České Hrady a Zámky – 130 krásnych hradov a zámkov v Čechách, ktoré musíte navštíviť!

Hrad Karlštejn, České hrady

101. Hrad Velhartice

Hrad Velhartice je ďalší stredoveký hrad týčiaci sa na skalnom brale. Bol založený už koncom 13. storočia a unikátny je 32 metrov dlhý kamenný most, ktorý spája hrad s vežou. Tým je jedinečný nielen v Českej republike, ale aj v celej strednej Európe.

Nádherná Praha a Pražský hrad!

Hrad Velhartice

Hrad Velhartice / Krabat77, CC BY-SA 3.0 , via Wikimedia Commons

102. Zámok Horšovský Týn

Zámok Horšovský Týn sa nachádza v malej obci v západnej časti krajiny, neďaleko nemeckých hraníc. Pôvodne biskupský hrad z 13. storočia bol neskôr v 16. storočí prestavaný na rozsiahly palácový komplex.

Zámok Horšovský Týn

Zámok Horšovský Týn / Petr Kinšt, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons

103. Hrad Kašperk

Hrad Kašperk je gotický hrad týčiaci sa na skalnatom ostrohu 3 km severne od Kašperských vrchov. Svojou polohou v nadmorskej výške 886 metrov nad morom je najvyššie položeným kráľovským hradom v Čechách. Ak si chcete vychutnať úchvatný výhľad na Národný park Šumava, vyberte sa na tento hrad zo 14. storočia!

Hrad Kašperk

Hrad Kašperk / Jiří Strašek, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons

104. Zámok Slatiňany

História zámku Slatiňany je dlhá a siaha až do 15. storočia. Za ten čas slúžil viac ako 30 rôznym majiteľom. Teraz je tu 5 rôznych prehliadok, ktoré vám priblížia ich život a históriu.

Zámok Slatiňany

Zámok Slatiňany / Petr1888, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons

105. Zámok Bruntál

Zámok Bruntál s renesančnými arkádami a hodinovou vežou je najvýznamnejšou kultúrnou pamiatkou v okolí. Teraz v ňom sídli bruntálske múzeum, ktoré ponúka zaujímavú stálu expozíciu.

Zámok Bruntál

Zámok Bruntál / SchiDD, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons

106. Zámok Sokolnice

Zámok Sokolnice je renesančná pevnosť zo 16. storočia prestavaná v 18. storočí do baroka a potom v 19. storočí do neogotiky. Teraz slúži ako Dom seniorov, ale jeho záhrady sú prístupné verejnosti.

Zámok Sokolnice

Zámok Sokolnice / RomanM82, CC BY-SA 3.0 , via Wikimedia Commons

107. Zámok Zákupy

Zámok Zákupy ukrytý v malej obci zo 16. storočia slúžil počas svojej existencie aj ako letné sídlo rakúskeho cisára Ferdinanda I. Teraz môžete vstúpiť do jeho miestností a okrem iného obdivovať fresky a starý výťah z 19. storočia.

Zámok Zákupy

Zámok Zákupy / Zdeněk Fiedler, CC BY-SA 3.0 , via Wikimedia Commons

108. Zámok Nelahozeves

Nelahozeves je malá dedinka s iba 1900 obyvateľmi, no má dve úžasné črty. Je rodiskom známeho českého skladateľa Antonína Dvořáka a nachádza sa tu veľká pamiatka – zámok Nelahozeves, ktorý je medzi turistami veľmi obľúbený.

Zámok Nelahozeves

Zámok Nelahozeves / Stanislav Dusík, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons

109. Zámok Červená Řečice

Zámok Červená Řečice je zámok zo 16. storočia postavený na mieste bývalej tvrze z 12. storočia. Na rozdiel od iných takýchto klenotov v krajine bol tento po menších reštaurátorských prácach sprístupnený verejnosti len nedávno. Aj keď tento zámok by si zaslúžil oveľa viac investícií a pozornosti.

Zámok Červená Řečice

Zámok Červená Řečice / Jirka Jiroušek, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons

110. Zámok Mikulov

Niet Čecha, ktorý by nepoznal Mikulov a neochutnal jeho víno pochádzajúce z oblasti Pálavy. Ale je tu aj jeden hrad, ktorý si zaslúži pozornosť. Zámok Mikulov je jedným z najkrajších zámkov na Morave a počas svojej histórie hostil aj cisára Napoleona.

Zámok Mikulov

Zámok Mikulov / Vlach Pavel, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons

Julius Szabo

Tak som sa po čase (8 rokov) vrátil s5 na Slovensko a pre moju lepšiu orientáciu v teréne som si vytvoril túto stránku. Snáď pomôže aj vám lepšie sa zorientovať. Ak chcete viac tipov, mám aj web govisity.com ;)

Môže sa Vám ešte páčiť...

5 komentárov

 1. Wojtek píše:

  Good job. A website full of inspiration for exploring castles and palaces. I have been trying to visit new places for two years and there is still a lot to see and learn more stories and legends. I am adding my piece to this large collection, maybe someone will be interested in the many photos and encourage them to explore. Best regards, Wojtek.
  https://zwiedzamy-zamki.pl/kraj/Czechy

 2. host píše:

  Ještě malá oprava. Karlštejn není na seznamu UNESCO. Mohou za to stavební úpravy na konci devatenáctého století. Giacomo Casanova nepůsobil na zámku Mnichovo Hradiště, ale Duchcov. Na většině zámku v ČR není muzeum, tedy muzeální expozice, ale klasická zámecká expozice s původním mobiliářem.

 3. host píše:

  Seznam je jistě impozantní. Jenom bych měl možná menší výtku. Na seznamu je spousta staveb, které jsou buď veřejnost nepřístupné, nebo slouží jiným než kulturním účelům. V jednom případě ( Červený Újezd), se ani o památkový objekt nejedná. Na druhou stranu na seznamu chybí mnoho významných památek i první kategorie, například hrad Buchlov, zámky Milotice, Dačice, Boskovice a mnoho dalších. Ale jinak je to dobrá reklama na pamětihodnosti v ČR.

 4. Jozo píše:

  Vdaka za inspirativny clanok.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *