České Hrady a Zámky – 130 krásnych hradov a zámkov v Čechách, ktoré musíte navštíviť!

Hrad Karlštejn, České hrady

41. Štátny Zámok Telč

Zámok Telč je ďalším českým klenotom nachádzajúcim sa v južnej časti krajiny. Nachádza sa uprostred krásneho UNESCO mesta Telč. Môžete tu vidieť originálne a zachovalé interiéry vrátane Zlatej siene, ktorá je jednou z najkrajších miestností zámku.

Nádherná Praha a Pražský hrad!

Zámok Telč, České zámky

Zámok Telč, České zámky / Neo98 / pixabay

42. Štátny hrad a zámok Jindřichův Hradec

Zámok Jindřichův Hradec je jedným z najväčších historických komplexov v Českej republike. Jeho 32 metrov vysoká Čierna veža slúžiaca ako žalár je jednou z najstarších budov komplexu z 13. storočia.

Zámok Jindřichův Hradec, České hrady a zámky

Zámok Jindřichův Hradec, České hrady a zámky / Aktron – wikipedia

43. Štátny hrad a zámok Frýdlant

Jednou z najnavštevovanejších historických budov v krajine je Frýdlantský hrad z 13. storočia, ktorý nájdete v severnej časti krajiny v malom mestečku Frýdlant. Pôvodný gotický hrad bol v priebehu storočí prestavaný na veľký renesančný komplex s bohatou výzdobou.

Zámok Frýdlant, Česká republika

Zámok Frýdlant, Česká republika / Zdeněk Fiedler, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

44. Zámok Litomyšl

Zámok Litomyšl bol postavený v 16. storočí a vyrástol v perlu vrcholnej renesancie. Na hrade v minulosti pôsobil jeden slávny sládok. Bol to otec Bedřicha Smetanu, ktorý sa neskôr stal svetoznámym skladateľom. Zámok vrátane historického centra mesta Litomyšl bol v roku 1999 zapísaný do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.

Zámok Litomyšl, České zámky

Zámok Litomyšl, České zámky / Michal Louč, CC BY 3.0, via Wikimedia Commons

45. Hrad Špilberk

Brno je druhé najväčšie mesto v Českej republike, hneď za Prahou a jeho hlavná dominanta sa týči na kopci priamo v centre mesta. Hrad Špilberk, postavený v 13. storočí českým kráľom Přemyslom Otakarom II., sa postupne stal silnou barokovou pevnosťou, ktorá nakoniec slúžila ako najťažšie väzenie v rakúskej monarchii. Našťastie je dnes múzeom a stalo sa jednou z najobľúbenejších atrakcií v regióne.

Hrad Špilberk, České hrady

Hrad Špilberk, České hrady / Stanislav Dusík, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

46. Děčínsky zámok

Dominantou mesta Děčín je jeho monumentálny zámok, pôvodne hrad prestavaný na zámok, postavený vysoko na skale. Děčínsky zámok poskytuje nádherné interiéry i barokovú ružovú záhradu, ktorá preslávila tento zámok vďaka jeho najväčšej a najkrajšej zbierke ruží v habsburskej monarchii. Z terás si potom môžete vychutnať krásny výhľad na mesto a okolie.

Zámok Děčín, České hrady a zámky

Zámok Děčín, České hrady a zámky / Ondřej Koníček, Public domain, via Wikimedia Commons

47. Štátny zámok Ploskovice

Zámok Ploskovice je úžasný barokový zámok z 18. storočia, ktorý sa nachádza v obci Ploskovice neďaleko mesta Litoměřice. Ponúka rozsiahly park o rozlohe 8 hektárov s fontánami, rybníkom a vzácnou vegetáciou. Toto miesto je ideálne na návštevu a poslúži aj ako luxusné prostredie pre váš svadobný obrad.

48. Zámok Blatná

Zámok Blatná patrí medzi historicky najhodnotnejšie a architektonicky najvýznamnejšie pamiatky svojho druhu v Čechách. Svojou dlhou históriou, svojskou architektúrou v nádhernom zachovanom prostredí parkov a vodných plôch sa radí ku klenotom krajiny. Je jedným z najzachovalejších vodných panských sídiel v Českej republike. Blatný zámok, ktorý bol pôvodne postavený v 13. storočí, získal neskôr v 14. storočí charakter gotického hradu.

Zámok Blatná, Česko

Zámok Blatná, Česko / No machine-readable author provided. 1raf38 assumed (based on copyright claims)., Public domain, via Wikimedia Commons

49. Štátny hrad Rabí

Hrad Rabí je najrozľahlejšia hradná zrúcanina v Čechách a je to zároveň unikátna pamiatka gotického staviteľstva nad riekou Otavou! Na hrade je sprístupnených niekoľko prehliadkových okruhov. Bol postavený v 13. storočí, a hrdo sa nazýva kráľom všetkých českých hradov. Bol to rozlohou najväčší hrad v Českej republike a od roku 1978 je Národnou kultúrnou pamiatkou.

hrad Rabí, Česko

hrad Rabí, Česko / Chmee2, CC BY 3.0, via Wikimedia Commons

50. Zámok Orlík nad Vltavou

Zámok Orlík bol kedysi gotickým hradom z 13. storočia ktorý ale vyhorel a tak ho prestavali na renesančný zámok. Týči sa nad jazerom Orlík a môže sa pochváliť 150 izbami a sieňami, čo z neho robí jeden z najväčších zámkov v krajine. Po návšteve zámku môžete vyskúšať plavbu loďou okolo vodnej nádrže Orlík.

Zámok Orlík nad Vltavou, Česká republika

Zámok Orlík nad Vltavou, Česká republika / Kralpilot, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Julius Szabo

Tak som sa po čase (8 rokov) vrátil s5 na Slovensko a pre moju lepšiu orientáciu v teréne som si vytvoril túto stránku. Snáď pomôže aj vám lepšie sa zorientovať. Ak chcete viac tipov, mám aj web govisity.com ;)

Môže sa Vám ešte páčiť...

5 komentárov

 1. Wojtek píše:

  Good job. A website full of inspiration for exploring castles and palaces. I have been trying to visit new places for two years and there is still a lot to see and learn more stories and legends. I am adding my piece to this large collection, maybe someone will be interested in the many photos and encourage them to explore. Best regards, Wojtek.
  https://zwiedzamy-zamki.pl/kraj/Czechy

 2. host píše:

  Ještě malá oprava. Karlštejn není na seznamu UNESCO. Mohou za to stavební úpravy na konci devatenáctého století. Giacomo Casanova nepůsobil na zámku Mnichovo Hradiště, ale Duchcov. Na většině zámku v ČR není muzeum, tedy muzeální expozice, ale klasická zámecká expozice s původním mobiliářem.

 3. host píše:

  Seznam je jistě impozantní. Jenom bych měl možná menší výtku. Na seznamu je spousta staveb, které jsou buď veřejnost nepřístupné, nebo slouží jiným než kulturním účelům. V jednom případě ( Červený Újezd), se ani o památkový objekt nejedná. Na druhou stranu na seznamu chybí mnoho významných památek i první kategorie, například hrad Buchlov, zámky Milotice, Dačice, Boskovice a mnoho dalších. Ale jinak je to dobrá reklama na pamětihodnosti v ČR.

 4. Jozo píše:

  Vdaka za inspirativny clanok.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *