České Hrady a Zámky – 130 krásnych hradov a zámkov v Čechách, ktoré musíte navštíviť!

Hrad Karlštejn, České hrady

81. Zámok Napajedla

Zámok Napajedla je miesto, ktoré treba zažiť! Toto je ďalší z mnohých českých zámkov, kde môžete mať svadbu.

Nádherná Praha a Pražský hrad!

Teraz slúži ako rodinný hotel, ktorý ponúka luxusné ubytovanie a úžasnú gastronómiu, anglicko-francúzsky park so stáročnými stromami, staré historické priestory a mnoho ďalšieho!

https://zameknapajedla.cz/

Zámok Napajedla

Zámok Napajedla / https://zameknapajedla.cz/

82. Zámok Chropyně

Malebný Chropyňský zámok ponúka prehliadky historických sál – napríklad rytierskej sály s veľkou zbierkou zbraní. Navštíviť môžete aj zámockú galériu, ktorá je plná zaujímavých výstav, zvyčajne s interaktívnym programom pre deti.

Zámok sa nachádza v blízkosti Chropyňského rybníka, ktorý je národnou prírodnou pamiatkou.

Zámok Chropyně

Zámok Chropyně / Autor: Bjalek Michal

83. Zlínsky zámok

Zlínsky zámok bol pôvodne gotický hrad, ktorý bol v druhej polovici 16. storočia prestavaný do renesančného slohu. Do polovice 17. storočia bol hrad trvalo obývaný.

Objekt je od roku 1958 zapísaný na Zoznam nehnuteľných národných kultúrnych pamiatok.

Zlínsky zámok

Zlínsky zámok / Lasy

84. Zámok Lešná

Zámok Lešná patrí medzi najmladšie šľachtické sídla na Morave. Rozprávková budova, v ktorej sa snúbi neorenesancia s neogotizmom a švajčiarskym štýlom. Je dokonalou ukážkou života šľachty na začiatku 20. storočia.

Pôvodní majitelia zámku, grófi zo Seilern, si v rokoch 1887 – 1893 postavili luxusné sídlo vybavené všetkým komfortom svojej doby, vrátane vodovodu, ústredného kúrenia, domáceho telefónu, priestranných kúpeľní a splachovacích toaliet. Mimoriadne zachovalé interiéry s originálnym nábytkom a bytovými doplnkami očaria každého návštevníka.

Zámok Lešná

Zámok Lešná / VitVit

85. Hrad Malenovice

Hrad Malenovice je jednou z najvýznamnejších historických pamiatok Zlínskeho kraja (východná časť krajiny). Založil ho moravský markgróf Jan Jindřich v 2. polovici 14. storočia.

Neskôr prešiel hrad niekoľkými prestavbami, ktoré zmenili pôvodný gotický stredoveký hrad na renesančný zámok a následne na barokový. Časť hradu je dnes sprístupnená verejnosti ako múzeum a základné vstupné je cca 5,-EUR.

Hrad Malenovice

Hrad Malenovice / Pavel Ševela

86. Zámok Benešov nad Ploučnicí

Benešov nad Ploučnicí je mesto v severnej časti krajiny, kde sa nachádza jeden z veľmi dôležitých komplexov pozostávajúcich z dvoch samostatných zámkov – Horného a Dolného zámku.

Súčasťou komplexu sú domy, ktoré boli postavené už v 16. storočí. Môžete si vybrať ktorúkoľvek z niekoľkých prehliadok so sprievodcom alebo môžete navštíviť jeho park zadarmo.

Zámok Benešov nad Ploučnicí

Zámok Benešov nad Ploučnicí / SchiDD, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons

87. Hrad Houska

Hrad Houska sa nachádza v chránenej krajinnej oblasti so vzácnou prírodou, a patrí medzi skupinu ďalších známych hradov ako sú Bezděz a Kokořín. Hovorí sa, že tento hrad je bránou do pekla.

A naozaj! Nájdete tu skutočné peklo! Aby ste teda na svojich cestách po českých hradoch videli niečo iné, nezabudnite navštíviť aj tento!

Hrad Houska

Hrad Houska / Mirek256, CC BY-SA 3.0 , via Wikimedia Commons

88. Zámok Plumlov

Zámok Plumlov sa nachádza vo východnej časti krajiny, neďaleko druhého najväčšieho českého mesta – Brna. Zámok je miestom hudobne a divadelne zameraných festivalov a workshopov s medzinárodnou účasťou. Výstava obrazov, expozícia venovaná histórii hradu, zbierka cirkevných rúch a expozícia letectva z 2. svetovej vojny.

Toto a ešte oveľa viac čaká na každého návštevníka, ktorý vstúpi do brán zámku.

Zámok Plumlov

Zámok Plumlov / Jiří Komárek, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons

89. Zámok Doudleby nad Orlicí

Zámok Doudleby nad Orlicí bol postavený v 16. storočí a pôvodne slúžil ako letné sídlo a neskôr ako poľovnícky zámoček. Jeho unikátna sgrafitová výzdoba, ktorá pokrýva celú vonkajšiu a vnútornú fasádu, je vysoko oceňovaná odbornou i laickou verejnosťou.

Zámok Doudleby nad Orlicí

Zámok Doudleby nad Orlicí / Stanislav Dusík, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons

90. Zámok Rychnov nad Kněžnou

Ďalšie malé mestečko s približne 11 000 obyvateľmi sa právom pýši zámkom Rychnov nad Kněžnou zo 17. storočia, ktorý je spolu s priľahlým kostolom Najsvätejšej Trojice jedným z najväčších a najkrajších barokových komplexov v Českej republike.

Zámok Rychnov nad Kněžnou

Zámok Rychnov nad Kněžnou / Tommick, CC BY-SA 3.0 , via Wikimedia Commons

Julius Szabo

Tak som sa po čase (8 rokov) vrátil s5 na Slovensko a pre moju lepšiu orientáciu v teréne som si vytvoril túto stránku. Snáď pomôže aj vám lepšie sa zorientovať. Ak chcete viac tipov, mám aj web govisity.com ;)

Môže sa Vám ešte páčiť...

5 komentárov

 1. Wojtek píše:

  Good job. A website full of inspiration for exploring castles and palaces. I have been trying to visit new places for two years and there is still a lot to see and learn more stories and legends. I am adding my piece to this large collection, maybe someone will be interested in the many photos and encourage them to explore. Best regards, Wojtek.
  https://zwiedzamy-zamki.pl/kraj/Czechy

 2. host píše:

  Ještě malá oprava. Karlštejn není na seznamu UNESCO. Mohou za to stavební úpravy na konci devatenáctého století. Giacomo Casanova nepůsobil na zámku Mnichovo Hradiště, ale Duchcov. Na většině zámku v ČR není muzeum, tedy muzeální expozice, ale klasická zámecká expozice s původním mobiliářem.

 3. host píše:

  Seznam je jistě impozantní. Jenom bych měl možná menší výtku. Na seznamu je spousta staveb, které jsou buď veřejnost nepřístupné, nebo slouží jiným než kulturním účelům. V jednom případě ( Červený Újezd), se ani o památkový objekt nejedná. Na druhou stranu na seznamu chybí mnoho významných památek i první kategorie, například hrad Buchlov, zámky Milotice, Dačice, Boskovice a mnoho dalších. Ale jinak je to dobrá reklama na pamětihodnosti v ČR.

 4. Jozo píše:

  Vdaka za inspirativny clanok.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *