České Hrady a Zámky – 130 krásnych hradov a zámkov v Čechách, ktoré musíte navštíviť!

Hrad Karlštejn, České hrady

61. Zámok Dětenice

Obec Dětenice je v krajine známa svojou stredovekou zážitkovou reštauráciou, ale nachádza sa v nej aj zámok Dětenice. Je to pomerne rozsiahly komplex a zahŕňa pivovar so stredovekou krčmou, hotel Rustikal a stajne, v ktorých v súčasnosti žije 45 koní.

Nádherná Praha a Pražský hrad!

https://www.zamekdetenice.cz/

Zámok Dětenice

Zámok Dětenice

62. Zámok Dub u Prachatic

Bývalý hrádok z 15. storočia bol neskôr prestavaný na neskororenesančný zámok a v 19. storočí získal neogotické prístavby. Patril mnohým rodinám a slúžil aj ako školská ubytovňa.

Zámok Dub u Prachatic je dnes v súkromných rukách a jeho záhrady a interiér môžete navštevovať každý deň po celý rok. Alebo sa môžete zúčastniť podujatí ako sú koncerty, súťaže či rôzne výstavy, ktoré sa tu pravidelne konajú. Alebo plánujete svadbu? Ste tiež vítaní!

Zámok Dub u Prachatic

Zámok Dub u Prachatic / Krabat77 wikipedia

63. Zámok Liblice

Zámok Liblice je barokový zámok postavený v rokoch 1699 až 1706. Nedávno zrekonštruovaný zámok je dnes luxusným 4-hviezdičkovým hotelom s vyhlásenou reštauráciou a prvotriednou konferenčnou sálou. Jeho záhrady sú voľne prístupné verejnosti a prehliadky zámku sú dostupné každú nedeľu.

https://www.zamek-liblice.cz/cs/

Zámok Liblice

Zámok Liblice

64. Zámok Brandýs nad Labem

Brandýs nad Labem je malé mestečko severne od Prahy, ale v centre má veľmi pekný zámok. Zámok Brandýs nad Labem bol obľúbeným sídlom habsburských panovníkov. Je to významná renesančná pamiatka so zachovanou sgrafitovou výzdobou, ktorá je dnes sprístupnená verejnosti ako múzeum.

https://www.brandyszamek.cz/

Zámok Brandýs nad Labem

Zámok Brandýs nad Labem

65. Štátny Hrad Pernštejn

Hrad Pernštejn je jedným z najkrajších hradov v krajine a hrdo sa radí aj medzi najnavštevovanejšie atrakcie v okolí. Hovorí sa, že tento hrad založený v 13. storočí nebol nikdy dobytý.

http://www.hrad-pernstejn.cz

Štátny Hrad Pernštejn

Štátny Hrad Pernštejn

66. Hrad Bezděz

Hrad Bezděz je kamenný hrad z 13. storočia postavený vysoko na kopci a je jedným z najťažšie prístupných hradov v krajine. Jeho priestory môžete navštíviť od apríla do konca októbra, ako je zvykom na väčšine českých zámkov.

http://www.hrad-bezdez.cz

Hrad Bezděz

Hrad Bezděz

67. Hrad Grabštejn

Hrad Grabštejn je národná pamiatka s dlhou históriou siahajúcou až do 13. storočia, o ktorej sa môžete dozvedieť počas prehliadky so sprievodcom. Zámok je sprístupnený verejnosti od roku 1993 a ponúka nádherné sály a pekný park, ktorý je ideálny na svadobný obrad.

https://hrad-grabstejn.cz

Hrad Grabštejn

Hrad Grabštejn / Autor: Zdeněk Fiedler

68. Zámok Hrubý Rohozec

Zámok Hrubý Rohozec sa nachádza v severnej časti krajiny a ponúka tri rôzne prehliadky, ktoré vás prevedú rôznymi časťami zámku. Je naozaj veľký, keďže prehliadky spolu trvajú 2,5 hodiny.

https://zamek-hrubyrohozec.cz

Zámok Hrubý Rohozec

Zámok Hrubý Rohozec

69. Štátny Zámok Lemberk

Ranobarokový zámok známy ako zámok Lemberk bol pôvodne postavený ako gotický hrad v 13. storočí, no počas svojej existencie bol niekoľkokrát prestavaný. Okrem iných tu môžete vidieť letohrádok s barokovou záhradou, lipovú alej, vodárenskú vežu a kaplnku Najsvätejšej Trojice, neskôr Kostol blahoslavenej Zdislavy.

https://zamek-lemberk.cz

Zámok Lemberk

Zámok Lemberk / VitVit

70. Hospitál Kuks

Hospitál Kuks patrí medzi pamiatky svetového dedičstva UNESCO, kde bol zapísaný spolu s ďalšími barokovými pamiatkami v okolí. Hospital Kuks je bývalý ústav pre vojenských veteránov, dnes patrí k jedným z najlepších barokových príkladov v krajine.

https://hospital-kuks.cz

Hospitál Kuks

Hospitál Kuks / Autor: MiPi

Julius Szabo

Tak som sa po čase (8 rokov) vrátil s5 na Slovensko a pre moju lepšiu orientáciu v teréne som si vytvoril túto stránku. Snáď pomôže aj vám lepšie sa zorientovať. Ak chcete viac tipov, mám aj web govisity.com ;)

Môže sa Vám ešte páčiť...

5 komentárov

 1. Wojtek píše:

  Good job. A website full of inspiration for exploring castles and palaces. I have been trying to visit new places for two years and there is still a lot to see and learn more stories and legends. I am adding my piece to this large collection, maybe someone will be interested in the many photos and encourage them to explore. Best regards, Wojtek.
  https://zwiedzamy-zamki.pl/kraj/Czechy

 2. host píše:

  Ještě malá oprava. Karlštejn není na seznamu UNESCO. Mohou za to stavební úpravy na konci devatenáctého století. Giacomo Casanova nepůsobil na zámku Mnichovo Hradiště, ale Duchcov. Na většině zámku v ČR není muzeum, tedy muzeální expozice, ale klasická zámecká expozice s původním mobiliářem.

 3. host píše:

  Seznam je jistě impozantní. Jenom bych měl možná menší výtku. Na seznamu je spousta staveb, které jsou buď veřejnost nepřístupné, nebo slouží jiným než kulturním účelům. V jednom případě ( Červený Újezd), se ani o památkový objekt nejedná. Na druhou stranu na seznamu chybí mnoho významných památek i první kategorie, například hrad Buchlov, zámky Milotice, Dačice, Boskovice a mnoho dalších. Ale jinak je to dobrá reklama na pamětihodnosti v ČR.

 4. Jozo píše:

  Vdaka za inspirativny clanok.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *