Kam na výlet – Východné Slovensko! 180 tipov na najkrajšie miesta Východného Slovenska!

Šikľavá skala, Východné Slovensko

81. Slovenské opálové bane

Necelých 30km od Prešova a rovnako ďaleko od Košíc sa môžte vydať po stopách opálu do Slovenských opálových baní, ktoré boli po stáročia známe nielen u nás ale na celom svete. My sme využili zľavový kupón zo zľavomatu a vyrazili sme sa pozrieť ako a kde sa ťažil opál.

Východné Slovensko čarovné hrdé, mám ho rád! :)

A nezabudnite dať lajk a prihlásiť na odber ďalších našich videí! :)

Perfektná sprievodkyňa s pravým prešovským prízvukom (ktorý sa len tak naučiť nedá) vás prevedie jedným zo 17 poschodí bane, prejdete sa aj 30 metrov dlhou chodbou v úplnej tme (bude to 30 nekonečných metrov – ukážka pravej tmy v našich jaskyniach je oproti tomu nič!) Základný okruh nie je vôbec náročný, bez prevýšenia, vhodný aj pre deti, ale je tu aj možnosť stráviť v bani aj celý deň kedy sa už dostanete aj do ďalších jej častí. Treba sa tu ale lepšie obliecť, v bani je len okolo 6°C – v lete ideálne miesto na schladenie sa.

Slovenskými opálmi sa parádila celá Napoleonova rodina (a nielen tá), dnes ho obdivujú v múzeách v zahraničí. Slovenské opálové bane sa nachádzajú medzi Zlatou baňou a Červenicou v Slanských vrchoch, takže až budete tu, a budete sa chcieť po prehliadke baní naopak zahriať, skúste vystúpiť aj na už spomenutú Šimonku – najvyšší vrch Slanských vrchov! Mapa: https://en.mapy.cz/s/30qhY

Slovenské opálové bane, Kam na výlet Východné Slovensko 2

Slovenské opálové bane, Kam na výlet Východné Slovensko 2

82. Sabinov

Poznáte miesto, kde sa natáčal 1. československý film, ktorý bol ocenený Oscarom? Určite ho poznáte! Obchod na Korze tu stojí dodnes a nielen on. Je tu množstvo ďalších zaujímavých miest a pamiatok.

Keďže je neďaleko Prešova, isto vám neunikne, že sa jedná o akúsi zmenšeninu tohto mesta… Malý Prešov s kedysi veľmi krutou vojenskou basou, ktorou gumy strašili ešte aj mňa, keď som bol v roku 2000 na vojne… Áno, je to Sabinov!

Obchod na Korze, Sabinov, Kam na výlet, Východné Slovensko

Obchod na Korze, Sabinov, Kam na výlet, Východné Slovensko

83. Drienica

V lete pekné prechádzky, v zime parádna lyžovačka. Neďaleko od Prešova sa nachádza rekreačné centrum Drienica, kde sa všetci Prešovčania (a nielen tí) chodia rekreovať. Drienica je súčasťou Čergovských vrchov, ktoré ponúkajú nádherné výhľady!

Nad Drienicou je vrch Lysá vysoký 1068 metrov a z neho sa dá rôznymi smermi zlyžovať, alebo sa len tak vydať na ďalšie vrchy rôznymi turistickými chodníčkami, ktoré sem vedú. Mapa: https://en.mapy.cz/s/pafevuzeho

Drienica, Východné Slovensko
Drienica, Východné Slovensko

84. Vrch Lysá (1068m)

Výhľadový vrch Lysá ponúka nádherné výhľady do široka – ďaleka, samozrejme na Vysoké Tatry, ďalšie vrchy Čergovského pohoria ale v podstate na všetky pohoria na východe Slovenska. Dá sa sem dostať z viacerých miest ale takým najznámejším a najkratším miestom je rekreačné stredisko Drienica.

Pod vrchom Lysá prechádzate cez Sedlo Besná (945 m), kde sa dá najesť, či niečo vypiť ale sa aj ubytovať a to v Horskej chate Šport.

Lysá, Čergov, Prešovský kraj

Lysá, Čergov, Prešovský kraj

85. Miniskanzen drevených kostolíkov Ľutina

Tak tu nám spadla sánka. Našli sme pár fotiek o mini kópiách slovenských drevených kostolov v Ľutine a tak sme sa sem vybrali. No naživo to bolo tak nádherné, že ani 100 fotiek vám tento zážitok nepriblíži!

Už pri vstupe do obce vám bude jasné, že je iná, než na aké ste na východnom Slovensku zvyknutí. Krásne upravená, ihriská, trávničky, je kde zaparkovať. A ako cirkevne dosť neznalí nám až neskôr došlo, že sa jedná o najväčšie pútnicke miesto gréckokatolíkov.

Mini skanzen drevených kostolíkov Ľutina, Východné Slovensko
Mini skanzen drevených kostolíkov Ľutina, Východné Slovensko

86. Vrch Minčol

Najvyšší vrch pohoria Čergov nie je Čergov (1049m) ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať, ale je to vrch Minčol (1157m). Vedie sem veľa turistických cestičiek, takže si stačí vybrať tú správnu (ideálne však všetky).

Dávajte ale pozor ak zídete zo značeného chodníka. Les je tu tak hustý, že sa môžte dostať na miesto odkiaľ už nebudete môcť pokračovať a budete sa musieť vrátiť. Tak ako my!

Minčol, Čergovské vrchy, Východné Slovensko
Minčol, Čergovské vrchy, Východné Slovensko

87. Skanzen vo Svidníku

V skanzene vo Svidníku sa zoznámite s ukrajinsko-rusínskou kultúrou. Objavte typické drevenice, ktoré sa v tomto regióne pred 100 rokmi stavali, sú rozmiestnené na 10 hektároch a obsahuje rôzne expozície, ktoré sa tu pravidelne obmieňajú, takže môžte prísť aj viackrát, vždy to bude iné!

Skanzen Svidník, kam na výlet Východné Slovensko
Skanzen Svidník, Východné Slovensko (fotka je ilustračná, pochádza zo Skanzenu v Bardejovských kúpeľoch)

88. Kaštieľ Betliar

Jeden z najkrajších a najzachovalejších kaštieľov na Slovensku. Kaštieľ Betliar sa nachádza neďaleko od Rožňavy smerom na Dobšinú v malej rovnomennej obci. Je jediným u nás, v ktorom sa zachoval pôvodný nábytok, zbierky a zariadenie.

Má krásny a veľký park, v ktorom môžte tráviť celé hodiny a aj prehliadka kaštieľa je veľmi zaujímavá. V krásne zdobenom interiéri sa presuniete o sto a viac rokov dozadu a dozviete sa ako sa tu žilo rodine Andrássyových.

Kaštieľ Betliar, Východné Slovensko
Kaštieľ Betliar, Východné Slovensko

89. Hrad Krásna Hôrka

Žiaľ aj náš najkrajší a najzachovalejší hrad sa podarilo pred pár rokmi vypáliť a tak je od roku 2012 stále zatvorený. Najnovší predpokladaný termín otvorenia je rok 2023.

K hradu sa ale stále dá dostať, vedie okolo neho žltá turistická značka a pri trochu pozornosti sa dá aj prejsť celý dookola. Odtiaľ sú krásne výhľady do okolia. Pred hradom je delo a kaplnka. Asi najznámejšou akciou, ktorá sa tu stále každoročne koná sú Krásnohorské hradné hry. Mapa: https://en.mapy.cz/s/hupafabena

Zrúcanina hradu Krásna Hôrka, Východné Slovensko
Zrúcanina hradu Krásna Hôrka, Východné Slovensko / Jozef Kotulič

90. Mauzóleum Františky a Dionýza Andrássyovcov

Túto secesnú pamiatku dokončenú v roku 1904 som roky míňal keď som okolo nej autom prechádzal na služobné cesty, ale vždy som sa chcel zastaviť.

Nakoniec sa mi to podarilo v roku 2016. A bolo to šťastie, lebo je tam naozaj pekne! Pustili nás aj dnu a mali sme k tomu aj krátky ale informatívny výklad.

Mauzóleum Krásnohorské podhradie, Východné Slovensko
Mauzóleum Krásnohorské podhradie, kam na výlet Východné Slovensko

91. Turniansky hrad

Turniansky hrad má trošku smolu v tom, že sa nachádza medzi Zádielskou tiesňavou a Hájskymi vodopádmi. Obidve miesta sú nádherné a tak na nejakú zrúcaninu na kopci väčšinou už neostane čas.

Ak ale máte toho času trochu viac, zájdite aj sem. Z oboch spomínaných miest sem vedie turistický chodník a odmenou vám bude panoramatický výhľad z múrov, ktoré tu stáli už v 14. storočí.

Chodník od Turne sem vedie po starej stredovekej ceste, ktorá bola vytesaná do skaly aby sa k hradu dalo dostať aj vozom. Po vozoch tam stále sú vyjazdené koľaje, cesta je to naozaj veľmi zaujímavá! Ak sem prídete autom, pod hradom je veľké parkovisko (pri reštaurácii kde varia dobré maďarské špeciality, ktoré po túre treba ochutnať!). Mapa: https://en.mapy.cz/s/2UDjN

Turniansky hrad, Východné Slovensko
Turniansky hrad, kam na výlet Východné Slovensko

92. Hrad Slanec

Ako po väčšine slovenských hradoch, aj po hrade Slanec tu ostali len ruiny, o ktoré sa dlho nikto nestaral. Našťastie vzniklo Občianske združenie Zachráňme hrad Slanec a to sa snaží o jeho renováciu, už celých 6 rokov. Príďte ich podporiť, nech vedia, že to nerobia zbytočne (oni to vedia, ale môžu mať ešte väčšiu motiváciu).

V okolí hradu je niekoľko lesných cestičiek, po ktorých sa môžte vydať a jedna dokonca značená. Z hradu je krásny výhľad na východ, tak je dobre tu byť už pred východom slnka!

Hrad Slanec, Východné Slovensko
Hrad Slanec, kam na výlet Východné Slovensko

93. Ruská Bystrá, Inovce – drevené kostolíky

Väčšina drevených kostolíkov je v Prešovskom kraji, no zopár ich nájdete aj v Košickom, a to v Ruskej Bystrej a v Inovciach. Jeden je aj v Košiciach vo Východoslovenskom múzeu.

Ten v Ruskej Bystrej je dokonca zapísaný na zozname UNESCO ako jeden z našich 26 UNESCO miest na Slovensku. Viac o UNESCO miestach nájdete tu: Slovenské pamiatky UNESCO – 26 miest, ktoré by mal navštíviť každý Slovák!

Drevený kostolík Ruská Bystrá, Východné Slovensko
Drevený kostolík Ruská Bystrá, kam na výlet Východné Slovensko

94. Beňatina

Neďaleko od Ruskej Bystrej a na ceste k ďalšiemu kostolíku v Inovciach sa určite musíte zastaviť v bývalom lome, ktorý po skončení ťažby zaplavila voda a od tej chvíle má Košický región aj malé Plitvické jazerá.

Nie sú tu síce vodopády, ale tyrkysová voda, určite pekne teplá ako zvykne v lomoch byť. Dá sa tu aj okúpať ale len na vlastnú zodpovednosť (niežeby ste sa niekde inde mohli kúpať na zodpovednosť niekoho iného…).

Beňatina, Košice region, Slovakia
Beňatina, Košice region, kam na výlet Východné Slovensko

95. Štítnik

Štítnik je nenápadná dedinka, no stojí za zastavenie. Je tu zrúcanina vodného hradu a starý gotický kostol, v ktorom môžte vidieť najstarší organ na Slovensku. Pred kostolom sa ešte nachádza historická kašna.

Kostol Štítnik, Východné Slovensko
Kostol Štítnik, kam na výlet Východné Slovensko

96. Rožňava

Aj Rožňava má krásne centrum mesta. Je pekne obklopená lesmi a kopcami Slovenského krasu a na skok je odtiaľ nielen k jaskyniam, ale napríklad aj do kaštieľa Betliar , do Štítnika, do Slovenského raja, či Nízkych Tatier alebo dokonca aj na Muráň.

Je tu po okolí toľko, že aj týždňová dovolenka v Rožňave by bola krátka. Zájdite aj do Slavošovského tunela, na hrad Krásna hôrka (stále v rekonštrukcii), do obce Lúčka za stredovekým kostolíkom, alebo kľudne aj do Maďarska. Odtiaľ je všetko blízko!

Rožňava, Východné Slovensko

Rožňava, Východné Slovensko

97. Kaštieľ, mauzóleum a park v Trebišove

Dokonca aj také nenápadné mestečko ako je Trebišov má čo turistom ponúknuť. Pekný historický francúzsky park s jazierkami a fontánkami v okolí zrúcaniny vodného hradu Parič z 12.-13. storočia, neskorobarokový zámok z 18. storočia, ktorý dnes slúži ako Vlastivedné múzeum, alebo nádherné mauzóleum grófa Júliusa Andrássyho z 19. storočia.

Mauzóleum a park v Trebišove, Východné Slovensko
Mauzóleum a park v Trebišove, kam na výlet Východné Slovensko

Nebojte sa, to nie je koniec! Ale začiatok!!!
Kliknite sem na ďalšie tipy na východnom Slovensku!!! >>>

Julius Szabo

Tak som sa po čase (8 rokov) vrátil s5 na Slovensko a pre moju lepšiu orientáciu v teréne som si vytvoril túto stránku. Snáď pomôže aj vám lepšie sa zorientovať. Ak chcete viac tipov, mám aj web govisity.com ;)

Môže sa Vám ešte páčiť...

67 komentárov

 1. Lucia píše:

  Ahoj, uz som ti davala tip na Drevenik. Koncom leta sme boli na Dukle. Je tam pamatny cintorin a ked prejdes lesom, da sa ist pozriet na vyhliadkovu vezu. No kedze sme namali ruska, hore sme nemohli. Tiez cestou tam su vidiet od cesty dela, tanky, lietadlo, aj k bunkrom sa da ist. Mozem ti na mail poslat nejake fotky pre inspiraciu. Mojmu synovi sa tento vylet pacil 🙂

 2. Maja píše:

  Ahoj,
  paradna stranka, klobuk dolu.
  V tychto pokoronovych casoch asi ako vacsina Slovakov planujeme tento rok okruh Slovenskom, takze sa urcite inspirujeme 🙂
  Za nas odporucam Liptovsky Jan – mala dedinka, treba vidiet a hlavne vyskusat prirodne „kupalisko“ Kada a Stanisovsku jaskynu. Plus vylety – tury do okolia, smer Stanisovska dolina su bunkre a vrak ruskeho lietadla. Osobne sme nevideli, zacalo nam prsat. Ale aspon sa tam mame preco vratit.

  • Julius Szabo píše:

   Ďakujem, Majka, za pekné hodnotenie 🙂 Liptovský Ján bol nádherný, zatiaľ sme tam boli len raz a to už je pár rokov, ale bolo tam fakt nádherne a určite radi ešte prídeme a potom zas… Aj tie kaštiele tam sú neskutočné. Stanišovskú dolinu prejdeme, dík za tip, toto som vôbec nevedel… Do kadi som sa nevošiel, musím si nabudúce privstať 🙂

 3. Jana píše:

  Pridávam tipy na turistiku – Smrekovica, najvyšší vrch pohoria Branisko, my sme si spravili veľmi peknú okružnú trasu z Vyšného Slavkova a Vysoké Skalky, najvyšší vrch Pienin, vystúpili sme zo Stráňavského sedla. Najbližšie máme v pláne turistiku na Bachureň.

  • Julius Szabo píše:

   Smrekovicu vychvaľuje kolega odkedy tam pred pár rokmi bol. Teraz cez víkend o nej aj dávali niečo v telke, aj o Vyšnom Slavkove! A Pienin som sa zatiaľ vôbec nedotkol… 🙁 Treba konečne vyraziť! 🙂 Dík za tipy, sú perfektné, ako vždy!

 4. Mária Gajdošová píše:

  Super zoznam, možno ešte ZOO v Stropkove, obec Tokajík, Solivarské múzeum v Prešove, RO Sigord, to je čo mi práve napadlo, ale určite je ešte veľa nádherných zákutí nášho krásneho Východného Slovenska

  • Julius Szabo píše:

   Mmmm, pekné tipy! Tieto tu ešte tuším nikto nenavrhol. Do solivaru sa chystám už roky, snáď toto leto to už výjde, Sigord poznám, pár krát som tam stanoval (len už to bolo dávno), za pridanie stojí aj s kúpaliskom, či v zime veľkým prírodným klziskom alebo možnosťami turistiky po okolí. A aj zoo a Tokajík, ešte máte nejaké ďalšie tipy? 🙂

 5. Ali píše:

  Dobry den, super tipy na vylety nakolko v auguste ideme na dovcu do starej lesnej… Uz len nejak zistit ktora trasa je ako narocna… Nakolko ideme aj s 2r dietatom ktore sa nenosi 😊 ale pred necelym rokom chodnik v bachledke dala ako pani (vtedy este lanovka nepremavala) dakujem urcite sa inspirujeme 😉

  • Julius Szabo píše:

   Jaaaj, tak zo Starej Lesnej to je kúsok k starej dobrej detskej klasike – Múzeu TANAPu, teraz je dobrá už aj botanická záhrada (kúsok od múzea). Hrebienok, ak máte kočiar tak aj Popradské pleso zo zastávky električky Popradské pleso 🙂 Ale aj prechádzka po Tatranskej Lomnici je super – hlavne tie parky, nás prekvapila, vždy bola Lomnica pre nás len taká východzia destinácia, alebo konečná, nikdy sme si ju poriadne nepozreli ale v júni sme tam strávili 3 pekné dni (ani sme sa z nej kvôli deťom nepohli ale ani sme neľutovali :)). Hotel Titris v Lomnici má dobré bazéniky aj s výrivkami a spŕškami, aj za relatívne ešte normálnu cenu (len zvykne byť plno). A okolo Starej Lesnej je veľa cyklocestičiek, ktoré sa určite dajú zvládnuť aj pešo. Určite z nich bude pekný výhľad na Tatry 🙂 Šiel by som hneď 🙂

   • Ali píše:

    Super dakujem krasne urcite sa niecim inspirujeme… 😊 Ono clovek by najradsej siel vsade, ale s drobcom si to treba 2x rozmysliet ze kedy a kam… 🤗 tak dakujem este raz za overene tipy… A tie ostatne krasne miesta pozrieme neskor ved podrastie

 6. Mojmír Kříž píše:

  Když jsem byl mladý, moc rád jsem jezdil na vandry na Slovensko, hlavně na východ. Měl jsem v Humenném kamaráda a prolezli jsme, co se dalo. Teď už mi zbývá akorát uspořádávat svou sbírku pohlednic a všelijakých obrázků a vzpomínat.

  • Julius Szabo píše:

   Keď som žil 8 rokov v Čechách, zistil som, že Češi boli na viacerých miestach na Slovensku ako ja 🙂 Odkedy som sa vrátil chodím po celom okolí, aby som sa nemusel zase hanbiť keď raz budem musieť opäť žiť v Čechách 🙂 Prajem pekné spomínanie!

 7. Monika píše:

  Veľmi pekne spracovaný zoznam 🙂 Aktuálne hľadám zaujímavé tipy na výlety s deťmi, nakoľko starší syn je už vo veku, kedy zvládne aj náročnejšie vychádzky, a mladší sa spokojne nosí v nosiči, a toto je pre nás naozaj výborná pomôcka. Niečo zo zoznamu sme už prešli, práve včera to bola Dukla a skanzen vo Svidníku, minule jazero Blajzloch v Slovenskom raji (to ti v zozname chýba :-), predtým Šarišský hrad a Solivar v Prešove. Ale po tomto článku rýchlo pripínam ďalšie vlajočky do mapy, kam sa musíme vybrať. Ďakujem a teším sa na nové články. Monika

  • Julius Szabo píše:

   Ďakujem! Hej, veľa miest tam ešte chýba. 🙁 Blajzloch je dobrý tip! Nejak mi to jazierko ušlo, ešte je tam Klauzy. Ja som dnes chcel vybehnúť na Šarišský hrad, ale keď som pod hradom zistil, že je tam Filmová noc, tak som si to rozmyslel. 🙂 Skanzen bol dobrý? Skanzeny máme radi, len z Košíc sú všetky dosť ďaleko… 🙁

 8. Martina píše:

  Žijem v KE už dlhé roky. Vy ste ich opísali ako keby sme boli odpad a pritom to tak nieje. Ste zakomplexovaný??? Prečo ste tam nespomenuli všetky pamiatky a zákutia, ktoré sa oplatí navštíviť?

 9. Perfektny zoznam! Na vacsine som bola, ale stale su miesta, kde sa este len chystam 🙂

 10. Jan píše:

  Nevidim tu zrucaninu hradu Jasenov,okres Humenne.

 11. Dávid píše:

  Gelnica, Smolník, Pačanský kopec, Úhorná, Kúpele Štós,…

  • Julius Szabo píše:

   Dobré tipy! Len tam musíme najprv niekedy zájsť… Gelnica je pekná, aj okolie a bane. Kúpele už tu tiež niekto odporúčal, Úhornú trochu poznám (to jazierko) ale čo v Smolníku a na Pačanskom kopci? Napíš viac nech vieme… 🙂

  • Julius Szabo píše:

   Díky za tipy, v nedeľu sme vyskúšali Kúpele Štós, rusínsky kostol v Smolníku, aj jazero Úhorná 🙂

 12. Janka Jaššová píše:

  Prebehla som to celé, lebo zháňam tipy na výlety pre deti z tábora. Všade sme boli :). Pridávam tip na pekný výlet z okolia Hrušova na planinu Agtelek, cez štátnu hranicu do zaniknutej goralskej dediny Derenk na maďarskej strane planiny. Nachádza sa tak zhruba 1,5 kilometra za hranicami a o kúsok ďalej zrúcanina hradu Sádvár z 13. st. Väčšinou tam nestretnete nikoho, ak netrafíte práve jediný deň v roku, kedy sa tam robí stretnutie potomkov Goralov, ktorí kedysi žili v Derenku. Príjemnú prechádzku prajem.

 13. Jana píše:

  Ahoj, ďakujem za skvelé tipy, máme ešte čo doháňať, hlavne na juhu východného Slovenska. Pridávam niekoľko tipov v mojom blízkom okolí. 1. Kamenický hrad, ruina hradu nad obcou Kamenica, viditeľný aj z hlavnej cesty smerom na Starú Ľubovňu. Je prístupný z obce Kamenica a z druhej strany z obce Potoky, odkiaľ vedie aj chodník na Čergovský Minčol. V Kamenici môžete navštíviť rodinnú farmu a v kolibe ochutnať výrobky z ovčieho mlieka. 2.Zrúcanina hradu Plaveč, priamo nad hlavnou cestou v smere do SL. K hradu sa dostanete priamo autom. 3. Zrúcanina Hanigovského ( Nového) hradu, prístupného z obce Hanigovce, alebo z obce Ľutina, kde sa nachádza miniskanzen drevených kostolíkov. Z Ľutiny je to cca hodinka chôdze, striedavo lúkami a lesom.
  My máme najbližšie v „hľadáčiku“ návštevu NKP Solivar pri Prešove, horu Zvir pri Litmanovej a zrúcaninu Holumnického hradu.

  • Julius Szabo píše:

   Ahoj, dík za tipy! Všetky ich sem pridám, Plaveč poznám, ostatné vôbec… Ale sú parádne! Práve pozerám na 2 ďalšie miesta, ktoré nemám v zozname a jedno kde som ešte nebol. Všetky 3 sa dajú pozrieť jedným šupom:
   1. Kaštieľ Vécseyovcov – Streda nad Bodrogom
   2. hrad Veľký Kamenec – ten vyzerá fakt dobre
   3. Kaštieľ Borša (ten tu už je)
   A ešte hneď za hranicami v obci Pácin – Mágocsy-kastély. Tiež vyzerá pekne 🙂

   Ešte máme kam ísť 🙂

   • Jana píše:

    Vďaka za ďalšie tipy, ukladám. Ja by som ešte k Duk. priesmyku doplnila vyhliadkovú vežu na Dukle, prípadne za zmienku stojí aj letné prírodné kúpalisko v Nižnej Polianke, smerom na Bardejov. Vyskúšané nemáme, vracali sme sa už pomerne neskoro. Alebo rekreačnú oblasť, neďaleko Prešova, Sigord s letným kúpaliskom. Je to smerom k opálovým baniam. A ešte k Zbojníckemu hradu. Sú tam iba pozostatky múru, asi na dvoch miestach, v lete to možno lepšie vidno, podobne je to aj na Lipoveckom hrade.
    Teším sa ďalšie tipy.

 14. Lucia píše:

  Ahoj, cez vikend sme boli na zaujimavom mieste nedaleko spisskeho hradu. Je to Drevenik. Krasne miesto, vidiet odtial aj hrad. Je to pri Zehre, Hodkovciach, ktore tu mas spomenute. Da sa zaparkovat aj na parkovisku pri hrade. Vidiet odtial aj Sobotisko, ale tam sme neboli. Skus si to pozriet, popripade navstivit 😉

  • Julius Szabo píše:

   Ahoj Lucia, ten Dreveník som nedávno videl niekde v nejakej upútavke, a čumel som jak puk, netušil som, že tu niečo také máme (a to aktívne vyhľadávam všetky zaujímavé miesta hlavne na východe). Určite tam niekedy zájdeme, najradšej hneď zajtra… keby sa dalo… 🙂 Dám to hneď do mapy, vyzerá to perfektne! Dík za tip!

   • Lucia píše:

    Ano, velmi pekne tam bolo. Ale… najvacsi gol…. moj muzicek 😂 vosli sme do Kamenneho raja, presli, pofotili, pokochali sa tou krasou naokolo a vysli sme opat pri tabulkach, kadial sme vosli. Hovorim mu, ze este Peklo by tu malo byt. Presviedcal ma, ze nie. Vytiahla som mobil, zapla data, ukazala mu mapku a hovori, ze to je vsetko a vsetko sme presli, ine tam nie je. Tak sme sadli do auta a vybrali sa domov. Po chvilke sa otocim a tam skaly dalsie…. takze to Peklo tam predsa len bolo. Cuduj sa svetu 😤 Skoro ma piclo, ale ten moj muz ma tak domotal, ze som mu uverila, och… 🤔 ale uz sa mu nechcelo vracat naspat. Tak dufam, ze si to este zopakujeme a pozrieme pre zmenu Peklo 😉

 15. Slavka píše:

  Zdravim, dakujem za mnozstvo tipov, uzasna stranka, parada, tesim sa, ze som ju nasla. My s manzelom este odporucame : HUSITSKY KOSTOLIK V LUCKE, TURZOVSKE JAZERO, HRAD A EUROPSKY PARK VELKY KAMENEC, KUPELE STOS a RANC SUGOV. Hned zajtra pojdeme na vylet, no este neviem kam presne, no istotne to bude nieco z Vasho zoznamu. Dakujem 🙂

  • Julius Szabo píše:

   Ahoj Slávka, díky za pozitívny komentár, taký vždy veľmi poteší! 🙂 O tom husitskom kostolíku som ešte nepočul, vyzerá parádne! Musíme tam zájsť. Ešte som v tej časti nikdy nebol, ale viem, že sú tam pekne schované dedinky… V Turzove som bol pred x rokmi v tábore, potom už som sa tam nikdy nedostal. Nie som si 100%-ne istý, či to bolo tam pri jazierku ale asi áno. V poslednom čase som o tom dosť čítal, že to kúpil súkromník a že to chátra a že by sa tam nemalo chodiť… a každý rok prechádzam okolo počas Magnezitárskej 60tky a myslím na to stále… ale zastavím sa tam najneskôr v máji počas ďalšej 60tky. 🙂 Navštíviť Veľký Kamenec u nás nikdy nebolo v pláne, ale už je! 🙂 V Štóse som raz bol na chate, ale už to bolo veľmi dávno, pôjdeme zas. Teraz na jeseň tam bude isto pekne! Kam presne tam chodíte? Len tak sa prejsť okolo kúpeľov? Na Šugov chodia sestrine deti do tábora, už sme sa tam aj my chystali, len sme zatiaľ nedošli. Každopádne ďakujem za supertipy! Určite ich všetky pridám do článku! Najradšej by som hneď zajtra na všetky tie miesta šiel. 🙂 Máš ešte nejaké tipy…? 🙂

   • Slavka píše:

    konkretne tie moje tipy urcite niesu celodennym vyletom, nejde o ziadnu turistiku, skor o peknu sceneriu, bud si tieto vyletiky davam ako zastavku na ceste domov z nejakej dovolenky, alebo si pospajam dvoje troje miesta, alebo ak clovek nema cely den volna a chce niekam aspon na hodku / dve vypadnut, tak je to fajn tip – pisem to len, aby ste potom s rodinkou neboli sklamani.

    Ano – Turzov, dost schatrany, ked sme tam boli s manzelom, nestretli sme tam ani nohu, no napriek tomu, pre mna to bolo romanticke, sedeli sme s manzelom pri jazere a sledovali odraz slnka vo vode . . . pre deti urcite nic moc

    Sugov je pekny, aj sme sa clnkovali na jazierku, na nete som nasla kontakt na pani, ktora ma dva clnky a prenajima ich – uplne zdarma, co ma dost zaskocilo, bolo to velmi mile – neviem ci to este stale plati, takze opat to bolo romanticke, no toto by si uz vychutnali i deti

    Velky Kamenec – je zrucanina, pekne miesto, pacilo sa nam, aj pre deti je to vhodne

    Stos – nadherny, prechadzame sa len po kupeloch, je to zaujimave miesto pre vsetky vekove kategorie

    a husitsky kostolik v Lucke je krasny, ten by sa mal pacit i detom

    nemam ziaden dalsi tip z vychodneho slovenska, vsetko co som doteraz navstivila, si menoval vo svojom clanku

    poslednu dobu sa zameriavam na rozhladne a vyhliadkove veze, takze po tych teraz idem 🙂
    naposledy ( pred tyzdnom ) sme navstivili najstarsiu rozhladnu na Slovensku, postavenu v roku 1564 – Vartovku, no to nieje ani nahodou na vychodnom Slovensku 🙂

    Rada sa budem k Tvojmu webu vracat a sledovat Tvoje dalsie tipy a clanky, nielen co sa Slovenska tyka.

    Dakujem este raz a nech sa dari

    👍👍👍

  • Julius Szabo píše:

   Tak sme si v nedeľu prešli Kúpele Štós, je to fakt nádhera, nechápem, že sme tam boli po 1. krát 🙂 Rusínsky kostol v Smolníku, aj jazero Úhorná a skončili sme pri husitskom kostolíku v Lúčke 🙂 Tiež nádhera. Taký mám pocit, že v tej doline okolo Lúčky je toho ešte viac schovaného. Zatiaľ sme vynechali Ranč Šugov a Hámor Medzev bol zatvorený, takže ešte prídeme! 🙂

 16. JKrajnak píše:

  Ahoj, pri fotkách Belianskych Tatier hovoríš len o Ždiarskej vidle. Ako je zrejmé, na fotkách sú dva vrcholy. Vľavo je Ždiarska vidla a vpravo je Havran, jej (o desať metrov vyšší) materský vrchol. Treba dopísať, nech sa chudák Havran neurazí 😉

  • Julius Szabo píše:

   Ahoj, jasné, už som si to všimol minule, popis pochádza ešte z čias, keď som bol menej znalý 🙂 a myslel som, že vidla musí mať aspoň dva vrcholy. Už ale dobre viem, že ten druhý je Havran! Idem prepísať, dík!

 17. Martin Koška píše:

  Dobry den,

  ako majitel CK orientovanej na Slovensko vitam vsetky pozitivne informacie o zaujimavych miestach, ktore
  mozne navstivit. Radi vodime klientov na zaujimave a menej zname miesta, napriklad moznost plavby Tokaj-Madarsko je super.

  Dakujem.

  • Julius Szabo píše:

   Díky Martin za komentár, robíte túry v peknej krajine! 🙂 Nech sa vám darí! Do článku z času na čas pridávam niečo zaujímavé, tak sa občas vráť pozrieť, čo je nové! 🙂

 18. Libuša píše:

  Július Szabo, môzem vedieť, keď to má byť stránka s tipmi na príjemne strávený čas, prečo si písal to o Košiciach? Začala som čítať túto stránku v domnení, že sa dozviem o nejakých príjemných tipoch na výlety po východnom Slovensku a v okolí Košíc, či rovno v nich (aj keď som sa tu narodila a žijem tu, veľa pekných miest, kam by som mohla ísť a niečo nové sa dozvedieť, nepoznám)….a v tomto článku si prečítam o Košiciach samé vymyslené a sprosté kydy. Žiadny tip na zaujímavé pekné miesto, kam by sa dalo ísť…či už pre domáceho, alebo turistu. Vďaka!
  Tento článok má byť akože naozaj na seriózne tipy na výlety, alebo len ako tzv. „vtipná“ paródia?…pretože pri iných mestách, či miestach sa mi to zdalo celkom seriózne.

  • Julius Szabo píše:

   Ahoj Libuša, v článkoch sú tipy a pri tých tipoch aj moje postrehy. Tým, že som v Košiciach prežil väčšiu časť svojho života, tak tých postrehov je tu najviac… Nejaký čas som žil aj na Sicílii, tak trochu prirovnávam.

   Keď som v mafiánskych 90tych rokoch na sídlisku stával večer čo večer pod bránou, naozaj bol najväčší šrac ten, ktorý vyšiel vonku v značkových teplákoch.

   Ako šofér, ktorý veľa najazdil po celom Slovensku a Čechách môžem potvrdiť, že na východnom Slovensku (čo vraví veľa ľudí) sa jazdí najhoršie. A vyvrcholenie je práve v Košiciach. SUVečka tu prechádzajú z pruhu do pruhu bez smerovky ale aj pri odbočovaní sa tým vodiči veľmi nezaťažujú.

   Ak sa v Prahe postavíte k priechodu, auto okamžite zastane a dá vám prednosť, ak v Košiciach, pekne sa tam nastojíte než vám nejaké 20te auto zastaví. Ja jazdím vždy predpisovo a príde mi, že všetkým na ceste zavadziam, bežne ma tam kde je 90tka auto obehne kľudne aj 130tkou, tam kde je 50tka tam už sa cítim, že by ma autá za mnou najradšej zvalcovali. Na prechodoch so semaformi stojím každý deň a pravidelne niekto ešte rýchlo prejde na červenú aj keď chodci už majú zelenú. Na Sicílii som mal príležitosť sa povoziť autom, ktoré riadil domáci. Cez stopku prešiel stovkou, vkuse trúbil, nadával a nejaké predpisy mu boli ukradnuté. Podobne je to aj u nás. Preto také prirovnania…

   Čo sa odpadu týka, známi je Luník IX kde sa z okien hádže všetko alebo sa aj vykonáva potreba. Ale aj napríklad na jazere kde bývam, mám susedov (slušných, bielych), ktorí kľudne z okna vyhadzujú sáčky s odpadom rovno do potoka, ktorý nám tečie pod oknami. Alebo sáčky od čaju, takže strom, ktorý nám rastie pod oknami je ovešaný jak vianočný stromček. Paprika, šupka z banánu alebo papierik od bonbónika (človek hneď vie, čo majú v sámoške v akcii). Okrem toho preplnené kontajnery, odpad všade kde sa pozriete, stačí sadnúť na bicykel a trochu sa prejsť po okolí centra…

   Píšem to, čo vidím a tak ako to vidím. A vidím to tak, že je to mesto extrémnych kontrastov. Sicília má vraj väčší počet pamiatok ako celé zvyšné Taliansko. Košice sú podľa mňa najkrajšie mesto na Slovensku, ale tak ako na Sicílii, tak aj tu není všechno zlato co se třpytí. 🙂

   No a neživé rybičky nájdete pri nespievajúcej fontánke so znakmi zverokruhu (tam sú Ryby). A v jazere sa naozaj kúpu ľudia aj v zime, a to pravidelne! Možno to vyznelo trochu parodicky ale v každej paródii je kúsok pravdy. 🙂

   A za ďalšie to síce má byť stránka s tipmi na príjemne stráveny čas, ale nie so zalepenými očami… Aby keď raz príde niekto, kto nemá oči zalepené a všetko to uvidí, tak aby bol ready! Uznávam, že pri Košiciach som sa nechal uniesť trochu viac… možno to neskôr presuniem na samostatný článok o Košiciach…

 19. Dana píše:

  Neviem ako to na tej Lysej Hore je …. ide o tip od kolegyne, sama som tam zatiaľ nebola, ale určite pôjdem. Plány určite sú, treba ešte dostatok času a vyhovujúce počasie.

 20. Dana píše:

  Brekovský hrad a Humenský zámok je v zozname, takže si ma potešil, ale predsa len som si ešte spomenula na jeden tip od kolegyne na letný rodinný výlet . Ide o „Rekreačný areál LYSÁ HORA“ – obec Vyšný Kazimír – kúpanie v prírodnom jazere (aj malý tobogan pre detičky), vraj aj prijateľné obedové menu v tamojšej „kolibe „. Problém je vraj s parkovacími miestami …. vyhráva ten, kto príde o niečo skôr.

  • Julius Szabo píše:

   Aj tento tip vyzerá dobre, pôjdeme čeknúť 🙂 Teraz už majú zatvorené? Vidím, že tam okolo sú aj pekné turistické chodníčky… Taký okruh by nebolo zle spraviť: https://en.mapy.cz/s/2905n

  • Julius Szabo píše:

   Ahoj Danka, dík za perfektný tip! Dnes sme boli v Rekreačnom areáli Lysá hora a musím uznať, že to bola fakt nádhera! Voda teplá, nádherná, to prostredie super, dokonca sme náhodou mali aj folklórne vystúpenie v amfiteátri. Jedlo výborné, super ihriská a múzeá 🙂 Boli sme unesení! A určite ešte prídeme!

 21. Dana píše:

  Super stránka … dal si mi veľa tipov na lokality, ktoré som ešte nestihla pozrieť. Ja tiež odporúčam Brekovský hrad (malá obec Brekov medzi mestami Strážske a Humenné), ktorý sa momentálne rekonštruuje, ale je voľne prístupný a tiež kaštieľ v strede Humenného (t.č. sídlo Vihorlatského múzea) – po rekonštrukcii.

  • Julius Szabo píše:

   Díky Danka za pekný koment, teraz viem, že moja snaha nebola zbytočná! 🙂 Tipy slúžia aj mne a rodinke, aby sme vedeli plánovať víkendy a zájsť tam kde sme ešte neboli, resp. kde sa nám páčilo… Ten kaštieľ v Humennom som zaregistroval, zatiaľ sme tam neboli ale už sme sa chystali, podľa fotiek je fakt pekný. Ale o Brekovskom hrade som nikdy nič nepočul… až sa hanbím, ale aj preto mám túto stránku, aby som spoznal čo najviac miest nielen u nás. Obe miesta pridám čo najskôr, ak máš ešte nejaké ďalšie tipy sem s nimi, vyzeráš, že by si ešte o niečom mohla vedieť… 🙂

  • Julius Szabo píše:

   Hotovo, Humenský zámok aj Brekovský hrad už sú na prestížnom zozname 115 tipov na najkrajšie miesta Východného Slovenska! 🙂 Ďakujem!

   • Lucia píše:

    Keď budete v Humennom, môžete vybehnut (šli sme z detmi hodinku) na Hrad Jasenov.Auto zaparkujete na parkovisku pod kopcom. Nádherný výhľad a objavili pod hradom aj jaskyňu.
    Hrad Čičva cestou z Vranova nad Topľou na Domašu (jedna cesta je od hlavnej cety, druha kratšia menej náročná za dedinou Podčičva).Medzi Hanušovcami nad Topľou a Podlipníkmi je Hrádok Medzianky(veľa tam toho neostalo,ale krásny výhľad).V okolí Prešova odporúčam Hrad Šebeš v obci Podhradík (tiež len pár kamenov,ale krásny vyhlad na Šarišský a Kapušiansky hrad a pri troche šťastia aj Vysoké Tatry). Snažíme sa chodiť z deckami kam sa dá

    • Julius Szabo píše:

     Paráda, Lucka, super tipy! Ďakujeme! Určite ich pridám na zoznam. Kebyže si ešte mala fotky, pošli. O týchto miestach som vôbec netušil ale pôjdeme ich s deťmi určite pozrieť!

 22. Lucia píše:

  Perfektne, ani som nevedela, ze tolko miest na vychode sa da pozriet ☺

 23. Roman píše:

  Super stranka, dakujem.

 24. Richard Novotný píše:

  Ja chcem viac TOBOGÁŇOV

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.