Kam na výlet – Východné Slovensko! 181 tipov na najkrajšie miesta Východného Slovenska!

Šikľavá skala, Východné Slovensko

Východné Slovensko čarovné hrdé, mám ho rád! :)

A nezabudnite dať lajk a prihlásiť na odber ďalších našich videí! :)

150. Vyhliadková veža Čerešenka

Pre východné Slovensko dosť netypická stavba v tvare historickej stredovekej veže má nielen turistický ale aj historický význam. Má pripomínať bitku pri Rozhanovciach zo 14. storočia. A tiež ponúka krásne výhľady na Slanské vrchy a vraj až po Vysoké Tatry.

Rozhľadňa Čerešenka, Východné Slovensko
Rozhľadňa Čerešenka, Východné Slovensko

151. Dargovský priesmyk

Dargovský priesmyk je tichým pamätníkom krutých bojov za 2. svetovej vojny, kde počas postupu Sovietskej armády zahynuli tisícky vojakov aj na strane Nemeckej armády.

Určite sa tu zastavte ak cestujete z Košíc ďalej na východ. Kedysi tu stáli všetky autá, ktorým počas jazdy do kopca vyvrela voda. Aj my sme tu vždy stáli na ceste na Šíravu.

Dargovský priesmyk, Východné Slovensko
Dargovský priesmyk, Východné Slovensko

152. Vojenské bunkre medzi Tokajom a Slanskou Hutou

Medzi Tokajom a Slanskou Hutou sa nachádzajú desiatky betónových bunkrov spred druhej svetovej vojny. Najdostupnejšie sú v okolí Slanskej Huty a dediny Kuzmice.

Boli postavené v rokoch 1936-1938 aby chránili Československo pred očakávanými útokmi z Maďarska, nakoniec však celá táto časť pripadla v roku 1938 pri Viedenskej arbitráži Maďarsku, takže nakoniec ani neboli použité. Mapa: https://en.mapy.cz/s/dotufanetu

Bunker z 2. svetovej vojny, Slanská Huta, Východné Slovensko
Bunker z 2. svetovej vojny, Slanská Huta, Východné Slovensko

153. Skalnatá hora Garamboš

Keď už budete v okolí Slanskej Huty skúmať vojenské bunkre, určite budete prechádzať okolo nenápadnej hory Garamboš. Na jednej z jej strán je totiž ľahko prístupný vojenský bunker z lesnej cesty s označením cyklochodník.

Neodchádzajte však od neho, prejdite si túto horu dookola! Zistíte, že tá hora je vlastne hora poriadne veľkej skaly. Nádhernej a unikátnej! Skala pod Garambošom je ľahko dostupná zo Slanskej huty, až v okolí skaly je ťahšie sa pohybovať. No stojí to za to! Mapa: https://en.mapy.cz/s/dosegalugu

Skala pod Garambošom, Slanské vrchy, Východné Slovensko

Skala pod Garambošom, Slanské vrchy, Východné Slovensko

154. Pamätník Oslobodenia a prírodné múzeum zbraní v obci Skároš

Prvou obcou v okolí Košíc, ktorá bola počas druhej svetovej vojny oslobodená Červenou armádou od fašistov bola obec Skároš. V decembri 1944 tu pri oslobodzovaní padlo vyše 100 vojakov. Dnes týchto hrdinov pripomína Pamätník Oslobodenia a prírodné múzeum zbraní v obci Skároš.

Môžte tu vidieť legendárny sovietsky tank T-34, protitankový kanón ZiS-2, divízny kanón ZiS-3 kalibru 76 mm a dve húfnice. Každý rok si 8. mája obec pripomína koniec 2. sv. vojny a pamiatku obetí kladením vencov. Pamätník sa nachádza na konci obce v smere do Maďarska a je pri ňom veľké parkovisko. Mapa: https://mapy.cz/s/kumopoduha

Pamätník Oslobodenia a prírodné múzeum zbraní v obci Skároš, Košice, Slovensko - 5

Pamätník Oslobodenia a prírodné múzeum zbraní v obci Skároš, Košice, Slovensko – 5

155. Šikľavá skala

V lete zaniká no v zime sa Šikľavá skala dostáva medzi najatraktívnejšie prírodné úkazy na Slovensku. Navštívi ju denne stovky turistov a to kvôli ľadopádu, ktorý tu v zime vzniká a každý deň mení svoju podobu.

Dostanete sa sem z dedinky Matejovce nad Hornádom okolo kostola po lúčnej cestičke, ktorá nie je nijako značená, ale ak sa pridáte k davu ľudí, ktorí sem pôjde, určite sa nestratíte. Od železničnej stanice je to sem necelých 30 minút. A z vlaku môžte vystúpiť nielen v Matejovciach nad Hornádom ale aj v dedinke Chrasť nad Hornádom. Mapa: https://sk.mapy.cz/s/3klQv

Ak prídete autom, na konci dedinky Matejovce nad Hornádom je aj dosť veľké parkovisko (zrejme na poli). Mne sa tu podarilo nechať peňaženku na streche auta ale našli ju dobrí ľudia a na mojich 15,-eur sa neulakomili a peňaženku odložili v najbližšom dome. Týmto sa im chcem poďakovať, možno sem raz zavítajú! Stálo by ma veľa dní, než by som si všetky doklady a platobné karty znovu vybavil. ĎAKUJEM!

156. Bukovec – najvyšší vrch Hnileckých vrchov

Ak vám ľahká prechádzka ku Šikľavej skale nestačila alebo ak chcete za 1 deň zažiť 2 rôzne nezabudnuteľné zážitky, zájdite si k neďalekej dedinke Poráč (z Matejoviec je to len 10km autom). Auto odstavte pri ceste na mieste nazvanom Poráč-Peleš a vydajte sa na najvyšší vrch Hnileckých vrchov!

Vrch s názvom Bukovec (1127m) je ľahko dostupný, túto prechádzku zvládnu aj deti. Výstup naň vám nezaberie viac než 2 hodinky ale zato vám už od začiatku ponúkne nádherné výhľady. Z vrchu uvidíte z jedného miesta všetko dookola – Vihorlat, Šarišský hrad, Branisko, Spišský hrad, Levoču, Tatry, Spišskú Novú Ves, Poprad, Kráľovu hoľu, Kojšovku a veľa veľa ďalších kopcov a dediniek! My sme sem vyrazili ráno o 4:00 a stihli sme pekne východ slnka! 🙂 Mapa: https://en.mapy.cz/s/2zEim

Spišská Nová Ves a Tatry - výhľad z vrchu Bukovec (1127m), Východné Slovensko
Spišská Nová Ves a Tatry – výhľad z vrchu Bukovec (1127m), Hnilecké vrchy, Východné Slovensko

157. Poráčska dolina

Pamätáte si ešte na krásnu tatranskú prírodu, nezničenú lykožrútom, či inými kalamitami? No… V Tatrách je už takmer minulosťou, ale dá sa nájsť aj v iných kútoch Slovenska. A zatiaľ v nádhernej a zdravej kondícii!

Jedným takým miestom je Poráčska dolina. Dostanete sa do nej z dedinky Poráč, alebo zo Sloviniek! Je v nej aj lyžiarske / wellness stredisko a dá sa prejsť na bežkách, bicykli alebo aj pešo! Mapa: https://sk.mapy.cz/s/jazejuveba

Poráčska dolina, Východné Slovensko

Poráčska dolina, Východné Slovensko

158. Krompašský vrch a Kyslíková trasa

Potrebujete prekysličiť mozog, či iné časti tela? Jednou z najlepších možností bude určite Kyslíková trasa na úpätí Krompašského vrchu, neďaleko Gelnice. Je to značená cyklocesta, ale isto sa dá prejsť aj po svojich.

Je súčasťou každoročnej Magnezitárskej 60tky a je tu naozaj nádherne. Lesík ako kedysi v Tatrách no a ten vzduch! Hlavne ráno o osmej pekne po daždi… Miesto, ktoré môžem len odporučiť! Mapa: https://en.mapy.cz/s/molojemake (ale nezabudnite si výjsť aj celkom hore na Krompašský vrch!)

Kyslíková trasa, Krompašský vrch, Gelnica

Kyslíková trasa, Krompašský vrch, Gelnica

159. Plavba na rieke Bodrog

Na Slovensku nie je veľa miest kde sa dá plaviť loďkou. Takú plavbu po rieke Bodrog určite veľa ľudí nepozná. No je to škoda. Plavba našou najnižšie položenou časťou Slovenska je nádherná!

Začína vo Viničkách a doplavíte sa až do Maďarska, kde budete mať nejaký čas voľno na návštevu hradu v Sarospataku, alebo môžte zájsť na termálne kúpalisko. Celkovo plavba trvá 3,5 hodiny (tam aj späť) a základná cena na osobu je 20 € (cena za rok 2023).

Pozrite si naše video z výletu: https://youtu.be/p-RsKuXezNQ

Plavba na rieke Bodrog, Východné Slovensko
Plavba na rieke Bodrog, Východné Slovensko / lumixtrade.sk

160. Najnižší bod Slovenska, stredoveký kostolík a Národná prírodná rezervácia Tajba

Na Východnom Slovensku máme aj najnižší bod Slovenska. Nachádza sa na kraji obce Klín nad Bodrogom a je pekne označený stĺpikom. Sám o sebe by tento bod nebol asi ničím zaujímavý keby sa v jeho tesnej blízkosti nenachádzal aj stredoveký kostolík z 13. storočia so zvonicou. Kedysi bol kostolík v strede obce ale časté záplavy ľudí odtiaľ vyhnali a tak stojí kostolík na konci dediny.

To však ale stále nie je všetko, susedí aj s Národnou prírodnou rezerváciou Tajba, ktorej súčasťou sú aj milióny obrovských lekien na mŕtvom ramene rieky Bodrog, a práve tie tu uvidíte tiež! Len sa pripravte na množstvo komárov, čakajú len na vás! Repelent tu teda príde vhod! Mapa: https://en.mapy.cz/s/pulalamuve

Stredoveký kostolík, Klín nad Bodrogom, Východné Slovensko

Stredoveký kostolík, Klín nad Bodrogom, Východné Slovensko

161. Zrúcanina hradu Veľký Kamenec

Na Dolnom Zemplíne je malá nenápadná dedinka s názvom Veľký Kamenec, iba 3,5km od hraníc s Maďarskom. No a v nej je nápadný hrad Veľký Kamenec. Hrad pochádza z 13. storočia ale bohužiaľ ho cisárske vojsko zbúralo v 17. storočí.

Doteraz sa tu však zachovali jeho mohutné steny. Výstup na kopec, na ktorom hrad stojí je nenáročný a zvládnu ho aj deti. Zhora je pekný výhľad do celého okolia. S autom sa dá zastať pekne pod kopcom na malom parkovisku. Video: https://youtu.be/G26onrupfz0, mapa: https://sk.mapy.cz/s/3piBT

Zrúcanina hradu Veľký Kamenec, Dolný Zemplín, Košický kraj

Zrúcanina hradu Veľký Kamenec, Dolný Zemplín, Košický kraj

162. CHKO Latorica

Ak chcete vidieť krajinu plnú vody, močiarov, riek, mŕtvych ramien, vtákov, lekien, zaplavených lesov a kto vie čoho všetkého ešte, príďte do CHKO Latorica. Táto chránená krajinná oblasť je jedinečnou ukážkou džungle, akú v iných častiach krajiny budete len ťažko hľadať.

Viac ako 23 tisíc hektárov chráneného územia vás určite prekvapí. Zaujímavý je tu napríklad aj reťazový most pri obci Ptrukša, alebo Vodná zážitková cesta v Oboríne, či zaplavené lúky okolo najnižšieho miesta na Slovensku v Klíne nad Bodrogom… Vždy sa tu oplatí vziať so sebou aj ďalekohľad. Je tu množstvo vtákov, hlavne obrovských volaviek a tiež srnky vás tu budú všade sledovať. Po oboch stranách riekay Latorica je vybudovaná hrádza, po ktorej sa dá prejsť aj na bicykli. Mapa: https://en.mapy.cz/s/kamemehace

Lekná, CHKO Latorica, Dolný Zemplín, Košický kraj

Lekná, CHKO Latorica, Dolný Zemplín, Košický kraj

163. Lanový most cez rieku Latorica

Takýto most asi na Slovensku nikde inde nenájdete, iba v CHKO Latorica! Lanový húpajúci sa most cez rieku je celkom zaujímavou a hlavne adrenalínovou atrakciou Dolného Zemplína! Ak sa pod vami podlomia dosky, určite sa okúpete! A ak aj nie, nikdy na tento most nezabudnete! 🙂

Dá sa k nemu dostať pešo alebo na bicykli z obce Ptrukša (2km), alebo z obce Boťany (4km). https://mapy.cz/s/kukehutome

Lanový most, CHKO Latorica, Dolný Zemplín

Lanový most, CHKO Latorica, Dolný Zemplín

164. Kamenný Most Leles

Aj najstarší most na Slovensku môžte nájsť na Východnom Slovensku a ak výletujete niekde na Dolnom Zemplíne, škoda by bolo sa tu nezastaviť. Most síce už nevedie od nikiaľ nikam a ani nič nepremosťuje, ale to len dokazuje koľko sa toho na tomto území od jeho vzniku zmenilo…

Most svätého Gottharda, ktorý je známy aj ako Kamenný Most Leles je starý gotický kamenný most postavený v 14. storočí. Kedysi bol súčasťou cesty medzi Kráľovským Chlmcom a Veľkými Kapušanmi a pod ním bolo rameno rieky Tica… Mapa: https://en.mapy.cz/s/gojuvodado

Kamenný gotický most Leles, Dolný Zemplín, Košický kraj

Kamenný gotický most Leles, Dolný Zemplín, Košický kraj

165. Pozorovanie vtákov na Senianskych rybníkoch

Ak máte radi všetko živé, choďte sa pozrieť na Senianske rybníky pri obci Senné. Tu bude naozaj veľmi živo! Je tu totiž množstvo vtákov, ktoré tu oddychujú počas migrácie do teplých krajín pred zimou alebo opačne na sever po zime.

Avšak niektorým sa tu zapáčilo až tak, že tu ostali už natrvalo. Desiatky až stovky druhov a tisíce kusov vtáctva len tak hocikde lietať neuvidíte. Už sem začínajú chodiť aj pozorovatelia zo zahraničia, tak aby vás neobehli! Je to naozaj „pěkná podívaná!“

My sme tu boli už viackrát v marci (na začiatku, aj na konci – závisí od počasia). V roku 2019 ich tu bolo napočítaných naraz v jeden deň 12,000. To už je pekné číslo. V okolí rybníkov je niekoľko vyhliadkových veží (pozorovateľní vtáctva) no žeriavy hodujú hlavne na zvyškoch kukurice nechaných na poliach v okolí obcí Iňačovce a Senné. Za zážitkom je tak potrebné jazdiť s autom po bočných cestách, ktorých tu je celkom dosť. Je to také vtáčie safari. Mapa: https://sk.mapy.cz/s/3pt34

166. Bricklandia – výstava zo 100,000 LEGO kociek

Ak sa v metropole východu ocitnete aj s deťmi, nezabudnite navštíviť Bricklandiu – unikátnu výstavu vytvorenú zo 100,000 LEGO kociek. Bude sa tam páčiť nielen vašim deťom ale určite aj vám. Môžte sa tam s legom aj zahrať, alebo si niečo postaviť, kociek je tam naozaj dosť!

Bricklandiu nájdete v budove na Hlavnej 48 v Košiciach, v suteréne Barkóczyho paláca, hneď pri spievajúcej fontáne a štátnom divadle. Rodinné vstupné je 5,-EUR a s deťmi sa tam vyhráte aj niekoľko hodín. Otvorená je denne okrem pondelkov: Utorok – Piatok: 14:00 – 18:00 hod, Sobota: 10:00 – 18:00 hod, Nedeľa: 12:00 – 18:00 hod.

Bricklandia - Lego výstava, Košice, Východné Slovensko
Bricklandia – Lego výstava, Košice, Východné Slovensko

167. Westernové mestečko s minizoo

Iba na východe sa ti môže počas prechádzky po lese pritrafiť do cesty westernové mestečko… A nie hoc-aké. Somárik, koník, sliepočky aj s kohútom…

Ak máte dobrú predstavivosť tak si uprostred lesa môžte aj niečo nakúpiť, vybrať banku, poslať dôležitú poštu, alebo sa aj ubytovať! Ale najdôležitejšie je to prostredie! Úžasné! Iba 5km od Košíc na chate Klatovianka! Mapa: https://en.mapy.cz/s/2Dt9W

Westernové mestečko, Chata Klatovianka, Košice, Kam na výlet Východné Slovensko

Westernové mestečko, Chata Klatovianka, Košice, Kam na výlet Východné Slovensko

168. Kaštiel v Budimíri a múzeum historických hodín

Veľmi pekné miesto a ešte krajšie hodiny! Niekoľko stoviek rokov staré, keď sa ešte hodiny vyrábali ako doplnok do domácnosti, nie len aby ukazovali čas. Krásne porcelánové, vyrezávané, hodiny z veže, či zabudované do obrazu…

Kaštieľ Budimír nájdete pri Košiciach, v obci Budimír. Kaštieľ patrí medzi obľúbené miesta na fotenie nielen svadobčanov. No oplatí sa sem zájsť aj keď sa práve nejdete vydávať, či ženiť. Expozíciu spravuje Slovenské technické múzeum a každú prvú nedeľu v mesiaci je otvorené zdarma!

Kaštieľ Budimír, Kam na výlet Východné Slovensko

Kaštieľ Budimír, Kam na výlet Východné Slovensko

169. Obišovský hrad

Presne medzi Košicami a Prešovom je malá obec Obišovce. Kedysi sa nad obcou týčil hrad, ktorý tu sledoval, či nejdú Turci. Dnes je tu už žiaľ iba zrúcanina (podľa nákresov bol to pekný hrad), ale vďaka dobrovoľníkom už na ňom prebiehajú stavebno-rekonstrukčné práce. Obišovský hrad patrí do Prešovskej hradnej cesty spolu s ďalšími hradmi, ktoré som tu už spomínal: Šarišský, Kapušiansky, Obišovský, Zbojnícky, Lipovský (zatiaľ nespomenutý) a Šebeš.

Čo tu ale stále je, je pekná príroda, do ktorej sa oplatí vyraziť aj s deťmi. Ak prídete vlakom, môžte vystúpiť priamo v obci Obišovce alebo v Ličartovciach. Odtiaľ to k hradu už nie je ďaleko. Nevedú k nemu síce značené turistické trasy, ale cesta je pekne značená šípkami. Mapa: https://sk.mapy.cz/s/3paNq.

Obišovský hrad, Prešovský kraj - 1

Obišovský hrad, Prešovský kraj – 1

170. Ústie Torysy do Hornádu

Toto miesto asi nenájdete v žiadnom turistickom sprievodcovi, veď kto by propagoval… nejaké spojenie dvoch riek… Ja vám ale niečo prezradím! Už som tu bol niekoľko krát a to miesto je naozaj magické. Nielenže uvidíte kde sa stretávajú dve dôležité rieky východného Slovenska aby spolu potom pokračovali do Maďarska a Dunajom ďalej do Čierneho mora, ale aj celá cesta k Ústiu Torysy do Hornádu je zaujímavá!

Ak si privstanete a vyrazíte sem už pri východe slnka, príroda vás tu odmení 100% vlhkosťou ako v dažďovom pralese (to vďaka spojeniu stromov a rieky). Na stromoch je vidieť, že už zažili nie jednu záplavu. Na jar sú tu krásne kvety a stromy zarastené kríkmi. K tomu vám tu bude spievať tisícka vtákov, a nad hlavou prelietavať volavka alebo čierny bocian. No proste ako v rozprávke! 🙂 Z Košíc (Krásnej) sa sem dostanete po ľavom brehu Hornádu. Mapa

Ústie Torysy do Hornádu

Ústie Torysy do Hornádu (vľavo Torysa, vpravo Hornád)

171. AquaCity Poprad

AquaCity Poprad sa mi zatiaľ navštíviť nepodarilo, no na tomto zozname chýbať nemôže! Tu na vás čakajú viaceré bazény s prírodnou termálnou vodou, vitálny svet so všetkými možnými saunami, masáže, fitness a ďalšie športoviská. A ak sa vám táto zima zdala málo chladná, môžte tu navštíviť aj kryocentrum a vyskúšať si teplotu -120°C.

Cenník pre rok 2017: 22,-EUR/dospelí, 19,-EUR/deti
Podrobnejší cenník a informácie: aquacity.sk

AquaCity Poprad, Východné Slovensko
AquaCity Poprad, Východné Slovensko / aquacity.sk

172. Thermalpark Šírava

Thermalpark Šírava je zaručene najvodnatejšou atrakciou na Zemplínskej šírave. Nájdete tu bazény s termálnou vodou, vonkajšie aj vnútorné, wellness centrum so všetkými možnými saunami a masážami, relax centrum s panoramatickými pohľadmi na najväčšiu vodnú plochu na Slovensku. Šmýkalky a aj bazén s morskými vlnami alebo divokú rieku, masážne trysky a bazén pre najmenších.

Môžte sem prísť jak v lete tak v zime. Thermalpark sa od jeho otvorenia v roku 2014 postupne rozširuje, najnovšie k nemu pribudne aj hotel. Je to zatiaľ jediný kvapark v Košickom kraji.

Cenník pre rok 2017: 19,-EUR/dospelí, 10,-EUR/deti(3-12r.)
Podrobnejší cenník a informácie: thermalparksirava.sk

Thermalpark Šírava, Košický kraj, Východné Slovensko
Thermalpark Šírava, Košický kraj, Východné Slovensko

173. Thermal Park Vrbov

Azda najstarší termálny akvapark na východnom Slovensku, v ktorom som sa kúpal ešte ako dieťa. Je však dávno vynovený a dnes hojne navštevovaný a obľúbený.

Thermal Park Vrbov je otvorený celoročne a jeho termálna voda je liečivá, dobre vplýva na pohybové a nervové ústrojenstvo, dýchací a srdcovocievny systém. V 10 bazénoch si isto nájde miesto každý.

Cenník pre rok 2017: 16,50EUR/dospelí a 14,-EUR celodenný vrátane termálnej časti. Je tu však množstvo dostupných zliav.
Podrobnejší cenník a informácie: termalnekupalisko.com

Thermal Park Vrbov
Thermal Park Vrbov / foto termalnekupalisko.com

174. Plaza Beach Resort

Ak vás v Prešove chytia horúčavy, jedným z najunikátnejších miest na Slovensku, kde sa môžte schladiť je Plaza Beach Rezort. Tu sa určite budete cítiť ako v nejakej exotickej krajine. Slaná voda, palmy, lagúnový a plavecký bazén so šmýkalkou, detský bazén so šmýkalkou, vodopádom a jaskyňou, maják a slaná voda…

Žiaľ pri našej návšteve ma tu prinútili pri 1,5 ročnom synovi v detskom bazéne stáť (dospelý tu môže ísť len po kolená do vody) a v 4**** reštaurácii ma zase prinútili si obliecť tričko a španielska polievka tu mala len chuť korenia, takže sa jej naše deti ani nedotkli a zemiaky k druhému jedlu boli presolené, takže menu za 5,90 nás sklamalo na plnej čiare a museli sme doma ešte variť pre deti… Ale to už bolo dávno, kuchár už je asi vymenený.

Cenník pre rok 2017: 12,-EUR/dospelí, 7,-EUR/deti 90-140cm
Podrobnejší cenník a informácie: plazabeach.sk

Plaza beach Resort, Solivar, Presov, Východné Slovensko
Plaza beach Resort, Solivar, Prešov, Východné Slovensko

175. Aquapark Prešov Delňa

Delňa bola v Prešove vždy známa kúpeľná adresa. Dokonca aj Košičania sa sem k miestnemu jazeru chodili schladzovať a vyblázniť na 100 metrov dlhom tobogáni, kde jedna jazda stála 2,-Sk. Dnes je vedľa jazierka vystavaný nový aquapark s wellness centrom.

Fínske sauny, párne sauny, infrasauny, dokonca ľadová jaskyňa s -15°C, oddychový, plavecký, detský bazén a aj výrivky…

Cenník pre rok 2017: 15,-EUR/dospelí a 13,-EUR/zľavnený pre celodenný vstup do bazénov a wellness.
Podrobnejší cenník a informácie: aquaparkpresov.sk

Aquapark Prešov Delňa
Aquapark Prešov Delňa / foto: aquaparkpresov.sk

176. Resort Levočská dolina (bio kúpalisko)

S dosť neštandardnou ponukou kúpania prišiel pred rokmi Resort Levočská dolina, ktorý tu vybudoval bio kúpalisko. Ešte som to nebol vyskúšať no podľa fotiek a recenzií to vyzerá celkom dobre.

Dá sa tu aj ubytovať, pre deti tu robia celoročné aktivity a okrem biokúpaliská majú aj lyžiarske stredisko, wellness, požičovňu bicyklov, a môžte si tu okrem ďalších aktivít skúsiť aj rybolov…

Cenník pre rok 2017: 6,00€ dospelí, 4,00€ deti 3-12r.
Podrobnejší cenník a informácie: levocskadolina.sk

Bio kúpalisko, Resort Levočská dolina, Východné Slovensko
Bio kúpalisko, Resort Levočská dolina, Východné Slovensko / foto levocskadolina.sk

177. Biokúpalisko Sninské rybníky

Ďalšie zo slovenských bio-kúpalisiek nájdete v Snine. Aj tu sa využívajú rastliny na čistenie vody v kúpalisku. Je prevádzkované mestom a teda aj vstupné je nižšie. V okolí sú možnosti ubytovania, turistiky aj cykloturistiky na najznámejšie miesta ako sú Vihorlat, Sninský kameň a Morské oko.

Cenník pre rok 2017: 4,5€ dospelí, 2,5€ dieťa 7-14r., 1€ dieťa 2-6r.)
Podrobnejší cenník a informácie: biokupaliskosnina.sk

Biokúpalisko Sninské rybníky
Biokúpalisko Sninské rybníky / foto: biokupaliskosnina.sk

178. Aquaruthenia Svidník

Ďalším vodným svetom na východnom Slovensku je Aquaruthenia Svidník. A len v krátkosti na zoznámenie sa: letné kúpalisko, celoročné bazény vonkajšie aj vnútorné, wellness, nafukovacie atrakcie, tobogány a šmýkalky, umelé vlny, detské ihriská a množstvo ďalších lákadiel.

Môžte tu prespať aj v kempe za minimálne ceny (2,-€ osoba/noc).

Cenník pre rok 2017: 20,-€ dospelí, deti do 140cm: 10€.
Podrobnejší cenník a informácie: aquaruthenia.sk

Aquaruthenia Svidnik
Aquaruthenia Svidnik / foto: aquaruthenia.sk

179. Širokorozchodná železničná trať

Ako v jednej z mála krajín v Európe sá Slovensko vďaka kedysi dobrým vzťahom so Sovietským zväzom môže pochváliť unikátom, ktorý nájdete len na východnom Slovensku – Širokorozchodnou železničnou traťou.

Tá vedie od Užhorodu až do Východoslovenských železiarní v Košiciach (momentálne U.S.Steel) a vozí sa po nej najmä železná ruda z Ukrajiny. Trať s rozchodom 1520 mm bola postavená v roku 1966 keď prekladisko v Čiernej nad Tisou už nepostačovalo. Ak sa teda budete pohybovať niekde v okolí železnice, možno uvidíte aj vlaky z Ukrajiny!

180. Slavošovský tunel, Koprášsky tunel a Koprášsky viadukt

Že vás to už na východe omrzelo? Nikomu to nevravte a potichu sa vytraťte! 🙂 Jednou z netradičných možností ako sa nebadane vytratiť na západ je 2,5 kilometrov dlhá tajná chodba. Ide vlastne o železničný tunel, ktorým ale železnica nikdy neviedla… Nuž, keď ho dokončili, už ho nebolo treba a tak dnes už slúži iba veľmi špecifickému okruhu turistov.

Určite ste už počuli o Slavošovskom tuneli, ktorý spája Košický kraj s Banskobystrickým. Bol postavený za 2. sv. vojny medzi rokmi 1941-1944. Mala tadiaľ viesť železnica, keďže po Viedenskej arbitráži (2. novembra 1938) pripadla južná časť Slovenska Maďarsku a niektoré obce ostali odrezané od zbytku krajiny.

Slavošovský tunel, Kam na výlet Východné Slovensko

Slavošovský tunel, Kam na výlet Východné Slovensko / foto: Robo

Tunel sa dá prejsť od Slavošoviec alebo Magnezitoviec za cca 45 minút ale aj na bicykli za menej. Potrebujete tu ale poriadne nabitú baterku, ak by sa vám vybila niekde v strede, ktovie či by ste ešte našli východ… ?

Okrem tohto tunela sú cca 10 minút chôdze (ale už na západe) aj ďalšie technické pamiatky. Koprášsky tunel (245 metrov dlhý) a Koprášsky viadukt. V takejto dedinke takýto parádny most, to je teda rarita! Dobré miesto na začatie cestovateľského dobrodružstva po strednom Slovensku, čo poviete? 🙂

181. Byšta kúpele

My na východe nemusíme za ľudskou hlúposťou cestovať do Černobyľu, ani sa potápať k vrakom lodí, ani letieť do Talianska za mestami duchov. Nám stačí zájsť za kopec a hneď sme tam, kam nás len predstavivosť dokáže preniesť. Jedným z top príkladov sú Byšta kúpele!

Kedysi pýcha južného Slovenska, ešte v roku 1996 sme tu boli na školskom výlete, ale od roku 2005 je Byšta zatvorená a chátra. Ak chcete vidieť, čo dokáže urobiť príroda za 15 rokov až zo Zeme zmiznú ľudia, alebo si pozrieť čo dokážu urobiť ľudia, niet lepšieho miesta na návštevu. https://en.mapy.cz/s/domebugono

Byšta kúpele, Trebišov, Východné Slovensko - 4

Byšta kúpele, Trebišov, Východné Slovensko – 4

Tento zoznam je dlhý ale zďaleka neobsahuje všetky miesta, ktoré musíte na východnom Slovensku navštíviť. A ak máte nejaký dobrý tip, na ktorý som pozabudol, napíšte mi dole do komentára a ja ho sem pridám. Prajem pekné cestovanie po východnom Slovensku! 🙂

Julius Szabo

Tak som sa po čase (8 rokov) vrátil s5 na Slovensko a pre moju lepšiu orientáciu v teréne som si vytvoril túto stránku. Snáď pomôže aj vám lepšie sa zorientovať. Ak chcete viac tipov, mám aj web govisity.com ;)

Môže sa Vám ešte páčiť...

67 komentárov

 1. Lucia píše:

  Ahoj, uz som ti davala tip na Drevenik. Koncom leta sme boli na Dukle. Je tam pamatny cintorin a ked prejdes lesom, da sa ist pozriet na vyhliadkovu vezu. No kedze sme namali ruska, hore sme nemohli. Tiez cestou tam su vidiet od cesty dela, tanky, lietadlo, aj k bunkrom sa da ist. Mozem ti na mail poslat nejake fotky pre inspiraciu. Mojmu synovi sa tento vylet pacil ?

 2. Maja píše:

  Ahoj,
  paradna stranka, klobuk dolu.
  V tychto pokoronovych casoch asi ako vacsina Slovakov planujeme tento rok okruh Slovenskom, takze sa urcite inspirujeme 🙂
  Za nas odporucam Liptovsky Jan – mala dedinka, treba vidiet a hlavne vyskusat prirodne „kupalisko“ Kada a Stanisovsku jaskynu. Plus vylety – tury do okolia, smer Stanisovska dolina su bunkre a vrak ruskeho lietadla. Osobne sme nevideli, zacalo nam prsat. Ale aspon sa tam mame preco vratit.

  • Julius Szabo píše:

   Ďakujem, Majka, za pekné hodnotenie 🙂 Liptovský Ján bol nádherný, zatiaľ sme tam boli len raz a to už je pár rokov, ale bolo tam fakt nádherne a určite radi ešte prídeme a potom zas… Aj tie kaštiele tam sú neskutočné. Stanišovskú dolinu prejdeme, dík za tip, toto som vôbec nevedel… Do kadi som sa nevošiel, musím si nabudúce privstať 🙂

 3. Jana píše:

  Pridávam tipy na turistiku – Smrekovica, najvyšší vrch pohoria Branisko, my sme si spravili veľmi peknú okružnú trasu z Vyšného Slavkova a Vysoké Skalky, najvyšší vrch Pienin, vystúpili sme zo Stráňavského sedla. Najbližšie máme v pláne turistiku na Bachureň.

  • Julius Szabo píše:

   Smrekovicu vychvaľuje kolega odkedy tam pred pár rokmi bol. Teraz cez víkend o nej aj dávali niečo v telke, aj o Vyšnom Slavkove! A Pienin som sa zatiaľ vôbec nedotkol… 🙁 Treba konečne vyraziť! 🙂 Dík za tipy, sú perfektné, ako vždy!

 4. Mária Gajdošová píše:

  Super zoznam, možno ešte ZOO v Stropkove, obec Tokajík, Solivarské múzeum v Prešove, RO Sigord, to je čo mi práve napadlo, ale určite je ešte veľa nádherných zákutí nášho krásneho Východného Slovenska

  • Julius Szabo píše:

   Mmmm, pekné tipy! Tieto tu ešte tuším nikto nenavrhol. Do solivaru sa chystám už roky, snáď toto leto to už výjde, Sigord poznám, pár krát som tam stanoval (len už to bolo dávno), za pridanie stojí aj s kúpaliskom, či v zime veľkým prírodným klziskom alebo možnosťami turistiky po okolí. A aj zoo a Tokajík, ešte máte nejaké ďalšie tipy? 🙂

 5. Ali píše:

  Dobry den, super tipy na vylety nakolko v auguste ideme na dovcu do starej lesnej… Uz len nejak zistit ktora trasa je ako narocna… Nakolko ideme aj s 2r dietatom ktore sa nenosi ? ale pred necelym rokom chodnik v bachledke dala ako pani (vtedy este lanovka nepremavala) dakujem urcite sa inspirujeme ?

  • Julius Szabo píše:

   Jaaaj, tak zo Starej Lesnej to je kúsok k starej dobrej detskej klasike – Múzeu TANAPu, teraz je dobrá už aj botanická záhrada (kúsok od múzea). Hrebienok, ak máte kočiar tak aj Popradské pleso zo zastávky električky Popradské pleso 🙂 Ale aj prechádzka po Tatranskej Lomnici je super – hlavne tie parky, nás prekvapila, vždy bola Lomnica pre nás len taká východzia destinácia, alebo konečná, nikdy sme si ju poriadne nepozreli ale v júni sme tam strávili 3 pekné dni (ani sme sa z nej kvôli deťom nepohli ale ani sme neľutovali :)). Hotel Titris v Lomnici má dobré bazéniky aj s výrivkami a spŕškami, aj za relatívne ešte normálnu cenu (len zvykne byť plno). A okolo Starej Lesnej je veľa cyklocestičiek, ktoré sa určite dajú zvládnuť aj pešo. Určite z nich bude pekný výhľad na Tatry 🙂 Šiel by som hneď 🙂

   • Ali píše:

    Super dakujem krasne urcite sa niecim inspirujeme… ? Ono clovek by najradsej siel vsade, ale s drobcom si to treba 2x rozmysliet ze kedy a kam… ? tak dakujem este raz za overene tipy… A tie ostatne krasne miesta pozrieme neskor ved podrastie

 6. Mojmír Kříž píše:

  Když jsem byl mladý, moc rád jsem jezdil na vandry na Slovensko, hlavně na východ. Měl jsem v Humenném kamaráda a prolezli jsme, co se dalo. Teď už mi zbývá akorát uspořádávat svou sbírku pohlednic a všelijakých obrázků a vzpomínat.

  • Julius Szabo píše:

   Keď som žil 8 rokov v Čechách, zistil som, že Češi boli na viacerých miestach na Slovensku ako ja 🙂 Odkedy som sa vrátil chodím po celom okolí, aby som sa nemusel zase hanbiť keď raz budem musieť opäť žiť v Čechách 🙂 Prajem pekné spomínanie!

 7. Monika píše:

  Veľmi pekne spracovaný zoznam 🙂 Aktuálne hľadám zaujímavé tipy na výlety s deťmi, nakoľko starší syn je už vo veku, kedy zvládne aj náročnejšie vychádzky, a mladší sa spokojne nosí v nosiči, a toto je pre nás naozaj výborná pomôcka. Niečo zo zoznamu sme už prešli, práve včera to bola Dukla a skanzen vo Svidníku, minule jazero Blajzloch v Slovenskom raji (to ti v zozname chýba :-), predtým Šarišský hrad a Solivar v Prešove. Ale po tomto článku rýchlo pripínam ďalšie vlajočky do mapy, kam sa musíme vybrať. Ďakujem a teším sa na nové články. Monika

  • Julius Szabo píše:

   Ďakujem! Hej, veľa miest tam ešte chýba. 🙁 Blajzloch je dobrý tip! Nejak mi to jazierko ušlo, ešte je tam Klauzy. Ja som dnes chcel vybehnúť na Šarišský hrad, ale keď som pod hradom zistil, že je tam Filmová noc, tak som si to rozmyslel. 🙂 Skanzen bol dobrý? Skanzeny máme radi, len z Košíc sú všetky dosť ďaleko… 🙁

 8. Martina píše:

  Žijem v KE už dlhé roky. Vy ste ich opísali ako keby sme boli odpad a pritom to tak nieje. Ste zakomplexovaný??? Prečo ste tam nespomenuli všetky pamiatky a zákutia, ktoré sa oplatí navštíviť?

 9. Perfektny zoznam! Na vacsine som bola, ale stale su miesta, kde sa este len chystam 🙂

 10. Jan píše:

  Nevidim tu zrucaninu hradu Jasenov,okres Humenne.

 11. Dávid píše:

  Gelnica, Smolník, Pačanský kopec, Úhorná, Kúpele Štós,…

  • Julius Szabo píše:

   Dobré tipy! Len tam musíme najprv niekedy zájsť… Gelnica je pekná, aj okolie a bane. Kúpele už tu tiež niekto odporúčal, Úhornú trochu poznám (to jazierko) ale čo v Smolníku a na Pačanskom kopci? Napíš viac nech vieme… 🙂

  • Julius Szabo píše:

   Díky za tipy, v nedeľu sme vyskúšali Kúpele Štós, rusínsky kostol v Smolníku, aj jazero Úhorná 🙂

 12. Janka Jaššová píše:

  Prebehla som to celé, lebo zháňam tipy na výlety pre deti z tábora. Všade sme boli :). Pridávam tip na pekný výlet z okolia Hrušova na planinu Agtelek, cez štátnu hranicu do zaniknutej goralskej dediny Derenk na maďarskej strane planiny. Nachádza sa tak zhruba 1,5 kilometra za hranicami a o kúsok ďalej zrúcanina hradu Sádvár z 13. st. Väčšinou tam nestretnete nikoho, ak netrafíte práve jediný deň v roku, kedy sa tam robí stretnutie potomkov Goralov, ktorí kedysi žili v Derenku. Príjemnú prechádzku prajem.

 13. Jana píše:

  Ahoj, ďakujem za skvelé tipy, máme ešte čo doháňať, hlavne na juhu východného Slovenska. Pridávam niekoľko tipov v mojom blízkom okolí. 1. Kamenický hrad, ruina hradu nad obcou Kamenica, viditeľný aj z hlavnej cesty smerom na Starú Ľubovňu. Je prístupný z obce Kamenica a z druhej strany z obce Potoky, odkiaľ vedie aj chodník na Čergovský Minčol. V Kamenici môžete navštíviť rodinnú farmu a v kolibe ochutnať výrobky z ovčieho mlieka. 2.Zrúcanina hradu Plaveč, priamo nad hlavnou cestou v smere do SL. K hradu sa dostanete priamo autom. 3. Zrúcanina Hanigovského ( Nového) hradu, prístupného z obce Hanigovce, alebo z obce Ľutina, kde sa nachádza miniskanzen drevených kostolíkov. Z Ľutiny je to cca hodinka chôdze, striedavo lúkami a lesom.
  My máme najbližšie v „hľadáčiku“ návštevu NKP Solivar pri Prešove, horu Zvir pri Litmanovej a zrúcaninu Holumnického hradu.

  • Julius Szabo píše:

   Ahoj, dík za tipy! Všetky ich sem pridám, Plaveč poznám, ostatné vôbec… Ale sú parádne! Práve pozerám na 2 ďalšie miesta, ktoré nemám v zozname a jedno kde som ešte nebol. Všetky 3 sa dajú pozrieť jedným šupom:
   1. Kaštieľ Vécseyovcov – Streda nad Bodrogom
   2. hrad Veľký Kamenec – ten vyzerá fakt dobre
   3. Kaštieľ Borša (ten tu už je)
   A ešte hneď za hranicami v obci Pácin – Mágocsy-kastély. Tiež vyzerá pekne 🙂

   Ešte máme kam ísť 🙂

   • Jana píše:

    Vďaka za ďalšie tipy, ukladám. Ja by som ešte k Duk. priesmyku doplnila vyhliadkovú vežu na Dukle, prípadne za zmienku stojí aj letné prírodné kúpalisko v Nižnej Polianke, smerom na Bardejov. Vyskúšané nemáme, vracali sme sa už pomerne neskoro. Alebo rekreačnú oblasť, neďaleko Prešova, Sigord s letným kúpaliskom. Je to smerom k opálovým baniam. A ešte k Zbojníckemu hradu. Sú tam iba pozostatky múru, asi na dvoch miestach, v lete to možno lepšie vidno, podobne je to aj na Lipoveckom hrade.
    Teším sa ďalšie tipy.

 14. Lucia píše:

  Ahoj, cez vikend sme boli na zaujimavom mieste nedaleko spisskeho hradu. Je to Drevenik. Krasne miesto, vidiet odtial aj hrad. Je to pri Zehre, Hodkovciach, ktore tu mas spomenute. Da sa zaparkovat aj na parkovisku pri hrade. Vidiet odtial aj Sobotisko, ale tam sme neboli. Skus si to pozriet, popripade navstivit ?

  • Julius Szabo píše:

   Ahoj Lucia, ten Dreveník som nedávno videl niekde v nejakej upútavke, a čumel som jak puk, netušil som, že tu niečo také máme (a to aktívne vyhľadávam všetky zaujímavé miesta hlavne na východe). Určite tam niekedy zájdeme, najradšej hneď zajtra… keby sa dalo… 🙂 Dám to hneď do mapy, vyzerá to perfektne! Dík za tip!

   • Lucia píše:

    Ano, velmi pekne tam bolo. Ale… najvacsi gol…. moj muzicek ? vosli sme do Kamenneho raja, presli, pofotili, pokochali sa tou krasou naokolo a vysli sme opat pri tabulkach, kadial sme vosli. Hovorim mu, ze este Peklo by tu malo byt. Presviedcal ma, ze nie. Vytiahla som mobil, zapla data, ukazala mu mapku a hovori, ze to je vsetko a vsetko sme presli, ine tam nie je. Tak sme sadli do auta a vybrali sa domov. Po chvilke sa otocim a tam skaly dalsie…. takze to Peklo tam predsa len bolo. Cuduj sa svetu ? Skoro ma piclo, ale ten moj muz ma tak domotal, ze som mu uverila, och… ? ale uz sa mu nechcelo vracat naspat. Tak dufam, ze si to este zopakujeme a pozrieme pre zmenu Peklo ?

 15. Slavka píše:

  Zdravim, dakujem za mnozstvo tipov, uzasna stranka, parada, tesim sa, ze som ju nasla. My s manzelom este odporucame : HUSITSKY KOSTOLIK V LUCKE, TURZOVSKE JAZERO, HRAD A EUROPSKY PARK VELKY KAMENEC, KUPELE STOS a RANC SUGOV. Hned zajtra pojdeme na vylet, no este neviem kam presne, no istotne to bude nieco z Vasho zoznamu. Dakujem 🙂

  • Julius Szabo píše:

   Ahoj Slávka, díky za pozitívny komentár, taký vždy veľmi poteší! 🙂 O tom husitskom kostolíku som ešte nepočul, vyzerá parádne! Musíme tam zájsť. Ešte som v tej časti nikdy nebol, ale viem, že sú tam pekne schované dedinky… V Turzove som bol pred x rokmi v tábore, potom už som sa tam nikdy nedostal. Nie som si 100%-ne istý, či to bolo tam pri jazierku ale asi áno. V poslednom čase som o tom dosť čítal, že to kúpil súkromník a že to chátra a že by sa tam nemalo chodiť… a každý rok prechádzam okolo počas Magnezitárskej 60tky a myslím na to stále… ale zastavím sa tam najneskôr v máji počas ďalšej 60tky. 🙂 Navštíviť Veľký Kamenec u nás nikdy nebolo v pláne, ale už je! 🙂 V Štóse som raz bol na chate, ale už to bolo veľmi dávno, pôjdeme zas. Teraz na jeseň tam bude isto pekne! Kam presne tam chodíte? Len tak sa prejsť okolo kúpeľov? Na Šugov chodia sestrine deti do tábora, už sme sa tam aj my chystali, len sme zatiaľ nedošli. Každopádne ďakujem za supertipy! Určite ich všetky pridám do článku! Najradšej by som hneď zajtra na všetky tie miesta šiel. 🙂 Máš ešte nejaké tipy…? 🙂

   • Slavka píše:

    konkretne tie moje tipy urcite niesu celodennym vyletom, nejde o ziadnu turistiku, skor o peknu sceneriu, bud si tieto vyletiky davam ako zastavku na ceste domov z nejakej dovolenky, alebo si pospajam dvoje troje miesta, alebo ak clovek nema cely den volna a chce niekam aspon na hodku / dve vypadnut, tak je to fajn tip – pisem to len, aby ste potom s rodinkou neboli sklamani.

    Ano – Turzov, dost schatrany, ked sme tam boli s manzelom, nestretli sme tam ani nohu, no napriek tomu, pre mna to bolo romanticke, sedeli sme s manzelom pri jazere a sledovali odraz slnka vo vode . . . pre deti urcite nic moc

    Sugov je pekny, aj sme sa clnkovali na jazierku, na nete som nasla kontakt na pani, ktora ma dva clnky a prenajima ich – uplne zdarma, co ma dost zaskocilo, bolo to velmi mile – neviem ci to este stale plati, takze opat to bolo romanticke, no toto by si uz vychutnali i deti

    Velky Kamenec – je zrucanina, pekne miesto, pacilo sa nam, aj pre deti je to vhodne

    Stos – nadherny, prechadzame sa len po kupeloch, je to zaujimave miesto pre vsetky vekove kategorie

    a husitsky kostolik v Lucke je krasny, ten by sa mal pacit i detom

    nemam ziaden dalsi tip z vychodneho slovenska, vsetko co som doteraz navstivila, si menoval vo svojom clanku

    poslednu dobu sa zameriavam na rozhladne a vyhliadkove veze, takze po tych teraz idem 🙂
    naposledy ( pred tyzdnom ) sme navstivili najstarsiu rozhladnu na Slovensku, postavenu v roku 1564 – Vartovku, no to nieje ani nahodou na vychodnom Slovensku 🙂

    Rada sa budem k Tvojmu webu vracat a sledovat Tvoje dalsie tipy a clanky, nielen co sa Slovenska tyka.

    Dakujem este raz a nech sa dari

    ???

  • Julius Szabo píše:

   Tak sme si v nedeľu prešli Kúpele Štós, je to fakt nádhera, nechápem, že sme tam boli po 1. krát 🙂 Rusínsky kostol v Smolníku, aj jazero Úhorná a skončili sme pri husitskom kostolíku v Lúčke 🙂 Tiež nádhera. Taký mám pocit, že v tej doline okolo Lúčky je toho ešte viac schovaného. Zatiaľ sme vynechali Ranč Šugov a Hámor Medzev bol zatvorený, takže ešte prídeme! 🙂

 16. JKrajnak píše:

  Ahoj, pri fotkách Belianskych Tatier hovoríš len o Ždiarskej vidle. Ako je zrejmé, na fotkách sú dva vrcholy. Vľavo je Ždiarska vidla a vpravo je Havran, jej (o desať metrov vyšší) materský vrchol. Treba dopísať, nech sa chudák Havran neurazí 😉

  • Julius Szabo píše:

   Ahoj, jasné, už som si to všimol minule, popis pochádza ešte z čias, keď som bol menej znalý 🙂 a myslel som, že vidla musí mať aspoň dva vrcholy. Už ale dobre viem, že ten druhý je Havran! Idem prepísať, dík!

 17. Martin Koška píše:

  Dobry den,

  ako majitel CK orientovanej na Slovensko vitam vsetky pozitivne informacie o zaujimavych miestach, ktore
  mozne navstivit. Radi vodime klientov na zaujimave a menej zname miesta, napriklad moznost plavby Tokaj-Madarsko je super.

  Dakujem.

  • Julius Szabo píše:

   Díky Martin za komentár, robíte túry v peknej krajine! 🙂 Nech sa vám darí! Do článku z času na čas pridávam niečo zaujímavé, tak sa občas vráť pozrieť, čo je nové! 🙂

 18. Libuša píše:

  Július Szabo, môzem vedieť, keď to má byť stránka s tipmi na príjemne strávený čas, prečo si písal to o Košiciach? Začala som čítať túto stránku v domnení, že sa dozviem o nejakých príjemných tipoch na výlety po východnom Slovensku a v okolí Košíc, či rovno v nich (aj keď som sa tu narodila a žijem tu, veľa pekných miest, kam by som mohla ísť a niečo nové sa dozvedieť, nepoznám)….a v tomto článku si prečítam o Košiciach samé vymyslené a sprosté kydy. Žiadny tip na zaujímavé pekné miesto, kam by sa dalo ísť…či už pre domáceho, alebo turistu. Vďaka!
  Tento článok má byť akože naozaj na seriózne tipy na výlety, alebo len ako tzv. „vtipná“ paródia?…pretože pri iných mestách, či miestach sa mi to zdalo celkom seriózne.

  • Julius Szabo píše:

   Ahoj Libuša, v článkoch sú tipy a pri tých tipoch aj moje postrehy. Tým, že som v Košiciach prežil väčšiu časť svojho života, tak tých postrehov je tu najviac… Nejaký čas som žil aj na Sicílii, tak trochu prirovnávam.

   Keď som v mafiánskych 90tych rokoch na sídlisku stával večer čo večer pod bránou, naozaj bol najväčší šrac ten, ktorý vyšiel vonku v značkových teplákoch.

   Ako šofér, ktorý veľa najazdil po celom Slovensku a Čechách môžem potvrdiť, že na východnom Slovensku (čo vraví veľa ľudí) sa jazdí najhoršie. A vyvrcholenie je práve v Košiciach. SUVečka tu prechádzajú z pruhu do pruhu bez smerovky ale aj pri odbočovaní sa tým vodiči veľmi nezaťažujú.

   Ak sa v Prahe postavíte k priechodu, auto okamžite zastane a dá vám prednosť, ak v Košiciach, pekne sa tam nastojíte než vám nejaké 20te auto zastaví. Ja jazdím vždy predpisovo a príde mi, že všetkým na ceste zavadziam, bežne ma tam kde je 90tka auto obehne kľudne aj 130tkou, tam kde je 50tka tam už sa cítim, že by ma autá za mnou najradšej zvalcovali. Na prechodoch so semaformi stojím každý deň a pravidelne niekto ešte rýchlo prejde na červenú aj keď chodci už majú zelenú. Na Sicílii som mal príležitosť sa povoziť autom, ktoré riadil domáci. Cez stopku prešiel stovkou, vkuse trúbil, nadával a nejaké predpisy mu boli ukradnuté. Podobne je to aj u nás. Preto také prirovnania…

   Čo sa odpadu týka, známi je Luník IX kde sa z okien hádže všetko alebo sa aj vykonáva potreba. Ale aj napríklad na jazere kde bývam, mám susedov (slušných, bielych), ktorí kľudne z okna vyhadzujú sáčky s odpadom rovno do potoka, ktorý nám tečie pod oknami. Alebo sáčky od čaju, takže strom, ktorý nám rastie pod oknami je ovešaný jak vianočný stromček. Paprika, šupka z banánu alebo papierik od bonbónika (človek hneď vie, čo majú v sámoške v akcii). Okrem toho preplnené kontajnery, odpad všade kde sa pozriete, stačí sadnúť na bicykel a trochu sa prejsť po okolí centra…

   Píšem to, čo vidím a tak ako to vidím. A vidím to tak, že je to mesto extrémnych kontrastov. Sicília má vraj väčší počet pamiatok ako celé zvyšné Taliansko. Košice sú podľa mňa najkrajšie mesto na Slovensku, ale tak ako na Sicílii, tak aj tu není všechno zlato co se třpytí. 🙂

   No a neživé rybičky nájdete pri nespievajúcej fontánke so znakmi zverokruhu (tam sú Ryby). A v jazere sa naozaj kúpu ľudia aj v zime, a to pravidelne! Možno to vyznelo trochu parodicky ale v každej paródii je kúsok pravdy. 🙂

   A za ďalšie to síce má byť stránka s tipmi na príjemne stráveny čas, ale nie so zalepenými očami… Aby keď raz príde niekto, kto nemá oči zalepené a všetko to uvidí, tak aby bol ready! Uznávam, že pri Košiciach som sa nechal uniesť trochu viac… možno to neskôr presuniem na samostatný článok o Košiciach…

 19. Dana píše:

  Neviem ako to na tej Lysej Hore je …. ide o tip od kolegyne, sama som tam zatiaľ nebola, ale určite pôjdem. Plány určite sú, treba ešte dostatok času a vyhovujúce počasie.

 20. Dana píše:

  Brekovský hrad a Humenský zámok je v zozname, takže si ma potešil, ale predsa len som si ešte spomenula na jeden tip od kolegyne na letný rodinný výlet . Ide o „Rekreačný areál LYSÁ HORA“ – obec Vyšný Kazimír – kúpanie v prírodnom jazere (aj malý tobogan pre detičky), vraj aj prijateľné obedové menu v tamojšej „kolibe „. Problém je vraj s parkovacími miestami …. vyhráva ten, kto príde o niečo skôr.

  • Julius Szabo píše:

   Aj tento tip vyzerá dobre, pôjdeme čeknúť 🙂 Teraz už majú zatvorené? Vidím, že tam okolo sú aj pekné turistické chodníčky… Taký okruh by nebolo zle spraviť: https://en.mapy.cz/s/2905n

  • Julius Szabo píše:

   Ahoj Danka, dík za perfektný tip! Dnes sme boli v Rekreačnom areáli Lysá hora a musím uznať, že to bola fakt nádhera! Voda teplá, nádherná, to prostredie super, dokonca sme náhodou mali aj folklórne vystúpenie v amfiteátri. Jedlo výborné, super ihriská a múzeá 🙂 Boli sme unesení! A určite ešte prídeme!

 21. Dana píše:

  Super stránka … dal si mi veľa tipov na lokality, ktoré som ešte nestihla pozrieť. Ja tiež odporúčam Brekovský hrad (malá obec Brekov medzi mestami Strážske a Humenné), ktorý sa momentálne rekonštruuje, ale je voľne prístupný a tiež kaštieľ v strede Humenného (t.č. sídlo Vihorlatského múzea) – po rekonštrukcii.

  • Julius Szabo píše:

   Díky Danka za pekný koment, teraz viem, že moja snaha nebola zbytočná! 🙂 Tipy slúžia aj mne a rodinke, aby sme vedeli plánovať víkendy a zájsť tam kde sme ešte neboli, resp. kde sa nám páčilo… Ten kaštieľ v Humennom som zaregistroval, zatiaľ sme tam neboli ale už sme sa chystali, podľa fotiek je fakt pekný. Ale o Brekovskom hrade som nikdy nič nepočul… až sa hanbím, ale aj preto mám túto stránku, aby som spoznal čo najviac miest nielen u nás. Obe miesta pridám čo najskôr, ak máš ešte nejaké ďalšie tipy sem s nimi, vyzeráš, že by si ešte o niečom mohla vedieť… 🙂

  • Julius Szabo píše:

   Hotovo, Humenský zámok aj Brekovský hrad už sú na prestížnom zozname 115 tipov na najkrajšie miesta Východného Slovenska! 🙂 Ďakujem!

   • Lucia píše:

    Keď budete v Humennom, môžete vybehnut (šli sme z detmi hodinku) na Hrad Jasenov.Auto zaparkujete na parkovisku pod kopcom. Nádherný výhľad a objavili pod hradom aj jaskyňu.
    Hrad Čičva cestou z Vranova nad Topľou na Domašu (jedna cesta je od hlavnej cety, druha kratšia menej náročná za dedinou Podčičva).Medzi Hanušovcami nad Topľou a Podlipníkmi je Hrádok Medzianky(veľa tam toho neostalo,ale krásny výhľad).V okolí Prešova odporúčam Hrad Šebeš v obci Podhradík (tiež len pár kamenov,ale krásny vyhlad na Šarišský a Kapušiansky hrad a pri troche šťastia aj Vysoké Tatry). Snažíme sa chodiť z deckami kam sa dá

    • Julius Szabo píše:

     Paráda, Lucka, super tipy! Ďakujeme! Určite ich pridám na zoznam. Kebyže si ešte mala fotky, pošli. O týchto miestach som vôbec netušil ale pôjdeme ich s deťmi určite pozrieť!

 22. Lucia píše:

  Perfektne, ani som nevedela, ze tolko miest na vychode sa da pozriet ☺

 23. Roman píše:

  Super stranka, dakujem.

 24. Richard Novotný píše:

  Ja chcem viac TOBOGÁŇOV

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.