České Hrady a Zámky – 130 krásnych hradov a zámkov v Čechách, ktoré musíte navštíviť!

Hrad Karlštejn, České hrady

121. Zámok Hradec nad Moravicí

Zámok Hradec nad Moravicí nie je len jeden zámok, ale dva – ležiace vedľa seba. Jeden z nich je známy ako Červený zámok a dnes slúži ako luxusný hotel a reštaurácia, ktorá svoje priestory ponúka aj na svadobné oslavy a iné akcie.

Nádherná Praha a Pražský hrad!

Zámok Hradec nad Moravicí

Zámok Hradec nad Moravicí / Kankovaa, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons

122. Zámok Jaroměřice nad Rokytnou

Zámok Jaroměřice nad Rokytnou je barokový zámok z 18. storočia s francúzskou záhradou a rozsiahlym anglickým parkom, ktorý je v letných mesiacoch miestom veľkých podujatí a festivalov.

Zámok Jaroměřice nad Rokytnou

Zámok Jaroměřice nad Rokytnou / JirKrato, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons

123. Zámok Krásny Dvůr

Zámok Krásný Dvůr z 13. storočia vám určite vyrazí dych, kamkoľvek sa pozriete.

Navštívte jeho úžasné interiéry so skvelými zbierkami porcelánu, hodiniek a jeho knižnicu, ako aj park, kde nájdete ďalšie zaujímavé budovy a stavby vrátane obelisku, ktorý bol postavený podľa toho, ktorý stojí na námestí Piazza del Popolo v Ríme.

Zámok Krásny Dvůr

Zámok Krásny Dvůr / Jan Spousta, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons

124. Zámok Mnichovo Hradiště

Ak sa chcete vrátiť v čase do 18. storočia, vydajte sa na sever, kde mesto Mnichovo Hradiště ukrýva zámok. Môže sa pochváliť mimoriadne bohatým interiérom. A ak ste už niečo počuli o Giacomovi Casanovovi (taliansky dobrodruh a spisovateľ), vedzte, že tu spravoval knižnicu s 22 tisíc zväzkami.

Zámok Mnichovo Hradiště

Zámok Mnichovo Hradiště / User:ŠJů, CC BY-SA 3.0 , via Wikimedia Commons

125. Zámok Žleby

Neďaleko Kutnej Hory nájdete ďalšiu rozprávkovú stavbu – zámok Žleby. Slúžil ako kulisa pre niekoľko českých rozprávok a filmov a keď sa naň prídete pozrieť, pochopíte prečo. V jeho parku môžete zahliadnuť bieleho jeleňa a iné voľne žijúce zvieratá ako muflóny, diviaky, sovy a iné.

Zámok Žleby

Zámok Žleby / Miloslav Rejha, CC BY-SA 3.0 , via Wikimedia Commons

126. Zámok Bučovice

Zámok Bučovice je neskorotaliansky renesančný zámok s unikátnymi interiérmi a renesančnou záhradou. Len ťažko nájdete taký skvelý príklad talianskej vily severne od Álp. To je to, čo ho robí výnimočným v krajine.

Zámok Bučovice

Zámok Bučovice / Doronenko, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons

127. Hrad Bítov

Hrad Bítov je jedným z najstarších a najromantickejších hradov v Českej republike z rokov 1061-1067.

Pôvodne drevený hrad bol v 13. storočí nahradený kamenným hradom, ktorý strážil južné hranice krajiny.

Hrad Bítov

Hrad Bítov / flightlog, flickr.com

128. Zámok Vranov nad Dyjí

Zámok Vranov nad Dyjí je jednou z najvýznamnejších barokových stavieb svetského charakteru v strednej Európe. Ide o národnú kultúrnu pamiatku nachádzajúcu sa v rozprávkovom kraji zvanom Vranovsko. Tento zámok bol postavený okolo roku 1100 a ponúka pôsobivé interiéry, kaplnku a záhrady.

Zámok Vranov nad Dyjí

Zámok Vranov nad Dyjí / Jerzy Strzelecki, CC BY-SA 3.0 , via Wikimedia Commons

129. Hrad Okoř

V okolí Prahy je množstvo hradov a zámkov a jedným z najnavštevovanejších sú zrúcaniny gotického hradu z 13. storočia známeho ako hrad Okoř. A ak máte radi jazdu na koni, cyklistiku a vidiecke prechádzky, potom je pre vás okolie hradu veľmi vhodné.

Hrad Okoř

Hrad Okoř / Prazak, CC BY-SA 3.0 , via Wikimedia Commons

130. Hrad Zvíkov

Jedným z najkrajších a zároveň najtajomnejších hradov v Českej republike je hrad Zvíkov z 13. storočia. Ak máte radi legendy, peknú architektúru, úžasné výhľady na rieku a lesy, tento hrad v južnej časti krajiny si nemôžete nechať ujsť!

Hrad Zvíkov

Hrad Zvíkov / Chmee2, CC BY 3.0 , via Wikimedia Commons

131. Hrad a zámok Bečov nad Teplou

Hrad a zámok Bečov nad Teplou patrí k najzachovalejším pamiatkam svojho druhu u nás. Môžete tu vidieť jeden z najväčších pokladov Českej republiky – románsky Relikviár sv. Maura.

Hrad a zámok Bečov nad Teplou

Hrad a zámok Bečov nad Teplou / Vlach Pavel, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons

Julius Szabo

Tak som sa po čase (8 rokov) vrátil s5 na Slovensko a pre moju lepšiu orientáciu v teréne som si vytvoril túto stránku. Snáď pomôže aj vám lepšie sa zorientovať. Ak chcete viac tipov, mám aj web govisity.com ;)

Môže sa Vám ešte páčiť...

5 komentárov

 1. Wojtek píše:

  Good job. A website full of inspiration for exploring castles and palaces. I have been trying to visit new places for two years and there is still a lot to see and learn more stories and legends. I am adding my piece to this large collection, maybe someone will be interested in the many photos and encourage them to explore. Best regards, Wojtek.
  https://zwiedzamy-zamki.pl/kraj/Czechy

 2. host píše:

  Ještě malá oprava. Karlštejn není na seznamu UNESCO. Mohou za to stavební úpravy na konci devatenáctého století. Giacomo Casanova nepůsobil na zámku Mnichovo Hradiště, ale Duchcov. Na většině zámku v ČR není muzeum, tedy muzeální expozice, ale klasická zámecká expozice s původním mobiliářem.

 3. host píše:

  Seznam je jistě impozantní. Jenom bych měl možná menší výtku. Na seznamu je spousta staveb, které jsou buď veřejnost nepřístupné, nebo slouží jiným než kulturním účelům. V jednom případě ( Červený Újezd), se ani o památkový objekt nejedná. Na druhou stranu na seznamu chybí mnoho významných památek i první kategorie, například hrad Buchlov, zámky Milotice, Dačice, Boskovice a mnoho dalších. Ale jinak je to dobrá reklama na pamětihodnosti v ČR.

 4. Jozo píše:

  Vdaka za inspirativny clanok.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *