/s/bosodohedu

Šimonka, Východné Slovensko
Šimonka, Východné Slovensko

74. Jaskyňa zlá diera

Najlepšiu reklamu tejto jaskyni spravila 1. naša superstaristka Katka Koščová, ktorej rodinka jaskyňu zlá diera spravuje. Tu nedostanete taký vyčerpávajúci výklad ako v iných našich jaskyniach, kde pracujú samí jaskynný špecialisti vybraní štátnou Správou slovenských jaskýň, túto jaskyňu majú na starosti iba ľudia, ktorých to baví. Ale dostanete tu helmu so svetlom a obrovský zážitok, ktorý sa u nás len tak ľahko inde zohnať nedá. Nájdete ju medzi Prešovom a tunelom Branisko.

Jaskyňa Zlá diera, Východné Slovensko
Jaskyňa Zlá diera, Východné Slovensko

75. Lačnovský kaňon

Predsa by ste kvôli jednej jaskyni sem nechodili, preto je okrem Zlej Diery dobré navštíviť aj neďaleký Lačnovský kaňon, ktorý je od jaskyni Zlá diera čo by ste kameňom dohodili. Je tu pekne, pohodová prechádzka, aj nejaké rebríky a lávky tu sú. A zvládnu to aj deti!

Túru môžte začať v Lipovciach a celá cesta tam aj späť vám nezaberie viac než 3 hodiny. Nezabudnite sa však vyškrabať aj na kopec v strede kaňonu je k nemu odbočka po žltej značke. Nájdete tam parádnu skalnú bránu.

Lačnovský kaňon, Východné Slovensko
Lačnovský kaňon, Východné Slovensko / Ing.Mgr.Jozef Kotulič

76. Lačnov – kde voda tečie hore kopcom

Už na základnej škole sme sa o tomto mieste učili, len vtedy nám to bolo vysvetlené ako očný klam. Nedávno sa sem však nahrnulo množstvo výzkumníkov, geodetov a školákov a zistili, že tu voda naozaj tečie zdola hore a aj autá sa posúvajú opačným smerom než by mali…

Tak to by bola vážne škoda neprísť si to sem omrknúť a pozrieť sa ako tečie voda hore kopcom, ako sa fľaša kotúľa do kopca, dokonca vraj aj autá sa posúvajú hore kopcom. 🙂 Dostanete sa sem z obce Lipovce a niekde pred Lačnovom je tá zázračná cesta.

Lačnov, Fyzikálna anomália

Lačnov, Fyzikálna anomália

77. Kráter vo Vyšných Ružbachoch

Východné Slovensko je plné všeliakých sopiek ale ozajstný kráter tu je iba jeden a dokonca je v ňom prírodná termálna voda a dá sa tu okúpať. Zadarmo! No kto by to sem neprišiel vyskúšať. Okrem toho, Vyšné Ružbachy sú pekným pokojným miestom obklopený krásnymi lesmi, takže aj na prechádzky po okolí sa tu dá výjsť.

Kráter Vyšné Ružbachy, Východné Slovensko
Kráter Vyšné Ružbachy, Východné Slovensko

78. Smrtná Jama 💀

Na východe nemáme len miesta, ktoré musíte navštíviť ale aj také, ktoré navštíviť nemôžte! Jedným z nich je Smrtná Jama vo Vyšných Ružbachoch. V jame je zvýšený výskyt CO2, čo môže byť zdraviu a životu nebezpečné!!!

Na jej okraj sa ale dostanete a odtiaľ sa do nej na chvíľu pozrieť môžte! Nájdete ju neďaleko kúpeľov, na turistickom chodníku značenom červene, ktorý vedie na Veterný vrch (1111m) a ďalej na Pieniny, preto sa aj volá Pieninská cesta. Mapa: https://sk.mapy.cz/s/dukutupafo

Smrtná jama, Vyšné Ružbachy

Smrtná jama, Vyšné Ružbachy

79. Múzeum Andyho Warhola v Medzilaborciach

Vždy keď vidím niečo od Andyho Warhola, tak tomu nerozumiem. Videl som ale jeho fotku s Johnom Lennonom a to už bude asi niečo znamenať. Andy Warhol bol Američan, ktorý sa narodil dvom Slovákom (ako inak než z východného Slovenska).

Z obce Miková emigrovali do USA v roku 1914. Po smrti Andyho Warhola vytvorili jeho príbuzní múzeum v mestečku Medzilaborce, ktoré sa venuje jeho tvorbe a životu.

Muzeum Andyho Warhola, Medzilaborce, Východné Slovensko
Muzeum Andyho Warhola, Medzilaborce, Východné Slovensko

80. Údolie smrti – Dukliansky priesmyk

Dukliansky priesmyk sa vpísal do dejín veľmi krutými tankovými bojmi, ktoré sa tu odohrali medzi Ruskou a Nemeckou armádou (zrejme so Slovákmi na oboch stranách…) v októbri 1944. Desiatky tisíc vojakov tu vtedy prišlo o život a vraví sa, že potok, ktorý preteká údolím bol ešte týždeň po skončení bojov zfarbený od krvi do červena.

Priesmyk sa dnes volá aj Údolie smrti a nájdete tu tanky a delá aj s informačnými tabuľami. Je to také prírodné vonkajšie múzeum s mrazivým príbehom.

Dukliansky priesmyk Východné Slovensko
Dukliansky priesmyk, Východné Slovensko

Nebojte sa, to nie je koniec! Ale začiatok!!!
Kliknite sem na ďalšie tipy na východnom Slovensku!!! >>>

Julius Szabo

Tak som sa po čase (8 rokov) vrátil s5 na Slovensko a pre moju lepšiu orientáciu v teréne som si vytvoril túto stránku. Snáď pomôže aj vám lepšie sa zorientovať. Ak chcete viac tipov, mám aj web govisity.com ;)

Môže sa Vám ešte páčiť...

67 komentárov

 1. Lucia píše:

  Ahoj, uz som ti davala tip na Drevenik. Koncom leta sme boli na Dukle. Je tam pamatny cintorin a ked prejdes lesom, da sa ist pozriet na vyhliadkovu vezu. No kedze sme namali ruska, hore sme nemohli. Tiez cestou tam su vidiet od cesty dela, tanky, lietadlo, aj k bunkrom sa da ist. Mozem ti na mail poslat nejake fotky pre inspiraciu. Mojmu synovi sa tento vylet pacil 🙂

 2. Maja píše:

  Ahoj,
  paradna stranka, klobuk dolu.
  V tychto pokoronovych casoch asi ako vacsina Slovakov planujeme tento rok okruh Slovenskom, takze sa urcite inspirujeme 🙂
  Za nas odporucam Liptovsky Jan – mala dedinka, treba vidiet a hlavne vyskusat prirodne „kupalisko“ Kada a Stanisovsku jaskynu. Plus vylety – tury do okolia, smer Stanisovska dolina su bunkre a vrak ruskeho lietadla. Osobne sme nevideli, zacalo nam prsat. Ale aspon sa tam mame preco vratit.

  • Julius Szabo píše:

   Ďakujem, Majka, za pekné hodnotenie 🙂 Liptovský Ján bol nádherný, zatiaľ sme tam boli len raz a to už je pár rokov, ale bolo tam fakt nádherne a určite radi ešte prídeme a potom zas… Aj tie kaštiele tam sú neskutočné. Stanišovskú dolinu prejdeme, dík za tip, toto som vôbec nevedel… Do kadi som sa nevošiel, musím si nabudúce privstať 🙂

 3. Jana píše:

  Pridávam tipy na turistiku – Smrekovica, najvyšší vrch pohoria Branisko, my sme si spravili veľmi peknú okružnú trasu z Vyšného Slavkova a Vysoké Skalky, najvyšší vrch Pienin, vystúpili sme zo Stráňavského sedla. Najbližšie máme v pláne turistiku na Bachureň.

  • Julius Szabo píše:

   Smrekovicu vychvaľuje kolega odkedy tam pred pár rokmi bol. Teraz cez víkend o nej aj dávali niečo v telke, aj o Vyšnom Slavkove! A Pienin som sa zatiaľ vôbec nedotkol… 🙁 Treba konečne vyraziť! 🙂 Dík za tipy, sú perfektné, ako vždy!

 4. Mária Gajdošová píše:

  Super zoznam, možno ešte ZOO v Stropkove, obec Tokajík, Solivarské múzeum v Prešove, RO Sigord, to je čo mi práve napadlo, ale určite je ešte veľa nádherných zákutí nášho krásneho Východného Slovenska

  • Julius Szabo píše:

   Mmmm, pekné tipy! Tieto tu ešte tuším nikto nenavrhol. Do solivaru sa chystám už roky, snáď toto leto to už výjde, Sigord poznám, pár krát som tam stanoval (len už to bolo dávno), za pridanie stojí aj s kúpaliskom, či v zime veľkým prírodným klziskom alebo možnosťami turistiky po okolí. A aj zoo a Tokajík, ešte máte nejaké ďalšie tipy? 🙂

 5. Ali píše:

  Dobry den, super tipy na vylety nakolko v auguste ideme na dovcu do starej lesnej… Uz len nejak zistit ktora trasa je ako narocna… Nakolko ideme aj s 2r dietatom ktore sa nenosi 😊 ale pred necelym rokom chodnik v bachledke dala ako pani (vtedy este lanovka nepremavala) dakujem urcite sa inspirujeme 😉

  • Julius Szabo píše:

   Jaaaj, tak zo Starej Lesnej to je kúsok k starej dobrej detskej klasike – Múzeu TANAPu, teraz je dobrá už aj botanická záhrada (kúsok od múzea). Hrebienok, ak máte kočiar tak aj Popradské pleso zo zastávky električky Popradské pleso 🙂 Ale aj prechádzka po Tatranskej Lomnici je super – hlavne tie parky, nás prekvapila, vždy bola Lomnica pre nás len taká východzia destinácia, alebo konečná, nikdy sme si ju poriadne nepozreli ale v júni sme tam strávili 3 pekné dni (ani sme sa z nej kvôli deťom nepohli ale ani sme neľutovali :)). Hotel Titris v Lomnici má dobré bazéniky aj s výrivkami a spŕškami, aj za relatívne ešte normálnu cenu (len zvykne byť plno). A okolo Starej Lesnej je veľa cyklocestičiek, ktoré sa určite dajú zvládnuť aj pešo. Určite z nich bude pekný výhľad na Tatry 🙂 Šiel by som hneď 🙂

   • Ali píše:

    Super dakujem krasne urcite sa niecim inspirujeme… 😊 Ono clovek by najradsej siel vsade, ale s drobcom si to treba 2x rozmysliet ze kedy a kam… 🤗 tak dakujem este raz za overene tipy… A tie ostatne krasne miesta pozrieme neskor ved podrastie

 6. Mojmír Kříž píše:

  Když jsem byl mladý, moc rád jsem jezdil na vandry na Slovensko, hlavně na východ. Měl jsem v Humenném kamaráda a prolezli jsme, co se dalo. Teď už mi zbývá akorát uspořádávat svou sbírku pohlednic a všelijakých obrázků a vzpomínat.

  • Julius Szabo píše:

   Keď som žil 8 rokov v Čechách, zistil som, že Češi boli na viacerých miestach na Slovensku ako ja 🙂 Odkedy som sa vrátil chodím po celom okolí, aby som sa nemusel zase hanbiť keď raz budem musieť opäť žiť v Čechách 🙂 Prajem pekné spomínanie!

 7. Monika píše:

  Veľmi pekne spracovaný zoznam 🙂 Aktuálne hľadám zaujímavé tipy na výlety s deťmi, nakoľko starší syn je už vo veku, kedy zvládne aj náročnejšie vychádzky, a mladší sa spokojne nosí v nosiči, a toto je pre nás naozaj výborná pomôcka. Niečo zo zoznamu sme už prešli, práve včera to bola Dukla a skanzen vo Svidníku, minule jazero Blajzloch v Slovenskom raji (to ti v zozname chýba :-), predtým Šarišský hrad a Solivar v Prešove. Ale po tomto článku rýchlo pripínam ďalšie vlajočky do mapy, kam sa musíme vybrať. Ďakujem a teším sa na nové články. Monika

  • Julius Szabo píše:

   Ďakujem! Hej, veľa miest tam ešte chýba. 🙁 Blajzloch je dobrý tip! Nejak mi to jazierko ušlo, ešte je tam Klauzy. Ja som dnes chcel vybehnúť na Šarišský hrad, ale keď som pod hradom zistil, že je tam Filmová noc, tak som si to rozmyslel. 🙂 Skanzen bol dobrý? Skanzeny máme radi, len z Košíc sú všetky dosť ďaleko… 🙁

 8. Martina píše:

  Žijem v KE už dlhé roky. Vy ste ich opísali ako keby sme boli odpad a pritom to tak nieje. Ste zakomplexovaný??? Prečo ste tam nespomenuli všetky pamiatky a zákutia, ktoré sa oplatí navštíviť?

 9. Perfektny zoznam! Na vacsine som bola, ale stale su miesta, kde sa este len chystam 🙂

 10. Jan píše:

  Nevidim tu zrucaninu hradu Jasenov,okres Humenne.

 11. Dávid píše:

  Gelnica, Smolník, Pačanský kopec, Úhorná, Kúpele Štós,…

  • Julius Szabo píše:

   Dobré tipy! Len tam musíme najprv niekedy zájsť… Gelnica je pekná, aj okolie a bane. Kúpele už tu tiež niekto odporúčal, Úhornú trochu poznám (to jazierko) ale čo v Smolníku a na Pačanskom kopci? Napíš viac nech vieme… 🙂

  • Julius Szabo píše:

   Díky za tipy, v nedeľu sme vyskúšali Kúpele Štós, rusínsky kostol v Smolníku, aj jazero Úhorná 🙂

 12. Janka Jaššová píše:

  Prebehla som to celé, lebo zháňam tipy na výlety pre deti z tábora. Všade sme boli :). Pridávam tip na pekný výlet z okolia Hrušova na planinu Agtelek, cez štátnu hranicu do zaniknutej goralskej dediny Derenk na maďarskej strane planiny. Nachádza sa tak zhruba 1,5 kilometra za hranicami a o kúsok ďalej zrúcanina hradu Sádvár z 13. st. Väčšinou tam nestretnete nikoho, ak netrafíte práve jediný deň v roku, kedy sa tam robí stretnutie potomkov Goralov, ktorí kedysi žili v Derenku. Príjemnú prechádzku prajem.

 13. Jana píše:

  Ahoj, ďakujem za skvelé tipy, máme ešte čo doháňať, hlavne na juhu východného Slovenska. Pridávam niekoľko tipov v mojom blízkom okolí. 1. Kamenický hrad, ruina hradu nad obcou Kamenica, viditeľný aj z hlavnej cesty smerom na Starú Ľubovňu. Je prístupný z obce Kamenica a z druhej strany z obce Potoky, odkiaľ vedie aj chodník na Čergovský Minčol. V Kamenici môžete navštíviť rodinnú farmu a v kolibe ochutnať výrobky z ovčieho mlieka. 2.Zrúcanina hradu Plaveč, priamo nad hlavnou cestou v smere do SL. K hradu sa dostanete priamo autom. 3. Zrúcanina Hanigovského ( Nového) hradu, prístupného z obce Hanigovce, alebo z obce Ľutina, kde sa nachádza miniskanzen drevených kostolíkov. Z Ľutiny je to cca hodinka chôdze, striedavo lúkami a lesom.
  My máme najbližšie v „hľadáčiku“ návštevu NKP Solivar pri Prešove, horu Zvir pri Litmanovej a zrúcaninu Holumnického hradu.

  • Julius Szabo píše:

   Ahoj, dík za tipy! Všetky ich sem pridám, Plaveč poznám, ostatné vôbec… Ale sú parádne! Práve pozerám na 2 ďalšie miesta, ktoré nemám v zozname a jedno kde som ešte nebol. Všetky 3 sa dajú pozrieť jedným šupom:
   1. Kaštieľ Vécseyovcov – Streda nad Bodrogom
   2. hrad Veľký Kamenec – ten vyzerá fakt dobre
   3. Kaštieľ Borša (ten tu už je)
   A ešte hneď za hranicami v obci Pácin – Mágocsy-kastély. Tiež vyzerá pekne 🙂

   Ešte máme kam ísť 🙂

   • Jana píše:

    Vďaka za ďalšie tipy, ukladám. Ja by som ešte k Duk. priesmyku doplnila vyhliadkovú vežu na Dukle, prípadne za zmienku stojí aj letné prírodné kúpalisko v Nižnej Polianke, smerom na Bardejov. Vyskúšané nemáme, vracali sme sa už pomerne neskoro. Alebo rekreačnú oblasť, neďaleko Prešova, Sigord s letným kúpaliskom. Je to smerom k opálovým baniam. A ešte k Zbojníckemu hradu. Sú tam iba pozostatky múru, asi na dvoch miestach, v lete to možno lepšie vidno, podobne je to aj na Lipoveckom hrade.
    Teším sa ďalšie tipy.

 14. Lucia píše:

  Ahoj, cez vikend sme boli na zaujimavom mieste nedaleko spisskeho hradu. Je to Drevenik. Krasne miesto, vidiet odtial aj hrad. Je to pri Zehre, Hodkovciach, ktore tu mas spomenute. Da sa zaparkovat aj na parkovisku pri hrade. Vidiet odtial aj Sobotisko, ale tam sme neboli. Skus si to pozriet, popripade navstivit 😉

  • Julius Szabo píše:

   Ahoj Lucia, ten Dreveník som nedávno videl niekde v nejakej upútavke, a čumel som jak puk, netušil som, že tu niečo také máme (a to aktívne vyhľadávam všetky zaujímavé miesta hlavne na východe). Určite tam niekedy zájdeme, najradšej hneď zajtra… keby sa dalo… 🙂 Dám to hneď do mapy, vyzerá to perfektne! Dík za tip!

   • Lucia píše:

    Ano, velmi pekne tam bolo. Ale… najvacsi gol…. moj muzicek 😂 vosli sme do Kamenneho raja, presli, pofotili, pokochali sa tou krasou naokolo a vysli sme opat pri tabulkach, kadial sme vosli. Hovorim mu, ze este Peklo by tu malo byt. Presviedcal ma, ze nie. Vytiahla som mobil, zapla data, ukazala mu mapku a hovori, ze to je vsetko a vsetko sme presli, ine tam nie je. Tak sme sadli do auta a vybrali sa domov. Po chvilke sa otocim a tam skaly dalsie…. takze to Peklo tam predsa len bolo. Cuduj sa svetu 😤 Skoro ma piclo, ale ten moj muz ma tak domotal, ze som mu uverila, och… 🤔 ale uz sa mu nechcelo vracat naspat. Tak dufam, ze si to este zopakujeme a pozrieme pre zmenu Peklo 😉

 15. Slavka píše:

  Zdravim, dakujem za mnozstvo tipov, uzasna stranka, parada, tesim sa, ze som ju nasla. My s manzelom este odporucame : HUSITSKY KOSTOLIK V LUCKE, TURZOVSKE JAZERO, HRAD A EUROPSKY PARK VELKY KAMENEC, KUPELE STOS a RANC SUGOV. Hned zajtra pojdeme na vylet, no este neviem kam presne, no istotne to bude nieco z Vasho zoznamu. Dakujem 🙂

  • Julius Szabo píše:

   Ahoj Slávka, díky za pozitívny komentár, taký vždy veľmi poteší! 🙂 O tom husitskom kostolíku som ešte nepočul, vyzerá parádne! Musíme tam zájsť. Ešte som v tej časti nikdy nebol, ale viem, že sú tam pekne schované dedinky… V Turzove som bol pred x rokmi v tábore, potom už som sa tam nikdy nedostal. Nie som si 100%-ne istý, či to bolo tam pri jazierku ale asi áno. V poslednom čase som o tom dosť čítal, že to kúpil súkromník a že to chátra a že by sa tam nemalo chodiť… a každý rok prechádzam okolo počas Magnezitárskej 60tky a myslím na to stále… ale zastavím sa tam najneskôr v máji počas ďalšej 60tky. 🙂 Navštíviť Veľký Kamenec u nás nikdy nebolo v pláne, ale už je! 🙂 V Štóse som raz bol na chate, ale už to bolo veľmi dávno, pôjdeme zas. Teraz na jeseň tam bude isto pekne! Kam presne tam chodíte? Len tak sa prejsť okolo kúpeľov? Na Šugov chodia sestrine deti do tábora, už sme sa tam aj my chystali, len sme zatiaľ nedošli. Každopádne ďakujem za supertipy! Určite ich všetky pridám do článku! Najradšej by som hneď zajtra na všetky tie miesta šiel. 🙂 Máš ešte nejaké tipy…? 🙂

   • Slavka píše:

    konkretne tie moje tipy urcite niesu celodennym vyletom, nejde o ziadnu turistiku, skor o peknu sceneriu, bud si tieto vyletiky davam ako zastavku na ceste domov z nejakej dovolenky, alebo si pospajam dvoje troje miesta, alebo ak clovek nema cely den volna a chce niekam aspon na hodku / dve vypadnut, tak je to fajn tip – pisem to len, aby ste potom s rodinkou neboli sklamani.

    Ano – Turzov, dost schatrany, ked sme tam boli s manzelom, nestretli sme tam ani nohu, no napriek tomu, pre mna to bolo romanticke, sedeli sme s manzelom pri jazere a sledovali odraz slnka vo vode . . . pre deti urcite nic moc

    Sugov je pekny, aj sme sa clnkovali na jazierku, na nete som nasla kontakt na pani, ktora ma dva clnky a prenajima ich – uplne zdarma, co ma dost zaskocilo, bolo to velmi mile – neviem ci to este stale plati, takze opat to bolo romanticke, no toto by si uz vychutnali i deti

    Velky Kamenec – je zrucanina, pekne miesto, pacilo sa nam, aj pre deti je to vhodne

    Stos – nadherny, prechadzame sa len po kupeloch, je to zaujimave miesto pre vsetky vekove kategorie

    a husitsky kostolik v Lucke je krasny, ten by sa mal pacit i detom

    nemam ziaden dalsi tip z vychodneho slovenska, vsetko co som doteraz navstivila, si menoval vo svojom clanku

    poslednu dobu sa zameriavam na rozhladne a vyhliadkove veze, takze po tych teraz idem 🙂
    naposledy ( pred tyzdnom ) sme navstivili najstarsiu rozhladnu na Slovensku, postavenu v roku 1564 – Vartovku, no to nieje ani nahodou na vychodnom Slovensku 🙂

    Rada sa budem k Tvojmu webu vracat a sledovat Tvoje dalsie tipy a clanky, nielen co sa Slovenska tyka.

    Dakujem este raz a nech sa dari

    👍👍👍

  • Julius Szabo píše:

   Tak sme si v nedeľu prešli Kúpele Štós, je to fakt nádhera, nechápem, že sme tam boli po 1. krát 🙂 Rusínsky kostol v Smolníku, aj jazero Úhorná a skončili sme pri husitskom kostolíku v Lúčke 🙂 Tiež nádhera. Taký mám pocit, že v tej doline okolo Lúčky je toho ešte viac schovaného. Zatiaľ sme vynechali Ranč Šugov a Hámor Medzev bol zatvorený, takže ešte prídeme! 🙂

 16. JKrajnak píše:

  Ahoj, pri fotkách Belianskych Tatier hovoríš len o Ždiarskej vidle. Ako je zrejmé, na fotkách sú dva vrcholy. Vľavo je Ždiarska vidla a vpravo je Havran, jej (o desať metrov vyšší) materský vrchol. Treba dopísať, nech sa chudák Havran neurazí 😉

  • Julius Szabo píše:

   Ahoj, jasné, už som si to všimol minule, popis pochádza ešte z čias, keď som bol menej znalý 🙂 a myslel som, že vidla musí mať aspoň dva vrcholy. Už ale dobre viem, že ten druhý je Havran! Idem prepísať, dík!

 17. Martin Koška píše:

  Dobry den,

  ako majitel CK orientovanej na Slovensko vitam vsetky pozitivne informacie o zaujimavych miestach, ktore
  mozne navstivit. Radi vodime klientov na zaujimave a menej zname miesta, napriklad moznost plavby Tokaj-Madarsko je super.

  Dakujem.

  • Julius Szabo píše:

   Díky Martin za komentár, robíte túry v peknej krajine! 🙂 Nech sa vám darí! Do článku z času na čas pridávam niečo zaujímavé, tak sa občas vráť pozrieť, čo je nové! 🙂

 18. Libuša píše:

  Július Szabo, môzem vedieť, keď to má byť stránka s tipmi na príjemne strávený čas, prečo si písal to o Košiciach? Začala som čítať túto stránku v domnení, že sa dozviem o nejakých príjemných tipoch na výlety po východnom Slovensku a v okolí Košíc, či rovno v nich (aj keď som sa tu narodila a žijem tu, veľa pekných miest, kam by som mohla ísť a niečo nové sa dozvedieť, nepoznám)….a v tomto článku si prečítam o Košiciach samé vymyslené a sprosté kydy. Žiadny tip na zaujímavé pekné miesto, kam by sa dalo ísť…či už pre domáceho, alebo turistu. Vďaka!
  Tento článok má byť akože naozaj na seriózne tipy na výlety, alebo len ako tzv. „vtipná“ paródia?…pretože pri iných mestách, či miestach sa mi to zdalo celkom seriózne.

  • Julius Szabo píše:

   Ahoj Libuša, v článkoch sú tipy a pri tých tipoch aj moje postrehy. Tým, že som v Košiciach prežil väčšiu časť svojho života, tak tých postrehov je tu najviac… Nejaký čas som žil aj na Sicílii, tak trochu prirovnávam.

   Keď som v mafiánskych 90tych rokoch na sídlisku stával večer čo večer pod bránou, naozaj bol najväčší šrac ten, ktorý vyšiel vonku v značkových teplákoch.

   Ako šofér, ktorý veľa najazdil po celom Slovensku a Čechách môžem potvrdiť, že na východnom Slovensku (čo vraví veľa ľudí) sa jazdí najhoršie. A vyvrcholenie je práve v Košiciach. SUVečka tu prechádzajú z pruhu do pruhu bez smerovky ale aj pri odbočovaní sa tým vodiči veľmi nezaťažujú.

   Ak sa v Prahe postavíte k priechodu, auto okamžite zastane a dá vám prednosť, ak v Košiciach, pekne sa tam nastojíte než vám nejaké 20te auto zastaví. Ja jazdím vždy predpisovo a príde mi, že všetkým na ceste zavadziam, bežne ma tam kde je 90tka auto obehne kľudne aj 130tkou, tam kde je 50tka tam už sa cítim, že by ma autá za mnou najradšej zvalcovali. Na prechodoch so semaformi stojím každý deň a pravidelne niekto ešte rýchlo prejde na červenú aj keď chodci už majú zelenú. Na Sicílii som mal príležitosť sa povoziť autom, ktoré riadil domáci. Cez stopku prešiel stovkou, vkuse trúbil, nadával a nejaké predpisy mu boli ukradnuté. Podobne je to aj u nás. Preto také prirovnania…

   Čo sa odpadu týka, známi je Luník IX kde sa z okien hádže všetko alebo sa aj vykonáva potreba. Ale aj napríklad na jazere kde bývam, mám susedov (slušných, bielych), ktorí kľudne z okna vyhadzujú sáčky s odpadom rovno do potoka, ktorý nám tečie pod oknami. Alebo sáčky od čaju, takže strom, ktorý nám rastie pod oknami je ovešaný jak vianočný stromček. Paprika, šupka z banánu alebo papierik od bonbónika (človek hneď vie, čo majú v sámoške v akcii). Okrem toho preplnené kontajnery, odpad všade kde sa pozriete, stačí sadnúť na bicykel a trochu sa prejsť po okolí centra…

   Píšem to, čo vidím a tak ako to vidím. A vidím to tak, že je to mesto extrémnych kontrastov. Sicília má vraj väčší počet pamiatok ako celé zvyšné Taliansko. Košice sú podľa mňa najkrajšie mesto na Slovensku, ale tak ako na Sicílii, tak aj tu není všechno zlato co se třpytí. 🙂

   No a neživé rybičky nájdete pri nespievajúcej fontánke so znakmi zverokruhu (tam sú Ryby). A v jazere sa naozaj kúpu ľudia aj v zime, a to pravidelne! Možno to vyznelo trochu parodicky ale v každej paródii je kúsok pravdy. 🙂

   A za ďalšie to síce má byť stránka s tipmi na príjemne stráveny čas, ale nie so zalepenými očami… Aby keď raz príde niekto, kto nemá oči zalepené a všetko to uvidí, tak aby bol ready! Uznávam, že pri Košiciach som sa nechal uniesť trochu viac… možno to neskôr presuniem na samostatný článok o Košiciach…

 19. Dana píše:

  Neviem ako to na tej Lysej Hore je …. ide o tip od kolegyne, sama som tam zatiaľ nebola, ale určite pôjdem. Plány určite sú, treba ešte dostatok času a vyhovujúce počasie.

 20. Dana píše:

  Brekovský hrad a Humenský zámok je v zozname, takže si ma potešil, ale predsa len som si ešte spomenula na jeden tip od kolegyne na letný rodinný výlet . Ide o „Rekreačný areál LYSÁ HORA“ – obec Vyšný Kazimír – kúpanie v prírodnom jazere (aj malý tobogan pre detičky), vraj aj prijateľné obedové menu v tamojšej „kolibe „. Problém je vraj s parkovacími miestami …. vyhráva ten, kto príde o niečo skôr.

  • Julius Szabo píše:

   Aj tento tip vyzerá dobre, pôjdeme čeknúť 🙂 Teraz už majú zatvorené? Vidím, že tam okolo sú aj pekné turistické chodníčky… Taký okruh by nebolo zle spraviť: https://en.mapy.cz/s/2905n

  • Julius Szabo píše:

   Ahoj Danka, dík za perfektný tip! Dnes sme boli v Rekreačnom areáli Lysá hora a musím uznať, že to bola fakt nádhera! Voda teplá, nádherná, to prostredie super, dokonca sme náhodou mali aj folklórne vystúpenie v amfiteátri. Jedlo výborné, super ihriská a múzeá 🙂 Boli sme unesení! A určite ešte prídeme!

 21. Dana píše:

  Super stránka … dal si mi veľa tipov na lokality, ktoré som ešte nestihla pozrieť. Ja tiež odporúčam Brekovský hrad (malá obec Brekov medzi mestami Strážske a Humenné), ktorý sa momentálne rekonštruuje, ale je voľne prístupný a tiež kaštieľ v strede Humenného (t.č. sídlo Vihorlatského múzea) – po rekonštrukcii.

  • Julius Szabo píše:

   Díky Danka za pekný koment, teraz viem, že moja snaha nebola zbytočná! 🙂 Tipy slúžia aj mne a rodinke, aby sme vedeli plánovať víkendy a zájsť tam kde sme ešte neboli, resp. kde sa nám páčilo… Ten kaštieľ v Humennom som zaregistroval, zatiaľ sme tam neboli ale už sme sa chystali, podľa fotiek je fakt pekný. Ale o Brekovskom hrade som nikdy nič nepočul… až sa hanbím, ale aj preto mám túto stránku, aby som spoznal čo najviac miest nielen u nás. Obe miesta pridám čo najskôr, ak máš ešte nejaké ďalšie tipy sem s nimi, vyzeráš, že by si ešte o niečom mohla vedieť… 🙂

  • Julius Szabo píše:

   Hotovo, Humenský zámok aj Brekovský hrad už sú na prestížnom zozname 115 tipov na najkrajšie miesta Východného Slovenska! 🙂 Ďakujem!

   • Lucia píše:

    Keď budete v Humennom, môžete vybehnut (šli sme z detmi hodinku) na Hrad Jasenov.Auto zaparkujete na parkovisku pod kopcom. Nádherný výhľad a objavili pod hradom aj jaskyňu.
    Hrad Čičva cestou z Vranova nad Topľou na Domašu (jedna cesta je od hlavnej cety, druha kratšia menej náročná za dedinou Podčičva).Medzi Hanušovcami nad Topľou a Podlipníkmi je Hrádok Medzianky(veľa tam toho neostalo,ale krásny výhľad).V okolí Prešova odporúčam Hrad Šebeš v obci Podhradík (tiež len pár kamenov,ale krásny vyhlad na Šarišský a Kapušiansky hrad a pri troche šťastia aj Vysoké Tatry). Snažíme sa chodiť z deckami kam sa dá

    • Julius Szabo píše:

     Paráda, Lucka, super tipy! Ďakujeme! Určite ich pridám na zoznam. Kebyže si ešte mala fotky, pošli. O týchto miestach som vôbec netušil ale pôjdeme ich s deťmi určite pozrieť!

 22. Lucia píše:

  Perfektne, ani som nevedela, ze tolko miest na vychode sa da pozriet ☺

 23. Roman píše:

  Super stranka, dakujem.

 24. Richard Novotný píše:

  Ja chcem viac TOBOGÁŇOV

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.