České Hrady a Zámky – 130 krásnych hradov a zámkov v Čechách, ktoré musíte navštíviť!

Hrad Karlštejn, České hrady

11. Zámok Poděbrady

V mestečku Poděbrady je toho čo robiť aj celý deň. Toto krásne kúpeľné mestečko má asi všetko, čo potrebujú najmä letní dovolenkári. Začiatkom 20. storočia tu prútikár objavil zázračný prameň Poděbradka a tak tu vzniklo kúpeľné mestečko. Parádne jazero na kúpanie, obrovský kúpeľný park s fontánkami a potôčikmi, oplátky ale užiť si tu môžte aj výlet loďou po rieke Labe, alebo sa popri nej previesť na bicykloch kľudne až do Nemecka.

Nádherná Praha a Pražský hrad!

No a ako to už býva v českých mestečkách, samozrejme aj tu je zámok. Zámok Poděbrady dnes ukrýva múzeum s názvom Památník krále Jiřího z Poděbrad. Tento pôvodne kráľovský hrad z 13. storočia neskôr prestavali na zámok. Mapa: https://en.mapy.cz/s/kunolehefa

Zámok Poděbrady, Hrady a zámky, Česko 2

Zámok Poděbrady, Hrady a zámky, Česko 2

12. Zámok Dobříš

Ak pôjdete z Prahy autom smerom na Příbram, po ceste sa môžte zastaviť na nádhernom Zámku Dobříš s prekrásnou francúzskou záhradou. Zámok je nádherne zrekonštruovaný, park udržiavaný, akoby to bola botanická záhrada.

Súčasná podoba tohto rokokového zámku pochádza z prestavieb v 18. storočí. I predtým tu stál barokový zámok, ten ale zničil požiar. Ná zámku sa dá aj ubytovať, alebo sa najesť v Zámeckej reštaurácii s výberom chutných jedál. Ak hľadáte miesto pre rozprávkovú svadbu, tak tu sa vám isto bude páčiť! Mapa: https://en.mapy.cz/s/hozajapuda

Zámok Dobříš, Hrady a zámky Česko 2

Zámok Dobříš, Hrady a zámky Česko 2

13. Štátny zámok Mníšek Pod Brdy

Cestou na zámok Dobříš sa zastavte aj v mestečku Mníšek Pod Brdy. Aj tu totiž češi majú krásny zámok, ktorého história sa začína písať už v 13. storočí. Zámok Mníšek Pod Brdy má malú ale krásnu predzahrádku, nádvorie a zámkom vás bude sprevádzať sama kráľovna Elza s Olafom.

Zámok Mníšek Pod Brdy má niekoľko prehliadkových okruhov rozprávkovo ladených, vašim deťom sa tu isto bude páčiť! Mapa: https://en.mapy.cz/s/magotasobu

Zámok Mníšek pod Brdy, České hrady a zámky 3

Zámok Mníšek pod Brdy, České hrady a zámky 3

14. Štátny hrad Křivoklát

Západne od Prahy sa v Chránenej krajinnej oblasti Křivoklát nachádza aj Hrad Křivoklát z 12. storočia. Aj tu sa natáčali desiatky filmov a rozprávok, napríklad Anděl Páně, alebo film Juraja Jakubiska Bathory.

Ako v rozprávke sa tu budete cítiť pri prehliadke hradu, najmä nočnej. Aj tu funguje ubytovanie na hrade, aj svadby. Mapa: https://en.mapy.cz/s/kahezapumo

Hrad Křivoklát, České hrady a zámky 5

Hrad Křivoklát, České hrady a zámky 5

15. Hrad Kokořín

Aj Hrad Kokořín patrí medzi turisticky zaujímavé hrady. Nachádza sa v Chránenej krajinnej oblasti Kokořínsko – Máchův kraj. Oblasť je pretkaná turistickými cestičkami, ktoré vás prevedú rozprávkovým bludiskom pieskovcových skál, s množstvom rôznych jaskýň a skalných útvarov.

Hrad Kokořín pochádza už z 13. storočia, časom však zanikol a terajší vzhľad získal až začiatkom 20. storočia, kedy na hrade začali rekonštrukčné práce. Mapa: https://en.mapy.cz/s/racofedasu

Hrad Kokořín, České hrady a zámky

Hrad Kokořín, České hrady a zámky

16. Zámok Vlašim

Na začiatku 14. storočia postavili páni z Vlašimi Vlašimský hrad, ktorý bol postupne prestavaný na zámok. Dnešnú podobu má po prestavbe z 19. storočia. Pri zámku je veľký park, s mostíkmi ponad rieku Blanice, čínsky pavilon. Náučný chodník zámockým parkom vás privedie aj k nádhernej Znosimskej bráne, či starému hradu Vlašim.

Zámok Vlašim sa nachádza neďaleko Prahy a dnes je okrem múzea domovom aj strednej odbornej školy a učilišťa, kde sa z vás môže stať napríklad kuchár, čašník, alebo cukrár. Mať tak školu v takom zámku, to by nemuselo byť zlé, čo poviete. 🙂 Mapa: https://en.mapy.cz/s/notujojale

Zámok Vlašim, Zámky v Čechách

Zámok Vlašim, Zámky v Čechách

17. Štátny Zámok Konopiště

Ďalším nádherným a historicky dôležitým zámkom, na ktorom sa konalo niekoľko dôležitých vojenských či diplomatických stretnutí je Zámok Konopiště.

Nachádza sa na kraji mestečka Benešov a je obklopený obrovským parkom s rybníkmi a potôčikmi. Jeho súčasťou je aj ružová záhrada a mini zoo s medveďom ušatým. Môžte tu mať svadbu a v priebehu roka sa tu koná množstvo zaujímavých akcií. Mapa: https://en.mapy.cz/s/nedocoveda

Zámok Konopiště, Zámky v Čechách 4

Zámok Konopiště, Zámky v Čechách 4

18. Zámok Troja

Trojský zámok v Prahe je trochu zatienený najväčšou atrakciou v Čechách a to Pražskou ZOO, vedľa ktorej sa zámok nachádza. Väčšina návštevníkov teda smeruje do zoo a na tento zámok už veľmi neostáva čas.

Trojský zámok bol pri našej návšteve vždy prázdny, ale krásny! Pritom sa jedná o jeden z najkrajších barokových zámkov v krajine s nádhernými maľbami vo vnútri. Určite si ho nenechajte újsť, ak vám ešte po návšteve ZOO ostane ešte nejaká štipka energie. Na Trojský zámok je nádherný výhľad aj z Botanickej záhrady. Mapa: https://en.mapy.cz/s/jofufusane

Zámok Troja, Praha, České zámky

Zámok Troja, Praha, České zámky

19. Zámok Štiřín

Trošku divný názov ale tak už to v Čechách proste chodí. 🙂 Zámok Štiřín je zároveň hotelom, nachádza sa neďaleko Prahy a v jeho nádhernom parku si môžte zahrať aj golf.

Zámok pochádza z polovice 18. storočia a ak chcete zažiť barokový víkend, tento zámok je na to ako stvorený. Mapa: https://en.mapy.cz/s/fojohazeca

Zámok Štiřín, České zámky 3

Zámok Štiřín, České zámky 3

20. Zámok Loučeň

Zámok Loučeň je unikátny, nájdete tu 12 rôznych labirintov a bludísk. Patrí medzi 10 najnavštevovanejších zámkov v Čechách. Konajú sa tu veľkolepé svadby a prehliadky zámku je možné absolvovať s kňažnými ale napríklad aj s Bielou pani.

Zámok Loučeň sa nachádza asi hodinu autom od Prahy v obci Loučeň. Mapa: https://en.mapy.cz/s/27PUB

Zámok Loučeň, Zámky v Čechách 4

Zámok Loučeň, Zámky v Čechách 4

Julius Szabo

Tak som sa po čase (8 rokov) vrátil s5 na Slovensko a pre moju lepšiu orientáciu v teréne som si vytvoril túto stránku. Snáď pomôže aj vám lepšie sa zorientovať. Ak chcete viac tipov, mám aj web govisity.com ;)

Môže sa Vám ešte páčiť...

5 komentárov

 1. Wojtek píše:

  Good job. A website full of inspiration for exploring castles and palaces. I have been trying to visit new places for two years and there is still a lot to see and learn more stories and legends. I am adding my piece to this large collection, maybe someone will be interested in the many photos and encourage them to explore. Best regards, Wojtek.
  https://zwiedzamy-zamki.pl/kraj/Czechy

 2. host píše:

  Ještě malá oprava. Karlštejn není na seznamu UNESCO. Mohou za to stavební úpravy na konci devatenáctého století. Giacomo Casanova nepůsobil na zámku Mnichovo Hradiště, ale Duchcov. Na většině zámku v ČR není muzeum, tedy muzeální expozice, ale klasická zámecká expozice s původním mobiliářem.

 3. host píše:

  Seznam je jistě impozantní. Jenom bych měl možná menší výtku. Na seznamu je spousta staveb, které jsou buď veřejnost nepřístupné, nebo slouží jiným než kulturním účelům. V jednom případě ( Červený Újezd), se ani o památkový objekt nejedná. Na druhou stranu na seznamu chybí mnoho významných památek i první kategorie, například hrad Buchlov, zámky Milotice, Dačice, Boskovice a mnoho dalších. Ale jinak je to dobrá reklama na pamětihodnosti v ČR.

 4. Jozo píše:

  Vdaka za inspirativny clanok.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *