Kam na výlet – Východné Slovensko! 183 tipov na najkrajšie miesta Východného Slovenska!

Šikľavá skala, Východné Slovensko

82. Slovenské opálové bane

Necelých 30km od Prešova a rovnako ďaleko od Košíc sa môžte vydať po stopách opálu do Slovenských opálových baní, ktoré boli po stáročia známe nielen u nás ale na celom svete. My sme využili zľavový kupón zo zľavomatu a vyrazili sme sa pozrieť ako a kde sa ťažil opál.

Východné Slovensko čarovné hrdé, mám ho rád! :)

A nezabudnite dať lajk a prihlásiť na odber ďalších našich videí! :)

Perfektná sprievodkyňa s pravým prešovským prízvukom (ktorý sa len tak naučiť nedá) vás prevedie jedným zo 17 poschodí bane, prejdete sa aj 30 metrov dlhou chodbou v úplnej tme (bude to 30 nekonečných metrov – ukážka pravej tmy v našich jaskyniach je oproti tomu nič!) Základný okruh nie je vôbec náročný, bez prevýšenia, vhodný aj pre deti, ale je tu aj možnosť stráviť v bani aj celý deň kedy sa už dostanete aj do ďalších jej častí. Treba sa tu ale lepšie obliecť, v bani je len okolo 6°C – v lete ideálne miesto na schladenie sa.

Slovenskými opálmi sa parádila celá Napoleonova rodina (a nielen tá), dnes ho obdivujú v múzeách v zahraničí. Slovenské opálové bane sa nachádzajú medzi Zlatou baňou a Červenicou v Slanských vrchoch, takže až budete tu, a budete sa chcieť po prehliadke baní naopak zahriať, skúste vystúpiť aj na už spomenutú Šimonku – najvyšší vrch Slanských vrchov! Mapa: https://en.mapy.cz/s/30qhY

Tvorba webstránok
Slovenské opálové bane, Kam na výlet Východné Slovensko 2

Slovenské opálové bane, Kam na výlet Východné Slovensko 2

83. Sabinov

Poznáte miesto, kde sa natáčal 1. československý film, ktorý bol ocenený Oscarom? Určite ho poznáte! Obchod na Korze tu stojí dodnes a nielen on. Je tu množstvo ďalších zaujímavých miest a pamiatok.

Keďže je neďaleko Prešova, isto vám neunikne, že sa jedná o akúsi zmenšeninu tohto mesta… Malý Prešov s kedysi veľmi krutou vojenskou basou, ktorou gumy strašili ešte aj mňa, keď som bol v roku 2000 na vojne… Áno, je to Sabinov!

Obchod na Korze, Sabinov, Kam na výlet, Východné Slovensko

Obchod na Korze, Sabinov, Kam na výlet, Východné Slovensko

84. Drienica

V lete pekné prechádzky, v zime parádna lyžovačka. Neďaleko od Prešova sa nachádza rekreačné centrum Drienica, kde sa všetci Prešovčania (a nielen tí) chodia rekreovať. Drienica je súčasťou Čergovských vrchov, ktoré ponúkajú nádherné výhľady!

Nad Drienicou je vrch Lysá vysoký 1068 metrov a z neho sa dá rôznymi smermi zlyžovať, alebo sa len tak vydať na ďalšie vrchy rôznymi turistickými chodníčkami, ktoré sem vedú. Mapa: https://en.mapy.cz/s/pafevuzeho

Drienica, Východné Slovensko
Drienica, Východné Slovensko

85. Vrch Lysá (1068m)

Výhľadový vrch Lysá ponúka nádherné výhľady do široka – ďaleka, samozrejme na Vysoké Tatry, ďalšie vrchy Čergovského pohoria ale v podstate na všetky pohoria na východe Slovenska. Dá sa sem dostať z viacerých miest ale takým najznámejším a najkratším miestom je rekreačné stredisko Drienica.

Pod vrchom Lysá prechádzate cez Sedlo Besná (945 m), kde sa dá najesť, či niečo vypiť ale sa aj ubytovať a to v Horskej chate Šport.

Lysá, Čergov, Prešovský kraj

Lysá, Čergov, Prešovský kraj

86. Miniskanzen drevených kostolíkov Ľutina

Tak tu nám spadla sánka. Našli sme pár fotiek o mini kópiách slovenských drevených kostolov v Ľutine a tak sme sa sem vybrali. No naživo to bolo tak nádherné, že ani 100 fotiek vám tento zážitok nepriblíži!

Už pri vstupe do obce vám bude jasné, že je iná, než na aké ste na východnom Slovensku zvyknutí. Krásne upravená, ihriská, trávničky, je kde zaparkovať. A ako cirkevne dosť neznalí nám až neskôr došlo, že sa jedná o najväčšie pútnicke miesto gréckokatolíkov.

Mini skanzen drevených kostolíkov Ľutina, Východné Slovensko
Mini skanzen drevených kostolíkov Ľutina, Východné Slovensko

87. Vrch Minčol

Najvyšší vrch pohoria Čergov nie je Čergov (1049m) ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať, ale je to vrch Minčol (1157m). Vedie sem veľa turistických cestičiek, takže si stačí vybrať tú správnu (ideálne však všetky).

Dávajte ale pozor ak zídete zo značeného chodníka. Les je tu tak hustý, že sa môžte dostať na miesto odkiaľ už nebudete môcť pokračovať a budete sa musieť vrátiť. Tak ako my!

Minčol, Čergovské vrchy, Východné Slovensko
Minčol, Čergovské vrchy, Východné Slovensko

88. Skanzen vo Svidníku

V skanzene vo Svidníku sa zoznámite s ukrajinsko-rusínskou kultúrou. Objavte typické drevenice, ktoré sa v tomto regióne pred 100 rokmi stavali, sú rozmiestnené na 10 hektároch a obsahuje rôzne expozície, ktoré sa tu pravidelne obmieňajú, takže môžte prísť aj viackrát, vždy to bude iné!

Skanzen Svidník, kam na výlet Východné Slovensko
Skanzen Svidník, Východné Slovensko (fotka je ilustračná, pochádza zo Skanzenu v Bardejovských kúpeľoch)

89. Kaštieľ Betliar

Jeden z najkrajších a najzachovalejších kaštieľov na Slovensku. Kaštieľ Betliar sa nachádza neďaleko od Rožňavy smerom na Dobšinú v malej rovnomennej obci. Je jediným u nás, v ktorom sa zachoval pôvodný nábytok, zbierky a zariadenie.

Má krásny a veľký park, v ktorom môžte tráviť celé hodiny a aj prehliadka kaštieľa je veľmi zaujímavá. V krásne zdobenom interiéri sa presuniete o sto a viac rokov dozadu a dozviete sa ako sa tu žilo rodine Andrássyových.

Kaštieľ Betliar, Východné Slovensko
Kaštieľ Betliar, Východné Slovensko

90. Hrad Krásna Hôrka

Žiaľ aj náš najkrajší a najzachovalejší hrad sa podarilo pred pár rokmi vypáliť a tak je od roku 2012 stále zatvorený. Najnovší predpokladaný termín otvorenia je rok 2023.

K hradu sa ale stále dá dostať, vedie okolo neho žltá turistická značka a pri trochu pozornosti sa dá aj prejsť celý dookola. Odtiaľ sú krásne výhľady do okolia. Pred hradom je delo a kaplnka. Asi najznámejšou akciou, ktorá sa tu stále každoročne koná sú Krásnohorské hradné hry. Mapa: https://en.mapy.cz/s/hupafabena

Zrúcanina hradu Krásna Hôrka, Východné Slovensko
Zrúcanina hradu Krásna Hôrka, Východné Slovensko / Jozef Kotulič

91. Mauzóleum Františky a Dionýza Andrássyovcov

Túto secesnú pamiatku dokončenú v roku 1904 som roky míňal keď som okolo nej autom prechádzal na služobné cesty, ale vždy som sa chcel zastaviť.

Nakoniec sa mi to podarilo v roku 2016. A bolo to šťastie, lebo je tam naozaj pekne! Pustili nás aj dnu a mali sme k tomu aj krátky ale informatívny výklad.

Mauzóleum Krásnohorské podhradie, Východné Slovensko
Mauzóleum Krásnohorské podhradie, kam na výlet Východné Slovensko

92. Turniansky hrad

Turniansky hrad má trošku smolu v tom, že sa nachádza medzi Zádielskou tiesňavou a Hájskymi vodopádmi. Obidve miesta sú nádherné a tak na nejakú zrúcaninu na kopci väčšinou už neostane čas.

Ak ale máte toho času trochu viac, zájdite aj sem. Z oboch spomínaných miest sem vedie turistický chodník a odmenou vám bude panoramatický výhľad z múrov, ktoré tu stáli už v 14. storočí.

Chodník od Turne sem vedie po starej stredovekej ceste, ktorá bola vytesaná do skaly aby sa k hradu dalo dostať aj vozom. Po vozoch tam stále sú vyjazdené koľaje, cesta je to naozaj veľmi zaujímavá! Ak sem prídete autom, pod hradom je veľké parkovisko (pri reštaurácii kde varia dobré maďarské špeciality, ktoré po túre treba ochutnať!). Mapa: https://en.mapy.cz/s/2UDjN

Turniansky hrad, Východné Slovensko
Turniansky hrad, kam na výlet Východné Slovensko

93. Hrad Slanec

Ako po väčšine slovenských hradoch, aj po hrade Slanec tu ostali len ruiny, o ktoré sa dlho nikto nestaral. Našťastie vzniklo Občianske združenie Zachráňme hrad Slanec a to sa snaží o jeho renováciu, už celých 6 rokov. Príďte ich podporiť, nech vedia, že to nerobia zbytočne (oni to vedia, ale môžu mať ešte väčšiu motiváciu).

V okolí hradu je niekoľko lesných cestičiek, po ktorých sa môžte vydať a jedna dokonca značená. Z hradu je krásny výhľad na východ, tak je dobre tu byť už pred východom slnka!

Hrad Slanec, Východné Slovensko
Hrad Slanec, kam na výlet Východné Slovensko

94. Ruská Bystrá, Inovce – drevené kostolíky

Väčšina drevených kostolíkov je v Prešovskom kraji, no zopár ich nájdete aj v Košickom, a to v Ruskej Bystrej a v Inovciach. Jeden je aj v Košiciach vo Východoslovenskom múzeu.

Ten v Ruskej Bystrej je dokonca zapísaný na zozname UNESCO ako jeden z našich 26 UNESCO miest na Slovensku. Viac o UNESCO miestach nájdete tu: Slovenské pamiatky UNESCO – 26 miest, ktoré by mal navštíviť každý Slovák!

Drevený kostolík Ruská Bystrá, Východné Slovensko
Drevený kostolík Ruská Bystrá, kam na výlet Východné Slovensko

95. Beňatina

Neďaleko od Ruskej Bystrej a na ceste k ďalšiemu kostolíku v Inovciach sa určite musíte zastaviť v bývalom lome, ktorý po skončení ťažby zaplavila voda a od tej chvíle má Košický región aj malé Plitvické jazerá. Lom sa volá Beňatina!

Nie sú tu síce vodopády, ale tyrkysová voda, určite pekne teplá ako zvykne v lomoch byť. Dá sa tu aj okúpať ale len na vlastnú zodpovednosť (niežeby ste sa niekde inde mohli kúpať na zodpovednosť niekoho iného…).

Beňatina, Košice region, Slovakia
Beňatina, Košice region, kam na výlet Východné Slovensko

96. Zipline Beňatina

Na Beňatine vzniklo za posledných pár rokov niekoľko projektov. Vyhliadková terasa bola prvá a teraz k nej pribudol aj Zipline.

Na lane dlhom 180 metrov tak môžte preletieť ponad tyrkysovo čistou vodou lomu Beňatina. Prvé spustenie Zipline Beňatina bude v nedeľu 14.8.2022 a prvú jazdu bude mať každý zdarma!

Zipline Beňatina

Zipline Beňatina

97. Štítnik

Štítnik je nenápadná dedinka, no stojí za zastavenie. Je tu zrúcanina vodného hradu a starý gotický kostol, v ktorom môžte vidieť najstarší organ na Slovensku. Pred kostolom sa ešte nachádza historická kašna.

Kostol Štítnik, Východné Slovensko
Kostol Štítnik, kam na výlet Východné Slovensko

98. Rožňava

Aj Rožňava má krásne centrum mesta. Je pekne obklopená lesmi a kopcami Slovenského krasu a na skok je odtiaľ nielen k jaskyniam, ale napríklad aj do kaštieľa Betliar , do Štítnika, do Slovenského raja, či Nízkych Tatier alebo dokonca aj na Muráň.

Je tu po okolí toľko, že aj týždňová dovolenka v Rožňave by bola krátka. Zájdite aj do Slavošovského tunela, na hrad Krásna hôrka (stále v rekonštrukcii), do obce Lúčka za stredovekým kostolíkom, alebo kľudne aj do Maďarska. Odtiaľ je všetko blízko!

Rožňava, Východné Slovensko

Rožňava, Východné Slovensko

99. Kaštieľ, mauzóleum a park v Trebišove

Dokonca aj také nenápadné mestečko ako je Trebišov má čo turistom ponúknuť. Pekný historický francúzsky park s jazierkami a fontánkami v okolí zrúcaniny vodného hradu Parič z 12.-13. storočia, neskorobarokový zámok z 18. storočia, ktorý dnes slúži ako Vlastivedné múzeum, alebo nádherné mauzóleum grófa Júliusa Andrássyho z 19. storočia.

Mauzóleum a park v Trebišove, Východné Slovensko
Mauzóleum a park v Trebišove, kam na výlet Východné Slovensko

Nebojte sa, to nie je koniec! Ale začiatok!!!
Kliknite sem na ďalšie tipy na východnom Slovensku!!! >>>

Tvorba webstránok

Julius Szabo

Tak som sa po čase (8 rokov) vrátil s5 na Slovensko a pre moju lepšiu orientáciu v teréne som si vytvoril túto stránku. Snáď pomôže aj vám lepšie sa zorientovať. Ak chcete viac tipov, mám aj web govisity.com ;)

Môže sa Vám ešte páčiť...

67 komentárov

  1. Lucia píše:

    Ahoj, uz som ti davala tip na Drevenik. Koncom leta sme boli na Dukle. Je tam pamatny cintorin a ked prejdes lesom, da sa ist pozriet na vyhliadkovu vezu. No kedze sme namali ruska, hore sme nemohli. Tiez cestou tam su vidiet od cesty dela, tanky, lietadlo, aj k bunkrom sa da ist. Mozem ti na mail poslat nejake fotky pre inspiraciu. Mojmu synovi sa tento vylet pacil ?

  2. Maja píše:

    Ahoj,
    paradna stranka, klobuk dolu.
    V tychto pokoronovych casoch asi ako vacsina Slovakov planujeme tento rok okruh Slovenskom, takze sa urcite inspirujeme 🙂
    Za nas odporucam Liptovsky Jan – mala dedinka, treba vidiet a hlavne vyskusat prirodne „kupalisko“ Kada a Stanisovsku jaskynu. Plus vylety – tury do okolia, smer Stanisovska dolina su bunkre a vrak ruskeho lietadla. Osobne sme nevideli, zacalo nam prsat. Ale aspon sa tam mame preco vratit.

    • Julius Szabo píše:

      Ďakujem, Majka, za pekné hodnotenie 🙂 Liptovský Ján bol nádherný, zatiaľ sme tam boli len raz a to už je pár rokov, ale bolo tam fakt nádherne a určite radi ešte prídeme a potom zas… Aj tie kaštiele tam sú neskutočné. Stanišovskú dolinu prejdeme, dík za tip, toto som vôbec nevedel… Do kadi som sa nevošiel, musím si nabudúce privstať 🙂

  3. Jana píše:

    Pridávam tipy na turistiku – Smrekovica, najvyšší vrch pohoria Branisko, my sme si spravili veľmi peknú okružnú trasu z Vyšného Slavkova a Vysoké Skalky, najvyšší vrch Pienin, vystúpili sme zo Stráňavského sedla. Najbližšie máme v pláne turistiku na Bachureň.

    • Julius Szabo píše:

      Smrekovicu vychvaľuje kolega odkedy tam pred pár rokmi bol. Teraz cez víkend o nej aj dávali niečo v telke, aj o Vyšnom Slavkove! A Pienin som sa zatiaľ vôbec nedotkol… 🙁 Treba konečne vyraziť! 🙂 Dík za tipy, sú perfektné, ako vždy!

  4. Mária Gajdošová píše:

    Super zoznam, možno ešte ZOO v Stropkove, obec Tokajík, Solivarské múzeum v Prešove, RO Sigord, to je čo mi práve napadlo, ale určite je ešte veľa nádherných zákutí nášho krásneho Východného Slovenska

    • Julius Szabo píše:

      Mmmm, pekné tipy! Tieto tu ešte tuším nikto nenavrhol. Do solivaru sa chystám už roky, snáď toto leto to už výjde, Sigord poznám, pár krát som tam stanoval (len už to bolo dávno), za pridanie stojí aj s kúpaliskom, či v zime veľkým prírodným klziskom alebo možnosťami turistiky po okolí. A aj zoo a Tokajík, ešte máte nejaké ďalšie tipy? 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *