Kam na výlet – Východné Slovensko! 183 tipov na najkrajšie miesta Východného Slovenska!

Šikľavá skala, Východné Slovensko

100. Kaštieľ Markušovce

Ak ste blízko Spišskej Novej Vsi, nevynechajte Kaštieľ Markušovce zo 17. storočia. Vo vnútri si môžte pozrieť historický nábytok a v parku, ktorý ho obklopuje je ešte jedna pamiatka – letohrádok Dardanely s expozíciou klávesových hudobných nástrojov.

Východné Slovensko čarovné hrdé, mám ho rád! :)

A nezabudnite dať lajk a prihlásiť na odber ďalších našich videí! :)

Kaštieľ Markušovce Východné Slovensko
Kaštieľ Markušovce, kam na výlet Východné Slovensko

101. Skalný hríb Markušovce

Okrem kaštieľa je pri Markušovciach ešte skalný hríb. Jeden z najzachovalejších podobných prírodných výtvorov na Slovensku. Ak ste vášnivý hubár, toto sa vám isto bude páčiť.

Tvorba webstránok

Skalný hríb Markušovce, Východné Slovensko
Skalný hríb Markušovce, kam na výlet Východné Slovensko / Jikookij

102. Zádielska tiesňava

Národný park Slovenský kras je známy výskytom najväčšieho počtu jaskýň u nás ale okrem nich ponúka ešte aj niekoľko tiesňav. Jednou z nich je Zádielska tiesňava (alebo tiež Zádielska dolina) dlhá niečo cez 3 kilometre a jej 300 metrové steny vás na niektorých miestach zovrú až do 10 metrov šírky. Na jej vrchnej časti je Zádielská chata, kde robia výborný guľáš s haluškami!

Dolinou preteká celkom živý potôčik, ktorý cestou vytvára vodopádiky a mini jazierka. Vďaka zdatným stromom, vode a skalám je v Zádielskej tiesňave vždy príjemne, aj keď na Slovensku práve zúria vysoké teploty. Preto sa sem chodíme schladzovať vždy keď u nás hlásia tropické horúčavy!

Dolinou vedie staršia asfaltka, ktorá je na mnohých miestach značne rozbitá, ale s lepším kočiarom sme to zatiaľ vždy prešli až k Zádielskej chate. Ak ste bez kočíka, môžte pokračovať hore na Zádielskú planinu odkiaľ sú krásne výhľady do celého okolia! Mapa: https://en.mapy.cz/s/2Tokl.

V okolí sa toho dá vidieť ešte oveľa viac, okrem jaskýň Slovenského krasu sú ľahko dostupné aj nádherné Hájske vodopády, či Turniansky hrad.

Zádielska tiesňava, Východné Slovensko
Zádielska tiesňava, kam na výlet Východné Slovensko

103. Hájske vodopády

Paralelne so Zádielskou tiesňavou sa ťahá ďalšia tiesňava – Hájska tiesňava (známa aj ako Hájska dolina). Preteká cez ňu Hájsky potok, ktorý tu vytvára zaujímavé vodpoády. Je ich niekoľko, ak ich chcete vidieť všetky, musíte ísť peši popri potoku z obce Háj.

Vďaka stromom tu je v lete fajný chládok a v zime sú vodopády krásne zamrznuté. Je tu niekoľko miest na opekanie, dokonca prístrešok. V Háji je ešte obria socha anjela – pozostatok z celkom zaujímavého amerického filmu Za nepriateľskou líniou, ktorý sa natáčal na Slovensku.

Zaparkovať sa dá v dedine, alebo blízko vodopádov na odstavnom mieste. V žiadnom prípade však neparkujte na ceste, policajti vás tu hneď skasírujú! Mapa: https://en.mapy.cz/s/pozofazuko

Viac o Hájskych vodopádoch si prečítate tu: https://tipnatrip.com/hajske-vodopady-slovensky-kras/

Hájske vodopády v zime, Východné Slovensko
Hájske vodopády v zime, kam na výlet Východné Slovensko

104. Jelení vrch (947m)

Slovenský kras je pre ľahkú turistiku ideálny. Každý si tu nájde niečo zaujímavé. Nad Hájskymi vodopádmi sa nachádza malebná dedinka Hačava a z nej sa dá dostať napríklad na Jelení vrch, najvyšší vrch Slovenského krasu!

Počas túry sa skalným otvorom dostanete do naozajstnej rozprávkovej krajiny, kde možno stretnete aj Mrazíka alebo Ivana s medveďou hlavou, brezový hájik, rôzne pokrutené stromy a veľa ďalšieho zaujímavého. Jelení vrch síce z nejakého nepochopiteľného dôvodu obchádza turistická značka, ale keďže nie je začlenený do národného parku, môžte sa sem kľudne vybrať. Ako? Yo sedla Krížna poľana pokračujte po modrej značke až do bodu, než začne prudšie klesať. Vtedy odbočte doprava a cez krásny brezový hájik sa dostanete až na vrchol. Mapa: https://en.mapy.cz/s/2wV17

Nádherný brezový hájik pod Jelením vrchom, Hačava, kam na výlet Východné Slovensko
Nádherný brezový hájik pod Jelením vrchom, Hačava, Slovenský kras, kam na výlet Východné Slovensko

105. Jasovská jaskyňa

Jasovská jaskyňa je jednou z najkrajších jaskýň na Slovensku! Nedajte sa odradiť riekou, ktorá okolo jaskyne preteká. Tá je vďaka určitej skupinke obyvateľov z neďalekej osady, plná odpadu, chladničiek i televízorov. No až vojdete do jaskyne, ocitnete sa v rozprávke!

Jasovská jaskyňa, Východné Slovensko
Jasovská jaskyňa, kam na výlet Východné Slovensko

106. Jasov

V Jasove je okrem rieky a jaskyne ešte toho veľa, čo je dobré vidieť. Cez les tu vedie náučný chodník, na ktorom prejdete popri malých jazierkach, starom premonštrátskom cintoríne, či zrúcanine hradu a v dedine sa nachádza starý premonštrátsky kláštor s kostolom z 18. storočia.

Kláštor Jasov, Východné Slovensko
Kláštor Jasov, kam na výlet Východné Slovensko

107. Kúpele Štós

Kúpele Štós už majú najlepšie roky asi za sebou, ale čo majú určite stále rovnako lákavé je okolitá príroda, pokoj, kľud a pohoda a stále tu platí heslo – Zdravá rodina, základ národa! Na začiatku Kúpeľov je malé parkovisko a odtiaľ sa dá po kúpeľnom mestečku vyraziť na prechádzku (kľudne aj s kočiarom).

Je tu niekoľko jazierok, fontániek, potôčik, je tu 200 rôznych druhov vzácnych drevín a stromov, dokonca sme našli aj obrovitánske staré stromy, čo sa dnes ťažko hľadá po celom Slovensku. Našli sme aj nejaký časostroj, zrejme starý kotol, tiež zaujímavá atrakcia (hneď vedľa komína). Na prostredí je jasne vidieť, že zaspalo (asi tak na 100 rokov), ale práve to by som dnes už bral ako výhodu. Človek sa tu vďaka tomu teleportuje do doby minulej, peknej!

Prví hostia prišli do kúpeľov už v roku 1883 a dodnes sa sem chodí liečiť alebo len tak zrelaxovať množstvo ľudí. V neďalekej Jasovskej jaskyni prevádzkujú kúpele unikátnu speleoterapiu, majú aj krásny vodný svet… no dá sa tu zabaviť na pekných pár hodín, či dní.

Kúpele Štós - park

Kúpele Štós – park

108. Hrhovský vodopád

Síce umelo vytvorený ale o to viac zaujímavý! Hrhovský vodopád je v centre dediny Hrhov a ak už idete okolo zastavte sa aj tu.

Hrhovský vodopád, Východné Slovensko
Hrhovský vodopád, kam na výlet Východné Slovensko

109. Hrhovské rybníky

O toto nádherné miesto nemá veľa ľudí záujem… Každý deň prejdú okolo neho desiatky tisíce áut a nikto sa tu nezastaví. Okoloidúci pritom nevedia, o čo prichádzajú…

Hrhovské rybníky sú síce vidieť z auta, ale až keď prídete k nim bližšie uvidíte, že ste z nich z cesty videli len obal. Tu ďalej od cesty je to niečo celkom iné! Živé, tiché, pokojné! Pri rybníkoch sú 2 nové vyhliadkové veže (2018) a tie ponúkajú na rybníky panoramatické pohľady. K tomu sa pridajú okolité kopce, lesy a skaly Slovenského krasu, Turniansky hrad a vodné vtáctvo či žabky. Ani neďaleká cementáreň a ani kameňolom tu akosi nekazia dojem.

Rybníky postavili v 50tych rokoch minulého storočia na mieste močarísk a zaujímavosťou je, že sú prepojené vodným akvaduktom, cez ktoré sa voda z menšieho jazierka dostáva do väčšieho odkiaľ potom na druhej strane vyteká ako Turniansky potok! Medzi rybníkmi je nádherná alej starých stromov a dva paralelné chodníky medzi ktorými preteká ďalšia časť Turnianskeho potoka (zmienený akvadukt slúži pre odvážnejších ako mostík medzi nimi).

Zaparkovať môžte buď pri východnej vyhliadkovej veži alebo v obci Hrhov. Bezprostredne okolo jazera vedie poľná cestička ale v daždivých dňoch je nepriechodná v bežných topánkach. Inak tu je ešte asfaltová cyklocesta, po ktorej sa v takomto prípade viete dostať na druhú stranu veľkého rybníka. Až sa tu raz zastavíte po ceste okolo, už sa tu budete chcieť zastaviť zakaždým! ? Mapa: https://en.mapy.cz/s/behofezape

Hrhovské rybníky

Hrhovské rybníky

110. Husitský kostolík v Lúčke

Nádherné miesto vybrali pre tento kostolík z 13. storočia, fakt nádherné. Husitský kostolík v Lúčke nájdete ak odbočíte pod Soroškou do 15km dlhej slepej cesty. V doline Čremošná, nad obcou Lúčka.

Kostolík žiaľ nemal najkľudnejší život, stále tu otravovalo nejaké vojsko a tak bol kostol vlastne pevnosťou s vežou so strieľňami a obranným múrom (vyšším než tam je teraz). Počas 1. svetovej vojny dostal však osudný nátresk a počas druhej, keď si z neho Nemci spravili bunker, záverečný… Takže už máme len zrúcaninu, ale naozaj peknú na naozaj krásnom mieste! Mapa: https://sk.mapy.cz/s/gafapameju.

Husitský kostolík v Lúčke, Kam na výlet Východné Slovensko

Husitský kostolík v Lúčke, Kam na výlet Východné Slovensko

111. Stolica (1476 m)

Najvyšším vrchom Košického kraja je Stolica. Turistické trasy sem vedú z viacerých miest, napríklad z Rejdovej (10km), z Muránskej Zdychavy (8km), z Čiernej Lehoty (10km), alebo z Telgártu, prípadne z Dobšinskej ľadovej jaskyne (18km).

Cigánka vrch, Muráň, Východné Slovensko
Cigánka vrch, Muráň, kam na výlet Východné Slovensko (zatiaľ nemám fotku vrchu Stolica)

112. Jánošíková bašta

Neďaleko Košíc je známa vyhliadka Jánošíková bašta. Nájdete ju medzi Kysakom a Vysokým vrchom a poskytuje nádherný výhľad do doliny cez ktorú preteká rieka Hornád a vedie hlavná železnica medzi východom a západom Slovenska.

Z Košíc sa sem dá prísť aj na bicykli a to buď z Alpinky alebo z Kavečian cez chatu Hrešná, ale vybicyklovať až sem nie je nič ľahké. Nezabudnite si vziať vodu a niečo pod zub, už neraz som sa tu preklínal, že som si toho nenabalil viac!

Jánošiková bašta, Východné Slovensko
Jánošiková bašta, kam na výlet Východné Slovensko

113. Ružín

Ružín je nádherná vodná priehrada a obľúbené miesto Košičanov, ktorí tu vo svojich chatách trávia víkendy. V jeho okolí sa nachádza niekoľko významných turistických miest, ale hlavne je to ticho, lesy a parádne kopce po okolí, ktoré ho robia jedným z najkrajších miest na východe. Je tu dobre prísť aj s člnom (dá sa tu aj požičiať) a celú nádrž dookola preveslovať, jej zákutia a zátoky sú fakt nádherné!

Bohužiaľ do Ružína vteká rieka Hornád a Hnilec a aj napriek tomu, že rieky pretekajú národným parkom (Slovenský raj) prinášajú do priehrady každoročne tony odpadu. A to najmä vďaka východniarskym slumom, v ktorých obyvatelia veľmi dobre vedia, ako je najjednoduchšie zbaviť sa odpadu. Okrem toho sem z okolitých opustených baní prúdi množstvo ťažkých kovov (olovo, zinok, arzén, antimón, ortuť…). Kúpanie na Ružíne je preto na zváženie.

Pohľad na Ružín je ale naozaj úchvatný a už len preň sa sem oplatí prísť! Je to jedna z najkrajších vodných nádrží na Slovensku! A najkrajšie pohľady naň sú zo Sivca, či Drienkovej skaly (popísané nižšie).

Zamrznutý Ružín s Tatrami v pozadí, Východné Slovensko
Zamrznutý Ružín s Tatrami v pozadí, kam na výlet Východné Slovensko (fotené zo Sivca)

114. Sivec

Najimpozantnejším vrchom v okolí vodnej nádrže Ružín je bezpochyby vrch Sivec. Za dobrej viditeľnosti odtiaľ uvidíte Kojšovku, Kráľovú hoľu ale i Vysoké Tatry alebo na druhú stranu zase Prešovské kopce, Šarišský hrad a ďalšie kopce a hory.

V zime s Tatrami alebo v lete bez? Ja myslím, že je to paráda tak či tak… Treba skúsiť aj jeseň, východ a západ slnka!

Sivec - panoráma, september a august 2017, východné Slovensko
Sivec – panoráma, september a august 2017, východné Slovensko

115. Vyhliadka Drienková skala

Odkiaľkoľvek sa pozriete na vodnú nádrž Ružín, zovšadiaľ to bude pekný pohľad, a to vďaka nádhernej modrej hladine vody, okolitým lesom a kopcom medzi ktorými sa voda zadržiava! Predsalen sú ale miesta, odkiaľ sú pohľady na Ružín najkrajšie! A jedným takýmto miestom je Vyhliadka Drienková skala!

Vo výške 550 metrov nad morom ponúka výhľad na veľkú časť Ružína až po hrádzu. Dostanete sa sem nenáročnou prechádzkou po lese od známeho Ružínskeho mosta zhruba do hodiny. Od Drienkovej skaly môžte pokračovať značeným chodníkom až sa dostanete späť na zelenú značku. Celková dĺžka trasy je 6,7km a zaberie 2,5 hodiny. Cestička je pekne značená takže sa tu nikto nestratí. Mapa: https://en.mapy.cz/s/3uIsW

Drienkova skala, Ružín, Košický kraj

Drienkova skala, Ružín, Košický kraj

116. Zakázané Ružínske jaskyne

Tak ako má Čína svoje Zakázané mesto, má aj Východné Slovensko svoje Zakázané Ružínske jaskyne! Nachádzajú sa neďaleko vyššie spomenutého Sivca a kedysi k nim viedol turistický chodník. Ale už nevedie! V polovici 90tych rokoch ho kvôli ochrane prírody presunuli inam. A keďže sú jaskyne v ochrannom pásme 5, pohyb mimo vyznačených turistických chodníkov tu nie je možný! Teda vlastne bol by, keby ste o to požiadali príslušné úrady, ktoré by vám mohli potom vystaviť povolenie…

Nič to ale nemení na fakte, že jaskyne tu sú a sú naozaj úchvatné. Hlavne v zime keď v nich vznikajú rôzne ľadové útvary, či už na stropoch jaskýň alebo na ich dne. Sú zimoviskom netopierov a v 19. storočí sa tu našli kosti jaskynného medveda, paleolitické ohniská a tiež nejaké črepy neolitickej kultúry, takže jaskyne boli známe a využívané od pradávna.

Zakázané Ružínske jaskyne, Východné Slovensko

Zakázané Ružínske jaskyne, Východné Slovensko

117. Roháčka – najvyšší vrch Čiernej hory

Až budete v Margecanoch pojedať výborné Margecianske fajnoty, môžte si vybehnúť na najvyšší vrch pohoria Čierna hora! Vrch zvaný Roháčka (1028m) je z Margecian vzdialený len 3,5 kilometra. Pôjdete tu celú cestu krásnym lesom. Hlavne v zime sú tu nádherné scenérie!

Keďže je vrch Roháčka zarastený, výhľad si tu neužijete (hodila by sa tu vyhliadkova veža), ale ak budete ešte chvíľu pokračovať po modrej značke smerom na vrch Čierna hora, prídete k Rozsypanej skale (1000 m n.m.) a tá už nejaké výhľady ponúka, prípadne pokračujte až na vrch Čierna hora (1025m). Turistická mapa: https://sk.mapy.cz/s/37rGt

Zimná scenéria na Roháčke, Čierna hora, Kam na výlet východné Slovensko

Zimná scenéria na Roháčke, Čierna hora, Kam na výlet východné Slovensko / Foto: Pavol Soták

118. Margeciansky tunel

Na Ružíne sa môžte prejsť technickou pamiatkou – Margecianskym tunelom. Je dlhý 430 metrov a slúžil železnici od roku 1872 až kým nám pioniersky stavitelia nepostavili lepší a väčší (dvojkoľajový) Bujanovský tunel na tzv. Trati družba. Ten už má 3410 metrov a ak prídete na východ vlakom, určite ním prejdete (medzi Margecanmi a Kysakom).

Na bicykli sem môžte prísť z Margecian a prejsť až k hrádzi do Malej Lodiny, je to pekná trasa lesom po dobrej spevnenej ceste. Mapa: https://en.mapy.cz/s/hepabunete. Margeciansky tunel sa nachádza hneď vedľa vchodu do nového Bujanovského tunela (od Margecian).

Margeciansky tunel, Kam na výlet Východné Slovensko

Margeciansky tunel, Kam na výlet Východné Slovensko

119. Folkmarská skala (915m)

Jeden z najkrajších výhľadov v košickom kraji si môžte vychutnať aj zo skaly zvanej Folkmarská skala! Dá sa k nej dostať z viacerých miest, no takým asi najrýchlejším (hoc nie najjednoduchším) je po žltej značke od dediny Kojšov.

Z vrcholu je vidieť aj Tatry ale aj veľa iných kopcov a vrchov v okolí. Turistická mapa: https://en.mapy.cz/s/2xeBO

Folkmarská skala, Východné Slovensko
Folkmarská skala, Východné Slovensko

120. Turniská, Murovaná skala, Turniský tunel

Ak sa už vyberiete na Folkmarskú skalu, urobte si z Kojšova v ten istý deň ešte výlet k Turniskám, kde sú nádherné skalné útvary vrátane Turniského tunela. Nebudete veriť vlastným očiam, že sa niečo také nachádza na Slovensku a veľmi málo sa o tomto mieste dočítate.

Už keď sa budete blížiť k skalám, bude vám jasné, že je to niečo unikátne. Treba ich prejsť dookola, skrývajú veľa zaujímavého. Turistická mapa: https://en.mapy.cz/s/2xeA1

Turniská - skaly, Východné Slovensko
Turniská – skaly, Východné Slovensko

Turniský tunel, Východné Slovensko
Turniský tunel, Východné Slovensko

121. Kojšovská hoľa

Kojšovská hoľa (1246m) je známe rekreačné a lyžiarske stredisko pri Košiciach. Jedna z najvyšších hôr v okolí Košíc. Až na vrchol vedie nová asfaltka od Zlatej Idky, tá je ale pre autá zatvorená (to ale neplatí pre tých, ktorí nepoznajú značky).

Po nej sa v zime dá sánkovať. Sánkovačka je tu 2x dlhšia než z Hrebienka do Smokovca a tiež má 2x väčšie prevýšenie. V lete sa odtiaľ dá bicyklom dostať až do Košíc, kedy prekonáte prevýšenie skoro rovnaké ako keď zostupujete z Kriváňa na Štrbské pleso.

Ráno sú tu krásne východy slnka, večer neskutočné západy. Vidieť odtiaľ Tatry ale aj Karpaty na Ukrajine, či Maďarsko. Nuž, je to naozaj veľmi vďačný kopec! Na kopci je aj Chata Erika, ktorá ponúka ubytovanie a občerstvenie. Vedie tadiaľ naša TOP turistická cestička známa ako Cesta SNP. Mapa: https://en.mapy.cz/s/3v2HF

Kojšovská hoľa, Východné Slovensko
Ranný tréning na Kojšovskú hoľu (Zo Zlatej Idky hore, potom po červenej cez Jahodnú až do Košíc. mapa: https://en.mapy.cz/s/36Xzr)

122. Jahodná

Košice sú obklopené množstvom parádnych kopcov a Jahodná je asi takým najznámejším centrom obľúbeným medzi všetkými Košičanmi. Jahodná je zárukou na dobrú lyžovačku a sánkovačku, v lete dobrú opekačku, alebo prechádzku či bicyklovačku v čistom lesnom prostredí.

Rastú im tu dobré huby a ak potrebujete vypadnúť z mesta a nechcete ísť ďaleko, Jahodná bude určite dobrým tipom!

Sánkovačka na Jahodnej
Sánkovačka na Jahodnej

123. Archeopark Nižná Myšľa

Neďaleko od Košíc sa v malej ale peknej dedinke Nižná Myšľa nachádza (okrem iného) aj Archeopark Nižná Myšľa. Archeologické nálezisko, na ktorom prebieha výskum od 70tych rokov minulého storočia patrí medzi tie najbohatšie na Slovensku.

Pribudli na ňom aj 2 domčeky a opevnenie v pôvodnom štýle doby bronzovej. K archeoparku vedie kamienková cesta, je pri ňom parkovisko pre niekoľko áut, a pre deti je tu jedna obrovitánska lúka na výbeh! Pekné miesto, kľudne aj na pol dňa! Okolo vedie aj cyklotrasa ale aj Cesta Svätej Alžbety, ktorá začína v Košiciach pri Dóme sv. Alžbety a končí v jej rodnom meste Sárospatak (naozaj zaujímavá cesta značená červenou ružou!)

124. Myšľanská vyhliadka

Myšľanská vyhliadka je asi najnovšou turistickou atrakciou v okrese Košice okolie. Nájdete ju neďaleko Vyšnej Myšle na cyklo/turistickom chodníku spájajúceho Vyšnú a Nižnú Myšľu. Pri troche predstavivosti tu uvidíte výhľady ako na Horseshoe Bend alebo ako z Vyhlídky Máj v Čechách! 🙂

V obci Vyšná Myšľa je parkovisko hneď na začiatku chodníka a vyhliadka je od parkoviska vzdialená iba 1km. Mapa: https://mapy.cz/s/pudosukuka

Pozrite si naše video: https://tipnatrip.com/video-myslanska-vyhliadka/

Myšľanská vyhliadka, Vyšná Myšľa

Myšľanská vyhliadka, Vyšná Myšľa

125. Bradlo

Tento kopec spoznalo nedávno celé Slovensko, keď som zverejnil fotku, ktorú sa mi podarilo urobiť na Silvestra 2016. Síce ten kopec tam nebol, ale zato tam boli Košice s Vysokými Tatrami v pozadí. 🙂 V to, že to nie je fotomontáž verila vtedy iba hŕstka ľudí, ktorí na Bradle už predtým boli.

Na Bradlo nevedie žiadny turistický chodník, takže ku skalám odkiaľ je tento unikátny výhľad budete musieť prejsť krížom cez les! Ale nebojte sa, pripravil som návod: Slanské vrchy – unikátne výhľady, ktoré musíte zažiť

Košice a Tatry z vrchu Bradlo, Slanské vrchy, Východné Slovensko
Košice a Tatry z vrchu Bradlo, Slanské vrchy, kam na výlet Východné Slovensko

126. Skárošská vyhliadka

Nad hraničnou obcou Skároš je ďalšia pekná vyhliadka na Košice a celú Košickú kotlinu až po Slovenský kras. Zo Skárošskej vyhliadky je za priaznivých podmienok tiež vidno Vysoké Tatry.

Najrýchlejšie sa sem dostanete z Maďarska. Z parkoviska v Lászlótanya je to k Skárošskej vyhliadke necelé 2 kilometre: https://en.mapy.cz/s/36Xs8

Skárošská vyhliadka, Východné Slovensko
Výhľad zo Skárošskej vyhliadky na Košickú kotlinu, kam na výlet Východné Slovensko

127. Veľký Milíč

Veľký Milíč (Nagy Milíč) je s jeho výškou 894 metrov najvyšším vrchom maďarskej časti Slanských vrchov, známych v Maďarsku pod názvom Zempléni hegység. Nachádza sa na hraniciach a ak už prídete sem (tu nie je veľmi čo vidieť) nezabudnite zájsť aj trochu ďalej na maďarskú stranu.

Necelých 600 metrov od Veľkého Milíča postavili Maďari vyhliadkovú vežu s nádherným výhľadom na Maďarsko a hrad Füzér. Vedie sem viacero turistických trás, tá najkratšia a najjednoduchšia z parkoviska v Lászlótanya: https://en.mapy.cz/s/36XuC

Veľký Milíč, Východné Slovensko
Veľký Milíč, kam na výlet Východné Slovensko

128. Rankovské skaly

Rankovské skaly nájdete neďaleko Herlian v Slanských vrchoch. Zhora ponúkajú nádherný výhľad do šíreho okolia a v ideálnom počasí odtiaľ uvidíte aj Vysoké Tatry.

Ja som tu zatiaľ na Tatry šťastie nemal, musím ešte prísť. Turistický chodník sem vedie z Herlian, ak prídete s autom, môžte ho nechať v obci alebo na ceste za obcou (smerom na Herlianske sedlo). Kúsok za obcou od cesty vedie turistická značka k Rankovským skalám.

Rankovské skaly, Východné Slovensko
Rankovské skaly, kam na výlet Východné Slovensko

129. Sľubica

Ďalší kopec s veľmi zaujímavým výhľadom na Spišský hrad s Vysokými Tatrami v pozadí. Najjednoduchšie sa sem dostanete z kopca Branisko (na jeho najvyššom mieste je odstavné miesto pre auto a odtiaľ pôjdete pešo necelých 7km s mierným prevýšením).

Po Smrekovici (1199m) a Patrii (1170m) je Sľubica (1129m) tretím najvyšším vrchom pohoria Branisko.

Sľubica, Východné Slovensko
Sľubica, kam na výlet Východné Slovensko

130. Skalné okno Rajtopíky

Nie je to síce žiadna Pravčická brána, ale aj také skalné okno môže byť celkom zaujímavé. A ak som o ňom doteraz nepočul ani ja, tak predpokladám, že vie o ňom dosť málo ľudí. Nie je teda tak „profláklé“ takže tu miesto davov ľudí budete zaručene sami.

Ak je samota to čo v prírode hľadáte, vydajte sa zo spomenutej Sľubici po zelenej značke k priesmyku Branisko. Určite sa vám bude páčiť! Len pozor aby ste sa po prechode oknom nedostali do inej doby! Nemám potvrdené, či to náhodou nie je hviezdna brána!

Skalné okno Rajtopíky, Vychodné Slovensko
Skalné okno Rajtopíky, Vychodné Slovensko / Foto Pavol Soták

131. Vinianske jazero

Až donedávna som netušil, kde sa natáčal film Hriešny tanec. A bolo to práve tu, na Vinianskom jazere, ktoré je tiež známe ako Vinné jazero. Nájdete tu chatky podobné tým z filmu, aj také jazierko aké mali tam, dokonca aj takú pohodu a vrátite sa späť do 80-tych rokov, kedy sa tento film natáčal.

Akurát Patrika tu už, žiaľ, nestretnete. V lete sa tu dá kúpať, voda je príjemná a aj stanovať, je tu niekoľko chatiek k prenájmu, dokonca nejaký ten penziónik, langoše, reštaurácie aj dobré pivečko!

Vinianske jazero, Východné Slovensko
Vinianske jazero, kam na výlet Východné Slovensko

132. Viniansky hrad

Nad obcou Vinné a samozrejme aj nad Vinianskym jazerom sa vypína zrúcanina Vinianskeho hradu. Jeho múry z 13. storočia vás ohromia, ale rovnako ohromujúci bude aj výhľad, ktorý odtiaľ zažijete. Uvidíte celý Zemplín, Ukrajinu, Maďarsko a aj Slanské vrchy, a to si isto nenecháte újsť!

Vedie sem viacero turistických chodníčkov, dlhších či kratších, stačí si len vybrať (Mapa tu: tipnatrip.com/viniansky-hrad-turisticka-mapa/). Lesík je tu krásny, rozprávkový!

Viniansky hrad, Dolný Zemplín, Čo vidieť na východnom Slovensku
Viniansky hrad, Dolný Zemplín, Čo vidieť na východnom Slovensku

133. Morské Oko

Po Štrbskom plese a Veľkom Hincovom plese je Morské Oko tretie najväčšie prírodné jazero u nás. Nájdete ho pekne schované vo Vihorlatských vrchoch a jeho krása sa určite vyrovná tým dvom zmieneným plesám. Hádam najkrajší pohľad naň je zo Sninského kameňa (ďalší bod).

Okolo Morského Oka vedie náučný turistický chodník (takmer bez prevýšenia) a je vhodný aj pre malé deti (určitá časť aj pre kočiare). Dôležité je zmieniť nádherný starý les, ktorý obklopuje Morské oko. Vihorlatský prales je aj jedným z prírodných UNESCO pamiatok na Slovensku. Ak by ste tu chceli stráviť noc, Lesy SR tu majú kaštielik, ktorý aj prenajímajú, ale je tu aj turistická chata s bufetom.

Morské Oko pleso, Východné Slovensko
Morské Oko pleso, kam na výlet Východné Slovensko / Martin Michálek

134. Sninský kameň

Na hraniciach medzi Košickým krajom a Prešovským krajom a takmer na hraniciach s Ukrajinou (iba 15km) sa nachádza nádherný výhľadový kopec s terasovitou skalou, zvaný Sninský kameň. Sú tu vlastne dva takéto kamene, jeden je Veľký Sninský kameň a druhý je Malý Sninský kameň, no ja by som ich nazval dve obrovitánske Sninské skaly! Až tu budete, nezabudnite nájsť rebríky na oba!!!

Z nadmorskej výšky 1006 metrov nad morom si tu užijete jedny z najkrajších výhľadov do okolia, Vihorlatské pohorie, či Ukrajinu. A tiež na už spomenuté Morské Oko. Ak trávite leto na neďalekej Šírave, určite zájdite aj sem, oplatí sa!

Na Sninský kameň sa dá dostať z viacerých miest, ale asi takým najobľúbenejším je Morské oko. Je tu množstvo turistických aj cyklistických chodníkov, od Remetských Hámrov, obce Podhoroď (pri Beňatine), Ruskej Bystrej, či Sniny. Prechod Vihorlatským pralesom, ktorý je súčasťou UNESCO, bude zážitkom pre veľkých aj malých. Po Novom roku sa tu pravidelne koná novoročný výstup na Sninský kameň (ak som dobre počítal, tak v roku 2019 bude už 50. v poradí).


Krátke video z môjho výstupu na Sninský kameň z Morského oka cez Malé Morské oko (mapa: https://sk.mapy.cz/s/34hRM)

Nebojte sa, to nie je koniec! Ale začiatok!!!
Kliknite sem na ďalšie tipy na východnom Slovensku!!! >>>

Tvorba webstránok

Julius Szabo

Tak som sa po čase (8 rokov) vrátil s5 na Slovensko a pre moju lepšiu orientáciu v teréne som si vytvoril túto stránku. Snáď pomôže aj vám lepšie sa zorientovať. Ak chcete viac tipov, mám aj web govisity.com ;)

Môže sa Vám ešte páčiť...

67 komentárov

  1. Lucia píše:

    Ahoj, uz som ti davala tip na Drevenik. Koncom leta sme boli na Dukle. Je tam pamatny cintorin a ked prejdes lesom, da sa ist pozriet na vyhliadkovu vezu. No kedze sme namali ruska, hore sme nemohli. Tiez cestou tam su vidiet od cesty dela, tanky, lietadlo, aj k bunkrom sa da ist. Mozem ti na mail poslat nejake fotky pre inspiraciu. Mojmu synovi sa tento vylet pacil ?

  2. Maja píše:

    Ahoj,
    paradna stranka, klobuk dolu.
    V tychto pokoronovych casoch asi ako vacsina Slovakov planujeme tento rok okruh Slovenskom, takze sa urcite inspirujeme 🙂
    Za nas odporucam Liptovsky Jan – mala dedinka, treba vidiet a hlavne vyskusat prirodne „kupalisko“ Kada a Stanisovsku jaskynu. Plus vylety – tury do okolia, smer Stanisovska dolina su bunkre a vrak ruskeho lietadla. Osobne sme nevideli, zacalo nam prsat. Ale aspon sa tam mame preco vratit.

    • Julius Szabo píše:

      Ďakujem, Majka, za pekné hodnotenie 🙂 Liptovský Ján bol nádherný, zatiaľ sme tam boli len raz a to už je pár rokov, ale bolo tam fakt nádherne a určite radi ešte prídeme a potom zas… Aj tie kaštiele tam sú neskutočné. Stanišovskú dolinu prejdeme, dík za tip, toto som vôbec nevedel… Do kadi som sa nevošiel, musím si nabudúce privstať 🙂

  3. Jana píše:

    Pridávam tipy na turistiku – Smrekovica, najvyšší vrch pohoria Branisko, my sme si spravili veľmi peknú okružnú trasu z Vyšného Slavkova a Vysoké Skalky, najvyšší vrch Pienin, vystúpili sme zo Stráňavského sedla. Najbližšie máme v pláne turistiku na Bachureň.

    • Julius Szabo píše:

      Smrekovicu vychvaľuje kolega odkedy tam pred pár rokmi bol. Teraz cez víkend o nej aj dávali niečo v telke, aj o Vyšnom Slavkove! A Pienin som sa zatiaľ vôbec nedotkol… 🙁 Treba konečne vyraziť! 🙂 Dík za tipy, sú perfektné, ako vždy!

  4. Mária Gajdošová píše:

    Super zoznam, možno ešte ZOO v Stropkove, obec Tokajík, Solivarské múzeum v Prešove, RO Sigord, to je čo mi práve napadlo, ale určite je ešte veľa nádherných zákutí nášho krásneho Východného Slovenska

    • Julius Szabo píše:

      Mmmm, pekné tipy! Tieto tu ešte tuším nikto nenavrhol. Do solivaru sa chystám už roky, snáď toto leto to už výjde, Sigord poznám, pár krát som tam stanoval (len už to bolo dávno), za pridanie stojí aj s kúpaliskom, či v zime veľkým prírodným klziskom alebo možnosťami turistiky po okolí. A aj zoo a Tokajík, ešte máte nejaké ďalšie tipy? 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *