Kam na výlet – Východné Slovensko! 180 tipov na najkrajšie miesta Východného Slovenska!

Šikľavá skala, Východné Slovensko

36. Prešov

Centrom Prešovského kraja je, ako inak, Prešov, Mesto v nás! Kto sa chce dobre oženiť, musí prísť sem! Mekka tých najlepších hudobníkov na Slovensku, I.M.T. Smile, Katka Knechtová, Komajota, Chiki liki tu-a, Heľenine oči, Mloci a veľa ďalších!

Východné Slovensko čarovné hrdé, mám ho rád! :)

A nezabudnite dať lajk a prihlásiť na odber ďalších našich videí! :)

Kľudné mestečko kde sa musí zastaviť každý kto je srdcom východniar! Vyliezť na vežu veľkého kostola, navštíviť veľmi pekné Krajské múzeum (kde sa nebudú nudiť ani vaše deti), či Solivar. Nádherná je aj synagóga, ktorá je isto najkrajšou na Slovensku! Alebo vystúpte na kalváriu, odkiaľ budete mať celé mesto ako na dlani.

V Prešove sa oplatí zastaviť aj kvôli zmrzline, robia ju tu praví Chorváti! Zmrzliny nájdete na Floriánovej ulici, kde je okrem iného aj parádna kaviareň a cukráreň (vstup z Hlavnej ulice) a tiež dobrá krčmička Staré Mexiko, či pizzeria La Cucaracha, Kebab, a iné dobroty.

Len pozor! Nie aby vás napadlo ísť do Prešova autom! Riskujete, že na cestách v meste skysnete aj niekoľko hodín, či dní, ako títo chudáci v klipe:

Prešov, Východné Slovensko
Prešov, Východné Slovensko

37. Najkrajšia synagóga na Slovensku, Prešov

Viete kde je najkrajšia synagóga na Slovensku? No predsa v Prešove! Povie vám to pani sprievodkyňa a tuším má aj pravdu. Je rozprávková, farebná a jedna z mála synagóg na Slovensku, ktoré sú verejnosti bežne dostupné.

Túto synagógu spravuje Slovenské Národné Múzeum a vstupné sme tam platili 3,-EUR. Nikto okrem nás na prehliadke nebol, takže pani sprievodkyňa robila výklad iba nám. 🙂 Je v centre Prešova (Okružná 32), takže až navštívite toto krajské mesto, príďte sa pozrieť aj sem!

Synagóga v Prešove, Kam na výlet Východné Slovensko 2

Synagóga v Prešove, Kam na výlet Východné Slovensko 2

38. Domaša

Domaša Domaša, ty si pýcha naša, najcepľejša voda v nej, aj ľudí je habadej. Kto by nepoznal túto pesničku od východniarskej skupiny Drišľak?

A kto by nepoznal Domašu? Avšak nie len v lete na kúpanie aj na jar je tu krásne. Z okolitých kopcov sú na Domašu krásne pohľady, tak o ne nepríďte!

Domaša, Prešovský kraj, Východné Slovensko
Domaša, Prešovský kraj, Východné Slovensko

39. Spišský hrad

Tak tu je ten najväčší hrad v strednej Európe spomínaný v úvode článku. Ani Češi taký nemajú! Ha! 🙂 Spišský hrad patrí spolu s ďalšími významnými objektmi v Spišskom podhradí a Žehre a s mestečkom Levoča do zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

Škoda, že tak ako všetky hrady na Slovensku chcel aj tento každý iba vypáliť, zničiť, rozobrať… A tak ako na väčšine našich hradov, aj tu ostali iba múry.

Cenník pre rok 2017: 6,-EUR/dospelý, 3,-EUR/deti 6-18r, 10,-EUR/foto a video. Prehliadka so sprievodcom trvá 60 minút.

Spišský hrad, Košický kraj, Východné Slovensko
Spišský hrad, Košický kraj, Východné Slovensko

40. Spišská kapitula

Spišská kapitula bola kedysi obcou, teraz je súčasťou mestečka Spišské Podhradie. Obec sa rozvinula okolo miestneho kostola z 12. storočia. Jej najväčšou dominantou je neskororománska dvojvežatá katedrála sv. Martina z 13. storočia ale nájdete tu aj iné gotické, barokové i renesančné pamiatky, len sa treba po dedine prejsť.

Cenník pre rok 2017: 2,-EUR/dospelý, 1,-EUR/deti a študenti.

Spišská kapitula so Spišským hradom v pozadí, Košický kraj, Východné Slovensko
Spišská kapitula so Spišským hradom v pozadí, Košický kraj, Východné Slovensko

41. Levoča

Na Slovensku máme „až“ 3 mestá zapísané v zozname UNESCO, z toho dve sú na východnom Slovensku. Jedným z nich je Levoča, tým ďalším je Bardejov (tretím je Banská Štiavnica). A teda musím uznať, že v Levoči je naozaj čo pozerať.

Nezabudnite navštíviť dom Majstra Pavla z Levoče a samozrejme jeho jedinečné dielo v Chráme svätého Jakuba, najvyšší gotický oltár na svete (18,62 metrov vysoký). Levočská radnica, Klietka hanby alebo mestské hradby… Nič z toho určite neminiete.

Cenník pre rok 2017:

 • Chrám svätého Jakuba: 3,-EUR/dospelý, 1-2,-EUR/deti s študenti. Prehliadka so sprievodcom trvá 60 minút.
 • Spišské múzeum, Dom Majstra Pavla a Historická radnica (jednotné vstupné): 4,-EUR/dospelý, 2,-EUR deti(6 – 18 rokov)

Levoča, Prešovský kraj, Východné Slovensko
Levoča, Prešovský kraj, Východné Slovensko

42. Mariánska hora

A čo sa to týči nad Levočou? Predsa bazilika na Mariánskej hore, jedno z najdôležitejších pútnických miest u nás. 3.júla 1995 sem prišlo, spolu s pápežom Jánom Pavlom II, 650.000 ľudí.

Okrem baziliky tu ale nájdete aj nádherné výhľady do široka ďaleka a možno ešte ďalej.

Mariánska hora, Levoča, Prešovský kraj, Východné Slovensko
Mariánska hora, Levoča, Prešovský kraj, Východné Slovensko

43. Kostol Žehra

Žehra by asi nebola nejako veľmi významná, no odkedy sa tu nachádza UNESCO kostolík postavený v 13. storočí, odvtedy sem chodí množstvo turistov. Ale nie len zvonku je pekný, treba ho vidieť aj zvnútra, kde sú aj cenné nástenné maľby z 13.-15. storočia.

Prehliadky kostola sú možné denne:

Pondelok 9:00 – 17:00
Utorok 9:00 – 17:00
Streda 9:00 – 17:00
Štvrtok 9:00 – 17:00
Piatok 9:00 – 17:00
Sobota 9:00 – 17:00
Nedeľa 13:00 – 17:00

Prehliadka kostola trvá približne 30 min., počas ktorej je návštevníkom podaný výklad. Prehliadka kostola nie je možná počas liturgických slávení (sv. omša, krst, sobáš, pohreb).

Vstupné:
Dieťa (6-14 r.): 0,50 €
Študent: 1,- €
Dospelý: 2,- €

Aktuálne informácie o možnosti prehliadky kostola nájdete na internetovej stránke farnosti: www.farnostzehra.sk.

Kostol Žehra, Východné Slovensko
Kostol Žehra, Východné Slovensko / Maros M r a z

44. Žehra Hodkovce kaštieľ

Kaštieľ Žehra Hodkovce je síce dnes domovom ľudí s mentálnym postihnutím, no môžte navštíviť jeho francúzsky park, o ktorý sa starajú pacienti s ošetrovateľmi a tiež salón Csákyovcov, alebo kaplnku.

Žehra Hodkovce kaštieľ, Východné Slovensko
Žehra Hodkovce kaštieľ, Východné Slovensko / Kohanluc

45. Sivá brada gejzír

Ak idete okolo Spišského hradu, neďaleko neho je miesto, kde zo zeme vyviera liečivá minerálna voda. Prameňov je tu hneď niekoľko a vraví sa, že okrem žalúdku liečia aj peňaženku, pretože si ich môžete načapovať zdarma! A neplatíte ani stočné!

Okolo Sivej brady sa dá aj poprechádzať, napríklad na kopec ku kaplnke odkiaľ je pekný výhľad všade dookola. Takže až pôjdete okolo po diaľnici, kľudne sa tu zastavte, kedysi tu totiž stáli všetci.

Sivá brada, Východné Slovensko
Sivá brada, Východné Slovensko

46. Skalné mesto Dreveník

Okolie Spišského hradu je bohaté nielen na UNESCO pamiatky, ale aj na prírodné unikáty. Necelú polhodinku pešo to z parkoviska pod Spišským hradom trvá ku Skalnému mestu Dreveník, ďalšie takéto mesto už na východe asi nenájdete. Sú tu rôzne skalnaté útvary, nazvané peklo, či raj!

Travertínová hora Dreveník s výškou 609 m.n.m. ponúka krásne výhľady do okolia, na Spišský hrad, pasúce sa kone, kravy, či na Tatry! V okolí je niekoľko ďalších travertínových kopcov – Sobotisko, Spišský hradný vrch, Ostrá skala, či Sivá brada. Dostať sa sem môžte aj zo Žehry, či Hodkoviec, kadiaľ vedie žltá turistická značka ale aj náučný chodník Sivá brada – Dreveník. Mapa: https://sk.mapy.cz/s/39kdm

47. Kaštieľ Spišský Hrhov

Jeden z najvzácnejších kaštieľov na Spiši nájdete v obci Spišský Hrhov. Bol postavený v 19. storočí podľa vzoru francúzskych zámkov. Nedávno ho odkúpila obec od štátu a má s ním veľkolepé plány. Tak dúfajme, že sa podaria a že ho čoskoro budeme môcť navštíviť.

Nad obcou Spišský Hrhov sa ešte oplatí navštíviť Medvedí vrch, na ktorom je rozhľadňa a odtiaľ je parádny výhľad do celého okolia!

Kaštieľ Spišský Hrhov

Kaštieľ Spišský Hrhov / PosoniumAster, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

48. Hrad a skanzen v Starej Ľubovni

V Starej Ľubovni majú krásny skanzen a nad ním sa týči hrad! A tiež tam majú krásny hrad, pod ktorým sa rozlieha skanzen. Množstvo malých aj veľkých pôvodných dreveníc vás vráti aj o viac než sto rokov dozadu, zatiaľčo na hrade sa presuniete až do stredoveku!

Je tu čo pozerať celý deň! My sme boli v skanzene na Veľkú Noc a dobre sme urobili! Dievčatá z folklorného súboru odeté v miestnych krojoch tam síce poriadne premrzli, ale tvárili sa celkom veselo. A my sme sa zabávali.

Cenník pre rok 2021: 15,-EUR/rodina – spoločné vstupné na hrad aj do skanzenu.

Hrad a skanzen Stará Ľubovňa, Východné Slovensko
Hrad a skanzen Stará Ľubovňa, Východné Slovensko

49. Jarabinský prielom

Keď už ste v Starej Ľubovni, zájdite aj neďaleko do obce Jarabina. Odtiaľ je to už len kúsok k Jarabinskému prielomu! Nádherný prírodný výtvor, ktorý do vápencových skál vyhĺbil potok.

Nielen prielom je však parádny, aj všetky obrovské lúky okolo, pohľad na hrad a Tatry a zaujímavý je aj pohľad do kameňolomu. Ak máte času viac, urobte si 10km kolečko (https://mapy.cz/s/jojonotapa), ak menej, tak s autom môžte zaparkovať pri kríži pri ceste a v prielome ste za pol hodinky (https://mapy.cz/s/cafuhogapa)

Jarabinský prielom, Stará Ľubovňa

Jarabinský prielom, Stará Ľubovňa

50. Pieniny

Najmenší národný park na Slovensku sa za jeho veľkosť vôbec nemusí hanbiť! Práve naopak, aj napriek svojej maličkosti dokáže veľa ponúknuť všetkým ktorí sem prídu s veľkým očakávaním.

Najznámejšie miesta národného parku Pieniny sú Červený Kláštor, Prielom Dunajca alebo vrch Tri Koruny (ten je už síce v Poľsku, ale nesmie sa vynechať).

Pieniny, Východné Slovensko
Pieniny, Východné Slovensko / Pudelek

51. Červený Kláštor

Červený Kláštor je obec ale jej najväčším lákadlom je Kláštor kartuziánov. Túto národnú kultúrnu pamiatku zo 14. storočia si môžte prezrieť vďaka múzeu Červený Kláštor, základné vstupné pre dospelého sú 3,-EUR a pre dieťa 1,-EUR.

Vstupné pre rok 2017: 3,-EUR/dospelí, 1,-EUR/deti

Červený Kláštor, Prešovský kraj, Východné Slovensko
Červený Kláštor, Prešovský kraj, Východné Slovensko / Kohanluc

52. Prielom Dunajca

Určite ste videli promo video o Slovensku a každému musí byť hneď jasné, že tí ľudkovia sa na pltiach neplavili po Dunaji ale po Dunajci. 12,-EUR na osobu (6,-EUR dieťa) nie je lacná atrakcia ale v Európe je to unikát, tak prečo ho doma neskúsiť.

Tento 70 – 90 minútový zážitok vám ostane navždy. Začína v Červenom Kláštore a končí o 10 kilometrov ďalej v obci Lesnica.

Splavovanie Dunajca, Pieniny, Východné Slovensko
Splavovanie Dunajca, Pieniny, Východné Slovensko / PolandMFA

53. Osturňa

Niekde medzi Pieninami a Belianskymi Tatrami sa nachádza Spišská Magura – pohorie s najvyšším vrchom zvaným Repisko (1 259m). No a pod týmto kopcom je pekne schovaná dedinka Osturňa, o ktorej sa píše ako o najväčšom živom skanzene na Slovensku. Tak sme ju boli omrknúť a musím uznať, že dreveničiek je tam teda fakt dosť.

Dedina je vystavaná okolo jedinej cesty (slepej) v dĺžke 7km. Neviem, či som takú dlhú dedinu už niekedy videl (napr. celý Prešov od Delni až po Starú Dúbravu má 7km), takže už prechádzku dedinou môžme nazvať turistikou.

Osturňa, Východné Slovensko

Osturňa, Východné Slovensko

Okrem pekných dreveničiek a klasickej dedinskej krčmy je tu aj Osturňanska izba, ktorá stojí za návštevu. V nej vám ukážu pôvodné dedinské nástroje, ktoré sa tu kedysi používali, kroje, nábytok a iné pekné historické veci. Ak budete dobrí, nechajú vás vyskúšať si aj nejaký ten čepiec, klobúk, a možno aj posteľ… Vstupné je dobrovoľné.

A ak by ste odtiaľ chceli nejaký originálny suvenír, v dedinke je pani, ktorá šije krásne Krojované bábiky z Osturne, ak si takú posadíte napr. do okna, každý vám ju bude závidieť. 🙂

Osturňanska izba, Východné Slovensko

Osturňanska izba, Východné Slovensko

54. Poprad

Keď už do Tatier tak jedine cez ich bránu – Poprad. Centrum mestečka je pekné a odkedy tu vojaci neskladajú prísahu tak aj celkom kľudné. Tatran už sa nevyrába, škoda, neviem, čo použijem na protézu, až raz bude treba… Kto vie čo teraz používa prezident Zeman na tú jeho…

Poprad, Východné Slovensko
Poprad, Východné Slovensko / János Korom Dr.

55. Spišská Sobota

No a kto bol v Poprade a vynechal Spišskú Sobotu ten sa sem musí znovu vrátiť. Je to ďalšie mestečko blízko centra mesta odkiaľ sa sem dá dostať aj peši. Až ho uvidíte budete milo prekvapení, čo ešte v Poprade nenájdete. Aj ja som bol!

Spišská Sobota, Poprad, Východné Slovensko
Spišská Sobota, Poprad, Východné Slovensko / martin

56. Kežmarok

Kežmarok má hneď niekoľko zaujímavých miest, ktoré sa oplatí navštíviť. Jedným z nich je Kežmarský hrad z 15. sotročia, ktorý nájdete v centre mesta. Ďalšou významnou pamiatkou je UNESCO Kostol svätej Trojice postavený z dreva bez použitia jediného kovového klinca.

Nájdete tu aj jeden z najstarších orgánov na Slovensku. Pozrite si aj gotický kostol sv. Kríža, renesančnú zvonicu, alebo najväčšiu školskú knižnicu.

Kežmarok, Prešovský kraj, Východné Slovensko
Kežmarok, Prešovský kraj, Východné Slovensko

57. Kaštieľ Strážky s anglickým parkom

Len na skok od Kežmarku, hneď pri hlavnej ceste na Poprad, sa v mestečku Spišská Belá (časť Strážky) nachádza veľmi pekný kaštielik s jednoduchým názvom Kaštieľ Strážky. Síce ho z cesty nie je dobre vidieť, ale určite uvidíte zvonicu.

V kaštieli vystavuje Slovenská národná galéria a má otvorené denne od 10:00 – 18:00 (základné vstupné 2,70 € dospelý a 0,70 € deti). Veľký anglický park a okolie kaštieľa, renesančnej zvonice a kostola je ale prístupné zdarma. Hranicu parku tvorí rieka Poprad. Ak touto cestou pôjdete, nezabudnite si tu oddýchnuť!

Kaštieľ Strážky a park, Kam na výlet Východné Slovensko 2

Kaštieľ Strážky a park, Kam na výlet Východné Slovensko 2

Nebojte sa, to nie je koniec! Ale začiatok!!!
Kliknite sem na ďalšie tipy na východnom Slovensku!!! >>>

Julius Szabo

Tak som sa po čase (8 rokov) vrátil s5 na Slovensko a pre moju lepšiu orientáciu v teréne som si vytvoril túto stránku. Snáď pomôže aj vám lepšie sa zorientovať. Ak chcete viac tipov, mám aj web govisity.com ;)

Môže sa Vám ešte páčiť...

67 komentárov

 1. Lucia píše:

  Ahoj, uz som ti davala tip na Drevenik. Koncom leta sme boli na Dukle. Je tam pamatny cintorin a ked prejdes lesom, da sa ist pozriet na vyhliadkovu vezu. No kedze sme namali ruska, hore sme nemohli. Tiez cestou tam su vidiet od cesty dela, tanky, lietadlo, aj k bunkrom sa da ist. Mozem ti na mail poslat nejake fotky pre inspiraciu. Mojmu synovi sa tento vylet pacil 🙂

 2. Maja píše:

  Ahoj,
  paradna stranka, klobuk dolu.
  V tychto pokoronovych casoch asi ako vacsina Slovakov planujeme tento rok okruh Slovenskom, takze sa urcite inspirujeme 🙂
  Za nas odporucam Liptovsky Jan – mala dedinka, treba vidiet a hlavne vyskusat prirodne „kupalisko“ Kada a Stanisovsku jaskynu. Plus vylety – tury do okolia, smer Stanisovska dolina su bunkre a vrak ruskeho lietadla. Osobne sme nevideli, zacalo nam prsat. Ale aspon sa tam mame preco vratit.

  • Julius Szabo píše:

   Ďakujem, Majka, za pekné hodnotenie 🙂 Liptovský Ján bol nádherný, zatiaľ sme tam boli len raz a to už je pár rokov, ale bolo tam fakt nádherne a určite radi ešte prídeme a potom zas… Aj tie kaštiele tam sú neskutočné. Stanišovskú dolinu prejdeme, dík za tip, toto som vôbec nevedel… Do kadi som sa nevošiel, musím si nabudúce privstať 🙂

 3. Jana píše:

  Pridávam tipy na turistiku – Smrekovica, najvyšší vrch pohoria Branisko, my sme si spravili veľmi peknú okružnú trasu z Vyšného Slavkova a Vysoké Skalky, najvyšší vrch Pienin, vystúpili sme zo Stráňavského sedla. Najbližšie máme v pláne turistiku na Bachureň.

  • Julius Szabo píše:

   Smrekovicu vychvaľuje kolega odkedy tam pred pár rokmi bol. Teraz cez víkend o nej aj dávali niečo v telke, aj o Vyšnom Slavkove! A Pienin som sa zatiaľ vôbec nedotkol… 🙁 Treba konečne vyraziť! 🙂 Dík za tipy, sú perfektné, ako vždy!

 4. Mária Gajdošová píše:

  Super zoznam, možno ešte ZOO v Stropkove, obec Tokajík, Solivarské múzeum v Prešove, RO Sigord, to je čo mi práve napadlo, ale určite je ešte veľa nádherných zákutí nášho krásneho Východného Slovenska

  • Julius Szabo píše:

   Mmmm, pekné tipy! Tieto tu ešte tuším nikto nenavrhol. Do solivaru sa chystám už roky, snáď toto leto to už výjde, Sigord poznám, pár krát som tam stanoval (len už to bolo dávno), za pridanie stojí aj s kúpaliskom, či v zime veľkým prírodným klziskom alebo možnosťami turistiky po okolí. A aj zoo a Tokajík, ešte máte nejaké ďalšie tipy? 🙂

 5. Ali píše:

  Dobry den, super tipy na vylety nakolko v auguste ideme na dovcu do starej lesnej… Uz len nejak zistit ktora trasa je ako narocna… Nakolko ideme aj s 2r dietatom ktore sa nenosi 😊 ale pred necelym rokom chodnik v bachledke dala ako pani (vtedy este lanovka nepremavala) dakujem urcite sa inspirujeme 😉

  • Julius Szabo píše:

   Jaaaj, tak zo Starej Lesnej to je kúsok k starej dobrej detskej klasike – Múzeu TANAPu, teraz je dobrá už aj botanická záhrada (kúsok od múzea). Hrebienok, ak máte kočiar tak aj Popradské pleso zo zastávky električky Popradské pleso 🙂 Ale aj prechádzka po Tatranskej Lomnici je super – hlavne tie parky, nás prekvapila, vždy bola Lomnica pre nás len taká východzia destinácia, alebo konečná, nikdy sme si ju poriadne nepozreli ale v júni sme tam strávili 3 pekné dni (ani sme sa z nej kvôli deťom nepohli ale ani sme neľutovali :)). Hotel Titris v Lomnici má dobré bazéniky aj s výrivkami a spŕškami, aj za relatívne ešte normálnu cenu (len zvykne byť plno). A okolo Starej Lesnej je veľa cyklocestičiek, ktoré sa určite dajú zvládnuť aj pešo. Určite z nich bude pekný výhľad na Tatry 🙂 Šiel by som hneď 🙂

   • Ali píše:

    Super dakujem krasne urcite sa niecim inspirujeme… 😊 Ono clovek by najradsej siel vsade, ale s drobcom si to treba 2x rozmysliet ze kedy a kam… 🤗 tak dakujem este raz za overene tipy… A tie ostatne krasne miesta pozrieme neskor ved podrastie

 6. Mojmír Kříž píše:

  Když jsem byl mladý, moc rád jsem jezdil na vandry na Slovensko, hlavně na východ. Měl jsem v Humenném kamaráda a prolezli jsme, co se dalo. Teď už mi zbývá akorát uspořádávat svou sbírku pohlednic a všelijakých obrázků a vzpomínat.

  • Julius Szabo píše:

   Keď som žil 8 rokov v Čechách, zistil som, že Češi boli na viacerých miestach na Slovensku ako ja 🙂 Odkedy som sa vrátil chodím po celom okolí, aby som sa nemusel zase hanbiť keď raz budem musieť opäť žiť v Čechách 🙂 Prajem pekné spomínanie!

 7. Monika píše:

  Veľmi pekne spracovaný zoznam 🙂 Aktuálne hľadám zaujímavé tipy na výlety s deťmi, nakoľko starší syn je už vo veku, kedy zvládne aj náročnejšie vychádzky, a mladší sa spokojne nosí v nosiči, a toto je pre nás naozaj výborná pomôcka. Niečo zo zoznamu sme už prešli, práve včera to bola Dukla a skanzen vo Svidníku, minule jazero Blajzloch v Slovenskom raji (to ti v zozname chýba :-), predtým Šarišský hrad a Solivar v Prešove. Ale po tomto článku rýchlo pripínam ďalšie vlajočky do mapy, kam sa musíme vybrať. Ďakujem a teším sa na nové články. Monika

  • Julius Szabo píše:

   Ďakujem! Hej, veľa miest tam ešte chýba. 🙁 Blajzloch je dobrý tip! Nejak mi to jazierko ušlo, ešte je tam Klauzy. Ja som dnes chcel vybehnúť na Šarišský hrad, ale keď som pod hradom zistil, že je tam Filmová noc, tak som si to rozmyslel. 🙂 Skanzen bol dobrý? Skanzeny máme radi, len z Košíc sú všetky dosť ďaleko… 🙁

 8. Martina píše:

  Žijem v KE už dlhé roky. Vy ste ich opísali ako keby sme boli odpad a pritom to tak nieje. Ste zakomplexovaný??? Prečo ste tam nespomenuli všetky pamiatky a zákutia, ktoré sa oplatí navštíviť?

 9. Perfektny zoznam! Na vacsine som bola, ale stale su miesta, kde sa este len chystam 🙂

 10. Jan píše:

  Nevidim tu zrucaninu hradu Jasenov,okres Humenne.

 11. Dávid píše:

  Gelnica, Smolník, Pačanský kopec, Úhorná, Kúpele Štós,…

  • Julius Szabo píše:

   Dobré tipy! Len tam musíme najprv niekedy zájsť… Gelnica je pekná, aj okolie a bane. Kúpele už tu tiež niekto odporúčal, Úhornú trochu poznám (to jazierko) ale čo v Smolníku a na Pačanskom kopci? Napíš viac nech vieme… 🙂

  • Julius Szabo píše:

   Díky za tipy, v nedeľu sme vyskúšali Kúpele Štós, rusínsky kostol v Smolníku, aj jazero Úhorná 🙂

 12. Janka Jaššová píše:

  Prebehla som to celé, lebo zháňam tipy na výlety pre deti z tábora. Všade sme boli :). Pridávam tip na pekný výlet z okolia Hrušova na planinu Agtelek, cez štátnu hranicu do zaniknutej goralskej dediny Derenk na maďarskej strane planiny. Nachádza sa tak zhruba 1,5 kilometra za hranicami a o kúsok ďalej zrúcanina hradu Sádvár z 13. st. Väčšinou tam nestretnete nikoho, ak netrafíte práve jediný deň v roku, kedy sa tam robí stretnutie potomkov Goralov, ktorí kedysi žili v Derenku. Príjemnú prechádzku prajem.

 13. Jana píše:

  Ahoj, ďakujem za skvelé tipy, máme ešte čo doháňať, hlavne na juhu východného Slovenska. Pridávam niekoľko tipov v mojom blízkom okolí. 1. Kamenický hrad, ruina hradu nad obcou Kamenica, viditeľný aj z hlavnej cesty smerom na Starú Ľubovňu. Je prístupný z obce Kamenica a z druhej strany z obce Potoky, odkiaľ vedie aj chodník na Čergovský Minčol. V Kamenici môžete navštíviť rodinnú farmu a v kolibe ochutnať výrobky z ovčieho mlieka. 2.Zrúcanina hradu Plaveč, priamo nad hlavnou cestou v smere do SL. K hradu sa dostanete priamo autom. 3. Zrúcanina Hanigovského ( Nového) hradu, prístupného z obce Hanigovce, alebo z obce Ľutina, kde sa nachádza miniskanzen drevených kostolíkov. Z Ľutiny je to cca hodinka chôdze, striedavo lúkami a lesom.
  My máme najbližšie v „hľadáčiku“ návštevu NKP Solivar pri Prešove, horu Zvir pri Litmanovej a zrúcaninu Holumnického hradu.

  • Julius Szabo píše:

   Ahoj, dík za tipy! Všetky ich sem pridám, Plaveč poznám, ostatné vôbec… Ale sú parádne! Práve pozerám na 2 ďalšie miesta, ktoré nemám v zozname a jedno kde som ešte nebol. Všetky 3 sa dajú pozrieť jedným šupom:
   1. Kaštieľ Vécseyovcov – Streda nad Bodrogom
   2. hrad Veľký Kamenec – ten vyzerá fakt dobre
   3. Kaštieľ Borša (ten tu už je)
   A ešte hneď za hranicami v obci Pácin – Mágocsy-kastély. Tiež vyzerá pekne 🙂

   Ešte máme kam ísť 🙂

   • Jana píše:

    Vďaka za ďalšie tipy, ukladám. Ja by som ešte k Duk. priesmyku doplnila vyhliadkovú vežu na Dukle, prípadne za zmienku stojí aj letné prírodné kúpalisko v Nižnej Polianke, smerom na Bardejov. Vyskúšané nemáme, vracali sme sa už pomerne neskoro. Alebo rekreačnú oblasť, neďaleko Prešova, Sigord s letným kúpaliskom. Je to smerom k opálovým baniam. A ešte k Zbojníckemu hradu. Sú tam iba pozostatky múru, asi na dvoch miestach, v lete to možno lepšie vidno, podobne je to aj na Lipoveckom hrade.
    Teším sa ďalšie tipy.

 14. Lucia píše:

  Ahoj, cez vikend sme boli na zaujimavom mieste nedaleko spisskeho hradu. Je to Drevenik. Krasne miesto, vidiet odtial aj hrad. Je to pri Zehre, Hodkovciach, ktore tu mas spomenute. Da sa zaparkovat aj na parkovisku pri hrade. Vidiet odtial aj Sobotisko, ale tam sme neboli. Skus si to pozriet, popripade navstivit 😉

  • Julius Szabo píše:

   Ahoj Lucia, ten Dreveník som nedávno videl niekde v nejakej upútavke, a čumel som jak puk, netušil som, že tu niečo také máme (a to aktívne vyhľadávam všetky zaujímavé miesta hlavne na východe). Určite tam niekedy zájdeme, najradšej hneď zajtra… keby sa dalo… 🙂 Dám to hneď do mapy, vyzerá to perfektne! Dík za tip!

   • Lucia píše:

    Ano, velmi pekne tam bolo. Ale… najvacsi gol…. moj muzicek 😂 vosli sme do Kamenneho raja, presli, pofotili, pokochali sa tou krasou naokolo a vysli sme opat pri tabulkach, kadial sme vosli. Hovorim mu, ze este Peklo by tu malo byt. Presviedcal ma, ze nie. Vytiahla som mobil, zapla data, ukazala mu mapku a hovori, ze to je vsetko a vsetko sme presli, ine tam nie je. Tak sme sadli do auta a vybrali sa domov. Po chvilke sa otocim a tam skaly dalsie…. takze to Peklo tam predsa len bolo. Cuduj sa svetu 😤 Skoro ma piclo, ale ten moj muz ma tak domotal, ze som mu uverila, och… 🤔 ale uz sa mu nechcelo vracat naspat. Tak dufam, ze si to este zopakujeme a pozrieme pre zmenu Peklo 😉

 15. Slavka píše:

  Zdravim, dakujem za mnozstvo tipov, uzasna stranka, parada, tesim sa, ze som ju nasla. My s manzelom este odporucame : HUSITSKY KOSTOLIK V LUCKE, TURZOVSKE JAZERO, HRAD A EUROPSKY PARK VELKY KAMENEC, KUPELE STOS a RANC SUGOV. Hned zajtra pojdeme na vylet, no este neviem kam presne, no istotne to bude nieco z Vasho zoznamu. Dakujem 🙂

  • Julius Szabo píše:

   Ahoj Slávka, díky za pozitívny komentár, taký vždy veľmi poteší! 🙂 O tom husitskom kostolíku som ešte nepočul, vyzerá parádne! Musíme tam zájsť. Ešte som v tej časti nikdy nebol, ale viem, že sú tam pekne schované dedinky… V Turzove som bol pred x rokmi v tábore, potom už som sa tam nikdy nedostal. Nie som si 100%-ne istý, či to bolo tam pri jazierku ale asi áno. V poslednom čase som o tom dosť čítal, že to kúpil súkromník a že to chátra a že by sa tam nemalo chodiť… a každý rok prechádzam okolo počas Magnezitárskej 60tky a myslím na to stále… ale zastavím sa tam najneskôr v máji počas ďalšej 60tky. 🙂 Navštíviť Veľký Kamenec u nás nikdy nebolo v pláne, ale už je! 🙂 V Štóse som raz bol na chate, ale už to bolo veľmi dávno, pôjdeme zas. Teraz na jeseň tam bude isto pekne! Kam presne tam chodíte? Len tak sa prejsť okolo kúpeľov? Na Šugov chodia sestrine deti do tábora, už sme sa tam aj my chystali, len sme zatiaľ nedošli. Každopádne ďakujem za supertipy! Určite ich všetky pridám do článku! Najradšej by som hneď zajtra na všetky tie miesta šiel. 🙂 Máš ešte nejaké tipy…? 🙂

   • Slavka píše:

    konkretne tie moje tipy urcite niesu celodennym vyletom, nejde o ziadnu turistiku, skor o peknu sceneriu, bud si tieto vyletiky davam ako zastavku na ceste domov z nejakej dovolenky, alebo si pospajam dvoje troje miesta, alebo ak clovek nema cely den volna a chce niekam aspon na hodku / dve vypadnut, tak je to fajn tip – pisem to len, aby ste potom s rodinkou neboli sklamani.

    Ano – Turzov, dost schatrany, ked sme tam boli s manzelom, nestretli sme tam ani nohu, no napriek tomu, pre mna to bolo romanticke, sedeli sme s manzelom pri jazere a sledovali odraz slnka vo vode . . . pre deti urcite nic moc

    Sugov je pekny, aj sme sa clnkovali na jazierku, na nete som nasla kontakt na pani, ktora ma dva clnky a prenajima ich – uplne zdarma, co ma dost zaskocilo, bolo to velmi mile – neviem ci to este stale plati, takze opat to bolo romanticke, no toto by si uz vychutnali i deti

    Velky Kamenec – je zrucanina, pekne miesto, pacilo sa nam, aj pre deti je to vhodne

    Stos – nadherny, prechadzame sa len po kupeloch, je to zaujimave miesto pre vsetky vekove kategorie

    a husitsky kostolik v Lucke je krasny, ten by sa mal pacit i detom

    nemam ziaden dalsi tip z vychodneho slovenska, vsetko co som doteraz navstivila, si menoval vo svojom clanku

    poslednu dobu sa zameriavam na rozhladne a vyhliadkove veze, takze po tych teraz idem 🙂
    naposledy ( pred tyzdnom ) sme navstivili najstarsiu rozhladnu na Slovensku, postavenu v roku 1564 – Vartovku, no to nieje ani nahodou na vychodnom Slovensku 🙂

    Rada sa budem k Tvojmu webu vracat a sledovat Tvoje dalsie tipy a clanky, nielen co sa Slovenska tyka.

    Dakujem este raz a nech sa dari

    👍👍👍

  • Julius Szabo píše:

   Tak sme si v nedeľu prešli Kúpele Štós, je to fakt nádhera, nechápem, že sme tam boli po 1. krát 🙂 Rusínsky kostol v Smolníku, aj jazero Úhorná a skončili sme pri husitskom kostolíku v Lúčke 🙂 Tiež nádhera. Taký mám pocit, že v tej doline okolo Lúčky je toho ešte viac schovaného. Zatiaľ sme vynechali Ranč Šugov a Hámor Medzev bol zatvorený, takže ešte prídeme! 🙂

 16. JKrajnak píše:

  Ahoj, pri fotkách Belianskych Tatier hovoríš len o Ždiarskej vidle. Ako je zrejmé, na fotkách sú dva vrcholy. Vľavo je Ždiarska vidla a vpravo je Havran, jej (o desať metrov vyšší) materský vrchol. Treba dopísať, nech sa chudák Havran neurazí 😉

  • Julius Szabo píše:

   Ahoj, jasné, už som si to všimol minule, popis pochádza ešte z čias, keď som bol menej znalý 🙂 a myslel som, že vidla musí mať aspoň dva vrcholy. Už ale dobre viem, že ten druhý je Havran! Idem prepísať, dík!

 17. Martin Koška píše:

  Dobry den,

  ako majitel CK orientovanej na Slovensko vitam vsetky pozitivne informacie o zaujimavych miestach, ktore
  mozne navstivit. Radi vodime klientov na zaujimave a menej zname miesta, napriklad moznost plavby Tokaj-Madarsko je super.

  Dakujem.

  • Julius Szabo píše:

   Díky Martin za komentár, robíte túry v peknej krajine! 🙂 Nech sa vám darí! Do článku z času na čas pridávam niečo zaujímavé, tak sa občas vráť pozrieť, čo je nové! 🙂

 18. Libuša píše:

  Július Szabo, môzem vedieť, keď to má byť stránka s tipmi na príjemne strávený čas, prečo si písal to o Košiciach? Začala som čítať túto stránku v domnení, že sa dozviem o nejakých príjemných tipoch na výlety po východnom Slovensku a v okolí Košíc, či rovno v nich (aj keď som sa tu narodila a žijem tu, veľa pekných miest, kam by som mohla ísť a niečo nové sa dozvedieť, nepoznám)….a v tomto článku si prečítam o Košiciach samé vymyslené a sprosté kydy. Žiadny tip na zaujímavé pekné miesto, kam by sa dalo ísť…či už pre domáceho, alebo turistu. Vďaka!
  Tento článok má byť akože naozaj na seriózne tipy na výlety, alebo len ako tzv. „vtipná“ paródia?…pretože pri iných mestách, či miestach sa mi to zdalo celkom seriózne.

  • Julius Szabo píše:

   Ahoj Libuša, v článkoch sú tipy a pri tých tipoch aj moje postrehy. Tým, že som v Košiciach prežil väčšiu časť svojho života, tak tých postrehov je tu najviac… Nejaký čas som žil aj na Sicílii, tak trochu prirovnávam.

   Keď som v mafiánskych 90tych rokoch na sídlisku stával večer čo večer pod bránou, naozaj bol najväčší šrac ten, ktorý vyšiel vonku v značkových teplákoch.

   Ako šofér, ktorý veľa najazdil po celom Slovensku a Čechách môžem potvrdiť, že na východnom Slovensku (čo vraví veľa ľudí) sa jazdí najhoršie. A vyvrcholenie je práve v Košiciach. SUVečka tu prechádzajú z pruhu do pruhu bez smerovky ale aj pri odbočovaní sa tým vodiči veľmi nezaťažujú.

   Ak sa v Prahe postavíte k priechodu, auto okamžite zastane a dá vám prednosť, ak v Košiciach, pekne sa tam nastojíte než vám nejaké 20te auto zastaví. Ja jazdím vždy predpisovo a príde mi, že všetkým na ceste zavadziam, bežne ma tam kde je 90tka auto obehne kľudne aj 130tkou, tam kde je 50tka tam už sa cítim, že by ma autá za mnou najradšej zvalcovali. Na prechodoch so semaformi stojím každý deň a pravidelne niekto ešte rýchlo prejde na červenú aj keď chodci už majú zelenú. Na Sicílii som mal príležitosť sa povoziť autom, ktoré riadil domáci. Cez stopku prešiel stovkou, vkuse trúbil, nadával a nejaké predpisy mu boli ukradnuté. Podobne je to aj u nás. Preto také prirovnania…

   Čo sa odpadu týka, známi je Luník IX kde sa z okien hádže všetko alebo sa aj vykonáva potreba. Ale aj napríklad na jazere kde bývam, mám susedov (slušných, bielych), ktorí kľudne z okna vyhadzujú sáčky s odpadom rovno do potoka, ktorý nám tečie pod oknami. Alebo sáčky od čaju, takže strom, ktorý nám rastie pod oknami je ovešaný jak vianočný stromček. Paprika, šupka z banánu alebo papierik od bonbónika (človek hneď vie, čo majú v sámoške v akcii). Okrem toho preplnené kontajnery, odpad všade kde sa pozriete, stačí sadnúť na bicykel a trochu sa prejsť po okolí centra…

   Píšem to, čo vidím a tak ako to vidím. A vidím to tak, že je to mesto extrémnych kontrastov. Sicília má vraj väčší počet pamiatok ako celé zvyšné Taliansko. Košice sú podľa mňa najkrajšie mesto na Slovensku, ale tak ako na Sicílii, tak aj tu není všechno zlato co se třpytí. 🙂

   No a neživé rybičky nájdete pri nespievajúcej fontánke so znakmi zverokruhu (tam sú Ryby). A v jazere sa naozaj kúpu ľudia aj v zime, a to pravidelne! Možno to vyznelo trochu parodicky ale v každej paródii je kúsok pravdy. 🙂

   A za ďalšie to síce má byť stránka s tipmi na príjemne stráveny čas, ale nie so zalepenými očami… Aby keď raz príde niekto, kto nemá oči zalepené a všetko to uvidí, tak aby bol ready! Uznávam, že pri Košiciach som sa nechal uniesť trochu viac… možno to neskôr presuniem na samostatný článok o Košiciach…

 19. Dana píše:

  Neviem ako to na tej Lysej Hore je …. ide o tip od kolegyne, sama som tam zatiaľ nebola, ale určite pôjdem. Plány určite sú, treba ešte dostatok času a vyhovujúce počasie.

 20. Dana píše:

  Brekovský hrad a Humenský zámok je v zozname, takže si ma potešil, ale predsa len som si ešte spomenula na jeden tip od kolegyne na letný rodinný výlet . Ide o „Rekreačný areál LYSÁ HORA“ – obec Vyšný Kazimír – kúpanie v prírodnom jazere (aj malý tobogan pre detičky), vraj aj prijateľné obedové menu v tamojšej „kolibe „. Problém je vraj s parkovacími miestami …. vyhráva ten, kto príde o niečo skôr.

  • Julius Szabo píše:

   Aj tento tip vyzerá dobre, pôjdeme čeknúť 🙂 Teraz už majú zatvorené? Vidím, že tam okolo sú aj pekné turistické chodníčky… Taký okruh by nebolo zle spraviť: https://en.mapy.cz/s/2905n

  • Julius Szabo píše:

   Ahoj Danka, dík za perfektný tip! Dnes sme boli v Rekreačnom areáli Lysá hora a musím uznať, že to bola fakt nádhera! Voda teplá, nádherná, to prostredie super, dokonca sme náhodou mali aj folklórne vystúpenie v amfiteátri. Jedlo výborné, super ihriská a múzeá 🙂 Boli sme unesení! A určite ešte prídeme!

 21. Dana píše:

  Super stránka … dal si mi veľa tipov na lokality, ktoré som ešte nestihla pozrieť. Ja tiež odporúčam Brekovský hrad (malá obec Brekov medzi mestami Strážske a Humenné), ktorý sa momentálne rekonštruuje, ale je voľne prístupný a tiež kaštieľ v strede Humenného (t.č. sídlo Vihorlatského múzea) – po rekonštrukcii.

  • Julius Szabo píše:

   Díky Danka za pekný koment, teraz viem, že moja snaha nebola zbytočná! 🙂 Tipy slúžia aj mne a rodinke, aby sme vedeli plánovať víkendy a zájsť tam kde sme ešte neboli, resp. kde sa nám páčilo… Ten kaštieľ v Humennom som zaregistroval, zatiaľ sme tam neboli ale už sme sa chystali, podľa fotiek je fakt pekný. Ale o Brekovskom hrade som nikdy nič nepočul… až sa hanbím, ale aj preto mám túto stránku, aby som spoznal čo najviac miest nielen u nás. Obe miesta pridám čo najskôr, ak máš ešte nejaké ďalšie tipy sem s nimi, vyzeráš, že by si ešte o niečom mohla vedieť… 🙂

  • Julius Szabo píše:

   Hotovo, Humenský zámok aj Brekovský hrad už sú na prestížnom zozname 115 tipov na najkrajšie miesta Východného Slovenska! 🙂 Ďakujem!

   • Lucia píše:

    Keď budete v Humennom, môžete vybehnut (šli sme z detmi hodinku) na Hrad Jasenov.Auto zaparkujete na parkovisku pod kopcom. Nádherný výhľad a objavili pod hradom aj jaskyňu.
    Hrad Čičva cestou z Vranova nad Topľou na Domašu (jedna cesta je od hlavnej cety, druha kratšia menej náročná za dedinou Podčičva).Medzi Hanušovcami nad Topľou a Podlipníkmi je Hrádok Medzianky(veľa tam toho neostalo,ale krásny výhľad).V okolí Prešova odporúčam Hrad Šebeš v obci Podhradík (tiež len pár kamenov,ale krásny vyhlad na Šarišský a Kapušiansky hrad a pri troche šťastia aj Vysoké Tatry). Snažíme sa chodiť z deckami kam sa dá

    • Julius Szabo píše:

     Paráda, Lucka, super tipy! Ďakujeme! Určite ich pridám na zoznam. Kebyže si ešte mala fotky, pošli. O týchto miestach som vôbec netušil ale pôjdeme ich s deťmi určite pozrieť!

 22. Lucia píše:

  Perfektne, ani som nevedela, ze tolko miest na vychode sa da pozriet ☺

 23. Roman píše:

  Super stranka, dakujem.

 24. Richard Novotný píše:

  Ja chcem viac TOBOGÁŇOV

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.