Kam na výlet – Východné Slovensko! 183 tipov na najkrajšie miesta Východného Slovenska!

151. Vyhliadková veža Čerešenka
Pre východné Slovensko dosť netypická stavba v tvare historickej stredovekej veže má nielen turistický ale aj historický význam. Má pripomínať bitku pri Rozhanovciach zo 14. storočia. A tiež ponúka krásne výhľady na Slanské vrchy a vraj až po Vysoké Tatry.
Východné Slovensko čarovné hrdé, mám ho rád! :)
A nezabudnite dať lajk a prihlásiť na odber ďalších našich videí! :)
Rozhľadňa Čerešenka, Východné Slovensko
152. Dargovský priesmyk
Dargovský priesmyk je tichým pamätníkom krutých bojov za 2. svetovej vojny, kde počas postupu Sovietskej armády zahynuli tisícky vojakov aj na strane Nemeckej armády.
Určite sa tu zastavte ak cestujete z Košíc ďalej na východ. Kedysi tu stáli všetky autá, ktorým počas jazdy do kopca vyvrela voda. Aj my sme tu vždy stáli na ceste na Šíravu.
Dargovský priesmyk, Východné Slovensko
153. Vojenské bunkre medzi Tokajom a Slanskou Hutou
Medzi Tokajom a Slanskou Hutou sa nachádzajú desiatky betónových bunkrov spred druhej svetovej vojny. Najdostupnejšie sú v okolí Slanskej Huty a dediny Kuzmice.
Boli postavené v rokoch 1936-1938 aby chránili Československo pred očakávanými útokmi z Maďarska, nakoniec však celá táto časť pripadla v roku 1938 pri Viedenskej arbitráži Maďarsku, takže nakoniec ani neboli použité. Mapa: https://en.mapy.cz/s/dotufanetu
Bunker z 2. svetovej vojny, Slanská Huta, Východné Slovensko
154. Skalnatá hora Garamboš
Keď už budete v okolí Slanskej Huty skúmať vojenské bunkre, určite budete prechádzať okolo nenápadnej hory Garamboš. Na jednej z jej strán je totiž ľahko prístupný vojenský bunker z lesnej cesty s označením cyklochodník.
Neodchádzajte však od neho, prejdite si túto horu dookola! Zistíte, že tá hora je vlastne hora poriadne veľkej skaly. Nádhernej a unikátnej! Skala pod Garambošom je ľahko dostupná zo Slanskej huty, až v okolí skaly je ťahšie sa pohybovať. No stojí to za to! Mapa: https://en.mapy.cz/s/dosegalugu
155. Pamätník Oslobodenia a prírodné múzeum zbraní v obci Skároš
Prvou obcou v okolí Košíc, ktorá bola počas druhej svetovej vojny oslobodená Červenou armádou od fašistov bola obec Skároš. V decembri 1944 tu pri oslobodzovaní padlo vyše 100 vojakov. Dnes týchto hrdinov pripomína Pamätník Oslobodenia a prírodné múzeum zbraní v obci Skároš.
Môžte tu vidieť legendárny sovietsky tank T-34, protitankový kanón ZiS-2, divízny kanón ZiS-3 kalibru 76 mm a dve húfnice. Každý rok si 8. mája obec pripomína koniec 2. sv. vojny a pamiatku obetí kladením vencov. Pamätník sa nachádza na konci obce v smere do Maďarska a je pri ňom veľké parkovisko. Mapa: https://mapy.cz/s/kumopoduha
- Pamätník Oslobodenia a prírodné múzeum zbraní v obci Skároš, Košice, Slovensko – 1
- Pamätník Oslobodenia a prírodné múzeum zbraní v obci Skároš, Košice, Slovensko – 2
- Pamätník Oslobodenia a prírodné múzeum zbraní v obci Skároš, Košice, Slovensko – 3
- Pamätník Oslobodenia a prírodné múzeum zbraní v obci Skároš, Košice, Slovensko – 4
156. Šikľavá skala
V lete zaniká no v zime sa Šikľavá skala dostáva medzi najatraktívnejšie prírodné úkazy na Slovensku. Navštívi ju denne stovky turistov a to kvôli ľadopádu, ktorý tu v zime vzniká a každý deň mení svoju podobu.
Dostanete sa sem z dedinky Matejovce nad Hornádom okolo kostola po lúčnej cestičke, ktorá nie je nijako značená, ale ak sa pridáte k davu ľudí, ktorí sem pôjde, určite sa nestratíte. Od železničnej stanice je to sem necelých 30 minút. A z vlaku môžte vystúpiť nielen v Matejovciach nad Hornádom ale aj v dedinke Chrasť nad Hornádom. Mapa: https://sk.mapy.cz/s/3klQv
Ak prídete autom, na konci dedinky Matejovce nad Hornádom je aj dosť veľké parkovisko (zrejme na poli). Mne sa tu podarilo nechať peňaženku na streche auta ale našli ju dobrí ľudia a na mojich 15,-eur sa neulakomili a peňaženku odložili v najbližšom dome. Týmto sa im chcem poďakovať, možno sem raz zavítajú! Stálo by ma veľa dní, než by som si všetky doklady a platobné karty znovu vybavil. ĎAKUJEM!
- Šikľavá skala, Kam na výlet Východné Slovensko 2
- Šikľavá skala, Východné Slovensko
- Šikľavá skala, Východné Slovensko
- Šikľavá skala, Kam na výlet Východné Slovensko
157. Bukovec – najvyšší vrch Hnileckých vrchov
Ak vám ľahká prechádzka ku Šikľavej skale nestačila alebo ak chcete za 1 deň zažiť 2 rôzne nezabudnuteľné zážitky, zájdite si k neďalekej dedinke Poráč (z Matejoviec je to len 10km autom). Auto odstavte pri ceste na mieste nazvanom Poráč-Peleš a vydajte sa na najvyšší vrch Hnileckých vrchov!
Vrch s názvom Bukovec (1127m) je ľahko dostupný, túto prechádzku zvládnu aj deti. Výstup naň vám nezaberie viac než 2 hodinky ale zato vám už od začiatku ponúkne nádherné výhľady. Z vrchu uvidíte z jedného miesta všetko dookola – Vihorlat, Šarišský hrad, Branisko, Spišský hrad, Levoču, Tatry, Spišskú Novú Ves, Poprad, Kráľovu hoľu, Kojšovku a veľa veľa ďalších kopcov a dediniek! My sme sem vyrazili ráno o 4:00 a stihli sme pekne východ slnka! 🙂 Mapa: https://en.mapy.cz/s/2zEim
Spišská Nová Ves a Tatry – výhľad z vrchu Bukovec (1127m), Hnilecké vrchy, Východné Slovensko
- Spišská Nová Ves a Poprad s Tatrami z Bukovca
- Spišský hrad a Podhradie
- Levoča z vrcholu Bukovec
- Kráľová hoľa
158. Poráčska dolina
Pamätáte si ešte na krásnu tatranskú prírodu, nezničenú lykožrútom, či inými kalamitami? No… V Tatrách je už takmer minulosťou, ale dá sa nájsť aj v iných kútoch Slovenska. A zatiaľ v nádhernej a zdravej kondícii!
Jedným takým miestom je Poráčska dolina. Dostanete sa do nej z dedinky Poráč, alebo zo Sloviniek! Je v nej aj lyžiarske / wellness stredisko a dá sa prejsť na bežkách, bicykli alebo aj pešo! Mapa: https://sk.mapy.cz/s/jazejuveba
159. Krompašský vrch a Kyslíková trasa
Potrebujete prekysličiť mozog, či iné časti tela? Jednou z najlepších možností bude určite Kyslíková trasa na úpätí Krompašského vrchu, neďaleko Gelnice. Je to značená cyklocesta, ale isto sa dá prejsť aj po svojich.
Je súčasťou každoročnej Magnezitárskej 60tky a je tu naozaj nádherne. Lesík ako kedysi v Tatrách no a ten vzduch! Hlavne ráno o osmej pekne po daždi… Miesto, ktoré môžem len odporučiť! Mapa: https://en.mapy.cz/s/molojemake (ale nezabudnite si výjsť aj celkom hore na Krompašský vrch!)
160. Plavba na rieke Bodrog
Na Slovensku nie je veľa miest kde sa dá plaviť loďkou. Takú plavbu po rieke Bodrog určite veľa ľudí nepozná. No je to škoda. Plavba našou najnižšie položenou časťou Slovenska je nádherná!
Začína vo Viničkách a doplavíte sa až do Maďarska, kde budete mať nejaký čas voľno na návštevu hradu v Sarospataku, alebo môžte zájsť na termálne kúpalisko. Celkovo plavba trvá 3,5 hodiny (tam aj späť) a základná cena na osobu je 20 € (cena za rok 2023).
Pozrite si naše video z výletu: https://youtu.be/p-RsKuXezNQ
Plavba na rieke Bodrog, Východné Slovensko / lumixtrade.sk
161. Najnižší bod Slovenska, stredoveký kostolík a Národná prírodná rezervácia Tajba
Na Východnom Slovensku máme aj najnižší bod Slovenska. Nachádza sa na kraji obce Klín nad Bodrogom a je pekne označený stĺpikom. Sám o sebe by tento bod nebol asi ničím zaujímavý keby sa v jeho tesnej blízkosti nenachádzal aj stredoveký kostolík z 13. storočia so zvonicou. Kedysi bol kostolík v strede obce ale časté záplavy ľudí odtiaľ vyhnali a tak stojí kostolík na konci dediny.
To však ale stále nie je všetko, susedí aj s Národnou prírodnou rezerváciou Tajba, ktorej súčasťou sú aj milióny obrovských lekien na mŕtvom ramene rieky Bodrog, a práve tie tu uvidíte tiež! Len sa pripravte na množstvo komárov, čakajú len na vás! Repelent tu teda príde vhod! Mapa: https://en.mapy.cz/s/pulalamuve
162. Zrúcanina hradu Veľký Kamenec
Na Dolnom Zemplíne je malá nenápadná dedinka s názvom Veľký Kamenec, iba 3,5km od hraníc s Maďarskom. No a v nej je nápadný hrad Veľký Kamenec. Hrad pochádza z 13. storočia ale bohužiaľ ho cisárske vojsko zbúralo v 17. storočí.
Doteraz sa tu však zachovali jeho mohutné steny. Výstup na kopec, na ktorom hrad stojí je nenáročný a zvládnu ho aj deti. Zhora je pekný výhľad do celého okolia. S autom sa dá zastať pekne pod kopcom na malom parkovisku. Video: https://youtu.be/G26onrupfz0, mapa: https://sk.mapy.cz/s/3piBT
163. CHKO Latorica
Ak chcete vidieť krajinu plnú vody, močiarov, riek, mŕtvych ramien, vtákov, lekien, zaplavených lesov a kto vie čoho všetkého ešte, príďte do CHKO Latorica. Táto chránená krajinná oblasť je jedinečnou ukážkou džungle, akú v iných častiach krajiny budete len ťažko hľadať.
Viac ako 23 tisíc hektárov chráneného územia vás určite prekvapí. Zaujímavý je tu napríklad aj reťazový most pri obci Ptrukša, alebo Vodná zážitková cesta v Oboríne, či zaplavené lúky okolo najnižšieho miesta na Slovensku v Klíne nad Bodrogom… Vždy sa tu oplatí vziať so sebou aj ďalekohľad. Je tu množstvo vtákov, hlavne obrovských volaviek a tiež srnky vás tu budú všade sledovať. Po oboch stranách riekay Latorica je vybudovaná hrádza, po ktorej sa dá prejsť aj na bicykli. Mapa: https://en.mapy.cz/s/kamemehace
164. Lanový most cez rieku Latorica
Takýto most asi na Slovensku nikde inde nenájdete, iba v CHKO Latorica! Lanový húpajúci sa most cez rieku je celkom zaujímavou a hlavne adrenalínovou atrakciou Dolného Zemplína! Ak sa pod vami podlomia dosky, určite sa okúpete! A ak aj nie, nikdy na tento most nezabudnete! 🙂
Dá sa k nemu dostať pešo alebo na bicykli z obce Ptrukša (2km), alebo z obce Boťany (4km). https://mapy.cz/s/kukehutome
165. Kamenný Most Leles
Aj najstarší most na Slovensku môžte nájsť na Východnom Slovensku a ak výletujete niekde na Dolnom Zemplíne, škoda by bolo sa tu nezastaviť. Most síce už nevedie od nikiaľ nikam a ani nič nepremosťuje, ale to len dokazuje koľko sa toho na tomto území od jeho vzniku zmenilo…
Most svätého Gottharda, ktorý je známy aj ako Kamenný Most Leles je starý gotický kamenný most postavený v 14. storočí. Kedysi bol súčasťou cesty medzi Kráľovským Chlmcom a Veľkými Kapušanmi a pod ním bolo rameno rieky Tica… Mapa: https://en.mapy.cz/s/gojuvodado
166. Pozorovanie vtákov na Senianskych rybníkoch
Ak máte radi všetko živé, choďte sa pozrieť na Senianske rybníky pri obci Senné. Tu bude naozaj veľmi živo! Je tu totiž množstvo vtákov, ktoré tu oddychujú počas migrácie do teplých krajín pred zimou alebo opačne na sever po zime.
Avšak niektorým sa tu zapáčilo až tak, že tu ostali už natrvalo. Desiatky až stovky druhov a tisíce kusov vtáctva len tak hocikde lietať neuvidíte. Už sem začínajú chodiť aj pozorovatelia zo zahraničia, tak aby vás neobehli! Je to naozaj „pěkná podívaná!“
My sme tu boli už viackrát v marci (na začiatku, aj na konci – závisí od počasia). V roku 2019 ich tu bolo napočítaných naraz v jeden deň 12,000. To už je pekné číslo. V okolí rybníkov je niekoľko vyhliadkových veží (pozorovateľní vtáctva) no žeriavy hodujú hlavne na zvyškoch kukurice nechaných na poliach v okolí obcí Iňačovce a Senné. Za zážitkom je tak potrebné jazdiť s autom po bočných cestách, ktorých tu je celkom dosť. Je to také vtáčie safari. Mapa: https://sk.mapy.cz/s/3pt34
167. Bricklandia – výstava zo 100,000 LEGO kociek
Ak sa v metropole východu ocitnete aj s deťmi, nezabudnite navštíviť Bricklandiu – unikátnu výstavu vytvorenú zo 100,000 LEGO kociek. Bude sa tam páčiť nielen vašim deťom ale určite aj vám. Môžte sa tam s legom aj zahrať, alebo si niečo postaviť, kociek je tam naozaj dosť!
Bricklandiu nájdete v budove na Hlavnej 48 v Košiciach, v suteréne Barkóczyho paláca, hneď pri spievajúcej fontáne a štátnom divadle. Rodinné vstupné je 5,-EUR a s deťmi sa tam vyhráte aj niekoľko hodín. Otvorená je denne okrem pondelkov: Utorok – Piatok: 14:00 – 18:00 hod, Sobota: 10:00 – 18:00 hod, Nedeľa: 12:00 – 18:00 hod.
Bricklandia – Lego výstava, Košice, Východné Slovensko
168. Westernové mestečko s minizoo
Iba na východe sa ti môže počas prechádzky po lese pritrafiť do cesty westernové mestečko… A nie hoc-aké. Somárik, koník, sliepočky aj s kohútom…
Ak máte dobrú predstavivosť tak si uprostred lesa môžte aj niečo nakúpiť, vybrať banku, poslať dôležitú poštu, alebo sa aj ubytovať! Ale najdôležitejšie je to prostredie! Úžasné! Iba 5km od Košíc na chate Klatovianka! Mapa: https://en.mapy.cz/s/2Dt9W
169. Kaštiel v Budimíri a múzeum historických hodín
Veľmi pekné miesto a ešte krajšie hodiny! Niekoľko stoviek rokov staré, keď sa ešte hodiny vyrábali ako doplnok do domácnosti, nie len aby ukazovali čas. Krásne porcelánové, vyrezávané, hodiny z veže, či zabudované do obrazu…
Kaštieľ Budimír nájdete pri Košiciach, v obci Budimír. Kaštieľ patrí medzi obľúbené miesta na fotenie nielen svadobčanov. No oplatí sa sem zájsť aj keď sa práve nejdete vydávať, či ženiť. Expozíciu spravuje Slovenské technické múzeum a každú prvú nedeľu v mesiaci je otvorené zdarma!
170. Obišovský hrad
Presne medzi Košicami a Prešovom je malá obec Obišovce. Kedysi sa nad obcou týčil hrad, ktorý tu sledoval, či nejdú Turci. Dnes je tu už žiaľ iba zrúcanina (podľa nákresov bol to pekný hrad), ale vďaka dobrovoľníkom už na ňom prebiehajú stavebno-rekonstrukčné práce. Obišovský hrad patrí do Prešovskej hradnej cesty spolu s ďalšími hradmi, ktoré som tu už spomínal: Šarišský, Kapušiansky, Obišovský, Zbojnícky, Lipovský (zatiaľ nespomenutý) a Šebeš.
Čo tu ale stále je, je pekná príroda, do ktorej sa oplatí vyraziť aj s deťmi. Ak prídete vlakom, môžte vystúpiť priamo v obci Obišovce alebo v Ličartovciach. Odtiaľ to k hradu už nie je ďaleko. Nevedú k nemu síce značené turistické trasy, ale cesta je pekne značená šípkami. Mapa: https://sk.mapy.cz/s/3paNq.
171. Ústie Torysy do Hornádu
Toto miesto asi nenájdete v žiadnom turistickom sprievodcovi, veď kto by propagoval… nejaké spojenie dvoch riek… Ja vám ale niečo prezradím! Už som tu bol niekoľko krát a to miesto je naozaj magické. Nielenže uvidíte kde sa stretávajú dve dôležité rieky východného Slovenska aby spolu potom pokračovali do Maďarska a Dunajom ďalej do Čierneho mora, ale aj celá cesta k Ústiu Torysy do Hornádu je zaujímavá!
Ak si privstanete a vyrazíte sem už pri východe slnka, príroda vás tu odmení 100% vlhkosťou ako v dažďovom pralese (to vďaka spojeniu stromov a rieky). Na stromoch je vidieť, že už zažili nie jednu záplavu. Na jar sú tu krásne kvety a stromy zarastené kríkmi. K tomu vám tu bude spievať tisícka vtákov, a nad hlavou prelietavať volavka alebo čierny bocian. No proste ako v rozprávke! 🙂 Z Košíc (Krásnej) sa sem dostanete po ľavom brehu Hornádu. Mapa
172. AquaCity Poprad
AquaCity Poprad sa mi zatiaľ navštíviť nepodarilo, no na tomto zozname chýbať nemôže! Tu na vás čakajú viaceré bazény s prírodnou termálnou vodou, vitálny svet so všetkými možnými saunami, masáže, fitness a ďalšie športoviská. A ak sa vám táto zima zdala málo chladná, môžte tu navštíviť aj kryocentrum a vyskúšať si teplotu -120°C.
Cenník pre rok 2017: 22,-EUR/dospelí, 19,-EUR/deti
Podrobnejší cenník a informácie: aquacity.sk
AquaCity Poprad, Východné Slovensko / aquacity.sk
173. Thermalpark Šírava
Thermalpark Šírava je zaručene najvodnatejšou atrakciou na Zemplínskej šírave. Nájdete tu bazény s termálnou vodou, vonkajšie aj vnútorné, wellness centrum so všetkými možnými saunami a masážami, relax centrum s panoramatickými pohľadmi na najväčšiu vodnú plochu na Slovensku. Šmýkalky a aj bazén s morskými vlnami alebo divokú rieku, masážne trysky a bazén pre najmenších.
Môžte sem prísť jak v lete tak v zime. Thermalpark sa od jeho otvorenia v roku 2014 postupne rozširuje, najnovšie k nemu pribudne aj hotel. Je to zatiaľ jediný kvapark v Košickom kraji.
Cenník pre rok 2017: 19,-EUR/dospelí, 10,-EUR/deti(3-12r.)
Podrobnejší cenník a informácie: thermalparksirava.sk
Thermalpark Šírava, Košický kraj, Východné Slovensko
174. Thermal Park Vrbov
Azda najstarší termálny akvapark na východnom Slovensku, v ktorom som sa kúpal ešte ako dieťa. Je však dávno vynovený a dnes hojne navštevovaný a obľúbený.
Thermal Park Vrbov je otvorený celoročne a jeho termálna voda je liečivá, dobre vplýva na pohybové a nervové ústrojenstvo, dýchací a srdcovocievny systém. V 10 bazénoch si isto nájde miesto každý.
Cenník pre rok 2017: 16,50EUR/dospelí a 14,-EUR celodenný vrátane termálnej časti. Je tu však množstvo dostupných zliav.
Podrobnejší cenník a informácie: termalnekupalisko.com
Thermal Park Vrbov / foto termalnekupalisko.com
175. Plaza Beach Resort
Ak vás v Prešove chytia horúčavy, jedným z najunikátnejších miest na Slovensku, kde sa môžte schladiť je Plaza Beach Rezort. Tu sa určite budete cítiť ako v nejakej exotickej krajine. Slaná voda, palmy, lagúnový a plavecký bazén so šmýkalkou, detský bazén so šmýkalkou, vodopádom a jaskyňou, maják a slaná voda…
Žiaľ pri našej návšteve ma tu prinútili pri 1,5 ročnom synovi v detskom bazéne stáť (dospelý tu môže ísť len po kolená do vody) a v 4**** reštaurácii ma zase prinútili si obliecť tričko a španielska polievka tu mala len chuť korenia, takže sa jej naše deti ani nedotkli a zemiaky k druhému jedlu boli presolené, takže menu za 5,90 nás sklamalo na plnej čiare a museli sme doma ešte variť pre deti… Ale to už bolo dávno, kuchár už je asi vymenený.
Cenník pre rok 2017: 12,-EUR/dospelí, 7,-EUR/deti 90-140cm
Podrobnejší cenník a informácie: plazabeach.sk
Plaza beach Resort, Solivar, Prešov, Východné Slovensko
176. Aquapark Prešov Delňa
Delňa bola v Prešove vždy známa kúpeľná adresa. Dokonca aj Košičania sa sem k miestnemu jazeru chodili schladzovať a vyblázniť na 100 metrov dlhom tobogáni, kde jedna jazda stála 2,-Sk. Dnes je vedľa jazierka vystavaný nový aquapark s wellness centrom.
Fínske sauny, párne sauny, infrasauny, dokonca ľadová jaskyňa s -15°C, oddychový, plavecký, detský bazén a aj výrivky…
Cenník pre rok 2017: 15,-EUR/dospelí a 13,-EUR/zľavnený pre celodenný vstup do bazénov a wellness.
Podrobnejší cenník a informácie: aquaparkpresov.sk
Aquapark Prešov Delňa / foto: aquaparkpresov.sk
177. Resort Levočská dolina (bio kúpalisko)
S dosť neštandardnou ponukou kúpania prišiel pred rokmi Resort Levočská dolina, ktorý tu vybudoval bio kúpalisko. Ešte som to nebol vyskúšať no podľa fotiek a recenzií to vyzerá celkom dobre.
Dá sa tu aj ubytovať, pre deti tu robia celoročné aktivity a okrem biokúpaliská majú aj lyžiarske stredisko, wellness, požičovňu bicyklov, a môžte si tu okrem ďalších aktivít skúsiť aj rybolov…
Cenník pre rok 2017: 6,00€ dospelí, 4,00€ deti 3-12r.
Podrobnejší cenník a informácie: levocskadolina.sk
Bio kúpalisko, Resort Levočská dolina, Východné Slovensko / foto levocskadolina.sk
178. Biokúpalisko Sninské rybníky
Ďalšie zo slovenských bio-kúpalisiek nájdete v Snine. Aj tu sa využívajú rastliny na čistenie vody v kúpalisku. Je prevádzkované mestom a teda aj vstupné je nižšie. V okolí sú možnosti ubytovania, turistiky aj cykloturistiky na najznámejšie miesta ako sú Vihorlat, Sninský kameň a Morské oko.
Cenník pre rok 2017: 4,5€ dospelí, 2,5€ dieťa 7-14r., 1€ dieťa 2-6r.)
Podrobnejší cenník a informácie: biokupaliskosnina.sk
Biokúpalisko Sninské rybníky / foto: biokupaliskosnina.sk
179. Aquaruthenia Svidník
Ďalším vodným svetom na východnom Slovensku je Aquaruthenia Svidník. A len v krátkosti na zoznámenie sa: letné kúpalisko, celoročné bazény vonkajšie aj vnútorné, wellness, nafukovacie atrakcie, tobogány a šmýkalky, umelé vlny, detské ihriská a množstvo ďalších lákadiel.
Môžte tu prespať aj v kempe za minimálne ceny (2,-€ osoba/noc).
Cenník pre rok 2017: 20,-€ dospelí, deti do 140cm: 10€.
Podrobnejší cenník a informácie: aquaruthenia.sk
Aquaruthenia Svidnik / foto: aquaruthenia.sk
180. Levanduľová farma BeLavende
Levanduľová farma BeLavende sa nachádza v obci Trnava pri Laborci, neďaleko Zemplínskej šíravy a je najväčšou levanduľovou farmou na Slovensku! Okrem toho, že si tu môžte kúpiť výrobky z levandule, môžte farmu navštíviť aj len tak, alebo si nazbierať levanduľu pre vlastné výrobky sami.
Je to nádherné, unikátne miesto, aké už na východnom Slovensku určite nenájdete! Ak budete na šírave, určite príďte aj sem, toto sa oplatí!!! levandulovafarma.com
181. Širokorozchodná železničná trať
Ako v jednej z mála krajín v Európe sá Slovensko vďaka kedysi dobrým vzťahom so Sovietským zväzom môže pochváliť unikátom, ktorý nájdete len na východnom Slovensku – Širokorozchodnou železničnou traťou.
Tá vedie od Užhorodu až do Východoslovenských železiarní v Košiciach (momentálne U.S.Steel) a vozí sa po nej najmä železná ruda z Ukrajiny. Trať s rozchodom 1520 mm bola postavená v roku 1966 keď prekladisko v Čiernej nad Tisou už nepostačovalo. Ak sa teda budete pohybovať niekde v okolí železnice, možno uvidíte aj vlaky z Ukrajiny!
182. Slavošovský tunel, Koprášsky tunel a Koprášsky viadukt
Že vás to už na východe omrzelo? Nikomu to nevravte a potichu sa vytraťte! 🙂 Jednou z netradičných možností ako sa nebadane vytratiť na západ je 2,5 kilometrov dlhá tajná chodba. Ide vlastne o železničný tunel, ktorým ale železnica nikdy neviedla… Nuž, keď ho dokončili, už ho nebolo treba a tak dnes už slúži iba veľmi špecifickému okruhu turistov.
Určite ste už počuli o Slavošovskom tuneli, ktorý spája Košický kraj s Banskobystrickým. Bol postavený za 2. sv. vojny medzi rokmi 1941-1944. Mala tadiaľ viesť železnica, keďže po Viedenskej arbitráži (2. novembra 1938) pripadla južná časť Slovenska Maďarsku a niektoré obce ostali odrezané od zbytku krajiny.
Tunel sa dá prejsť od Slavošoviec alebo Magnezitoviec za cca 45 minút ale aj na bicykli za menej. Potrebujete tu ale poriadne nabitú baterku, ak by sa vám vybila niekde v strede, ktovie či by ste ešte našli východ… ?
Okrem tohto tunela sú cca 10 minút chôdze (ale už na západe) aj ďalšie technické pamiatky. Koprášsky tunel (245 metrov dlhý) a Koprášsky viadukt. V takejto dedinke takýto parádny most, to je teda rarita! Dobré miesto na začatie cestovateľského dobrodružstva po strednom Slovensku, čo poviete? 🙂
- Koprášsky tunel, Kam na výlet Východné Slovensko / foto :Robo
- Slavošovce, Kam na výlet Východné Slovensko / foto: Robo
- Koprášsky viadukt, Kam na výlet Východné Slovensko
183. Byšta kúpele
My na východe nemusíme za ľudskou hlúposťou cestovať do Černobyľu, ani sa potápať k vrakom lodí, ani letieť do Talianska za mestami duchov. Nám stačí zájsť za kopec a hneď sme tam, kam nás len predstavivosť dokáže preniesť. Jedným z top príkladov sú Byšta kúpele!
Kedysi pýcha južného Slovenska, ešte v roku 1996 sme tu boli na školskom výlete, ale od roku 2005 je Byšta zatvorená a chátra. Ak chcete vidieť, čo dokáže urobiť príroda za 15 rokov až zo Zeme zmiznú ľudia, alebo si pozrieť čo dokážu urobiť ľudia, niet lepšieho miesta na návštevu. https://en.mapy.cz/s/domebugono
- Byšta kúpele, Trebišov, Východné Slovensko – 1
- Byšta kúpele, Trebišov, Východné Slovensko – 2
- Byšta kúpele, Trebišov, Východné Slovensko – 5
- Byšta kúpele, Trebišov, Východné Slovensko – 3
Tento zoznam je dlhý ale zďaleka neobsahuje všetky miesta, ktoré musíte na východnom Slovensku navštíviť. A ak máte nejaký dobrý tip, na ktorý som pozabudol, napíšte mi dole do komentára a ja ho sem pridám. Prajem pekné cestovanie po východnom Slovensku! 🙂
Ahoj, uz som ti davala tip na Drevenik. Koncom leta sme boli na Dukle. Je tam pamatny cintorin a ked prejdes lesom, da sa ist pozriet na vyhliadkovu vezu. No kedze sme namali ruska, hore sme nemohli. Tiez cestou tam su vidiet od cesty dela, tanky, lietadlo, aj k bunkrom sa da ist. Mozem ti na mail poslat nejake fotky pre inspiraciu. Mojmu synovi sa tento vylet pacil ?
Ahoj,
paradna stranka, klobuk dolu.
V tychto pokoronovych casoch asi ako vacsina Slovakov planujeme tento rok okruh Slovenskom, takze sa urcite inspirujeme 🙂
Za nas odporucam Liptovsky Jan – mala dedinka, treba vidiet a hlavne vyskusat prirodne „kupalisko“ Kada a Stanisovsku jaskynu. Plus vylety – tury do okolia, smer Stanisovska dolina su bunkre a vrak ruskeho lietadla. Osobne sme nevideli, zacalo nam prsat. Ale aspon sa tam mame preco vratit.
Ďakujem, Majka, za pekné hodnotenie 🙂 Liptovský Ján bol nádherný, zatiaľ sme tam boli len raz a to už je pár rokov, ale bolo tam fakt nádherne a určite radi ešte prídeme a potom zas… Aj tie kaštiele tam sú neskutočné. Stanišovskú dolinu prejdeme, dík za tip, toto som vôbec nevedel… Do kadi som sa nevošiel, musím si nabudúce privstať 🙂
Pridávam tipy na turistiku – Smrekovica, najvyšší vrch pohoria Branisko, my sme si spravili veľmi peknú okružnú trasu z Vyšného Slavkova a Vysoké Skalky, najvyšší vrch Pienin, vystúpili sme zo Stráňavského sedla. Najbližšie máme v pláne turistiku na Bachureň.
Smrekovicu vychvaľuje kolega odkedy tam pred pár rokmi bol. Teraz cez víkend o nej aj dávali niečo v telke, aj o Vyšnom Slavkove! A Pienin som sa zatiaľ vôbec nedotkol… 🙁 Treba konečne vyraziť! 🙂 Dík za tipy, sú perfektné, ako vždy!
Super zoznam, možno ešte ZOO v Stropkove, obec Tokajík, Solivarské múzeum v Prešove, RO Sigord, to je čo mi práve napadlo, ale určite je ešte veľa nádherných zákutí nášho krásneho Východného Slovenska
Mmmm, pekné tipy! Tieto tu ešte tuším nikto nenavrhol. Do solivaru sa chystám už roky, snáď toto leto to už výjde, Sigord poznám, pár krát som tam stanoval (len už to bolo dávno), za pridanie stojí aj s kúpaliskom, či v zime veľkým prírodným klziskom alebo možnosťami turistiky po okolí. A aj zoo a Tokajík, ešte máte nejaké ďalšie tipy? 🙂