Kam na výlet – Východné Slovensko! 181 tipov na najkrajšie miesta Východného Slovenska!

99. Kaštieľ Markušovce
Ak ste blízko Spišskej Novej Vsi, nevynechajte Kaštieľ Markušovce zo 17. storočia. Vo vnútri si môžte pozrieť historický nábytok a v parku, ktorý ho obklopuje je ešte jedna pamiatka – letohrádok Dardanely s expozíciou klávesových hudobných nástrojov.
Kaštieľ Markušovce, kam na výlet Východné Slovensko
100. Skalný hríb Markušovce
Okrem kaštieľa je pri Markušovciach ešte skalný hríb. Jeden z najzachovalejších podobných prírodných výtvorov na Slovensku. Ak ste vášnivý hubár, toto sa vám isto bude páčiť.
Skalný hríb Markušovce, kam na výlet Východné Slovensko / Jikookij
101. Zádielska tiesňava
Národný park Slovenský kras je známy výskytom najväčšieho počtu jaskýň u nás ale okrem nich ponúka ešte aj niekoľko tiesňav. Jednou z nich je Zádielska tiesňava (alebo tiež Zádielska dolina) dlhá niečo cez 3 kilometre a jej 300 metrové steny vás na niektorých miestach zovrú až do 10 metrov šírky. Na jej vrchnej časti je Zádielská chata, kde robia výborný guľáš s haluškami!
Dolinou preteká celkom živý potôčik, ktorý cestou vytvára vodopádiky a mini jazierka. Vďaka zdatným stromom, vode a skalám je v Zádielskej tiesňave vždy príjemne, aj keď na Slovensku práve zúria vysoké teploty. Preto sa sem chodíme schladzovať vždy keď u nás hlásia tropické horúčavy!
Dolinou vedie staršia asfaltka, ktorá je na mnohých miestach značne rozbitá, ale s lepším kočiarom sme to zatiaľ vždy prešli až k Zádielskej chate. Ak ste bez kočíka, môžte pokračovať hore na Zádielskú planinu odkiaľ sú krásne výhľady do celého okolia! Mapa: https://en.mapy.cz/s/2Tokl.
V okolí sa toho dá vidieť ešte oveľa viac, okrem jaskýň Slovenského krasu sú ľahko dostupné aj nádherné Hájske vodopády, či Turniansky hrad.
Zádielska tiesňava, kam na výlet Východné Slovensko
- Zádielská tiesňava, Slovenský kras, Kam na výlet východné Slovensko 1
- Zádielská tiesňava, Slovenský kras, Kam na výlet východné Slovensko 3
- Zádielská tiesňava, Slovenský kras, Kam na výlet východné Slovensko 4
- Zádielská tiesňava, Slovenský kras, Kam na výlet východné Slovensko 2
102. Hájske vodopády
Paralelne so Zádielskou tiesňavou sa ťahá ďalšia tiesňava – Hájska tiesňava (známa aj ako Hájska dolina). Preteká cez ňu Hájsky potok, ktorý tu vytvára zaujímavé vodpoády. Je ich niekoľko, ak ich chcete vidieť všetky, musíte ísť peši popri potoku z obce Háj.
Vďaka stromom tu je v lete fajný chládok a v zime sú vodopády krásne zamrznuté. Je tu niekoľko miest na opekanie, dokonca prístrešok. V Háji je ešte obria socha anjela – pozostatok z celkom zaujímavého amerického filmu Za nepriateľskou líniou, ktorý sa natáčal na Slovensku.
Zaparkovať sa dá v dedine, alebo blízko vodopádov na odstavnom mieste. V žiadnom prípade však neparkujte na ceste, policajti vás tu hneď skasírujú! Mapa: https://en.mapy.cz/s/pozofazuko
Viac o Hájskych vodopádoch si prečítate tu: https://tipnatrip.com/hajske-vodopady-slovensky-kras/
Hájske vodopády v zime, kam na výlet Východné Slovensko
103. Jelení vrch (947m)
Slovenský kras je pre ľahkú turistiku ideálny. Každý si tu nájde niečo zaujímavé. Nad Hájskymi vodopádmi sa nachádza malebná dedinka Hačava a z nej sa dá dostať napríklad na Jelení vrch, najvyšší vrch Slovenského krasu!
Počas túry sa skalným otvorom dostanete do naozajstnej rozprávkovej krajiny, kde možno stretnete aj Mrazíka alebo Ivana s medveďou hlavou, brezový hájik, rôzne pokrutené stromy a veľa ďalšieho zaujímavého. Jelení vrch síce z nejakého nepochopiteľného dôvodu obchádza turistická značka, ale keďže nie je začlenený do národného parku, môžte sa sem kľudne vybrať. Ako? Yo sedla Krížna poľana pokračujte po modrej značke až do bodu, než začne prudšie klesať. Vtedy odbočte doprava a cez krásny brezový hájik sa dostanete až na vrchol. Mapa: https://en.mapy.cz/s/2wV17
Nádherný brezový hájik pod Jelením vrchom, Hačava, Slovenský kras, kam na výlet Východné Slovensko
104. Jasovská jaskyňa
Jasovská jaskyňa je jednou z najkrajších jaskýň na Slovensku! Nedajte sa odradiť riekou, ktorá okolo jaskyne preteká. Tá je vďaka určitej skupinke obyvateľov z neďalekej osady, plná odpadu, chladničiek i televízorov. No až vojdete do jaskyne, ocitnete sa v rozprávke!
Jasovská jaskyňa, kam na výlet Východné Slovensko
105. Jasov
V Jasove je okrem rieky a jaskyne ešte toho veľa, čo je dobré vidieť. Cez les tu vedie náučný chodník, na ktorom prejdete popri malých jazierkach, starom premonštrátskom cintoríne, či zrúcanine hradu a v dedine sa nachádza starý premonštrátsky kláštor s kostolom z 18. storočia.
Kláštor Jasov, kam na výlet Východné Slovensko
106. Kúpele Štós
Kúpele Štós už majú najlepšie roky asi za sebou, ale čo majú určite stále rovnako lákavé je okolitá príroda, pokoj, kľud a pohoda a stále tu platí heslo – Zdravá rodina, základ národa! Na začiatku Kúpeľov je malé parkovisko a odtiaľ sa dá po kúpeľnom mestečku vyraziť na prechádzku (kľudne aj s kočiarom).
Je tu niekoľko jazierok, fontániek, potôčik, je tu 200 rôznych druhov vzácnych drevín a stromov, dokonca sme našli aj obrovitánske staré stromy, čo sa dnes ťažko hľadá po celom Slovensku. Našli sme aj nejaký časostroj, zrejme starý kotol, tiež zaujímavá atrakcia (hneď vedľa komína). Na prostredí je jasne vidieť, že zaspalo (asi tak na 100 rokov), ale práve to by som dnes už bral ako výhodu. Človek sa tu vďaka tomu teleportuje do doby minulej, peknej!
Prví hostia prišli do kúpeľov už v roku 1883 a dodnes sa sem chodí liečiť alebo len tak zrelaxovať množstvo ľudí. V neďalekej Jasovskej jaskyni prevádzkujú kúpele unikátnu speleoterapiu, majú aj krásny vodný svet… no dá sa tu zabaviť na pekných pár hodín, či dní.
107. Hrhovský vodopád
Síce umelo vytvorený ale o to viac zaujímavý! Hrhovský vodopád je v centre dediny Hrhov a ak už idete okolo zastavte sa aj tu.
Hrhovský vodopád, kam na výlet Východné Slovensko
108. Hrhovské rybníky
O toto nádherné miesto nemá veľa ľudí záujem… Každý deň prejdú okolo neho desiatky tisíce áut a nikto sa tu nezastaví. Okoloidúci pritom nevedia, o čo prichádzajú…
Hrhovské rybníky sú síce vidieť z auta, ale až keď prídete k nim bližšie uvidíte, že ste z nich z cesty videli len obal. Tu ďalej od cesty je to niečo celkom iné! Živé, tiché, pokojné! Pri rybníkoch sú 2 nové vyhliadkové veže (2018) a tie ponúkajú na rybníky panoramatické pohľady. K tomu sa pridajú okolité kopce, lesy a skaly Slovenského krasu, Turniansky hrad a vodné vtáctvo či žabky. Ani neďaleká cementáreň a ani kameňolom tu akosi nekazia dojem.
Rybníky postavili v 50tych rokoch minulého storočia na mieste močarísk a zaujímavosťou je, že sú prepojené vodným akvaduktom, cez ktoré sa voda z menšieho jazierka dostáva do väčšieho odkiaľ potom na druhej strane vyteká ako Turniansky potok! Medzi rybníkmi je nádherná alej starých stromov a dva paralelné chodníky medzi ktorými preteká ďalšia časť Turnianskeho potoka (zmienený akvadukt slúži pre odvážnejších ako mostík medzi nimi).
Zaparkovať môžte buď pri východnej vyhliadkovej veži alebo v obci Hrhov. Bezprostredne okolo jazera vedie poľná cestička ale v daždivých dňoch je nepriechodná v bežných topánkach. Inak tu je ešte asfaltová cyklocesta, po ktorej sa v takomto prípade viete dostať na druhú stranu veľkého rybníka. Až sa tu raz zastavíte po ceste okolo, už sa tu budete chcieť zastaviť zakaždým! ? Mapa: https://en.mapy.cz/s/behofezape
109. Husitský kostolík v Lúčke
Nádherné miesto vybrali pre tento kostolík z 13. storočia, fakt nádherné. Husitský kostolík v Lúčke nájdete ak odbočíte pod Soroškou do 15km dlhej slepej cesty. V doline Čremošná, nad obcou Lúčka.
Kostolík žiaľ nemal najkľudnejší život, stále tu otravovalo nejaké vojsko a tak bol kostol vlastne pevnosťou s vežou so strieľňami a obranným múrom (vyšším než tam je teraz). Počas 1. svetovej vojny dostal však osudný nátresk a počas druhej, keď si z neho Nemci spravili bunker, záverečný… Takže už máme len zrúcaninu, ale naozaj peknú na naozaj krásnom mieste! Mapa: https://sk.mapy.cz/s/gafapameju.
110. Stolica (1476 m)
Najvyšším vrchom Košického kraja je Stolica. Turistické trasy sem vedú z viacerých miest, napríklad z Rejdovej (10km), z Muránskej Zdychavy (8km), z Čiernej Lehoty (10km), alebo z Telgártu, prípadne z Dobšinskej ľadovej jaskyne (18km).
Cigánka vrch, Muráň, kam na výlet Východné Slovensko (zatiaľ nemám fotku vrchu Stolica)
111. Jánošíková bašta
Neďaleko Košíc je známa vyhliadka Jánošíková bašta. Nájdete ju medzi Kysakom a Vysokým vrchom a poskytuje nádherný výhľad do doliny cez ktorú preteká rieka Hornád a vedie hlavná železnica medzi východom a západom Slovenska.
Z Košíc sa sem dá prísť aj na bicykli a to buď z Alpinky alebo z Kavečian cez chatu Hrešná, ale vybicyklovať až sem nie je nič ľahké. Nezabudnite si vziať vodu a niečo pod zub, už neraz som sa tu preklínal, že som si toho nenabalil viac!
Jánošiková bašta, kam na výlet Východné Slovensko
112. Ružín
Ružín je nádherná vodná priehrada a obľúbené miesto Košičanov, ktorí tu vo svojich chatách trávia víkendy. V jeho okolí sa nachádza niekoľko významných turistických miest, ale hlavne je to ticho, lesy a parádne kopce po okolí, ktoré ho robia jedným z najkrajších miest na východe. Je tu dobre prísť aj s člnom (dá sa tu aj požičiať) a celú nádrž dookola preveslovať, jej zákutia a zátoky sú fakt nádherné!
Bohužiaľ do Ružína vteká rieka Hornád a Hnilec a aj napriek tomu, že rieky pretekajú národným parkom (Slovenský raj) prinášajú do priehrady každoročne tony odpadu. A to najmä vďaka východniarskym slumom, v ktorých obyvatelia veľmi dobre vedia, ako je najjednoduchšie zbaviť sa odpadu. Okrem toho sem z okolitých opustených baní prúdi množstvo ťažkých kovov (olovo, zinok, arzén, antimón, ortuť…). Kúpanie na Ružíne je preto na zváženie.
Pohľad na Ružín je ale naozaj úchvatný a už len preň sa sem oplatí prísť! Je to jedna z najkrajších vodných nádrží na Slovensku! A najkrajšie pohľady naň sú zo Sivca, či Drienkovej skaly (popísané nižšie).
Zamrznutý Ružín s Tatrami v pozadí, kam na výlet Východné Slovensko (fotené zo Sivca)
113. Sivec
Najimpozantnejším vrchom v okolí vodnej nádrže Ružín je bezpochyby vrch Sivec. Za dobrej viditeľnosti odtiaľ uvidíte Kojšovku, Kráľovú hoľu ale i Vysoké Tatry alebo na druhú stranu zase Prešovské kopce, Šarišský hrad a ďalšie kopce a hory.
V zime s Tatrami alebo v lete bez? Ja myslím, že je to paráda tak či tak… Treba skúsiť aj jeseň, východ a západ slnka!
Sivec – panoráma, september a august 2017, východné Slovensko
114. Vyhliadka Drienková skala
Odkiaľkoľvek sa pozriete na vodnú nádrž Ružín, zovšadiaľ to bude pekný pohľad, a to vďaka nádhernej modrej hladine vody, okolitým lesom a kopcom medzi ktorými sa voda zadržiava! Predsalen sú ale miesta, odkiaľ sú pohľady na Ružín najkrajšie! A jedným takýmto miestom je Vyhliadka Drienková skala!
Vo výške 550 metrov nad morom ponúka výhľad na veľkú časť Ružína až po hrádzu. Dostanete sa sem nenáročnou prechádzkou po lese od známeho Ružínskeho mosta zhruba do hodiny. Od Drienkovej skaly môžte pokračovať značeným chodníkom až sa dostanete späť na zelenú značku. Celková dĺžka trasy je 6,7km a zaberie 2,5 hodiny. Cestička je pekne značená takže sa tu nikto nestratí. Mapa: https://en.mapy.cz/s/3uIsW
115. Zakázané Ružínske jaskyne
Tak ako má Čína svoje Zakázané mesto, má aj Východné Slovensko svoje Zakázané Ružínske jaskyne! Nachádzajú sa neďaleko vyššie spomenutého Sivca a kedysi k nim viedol turistický chodník. Ale už nevedie! V polovici 90tych rokoch ho kvôli ochrane prírody presunuli inam. A keďže sú jaskyne v ochrannom pásme 5, pohyb mimo vyznačených turistických chodníkov tu nie je možný! Teda vlastne bol by, keby ste o to požiadali príslušné úrady, ktoré by vám mohli potom vystaviť povolenie…
Nič to ale nemení na fakte, že jaskyne tu sú a sú naozaj úchvatné. Hlavne v zime keď v nich vznikajú rôzne ľadové útvary, či už na stropoch jaskýň alebo na ich dne. Sú zimoviskom netopierov a v 19. storočí sa tu našli kosti jaskynného medveda, paleolitické ohniská a tiež nejaké črepy neolitickej kultúry, takže jaskyne boli známe a využívané od pradávna.
116. Roháčka – najvyšší vrch Čiernej hory
Až budete v Margecanoch pojedať výborné Margecianske fajnoty, môžte si vybehnúť na najvyšší vrch pohoria Čierna hora! Vrch zvaný Roháčka (1028m) je z Margecian vzdialený len 3,5 kilometra. Pôjdete tu celú cestu krásnym lesom. Hlavne v zime sú tu nádherné scenérie!
Keďže je vrch Roháčka zarastený, výhľad si tu neužijete (hodila by sa tu vyhliadkova veža), ale ak budete ešte chvíľu pokračovať po modrej značke smerom na vrch Čierna hora, prídete k Rozsypanej skale (1000 m n.m.) a tá už nejaké výhľady ponúka, prípadne pokračujte až na vrch Čierna hora (1025m). Turistická mapa: https://sk.mapy.cz/s/37rGt
- Zimná scenéria na Roháčke, Čierna hora, Kam na výlet východné Slovensko 2 / Foto: Pavol Soták
- Roháčka, Čierna hora, Kam na výlet východné Slovensko / Foto: Pavol Soták
- Čierna hora, Kam na výlet východné Slovensko 2 / Foto: Pavol Soták
- Vrch Čierna hora, Kam na výlet východné Slovensko / Foto: Pavol Soták
117. Margeciansky tunel
Na Ružíne sa môžte prejsť technickou pamiatkou – Margecianskym tunelom. Je dlhý 430 metrov a slúžil železnici od roku 1872 až kým nám pioniersky stavitelia nepostavili lepší a väčší (dvojkoľajový) Bujanovský tunel na tzv. Trati družba. Ten už má 3410 metrov a ak prídete na východ vlakom, určite ním prejdete (medzi Margecanmi a Kysakom).
Na bicykli sem môžte prísť z Margecian a prejsť až k hrádzi do Malej Lodiny, je to pekná trasa lesom po dobrej spevnenej ceste. Mapa: https://sk.mapy.cz/s/37iLK.
118. Folkmarská skala (915m)
Jeden z najkrajších výhľadov v košickom kraji si môžte vychutnať aj zo skaly zvanej Folkmarská skala! Dá sa k nej dostať z viacerých miest, no takým asi najrýchlejším (hoc nie najjednoduchším) je po žltej značke od dediny Kojšov.
Z vrcholu je vidieť aj Tatry ale aj veľa iných kopcov a vrchov v okolí. Turistická mapa: https://en.mapy.cz/s/2xeBO
Folkmarská skala, Východné Slovensko
119. Turniská, Murovaná skala, Turniský tunel
Ak sa už vyberiete na Folkmarskú skalu, urobte si z Kojšova v ten istý deň ešte výlet k Turniskám, kde sú nádherné skalné útvary vrátane Turniského tunela. Nebudete veriť vlastným očiam, že sa niečo také nachádza na Slovensku a veľmi málo sa o tomto mieste dočítate.
Už keď sa budete blížiť k skalám, bude vám jasné, že je to niečo unikátne. Treba ich prejsť dookola, skrývajú veľa zaujímavého. Turistická mapa: https://en.mapy.cz/s/2xeA1
Turniská – skaly, Východné Slovensko
Turniský tunel, Východné Slovensko
120. Kojšovská hoľa
Kojšovská hoľa (1246m) je známe rekreačné a lyžiarske stredisko pri Košiciach. Jedna z najvyšších hôr v okolí Košíc. Až na vrchol vedie nová asfaltka od Zlatej Idky, tá je ale pre autá zatvorená (to ale neplatí pre tých, ktorí nepoznajú značky).
Po nej sa v zime dá sánkovať. Sánkovačka je tu 2x dlhšia než z Hrebienka do Smokovca a tiež má 2x väčšie prevýšenie. V lete sa odtiaľ dá bicyklom dostať až do Košíc, kedy prekonáte prevýšenie skoro rovnaké ako keď zostupujete z Kriváňa na Štrbské pleso.
Ráno sú tu krásne východy slnka, večer neskutočné západy. Vidieť odtiaľ Tatry ale aj Karpaty na Ukrajine, či Maďarsko. Nuž, je to naozaj veľmi vďačný kopec! Na kopci je aj Chata Erika, ktorá ponúka ubytovanie a občerstvenie. Vedie tadiaľ naša TOP turistická cestička známa ako Cesta SNP. Mapa: https://en.mapy.cz/s/3v2HF
Ranný tréning na Kojšovskú hoľu (Zo Zlatej Idky hore, potom po červenej cez Jahodnú až do Košíc. mapa: https://en.mapy.cz/s/36Xzr)
121. Jahodná
Košice sú obklopené množstvom parádnych kopcov a Jahodná je asi takým najznámejším centrom obľúbeným medzi všetkými Košičanmi. Jahodná je zárukou na dobrú lyžovačku a sánkovačku, v lete dobrú opekačku, alebo prechádzku či bicyklovačku v čistom lesnom prostredí.
Rastú im tu dobré huby a ak potrebujete vypadnúť z mesta a nechcete ísť ďaleko, Jahodná bude určite dobrým tipom!
122. Archeopark Nižná Myšľa
Neďaleko od Košíc sa v malej ale peknej dedinke Nižná Myšľa nachádza (okrem iného) aj Archeopark Nižná Myšľa. Archeologické nálezisko, na ktorom prebieha výskum od 70tych rokov minulého storočia patrí medzi tie najbohatšie na Slovensku.
Pribudli na ňom aj 2 domčeky a opevnenie v pôvodnom štýle doby bronzovej. K archeoparku vedie kamienková cesta, je pri ňom parkovisko pre niekoľko áut, a pre deti je tu jedna obrovitánska lúka na výbeh! Pekné miesto, kľudne aj na pol dňa! Okolo vedie aj cyklotrasa ale aj Cesta Svätej Alžbety, ktorá začína v Košiciach pri Dóme sv. Alžbety a končí v jej rodnom meste Sárospatak (naozaj zaujímavá cesta značená červenou ružou!)
123. Myšľanská vyhliadka
Myšľanská vyhliadka je asi najnovšou turistickou atrakciou v okrese Košice okolie. Nájdete ju neďaleko Vyšnej Myšle na cyklo/turistickom chodníku spájajúceho Vyšnú a Nižnú Myšľu. Pri troche predstavivosti tu uvidíte výhľady ako na Horseshoe Bend alebo ako z Vyhlídky Máj v Čechách! 🙂
V obci Vyšná Myšľa je parkovisko hneď na začiatku chodníka a vyhliadka je od parkoviska vzdialená iba 1km. Mapa: https://mapy.cz/s/pudosukuka
Pozrite si naše video: https://tipnatrip.com/video-myslanska-vyhliadka/
124. Bradlo
Tento kopec spoznalo nedávno celé Slovensko, keď som zverejnil fotku, ktorú sa mi podarilo urobiť na Silvestra 2016. Síce ten kopec tam nebol, ale zato tam boli Košice s Vysokými Tatrami v pozadí. 🙂 V to, že to nie je fotomontáž verila vtedy iba hŕstka ľudí, ktorí na Bradle už predtým boli.
Na Bradlo nevedie žiadny turistický chodník, takže ku skalám odkiaľ je tento unikátny výhľad budete musieť prejsť krížom cez les! Ale nebojte sa, pripravil som návod: Slanské vrchy – unikátne výhľady, ktoré musíte zažiť
Košice a Tatry z vrchu Bradlo, Slanské vrchy, kam na výlet Východné Slovensko
125. Skárošská vyhliadka
Nad hraničnou obcou Skároš je ďalšia pekná vyhliadka na Košice a celú Košickú kotlinu až po Slovenský kras. Zo Skárošskej vyhliadky je za priaznivých podmienok tiež vidno Vysoké Tatry.
Najrýchlejšie sa sem dostanete z Maďarska. Z parkoviska v Lászlótanya je to k Skárošskej vyhliadke necelé 2 kilometre: https://en.mapy.cz/s/36Xs8
Výhľad zo Skárošskej vyhliadky na Košickú kotlinu, kam na výlet Východné Slovensko
126. Veľký Milíč
Veľký Milíč (Nagy Milíč) je s jeho výškou 894 metrov najvyšším vrchom maďarskej časti Slanských vrchov, známych v Maďarsku pod názvom Zempléni hegység. Nachádza sa na hraniciach a ak už prídete sem (tu nie je veľmi čo vidieť) nezabudnite zájsť aj trochu ďalej na maďarskú stranu.
Necelých 600 metrov od Veľkého Milíča postavili Maďari vyhliadkovú vežu s nádherným výhľadom na Maďarsko a hrad Füzér. Vedie sem viacero turistických trás, tá najkratšia a najjednoduchšia z parkoviska v Lászlótanya: https://en.mapy.cz/s/36XuC
Veľký Milíč, kam na výlet Východné Slovensko
127. Rankovské skaly
Rankovské skaly nájdete neďaleko Herlian v Slanských vrchoch. Zhora ponúkajú nádherný výhľad do šíreho okolia a v ideálnom počasí odtiaľ uvidíte aj Vysoké Tatry.
Ja som tu zatiaľ na Tatry šťastie nemal, musím ešte prísť. Turistický chodník sem vedie z Herlian, ak prídete s autom, môžte ho nechať v obci alebo na ceste za obcou (smerom na Herlianske sedlo). Kúsok za obcou od cesty vedie turistická značka k Rankovským skalám.
Rankovské skaly, kam na výlet Východné Slovensko
128. Sľubica
Ďalší kopec s veľmi zaujímavým výhľadom na Spišský hrad s Vysokými Tatrami v pozadí. Najjednoduchšie sa sem dostanete z kopca Branisko (na jeho najvyššom mieste je odstavné miesto pre auto a odtiaľ pôjdete pešo necelých 7km s mierným prevýšením).
Po Smrekovici (1199m) a Patrii (1170m) je Sľubica (1129m) tretím najvyšším vrchom pohoria Branisko.
Sľubica, kam na výlet Východné Slovensko
129. Skalné okno Rajtopíky
Nie je to síce žiadna Pravčická brána, ale aj také skalné okno môže byť celkom zaujímavé. A ak som o ňom doteraz nepočul ani ja, tak predpokladám, že vie o ňom dosť málo ľudí. Nie je teda tak „profláklé“ takže tu miesto davov ľudí budete zaručene sami.
Ak je samota to čo v prírode hľadáte, vydajte sa zo spomenutej Sľubici po zelenej značke k priesmyku Branisko. Určite sa vám bude páčiť! Len pozor aby ste sa po prechode oknom nedostali do inej doby! Nemám potvrdené, či to náhodou nie je hviezdna brána!
Skalné okno Rajtopíky, Vychodné Slovensko / Foto Pavol Soták
130. Vinianske jazero
Až donedávna som netušil, kde sa natáčal film Hriešny tanec. A bolo to práve tu, na Vinianskom jazere, ktoré je tiež známe ako Vinné jazero. Nájdete tu chatky podobné tým z filmu, aj také jazierko aké mali tam, dokonca aj takú pohodu a vrátite sa späť do 80-tych rokov, kedy sa tento film natáčal.
Akurát Patrika tu už, žiaľ, nestretnete. V lete sa tu dá kúpať, voda je príjemná a aj stanovať, je tu niekoľko chatiek k prenájmu, dokonca nejaký ten penziónik, langoše, reštaurácie aj dobré pivečko!
Vinianske jazero, kam na výlet Východné Slovensko
131. Viniansky hrad
Nad obcou Vinné a samozrejme aj nad Vinianskym jazerom sa vypína zrúcanina Vinianskeho hradu. Jeho múry z 13. storočia vás ohromia, ale rovnako ohromujúci bude aj výhľad, ktorý odtiaľ zažijete. Uvidíte celý Zemplín, Ukrajinu, Maďarsko a aj Slanské vrchy, a to si isto nenecháte újsť!
Vedie sem viacero turistických chodníčkov, dlhších či kratších, stačí si len vybrať (Mapa tu: tipnatrip.com/viniansky-hrad-turisticka-mapa/). Lesík je tu krásny, rozprávkový!
Viniansky hrad, Dolný Zemplín, Čo vidieť na východnom Slovensku
132. Morské Oko
Po Štrbskom plese a Veľkom Hincovom plese je Morské Oko tretie najväčšie prírodné jazero u nás. Nájdete ho pekne schované vo Vihorlatských vrchoch a jeho krása sa určite vyrovná tým dvom zmieneným plesám. Hádam najkrajší pohľad naň je zo Sninského kameňa (ďalší bod).
Okolo Morského Oka vedie náučný turistický chodník (takmer bez prevýšenia) a je vhodný aj pre malé deti (určitá časť aj pre kočiare). Dôležité je zmieniť nádherný starý les, ktorý obklopuje Morské oko. Vihorlatský prales je aj jedným z prírodných UNESCO pamiatok na Slovensku. Ak by ste tu chceli stráviť noc, Lesy SR tu majú kaštielik, ktorý aj prenajímajú, ale je tu aj turistická chata s bufetom.
Morské Oko pleso, kam na výlet Východné Slovensko / Martin Michálek
133. Sninský kameň
Na hraniciach medzi Košickým krajom a Prešovským krajom a takmer na hraniciach s Ukrajinou (iba 15km) sa nachádza nádherný výhľadový kopec s terasovitou skalou, zvaný Sninský kameň. Sú tu vlastne dva takéto kamene, jeden je Veľký Sninský kameň a druhý je Malý Sninský kameň, no ja by som ich nazval dve obrovitánske Sninské skaly! Až tu budete, nezabudnite nájsť rebríky na oba!!!
Z nadmorskej výšky 1006 metrov nad morom si tu užijete jedny z najkrajších výhľadov do okolia, Vihorlatské pohorie, či Ukrajinu. A tiež na už spomenuté Morské Oko. Ak trávite leto na neďalekej Šírave, určite zájdite aj sem, oplatí sa!
Na Sninský kameň sa dá dostať z viacerých miest, ale asi takým najobľúbenejším je Morské oko. Je tu množstvo turistických aj cyklistických chodníkov, od Remetských Hámrov, obce Podhoroď (pri Beňatine), Ruskej Bystrej, či Sniny. Prechod Vihorlatským pralesom, ktorý je súčasťou UNESCO, bude zážitkom pre veľkých aj malých. Po Novom roku sa tu pravidelne koná novoročný výstup na Sninský kameň (ak som dobre počítal, tak v roku 2019 bude už 50. v poradí).
Krátke video z môjho výstupu na Sninský kameň z Morského oka cez Malé Morské oko (mapa: https://sk.mapy.cz/s/34hRM)
Nebojte sa, to nie je koniec! Ale začiatok!!!
Kliknite sem na ďalšie tipy na východnom Slovensku!!! >>>
Ahoj, uz som ti davala tip na Drevenik. Koncom leta sme boli na Dukle. Je tam pamatny cintorin a ked prejdes lesom, da sa ist pozriet na vyhliadkovu vezu. No kedze sme namali ruska, hore sme nemohli. Tiez cestou tam su vidiet od cesty dela, tanky, lietadlo, aj k bunkrom sa da ist. Mozem ti na mail poslat nejake fotky pre inspiraciu. Mojmu synovi sa tento vylet pacil ?
Ahoj,
paradna stranka, klobuk dolu.
V tychto pokoronovych casoch asi ako vacsina Slovakov planujeme tento rok okruh Slovenskom, takze sa urcite inspirujeme 🙂
Za nas odporucam Liptovsky Jan – mala dedinka, treba vidiet a hlavne vyskusat prirodne „kupalisko“ Kada a Stanisovsku jaskynu. Plus vylety – tury do okolia, smer Stanisovska dolina su bunkre a vrak ruskeho lietadla. Osobne sme nevideli, zacalo nam prsat. Ale aspon sa tam mame preco vratit.
Ďakujem, Majka, za pekné hodnotenie 🙂 Liptovský Ján bol nádherný, zatiaľ sme tam boli len raz a to už je pár rokov, ale bolo tam fakt nádherne a určite radi ešte prídeme a potom zas… Aj tie kaštiele tam sú neskutočné. Stanišovskú dolinu prejdeme, dík za tip, toto som vôbec nevedel… Do kadi som sa nevošiel, musím si nabudúce privstať 🙂
Pridávam tipy na turistiku – Smrekovica, najvyšší vrch pohoria Branisko, my sme si spravili veľmi peknú okružnú trasu z Vyšného Slavkova a Vysoké Skalky, najvyšší vrch Pienin, vystúpili sme zo Stráňavského sedla. Najbližšie máme v pláne turistiku na Bachureň.
Smrekovicu vychvaľuje kolega odkedy tam pred pár rokmi bol. Teraz cez víkend o nej aj dávali niečo v telke, aj o Vyšnom Slavkove! A Pienin som sa zatiaľ vôbec nedotkol… 🙁 Treba konečne vyraziť! 🙂 Dík za tipy, sú perfektné, ako vždy!
Super zoznam, možno ešte ZOO v Stropkove, obec Tokajík, Solivarské múzeum v Prešove, RO Sigord, to je čo mi práve napadlo, ale určite je ešte veľa nádherných zákutí nášho krásneho Východného Slovenska
Mmmm, pekné tipy! Tieto tu ešte tuším nikto nenavrhol. Do solivaru sa chystám už roky, snáď toto leto to už výjde, Sigord poznám, pár krát som tam stanoval (len už to bolo dávno), za pridanie stojí aj s kúpaliskom, či v zime veľkým prírodným klziskom alebo možnosťami turistiky po okolí. A aj zoo a Tokajík, ešte máte nejaké ďalšie tipy? 🙂
Dobry den, super tipy na vylety nakolko v auguste ideme na dovcu do starej lesnej… Uz len nejak zistit ktora trasa je ako narocna… Nakolko ideme aj s 2r dietatom ktore sa nenosi ? ale pred necelym rokom chodnik v bachledke dala ako pani (vtedy este lanovka nepremavala) dakujem urcite sa inspirujeme ?
Jaaaj, tak zo Starej Lesnej to je kúsok k starej dobrej detskej klasike – Múzeu TANAPu, teraz je dobrá už aj botanická záhrada (kúsok od múzea). Hrebienok, ak máte kočiar tak aj Popradské pleso zo zastávky električky Popradské pleso 🙂 Ale aj prechádzka po Tatranskej Lomnici je super – hlavne tie parky, nás prekvapila, vždy bola Lomnica pre nás len taká východzia destinácia, alebo konečná, nikdy sme si ju poriadne nepozreli ale v júni sme tam strávili 3 pekné dni (ani sme sa z nej kvôli deťom nepohli ale ani sme neľutovali :)). Hotel Titris v Lomnici má dobré bazéniky aj s výrivkami a spŕškami, aj za relatívne ešte normálnu cenu (len zvykne byť plno). A okolo Starej Lesnej je veľa cyklocestičiek, ktoré sa určite dajú zvládnuť aj pešo. Určite z nich bude pekný výhľad na Tatry 🙂 Šiel by som hneď 🙂
Super dakujem krasne urcite sa niecim inspirujeme… ? Ono clovek by najradsej siel vsade, ale s drobcom si to treba 2x rozmysliet ze kedy a kam… ? tak dakujem este raz za overene tipy… A tie ostatne krasne miesta pozrieme neskor ved podrastie
Když jsem byl mladý, moc rád jsem jezdil na vandry na Slovensko, hlavně na východ. Měl jsem v Humenném kamaráda a prolezli jsme, co se dalo. Teď už mi zbývá akorát uspořádávat svou sbírku pohlednic a všelijakých obrázků a vzpomínat.
Keď som žil 8 rokov v Čechách, zistil som, že Češi boli na viacerých miestach na Slovensku ako ja 🙂 Odkedy som sa vrátil chodím po celom okolí, aby som sa nemusel zase hanbiť keď raz budem musieť opäť žiť v Čechách 🙂 Prajem pekné spomínanie!
Veľmi pekne spracovaný zoznam 🙂 Aktuálne hľadám zaujímavé tipy na výlety s deťmi, nakoľko starší syn je už vo veku, kedy zvládne aj náročnejšie vychádzky, a mladší sa spokojne nosí v nosiči, a toto je pre nás naozaj výborná pomôcka. Niečo zo zoznamu sme už prešli, práve včera to bola Dukla a skanzen vo Svidníku, minule jazero Blajzloch v Slovenskom raji (to ti v zozname chýba :-), predtým Šarišský hrad a Solivar v Prešove. Ale po tomto článku rýchlo pripínam ďalšie vlajočky do mapy, kam sa musíme vybrať. Ďakujem a teším sa na nové články. Monika
Ďakujem! Hej, veľa miest tam ešte chýba. 🙁 Blajzloch je dobrý tip! Nejak mi to jazierko ušlo, ešte je tam Klauzy. Ja som dnes chcel vybehnúť na Šarišský hrad, ale keď som pod hradom zistil, že je tam Filmová noc, tak som si to rozmyslel. 🙂 Skanzen bol dobrý? Skanzeny máme radi, len z Košíc sú všetky dosť ďaleko… 🙁
Žijem v KE už dlhé roky. Vy ste ich opísali ako keby sme boli odpad a pritom to tak nieje. Ste zakomplexovaný??? Prečo ste tam nespomenuli všetky pamiatky a zákutia, ktoré sa oplatí navštíviť?
Aj ja žijem v KE od narodenia, opísal som ich tak ako sú, čo som sa v nich naučil a čo za celý život vysledoval… po svojom… O Košiciach je samostatný článok tu: https://tipnatrip.com/kam-do-mesta-kosice/
Ak máte taký postoj tak ste ich tu nemali vobec davat. Pravdepodobne ste sa zasekli v 90. rokoch, keď ste tu žili a nosili teplaky (to ste písali v predošlých momentoch). A kde je tip na trip???
No asi máte pravdu, 90te roky som mal veľmi rád 🙂 Ale vidím, že to vadí viacerým ľuďom, tak si to prečítam ešte raz a možnože prepíšem 🙂
Ďakujem za zváženie, budem rada a asi aj veľa ďalších.
Perfektny zoznam! Na vacsine som bola, ale stale su miesta, kde sa este len chystam 🙂
Ďakujem, ani ja som na všetkých tých miestach zatiaľ nebol. 30 rokov som sa tváril, že tu tie miesta nie sú a teraz ich nestíham prechádzať… 🙂
Nevidim tu zrucaninu hradu Jasenov,okres Humenne.
Jasenov tu určite bude, len tam musím niekedy vybehnúť, ešte som tam nikdy nebol 🙁 ale čoskoro budem! 🙂
No tak k tej 66.lysa hora. Mate velmi zle informacie. Pan majitel a zaroven tvorca tejto nadhery je nas sudruh zo slovenska a nie z ukrajiny. Apropo je konzul ukrajiny ale Slovakkkk
Fúúha, ok, zrejme som o tom nepochopil článok. Dík za info!
11.8. ste pozvaný na hradné slávnosti, radi Vás privítame 🙂
Jasenov už máme dlhšie v pláne, ak neprídeme skôr tak na hradné slávnosti určite! 🙂
Gelnica, Smolník, Pačanský kopec, Úhorná, Kúpele Štós,…
Dobré tipy! Len tam musíme najprv niekedy zájsť… Gelnica je pekná, aj okolie a bane. Kúpele už tu tiež niekto odporúčal, Úhornú trochu poznám (to jazierko) ale čo v Smolníku a na Pačanskom kopci? Napíš viac nech vieme… 🙂
Díky za tipy, v nedeľu sme vyskúšali Kúpele Štós, rusínsky kostol v Smolníku, aj jazero Úhorná 🙂
Prebehla som to celé, lebo zháňam tipy na výlety pre deti z tábora. Všade sme boli :). Pridávam tip na pekný výlet z okolia Hrušova na planinu Agtelek, cez štátnu hranicu do zaniknutej goralskej dediny Derenk na maďarskej strane planiny. Nachádza sa tak zhruba 1,5 kilometra za hranicami a o kúsok ďalej zrúcanina hradu Sádvár z 13. st. Väčšinou tam nestretnete nikoho, ak netrafíte práve jediný deň v roku, kedy sa tam robí stretnutie potomkov Goralov, ktorí kedysi žili v Derenku. Príjemnú prechádzku prajem.
Ahoj, ďakujem za skvelé tipy, máme ešte čo doháňať, hlavne na juhu východného Slovenska. Pridávam niekoľko tipov v mojom blízkom okolí. 1. Kamenický hrad, ruina hradu nad obcou Kamenica, viditeľný aj z hlavnej cesty smerom na Starú Ľubovňu. Je prístupný z obce Kamenica a z druhej strany z obce Potoky, odkiaľ vedie aj chodník na Čergovský Minčol. V Kamenici môžete navštíviť rodinnú farmu a v kolibe ochutnať výrobky z ovčieho mlieka. 2.Zrúcanina hradu Plaveč, priamo nad hlavnou cestou v smere do SL. K hradu sa dostanete priamo autom. 3. Zrúcanina Hanigovského ( Nového) hradu, prístupného z obce Hanigovce, alebo z obce Ľutina, kde sa nachádza miniskanzen drevených kostolíkov. Z Ľutiny je to cca hodinka chôdze, striedavo lúkami a lesom.
My máme najbližšie v „hľadáčiku“ návštevu NKP Solivar pri Prešove, horu Zvir pri Litmanovej a zrúcaninu Holumnického hradu.
Ahoj, dík za tipy! Všetky ich sem pridám, Plaveč poznám, ostatné vôbec… Ale sú parádne! Práve pozerám na 2 ďalšie miesta, ktoré nemám v zozname a jedno kde som ešte nebol. Všetky 3 sa dajú pozrieť jedným šupom:
1. Kaštieľ Vécseyovcov – Streda nad Bodrogom
2. hrad Veľký Kamenec – ten vyzerá fakt dobre
3. Kaštieľ Borša (ten tu už je)
A ešte hneď za hranicami v obci Pácin – Mágocsy-kastély. Tiež vyzerá pekne 🙂
Ešte máme kam ísť 🙂
Vďaka za ďalšie tipy, ukladám. Ja by som ešte k Duk. priesmyku doplnila vyhliadkovú vežu na Dukle, prípadne za zmienku stojí aj letné prírodné kúpalisko v Nižnej Polianke, smerom na Bardejov. Vyskúšané nemáme, vracali sme sa už pomerne neskoro. Alebo rekreačnú oblasť, neďaleko Prešova, Sigord s letným kúpaliskom. Je to smerom k opálovým baniam. A ešte k Zbojníckemu hradu. Sú tam iba pozostatky múru, asi na dvoch miestach, v lete to možno lepšie vidno, podobne je to aj na Lipoveckom hrade.
Teším sa ďalšie tipy.
Ahoj, cez vikend sme boli na zaujimavom mieste nedaleko spisskeho hradu. Je to Drevenik. Krasne miesto, vidiet odtial aj hrad. Je to pri Zehre, Hodkovciach, ktore tu mas spomenute. Da sa zaparkovat aj na parkovisku pri hrade. Vidiet odtial aj Sobotisko, ale tam sme neboli. Skus si to pozriet, popripade navstivit ?
Ahoj Lucia, ten Dreveník som nedávno videl niekde v nejakej upútavke, a čumel som jak puk, netušil som, že tu niečo také máme (a to aktívne vyhľadávam všetky zaujímavé miesta hlavne na východe). Určite tam niekedy zájdeme, najradšej hneď zajtra… keby sa dalo… 🙂 Dám to hneď do mapy, vyzerá to perfektne! Dík za tip!
Ano, velmi pekne tam bolo. Ale… najvacsi gol…. moj muzicek ? vosli sme do Kamenneho raja, presli, pofotili, pokochali sa tou krasou naokolo a vysli sme opat pri tabulkach, kadial sme vosli. Hovorim mu, ze este Peklo by tu malo byt. Presviedcal ma, ze nie. Vytiahla som mobil, zapla data, ukazala mu mapku a hovori, ze to je vsetko a vsetko sme presli, ine tam nie je. Tak sme sadli do auta a vybrali sa domov. Po chvilke sa otocim a tam skaly dalsie…. takze to Peklo tam predsa len bolo. Cuduj sa svetu ? Skoro ma piclo, ale ten moj muz ma tak domotal, ze som mu uverila, och… ? ale uz sa mu nechcelo vracat naspat. Tak dufam, ze si to este zopakujeme a pozrieme pre zmenu Peklo ?
Aspoň máte dôvod vrátiť sa tam ešte aspoň raz! 🙂 Podľa mapky tam vedie žltá značka, aj náučný chodník. Ten Dreveník som už pridal do článku 🙂 (momentálne bod 44. https://tipnatrip.com/kam-na-vylet-vychodne-slovensko/3/ ). Nemáš odtiaľ náhodou nejaké pekné fotky, ktoré by som k tomu mohol priložiť? Aspoň do doby než sa tam sami vyberieme 🙂
Jasné, ale len z Raja 🙂 ako ich sem pridať? Alebo mi napíš mail, niečo vyberiem a potom ich pridáš ty.
Tak sme si tam v sobotu zašli. Je tam fakt krásne, len sme mali hmlisto, takže ešte raz tam niekedy budeme musieť zájsť. 🙂
Zdravim, dakujem za mnozstvo tipov, uzasna stranka, parada, tesim sa, ze som ju nasla. My s manzelom este odporucame : HUSITSKY KOSTOLIK V LUCKE, TURZOVSKE JAZERO, HRAD A EUROPSKY PARK VELKY KAMENEC, KUPELE STOS a RANC SUGOV. Hned zajtra pojdeme na vylet, no este neviem kam presne, no istotne to bude nieco z Vasho zoznamu. Dakujem 🙂
Ahoj Slávka, díky za pozitívny komentár, taký vždy veľmi poteší! 🙂 O tom husitskom kostolíku som ešte nepočul, vyzerá parádne! Musíme tam zájsť. Ešte som v tej časti nikdy nebol, ale viem, že sú tam pekne schované dedinky… V Turzove som bol pred x rokmi v tábore, potom už som sa tam nikdy nedostal. Nie som si 100%-ne istý, či to bolo tam pri jazierku ale asi áno. V poslednom čase som o tom dosť čítal, že to kúpil súkromník a že to chátra a že by sa tam nemalo chodiť… a každý rok prechádzam okolo počas Magnezitárskej 60tky a myslím na to stále… ale zastavím sa tam najneskôr v máji počas ďalšej 60tky. 🙂 Navštíviť Veľký Kamenec u nás nikdy nebolo v pláne, ale už je! 🙂 V Štóse som raz bol na chate, ale už to bolo veľmi dávno, pôjdeme zas. Teraz na jeseň tam bude isto pekne! Kam presne tam chodíte? Len tak sa prejsť okolo kúpeľov? Na Šugov chodia sestrine deti do tábora, už sme sa tam aj my chystali, len sme zatiaľ nedošli. Každopádne ďakujem za supertipy! Určite ich všetky pridám do článku! Najradšej by som hneď zajtra na všetky tie miesta šiel. 🙂 Máš ešte nejaké tipy…? 🙂
konkretne tie moje tipy urcite niesu celodennym vyletom, nejde o ziadnu turistiku, skor o peknu sceneriu, bud si tieto vyletiky davam ako zastavku na ceste domov z nejakej dovolenky, alebo si pospajam dvoje troje miesta, alebo ak clovek nema cely den volna a chce niekam aspon na hodku / dve vypadnut, tak je to fajn tip – pisem to len, aby ste potom s rodinkou neboli sklamani.
Ano – Turzov, dost schatrany, ked sme tam boli s manzelom, nestretli sme tam ani nohu, no napriek tomu, pre mna to bolo romanticke, sedeli sme s manzelom pri jazere a sledovali odraz slnka vo vode . . . pre deti urcite nic moc
Sugov je pekny, aj sme sa clnkovali na jazierku, na nete som nasla kontakt na pani, ktora ma dva clnky a prenajima ich – uplne zdarma, co ma dost zaskocilo, bolo to velmi mile – neviem ci to este stale plati, takze opat to bolo romanticke, no toto by si uz vychutnali i deti
Velky Kamenec – je zrucanina, pekne miesto, pacilo sa nam, aj pre deti je to vhodne
Stos – nadherny, prechadzame sa len po kupeloch, je to zaujimave miesto pre vsetky vekove kategorie
a husitsky kostolik v Lucke je krasny, ten by sa mal pacit i detom
nemam ziaden dalsi tip z vychodneho slovenska, vsetko co som doteraz navstivila, si menoval vo svojom clanku
poslednu dobu sa zameriavam na rozhladne a vyhliadkove veze, takze po tych teraz idem 🙂
naposledy ( pred tyzdnom ) sme navstivili najstarsiu rozhladnu na Slovensku, postavenu v roku 1564 – Vartovku, no to nieje ani nahodou na vychodnom Slovensku 🙂
Rada sa budem k Tvojmu webu vracat a sledovat Tvoje dalsie tipy a clanky, nielen co sa Slovenska tyka.
Dakujem este raz a nech sa dari
???
Tak sme si v nedeľu prešli Kúpele Štós, je to fakt nádhera, nechápem, že sme tam boli po 1. krát 🙂 Rusínsky kostol v Smolníku, aj jazero Úhorná a skončili sme pri husitskom kostolíku v Lúčke 🙂 Tiež nádhera. Taký mám pocit, že v tej doline okolo Lúčky je toho ešte viac schovaného. Zatiaľ sme vynechali Ranč Šugov a Hámor Medzev bol zatvorený, takže ešte prídeme! 🙂
Ahoj, pri fotkách Belianskych Tatier hovoríš len o Ždiarskej vidle. Ako je zrejmé, na fotkách sú dva vrcholy. Vľavo je Ždiarska vidla a vpravo je Havran, jej (o desať metrov vyšší) materský vrchol. Treba dopísať, nech sa chudák Havran neurazí 😉
Ahoj, jasné, už som si to všimol minule, popis pochádza ešte z čias, keď som bol menej znalý 🙂 a myslel som, že vidla musí mať aspoň dva vrcholy. Už ale dobre viem, že ten druhý je Havran! Idem prepísať, dík!
Dobry den,
ako majitel CK orientovanej na Slovensko vitam vsetky pozitivne informacie o zaujimavych miestach, ktore
mozne navstivit. Radi vodime klientov na zaujimave a menej zname miesta, napriklad moznost plavby Tokaj-Madarsko je super.
Dakujem.
Díky Martin za komentár, robíte túry v peknej krajine! 🙂 Nech sa vám darí! Do článku z času na čas pridávam niečo zaujímavé, tak sa občas vráť pozrieť, čo je nové! 🙂
Július Szabo, môzem vedieť, keď to má byť stránka s tipmi na príjemne strávený čas, prečo si písal to o Košiciach? Začala som čítať túto stránku v domnení, že sa dozviem o nejakých príjemných tipoch na výlety po východnom Slovensku a v okolí Košíc, či rovno v nich (aj keď som sa tu narodila a žijem tu, veľa pekných miest, kam by som mohla ísť a niečo nové sa dozvedieť, nepoznám)….a v tomto článku si prečítam o Košiciach samé vymyslené a sprosté kydy. Žiadny tip na zaujímavé pekné miesto, kam by sa dalo ísť…či už pre domáceho, alebo turistu. Vďaka!
Tento článok má byť akože naozaj na seriózne tipy na výlety, alebo len ako tzv. „vtipná“ paródia?…pretože pri iných mestách, či miestach sa mi to zdalo celkom seriózne.
Ahoj Libuša, v článkoch sú tipy a pri tých tipoch aj moje postrehy. Tým, že som v Košiciach prežil väčšiu časť svojho života, tak tých postrehov je tu najviac… Nejaký čas som žil aj na Sicílii, tak trochu prirovnávam.
Keď som v mafiánskych 90tych rokoch na sídlisku stával večer čo večer pod bránou, naozaj bol najväčší šrac ten, ktorý vyšiel vonku v značkových teplákoch.
Ako šofér, ktorý veľa najazdil po celom Slovensku a Čechách môžem potvrdiť, že na východnom Slovensku (čo vraví veľa ľudí) sa jazdí najhoršie. A vyvrcholenie je práve v Košiciach. SUVečka tu prechádzajú z pruhu do pruhu bez smerovky ale aj pri odbočovaní sa tým vodiči veľmi nezaťažujú.
Ak sa v Prahe postavíte k priechodu, auto okamžite zastane a dá vám prednosť, ak v Košiciach, pekne sa tam nastojíte než vám nejaké 20te auto zastaví. Ja jazdím vždy predpisovo a príde mi, že všetkým na ceste zavadziam, bežne ma tam kde je 90tka auto obehne kľudne aj 130tkou, tam kde je 50tka tam už sa cítim, že by ma autá za mnou najradšej zvalcovali. Na prechodoch so semaformi stojím každý deň a pravidelne niekto ešte rýchlo prejde na červenú aj keď chodci už majú zelenú. Na Sicílii som mal príležitosť sa povoziť autom, ktoré riadil domáci. Cez stopku prešiel stovkou, vkuse trúbil, nadával a nejaké predpisy mu boli ukradnuté. Podobne je to aj u nás. Preto také prirovnania…
Čo sa odpadu týka, známi je Luník IX kde sa z okien hádže všetko alebo sa aj vykonáva potreba. Ale aj napríklad na jazere kde bývam, mám susedov (slušných, bielych), ktorí kľudne z okna vyhadzujú sáčky s odpadom rovno do potoka, ktorý nám tečie pod oknami. Alebo sáčky od čaju, takže strom, ktorý nám rastie pod oknami je ovešaný jak vianočný stromček. Paprika, šupka z banánu alebo papierik od bonbónika (človek hneď vie, čo majú v sámoške v akcii). Okrem toho preplnené kontajnery, odpad všade kde sa pozriete, stačí sadnúť na bicykel a trochu sa prejsť po okolí centra…
Píšem to, čo vidím a tak ako to vidím. A vidím to tak, že je to mesto extrémnych kontrastov. Sicília má vraj väčší počet pamiatok ako celé zvyšné Taliansko. Košice sú podľa mňa najkrajšie mesto na Slovensku, ale tak ako na Sicílii, tak aj tu není všechno zlato co se třpytí. 🙂
No a neživé rybičky nájdete pri nespievajúcej fontánke so znakmi zverokruhu (tam sú Ryby). A v jazere sa naozaj kúpu ľudia aj v zime, a to pravidelne! Možno to vyznelo trochu parodicky ale v každej paródii je kúsok pravdy. 🙂
A za ďalšie to síce má byť stránka s tipmi na príjemne stráveny čas, ale nie so zalepenými očami… Aby keď raz príde niekto, kto nemá oči zalepené a všetko to uvidí, tak aby bol ready! Uznávam, že pri Košiciach som sa nechal uniesť trochu viac… možno to neskôr presuniem na samostatný článok o Košiciach…
Neviem ako to na tej Lysej Hore je …. ide o tip od kolegyne, sama som tam zatiaľ nebola, ale určite pôjdem. Plány určite sú, treba ešte dostatok času a vyhovujúce počasie.
Brekovský hrad a Humenský zámok je v zozname, takže si ma potešil, ale predsa len som si ešte spomenula na jeden tip od kolegyne na letný rodinný výlet . Ide o „Rekreačný areál LYSÁ HORA“ – obec Vyšný Kazimír – kúpanie v prírodnom jazere (aj malý tobogan pre detičky), vraj aj prijateľné obedové menu v tamojšej „kolibe „. Problém je vraj s parkovacími miestami …. vyhráva ten, kto príde o niečo skôr.
Aj tento tip vyzerá dobre, pôjdeme čeknúť 🙂 Teraz už majú zatvorené? Vidím, že tam okolo sú aj pekné turistické chodníčky… Taký okruh by nebolo zle spraviť: https://en.mapy.cz/s/2905n
Ahoj Danka, dík za perfektný tip! Dnes sme boli v Rekreačnom areáli Lysá hora a musím uznať, že to bola fakt nádhera! Voda teplá, nádherná, to prostredie super, dokonca sme náhodou mali aj folklórne vystúpenie v amfiteátri. Jedlo výborné, super ihriská a múzeá 🙂 Boli sme unesení! A určite ešte prídeme!
Super stránka … dal si mi veľa tipov na lokality, ktoré som ešte nestihla pozrieť. Ja tiež odporúčam Brekovský hrad (malá obec Brekov medzi mestami Strážske a Humenné), ktorý sa momentálne rekonštruuje, ale je voľne prístupný a tiež kaštieľ v strede Humenného (t.č. sídlo Vihorlatského múzea) – po rekonštrukcii.
Díky Danka za pekný koment, teraz viem, že moja snaha nebola zbytočná! 🙂 Tipy slúžia aj mne a rodinke, aby sme vedeli plánovať víkendy a zájsť tam kde sme ešte neboli, resp. kde sa nám páčilo… Ten kaštieľ v Humennom som zaregistroval, zatiaľ sme tam neboli ale už sme sa chystali, podľa fotiek je fakt pekný. Ale o Brekovskom hrade som nikdy nič nepočul… až sa hanbím, ale aj preto mám túto stránku, aby som spoznal čo najviac miest nielen u nás. Obe miesta pridám čo najskôr, ak máš ešte nejaké ďalšie tipy sem s nimi, vyzeráš, že by si ešte o niečom mohla vedieť… 🙂
Hotovo, Humenský zámok aj Brekovský hrad už sú na prestížnom zozname 115 tipov na najkrajšie miesta Východného Slovenska! 🙂 Ďakujem!
Keď budete v Humennom, môžete vybehnut (šli sme z detmi hodinku) na Hrad Jasenov.Auto zaparkujete na parkovisku pod kopcom. Nádherný výhľad a objavili pod hradom aj jaskyňu.
Hrad Čičva cestou z Vranova nad Topľou na Domašu (jedna cesta je od hlavnej cety, druha kratšia menej náročná za dedinou Podčičva).Medzi Hanušovcami nad Topľou a Podlipníkmi je Hrádok Medzianky(veľa tam toho neostalo,ale krásny výhľad).V okolí Prešova odporúčam Hrad Šebeš v obci Podhradík (tiež len pár kamenov,ale krásny vyhlad na Šarišský a Kapušiansky hrad a pri troche šťastia aj Vysoké Tatry). Snažíme sa chodiť z deckami kam sa dá
Paráda, Lucka, super tipy! Ďakujeme! Určite ich pridám na zoznam. Kebyže si ešte mala fotky, pošli. O týchto miestach som vôbec netušil ale pôjdeme ich s deťmi určite pozrieť!
Perfektne, ani som nevedela, ze tolko miest na vychode sa da pozriet ☺
No hej, ani ja! A ešte veľa chýba, pridám ďalšie čoskoro!
Tak tak. Len sem s napadmi. Dobrych miest nie je nikdy dost 🙂
Veru tak! Súhlasím! Máš nejaký nápad, ktorý tu chýba? 🙂
Super stranka, dakujem.
Ďakujem, musím preto na nej ešte viac zapracovať! 🙂
Ja chcem viac TOBOGÁŇOV
Ok, pohľadám dajaké a pridám do zoznamu 🙂