Kam na výlet – Východné Slovensko! 183 tipov na najkrajšie miesta Východného Slovenska!
135. Kaštieľ v Humennom či Humenský zámok?
Táto veľkolepá budova, ktorej história siaha až do 15. storočia, bola nedávno kompletne zrekonštruovaná. Aktuálnu podobu jej však dali už v 18. storočí pri rôznych prestavbách jej vtedajší vlastníci, rodina Csákyovcov.
Východné Slovensko čarovné hrdé, mám ho rád! :)
A nezabudnite dať lajk a prihlásiť na odber ďalších našich videí! :)
Dnes slúži ako Vihorlatské múzeum a jeho súčasťou je aj veľký anglický park s amfiteátrom a skanzenom. Historici a pamiatkári nedávno presadili, že sa Kaštieľ v Humennom bude volať Humenský zámok, keďže má jasné prvky zámku. Stal sa tak jediným zámkom v Prešovskom kraji, takže ho musíte navštíviť! Teda, nemusíte, ale chcete! 🙂
Kaštieľ v Humennom, Prešovský kraj, Východné Slovensko / foto: Przykuta
136. Brekovský hrad
Neďaleko Humenného smerom na Strážske nájdete ďalšiu stredovekú pamiatku – Brekovský hrad. Síce tu stoja už len jeho ruiny, no stále ich nadšenci opravujú, možno ho raz dajú do pôvodného stavu.
Z hradu ale aj naň sú krásne pohľady, najmä pri východe slnka, západe slnka, pri brieždení, za súmraku ale aj medzi týmito časmi. Takže si naplánujte cestu sem niekedy v priebehu dňa. 🙂 Hoci i v noci tu môže byť magicky! 🙂 Mapa: https://en.mapy.cz/s/rejetarome
137. Hrad Čičva
Pri mestečku Vranov nad Topľou je dedinka s názvom Podčičva. A nad ňou sa týči krásny hrad Čičva. Stojí tu od 13. storočia a od roku 1963 je kultúrnou pamiatkou. Z hradu je krásny výhľad do okolia.
Výstup na hrad je od malého parkoviska ľahký a zaberie tak 10 minút (mapa). Môžte sa sem však vydať aj z Vranova po modrej a zelenej značke, ktorá začína na železničnej stanici a tam a späť to už bude dobrá celodenná túra (mapa)!
138. Vihorlat
Nesmieme zabudnúť ani na najvyšší vrch Vihorlatské pohoria – Vihorlat (1075,5m). Donedávna bol tento vrch dostupný len vojakom, ktorý cvičili vo vojenskom priestore v okolí. Od roku 2012 je už ale prístupný aj pre turistov. Hoci sem zatiaľ nevedie žiaden turistický chodník, určite si sem cestu nájdete.
Slanec, vlny Bogoty, Vihorlat a Východné Karpaty, kam na výlet Východné Slovensko
139. Zemplínska Šírava
No a samozrejme v takomto zozname nesmie chýbať ani Slovenské more. Kedysi pýcha Slovenska preplnená turistami z celej Európy dnes táto lokalita čaká na znovuzrodenie. A práve to je ideálna doba na jej návštevu. Veď kto by sa chcel tlačiť so všetkými tými holandskými karavánmi? Najviac to žije na Kamenci, sú tu aj bazény, dokonca celoročne otvorený aquapark s termálnou vodou!
Zemplínska Šírava, kam na výlet Východné Slovensko
140. Izra
Hlboko v lesoch Slanských vrchov, v južnej časti Východného Slovenska sa blízko hranice s Maďarskom schováva malé ale krásne horské jazierko, Izra. Pôvodne sa vytvorilo zosuvom pôdy, ktorá prehradila potok.
Okolo jazierka je pár chatiek, reštaurácia a niekoľko rybárov. Dá sa sem dostať aj autom, alebo podľa mňa ideálne na bicykli, napr. zo Slanca alebo zo sedla nad Slancom: Mapa. K jazeru Izra vedie ale veľmi veľa turistických aj cyklo trás, skoro ako do Ríma! Je pekné v každom ročnom období.
Izra, kam na výlet – Východné Slovensko
141. Malá Izra
Tak z tohto miesta sme boli naozaj unesení. Je to nádherný nedotknutý kúsok lesa, chránené územie Slovenska, jednou z 10. prírodných rezervácií v okolí Košíc. Malé jazierko s jasným názvom Malá Izra je od jazera Izra vzdialené len 20 minút pešo.
Tu si hneď spomeniete na scénu z filmu Nekonečný príbeh, ako sa Atrej brodí bažinami smútku a beznádeje. Takže pozor, príďte v dobrej nálade a plný nádeje!!! Inak sa odtiaľ už nikdy nemusíte vrátiť!
K Malej Izre vedie červená značka, ale žiaľ až k jazierku sa nedostanete, je obklopené bažinou a je k nemu zákaz vstupu. Takže si prineste ďalekohľady a foťáy s dobrým zoomom! A ak budete mať také šťastie ako my, nad hlavami vám preletí obrovitánska sova. Asi to tu celé stráži! Mapa: https://en.mapy.cz/s/cujugafuno
142. Jaskyňa Domica
Plaviť sa pod zemou obklopený rozprávkovou krásou, ktorú ste mohli vidieť v našej rozprávke Soľ nad zlato, je možné iba v jaskyni Domica v Slovenskom krase. A ak už budete tu, skúste sa pozrieť aj do jej maďarskej susedy Baradla, ktorá je odtiaľ vzdialená len 2 kilometre.
Jaskyňa Domica, kam na výlet – Východné Slovensko
143. Ochtinská aragonitová jaskyňa
Na svete takúto jaskyňu nájdete len ťažko, podobných je málo, v Európe iba jedna, a to u nás! Ochtinská aragonitová jaskyňa je v Slovenskom Rudohorí, neďaleko Jelšavy. Jej výzdoba vytvorená prírodou vás určite uchváti.
Ochtinská aragonitová jaskyňa – výzdoba, kam na výlet Východné Slovensko
144. Gombasecká jaskyňa
Počuli ste už o tenučkých sintrových brčkách? Tak to je hlavný dôvod prečo je Gombasecká jaskyňa taká unikátna a iná než všetky ostatné. 18.júna 2016 tu jaskyniari objavili nové obrovské priestory, ktoré sú minimálne rovnako tak úchvatné ako tie objavené už dávno.
Tak dúfajme, že Slovensko ešte nájde pár nerozkradnutých centov z našich daní a sprístupní nám ich čo najskôr.
Gombasecká jaskyňa, kam na výlet Východné Slovensko
145. Krásnohorská jaskyňa
Donedávna bola Krásnohorská jaskyňa na vrchole svetového zoznamu a to vďaka najvyššiemu kvapľu na svete, ktorý bol v nej objavený. Prvenstvo v Guinnessovej knihe rekordov si udržala až pokiaľ neobjavili ešte vyšší niekde inde. To ale nie je už podstatné, u nás je stále jednotkou!
Nie je ako ostatné naše sprístupnené jaskyne, je neosvetlená, takže dostanete lampu na čelo, jaskyniarske oblečenie a počas prehliadky sa musíte držať stien aby ste niekam nespadli. Jeden úsek tu pôjdete aj adrenalínovo po lane… Zážitok je to fakt nádherný a nezabudnuteľný, ale za pozretie stojí aj okolie jaskyne. My sme tam našli jazierka, asi tak milión kvetov, výhľad na Krásnu hôrku, salamandru škvrnitú a úžasné ticho a pokoj! Mapka: https://en.mapy.cz/s/2HBMg
Krásnohorská jaskyňa, Východné Slovensko / krasnohorskajaskyna.sk
146. Silická ľadnica
Silická ľadnica nie je sprístupnená jaskyňa a vstup je zakázaný, môžte sa však dostať až k jej vchodu, kde je aj v tom najhorúcejšom lete stále zima. Prechádzka sem cez lúky Silickej planiny je oddychová a možno tu uvidíte aj kvety aké ste ešte nikdy v živote nevideli.
Vedie sem viacero turistických cestičiek – od Silice, Silickej Brezovice alebo aj od Gombaseckej jaskyne. Mapa: https://en.mapy.cz/s/medofocafa
Silicka ľadnica, Východné Slovensko
147. ZOO Spišská Nová Ves
Nie ako v Čechách, kde vám prsty na dvoch rukách a dvoch nohách nebudú stačiť na spočítanie zologických záhrad, u nás vám budú stačiť prsty na jednej ruke… No a práve preto nie je problém ich navštíviť všetky! A dve z nich sú dokonca na východnom Slovensku, jedna v Košiciach a jedna v Spišskej Novej Vsi!
Zoo Spišská Nová Ves, Východné Slovensko
148. Gejzír Herľany
V Herľanoch máme svetový unikát. Gejzír so studenou vodou akých je na svete len zopár. Eruptuje z hĺbky cca 400 metrov a to každých 32-36 hodín. A po jeho rekonštrukcii z roku 2016 výška gejzíru dosahuje 22 metrov. Čas najbližšej erupcie nájdete na stránke obce: https://www.herlany.sk/narodna-prirodna-pamiatka-herliansky-gejzir
Gejzír Herľany, Východné Slovensko / Martinoza
149. Vyhliadková veža Tokaj
Okrem svetovo známeho a hlavne dobrého vína, ktoré vyviera z našej východo južnej zeme sa táto oblasť stala zaujímavou aj turisticky a to po vybudovaní vyhliadkovej veže v obci Malá Tŕňa. Je z nej krásny výhľad na okolité vinice a maďarské kopce.
Tokaj rozhľadňa, Východné Slovensko
150. Pivnice v Malej Tŕni
Pri našej návšteve vyhliadkovej veže Tokaj sme náhle zacítili vôňu vína a tak sme museli vyhľadať nejakého predajcu. Trvalo nám to asi tak minútu, než sme v Malej Tŕni stretli miestneho vinára, ktorý sa akurát ponáhľal po vínko do pivničky. A tak nás pozval dnu. A urobil dobre, ochutnali sme všetko čo mal a kúpili všetko čo chcel predať. A kúpime aj nabudúce!
Malá Tŕňa, vínna pivnica, Východné Slovensko
Nebojte sa, to nie je koniec! Ale začiatok!!!
Kliknite sem na ďalšie tipy na východnom Slovensku!!! >>>
Ahoj, uz som ti davala tip na Drevenik. Koncom leta sme boli na Dukle. Je tam pamatny cintorin a ked prejdes lesom, da sa ist pozriet na vyhliadkovu vezu. No kedze sme namali ruska, hore sme nemohli. Tiez cestou tam su vidiet od cesty dela, tanky, lietadlo, aj k bunkrom sa da ist. Mozem ti na mail poslat nejake fotky pre inspiraciu. Mojmu synovi sa tento vylet pacil ?
Ahoj,
paradna stranka, klobuk dolu.
V tychto pokoronovych casoch asi ako vacsina Slovakov planujeme tento rok okruh Slovenskom, takze sa urcite inspirujeme 🙂
Za nas odporucam Liptovsky Jan – mala dedinka, treba vidiet a hlavne vyskusat prirodne „kupalisko“ Kada a Stanisovsku jaskynu. Plus vylety – tury do okolia, smer Stanisovska dolina su bunkre a vrak ruskeho lietadla. Osobne sme nevideli, zacalo nam prsat. Ale aspon sa tam mame preco vratit.
Ďakujem, Majka, za pekné hodnotenie 🙂 Liptovský Ján bol nádherný, zatiaľ sme tam boli len raz a to už je pár rokov, ale bolo tam fakt nádherne a určite radi ešte prídeme a potom zas… Aj tie kaštiele tam sú neskutočné. Stanišovskú dolinu prejdeme, dík za tip, toto som vôbec nevedel… Do kadi som sa nevošiel, musím si nabudúce privstať 🙂
Pridávam tipy na turistiku – Smrekovica, najvyšší vrch pohoria Branisko, my sme si spravili veľmi peknú okružnú trasu z Vyšného Slavkova a Vysoké Skalky, najvyšší vrch Pienin, vystúpili sme zo Stráňavského sedla. Najbližšie máme v pláne turistiku na Bachureň.
Smrekovicu vychvaľuje kolega odkedy tam pred pár rokmi bol. Teraz cez víkend o nej aj dávali niečo v telke, aj o Vyšnom Slavkove! A Pienin som sa zatiaľ vôbec nedotkol… 🙁 Treba konečne vyraziť! 🙂 Dík za tipy, sú perfektné, ako vždy!
Super zoznam, možno ešte ZOO v Stropkove, obec Tokajík, Solivarské múzeum v Prešove, RO Sigord, to je čo mi práve napadlo, ale určite je ešte veľa nádherných zákutí nášho krásneho Východného Slovenska
Mmmm, pekné tipy! Tieto tu ešte tuším nikto nenavrhol. Do solivaru sa chystám už roky, snáď toto leto to už výjde, Sigord poznám, pár krát som tam stanoval (len už to bolo dávno), za pridanie stojí aj s kúpaliskom, či v zime veľkým prírodným klziskom alebo možnosťami turistiky po okolí. A aj zoo a Tokajík, ešte máte nejaké ďalšie tipy? 🙂