České Hrady a Zámky – 130 krásnych hradov a zámkov v Čechách, ktoré musíte navštíviť!

Hrad Karlštejn, České hrady

91. Zámok Vizovice

Zámok Vizovice bol postavený v 18. storočí vo vtedajšom modernom francúzskom štýle a dnes ponúka skvelý zážitok v útulných a obývaných interiéroch, kde medzi historickým nábytkom, porcelánom a obrazmi nechýbajú ani živé rastliny, kvety a osobné veci pôvodných majiteľov.

Nádherná Praha a Pražský hrad!

Zámok Vizovice

Zámok Vizovice / Radek Linner, CC BY-SA 3.0 , via Wikimedia Commons

92. Zámok Vyškov

Pôvodne gotický hrad z 15. storočia bol v 17. storočí prestavaný na zámok Vyškov. V súčasnosti v ňom sídli Múzeum Vyškovska, ktoré ponúka zaujímavé expozície vrátane historických, archeologických, etnografických a výtvarných zbierok.

Tvorba webstránok
Zámok Vyškov

Zámok Vyškov / Vlach Pavel, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons

93. Zámok Třeboň

Třeboň je malé, ale historické mesto ležiace v južnej časti krajiny. V jeho krásnom centre sa nachádza zámok Třeboň s peknými záhradami a parkom. Nachádza sa na brehu jazera, ktorého na druhej strane je ďalšia úžasná pamiatka – Schwarzenbergova krypta.

Zámok Třeboň

Zámok Třeboň / Harold, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons

94. Zámok Rájec

Dve gotické pevnosti zo 14. storočia boli v 16. storočí prestavané na renesančný zámok, ktorý však v roku 1757 úplne zničil požiar. Dnešný Rájecký zámok na tomto mieste vyrástol o 10 rokov neskôr v štýle rokokového klasicizmu.

Zámok Rájec

Zámok Rájec / Pudelek, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons

95. Zámok Nebílovy

Tichá a romantická atmosféra barokového nádvoria s pávmi, krásne miestnosti a šľachtické salóny z 18. a 19. storočia, jedinečný dobový nábytok či úžasné maľby na stenách a strope. Divadelné predstavenia, výstavy, koncerty, kulinárske podujatia a mnoho iného si môžete užiť v zámku Nebílovy.

Zámok Nebílovy

Zámok Nebílovy / Jik jik, CC BY-SA 3.0 , via Wikimedia Commons

96. Zámok Židlochovice

Podobne ako iné krásne hrady a zámky v Českej republike, aj zámok Židlochovice je národnou kultúrnou pamiatkou. Jeho história siaha až do 14. storočia, kedy bol len pevnosťou. Teraz môžete jeho priestory vyskúšať ako hotelový hosť a stať sa tak kráľovským šľachticom na jednu alebo viac noci.

Zámok Židlochovice

Zámok Židlochovice / Martin Hajda, CC BY-SA 3.0 , via Wikimedia Commons

97. Zámok Častolovice

Úchvatne zariadené interiéry so stáročnými maľbami, nádherná záhrada s fontánou, minizoo, anglický park s bielymi danielami, diviakmi a inými zvieratami, detské ihrisko, chutná reštaurácia a mnoho iného sú zárukou skvelej zábavy, ktorú zažijete pri vstupe do zámku Častolovice.

Zámok Častolovice

Zámok Častolovice / Stanislav Dusík, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons

98. Zámok Roudnice nad Labem

Zámok Roudnice nad Labem vyrástol v 16. storočí ako renesančný, neskôr v 18. storočí bol barokovo prestavaný. Pôvodne miesto pevnosti zo 14. storočia je dnes prístupné verejnosti a ponúka nádherné záhrady obklopené úžasnou architektúrou, ako aj pekne zariadený a vyzdobený interiér.

Zámok Roudnice nad Labem

Zámok Roudnice nad Labem / Harke, CC BY-SA 3.0 , via Wikimedia Commons

99. Zámok Kratochvíle

Zámok Kratochvíle je vila zo 16. storočia, ktorú navrhol taliansky architekt Baldassare Maggi, ktorý ju postavil podľa iných talianskych zámkov v štýle talianskej renesancie. Jeho výstavba bola pomerne náročná, no prekvapivo trvala iba 6 rokov.

Zámok Kratochvíle

Zámok Kratochvíle / Donald Judge from England, CC BY 2.0 , via Wikimedia Commons

100. Hrad Švihov

Hrad Švihov bol založený koncom 15. storočia, čo z neho robí jeden z najmladších hradov v Českej republike. Nájdete ho južne od svetového hlavného mesta piva (Plzne) a ponúka dve prehliadky hradu.

Hrad Švihov

Hrad Švihov / Jiří Strašek, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons

Tvorba webstránok

Julius Szabo

Tak som sa po čase (8 rokov) vrátil s5 na Slovensko a pre moju lepšiu orientáciu v teréne som si vytvoril túto stránku. Snáď pomôže aj vám lepšie sa zorientovať. Ak chcete viac tipov, mám aj web govisity.com ;)

Môže sa Vám ešte páčiť...

5 komentárov

 1. Wojtek píše:

  Good job. A website full of inspiration for exploring castles and palaces. I have been trying to visit new places for two years and there is still a lot to see and learn more stories and legends. I am adding my piece to this large collection, maybe someone will be interested in the many photos and encourage them to explore. Best regards, Wojtek.
  https://zwiedzamy-zamki.pl/kraj/Czechy

 2. host píše:

  Ještě malá oprava. Karlštejn není na seznamu UNESCO. Mohou za to stavební úpravy na konci devatenáctého století. Giacomo Casanova nepůsobil na zámku Mnichovo Hradiště, ale Duchcov. Na většině zámku v ČR není muzeum, tedy muzeální expozice, ale klasická zámecká expozice s původním mobiliářem.

 3. host píše:

  Seznam je jistě impozantní. Jenom bych měl možná menší výtku. Na seznamu je spousta staveb, které jsou buď veřejnost nepřístupné, nebo slouží jiným než kulturním účelům. V jednom případě ( Červený Újezd), se ani o památkový objekt nejedná. Na druhou stranu na seznamu chybí mnoho významných památek i první kategorie, například hrad Buchlov, zámky Milotice, Dačice, Boskovice a mnoho dalších. Ale jinak je to dobrá reklama na pamětihodnosti v ČR.

 4. Jozo píše:

  Vdaka za inspirativny clanok.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *