Kam na výlet – Východné Slovensko! 183 tipov na najkrajšie miesta Východného Slovenska!

Šikľavá skala, Východné Slovensko

25. Národný park Slovenský Raj

Okrem Vysokých Tatier je východné Slovensko domovom ďalšieho unikátu Slovenska. Slovenský raj je plný skál, krásnych lesov ale hlavne roklín, najmä kvôli ktorým sa sem chodí.

Východné Slovensko čarovné hrdé, mám ho rád! :)

A nezabudnite dať lajk a prihlásiť na odber ďalších našich videí! :)

Rebríky, lávky, stúpačky, mostíky, reťaze, krásne výhľady, vodopády, ľadopády, rieky a potôčiky, lesy, kopce a doliny… Čo sme zabudli spomenúť?

Slovenský Raj, Východné Slovensko
Slovenský Raj, Kam na výlet Východné Slovensko

Tvorba webstránok

26. Dedinky

Všetky významné túry začínajú v Podlesku, ale turistickým centrom a jedným z najkrajších kútov Slovenska sú Dedinky.

Tu si vychutnáte nádherné pohľady na najstudenšiu vodnú plochu na Slovensku s panorámou skál týčiacich sa nad ňou. A ak prídete v lete, môžte tu aj stanovať a aj sa okúpať.

Dedinky Slovenský Raj Východné Slovensko
Dedinky Slovenský Raj, Kam na výlet Východné Slovensko

27. Veľký Sokol

Pre mňa zatiaľ najkrajším miestom, na ktorom som v Slovenskom Raji bol je roklina Veľký Sokol. Aj keď trvá pomerne dlho kým sa do tých úchvatných miest z Podleska dostanete, stojí to za to!

Navyše tu chodí práve kvôli tej vzdialenosti najmenej ľudí, takže ak chcete mať v Slovenskom raji od ľudí pokoj, príďte sem.

Tiesňava Veľký Sokol, Slovenský Raj, Východné Slovensko
Tiesňava Veľký Sokol, Slovenský Raj, Východné Slovensko

28. Suchá Belá

Naopak najnavštevovanejšia roklina v Slovenskom raji, Suchá Belá dokáže byť poriadne natrieskaná. Ale prezradím vám moje tajomstvo, privstante si a ak z Podleska vyrazíte ráno o 6:00 celá roklina bude len a len vaša!

Je najbližšie k Podlesku a tak ako vo všetkých roklinách v Slovenskom raji aj tu si užijete kopu rebríkov, vodopádov, zúžených priestorov medzi skalami a všeličoho možného i nemožného… Návšteva rokliny je zaujímavá v každom ročnom období!

Suchá Belá Slovenský Raj Východné Slovensko
Suchá Belá Slovenský Raj Východné Slovensko

29. Piecky

Ďalšou nádhernou roklinou v Slovenskom raji je roklina Piecky. Aj k nej sa dostanete z Podleska alebo ak chcete ušetriť hodinku, tak auto môžte nechať aj v časti nazvanej Píla-Piecky. Prídete tak ale o pohodovú prechádzku zelenou značkou popri Veľkej Bielej vode, ktorá je tiež nádherná a stojí za prejdenie.

V rokline Piecky uvidíte okrem menších vodopádikov aj 2 veľké vodopády, prvý s výstižným názvom Veľký vodopád a druhý Terasový vodopád. Oba sú krásne a pri oboch sú umiestnené veľké rebríky. Pri Veľkom vodopáde je dokonca najvyšší rebrík v Slovenskom raji. Mal som tu riadne bobky, ale nakoniec som to dal! Mapku nájdete tu: Roklina Piecky – turistická mapa.

Piecky Slovenský Raj Východné Slovensko
Piecky Slovenský Raj Východné Slovensko / Jiri Brozovsky

30. Prielom Hornádu

Ak platí, že všetky miesta na Slovensku sú krásne v lete aj v zime, u 16 kilometrov dlhého kaňonu nazvanom Prielom Hornádu to platí dvojnásobne. V lete si tu nad rýchlymi vodami rieky vychutnáte reťaze a rôzne stúpačky, z ktorých sa vám neraz roztrasú kolená. Myslite však na to, že kto sa drží ten nespadne a máte to vyhraté.

No a v zime sa tu na zamrznutej ploche Hornádu môžete aj korčuľovať, alebo len tak po rovinke prejsť celý kaňon a objaviť to čo v lete neuvidíte, ľadopády a množstvo ľadových výtvorov. Aj v zime si tu dostatočne užijete adrenalínu, hlavne ak sa bude pod vami podlamovať ľad… Pribaľte si preto radšej aj kúpaciu čiapku 🙂 alebo aspoň náhradné oblečenie zabalené v nepremokavom obale.

Prielom Hornádu v zime, Slovenský Raj, Východné Slovensko
Prielom Hornádu v zime, Slovenský Raj, Východné Slovensko

31. Kláštorská roklina

Aj keď sú vyššie spomenuté rokliny oveľa zážitkovejšie, Kláštorská roklina ponúka väčší kľud, ticho a pokoj, ale tiež krásnu divokú prírodu. K začiatku rokliny sa dostanete najrýchlejšie od Letanovského mlynu, kde je cesta, na ktorej sa dá nechať auto. (Mapa: https://en.mapy.cz/s/2M4Aa).

Potom prejdete po modrej značke cez niekoľko mostov, reťazí a stupienkov na Prielome Hornádu a ste v ústí Kláštorskej rokliny. Tu sa nepomýľte (ako my), na Kláštorisko vedie aj žltá aj zelená značka, no cez Kláštorskú roklinu iba ZELENÁ!

Dúhový vodopád, Kláštorská roklina, Slovenský raj

Dúhový vodopád, Kláštorská roklina, Slovenský raj

32. Kláštorisko

Unikátne miesto v Slovenskom raji, neďaleko ktorého končia túry takmer všetkých roklín, takže nakoniec končia všetci tu. Nájdete tu výhľad na Tatry, ale hlavne starý kartuziánsky kláštor, ktorého ruinami sa môžte za dobrovoľné vstupné poprechádzať.

Aj z pohľadu ubytovania je Kláštorisko unikátnym miestom! Takých miest, kde môžte v Slovenskom raji prenocovať nie je veľa. A tu je hneď celá chatová osada! 🙂 I keď trochu staršia…

Ruiny kartuziánskeho kláštora, Kláštorisko, Slovenský raj

Ruiny kartuziánskeho kláštora, Kláštorisko, Slovenský raj

33. Zejmarská roklina

Väčšina roklín v Slovenskom raji je prístupná z jeho severnej časti, iba jedna je dostupná z opačnej strany. Je to Zejmarská roklina, do ktorej sa dostanete z obce Mlynky Biele Vody.

Prechádzka je to nenáročná, ktorú zvládnu aj deti alebo pri troche opatrnosti aj tehotné ženy.

Zejmarská roklina, Slovenský Raj, Východné Slovensko
Zejmarská roklina, Slovenský Raj, Východné Slovensko

34. Stratená

Ak sa potrebujete na chvíľu stratiť, najlepšie urobíte ak sa stratíte v Stratenej. Je to milá dedinka schovaná v Slovenskom raji. Aj odtiaľ je však možné podnikať túry na všetky strany, napríklad na Stratenský kaňon, Havraniu skalu, Stratenskú pílu a Geravy, Dedinky a samozrejme k Dobšinskej ľadovej jaskyni!

Stratená, Slovenský Raj, Východné Slovensko
Stratená, Slovenský Raj, Východné Slovensko

35. Dobšinská ľadová jaskyňa

Jednou z prvých elektricky osvetlených jaskýň na svete je naša Dobšinská ľadová jaskyňa. Kedysi dokonca slúžila ako zimný štadión kde sa dalo korčuľovať celoročne. Dnes si tu už síce nezakorčuľujete (našťastie), ale na jej krásu sa sem môžete prísť kedykoľvek pozrieť!

Je naozaj nádherná. Toto leto (2018) k nej dokonca každú sobotu jazdí priamy vlak z Košíc pod názvom Ľadový expres! Škoda ho nevyužiť, je lacnejší ako bežné spojenia Slovenských Železníc, rýchlejší, jediný, ktorý ide priamo a stojí iba na 3 nastupovacích zastávkach (Košice, Kysak, Margecany) a troch vystupovacích (Dedinky, Stratená, Dobšinská ľadová jaskyňa).

Avšak nielen jaskyňa je tu zaujímavá, v jej okolí sa dá krásne stráviť aj celý deň. Cenník pre rok 2017: 8,-EUR/dospelý, 4,-EUR/deti 6-15r, 10,-EUR/foto a video. Prehliadka trvá 30 minút a v jaskyni je okolo -4 až +3,5°C.

Dobšinská ľadová jaskyňa, Kam na výlet Východné Slovensko - 5

Dobšinská ľadová jaskyňa, Kam na výlet Východné Slovensko – 5

Nebojte sa, to nie je koniec! Ale začiatok!!!
Kliknite sem na ďalšie tipy na východnom Slovensku!!! >>>

Tvorba webstránok

Julius Szabo

Tak som sa po čase (8 rokov) vrátil s5 na Slovensko a pre moju lepšiu orientáciu v teréne som si vytvoril túto stránku. Snáď pomôže aj vám lepšie sa zorientovať. Ak chcete viac tipov, mám aj web govisity.com ;)

Môže sa Vám ešte páčiť...

67 komentárov

  1. Lucia píše:

    Ahoj, uz som ti davala tip na Drevenik. Koncom leta sme boli na Dukle. Je tam pamatny cintorin a ked prejdes lesom, da sa ist pozriet na vyhliadkovu vezu. No kedze sme namali ruska, hore sme nemohli. Tiez cestou tam su vidiet od cesty dela, tanky, lietadlo, aj k bunkrom sa da ist. Mozem ti na mail poslat nejake fotky pre inspiraciu. Mojmu synovi sa tento vylet pacil ?

  2. Maja píše:

    Ahoj,
    paradna stranka, klobuk dolu.
    V tychto pokoronovych casoch asi ako vacsina Slovakov planujeme tento rok okruh Slovenskom, takze sa urcite inspirujeme 🙂
    Za nas odporucam Liptovsky Jan – mala dedinka, treba vidiet a hlavne vyskusat prirodne „kupalisko“ Kada a Stanisovsku jaskynu. Plus vylety – tury do okolia, smer Stanisovska dolina su bunkre a vrak ruskeho lietadla. Osobne sme nevideli, zacalo nam prsat. Ale aspon sa tam mame preco vratit.

    • Julius Szabo píše:

      Ďakujem, Majka, za pekné hodnotenie 🙂 Liptovský Ján bol nádherný, zatiaľ sme tam boli len raz a to už je pár rokov, ale bolo tam fakt nádherne a určite radi ešte prídeme a potom zas… Aj tie kaštiele tam sú neskutočné. Stanišovskú dolinu prejdeme, dík za tip, toto som vôbec nevedel… Do kadi som sa nevošiel, musím si nabudúce privstať 🙂

  3. Jana píše:

    Pridávam tipy na turistiku – Smrekovica, najvyšší vrch pohoria Branisko, my sme si spravili veľmi peknú okružnú trasu z Vyšného Slavkova a Vysoké Skalky, najvyšší vrch Pienin, vystúpili sme zo Stráňavského sedla. Najbližšie máme v pláne turistiku na Bachureň.

    • Julius Szabo píše:

      Smrekovicu vychvaľuje kolega odkedy tam pred pár rokmi bol. Teraz cez víkend o nej aj dávali niečo v telke, aj o Vyšnom Slavkove! A Pienin som sa zatiaľ vôbec nedotkol… 🙁 Treba konečne vyraziť! 🙂 Dík za tipy, sú perfektné, ako vždy!

  4. Mária Gajdošová píše:

    Super zoznam, možno ešte ZOO v Stropkove, obec Tokajík, Solivarské múzeum v Prešove, RO Sigord, to je čo mi práve napadlo, ale určite je ešte veľa nádherných zákutí nášho krásneho Východného Slovenska

    • Julius Szabo píše:

      Mmmm, pekné tipy! Tieto tu ešte tuším nikto nenavrhol. Do solivaru sa chystám už roky, snáď toto leto to už výjde, Sigord poznám, pár krát som tam stanoval (len už to bolo dávno), za pridanie stojí aj s kúpaliskom, či v zime veľkým prírodným klziskom alebo možnosťami turistiky po okolí. A aj zoo a Tokajík, ešte máte nejaké ďalšie tipy? 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *