České Hrady a Zámky – 130 krásnych hradov a zámkov v Čechách, ktoré musíte navštíviť!

Hrad Karlštejn, České hrady

21. Zámok Berchtold

Tak tu okrem hlavného Zámku Berchtold navštívite naraz aj množstvo ďalších hradov a zámkov v Čechách! V parku pred zámkom sú totiž miniatúry ďalších hradov a zámkov. No okrem nich aj rozprávkové bytosti a peklo s Luciferom, kde sa nebudú báť iba vaše deti, ale aj vy.

Nádherná Praha a Pražský hrad!

Vedľa parku je malá minizoo s kozičkami. Zámok Berchtold je dnes hotelom, takže tu môžte stráviť aj noc. Mapa: https://en.mapy.cz/s/lenovozetu

Zámok Berchtold, Zámky v Čechách 2

Zámok Berchtold, Zámky v Čechách 2

22. Zámok Mělník

V mestečku Mělník nájdete Zámok s krásnym výhľadom na sútok riek Vltavy a Labe a kopce plné vinic, z ktorých víno môžte ochutnať práve tu. V minulosti tu žilo 23 českých kráľovien a princezien.

Ak chcete vedieť ako sa tu cítili, ubytujte sa v niektorej z hradných izieb. Z kamenného románskeho hradu z 10. storočia bol postupne vybudovaný gotický hrad až napokon v 16. storočí prestavaný na renesančný a neskôr na barokový zámok. Mapa: https://en.mapy.cz/s/hebacomase

Zámok Mělník, Zámky v Česku 1

Zámok Mělník, Zámky v Česku 1

23. Štátny hrad Rožmberk

Ak niekedy pôjdete splavovať Vltavu (určite to odporúčam zaradiť medzi vaše prvé dovolenky v Čechách) budete prechádzať popod Hrad Rožmberk. Na pár hodín tu môžte odparkovať kanoe, či raft a z prírody sa preniesť do histórie.

Na hrade Rožmberk, ktorý pochádza z polovice 13. storočia je dnes zriadené múzeum, kde okrem nádherného dobového nábytku nájdete aj cenné zbierky obrazov, zbraní, porcelánu a skla. Mapa: https://en.mapy.cz/s/jufovaneju

Hrad Rožmberk, České hrady

Hrad Rožmberk, České hrady

24. Štátny Zámok Hořovice

Na zámku Hořovice sa môžte zastaviť cestou z Prahy do Plzne, mestečko stojí blízko diaľnice a tak sa tu oplatí urobiť prestávka. Teda, nie len kvôli diaľnici, samozrejme. Je tu parádny veľký park a zámok zo 17. storočia.

V troch prehliadkových okruhoch si môžte pozrieť reprezentatívne priestory, súkromné apartmány ale aj hry a hračky malých aristokratov. Mapa: https://en.mapy.cz/s/lutetoruca

Zámok Hořovice, České zámky 5

Zámok Hořovice, České zámky 5

25. Zámok Kroměříž

Krásne mestečko Kroměříž je od hraníc so Slovenskom vzdialené len necelých 80km, leží na hlavnej trase z Púchova na Brno. Arcibiskupský zámok Kroměříž slúžil ako rezidencia olomouckých biskupov a dnes slúži ako múzeum, ktoré môžte prejsť niekoľkými prehliadkovými trasami.

K zámku patrí aj veľký park s kolonádami, fontánami a jazierkami. Okrem tohto zámku navštívte v mestečku Kroměříž aj neďalekú známu kvetnú záhradu. Mapa: https://en.mapy.cz/s/kukananoha

Zámok Kroměříž, České zámky

Zámok Kroměříž, České zámky

26. Zámok Hrubá Skála

CHKO Český ráj je na hrady a zámky tiež poriadne bohatá! Asi najkrajší a aj najikonickejší zámok je Zámok Hrubá Skála, ktorý je postavený na 60 metrov vysokých skalách!!! Je naň úžasný výhľad z neďalekej vyhliadky a pod ním vedie značený turistický chodník k Dračím skalám.

Už v 14. storočí na jeho mieste stál hrad, ktorý bol postupne prestavaný na takýto nádherný zámok. Dnes je na zámku 4* hotel, takže ak si chcete vyskúšať ako si tu žili páni, tak tu určite budete vítaní! Natáčala sa tu napríklad aj rozprávka Princ Bajaja. Mapa: https://en.mapy.cz/s/luhetufate

Ubytovanie na Zámku Hrubá Skála

Zámok Hrubá Skála, Český ráj 2

Zámok Hrubá Skála, Český ráj 2

27. Štátny Hrad Kost

Ďalším skvostom, ktorý si v Českom ráji nemôžte nechať újsť je Hrad Kost. Nádherný zachovalý hrad zo 14. storočia stojí tiež na skale ale v údolí, v lese medzi Čiernym a Bielym rybníkom, ktoré mu ešte dodávajú na atmosfére!

V 4 prehliadkových okruhoch sa o hrade dozviete všetko a uvidíte napríklad mučiareň, hradné paláce, či kuchyňu. Na hrade je možné usporiadať svadbu ale sa aj ubytovať! Mapa: https://en.mapy.cz/s/debeserere

Hrad Kost, Český ráj

Hrad Kost, Český ráj / foto: Pivar / pixabay

28. Štátny Hrad Trosky

Aj Hrad Trosky nájdete v Českom ráji. Tu už ale ide naozaj iba o trosky hradu. Zrúcanina, ktorá je však aj v takomto stave nádherná. Tento hrad stojí na svojom mieste už od 14. storočia a bol nedobytný o čom sa presvedčíte keď uvidíte na akých skalách bol postavený.

Dnes naň vedú turistické chodníčky z každej strany tak si niektorú z nich určite prejdite, napríklad Zlatou stezkou Českého ráje. Celé okolie hradu je totiž úchvatné! Mapa: https://en.mapy.cz/s/murorepuca

Hrad Trosky, Český ráj 2

Hrad Trosky, Český ráj 2

29. Hrad Červený Újezd

Múzeum, reštauráciu a skanzen s krásnym parkom nájdete v areáli Hradu Červený Újezd, západne od Prahy. Tento hrad je ukážkou toho, že aj v dnešnej dobe sa dá postaviť nádherná budova, na ktorú sa budú ľudia radi chodiť pozerať.

Tento hrad bol postavený len nedávno, v roku 2001 ale cítiť sa tu budete ako na historickom sídle v objatí nádhernej záhradky. Naozaj ide o unikátne miesto, ktoré má aj v tomto zozname svoje špecifické postavenie! Okrem výborného jedla v miestnej Krčme si tu môžte dať aj dobrú plzničku, zosobášiť sa alebo sa ubytovať. Mapa: https://mapy.cz/s/henucenode

Hrad Červený Újezd, České hrady a zámky 2

Hrad Červený Újezd, České hrady a zámky 2

Tak a to boli zámky, ktoré sme navštívili, ďalej už začína zoznam českých hradov a zámkov, ktoré na našu návštevu ešte len čakajú! Dúfam, že nebudú čakať dlho, uvidíte totiž aké sú nádherné!

30. Štátny zámok Sychrov

Vraví sa, že Štátny zámok Sychrov je kvetom Francúzska na Českej pôde. Na tomto nádhernom novogotickom zámku obklopenom veľkým anglickým parkom sa budete cítiť ako v rozprávke. A hlavne v lete, kedy vás na prehliadku zámku vezme priamo princezná! Natáčali sa tu napríklad rozprávka Zlatovláska, alebo Nesmrtelná teta.

Zámok slúžil ako rezidencia francúzskeho rodu Rohanovcov, tu sa aj dozviete o čom to vlastne celé tie roky Richard Muller spieva („…srdce jako kníže Rohan musíš mít…“). Výstavba zámku začala koncom 17. storočia a dnešnú pobobu získal zámok prestavbou z 19. storočia. Mapa: https://mapy.cz/s/dumutedusa

Julius Szabo

Tak som sa po čase (8 rokov) vrátil s5 na Slovensko a pre moju lepšiu orientáciu v teréne som si vytvoril túto stránku. Snáď pomôže aj vám lepšie sa zorientovať. Ak chcete viac tipov, mám aj web govisity.com ;)

Môže sa Vám ešte páčiť...

5 komentárov

 1. Wojtek píše:

  Good job. A website full of inspiration for exploring castles and palaces. I have been trying to visit new places for two years and there is still a lot to see and learn more stories and legends. I am adding my piece to this large collection, maybe someone will be interested in the many photos and encourage them to explore. Best regards, Wojtek.
  https://zwiedzamy-zamki.pl/kraj/Czechy

 2. host píše:

  Ještě malá oprava. Karlštejn není na seznamu UNESCO. Mohou za to stavební úpravy na konci devatenáctého století. Giacomo Casanova nepůsobil na zámku Mnichovo Hradiště, ale Duchcov. Na většině zámku v ČR není muzeum, tedy muzeální expozice, ale klasická zámecká expozice s původním mobiliářem.

 3. host píše:

  Seznam je jistě impozantní. Jenom bych měl možná menší výtku. Na seznamu je spousta staveb, které jsou buď veřejnost nepřístupné, nebo slouží jiným než kulturním účelům. V jednom případě ( Červený Újezd), se ani o památkový objekt nejedná. Na druhou stranu na seznamu chybí mnoho významných památek i první kategorie, například hrad Buchlov, zámky Milotice, Dačice, Boskovice a mnoho dalších. Ale jinak je to dobrá reklama na pamětihodnosti v ČR.

 4. Jozo píše:

  Vdaka za inspirativny clanok.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *