České Hrady a Zámky – 130 krásnych hradov a zámkov v Čechách, ktoré musíte navštíviť!

Hrad Karlštejn, České hrady

31. Zámok Slavkov u Brna

Ďalší nádherný zámok s veľkým parkom s barokovou záhradou a golfovým ihriskom nájdete neďaleko od Brna. Park je otvorený pre verejnosť zdarma a zámok má niekoľko prehliadkových okruhov. Táto baroková perla Moravy pochádza z prestavby renesančného zámku zo 16. storočia.

Nádherná Praha a Pražský hrad!

Zámok Slavkov u Brna láka aj filmárov, natáčali sa tu najnovší Traja mušketieri, ale aj štvordielny francúsky film Napoleon, kde okrem iných hrali aj Christian Clavier, Gérard Depardieu, či John Malkovich. Mapa: https://en.mapy.cz/s/lasukurura

Zámok Slavkov u Brna, České zámky 3

Zámok Slavkov u Brna, České zámky 3

32. Štátny Zámok Červená Lhota

Krásny rozprávkový červený zámok Červená Lhota sedí na ostrovčeku uprostred zámockého rybníka. Jeho história sa tu začala už v 15. storočí. Aj tento zámok je vhodný na svadby.

Základný prehliadkový okruh vás tu prevedie, okrem iných priestorov, napríklad cez nádherné salóniky, hostinské izby, pracovne či jedáleň. Natáčalo sa tu množstvo filmov, z nich také najznámejšie budú asi Zlatovláska (1973), Pan Tau, O štěstí a kráse (1986) s Pavlom Trávničkom, alebo Princezna na hrášku (1976). Ak sa chcete cítiť ako princezny v týchto rozprávkach, príďte sem! Mapa: https://en.mapy.cz/s/2WnEu

Zámok Červená Lhota, České zámky 2

Zámok Červená Lhota, České zámky 2 / foto: Martin Hefner / flickr.com

33. Štátny Hrad Bouzov

Romantický hrad Bouzov bol postavený medzi 13. a 14. storočím a dnes je perlou strednej Moravy a tiež národnou kultúrnou pamiatkou.

Ak by ste chceli mať rytiersku svadbu, tak tento hrad bude určite dobrým výberom. Je tu 9 prehliadkových okruhov, je plne zariadený nádherným historickým nábytkom s obrazmi a umeleckými predmetmi. Natáčalo sa tu nespočetne veľa filmov a rozprávok, určite budete poznať napr. Fantaghiro – 3 časti, Mladý Indiana Jones (1993), Arabela. Mapa: https://en.mapy.cz/s/nufebabago

Hrad Bouzov, České hrady

Hrad Bouzov, České hrady / foto: BigTcz / pixabay.com

34. Zámok Buchlovice

Morava je na hrady a zámky veľmi bohatá (ale aj zvyšok krajiny). Jedným z najkrajších zámkov, barokovou perlou Moravy je Zámok Buchlovice z prelomu 17.-18. storočia. Vedie tadiaľ hlavný ťah zo Slovenska, cez priechod Drietomá na Brno, určite sa zastavte.

Zámok je jedným z najvýznamnejších barokových šľachtických sídliel v krajine. Mapa: https://en.mapy.cz/s/pologajuno

Zámok Buchlovice, České zámky

Zámok Buchlovice, České zámky – foto: ldvideo / pixabay

35. Hrad Loket

Neďaleko kúpeľného mestečka Karlovy Vary nájdete impozantný Hrad Loket. Týči sa nad krajinou a rieka Ohře ho pekne z každej strany obteká. Pri splavovaní rieky Ohře sa vám tu naskytnú nádherné pohľady.

Na tomto gotickom hrade z 13. storočia uvidíte gotické nástenné maľby, unikátnu zbierku porcelánu, zbrane a mučiareň a veľa ďalšieho. Rozprávkové kráľovské svadby a oslavy sú tu samozrejmosťou. Mapa: https://en.mapy.cz/s/hehanugego

Hrad Loket, České hrady

Hrad Loket, České hrady / foto: Lubor Ferenc, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

36. Štátny Zámok Kozel

Z konca 18. storočia pochádza lovecký zámok Kozel. Nájdete ho neďaleko Plzne v južných Čechách. Na rozdiel od väčšiny českých zámkov, ktoré boli prestavané v priebehu ich života, je tento lesný zámok v originálnom stave.

Zámok si môžte pozrieť v niekoľkých platených okruhoch, ale zámocký park, ako to je zvykom u väčšiny zámkov v Čechách, je verejnosti otvorený zdarma. Václav Chaloupek tu natáčal večerníčky. Mapa: https://en.mapy.cz/s/cakaravubu

Štátny Zámok Kozel

Štátny Zámok Kozel / Al.trcka, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

37. Štátny Hrad Veveří

Neďaleko Brna, pri vodnej nádrži Brno sa nachádza Hrad Veveří z 13. storočia! Koncom 20. storočia však bol tento hrad na pokraji úplného zániku (asi ako väčšina hradov na Slovensku).

Našťastie sa oň Česko postaralo dôsledne a tak dnes Hrad Veveří vyzerá asi tak nádherne ako kedysi keď sa na ňom ešte vrchnosť schovávala. Mapa: https://en.mapy.cz/s/2RYOQ

38. Hrad a zámok Zbiroh

V krásnej krajine krivoklátskych lesov, neďaleko od Prahy, sa nachádza Zbiroh – hrad prestavaný na zámok, ktorý dnes slúži aj ako hotel. Máte tak možnosť stráviť noc v niektorej z historických komnát zámku a aspoň na chvíľu sa cítiť ako šľachtici.

História zámku Zbiroh sa začala písať v 13. storočí, kedy tu boli postavené jeho prvé časti. Teraz je to luxusný hotel, ktorý svojim hosťom ponúka nezabudnuteľné chvíle plné romantiky a histórie. Stredoveké hody, žongléri, hudobníci a tanečníci, stredovek, chutné jedlá a kopu ďalšieho! Mapa: https://mapy.cz/s/canodaresu

Zámok Zbiroh, Česká republika

Zámok Zbiroh, Česká republika / Marek Vidtman, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

39. Zámok Hrádek u Nechanic

Neďaleko mestečka Hradec Králové nájdete ďalší nádherný rozprávkový zámok Hrádek u Nechanic. Môžte si tak užiť trochu Anglicka už vo východných Čechách.

Jedná sa o novogotický zámok, ktorý bol pôvodne postavený ako reprezentačné letné a lovecké sídlo. V priebehu roka sa na zámku a v anglickom parku koná niekoľko zaujímavých akcií. Mapa: https://mapy.cz/s/kolujejocu

Zámok Hrádek u Nechanic, Česko

Zámok Hrádek u Nechanic, Česko / Kozuch wikipedia

40. Zámok Jemniště

Zámok Jemniště bol postavený v 18. storočí a dnes ponúka romantické zákutia pre svadby, rodinné oslavy, firemné akcie a tiež unikátne zámocké ubytovanie. Môžete tu zostať na noc v niektorom z krásnych apartmánov alebo si výjsť do záhradky na piknik.

Mapa: https://mapy.cz/s/27VBu

Zámok Jemniště, Česko

Zámok Jemniště, Česko

Julius Szabo

Tak som sa po čase (8 rokov) vrátil s5 na Slovensko a pre moju lepšiu orientáciu v teréne som si vytvoril túto stránku. Snáď pomôže aj vám lepšie sa zorientovať. Ak chcete viac tipov, mám aj web govisity.com ;)

Môže sa Vám ešte páčiť...

5 komentárov

 1. Wojtek píše:

  Good job. A website full of inspiration for exploring castles and palaces. I have been trying to visit new places for two years and there is still a lot to see and learn more stories and legends. I am adding my piece to this large collection, maybe someone will be interested in the many photos and encourage them to explore. Best regards, Wojtek.
  https://zwiedzamy-zamki.pl/kraj/Czechy

 2. host píše:

  Ještě malá oprava. Karlštejn není na seznamu UNESCO. Mohou za to stavební úpravy na konci devatenáctého století. Giacomo Casanova nepůsobil na zámku Mnichovo Hradiště, ale Duchcov. Na většině zámku v ČR není muzeum, tedy muzeální expozice, ale klasická zámecká expozice s původním mobiliářem.

 3. host píše:

  Seznam je jistě impozantní. Jenom bych měl možná menší výtku. Na seznamu je spousta staveb, které jsou buď veřejnost nepřístupné, nebo slouží jiným než kulturním účelům. V jednom případě ( Červený Újezd), se ani o památkový objekt nejedná. Na druhou stranu na seznamu chybí mnoho významných památek i první kategorie, například hrad Buchlov, zámky Milotice, Dačice, Boskovice a mnoho dalších. Ale jinak je to dobrá reklama na pamětihodnosti v ČR.

 4. Jozo píše:

  Vdaka za inspirativny clanok.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *