České Hrady a Zámky – 130 krásnych hradov a zámkov v Čechách, ktoré musíte navštíviť!

Hrad Karlštejn, České hrady

71. Hrad Šternberk

Hrad Šternberk je jedným z najstarších hradov na severnej Morave (neďaleko Olomouca). Pôvodne gotický hrad má dnes dobre zachované opevnenie a valcovú vežu, ktorej múry sú hrubé 4 metre. Bohatý interiér zámku Vás určite ohromí rovnako ako výzdoba zo 14. až 19. storočia.

Nádherná Praha a Pražský hrad!

https://hrad-sternberk.cz

Hrad Šternberk

Hrad Šternberk / Autor: ToAr

72. Zámok Doloplazy

Zámok Doloplazy bol pôvodne renesančný zámok, ktorý bol neskôr barokovo prestavaný (v roku 1729). V roku 1904 hrad vyhorel a bol opäť prestavaný do dnešnej podoby. Zámok obklopuje 2 ha park, ktorý bol revitalizovaný v rokoch 2001-2003.

Zámok Doloplazy

Zámok Doloplazy / Autor: Pppprostejov

73. Zámok Dřevohostice

Renesančný štvorkrídlový vodný hrad zo 16. storočia postavili na mieste bývalej vodnej pevnosti, ktorá tu stála už pred rokom 1368. Na prelome 16. a 17. storočia bola pevnosť prestavaná na renesančný zámok s arkádovým nádvorím. Zámok Dřevohostice má zachovalé opevnenie a priekopu. V polovici 17. storočia bol zámok prestavaný do raného baroka.

https://www.drevohostice.cz/obec/zamek/zamek-drevohostice/

Dřevohostický zámok

Dřevohostický zámok / Autor: Vlach Pavel

74. Zámok Nové Město nad Metují

Nové Město nad Metují je mesto v severnej časti krajiny. A tiež je domovom jedného krásneho zámku, ktorý na ceste po českých hradoch nemôžete minúť.

Mesto a zámok boli postavené v 16. storočí. Svieža zeleň, voňavé kvety, členité terasy, kamenní trpaslíci a hlavne pokoj na oddych a relax… To je len niekoľko ďalších dôvodov, prečo musíte navštíviť jedinečnú záhradu. Nájdete tu dokonca aj drevený most, ktorý bol zaradený medzi sedem najlepších mostov v krajine.

http://www.zameknm.cz/cs/

Zámok Nové Město nad Metují

Zámok Nové Město nad Metují / Autor: Sokoljan

75. Zámok Náchod

Zámok Náchod je perlou na hraniciach medzi Českom a Poľskom. Je ho vidieť už z diaľky. Areál zámku má celkovo päť nádvorí a zaujímavú atmosféru.

Má tiež peknú záhradu, ktorá bola založená v roku 1751 vo francúzskom štýle.

https://zamek-nachod.cz

Zámok Náchod

Zámok Náchod / Autor: Kozuch

76. Nový zámok Kostelec nad Orlicí

Nový zámok v Kostelci nad Orlicí postavili v empírovom slohu v rokoch 1829-1833 podľa plánov viedenského architekta Henryho Kocha pre grófa Jozefa Kinského.

Aj tento hrad sa nachádza v severnej časti krajiny, v blízkosti hraníc s Poľskom a ďalších dvoch spomínaných hradov (zámok Náchod a Nové Město nad Metují).

https://www.zamekkostelecno.cz/

Nový zámok v Kostelci nad Orlicí

Nový zámok v Kostelci nad Orlicí / Autor: Karelj

77. Hrad Landštejn

Hrad Landštejn je unikátny hrad s bohatou históriou siahajúcou až do 13. storočia. Môžete tu obdivovať jednu z najpozoruhodnejších hradných stavieb v Českej republike. Môžete vyliezť aj na rozhľadňu, odkiaľ sa vám naskytne nádherný výhľad do okolia.

Je tiež jedným z troch zachovaných románskych hradov v krajine a jednou z najvýznamnejších románskych pamiatok v strednej Európe. Nájdete ho v južnej časti krajiny, neďaleko hraníc s Rakúskom.

https://hrad-landstejn.cz

Hrad Landštejn

Hrad Landštejn / Autor: Kralpilot

78. Sloupský hrad

Dokonca aj Česká republika má svoju horu Meteora. Ale tu to nie sú chrámy, ktoré môžete obdivovať, ale hádajte čo! Správne, je to hrad!

Na 35 m vysokom pieskovcovom brale v obci Sloup sa nachádza pamiatkovo chránený hrad Sloup. Miesto konania množstva kultúrnych podujatí a svadieb. Ale je to aj ďalšie nezabudnuteľné miesto, ktoré musíte navštíviť!

http://www.hradsloup.cz/

Sloupský hrad

Sloupský hrad / wander-book.com

79. Hrad Střekov

Hrad Střekov sa nachádza v obci Střekov v Ústí nad Labem. Tento hrad zo 14. storočia bol vždy nejakým spôsobom zaujímavý. Príďte a preskúmajte jeho úžasnú históriu, ktorá je plná zvláštnych príbehov a duchov.

Nájdete ho ľahko v meste Ústí nad Labem, v severnej časti krajiny.

https://www.lobkowicz.cz/strekov

Hrad Střekov

Hrad Střekov / Autor: ProfessorX

80. Zámok Nový Falkenburk

V 16. storočí dal vtedajší majiteľ panstva Jindřich Berka z Dubé postaviť zámok na mieste bývalej pevnosti. Bol obklopený rozsiahlym parkom a v 18. storočí počas sedemročnej vojny slúžil ako vojenská nemocnica. Neskôr bol zámok Nový Falkenburk opustený a využívaný ako sýpka.

Nový majiteľ, priemyselník Liebig, našťastie v roku 1901 prinavrátil zámku život a teraz slúži ako detský domov.

https://www.jablonnevp.cz/zamek-novy-falkenburk/os-1008

Zámok Nový Falkenburk

Zámok Nový Falkenburk / Autor: VitVit

Julius Szabo

Tak som sa po čase (8 rokov) vrátil s5 na Slovensko a pre moju lepšiu orientáciu v teréne som si vytvoril túto stránku. Snáď pomôže aj vám lepšie sa zorientovať. Ak chcete viac tipov, mám aj web govisity.com ;)

Môže sa Vám ešte páčiť...

5 komentárov

 1. Wojtek píše:

  Good job. A website full of inspiration for exploring castles and palaces. I have been trying to visit new places for two years and there is still a lot to see and learn more stories and legends. I am adding my piece to this large collection, maybe someone will be interested in the many photos and encourage them to explore. Best regards, Wojtek.
  https://zwiedzamy-zamki.pl/kraj/Czechy

 2. host píše:

  Ještě malá oprava. Karlštejn není na seznamu UNESCO. Mohou za to stavební úpravy na konci devatenáctého století. Giacomo Casanova nepůsobil na zámku Mnichovo Hradiště, ale Duchcov. Na většině zámku v ČR není muzeum, tedy muzeální expozice, ale klasická zámecká expozice s původním mobiliářem.

 3. host píše:

  Seznam je jistě impozantní. Jenom bych měl možná menší výtku. Na seznamu je spousta staveb, které jsou buď veřejnost nepřístupné, nebo slouží jiným než kulturním účelům. V jednom případě ( Červený Újezd), se ani o památkový objekt nejedná. Na druhou stranu na seznamu chybí mnoho významných památek i první kategorie, například hrad Buchlov, zámky Milotice, Dačice, Boskovice a mnoho dalších. Ale jinak je to dobrá reklama na pamětihodnosti v ČR.

 4. Jozo píše:

  Vdaka za inspirativny clanok.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *