České Hrady a Zámky – 130 krásnych hradov a zámkov v Čechách, ktoré musíte navštíviť!

Hrad Karlštejn, České hrady

51. Štátny Zámok Lysice

Keď vstúpite dovnútra, neverili by ste, aké nádherné je toto miesto v skutočnosti! Zámok Lysice ponúka úchvatné interiéry a úžasnú bohato vysadenú záhradu s kolonádou, fontánou, skleníkom a oranžériou.

Nádherná Praha a Pražský hrad!

Štátny Zámok Lysice, České zámky

Štátny Zámok Lysice, České zámky / Pudelek, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

52. Hrad Kunětická hora

Neďaleko mesta Pardubice, ktoré je známe predovšetkým slávnymi dostihovými pretekmi na Veľkej pardubickej, nájdete ikonický hrad Kunětická hora. Jeho história siaha do 14. storočia a počas svojej existencie patril k najlepšie opevneným hradom v Českej republike.

Hrad Kunětická hora, České hrady

Hrad Kunětická hora, České hrady / marek_bartonicek / pixabay

53. Zámok Karlova Koruna

Nádherný a jedinečný zámok Karlova Koruna sa nachádza v malom mestečku Chlumec nad Cidlinou. Tento barokový zámok z 18. storočia dnes slúži ako múzeum, kde sa môžete dozvedieť viac o histórii rodiny Kinských a chove koní v tejto oblasti.

Zámok Karlova Koruna, České zámky

Zámok Karlova Koruna, České zámky / veverkolog / pixabay

54. Hrad Pecka

Pôvodne gotický hrad z 13. storočia, hrad Pecka neskôr prestavaný na renesančný štýl, ale v roku 1830 bol úplne zničený požiarom. Teraz môžete navštíviť jeho západný palác a rozsiahle pivnice, ktoré sa reštaurujú od 20. storočia.

Hrad Pecka, České hrady

Hrad Pecka, České hrady / RomanM82, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

55. Pardubický zámok

Mesto Pardubice je domovom ďalšieho barokového pokladu známeho ako Pardubický zámok. Tu môžete navštíviť Východočeské múzeum a jeho stálu expozíciu zbraní a pohľadníc a veľkú zbierku českého skla. Zámok sa nachádza takmer v centre mesta a to v akom je zachovalom stave nemá v strednej Európe obdobu.

Pardubický zámok, České zámky

Pardubický zámok, České zámky / Stanislav Dusík, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

56. Zámok Moravská Třebová

Zámok Moravská Třebová vznikol na mieste bývalého hradu z 13. storočia priamo v centre mesta a stal sa jedným z najvýznamnejších renesančných zámkov v Českej republike. Na vašu návštevu čaká 5 stálych expozícií, kaviareň s barom a detské ihrisko.

Zámok Moravská Třebová, České zámky

Zámok Moravská Třebová, České zámky / Lehotsky, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

57. Hrad Rychmburk

Hrad Rychmburk je dobre ukrytý v malej dedinke Předhradí a bol postavený v 14. storočí. Teraz slúži ako domov pre ľudí s chronickými duševnými chorobami, ale môžete navštíviť jeho nádvorie a hradnú galériu, kde sa tiež dozviete niečo o jeho histórii.

Hrad Rychmburk, České hrady

Hrad Rychmburk, České hrady / Prazak, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

58. Zámok Nové Hrady

Reštaurácia, kaviareň, galéria anglických klobúkov, francúzska záhrada, zeleninová záhrada, talianske záhrady, vonkajšie divadlo, múzeum cykloturistiky, labyrint a oveľa viac na vás čakajú vo vnútri zámku Nové Hrady v Pardubickom kraji.

Zámok Nové Hrady, České zámky

Zámok Nové Hrady, České zámky / Draceane, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

59. Hrad Lipnice nad Sázavou

Jedným z najväčších šľachtických hradov v Českej republike je určite hrad Lipnice nad Sázavou. Ponúka jedinečný výhľad na okolitú prírodu, najmä z veže Samson.

Hrad Lipnice nad Sázavou založili v drsnej a divokej krajine začiatkom 14. storočia mocní páni z Lichtenburgu. Bola postavená na skalnatom hrebeni medzi dvoma kopcami, aby strážila celé okolie.

Hrad Lipnice nad Sázavou, České hrady

Hrad Lipnice nad Sázavou, České hrady / Diana Dufková, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

60. Hrad Mírov – štátna väznica

Hrad Mírov bol postavený na skalnom brale nad obcou Mírov ešte v 13. storočí. Pôvodne bol postavený ako biskupský lovecký hrad, ktorého založenie sa väčšinou pripisuje biskupovi Brunovi von Schauenburgovi (1245-1281).

Dnes hrad slúži ako štátne väzenie, takže je pomerne ťažké ho navštíviť. Ak však chcete, môžete tu stráviť niekoľko nocí, týždňov alebo dokonca rokov! ? Avšak najviac návštevníkov je tých, ktorí tam strávia zvyšok svojho života!

Hrad Mírov, České hrady

Hrad Mírov, České hrady / Lehotsky, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Julius Szabo

Tak som sa po čase (8 rokov) vrátil s5 na Slovensko a pre moju lepšiu orientáciu v teréne som si vytvoril túto stránku. Snáď pomôže aj vám lepšie sa zorientovať. Ak chcete viac tipov, mám aj web govisity.com ;)

Môže sa Vám ešte páčiť...

5 komentárov

 1. Wojtek píše:

  Good job. A website full of inspiration for exploring castles and palaces. I have been trying to visit new places for two years and there is still a lot to see and learn more stories and legends. I am adding my piece to this large collection, maybe someone will be interested in the many photos and encourage them to explore. Best regards, Wojtek.
  https://zwiedzamy-zamki.pl/kraj/Czechy

 2. host píše:

  Ještě malá oprava. Karlštejn není na seznamu UNESCO. Mohou za to stavební úpravy na konci devatenáctého století. Giacomo Casanova nepůsobil na zámku Mnichovo Hradiště, ale Duchcov. Na většině zámku v ČR není muzeum, tedy muzeální expozice, ale klasická zámecká expozice s původním mobiliářem.

 3. host píše:

  Seznam je jistě impozantní. Jenom bych měl možná menší výtku. Na seznamu je spousta staveb, které jsou buď veřejnost nepřístupné, nebo slouží jiným než kulturním účelům. V jednom případě ( Červený Újezd), se ani o památkový objekt nejedná. Na druhou stranu na seznamu chybí mnoho významných památek i první kategorie, například hrad Buchlov, zámky Milotice, Dačice, Boskovice a mnoho dalších. Ale jinak je to dobrá reklama na pamětihodnosti v ČR.

 4. Jozo píše:

  Vdaka za inspirativny clanok.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *