Kam na výlet – Východné Slovensko! 183 tipov na najkrajšie miesta Východného Slovenska! Niet krajšej časti Slovenska ako jeho východnej. 🙂 Nie náhodou je práve tá časť domovom piatich národných parkov, najvyššieho vrcholu Slovenska, najnižšieho bodu Slovenska, najväčšieho hradu Slovenska… Nájdete tu aj najkrajšie mestá Slovenska, svetoznáme vína, prvý park tmavej oblohy, či päť zo siedmych slovenských zápisov vo svetovom dedičstve UNESCO – pralesy, drevené kostolíky, jaskyne, močiare a aj more či nádherné mestečká.
Za peknými miestami netreba chodiť do zahraničia! Sú aj u nás! A je ich toľko, že aj rok je čo robiť (ale aj dva, či tri). A tu je výber len tých najlepších miest, ktoré som vybral a ktoré určite musíte navštíviť na východnom Slovensku!
Kam na výlet Východné Slovensko
1. Vysoké Tatry
Nedá sa tento článok začať iným miestom než tým najlepším čo Slovensko môže ponúknuť. Najmenšie veľhory na svete, Vysoké Tatry, kde nájdete aj najvyšší vrchol Slovenska, má každý z nás na dosah.
A aj napriek tomu, že Tatry stále prichádzajú o ďalšie a ďalšie stromy, že tu len polievka stojí už od 2.50,-EUR a že už nie sú takým pokojným miestom ako si ich pamätám spred 20 rokov, aj tak sú stále najkrajším a najnavštevovanejším miestom na Slovensku! A ak náhodou nemôžete prejsť všetky dostupné miesta v Tatrách tak určite musíte aspoň tie nasledujúce! Ak ešte nemáte dobré mapy, môžem doporučiť mapy.cz, ktoré sa dajú nainštalovať aj do mobilu s GPS a už sa potom nikdy nestratíte. 🙂
O Tatrách tu máme niekoľko samostatných článkov: Vysoké Tatry v zime – 30+ tipov kam v zime na túru, Turistika Vysoké Tatry – 21 tipov kam na túru vo Vysokých Tatrách, Belianske Tatry – 22 tipov kam na výlet v Belianskych Tatrách – turistika ľahká aj ťažká
Vysoké Tatry, Kam na výlet, Východné Slovensko
2. Štrbské Pleso (1346m)
Ak by sa náhodou našiel niekto kto predsalen v Tatrách ešte nikdy nebol (na vojne v roku 2000 som takých ľudí spoznal), jeho prvé kroky by mali určite viesť na Štrbské Pleso. Panoráma ľadovcového plesa s hotelom Patria a s úžasnými vrcholmi v pozadí patrí medzi najznámejšie nie len u nás ale aj v zahraničí.
Tu sa dá v zime bežkovať, lyžovať a v lete už aj člnkovať a podnikať množstvo túr na tie najkrajšie miesta Vysokých Tatier. Nezabudnite si pozrieť aj jazierka lásky, ktoré sú neďaleko hlavného parkoviska. Je tam kľud, ticho a tiež pekne!
Samozrejme musíte na Štrbské pleso prísť zubačkou. Tá tu bola už koncom 19. storočia, súčasná tu funguje od poslednej rekonštrukcie v roku 1970. Stále spoľahlivé vozidlá nám vtedy vyrobila a dodala švajčiarska firma.
Štrbské pleso, Kam na výlet, Vysoké Tatry, Východné Slovensko
3. Popradské Pleso (1494m)
Samozrejme prvou túrou vo Vysokých Tatrách musí byť túra na Popradské Pleso. Či už zo Štrbského plesa po červenej značke alebo po modrej od zastávky tatranskej električky nazvanej Popradské Pleso. Túto je možné absolvovať aj s detským kočíkom alebo na bicykli, je tu úplne nová asfaltka.
Z Popradského Plesa môžte ďalej pokračovať na ďalšie miesta, ako je Ostrva, Rysy a iné (ale už bez kočíka a bez bicykla 🙂 ).
Popradské Pleso, Vysoké Tatry, Kam na výlet Východné Slovensko
4. Vodopád Skok
Kto už nejaké prvé túry v Tatrách absolvoval, môže sa vydať na niečo náročnejšie… V Tatrách je veľa vodopádov, ale pre mňa takým najúchvatnejším je vodopád Skok. Uvidíte ho v diaľke už zo Štrbského plesa a ak máte dobrý zoom tak si ho pekne môžte priblížiť.
Ale najlepšie je si k nemu vyšľapať a potom sa naň vyštverať a ďalej pokračovať cez Bystrú lávku späť na Štrbské pleso. Trasa má necelých 15 kilometrov a dá sa zvládnuť za menej než 6 hodín. Ale kľudne to natiahnite aj na celý deň, tu nie je kam sa ponáhľať! Tu je popis tejto trasy: Túra: Vodopád Skok a Bystrá lávka (2300m), Vysoké Tatry – 15km, 6:30, ↗️947m
Kvôli nádhernému vodopádu, plesám a tiež trochu adrenalínu ju odporúčam absolvovať ešte pred Kriváňom. Mapa: https://en.mapy.cz/s/32v3d.
5. Hrebienok (1285m)
Kto sa nesánkoval z Hrebienka do Starého Smokovca nevie čo znamená užiť si poriadne Vysoké Tatry.
Na Hrebienok sa môžte vyviezť jedinou pozemnou lanovkou na Slovensku, alebo zdarma ľahkou hodinovou prechádzkou, odkiaľ môžte ďalej pokračovať k vodopádom studeného potoka, k Zbojníckej alebo Téryho chate alebo k Sliezskemu domu, prípadne na Skalnaté Pleso, alebo tí najzdatnejší až do Bratislavy!
Pozemná lanovka na Hrebienok, Vysoké Tatry, Kam na výlet Východné Slovensko
6. Tatranský ľadový dóm
Na Hrebienku je už tradične každú zimu nádherný Tatranský ľadový dóm, ktorý si nesmiete nechať újsť spolu s ľadovými sochami! V novembri 2019 sa na ich výrobu použilo 225 ton ľadu v 1880 ľadových blokoch.
Tento rok je ľadový dóm v téme Katedrála Notre-Dame, tiež nazývaná aj Chrám Matky Božej v Paríži, takže sa už nemusíte trepať ani do ďalekého Paríža, stačí vyšľapať na náš Hrebienok. Pozor!!! V lete ho tu nenájdete! Ale len od decembra do apríla!
Tatranský ľadový dóm – 2018, Hrebienok, Kam na výlet Východné Slovensko
7. Rainerova útulňa
Vo Vysokých Tatrách nie je veľa pamiatok, ale ak aj nejaká je, tak určite bude stáť za to! Taká Rainerova útulňa stála na svojom mieste už v roku 1865. Postavil ju Ján Juraj Rainer aby slúžila turistom a pacientom v liečebných domovoch v Starom Smokovci.
Zažila rôzne časy, vzostupy a pády až ju napokon v roku 1980 zatvorili. Potom 17 rokov spala až kým sa jej v roku 1997 neujal kežmarský stredoškolský učiteľ PhDr. Peter Petras. Každý kto sa kedy v Rainerovej útulni zastavil vie, že tá kamenná chatka má neskutočnú atmosféru. Za krátky čas sa tento pán stal v Tatrách legendou. Každý rok v zime tu táto žijúca legenda navyše postaví Betlehem zo snehu! Rainerova útulňa je ľahko dostupná, a mala by patriť k základným každoročným túram! Mapa: https://en.mapy.cz/s/dogopazape
8. Lomnický štít (2634m)
Kto by sa nechcel pozrieť na náš najvyšší vrchol z nášho druhého najvyššieho vrchu? Alebo kľudne aj niekam inam. Odtiaľ je totiž vidieť všade!
Na Lomnický štít je možné dostať sa lanovkou z Tatranskej Lomnice alebo s pomocou horského vodca aj pešo. Predtým než sa s horským vodcom vyštveráte na Gerlachovský štít, mali by ste najprv skúsiť Lomnický štít. Výstup tu nie je tak náročný a aspoň sa tak otestujete.
Vysutá lanovka Skalnaté pleso–Lomnický štít, Vysoké Tatry, Kam na výlet Východné Slovensko / Petr Vilgus
9. Kriváň (2495m)
Kriváň je samozrejme najtypickejší slovenský vrchol, na ktorý sa pravidelne usporadúva nejaký hromadný výstup. Vraví sa, že každý Slovák by sa sem mal vyštverať aspoň raz v živote.
Je odtiaľ nádherný výhľad na Tatry, aj celé Slovensko alebo Poľsko a dá sa sem dostať nenáročnou túrou od Troch studničiek alebo zo Štrbského plesa. Ak však chcete vyskúšať nejakú vašu prvú väčšiu túru v Tatrách, Kriváň nedoporučujem! Nechajte si ho na neskôr a začnite radšej tam kde je po ceste viac vodopádov a plies. Napríklad už spomenutý vodopád Skok a Bystrá lávka nad ním.
Inak Ja už Slovák som! A ty? 🙂
Cesta na Kriváň, Vysoké Tatry, Kam na výlet Východné Slovensko
10. Rysy (2503m)
Aká naštvaná bola turistická obec Slovenska keď sa tu v roku 2016 nainštalovali kovové stúpačky aby zjednodušili výstup na tento, medzi turistami veľmi obľúbený vrchol.
O to väčšiu šancu však teraz majú aj menej zdatní turisti, ktorí by sa inak na Rysy neodvážili alebo sa pri prvých reťaziach otočili. Sám som tu mal pekné bobky. Na záver od chaty pod Rysmi až hore na vrchol sa ide po štyroch!
Rysy, Vysoké Tatry, Kam na výlet Východné Slovensko / Ján Sokoly
11. Zelené pleso (1551m)
Zelené pleso je považované za úplne najkrajšie a najromantickejšie miesto na Slovensku a je to zároveň jedno z najľahšie dostupných plies v Tatrách. V zime na bežkách, či v lete na bicykloch alebo peši. Mne síce táto cesta neprišla ako nejaká cyklotrasa, ale vraj sa to dá aj na bajku. 🙂
Chata pri Zelenom plese je známa aj ako Brnčalova chata a bola tak pomenovaná podľa horolezcu, ktorý zahynul neďaleko pri zostupe z Jastrabieho sedla.
Zelené pleso, Vysoké Tatry, Kam na výlet Východné Slovensko / J a1
12. Jahňací štít (2229m)
Trošku dlhšia túra, ktorá na Zelenom plese ešte len začína… Ale výsledok stojí za to. Z Jahňacieho štítu uvidíte celé Tatry vrátane Belianskych. Uvidíte Zelené pleso zhora a ďalšie menšie plesá po ceste.
A z diaľky aj veľké vodopády – Medený, či Dlhý: https://youtu.be/bAaLrPgmXA8. Počas túry na Jahňací štít som po prvý krát videl kamzíkov.
Pohľad z Jahňacieho štítu na Belianské Tatry, Východné Slovensko
13. Zbojnícka chata (1960m)
Len počas túry na Zbojnícku chatu sa nám zatiaľ podarilo vidieť svište a hoci nás tu zastihla poriadna búrka a dole sme utekali ako o život bol to nezabudnuteľný a krásny zážitok. Určite sa sem musíte vybrať tiež!
Chata je otvorená celoročne a poskytuje aj ubytovanie (tak ako všetky tatranské chaty). Dostanete sa sem z Hrebienka po modrej značke. Na chatu chodí množstvo turistov, vrátane detí, len vzhľadom na množstvo kameňov po ceste tu odporúčam vysokú pevnú obuv, členok sa tu dá (hlavne cestou dole) vyvrtnuť raz-dva.
Po ceste uvidíte vodopády, vodopádiky ale aj plesá a hlavne až budete na chate, naberte ešte pár síl a vyškrabte sa hore na blízky kopec, je z neho pekný výhľad na Sesterské pleso, ktoré je hneď pod kopcom (od chaty ho ale nie je vidieť)! Mapa: https://en.mapy.cz/s/2Z4WE
Obľúbenou trasou je pokračovanie ďalej na Téryho chatu cez Priečne sedlo s návratom späť na Hrebienok. Viac info o Zbojníckej chate: zbojnickachata.sk
Zbojnícka chata, Vysoké Tatry, Východné Slovensko / Jerzy Opioła
14. Téryho chata
K najkrajším a najobľúbenejším túram vo Vysokých Tatrách patrí aj túra Malou studenou dolinou k piatim spišským plesám, čiže k Téryho chate. Dolinou preteká Malý studený potok, ktorý sa tesne za Obrovským vodopádom (ľahko dostupným z Hrebienka – isto všetkým dobre známy) spája so Studeným potokom a ďalej vytvára krásne vodopády Studeného potoka.
K Téryho chate sa dostanete zo Starého Smokovca, cez Hrebienok a Zamkovského chatu. Túra nie je náročná, vhodná aj pre zdatnejšie deti. Len posledný úsek pred chatou má dosť veľké prevýšenie, ale po jeho prekonaní sa ocitnete v rozprávke (ale to celá trasa vedie rozprávkovou krajinou). Mapa: https://en.mapy.cz/s/2Z4WT Túru ale môžte začať aj na iných miestach, napríklad v Tatranskej Lesnej a ukončiť v Starom Smokovci: https://en.mapy.cz/s/3pY27.
15. Priečne sedlo
Téryho chatu a Zbojnícku chatu spája žlto značený turistický chodník, ktorý vedie cez Priečne sedlo. Po tomto by vás už nič v Tatrách nemalo prekvapiť, 100 metrová reťaz po ktorej sa budete musieť vyšplhať mňa teda prekvapila poriadne. Až doma (po túre) som zistil, že sa jedná o technicky najnáročnejší značkovaný turistický chodník vo Vysokých Tatrách!
Platí tu pravidlo držať sa, držať sa a držať sa! Kedysi bola trasa jednosmerná len v smere od Téryho chaty na Zbojnícku a hoci je už niekoľko rokov obojsmerná, odporúčam iba tento smer. Neviem si ani predstaviť ísť tú trasu od Zbojníckej chaty… 🙂
Každopádne táto túra bola určite jednou z najkrajších, ktoré som v Tatrách zatiaľ absolvoval (ak nie najkrajšia) a ak som vás úplne nevystrašil, určite si ju príďte vyskúšať! Ale nezabudnite sa držať! Mapa: https://en.mapy.cz/s/2Z4Xm
16. Zamkovského chata
Kam sa to hrnú všetky tie davy z Hrebienka? No predsa na Zamkovského chatu! Ľahko prístupná chata je vďačným cieľom všetkých, ktorí sa v Tatrách nechcú veľmi zadýchať, je vhodná pre rodinky s malými deťmi. Určite by to mala byť jedna z prvých túr vaších detí.
Trasa vedie cez Obrovský vodopád, od neho to je k chate už len kilometer. Pri chate už na vás čaká pekné ihrisko, posedenie s občerstvením, ale môžte tu aj prenocovať. Zo Starého Smokovca je to ku chate len 5,5km a túra by nemala zabrať viac než 2,5 hod. Tí zdatnejší budú pokračovať na Téryho chatu, či Skalnaté pleso.
Ak je ale vašim cieľom Zamkovského chata, prejdite sa ešte kúsok smerom k Téryho chate. Asi tak 100m od chaty je krásny Malý studený potok alebo ešte ďalších niekoľko 100 metrov a už si budete môcť vychutnávať krásu Malej studenej doliny! Mapa: https://en.mapy.cz/s/2ZuSi
17. Batizovské pleso
Asi najkrajší prírodný amfiteáter nájdete pri Batizovskom plese. Obklopujú ho tie najvyššie štíty vrátane Gerlachovského štítu. V zime sa odtiaľ vyráža ďalej na Gerlachovský štít. V zime je to miesto ideálne na sledovanie lavín, pri našom zimnom výstupe na Gerlach (ktorý sme vo výške 2200m museli ukončiť) sme ich videli možno aj 20.
Batizovské pleso je na Tatranskej magistrále medzi Ostrvou a Sliezskym domom.
18. Belianske Tatry
Ani Belianske Tatry by ste určite nemali obísť. Tu, okrem toho, že uvidíte tatranské vrcholy v plnej kráse, máte možnosť si vychutnať aj dedinskú atmosféru so všetkým čo k nej patrí.
Kravičky, kozičky, ovečky, dreveničky, detské ihriská, lyžiarske svahy a veľa možností pre bicykle alebo prechádzky… Tu sa určite bude páčiť nielen vám ale aj vašim deťom! A navyše tu to nebude turistami tak preľudnené ako na druhej strane Tatier.
Belianske Tatry, Kam na výlet Východné Slovensko
19. Ždiar
Samozrejme centrom Belianskych Tatier je Ždiar. Tu môžem jednoznačne doporučiť Hotel Magura, ktorý sa nachádza v Monkovej doline. Normálne ceny (tu budete polievku za 2,50,- hľadať márne), chutné jedlá, obrovská lúka pred hotelom s ihriskom, parádny výhľad na Ždiarsku vidlu trochu vyšší vrch Havran, a hotel umiestnený na jednom z najunikátnejších miest na Slovensku.
V okolí Ždiaru je množstvo asfaltových chodníkov vhodných aj pre kočiare, takže ak máte malé deti, tu budete mať kam ísť. Navštívte aj Múzeum Ždiarsky dom a porovnajte dnešný Ždiar s tým akým bol kedysi.
Vľavo Ždiarska vidla (2,142 m) a vpravo Havran (2,152 m), Belianske Tatry, Kam na výlet Východné Slovensko
20. Drevený kostolík v Tatranskej Javorine
Tatranská Javorina, kto by ju nepoznal. Do Poľska na nákupy do Nového Targu sa tade chodilo už veľmi dávno, keď sa ešte na hraniciach kontrolovali nakúpené „suveníry“. Dedinou stále prechádza množstvo áut, no málokto sa však zastaví pri nezvyčajnom drevenom kostolíku. Isto taký nikde inde na Slovensku nenájdete!
Rímskokatolícky kostol svätej Anny tu stojí už od roku 1902, je pri ňom pekná upravená lúka s lavičkami s krásnym výhľadom, malý cintorín a veľký pokoj! Takže až pôjdete okolo, zastavte sa na chvíľku, stojí to za to! 🙂 Mapa: https://en.mapy.cz/s/2QSuL
21. Javorová dolina
Zdá sa, že sme boli jednými z posledných návštevníkov Javorovej doliny v tomto roku (2018). Pár dní po nás prišla potopa a okrem mostíkov tu odnieslo aj celú vyasfaltovanú cestu. Zrejme sem nepatrila.
My sme sa ale cez Javorovú dolinu pekne prešli aj s kočíkom, pri horárni nás zastihol lejak a tak sme si hodinku prečkali pod prístreškom. Zistili sme aké je dôležité brať so sebou karty, alebo mini človeče ešte aj na túry… Javorová dolina bude vraj minimálne rok zatvorená, takže sa o rok máte na čo tešiť, je tam naozaj nádherne! Chodník začína v Tatranskej Javorine a dá sa tadiaľto prejsť až do Ždiaru, či Smokovca. Mapa: https://en.mapy.cz/s/2TEq6
22. Prezidentský / Lovecký zámoček Hohenlohe v Tatranskej Javorine
Donedávna nedostupný, ale vďaka nášmu prezidentovi Kiskovi sa postupne začína objavovať v turistických sprievodcoch. Je pekný zvonku ale aj zvnútra a zdarma. Prezidentský zámoček, pôvodne lovecký zámoček Hohenlohe v Tatranskej Javorine je verejnosti prístupný každý štvrtok okrem štátnych sviatkov a dní pracovného pokoja.
Ak ho chcete vidieť zvnútra, musíte sa dopredu objednať (momentálne – júl 2018 – obsadený na mesiac dopredu), zvonku je kaštieľ prístupný a stojí na krásnom mieste, neďaleko hotela Montfort. Mapa: https://en.mapy.cz/s/2QSuj
23. Chodník korunami stromov Bachledka
Asi najnovšou atrakciou na Slovensku je nedávno otvorený chodník korunami stromov Bachledka, ktorú nájdete neďaleko Ždiaru – v Bachledovej doline. Odkedy je tento – na Slovensku veru unikátny – chodník otvorený, Belianske Tatry zažívajú nevídané zápchy na cestách. Preto sa sem radšej vyberte ešte mimo víkendu. Priamo v Bachledovej doline môžte aj prenocovať a byť ráno na chodníku medzi prvými!
K chodníku sa môžte vyviezť lanovkou, alebo pešo, len to bude trošku dlhšie trvať. V lete sme sem vyšli aj s kočiarom (ale to tu ešte chodník nestál). Súčasťou chodníka je aj vyhliadková veža, z ktorej sa budete môcť spustiť až dole tobogánom (zatiaľ v príprave).
Chodník korunami stromov Bachledka, Východné Slovensko / foto chodnikkorunamistromov.sk
24. Belianska jaskyňa
Zlé počasie v Tatrách by vás nemalo odradiť od turistiky, ale ak vás v Tatrách pristihne taký celý týždeň a už máte všetko pekne premočené, je dobré vedieť o nejakých alternatívnych výletoch.
A jedným z nich je návšteva v Belianskej jaskyni. Nájdete ju v Tatranskej Kotline, priamo v dedine. Ale dá sa sem dostať po turistickom chodníku aj z Tatranskej Lomnice cez chatu Plesnivec. Ako všetky jaskyne na Slovensku aj táto je nádherná. A kľudne nečakajte kým začne pršať, je totiž otvorená aj keď je vonku pekne!
Cenník pre rok 2024: 12,-EUR/dospelý, 6,-EUR/deti 6-15r, 10,-EUR/foto a video. Prehliadka trvá 70 minút a v jaskyni je okolo 5-6°C. Viac informácií nájdete tu: http://www.ssj.sk/sk/jaskyna/2-belianska-jaskyna
Belianska jaskyňa, Kam na výlet Východné Slovensko / Rafał Kozubek
Nebojte sa, to nie je koniec! Ale začiatok!!!
Kliknite sem na ďalšie tipy na východnom Slovensku!!! >>>
25. Národný park Slovenský Raj
Okrem Vysokých Tatier je východné Slovensko domovom ďalšieho unikátu Slovenska. Slovenský raj je plný skál, krásnych lesov ale hlavne roklín, najmä kvôli ktorým sa sem chodí.
Rebríky, lávky, stúpačky, mostíky, reťaze, krásne výhľady, vodopády, ľadopády, rieky a potôčiky, lesy, kopce a doliny… Čo sme zabudli spomenúť?
Slovenský Raj, Kam na výlet Východné Slovensko
26. Dedinky
Všetky významné túry začínajú v Podlesku, ale turistickým centrom a jedným z najkrajších kútov Slovenska sú Dedinky.
Tu si vychutnáte nádherné pohľady na najstudenšiu vodnú plochu na Slovensku s panorámou skál týčiacich sa nad ňou. A ak prídete v lete, môžte tu aj stanovať a aj sa okúpať.
Dedinky Slovenský Raj, Kam na výlet Východné Slovensko
27. Veľký Sokol
Pre mňa zatiaľ najkrajším miestom, na ktorom som v Slovenskom Raji bol je roklina Veľký Sokol. Aj keď trvá pomerne dlho kým sa do tých úchvatných miest z Podleska dostanete, stojí to za to!
Navyše tu chodí práve kvôli tej vzdialenosti najmenej ľudí, takže ak chcete mať v Slovenskom raji od ľudí pokoj, príďte sem.
Tiesňava Veľký Sokol, Slovenský Raj, Východné Slovensko
28. Suchá Belá
Naopak najnavštevovanejšia roklina v Slovenskom raji, Suchá Belá dokáže byť poriadne natrieskaná. Ale prezradím vám moje tajomstvo, privstante si a ak z Podleska vyrazíte ráno o 6:00 celá roklina bude len a len vaša!
Je najbližšie k Podlesku a tak ako vo všetkých roklinách v Slovenskom raji aj tu si užijete kopu rebríkov, vodopádov, zúžených priestorov medzi skalami a všeličoho možného i nemožného… Návšteva rokliny je zaujímavá v každom ročnom období!
Suchá Belá Slovenský Raj Východné Slovensko
29. Piecky
Ďalšou nádhernou roklinou v Slovenskom raji je roklina Piecky. Aj k nej sa dostanete z Podleska alebo ak chcete ušetriť hodinku, tak auto môžte nechať aj v časti nazvanej Píla-Piecky. Prídete tak ale o pohodovú prechádzku zelenou značkou popri Veľkej Bielej vode, ktorá je tiež nádherná a stojí za prejdenie.
V rokline Piecky uvidíte okrem menších vodopádikov aj 2 veľké vodopády, prvý s výstižným názvom Veľký vodopád a druhý Terasový vodopád. Oba sú krásne a pri oboch sú umiestnené veľké rebríky. Pri Veľkom vodopáde je dokonca najvyšší rebrík v Slovenskom raji. Mal som tu riadne bobky, ale nakoniec som to dal! Mapku nájdete tu: Roklina Piecky – turistická mapa.
Piecky Slovenský Raj Východné Slovensko / Jiri Brozovsky
30. Prielom Hornádu
Ak platí, že všetky miesta na Slovensku sú krásne v lete aj v zime, u 16 kilometrov dlhého kaňonu nazvanom Prielom Hornádu to platí dvojnásobne. V lete si tu nad rýchlymi vodami rieky vychutnáte reťaze a rôzne stúpačky, z ktorých sa vám neraz roztrasú kolená. Myslite však na to, že kto sa drží ten nespadne a máte to vyhraté.
No a v zime sa tu na zamrznutej ploche Hornádu môžete aj korčuľovať, alebo len tak po rovinke prejsť celý kaňon a objaviť to čo v lete neuvidíte, ľadopády a množstvo ľadových výtvorov. Aj v zime si tu dostatočne užijete adrenalínu, hlavne ak sa bude pod vami podlamovať ľad… Pribaľte si preto radšej aj kúpaciu čiapku 🙂 alebo aspoň náhradné oblečenie zabalené v nepremokavom obale.
Prielom Hornádu v zime, Slovenský Raj, Východné Slovensko
31. Kláštorská roklina
Aj keď sú vyššie spomenuté rokliny oveľa zážitkovejšie, Kláštorská roklina ponúka väčší kľud, ticho a pokoj, ale tiež krásnu divokú prírodu. K začiatku rokliny sa dostanete najrýchlejšie od Letanovského mlynu, kde je cesta, na ktorej sa dá nechať auto. (Mapa: https://en.mapy.cz/s/2M4Aa).
Potom prejdete po modrej značke cez niekoľko mostov, reťazí a stupienkov na Prielome Hornádu a ste v ústí Kláštorskej rokliny. Tu sa nepomýľte (ako my), na Kláštorisko vedie aj žltá aj zelená značka, no cez Kláštorskú roklinu iba ZELENÁ!
32. Kláštorisko
Unikátne miesto v Slovenskom raji, neďaleko ktorého končia túry takmer všetkých roklín, takže nakoniec končia všetci tu. Nájdete tu výhľad na Tatry, ale hlavne starý kartuziánsky kláštor, ktorého ruinami sa môžte za dobrovoľné vstupné poprechádzať.
Aj z pohľadu ubytovania je Kláštorisko unikátnym miestom! Takých miest, kde môžte v Slovenskom raji prenocovať nie je veľa. A tu je hneď celá chatová osada! 🙂 I keď trochu staršia…
33. Zejmarská roklina
Väčšina roklín v Slovenskom raji je prístupná z jeho severnej časti, iba jedna je dostupná z opačnej strany. Je to Zejmarská roklina, do ktorej sa dostanete z obce Mlynky Biele Vody.
Prechádzka je to nenáročná, ktorú zvládnu aj deti alebo pri troche opatrnosti aj tehotné ženy.
Zejmarská roklina, Slovenský Raj, Východné Slovensko
34. Stratená
Ak sa potrebujete na chvíľu stratiť, najlepšie urobíte ak sa stratíte v Stratenej. Je to milá dedinka schovaná v Slovenskom raji. Aj odtiaľ je však možné podnikať túry na všetky strany, napríklad na Stratenský kaňon, Havraniu skalu, Stratenskú pílu a Geravy, Dedinky a samozrejme k Dobšinskej ľadovej jaskyni!
Stratená, Slovenský Raj, Východné Slovensko
35. Dobšinská ľadová jaskyňa
Jednou z prvých elektricky osvetlených jaskýň na svete je naša Dobšinská ľadová jaskyňa. Kedysi dokonca slúžila ako zimný štadión kde sa dalo korčuľovať celoročne. Dnes si tu už síce nezakorčuľujete (našťastie), ale na jej krásu sa sem môžete prísť kedykoľvek pozrieť!
Je naozaj nádherná. Toto leto (2018) k nej dokonca každú sobotu jazdí priamy vlak z Košíc pod názvom Ľadový expres! Škoda ho nevyužiť, je lacnejší ako bežné spojenia Slovenských Železníc, rýchlejší, jediný, ktorý ide priamo a stojí iba na 3 nastupovacích zastávkach (Košice, Kysak, Margecany) a troch vystupovacích (Dedinky, Stratená, Dobšinská ľadová jaskyňa).
Avšak nielen jaskyňa je tu zaujímavá, v jej okolí sa dá krásne stráviť aj celý deň. Cenník pre rok 2017: 8,-EUR/dospelý, 4,-EUR/deti 6-15r, 10,-EUR/foto a video. Prehliadka trvá 30 minút a v jaskyni je okolo -4 až +3,5°C.
Nebojte sa, to nie je koniec! Ale začiatok!!!
Kliknite sem na ďalšie tipy na východnom Slovensku!!! >>>
36. Prešov
Centrom Prešovského kraja je, ako inak, Prešov, Mesto v nás! Kto sa chce dobre oženiť, musí prísť sem! Mekka tých najlepších hudobníkov na Slovensku, I.M.T. Smile, Katka Knechtová, Komajota, Chiki liki tu-a, Heľenine oči, Mloci a veľa ďalších!
Kľudné mestečko kde sa musí zastaviť každý kto je srdcom východniar! Vyliezť na vežu veľkého kostola, navštíviť veľmi pekné Krajské múzeum (kde sa nebudú nudiť ani vaše deti), či Solivar. Nádherná je aj synagóga, ktorá je isto najkrajšou na Slovensku! Alebo vystúpte na kalváriu, odkiaľ budete mať celé mesto ako na dlani.
V Prešove sa oplatí zastaviť aj kvôli zmrzline, robia ju tu praví Chorváti! Zmrzliny nájdete na Floriánovej ulici, kde je okrem iného aj parádna kaviareň a cukráreň (vstup z Hlavnej ulice) a tiež dobrá krčmička Staré Mexiko, či pizzeria La Cucaracha, Kebab, a iné dobroty.
Len pozor! Nie aby vás napadlo ísť do Prešova autom! Riskujete, že na cestách v meste skysnete aj niekoľko hodín, či dní, ako títo chudáci v klipe:
37. Najkrajšia synagóga na Slovensku, Prešov
Viete kde je najkrajšia synagóga na Slovensku? No predsa v Prešove! Povie vám to pani sprievodkyňa a tuším má aj pravdu. Je rozprávková, farebná a jedna z mála synagóg na Slovensku, ktoré sú verejnosti bežne dostupné.
Túto synagógu spravuje Slovenské Národné Múzeum a vstupné sme tam platili 3,-EUR. Nikto okrem nás na prehliadke nebol, takže pani sprievodkyňa robila výklad iba nám. 🙂 Je v centre Prešova (Okružná 32), takže až navštívite toto krajské mesto, príďte sa pozrieť aj sem!
38. Domaša
Domaša Domaša, ty si pýcha naša, najcepľejša voda v nej, aj ľudí je habadej. Kto by nepoznal túto pesničku od východniarskej skupiny Drišľak?
A kto by nepoznal Domašu? Avšak nie len v lete na kúpanie aj na jar je tu krásne. Z okolitých kopcov sú na Domašu krásne pohľady, tak o ne nepríďte!
Domaša, Prešovský kraj, Východné Slovensko
39. Kostol svätého Štefana – kráľa: Klenot na brehu Domaše
Domaša, malebné miesto na východe Slovenska, je domovom mnohých históriou prepojených zákutí. Medzi jeho vzácne klenoty patrí i Kostol svätého Štefana – kráľa, nádherná sakrálna stavba, ktorá hýri nesmiernym kultúrnym a náboženským významom.
Je to klenot na brehu Domaše, jediná zachovaná stavba z obce Kelča a to vďaka vyvýšenému miestu, na ktorom bol kostol postavený. Isto je toto miesto potrebné navštíviť!
40. Spišský hrad
Tak tu je ten najväčší hrad v strednej Európe spomínaný v úvode článku. Ani Češi taký nemajú! Ha! 🙂 Spišský hrad patrí spolu s ďalšími významnými objektmi v Spišskom podhradí a Žehre a s mestečkom Levoča do zoznamu svetového dedičstva UNESCO.
Škoda, že tak ako všetky hrady na Slovensku chcel aj tento každý iba vypáliť, zničiť, rozobrať… A tak ako na väčšine našich hradov, aj tu ostali iba múry.
Cenník pre rok 2017: 6,-EUR/dospelý, 3,-EUR/deti 6-18r, 10,-EUR/foto a video. Prehliadka so sprievodcom trvá 60 minút.
Spišský hrad, Košický kraj, Východné Slovensko
41. Spišská kapitula
Spišská kapitula bola kedysi obcou, teraz je súčasťou mestečka Spišské Podhradie. Obec sa rozvinula okolo miestneho kostola z 12. storočia. Jej najväčšou dominantou je neskororománska dvojvežatá katedrála sv. Martina z 13. storočia ale nájdete tu aj iné gotické, barokové i renesančné pamiatky, len sa treba po dedine prejsť.
Cenník pre rok 2017: 2,-EUR/dospelý, 1,-EUR/deti a študenti.
Spišská kapitula so Spišským hradom v pozadí, Košický kraj, Východné Slovensko
42. Levoča
Na Slovensku máme „až“ 3 mestá zapísané v zozname UNESCO, z toho dve sú na východnom Slovensku. Jedným z nich je Levoča, tým ďalším je Bardejov (tretím je Banská Štiavnica). A teda musím uznať, že v Levoči je naozaj čo pozerať.
Nezabudnite navštíviť dom Majstra Pavla z Levoče a samozrejme jeho jedinečné dielo v Chráme svätého Jakuba, najvyšší gotický oltár na svete (18,62 metrov vysoký). Levočská radnica, Klietka hanby alebo mestské hradby… Nič z toho určite neminiete.
Cenník pre rok 2017:
- Chrám svätého Jakuba: 3,-EUR/dospelý, 1-2,-EUR/deti s študenti. Prehliadka so sprievodcom trvá 60 minút.
- Spišské múzeum, Dom Majstra Pavla a Historická radnica (jednotné vstupné): 4,-EUR/dospelý, 2,-EUR deti(6 – 18 rokov)
Levoča, Prešovský kraj, Východné Slovensko
43. Mariánska hora
A čo sa to týči nad Levočou? Predsa bazilika na Mariánskej hore, jedno z najdôležitejších pútnických miest u nás. 3.júla 1995 sem prišlo, spolu s pápežom Jánom Pavlom II, 650.000 ľudí.
Okrem baziliky tu ale nájdete aj nádherné výhľady do široka ďaleka a možno ešte ďalej.
Mariánska hora, Levoča, Prešovský kraj, Východné Slovensko
44. Kostol Žehra
Žehra by asi nebola nejako veľmi významná, no odkedy sa tu nachádza UNESCO kostolík postavený v 13. storočí, odvtedy sem chodí množstvo turistov. Ale nie len zvonku je pekný, treba ho vidieť aj zvnútra, kde sú aj cenné nástenné maľby z 13.-15. storočia.
Prehliadky kostola sú možné denne:
Pondelok 9:00 – 17:00
Utorok 9:00 – 17:00
Streda 9:00 – 17:00
Štvrtok 9:00 – 17:00
Piatok 9:00 – 17:00
Sobota 9:00 – 17:00
Nedeľa 13:00 – 17:00
Prehliadka kostola trvá približne 30 min., počas ktorej je návštevníkom podaný výklad. Prehliadka kostola nie je možná počas liturgických slávení (sv. omša, krst, sobáš, pohreb).
Vstupné:
Dieťa (6-14 r.): 0,50 €
Študent: 1,- €
Dospelý: 2,- €
Aktuálne informácie o možnosti prehliadky kostola nájdete na internetovej stránke farnosti: www.farnostzehra.sk.
Kostol Žehra, Východné Slovensko / Maros M r a z
45. Žehra Hodkovce kaštieľ
Kaštieľ Žehra Hodkovce je síce dnes domovom ľudí s mentálnym postihnutím, no môžte navštíviť jeho francúzsky park, o ktorý sa starajú pacienti s ošetrovateľmi a tiež salón Csákyovcov, alebo kaplnku.
Žehra Hodkovce kaštieľ, Východné Slovensko / Kohanluc
46. Sivá brada gejzír
Ak idete okolo Spišského hradu, neďaleko neho je miesto, kde zo zeme vyviera liečivá minerálna voda. Prameňov je tu hneď niekoľko a vraví sa, že okrem žalúdku liečia aj peňaženku, pretože si ich môžete načapovať zdarma! A neplatíte ani stočné!
Okolo Sivej brady sa dá aj poprechádzať, napríklad na kopec ku kaplnke odkiaľ je pekný výhľad všade dookola. Takže až pôjdete okolo po diaľnici, kľudne sa tu zastavte, kedysi tu totiž stáli všetci.
Sivá brada, Východné Slovensko
47. Skalné mesto Dreveník
Okolie Spišského hradu je bohaté nielen na UNESCO pamiatky, ale aj na prírodné unikáty. Necelú polhodinku pešo to z parkoviska pod Spišským hradom trvá ku Skalnému mestu Dreveník, ďalšie takéto mesto už na východe asi nenájdete. Sú tu rôzne skalnaté útvary, nazvané peklo, či raj!
Travertínová hora Dreveník s výškou 609 m.n.m. ponúka krásne výhľady do okolia, na Spišský hrad, pasúce sa kone, kravy, či na Tatry! V okolí je niekoľko ďalších travertínových kopcov – Sobotisko, Spišský hradný vrch, Ostrá skala, či Sivá brada. Dostať sa sem môžte aj zo Žehry, či Hodkoviec, kadiaľ vedie žltá turistická značka ale aj náučný chodník Sivá brada – Dreveník. Mapa: https://sk.mapy.cz/s/39kdm
48. Kaštieľ Spišský Hrhov
Jeden z najvzácnejších kaštieľov na Spiši nájdete v obci Spišský Hrhov. Bol postavený v 19. storočí podľa vzoru francúzskych zámkov. Nedávno ho odkúpila obec od štátu a má s ním veľkolepé plány. Tak dúfajme, že sa podaria a že ho čoskoro budeme môcť navštíviť.
Nad obcou Spišský Hrhov sa ešte oplatí navštíviť Medvedí vrch, na ktorom je rozhľadňa a odtiaľ je parádny výhľad do celého okolia!
49. Hrad a skanzen v Starej Ľubovni
V Starej Ľubovni majú krásny skanzen a nad ním sa týči hrad! A tiež tam majú krásny hrad, pod ktorým sa rozlieha skanzen. Množstvo malých aj veľkých pôvodných dreveníc vás vráti aj o viac než sto rokov dozadu, zatiaľčo na hrade sa presuniete až do stredoveku!
Je tu čo pozerať celý deň! My sme boli v skanzene na Veľkú Noc a dobre sme urobili! Dievčatá z folklorného súboru odeté v miestnych krojoch tam síce poriadne premrzli, ale tvárili sa celkom veselo. A my sme sa zabávali.
Cenník pre rok 2021: 15,-EUR/rodina – spoločné vstupné na hrad aj do skanzenu.
Hrad a skanzen Stará Ľubovňa, Východné Slovensko
50. Jarabinský prielom
Keď už ste v Starej Ľubovni, zájdite aj neďaleko do obce Jarabina. Odtiaľ je to už len kúsok k Jarabinskému prielomu! Nádherný prírodný výtvor, ktorý do vápencových skál vyhĺbil potok.
Nielen prielom je však parádny, aj všetky obrovské lúky okolo, pohľad na hrad a Tatry a zaujímavý je aj pohľad do kameňolomu. Ak máte času viac, urobte si 10km kolečko (https://mapy.cz/s/jojonotapa), ak menej, tak s autom môžte zaparkovať pri kríži pri ceste a v prielome ste za pol hodinky (https://mapy.cz/s/cafuhogapa)
51. Pieniny
Najmenší národný park na Slovensku sa za jeho veľkosť vôbec nemusí hanbiť! Práve naopak, aj napriek svojej maličkosti dokáže veľa ponúknuť všetkým ktorí sem prídu s veľkým očakávaním.
Najznámejšie miesta národného parku Pieniny sú Červený Kláštor, Prielom Dunajca alebo vrch Tri Koruny (ten je už síce v Poľsku, ale nesmie sa vynechať).
Pieniny, Východné Slovensko / Pudelek
52. Červený Kláštor
Červený Kláštor je obec ale jej najväčším lákadlom je Kláštor kartuziánov. Túto národnú kultúrnu pamiatku zo 14. storočia si môžte prezrieť vďaka múzeu Červený Kláštor, základné vstupné pre dospelého sú 3,-EUR a pre dieťa 1,-EUR.
Vstupné pre rok 2017: 3,-EUR/dospelí, 1,-EUR/deti
Červený Kláštor, Prešovský kraj, Východné Slovensko / Kohanluc
53. Prielom Dunajca
Určite ste videli promo video o Slovensku a každému musí byť hneď jasné, že tí ľudkovia sa na pltiach neplavili po Dunaji ale po Dunajci. 12,-EUR na osobu (6,-EUR dieťa) nie je lacná atrakcia ale v Európe je to unikát, tak prečo ho doma neskúsiť.
Tento 70 – 90 minútový zážitok vám ostane navždy. Začína v Červenom Kláštore a končí o 10 kilometrov ďalej v obci Lesnica.
Splavovanie Dunajca, Pieniny, Východné Slovensko / PolandMFA
54. Osturňa
Niekde medzi Pieninami a Belianskymi Tatrami sa nachádza Spišská Magura – pohorie s najvyšším vrchom zvaným Repisko (1 259m). No a pod týmto kopcom je pekne schovaná dedinka Osturňa, o ktorej sa píše ako o najväčšom živom skanzene na Slovensku. Tak sme ju boli omrknúť a musím uznať, že dreveničiek je tam teda fakt dosť.
Dedina je vystavaná okolo jedinej cesty (slepej) v dĺžke 7km. Neviem, či som takú dlhú dedinu už niekedy videl (napr. celý Prešov od Delni až po Starú Dúbravu má 7km), takže už prechádzku dedinou môžme nazvať turistikou.
Okrem pekných dreveničiek a klasickej dedinskej krčmy je tu aj Osturňanska izba, ktorá stojí za návštevu. V nej vám ukážu pôvodné dedinské nástroje, ktoré sa tu kedysi používali, kroje, nábytok a iné pekné historické veci. Ak budete dobrí, nechajú vás vyskúšať si aj nejaký ten čepiec, klobúk, a možno aj posteľ… Vstupné je dobrovoľné.
A ak by ste odtiaľ chceli nejaký originálny suvenír, v dedinke je pani, ktorá šije krásne Krojované bábiky z Osturne, ak si takú posadíte napr. do okna, každý vám ju bude závidieť. 🙂
55. Poprad
Keď už do Tatier tak jedine cez ich bránu – Poprad. Centrum mestečka je pekné a odkedy tu vojaci neskladajú prísahu tak aj celkom kľudné. Tatran už sa nevyrába, škoda, neviem, čo použijem na protézu, až raz bude treba… Kto vie čo teraz používa prezident Zeman na tú jeho…
Poprad, Východné Slovensko / János Korom Dr.
56. Spišská Sobota
No a kto bol v Poprade a vynechal Spišskú Sobotu ten sa sem musí znovu vrátiť. Je to ďalšie mestečko blízko centra mesta odkiaľ sa sem dá dostať aj peši. Až ho uvidíte budete milo prekvapení, čo ešte v Poprade nenájdete. Aj ja som bol!
Na námestí je kostolík a renesančná zvonica, akú uvidíte aj v ďalších mestečkách na Spiši. Nachádza sa tu niekoľko štýlových reštaurácií, cukrární a penziónov.
Spišská Sobota, Poprad, Východné Slovensko / martin
57. Kežmarok
Kežmarok má hneď niekoľko zaujímavých miest, ktoré sa oplatí navštíviť. Jedným z nich je Kežmarský hrad z 15. sotročia, ktorý nájdete v centre mesta. Ďalšou významnou pamiatkou je UNESCO Kostol svätej Trojice postavený z dreva bez použitia jediného kovového klinca.
Nájdete tu aj jeden z najstarších orgánov na Slovensku. Pozrite si aj gotický kostol sv. Kríža, renesančnú zvonicu, alebo najväčšiu školskú knižnicu.
Kežmarok, Prešovský kraj, Východné Slovensko
58. Kaštieľ Strážky s anglickým parkom
Len na skok od Kežmarku, hneď pri hlavnej ceste na Poprad, sa v mestečku Spišská Belá (časť Strážky) nachádza veľmi pekný kaštielik s jednoduchým názvom Kaštieľ Strážky. Síce ho z cesty nie je dobre vidieť, ale určite uvidíte zvonicu.
V kaštieli vystavuje Slovenská národná galéria a má otvorené denne od 10:00 – 18:00 (základné vstupné 2,70 € dospelý a 0,70 € deti). Veľký anglický park a okolie kaštieľa, renesančnej zvonice a kostola je ale prístupné zdarma. Hranicu parku tvorí rieka Poprad. Ak touto cestou pôjdete, nezabudnite si tu oddýchnuť!
Nebojte sa, to nie je koniec! Ale začiatok!!!
Kliknite sem na ďalšie tipy na východnom Slovensku!!! >>>
59. Košice
Tak ako má Sicília svoje Palermo, má aj východné Slovensko svoju metropolu! A sú si veľmi podobné! Aj tu môžte kľudne výjsť z domu po mafiánsky v teplákoch s taškou z posilňovne a tváriť sa ako najväčší z najväčších (capo di tutti capi). Dokonca tu nemusíte používať ani smerovky, pretože tu každý vodič veľmi dobre vie kam chce odbočiť. Môžete tu jazdiť 90-kou aj na miestach kde je predpísaná 50-ka a 130 kde je 80-ka, alebo aj obehovať cez 2 plné čiary, otáčať sa na semafore…
Ani priechod pre chodcov tu pre vodičov neplatí, ale platí tu pravidlo, že ak naskočí červená, musíte namiesto brzdy dupnúť na plyn, pretože ten za vami ešte stíha prejsť. Policajtov som tu videl merať rýchlosť naposledy pred pár rokmi, je to zbytočné, každý je Náš človek!
Dom sv.Alžbety a kaplnka sv. Michala, Košice, Východné Slovensko
Zato tu (a iba tu) na každom kroku stretnete nejakého šraca alebo čaju… A ak by ste okrem Palerma chceli za deň stihnúť aj Neapol, v Košiciach to nie je problém, odpad tu ľudia hádžu rovno z okien a všade je toľko bordelu ako v Neapole. Vidět Košice a zemřít!
Je to mesto plné úspešných vládnych programov, ktoré sa tu realizovali v dávnej aj nedávnej minulosti, z ktorých mnohé nám závidia nielen v iných mestách na Slovensku ale aj v zahraničí. Len tak v skratke spomeniem vytvorenie sídliska s najväčšou produktivitou práce na Slovensku, Luníka IX. Alebo stavbu mega železiarní na mieste kde po rude niet ani chýru ani slychu, alebo nedávny projekt parkovania realizovaný úspešnou súkromnou firmou z Cypru s kamarátmi na všetkých postoch v Strane.
Miklušova väznica, Košice, Východné Slovensko
No a okrem toho, že je to podľa môjho (ako Košičana) skromného názoru najkrajšie mesto na Slovensku, nájdete tu, okrem už spomenutého, krásne centrum, ktoré je najväčšou mestskou pamiatkovou rezerváciou na Slovensku.
Najväčšou dominantou mesta je samozrejme najväčší kostol na Slovensku, zároveň najvýchodnejšia gotická katedrála, ktorá stojí medzi ďalšími gotickými a inými pamiatkami, spievajúcimi či nespievajúcimi fontánami so živými aj neživými rybičkami, parkmi, múzeami, galériami…
Obklopené kopcami a lesmi, síce bez akvaparku ale zase s jazerom kde sa dá kúpať dokonca zdarma jak v lete tak aj v zime… 5x väčšia ZOO ako v Prahe! Európske hlavné mesto kultúry 2013. Stačí ti? Zbytočne viac písať, treba prísť a vidieť na vlastné oči! Košice si zaslúžia samostatný článok, preto som o nich napísal toto: Kam do mesta Košice – 41 miest a akcií, ktoré v Košiciach musíte navštíviť
Jazero v Košiciach, Východné Slovensko
60. Poloniny
Už ste počuli o parku tmavej oblohy? Tak to nájdete práve v národnom parku Poloniny. Vraví sa, že si tu neuvidíte ani na koniec nosa, proste ozajstná tma, neviem či aj cez deň ale v noci určite! Takže kto má tmu rád, mal by prísť sem.
No a okrem toho sú Poloniny aj domovom pralesa, ktorý je zapísaný v UNESCO spolu s niekoľkými ďalšími pralesmi na Slovensku, Ukrajine a Nemecku. Je to náš najmladší národný park a je tak ďaleko od všetkých, že sem nikto nechodí! Prví tu už síce nebudete ale je veľká pravdepodobnosť, že nikoho nestretnete. Takže ak vám je už nevoľno z davu v Tatrách, tu si naopak do rovnakej sýtosti užijete samotu.
Národný park Poloniny, Východné Slovensko / Ján Sokoly
61. Kremenec
Určite ste už počuli o jednom mieste, kde sa stretávajú 3 krajiny – okrem Slovenska ešte Poľsko a Ukrajina. Tak to je práve tu na vrchu Kremenec. S jeho výškou 1221 metrov je to najvyšší vrch v Poloninách a je to zároveň aj najvýchodnejšie miesto Slovenska. Je obklopený nádhernými lesmi a pralesmi, ktoré sú zapísané v prestížnom zozname UNESCO. Nebojte sa ak tu uvidíte zubry, sú ozajstné, neušli zo zoo ale žijú tu voľne v prírode!
Kremenec ale nie je žiadny výhľadový vrch, je treba prejsť ešte necelé 2km do Poľska na Wielku Rawku (1,307m) odkiaľ je nádherný 360° výhľad do celého okolia. Najľahšie sa sem dostanete z obce Nová Sedlica. Odporúčam trasu rovnakú tam aj späť. Mapa: https://en.mapy.cz/s/durevadeku
62. Minigaléria drevených kostolíkov v Uliči
Minigalériu drevených kostolíkov v Uliči si pri návšteve Polonín nemôžte nechať újsť. Drevené kostolíky z 18. storočia, ktoré boli postavené v dedinkách východného Slovenska si môžte pozrieť na jednom mieste – v Uliči. Mapa: https://en.mapy.cz/s/jusonepazu
63. Bardejov
Ďalšie UNESCO mestečko, Bardejov, už určite každý z vás aspoň raz navštívil. Ak nie, tak radšej nečakajte, aby ste to stihli kým ste ešte tu. Pretože je naozaj nádherné!
Jeho hlavnou dominantou je Bazilika svätého Egídia spolu s mestskou radnicou. Centrum mesta je chránené hradbami po ktorých sa môžte prechádzať. Každý rok sa tu koncom augusta usporadúva Bardejovský jarmok, kedy do mestečka zavíta obrovské množstvo zvedavcov. Ani Staromák pri rozsvecovaní vianočného stromčeku nie je tak plný.
64. Bardejovské kúpele + skanzen
Ak sa vám zažiada užiť si trochu karlovarskej atmosféry nemusíte hneď cestovať cez dve republiky. Stačí prísť na východ do Bardejovských kupeľov. Síce sa tu nevyrába Becherovka a asi ani žiadna iná bylinkovica, ale za to oplátok, kúpeľnej atmosféry a pohodovej prechádky po peknom parku si tu užijete dostatok.
A mojím favoritom je prvý skanzen na Slovensku, ktorý tu slúži ľuďom už od roku 1965. Hneď by som menil panelákovú králikáreň za hocktorú z týchto dreveničiek.
Vstupné do skanzenu v Bardejovských kúpeloch: 2,-EUR/dospelí, 1,-EUR/deti
Bardejovské kúpele skanzen, Východné Slovensko
65. Hrad Zborov
Neďaleko Bardejova je dedinka Zborov, ktorá je domovom zrúcaniny hradu Zborov, ktorého história sa začala písať už v 13. storočí. Na hrad vedie niekoľko cestičiek, takou najľahšou a najrýchlejšou je cesta z dediny Zborov. Vyberte si dlhšiu ale menej náročnú trasu (30min) – tá strmá za 20min je fakt náročná, hlavne po alebo počas dažďa.
Inak je hrad vhodný aj pre návštevy s deťmi, len na hrade si ich držte skrátka, sú tam miesta cez ktoré sa dá ľahko vypadnúť z veľkej výšky. Hrad je ale nádherný, ak budete na východnom Slovensku, nemôžte ho vynechať! Turistická mapa: https://sk.mapy.cz/s/danehefazo
66. Drevené kostolíky
Na východnom Slovensku je veľké množstvo drevených kostolíkov. A všetky sa oplatí vidieť, každý z nich je unikát! A nielen to. Nachádzajú sa na takých miestach, ktoré vám vyrazia dych. Až tak, že nebudete veriť, že ste stále na Slovensku! Neveríte? Nuž… uveríte! 🙂 O drevených kostolíkoch na Slovensku tu máme samostatný článok.
Drevený kostolík, Miroľa, Východné Slovensko
67. Šarišský hrad
Hrad? Nuž… skôr by som to nazval kopec, ale je pravda, že kedysi tu hrad naozaj stál, ostali tu po ňom ruiny. Tie si však vzal konečne pod palce mesto Veľký Šariš, ktorý už Hrad Šariš roky obnovuje a rekonštruuje a tak dostáva hrad celkom novú tvár!
Uvidíte ho rovno nad pivovarom Šariš, neďaleko od Prešova a až sa vyškriabete hore, naskytne sa vám veľmi pekný výhľad do jeho okolia. Najlepšie sa sem však ide na bicykli. Areál hradu je dosť veľký a počas roka sa tu konajú všeliaké hradné slávnosti a akcie, napríklad Filmový festival pod holým nebom. Mapa z Veľkého Šarišu cez Hrad Šariš a ďalej do Michaľan na vlak: https://en.mapy.cz/s/repelofacu.
68. Kapušianský hrad
Okolie Prešova sa len tak hemží hradmi. Jeden je aj v dedinke Kapušany na kopci odkiaľ sú tiež krásne výhľady na Slanské vrchy. Dá sa sem prísť vlakom z Prešova a odtiaľ potom okolo hradu pokračovať po značených chodníkoch až k Starej Dúbrave (späť do Prešova), kde môžete nastúpiť na MHD. Treba ale počítať s niekoľkými hodinami. Mapa: https://en.mapy.cz/s/2X3Yy
Zo všetkých hradov, ktoré sú v blízkosti Prešova ostalo z tohto hradu najviac, preto ak očakávate od návštevy hradu, že uvidíte aj nejaký hrad, tak Kapušianský hrad je na tom najlepšie! Výstup na hrad po značenej turistickej cestičke je ale trochu náročný (strmý) takže sa tu poriadne zadýchate. Na hrade je vybudovaná aj vyhliadkova veža ale pri našej návšteve bola zatvorená, správca ešte asi ráno o siedmej spí.
69. Zbojnícky hrad
Tak tu som hrad nenašiel, ani žiadnu zrúcanimu (asi som sa zle pozeral). Ale čo som tu našiel bol unikátny pohľad na Prešov a Vysoké Tatry nad ním. Preto je toto miesto v mojom zozname!
Auto sme nechali v Ruskej Novej Vsi a odtiaľ sme šli na kopec asi tak hodinku. Na konci však treba výjsť strmo hore a v zime sa tu šmýka, tak dôrazne doporučujem vziať mačky. Zatiaľ mi ich nikde netrebalo až tak ako tu, no nemal som ich so sebou. ?
Zbojnícky hrad, Prešov, Východné Slovensko
70. Hrad Šebeš
Poznáte Prešovskú hradnú cestu? Je to projekt, ktorý dáva do povedomia 6 hradov v okolí Prešova. 3 som spomenul vyšie a štvrtým je Hrad Šebeš. Dnes sme ho navštívili a náhodou sa tu práve diali Hradné hody!
Veľa tu z hradu už neostalo, asi iba základy múrov, ale to miesto je pecka! Okrem nádherného výhľadu všade dookola tu panuje extra pokoj a kľud (prišli sme skôr než začali hody). Výstup naň zvládol aj náš 2,5 ročný syn, takže to bola taká pekná prechádzka po lese v chládku stromov! S autom môžte prísť až pod hradný kopec, a odtiaľ už radšej pešo. Mapa: https://en.mapy.cz/s/2WyqQ
71. Kaštiel a archeopark Hanušovce nad Topľou
Tak tu nás milo prekvapilo viac vecí:
1. Šli sme si sem pozrieť kaštieľ a našli sme dva hneď vedľa seba!
2. Čakali sme, že prehliadka kaštieľa bude trvať tak maximálne hodinu, ale zistili sme, že je tu čo robiť aj pol dňa!
3. Malý kaštieľ je krásne zrekonštruovaný a veľký bude za chvíľu (boli sme v auguste 2018)!
4. Hneď vedľa kaštieľa sme našli archeopark, kde si človek môže prejsť všetky spôsoby bývania a života človeka odkedy je človek človekom.
A na takéto malé nenápadné mestečko akým sú Hanušovce nad Topľou by to tu isto nikto nečakal! Majú to tam fakt pekné, veľa krásnych domčekov a dobových postavičiek, domáce zvieratká, ovečky, aj koníky a dobové náradie, či hudobné nástroje v archeoparku. A v kaštieli zase vlastivedné múzeum s toľkými expozíciami, že ak by ste chceli prejsť všetko a detailne to preštudovať budete potrebovať aj celý deň!
72. Lom Skrabské
Neďaleko Hanušoviec nad Topľou je nádherný lom Skrabské zaplavený spodnou vodou. O tomto lome som čítal v poslednom čase fakt veľa, roky už o tom píšu všeliaké noviny ako o skrytom raji na Slovensku, slovenských Plitvických jazerách, či magickom mieste pre milovníkov prírody… Nuž… fakt je, že takúto tyrkysovú nádhernú vodu u nás len tak nenájdete. A že je aj obrovská – plocha hladiny má 40,000m2! Beňatina je len jedna petina tohto lomu!
Výhľady na vodu sú fakt nádherné! Kúpať sa v tejto vode musí byť zážitok! Akurátže… má jeden problém, slovenský! Nám prišlo, že je tento lom v strede smetiska, všade kam sa otočíte uvidíte odpadky… A plávajú aj na vodnej hladine… Navyše prístup k vode je obmedzený (veľmi strmé svahy), kúpanie nebezpečné, v šlapkách nepochodíte, tu treba turistické topánky! Ale toto miesto určite treba vidieť! 🙂 Nebyť tých odpadkov, bola by to neskutočná krása! S autom sa dá dostať až k lomu.
My sme tu s deťmi nabehli s plávacími kolesami, rukávnikmi, v šlapkách… no zhodnotili sme nakoniec kúpanie veľmi nebezpečné (nielen pre deti) a nakoniec sme sa neokúpali. Ak sa aj vy rozhodnete neokúpať, nevadí, neďaleko je ďalší bod – Rekreačné stredisko Lysá hora alebo Domaša!
Mapa: https://en.mapy.cz/s/2X4Bg
73. Rekreačné stredisko Lysá hora
Ak ste sa v Skrabskom báli okúpať, nevadí! Neďaleko je totiž bio kúpalisko, ktorého voda sa filtruje rastlinkami. Takže žiaden chlór, ani soľ, ale čistá príroda. 🙂
Rekreačné stredisko Lysá hora ale nie je len kúpalisko a to zistíte hneď ako vstúpite dnu. Za nízke vstupné (4,-eur dospelí a 2,-eur deti) si tu môžete zahrať aj plážový volejbal, je tu obrovské ihrisko pre deti, aké na východe len tak neuvidíte.
Dobrá kuchyňa a pivo za normálne ceny, všetko pekne upravené… a to krásne prostredie!!! Za týmto rekreačným areálom stojí honorárny konzul Ukrajiny.
V areáli majú aj pekný amfiteáter s nádherným pódiom a kulisami a celkom náhodou tam počas našej návštevy bolo krásne slovensko – ukrajinské folklórne vystúpenie. Toľko muziky za 4,-eur som na Slovensku už dávno nezažil! Prídeme zas! Mapa: https://en.mapy.cz/s/2XYFf
74. Šimonka
Najvyšší vrch Slanských vrchov, Šimonka (1 092 m) odkiaľ máte nielen Vysoké Tatry ako na dlani. Ale je tu pekne vidieť aj na východ alebo juh, dokonca je možné vidieť aj Košice.
Najkratšia trasa sem vedie z odstavného miesta za obcou Zlatá baňa, z miesta nazvaného strašidelne ako Temný les s ešte strašidelnejšou nadmorskou výškou 666m a výstup hore trvá necelé 2 hodiny. V zime sa tu dá pekne bežkovať a aj keď je v Prešove už dávno po snehu, tu ho bude stále dostatok. Mapa: https://en.mapy.cz/s/bosodohedu
75. Jaskyňa zlá diera
Najlepšiu reklamu tejto jaskyni spravila 1. naša superstaristka Katka Koščová, ktorej rodinka jaskyňu zlá diera spravuje. Tu nedostanete taký vyčerpávajúci výklad ako v iných našich jaskyniach, kde pracujú samí jaskynný špecialisti vybraní štátnou Správou slovenských jaskýň, túto jaskyňu majú na starosti iba ľudia, ktorých to baví. Ale dostanete tu helmu so svetlom a obrovský zážitok, ktorý sa u nás len tak ľahko inde zohnať nedá. Nájdete ju medzi Prešovom a tunelom Branisko.
Jaskyňa Zlá diera, Východné Slovensko
76. Lačnovský kaňon
Predsa by ste kvôli jednej jaskyni sem nechodili, preto je okrem Zlej Diery dobré navštíviť aj neďaleký Lačnovský kaňon, ktorý je od jaskyni Zlá diera čo by ste kameňom dohodili. Je tu pekne, pohodová prechádzka, aj nejaké rebríky a lávky tu sú. A zvládnu to aj deti!
Túru môžte začať v Lipovciach a celá cesta tam aj späť vám nezaberie viac než 3 hodiny. Nezabudnite sa však vyškrabať aj na kopec v strede kaňonu je k nemu odbočka po žltej značke. Nájdete tam parádnu skalnú bránu.
Lačnovský kaňon, Východné Slovensko / Ing.Mgr.Jozef Kotulič
77. Lačnov – kde voda tečie hore kopcom
Už na základnej škole sme sa o tomto mieste učili, len vtedy nám to bolo vysvetlené ako očný klam. Nedávno sa sem však nahrnulo množstvo výzkumníkov, geodetov a školákov a zistili, že tu voda naozaj tečie zdola hore a aj autá sa posúvajú opačným smerom než by mali…
Tak to by bola vážne škoda neprísť si to sem omrknúť a pozrieť sa ako tečie voda hore kopcom, ako sa fľaša kotúľa do kopca, dokonca vraj aj autá sa posúvajú hore kopcom. 🙂 Dostanete sa sem z obce Lipovce a niekde pred Lačnovom je tá zázračná cesta.
78. Kráter vo Vyšných Ružbachoch
Východné Slovensko je plné všeliakých sopiek ale ozajstný kráter tu je iba jeden a dokonca je v ňom prírodná termálna voda a dá sa tu okúpať. Zadarmo! No kto by to sem neprišiel vyskúšať. Okrem toho, Vyšné Ružbachy sú pekným pokojným miestom obklopený krásnymi lesmi, takže aj na prechádzky po okolí sa tu dá výjsť.
Kráter Vyšné Ružbachy, Východné Slovensko
79. Smrtná Jama ?
Na východe nemáme len miesta, ktoré musíte navštíviť ale aj také, ktoré navštíviť nemôžte! Jedným z nich je Smrtná Jama vo Vyšných Ružbachoch. V jame je zvýšený výskyt CO2, čo môže byť zdraviu a životu nebezpečné!!!
Na jej okraj sa ale dostanete a odtiaľ sa do nej na chvíľu pozrieť môžte! Nájdete ju neďaleko kúpeľov, na turistickom chodníku značenom červene, ktorý vedie na Veterný vrch (1111m) a ďalej na Pieniny, preto sa aj volá Pieninská cesta. Mapa: https://sk.mapy.cz/s/dukutupafo
80. Múzeum Andyho Warhola v Medzilaborciach
Vždy keď vidím niečo od Andyho Warhola, tak tomu nerozumiem. Videl som ale jeho fotku s Johnom Lennonom a to už bude asi niečo znamenať. Andy Warhol bol Američan, ktorý sa narodil dvom Slovákom (ako inak než z východného Slovenska).
Z obce Miková emigrovali do USA v roku 1914. Po smrti Andyho Warhola vytvorili jeho príbuzní múzeum v mestečku Medzilaborce, ktoré sa venuje jeho tvorbe a životu.
Muzeum Andyho Warhola, Medzilaborce, Východné Slovensko
81. Údolie smrti – Dukliansky priesmyk
Dukliansky priesmyk sa vpísal do dejín veľmi krutými tankovými bojmi, ktoré sa tu odohrali medzi Ruskou a Nemeckou armádou (zrejme so Slovákmi na oboch stranách…) v októbri 1944. Desiatky tisíc vojakov tu vtedy prišlo o život a vraví sa, že potok, ktorý preteká údolím bol ešte týždeň po skončení bojov zfarbený od krvi do červena.
Priesmyk sa dnes volá aj Údolie smrti a nájdete tu tanky a delá aj s informačnými tabuľami. Je to také prírodné vonkajšie múzeum s mrazivým príbehom.
Dukliansky priesmyk, Východné Slovensko
Nebojte sa, to nie je koniec! Ale začiatok!!!
Kliknite sem na ďalšie tipy na východnom Slovensku!!! >>>
82. Slovenské opálové bane
Necelých 30km od Prešova a rovnako ďaleko od Košíc sa môžte vydať po stopách opálu do Slovenských opálových baní, ktoré boli po stáročia známe nielen u nás ale na celom svete. My sme využili zľavový kupón zo zľavomatu a vyrazili sme sa pozrieť ako a kde sa ťažil opál.
Perfektná sprievodkyňa s pravým prešovským prízvukom (ktorý sa len tak naučiť nedá) vás prevedie jedným zo 17 poschodí bane, prejdete sa aj 30 metrov dlhou chodbou v úplnej tme (bude to 30 nekonečných metrov – ukážka pravej tmy v našich jaskyniach je oproti tomu nič!) Základný okruh nie je vôbec náročný, bez prevýšenia, vhodný aj pre deti, ale je tu aj možnosť stráviť v bani aj celý deň kedy sa už dostanete aj do ďalších jej častí. Treba sa tu ale lepšie obliecť, v bani je len okolo 6°C – v lete ideálne miesto na schladenie sa.
Slovenskými opálmi sa parádila celá Napoleonova rodina (a nielen tá), dnes ho obdivujú v múzeách v zahraničí. Slovenské opálové bane sa nachádzajú medzi Zlatou baňou a Červenicou v Slanských vrchoch, takže až budete tu, a budete sa chcieť po prehliadke baní naopak zahriať, skúste vystúpiť aj na už spomenutú Šimonku – najvyšší vrch Slanských vrchov! Mapa: https://en.mapy.cz/s/30qhY
83. Sabinov
Poznáte miesto, kde sa natáčal 1. československý film, ktorý bol ocenený Oscarom? Určite ho poznáte! Obchod na Korze tu stojí dodnes a nielen on. Je tu množstvo ďalších zaujímavých miest a pamiatok.
Keďže je neďaleko Prešova, isto vám neunikne, že sa jedná o akúsi zmenšeninu tohto mesta… Malý Prešov s kedysi veľmi krutou vojenskou basou, ktorou gumy strašili ešte aj mňa, keď som bol v roku 2000 na vojne… Áno, je to Sabinov!
84. Drienica
V lete pekné prechádzky, v zime parádna lyžovačka. Neďaleko od Prešova sa nachádza rekreačné centrum Drienica, kde sa všetci Prešovčania (a nielen tí) chodia rekreovať. Drienica je súčasťou Čergovských vrchov, ktoré ponúkajú nádherné výhľady!
Nad Drienicou je vrch Lysá vysoký 1068 metrov a z neho sa dá rôznymi smermi zlyžovať, alebo sa len tak vydať na ďalšie vrchy rôznymi turistickými chodníčkami, ktoré sem vedú. Mapa: https://en.mapy.cz/s/pafevuzeho
85. Vrch Lysá (1068m)
Výhľadový vrch Lysá ponúka nádherné výhľady do široka – ďaleka, samozrejme na Vysoké Tatry, ďalšie vrchy Čergovského pohoria ale v podstate na všetky pohoria na východe Slovenska. Dá sa sem dostať z viacerých miest ale takým najznámejším a najkratším miestom je rekreačné stredisko Drienica.
Pod vrchom Lysá prechádzate cez Sedlo Besná (945 m), kde sa dá najesť, či niečo vypiť ale sa aj ubytovať a to v Horskej chate Šport.
86. Miniskanzen drevených kostolíkov Ľutina
Tak tu nám spadla sánka. Našli sme pár fotiek o mini kópiách slovenských drevených kostolov v Ľutine a tak sme sa sem vybrali. No naživo to bolo tak nádherné, že ani 100 fotiek vám tento zážitok nepriblíži!
Už pri vstupe do obce vám bude jasné, že je iná, než na aké ste na východnom Slovensku zvyknutí. Krásne upravená, ihriská, trávničky, je kde zaparkovať. A ako cirkevne dosť neznalí nám až neskôr došlo, že sa jedná o najväčšie pútnicke miesto gréckokatolíkov.
Mini skanzen drevených kostolíkov Ľutina, Východné Slovensko
87. Vrch Minčol
Najvyšší vrch pohoria Čergov nie je Čergov (1049m) ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať, ale je to vrch Minčol (1157m). Vedie sem veľa turistických cestičiek, takže si stačí vybrať tú správnu (ideálne však všetky).
Dávajte ale pozor ak zídete zo značeného chodníka. Les je tu tak hustý, že sa môžte dostať na miesto odkiaľ už nebudete môcť pokračovať a budete sa musieť vrátiť. Tak ako my!
Minčol, Čergovské vrchy, Východné Slovensko
88. Skanzen vo Svidníku
V skanzene vo Svidníku sa zoznámite s ukrajinsko-rusínskou kultúrou. Objavte typické drevenice, ktoré sa v tomto regióne pred 100 rokmi stavali, sú rozmiestnené na 10 hektároch a obsahuje rôzne expozície, ktoré sa tu pravidelne obmieňajú, takže môžte prísť aj viackrát, vždy to bude iné!
Skanzen Svidník, Východné Slovensko (fotka je ilustračná, pochádza zo Skanzenu v Bardejovských kúpeľoch)
89. Kaštieľ Betliar
Jeden z najkrajších a najzachovalejších kaštieľov na Slovensku. Kaštieľ Betliar sa nachádza neďaleko od Rožňavy smerom na Dobšinú v malej rovnomennej obci. Je jediným u nás, v ktorom sa zachoval pôvodný nábytok, zbierky a zariadenie.
Má krásny a veľký park, v ktorom môžte tráviť celé hodiny a aj prehliadka kaštieľa je veľmi zaujímavá. V krásne zdobenom interiéri sa presuniete o sto a viac rokov dozadu a dozviete sa ako sa tu žilo rodine Andrássyových.
Kaštieľ Betliar, Východné Slovensko
90. Hrad Krásna Hôrka
Žiaľ aj náš najkrajší a najzachovalejší hrad sa podarilo pred pár rokmi vypáliť a tak je od roku 2012 stále zatvorený. Najnovší predpokladaný termín otvorenia je rok 2023.
K hradu sa ale stále dá dostať, vedie okolo neho žltá turistická značka a pri trochu pozornosti sa dá aj prejsť celý dookola. Odtiaľ sú krásne výhľady do okolia. Pred hradom je delo a kaplnka. Asi najznámejšou akciou, ktorá sa tu stále každoročne koná sú Krásnohorské hradné hry. Mapa: https://en.mapy.cz/s/hupafabena
Zrúcanina hradu Krásna Hôrka, Východné Slovensko / Jozef Kotulič
91. Mauzóleum Františky a Dionýza Andrássyovcov
Túto secesnú pamiatku dokončenú v roku 1904 som roky míňal keď som okolo nej autom prechádzal na služobné cesty, ale vždy som sa chcel zastaviť.
Nakoniec sa mi to podarilo v roku 2016. A bolo to šťastie, lebo je tam naozaj pekne! Pustili nás aj dnu a mali sme k tomu aj krátky ale informatívny výklad.
Mauzóleum Krásnohorské podhradie, kam na výlet Východné Slovensko
92. Turniansky hrad
Turniansky hrad má trošku smolu v tom, že sa nachádza medzi Zádielskou tiesňavou a Hájskymi vodopádmi. Obidve miesta sú nádherné a tak na nejakú zrúcaninu na kopci väčšinou už neostane čas.
Ak ale máte toho času trochu viac, zájdite aj sem. Z oboch spomínaných miest sem vedie turistický chodník a odmenou vám bude panoramatický výhľad z múrov, ktoré tu stáli už v 14. storočí.
Chodník od Turne sem vedie po starej stredovekej ceste, ktorá bola vytesaná do skaly aby sa k hradu dalo dostať aj vozom. Po vozoch tam stále sú vyjazdené koľaje, cesta je to naozaj veľmi zaujímavá! Ak sem prídete autom, pod hradom je veľké parkovisko (pri reštaurácii kde varia dobré maďarské špeciality, ktoré po túre treba ochutnať!). Mapa: https://en.mapy.cz/s/2UDjN
Turniansky hrad, kam na výlet Východné Slovensko
93. Hrad Slanec
Ako po väčšine slovenských hradoch, aj po hrade Slanec tu ostali len ruiny, o ktoré sa dlho nikto nestaral. Našťastie vzniklo Občianske združenie Zachráňme hrad Slanec a to sa snaží o jeho renováciu, už celých 6 rokov. Príďte ich podporiť, nech vedia, že to nerobia zbytočne (oni to vedia, ale môžu mať ešte väčšiu motiváciu).
V okolí hradu je niekoľko lesných cestičiek, po ktorých sa môžte vydať a jedna dokonca značená. Z hradu je krásny výhľad na východ, tak je dobre tu byť už pred východom slnka!
Hrad Slanec, kam na výlet Východné Slovensko
94. Ruská Bystrá, Inovce – drevené kostolíky
Väčšina drevených kostolíkov je v Prešovskom kraji, no zopár ich nájdete aj v Košickom, a to v Ruskej Bystrej a v Inovciach. Jeden je aj v Košiciach vo Východoslovenskom múzeu.
Ten v Ruskej Bystrej je dokonca zapísaný na zozname UNESCO ako jeden z našich 26 UNESCO miest na Slovensku. Viac o UNESCO miestach nájdete tu: Slovenské pamiatky UNESCO – 26 miest, ktoré by mal navštíviť každý Slovák!
Drevený kostolík Ruská Bystrá, kam na výlet Východné Slovensko
95. Beňatina
Neďaleko od Ruskej Bystrej a na ceste k ďalšiemu kostolíku v Inovciach sa určite musíte zastaviť v bývalom lome, ktorý po skončení ťažby zaplavila voda a od tej chvíle má Košický región aj malé Plitvické jazerá. Lom sa volá Beňatina!
Nie sú tu síce vodopády, ale tyrkysová voda, určite pekne teplá ako zvykne v lomoch byť. Dá sa tu aj okúpať ale len na vlastnú zodpovednosť (niežeby ste sa niekde inde mohli kúpať na zodpovednosť niekoho iného…).
Beňatina, Košice region, kam na výlet Východné Slovensko
96. Zipline Beňatina
Na Beňatine vzniklo za posledných pár rokov niekoľko projektov. Vyhliadková terasa bola prvá a teraz k nej pribudol aj Zipline.
Na lane dlhom 180 metrov tak môžte preletieť ponad tyrkysovo čistou vodou lomu Beňatina. Prvé spustenie Zipline Beňatina bude v nedeľu 14.8.2022 a prvú jazdu bude mať každý zdarma!
97. Štítnik
Štítnik je nenápadná dedinka, no stojí za zastavenie. Je tu zrúcanina vodného hradu a starý gotický kostol, v ktorom môžte vidieť najstarší organ na Slovensku. Pred kostolom sa ešte nachádza historická kašna.
Kostol Štítnik, kam na výlet Východné Slovensko
98. Rožňava
Aj Rožňava má krásne centrum mesta. Je pekne obklopená lesmi a kopcami Slovenského krasu a na skok je odtiaľ nielen k jaskyniam, ale napríklad aj do kaštieľa Betliar , do Štítnika, do Slovenského raja, či Nízkych Tatier alebo dokonca aj na Muráň.
Je tu po okolí toľko, že aj týždňová dovolenka v Rožňave by bola krátka. Zájdite aj do Slavošovského tunela, na hrad Krásna hôrka (stále v rekonštrukcii), do obce Lúčka za stredovekým kostolíkom, alebo kľudne aj do Maďarska. Odtiaľ je všetko blízko!
99. Kaštieľ, mauzóleum a park v Trebišove
Dokonca aj také nenápadné mestečko ako je Trebišov má čo turistom ponúknuť. Pekný historický francúzsky park s jazierkami a fontánkami v okolí zrúcaniny vodného hradu Parič z 12.-13. storočia, neskorobarokový zámok z 18. storočia, ktorý dnes slúži ako Vlastivedné múzeum, alebo nádherné mauzóleum grófa Júliusa Andrássyho z 19. storočia.
Mauzóleum a park v Trebišove, kam na výlet Východné Slovensko
Nebojte sa, to nie je koniec! Ale začiatok!!!
Kliknite sem na ďalšie tipy na východnom Slovensku!!! >>>
100. Kaštieľ Markušovce
Ak ste blízko Spišskej Novej Vsi, nevynechajte Kaštieľ Markušovce zo 17. storočia. Vo vnútri si môžte pozrieť historický nábytok a v parku, ktorý ho obklopuje je ešte jedna pamiatka – letohrádok Dardanely s expozíciou klávesových hudobných nástrojov.
Kaštieľ Markušovce, kam na výlet Východné Slovensko
101. Skalný hríb Markušovce
Okrem kaštieľa je pri Markušovciach ešte skalný hríb. Jeden z najzachovalejších podobných prírodných výtvorov na Slovensku. Ak ste vášnivý hubár, toto sa vám isto bude páčiť.
Skalný hríb Markušovce, kam na výlet Východné Slovensko / Jikookij
102. Zádielska tiesňava
Národný park Slovenský kras je známy výskytom najväčšieho počtu jaskýň u nás ale okrem nich ponúka ešte aj niekoľko tiesňav. Jednou z nich je Zádielska tiesňava (alebo tiež Zádielska dolina) dlhá niečo cez 3 kilometre a jej 300 metrové steny vás na niektorých miestach zovrú až do 10 metrov šírky. Na jej vrchnej časti je Zádielská chata, kde robia výborný guľáš s haluškami!
Dolinou preteká celkom živý potôčik, ktorý cestou vytvára vodopádiky a mini jazierka. Vďaka zdatným stromom, vode a skalám je v Zádielskej tiesňave vždy príjemne, aj keď na Slovensku práve zúria vysoké teploty. Preto sa sem chodíme schladzovať vždy keď u nás hlásia tropické horúčavy!
Dolinou vedie staršia asfaltka, ktorá je na mnohých miestach značne rozbitá, ale s lepším kočiarom sme to zatiaľ vždy prešli až k Zádielskej chate. Ak ste bez kočíka, môžte pokračovať hore na Zádielskú planinu odkiaľ sú krásne výhľady do celého okolia! Mapa: https://en.mapy.cz/s/2Tokl.
V okolí sa toho dá vidieť ešte oveľa viac, okrem jaskýň Slovenského krasu sú ľahko dostupné aj nádherné Hájske vodopády, či Turniansky hrad.
Zádielska tiesňava, kam na výlet Východné Slovensko
103. Hájske vodopády
Paralelne so Zádielskou tiesňavou sa ťahá ďalšia tiesňava – Hájska tiesňava (známa aj ako Hájska dolina). Preteká cez ňu Hájsky potok, ktorý tu vytvára zaujímavé vodpoády. Je ich niekoľko, ak ich chcete vidieť všetky, musíte ísť peši popri potoku z obce Háj.
Vďaka stromom tu je v lete fajný chládok a v zime sú vodopády krásne zamrznuté. Je tu niekoľko miest na opekanie, dokonca prístrešok. V Háji je ešte obria socha anjela – pozostatok z celkom zaujímavého amerického filmu Za nepriateľskou líniou, ktorý sa natáčal na Slovensku.
Zaparkovať sa dá v dedine, alebo blízko vodopádov na odstavnom mieste. V žiadnom prípade však neparkujte na ceste, policajti vás tu hneď skasírujú! Mapa: https://en.mapy.cz/s/pozofazuko
Viac o Hájskych vodopádoch si prečítate tu: https://tipnatrip.com/hajske-vodopady-slovensky-kras/
Hájske vodopády v zime, kam na výlet Východné Slovensko
104. Jelení vrch (947m)
Slovenský kras je pre ľahkú turistiku ideálny. Každý si tu nájde niečo zaujímavé. Nad Hájskymi vodopádmi sa nachádza malebná dedinka Hačava a z nej sa dá dostať napríklad na Jelení vrch, najvyšší vrch Slovenského krasu!
Počas túry sa skalným otvorom dostanete do naozajstnej rozprávkovej krajiny, kde možno stretnete aj Mrazíka alebo Ivana s medveďou hlavou, brezový hájik, rôzne pokrutené stromy a veľa ďalšieho zaujímavého. Jelení vrch síce z nejakého nepochopiteľného dôvodu obchádza turistická značka, ale keďže nie je začlenený do národného parku, môžte sa sem kľudne vybrať. Ako? Yo sedla Krížna poľana pokračujte po modrej značke až do bodu, než začne prudšie klesať. Vtedy odbočte doprava a cez krásny brezový hájik sa dostanete až na vrchol. Mapa: https://en.mapy.cz/s/2wV17
Nádherný brezový hájik pod Jelením vrchom, Hačava, Slovenský kras, kam na výlet Východné Slovensko
105. Jasovská jaskyňa
Jasovská jaskyňa je jednou z najkrajších jaskýň na Slovensku! Nedajte sa odradiť riekou, ktorá okolo jaskyne preteká. Tá je vďaka určitej skupinke obyvateľov z neďalekej osady, plná odpadu, chladničiek i televízorov. No až vojdete do jaskyne, ocitnete sa v rozprávke!
Jasovská jaskyňa, kam na výlet Východné Slovensko
106. Jasov
V Jasove je okrem rieky a jaskyne ešte toho veľa, čo je dobré vidieť. Cez les tu vedie náučný chodník, na ktorom prejdete popri malých jazierkach, starom premonštrátskom cintoríne, či zrúcanine hradu a v dedine sa nachádza starý premonštrátsky kláštor s kostolom z 18. storočia.
Kláštor Jasov, kam na výlet Východné Slovensko
107. Kúpele Štós
Kúpele Štós už majú najlepšie roky asi za sebou, ale čo majú určite stále rovnako lákavé je okolitá príroda, pokoj, kľud a pohoda a stále tu platí heslo – Zdravá rodina, základ národa! Na začiatku Kúpeľov je malé parkovisko a odtiaľ sa dá po kúpeľnom mestečku vyraziť na prechádzku (kľudne aj s kočiarom).
Je tu niekoľko jazierok, fontániek, potôčik, je tu 200 rôznych druhov vzácnych drevín a stromov, dokonca sme našli aj obrovitánske staré stromy, čo sa dnes ťažko hľadá po celom Slovensku. Našli sme aj nejaký časostroj, zrejme starý kotol, tiež zaujímavá atrakcia (hneď vedľa komína). Na prostredí je jasne vidieť, že zaspalo (asi tak na 100 rokov), ale práve to by som dnes už bral ako výhodu. Človek sa tu vďaka tomu teleportuje do doby minulej, peknej!
Prví hostia prišli do kúpeľov už v roku 1883 a dodnes sa sem chodí liečiť alebo len tak zrelaxovať množstvo ľudí. V neďalekej Jasovskej jaskyni prevádzkujú kúpele unikátnu speleoterapiu, majú aj krásny vodný svet… no dá sa tu zabaviť na pekných pár hodín, či dní.
108. Hrhovský vodopád
Síce umelo vytvorený ale o to viac zaujímavý! Hrhovský vodopád je v centre dediny Hrhov a ak už idete okolo zastavte sa aj tu.
Hrhovský vodopád, kam na výlet Východné Slovensko
109. Hrhovské rybníky
O toto nádherné miesto nemá veľa ľudí záujem… Každý deň prejdú okolo neho desiatky tisíce áut a nikto sa tu nezastaví. Okoloidúci pritom nevedia, o čo prichádzajú…
Hrhovské rybníky sú síce vidieť z auta, ale až keď prídete k nim bližšie uvidíte, že ste z nich z cesty videli len obal. Tu ďalej od cesty je to niečo celkom iné! Živé, tiché, pokojné! Pri rybníkoch sú 2 nové vyhliadkové veže (2018) a tie ponúkajú na rybníky panoramatické pohľady. K tomu sa pridajú okolité kopce, lesy a skaly Slovenského krasu, Turniansky hrad a vodné vtáctvo či žabky. Ani neďaleká cementáreň a ani kameňolom tu akosi nekazia dojem.
Rybníky postavili v 50tych rokoch minulého storočia na mieste močarísk a zaujímavosťou je, že sú prepojené vodným akvaduktom, cez ktoré sa voda z menšieho jazierka dostáva do väčšieho odkiaľ potom na druhej strane vyteká ako Turniansky potok! Medzi rybníkmi je nádherná alej starých stromov a dva paralelné chodníky medzi ktorými preteká ďalšia časť Turnianskeho potoka (zmienený akvadukt slúži pre odvážnejších ako mostík medzi nimi).
Zaparkovať môžte buď pri východnej vyhliadkovej veži alebo v obci Hrhov. Bezprostredne okolo jazera vedie poľná cestička ale v daždivých dňoch je nepriechodná v bežných topánkach. Inak tu je ešte asfaltová cyklocesta, po ktorej sa v takomto prípade viete dostať na druhú stranu veľkého rybníka. Až sa tu raz zastavíte po ceste okolo, už sa tu budete chcieť zastaviť zakaždým! ? Mapa: https://en.mapy.cz/s/behofezape
110. Husitský kostolík v Lúčke
Nádherné miesto vybrali pre tento kostolík z 13. storočia, fakt nádherné. Husitský kostolík v Lúčke nájdete ak odbočíte pod Soroškou do 15km dlhej slepej cesty. V doline Čremošná, nad obcou Lúčka.
Kostolík žiaľ nemal najkľudnejší život, stále tu otravovalo nejaké vojsko a tak bol kostol vlastne pevnosťou s vežou so strieľňami a obranným múrom (vyšším než tam je teraz). Počas 1. svetovej vojny dostal však osudný nátresk a počas druhej, keď si z neho Nemci spravili bunker, záverečný… Takže už máme len zrúcaninu, ale naozaj peknú na naozaj krásnom mieste! Mapa: https://sk.mapy.cz/s/gafapameju.
111. Stolica (1476 m)
Najvyšším vrchom Košického kraja je Stolica. Turistické trasy sem vedú z viacerých miest, napríklad z Rejdovej (10km), z Muránskej Zdychavy (8km), z Čiernej Lehoty (10km), alebo z Telgártu, prípadne z Dobšinskej ľadovej jaskyne (18km).
Cigánka vrch, Muráň, kam na výlet Východné Slovensko (zatiaľ nemám fotku vrchu Stolica)
112. Jánošíková bašta
Neďaleko Košíc je známa vyhliadka Jánošíková bašta. Nájdete ju medzi Kysakom a Vysokým vrchom a poskytuje nádherný výhľad do doliny cez ktorú preteká rieka Hornád a vedie hlavná železnica medzi východom a západom Slovenska.
Z Košíc sa sem dá prísť aj na bicykli a to buď z Alpinky alebo z Kavečian cez chatu Hrešná, ale vybicyklovať až sem nie je nič ľahké. Nezabudnite si vziať vodu a niečo pod zub, už neraz som sa tu preklínal, že som si toho nenabalil viac!
Jánošiková bašta, kam na výlet Východné Slovensko
113. Ružín
Ružín je nádherná vodná priehrada a obľúbené miesto Košičanov, ktorí tu vo svojich chatách trávia víkendy. V jeho okolí sa nachádza niekoľko významných turistických miest, ale hlavne je to ticho, lesy a parádne kopce po okolí, ktoré ho robia jedným z najkrajších miest na východe. Je tu dobre prísť aj s člnom (dá sa tu aj požičiať) a celú nádrž dookola preveslovať, jej zákutia a zátoky sú fakt nádherné!
Bohužiaľ do Ružína vteká rieka Hornád a Hnilec a aj napriek tomu, že rieky pretekajú národným parkom (Slovenský raj) prinášajú do priehrady každoročne tony odpadu. A to najmä vďaka východniarskym slumom, v ktorých obyvatelia veľmi dobre vedia, ako je najjednoduchšie zbaviť sa odpadu. Okrem toho sem z okolitých opustených baní prúdi množstvo ťažkých kovov (olovo, zinok, arzén, antimón, ortuť…). Kúpanie na Ružíne je preto na zváženie.
Pohľad na Ružín je ale naozaj úchvatný a už len preň sa sem oplatí prísť! Je to jedna z najkrajších vodných nádrží na Slovensku! A najkrajšie pohľady naň sú zo Sivca, či Drienkovej skaly (popísané nižšie).
Zamrznutý Ružín s Tatrami v pozadí, kam na výlet Východné Slovensko (fotené zo Sivca)
114. Sivec
Najimpozantnejším vrchom v okolí vodnej nádrže Ružín je bezpochyby vrch Sivec. Za dobrej viditeľnosti odtiaľ uvidíte Kojšovku, Kráľovú hoľu ale i Vysoké Tatry alebo na druhú stranu zase Prešovské kopce, Šarišský hrad a ďalšie kopce a hory.
V zime s Tatrami alebo v lete bez? Ja myslím, že je to paráda tak či tak… Treba skúsiť aj jeseň, východ a západ slnka!
Sivec – panoráma, september a august 2017, východné Slovensko
115. Vyhliadka Drienková skala
Odkiaľkoľvek sa pozriete na vodnú nádrž Ružín, zovšadiaľ to bude pekný pohľad, a to vďaka nádhernej modrej hladine vody, okolitým lesom a kopcom medzi ktorými sa voda zadržiava! Predsalen sú ale miesta, odkiaľ sú pohľady na Ružín najkrajšie! A jedným takýmto miestom je Vyhliadka Drienková skala!
Vo výške 550 metrov nad morom ponúka výhľad na veľkú časť Ružína až po hrádzu. Dostanete sa sem nenáročnou prechádzkou po lese od známeho Ružínskeho mosta zhruba do hodiny. Od Drienkovej skaly môžte pokračovať značeným chodníkom až sa dostanete späť na zelenú značku. Celková dĺžka trasy je 6,7km a zaberie 2,5 hodiny. Cestička je pekne značená takže sa tu nikto nestratí. Mapa: https://en.mapy.cz/s/3uIsW
116. Zakázané Ružínske jaskyne
Tak ako má Čína svoje Zakázané mesto, má aj Východné Slovensko svoje Zakázané Ružínske jaskyne! Nachádzajú sa neďaleko vyššie spomenutého Sivca a kedysi k nim viedol turistický chodník. Ale už nevedie! V polovici 90tych rokoch ho kvôli ochrane prírody presunuli inam. A keďže sú jaskyne v ochrannom pásme 5, pohyb mimo vyznačených turistických chodníkov tu nie je možný! Teda vlastne bol by, keby ste o to požiadali príslušné úrady, ktoré by vám mohli potom vystaviť povolenie…
Nič to ale nemení na fakte, že jaskyne tu sú a sú naozaj úchvatné. Hlavne v zime keď v nich vznikajú rôzne ľadové útvary, či už na stropoch jaskýň alebo na ich dne. Sú zimoviskom netopierov a v 19. storočí sa tu našli kosti jaskynného medveda, paleolitické ohniská a tiež nejaké črepy neolitickej kultúry, takže jaskyne boli známe a využívané od pradávna.
117. Roháčka – najvyšší vrch Čiernej hory
Až budete v Margecanoch pojedať výborné Margecianske fajnoty, môžte si vybehnúť na najvyšší vrch pohoria Čierna hora! Vrch zvaný Roháčka (1028m) je z Margecian vzdialený len 3,5 kilometra. Pôjdete tu celú cestu krásnym lesom. Hlavne v zime sú tu nádherné scenérie!
Keďže je vrch Roháčka zarastený, výhľad si tu neužijete (hodila by sa tu vyhliadkova veža), ale ak budete ešte chvíľu pokračovať po modrej značke smerom na vrch Čierna hora, prídete k Rozsypanej skale (1000 m n.m.) a tá už nejaké výhľady ponúka, prípadne pokračujte až na vrch Čierna hora (1025m). Turistická mapa: https://sk.mapy.cz/s/37rGt
118. Margeciansky tunel
Na Ružíne sa môžte prejsť technickou pamiatkou – Margecianskym tunelom. Je dlhý 430 metrov a slúžil železnici od roku 1872 až kým nám pioniersky stavitelia nepostavili lepší a väčší (dvojkoľajový) Bujanovský tunel na tzv. Trati družba. Ten už má 3410 metrov a ak prídete na východ vlakom, určite ním prejdete (medzi Margecanmi a Kysakom).
Na bicykli sem môžte prísť z Margecian a prejsť až k hrádzi do Malej Lodiny, je to pekná trasa lesom po dobrej spevnenej ceste. Mapa: https://en.mapy.cz/s/hepabunete. Margeciansky tunel sa nachádza hneď vedľa vchodu do nového Bujanovského tunela (od Margecian).
119. Folkmarská skala (915m)
Jeden z najkrajších výhľadov v košickom kraji si môžte vychutnať aj zo skaly zvanej Folkmarská skala! Dá sa k nej dostať z viacerých miest, no takým asi najrýchlejším (hoc nie najjednoduchším) je po žltej značke od dediny Kojšov.
Z vrcholu je vidieť aj Tatry ale aj veľa iných kopcov a vrchov v okolí. Turistická mapa: https://en.mapy.cz/s/2xeBO
Folkmarská skala, Východné Slovensko
120. Turniská, Murovaná skala, Turniský tunel
Ak sa už vyberiete na Folkmarskú skalu, urobte si z Kojšova v ten istý deň ešte výlet k Turniskám, kde sú nádherné skalné útvary vrátane Turniského tunela. Nebudete veriť vlastným očiam, že sa niečo také nachádza na Slovensku a veľmi málo sa o tomto mieste dočítate.
Už keď sa budete blížiť k skalám, bude vám jasné, že je to niečo unikátne. Treba ich prejsť dookola, skrývajú veľa zaujímavého. Turistická mapa: https://en.mapy.cz/s/2xeA1
Turniská – skaly, Východné Slovensko
Turniský tunel, Východné Slovensko
121. Kojšovská hoľa
Kojšovská hoľa (1246m) je známe rekreačné a lyžiarske stredisko pri Košiciach. Jedna z najvyšších hôr v okolí Košíc. Až na vrchol vedie nová asfaltka od Zlatej Idky, tá je ale pre autá zatvorená (to ale neplatí pre tých, ktorí nepoznajú značky).
Po nej sa v zime dá sánkovať. Sánkovačka je tu 2x dlhšia než z Hrebienka do Smokovca a tiež má 2x väčšie prevýšenie. V lete sa odtiaľ dá bicyklom dostať až do Košíc, kedy prekonáte prevýšenie skoro rovnaké ako keď zostupujete z Kriváňa na Štrbské pleso.
Ráno sú tu krásne východy slnka, večer neskutočné západy. Vidieť odtiaľ Tatry ale aj Karpaty na Ukrajine, či Maďarsko. Nuž, je to naozaj veľmi vďačný kopec! Na kopci je aj Chata Erika, ktorá ponúka ubytovanie a občerstvenie. Vedie tadiaľ naša TOP turistická cestička známa ako Cesta SNP. Mapa: https://en.mapy.cz/s/3v2HF
Ranný tréning na Kojšovskú hoľu (Zo Zlatej Idky hore, potom po červenej cez Jahodnú až do Košíc. mapa: https://en.mapy.cz/s/36Xzr)
122. Jahodná
Košice sú obklopené množstvom parádnych kopcov a Jahodná je asi takým najznámejším centrom obľúbeným medzi všetkými Košičanmi. Jahodná je zárukou na dobrú lyžovačku a sánkovačku, v lete dobrú opekačku, alebo prechádzku či bicyklovačku v čistom lesnom prostredí.
Rastú im tu dobré huby a ak potrebujete vypadnúť z mesta a nechcete ísť ďaleko, Jahodná bude určite dobrým tipom!
123. Archeopark Nižná Myšľa
Neďaleko od Košíc sa v malej ale peknej dedinke Nižná Myšľa nachádza (okrem iného) aj Archeopark Nižná Myšľa. Archeologické nálezisko, na ktorom prebieha výskum od 70tych rokov minulého storočia patrí medzi tie najbohatšie na Slovensku.
Pribudli na ňom aj 2 domčeky a opevnenie v pôvodnom štýle doby bronzovej. K archeoparku vedie kamienková cesta, je pri ňom parkovisko pre niekoľko áut, a pre deti je tu jedna obrovitánska lúka na výbeh! Pekné miesto, kľudne aj na pol dňa! Okolo vedie aj cyklotrasa ale aj Cesta Svätej Alžbety, ktorá začína v Košiciach pri Dóme sv. Alžbety a končí v jej rodnom meste Sárospatak (naozaj zaujímavá cesta značená červenou ružou!)
124. Myšľanská vyhliadka
Myšľanská vyhliadka je asi najnovšou turistickou atrakciou v okrese Košice okolie. Nájdete ju neďaleko Vyšnej Myšle na cyklo/turistickom chodníku spájajúceho Vyšnú a Nižnú Myšľu. Pri troche predstavivosti tu uvidíte výhľady ako na Horseshoe Bend alebo ako z Vyhlídky Máj v Čechách! 🙂
V obci Vyšná Myšľa je parkovisko hneď na začiatku chodníka a vyhliadka je od parkoviska vzdialená iba 1km. Mapa: https://mapy.cz/s/pudosukuka
Pozrite si naše video: https://tipnatrip.com/video-myslanska-vyhliadka/
125. Bradlo
Tento kopec spoznalo nedávno celé Slovensko, keď som zverejnil fotku, ktorú sa mi podarilo urobiť na Silvestra 2016. Síce ten kopec tam nebol, ale zato tam boli Košice s Vysokými Tatrami v pozadí. 🙂 V to, že to nie je fotomontáž verila vtedy iba hŕstka ľudí, ktorí na Bradle už predtým boli.
Na Bradlo nevedie žiadny turistický chodník, takže ku skalám odkiaľ je tento unikátny výhľad budete musieť prejsť krížom cez les! Ale nebojte sa, pripravil som návod: Slanské vrchy – unikátne výhľady, ktoré musíte zažiť
Košice a Tatry z vrchu Bradlo, Slanské vrchy, kam na výlet Východné Slovensko
126. Skárošská vyhliadka
Nad hraničnou obcou Skároš je ďalšia pekná vyhliadka na Košice a celú Košickú kotlinu až po Slovenský kras. Zo Skárošskej vyhliadky je za priaznivých podmienok tiež vidno Vysoké Tatry.
Najrýchlejšie sa sem dostanete z Maďarska. Z parkoviska v Lászlótanya je to k Skárošskej vyhliadke necelé 2 kilometre: https://en.mapy.cz/s/36Xs8
Výhľad zo Skárošskej vyhliadky na Košickú kotlinu, kam na výlet Východné Slovensko
127. Veľký Milíč
Veľký Milíč (Nagy Milíč) je s jeho výškou 894 metrov najvyšším vrchom maďarskej časti Slanských vrchov, známych v Maďarsku pod názvom Zempléni hegység. Nachádza sa na hraniciach a ak už prídete sem (tu nie je veľmi čo vidieť) nezabudnite zájsť aj trochu ďalej na maďarskú stranu.
Necelých 600 metrov od Veľkého Milíča postavili Maďari vyhliadkovú vežu s nádherným výhľadom na Maďarsko a hrad Füzér. Vedie sem viacero turistických trás, tá najkratšia a najjednoduchšia z parkoviska v Lászlótanya: https://en.mapy.cz/s/36XuC
Veľký Milíč, kam na výlet Východné Slovensko
128. Rankovské skaly
Rankovské skaly nájdete neďaleko Herlian v Slanských vrchoch. Zhora ponúkajú nádherný výhľad do šíreho okolia a v ideálnom počasí odtiaľ uvidíte aj Vysoké Tatry.
Ja som tu zatiaľ na Tatry šťastie nemal, musím ešte prísť. Turistický chodník sem vedie z Herlian, ak prídete s autom, môžte ho nechať v obci alebo na ceste za obcou (smerom na Herlianske sedlo). Kúsok za obcou od cesty vedie turistická značka k Rankovským skalám.
Rankovské skaly, kam na výlet Východné Slovensko
129. Sľubica
Ďalší kopec s veľmi zaujímavým výhľadom na Spišský hrad s Vysokými Tatrami v pozadí. Najjednoduchšie sa sem dostanete z kopca Branisko (na jeho najvyššom mieste je odstavné miesto pre auto a odtiaľ pôjdete pešo necelých 7km s mierným prevýšením).
Po Smrekovici (1199m) a Patrii (1170m) je Sľubica (1129m) tretím najvyšším vrchom pohoria Branisko.
Sľubica, kam na výlet Východné Slovensko
130. Skalné okno Rajtopíky
Nie je to síce žiadna Pravčická brána, ale aj také skalné okno môže byť celkom zaujímavé. A ak som o ňom doteraz nepočul ani ja, tak predpokladám, že vie o ňom dosť málo ľudí. Nie je teda tak „profláklé“ takže tu miesto davov ľudí budete zaručene sami.
Ak je samota to čo v prírode hľadáte, vydajte sa zo spomenutej Sľubici po zelenej značke k priesmyku Branisko. Určite sa vám bude páčiť! Len pozor aby ste sa po prechode oknom nedostali do inej doby! Nemám potvrdené, či to náhodou nie je hviezdna brána!
Skalné okno Rajtopíky, Vychodné Slovensko / Foto Pavol Soták
131. Vinianske jazero
Až donedávna som netušil, kde sa natáčal film Hriešny tanec. A bolo to práve tu, na Vinianskom jazere, ktoré je tiež známe ako Vinné jazero. Nájdete tu chatky podobné tým z filmu, aj také jazierko aké mali tam, dokonca aj takú pohodu a vrátite sa späť do 80-tych rokov, kedy sa tento film natáčal.
Akurát Patrika tu už, žiaľ, nestretnete. V lete sa tu dá kúpať, voda je príjemná a aj stanovať, je tu niekoľko chatiek k prenájmu, dokonca nejaký ten penziónik, langoše, reštaurácie aj dobré pivečko!
Vinianske jazero, kam na výlet Východné Slovensko
132. Viniansky hrad
Nad obcou Vinné a samozrejme aj nad Vinianskym jazerom sa vypína zrúcanina Vinianskeho hradu. Jeho múry z 13. storočia vás ohromia, ale rovnako ohromujúci bude aj výhľad, ktorý odtiaľ zažijete. Uvidíte celý Zemplín, Ukrajinu, Maďarsko a aj Slanské vrchy, a to si isto nenecháte újsť!
Vedie sem viacero turistických chodníčkov, dlhších či kratších, stačí si len vybrať (Mapa tu: tipnatrip.com/viniansky-hrad-turisticka-mapa/). Lesík je tu krásny, rozprávkový!
Viniansky hrad, Dolný Zemplín, Čo vidieť na východnom Slovensku
133. Morské Oko
Po Štrbskom plese a Veľkom Hincovom plese je Morské Oko tretie najväčšie prírodné jazero u nás. Nájdete ho pekne schované vo Vihorlatských vrchoch a jeho krása sa určite vyrovná tým dvom zmieneným plesám. Hádam najkrajší pohľad naň je zo Sninského kameňa (ďalší bod).
Okolo Morského Oka vedie náučný turistický chodník (takmer bez prevýšenia) a je vhodný aj pre malé deti (určitá časť aj pre kočiare). Dôležité je zmieniť nádherný starý les, ktorý obklopuje Morské oko. Vihorlatský prales je aj jedným z prírodných UNESCO pamiatok na Slovensku. Ak by ste tu chceli stráviť noc, Lesy SR tu majú kaštielik, ktorý aj prenajímajú, ale je tu aj turistická chata s bufetom.
Morské Oko pleso, kam na výlet Východné Slovensko / Martin Michálek
134. Sninský kameň
Na hraniciach medzi Košickým krajom a Prešovským krajom a takmer na hraniciach s Ukrajinou (iba 15km) sa nachádza nádherný výhľadový kopec s terasovitou skalou, zvaný Sninský kameň. Sú tu vlastne dva takéto kamene, jeden je Veľký Sninský kameň a druhý je Malý Sninský kameň, no ja by som ich nazval dve obrovitánske Sninské skaly! Až tu budete, nezabudnite nájsť rebríky na oba!!!
Z nadmorskej výšky 1006 metrov nad morom si tu užijete jedny z najkrajších výhľadov do okolia, Vihorlatské pohorie, či Ukrajinu. A tiež na už spomenuté Morské Oko. Ak trávite leto na neďalekej Šírave, určite zájdite aj sem, oplatí sa!
Na Sninský kameň sa dá dostať z viacerých miest, ale asi takým najobľúbenejším je Morské oko. Je tu množstvo turistických aj cyklistických chodníkov, od Remetských Hámrov, obce Podhoroď (pri Beňatine), Ruskej Bystrej, či Sniny. Prechod Vihorlatským pralesom, ktorý je súčasťou UNESCO, bude zážitkom pre veľkých aj malých. Po Novom roku sa tu pravidelne koná novoročný výstup na Sninský kameň (ak som dobre počítal, tak v roku 2019 bude už 50. v poradí).
Krátke video z môjho výstupu na Sninský kameň z Morského oka cez Malé Morské oko (mapa: https://sk.mapy.cz/s/34hRM)
Nebojte sa, to nie je koniec! Ale začiatok!!!
Kliknite sem na ďalšie tipy na východnom Slovensku!!! >>>
135. Kaštieľ v Humennom či Humenský zámok?
Táto veľkolepá budova, ktorej história siaha až do 15. storočia, bola nedávno kompletne zrekonštruovaná. Aktuálnu podobu jej však dali už v 18. storočí pri rôznych prestavbách jej vtedajší vlastníci, rodina Csákyovcov.
Dnes slúži ako Vihorlatské múzeum a jeho súčasťou je aj veľký anglický park s amfiteátrom a skanzenom. Historici a pamiatkári nedávno presadili, že sa Kaštieľ v Humennom bude volať Humenský zámok, keďže má jasné prvky zámku. Stal sa tak jediným zámkom v Prešovskom kraji, takže ho musíte navštíviť! Teda, nemusíte, ale chcete! 🙂
Kaštieľ v Humennom, Prešovský kraj, Východné Slovensko / foto: Przykuta
136. Brekovský hrad
Neďaleko Humenného smerom na Strážske nájdete ďalšiu stredovekú pamiatku – Brekovský hrad. Síce tu stoja už len jeho ruiny, no stále ich nadšenci opravujú, možno ho raz dajú do pôvodného stavu.
Z hradu ale aj naň sú krásne pohľady, najmä pri východe slnka, západe slnka, pri brieždení, za súmraku ale aj medzi týmito časmi. Takže si naplánujte cestu sem niekedy v priebehu dňa. 🙂 Hoci i v noci tu môže byť magicky! 🙂 Mapa: https://en.mapy.cz/s/rejetarome
137. Hrad Čičva
Pri mestečku Vranov nad Topľou je dedinka s názvom Podčičva. A nad ňou sa týči krásny hrad Čičva. Stojí tu od 13. storočia a od roku 1963 je kultúrnou pamiatkou. Z hradu je krásny výhľad do okolia.
Výstup na hrad je od malého parkoviska ľahký a zaberie tak 10 minút (mapa). Môžte sa sem však vydať aj z Vranova po modrej a zelenej značke, ktorá začína na železničnej stanici a tam a späť to už bude dobrá celodenná túra (mapa)!
138. Vihorlat
Nesmieme zabudnúť ani na najvyšší vrch Vihorlatské pohoria – Vihorlat (1075,5m). Donedávna bol tento vrch dostupný len vojakom, ktorý cvičili vo vojenskom priestore v okolí. Od roku 2012 je už ale prístupný aj pre turistov. Hoci sem zatiaľ nevedie žiaden turistický chodník, určite si sem cestu nájdete.
Slanec, vlny Bogoty, Vihorlat a Východné Karpaty, kam na výlet Východné Slovensko
139. Zemplínska Šírava
No a samozrejme v takomto zozname nesmie chýbať ani Slovenské more. Kedysi pýcha Slovenska preplnená turistami z celej Európy dnes táto lokalita čaká na znovuzrodenie. A práve to je ideálna doba na jej návštevu. Veď kto by sa chcel tlačiť so všetkými tými holandskými karavánmi? Najviac to žije na Kamenci, sú tu aj bazény, dokonca celoročne otvorený aquapark s termálnou vodou!
Zemplínska Šírava, kam na výlet Východné Slovensko
140. Izra
Hlboko v lesoch Slanských vrchov, v južnej časti Východného Slovenska sa blízko hranice s Maďarskom schováva malé ale krásne horské jazierko, Izra. Pôvodne sa vytvorilo zosuvom pôdy, ktorá prehradila potok.
Okolo jazierka je pár chatiek, reštaurácia a niekoľko rybárov. Dá sa sem dostať aj autom, alebo podľa mňa ideálne na bicykli, napr. zo Slanca alebo zo sedla nad Slancom: Mapa. K jazeru Izra vedie ale veľmi veľa turistických aj cyklo trás, skoro ako do Ríma! Je pekné v každom ročnom období.
Izra, kam na výlet – Východné Slovensko
141. Malá Izra
Tak z tohto miesta sme boli naozaj unesení. Je to nádherný nedotknutý kúsok lesa, chránené územie Slovenska, jednou z 10. prírodných rezervácií v okolí Košíc. Malé jazierko s jasným názvom Malá Izra je od jazera Izra vzdialené len 20 minút pešo.
Tu si hneď spomeniete na scénu z filmu Nekonečný príbeh, ako sa Atrej brodí bažinami smútku a beznádeje. Takže pozor, príďte v dobrej nálade a plný nádeje!!! Inak sa odtiaľ už nikdy nemusíte vrátiť!
K Malej Izre vedie červená značka, ale žiaľ až k jazierku sa nedostanete, je obklopené bažinou a je k nemu zákaz vstupu. Takže si prineste ďalekohľady a foťáy s dobrým zoomom! A ak budete mať také šťastie ako my, nad hlavami vám preletí obrovitánska sova. Asi to tu celé stráži! Mapa: https://en.mapy.cz/s/cujugafuno
142. Jaskyňa Domica
Plaviť sa pod zemou obklopený rozprávkovou krásou, ktorú ste mohli vidieť v našej rozprávke Soľ nad zlato, je možné iba v jaskyni Domica v Slovenskom krase. A ak už budete tu, skúste sa pozrieť aj do jej maďarskej susedy Baradla, ktorá je odtiaľ vzdialená len 2 kilometre.
Jaskyňa Domica, kam na výlet – Východné Slovensko
143. Ochtinská aragonitová jaskyňa
Na svete takúto jaskyňu nájdete len ťažko, podobných je málo, v Európe iba jedna, a to u nás! Ochtinská aragonitová jaskyňa je v Slovenskom Rudohorí, neďaleko Jelšavy. Jej výzdoba vytvorená prírodou vás určite uchváti.
Ochtinská aragonitová jaskyňa – výzdoba, kam na výlet Východné Slovensko
144. Gombasecká jaskyňa
Počuli ste už o tenučkých sintrových brčkách? Tak to je hlavný dôvod prečo je Gombasecká jaskyňa taká unikátna a iná než všetky ostatné. 18.júna 2016 tu jaskyniari objavili nové obrovské priestory, ktoré sú minimálne rovnako tak úchvatné ako tie objavené už dávno.
Tak dúfajme, že Slovensko ešte nájde pár nerozkradnutých centov z našich daní a sprístupní nám ich čo najskôr.
Gombasecká jaskyňa, kam na výlet Východné Slovensko
145. Krásnohorská jaskyňa
Donedávna bola Krásnohorská jaskyňa na vrchole svetového zoznamu a to vďaka najvyššiemu kvapľu na svete, ktorý bol v nej objavený. Prvenstvo v Guinnessovej knihe rekordov si udržala až pokiaľ neobjavili ešte vyšší niekde inde. To ale nie je už podstatné, u nás je stále jednotkou!
Nie je ako ostatné naše sprístupnené jaskyne, je neosvetlená, takže dostanete lampu na čelo, jaskyniarske oblečenie a počas prehliadky sa musíte držať stien aby ste niekam nespadli. Jeden úsek tu pôjdete aj adrenalínovo po lane… Zážitok je to fakt nádherný a nezabudnuteľný, ale za pozretie stojí aj okolie jaskyne. My sme tam našli jazierka, asi tak milión kvetov, výhľad na Krásnu hôrku, salamandru škvrnitú a úžasné ticho a pokoj! Mapka: https://en.mapy.cz/s/2HBMg
Krásnohorská jaskyňa, Východné Slovensko / krasnohorskajaskyna.sk
146. Silická ľadnica
Silická ľadnica nie je sprístupnená jaskyňa a vstup je zakázaný, môžte sa však dostať až k jej vchodu, kde je aj v tom najhorúcejšom lete stále zima. Prechádzka sem cez lúky Silickej planiny je oddychová a možno tu uvidíte aj kvety aké ste ešte nikdy v živote nevideli.
Vedie sem viacero turistických cestičiek – od Silice, Silickej Brezovice alebo aj od Gombaseckej jaskyne. Mapa: https://en.mapy.cz/s/medofocafa
Silicka ľadnica, Východné Slovensko
147. ZOO Spišská Nová Ves
Nie ako v Čechách, kde vám prsty na dvoch rukách a dvoch nohách nebudú stačiť na spočítanie zologických záhrad, u nás vám budú stačiť prsty na jednej ruke… No a práve preto nie je problém ich navštíviť všetky! A dve z nich sú dokonca na východnom Slovensku, jedna v Košiciach a jedna v Spišskej Novej Vsi!
Zoo Spišská Nová Ves, Východné Slovensko
148. Gejzír Herľany
V Herľanoch máme svetový unikát. Gejzír so studenou vodou akých je na svete len zopár. Eruptuje z hĺbky cca 400 metrov a to každých 32-36 hodín. A po jeho rekonštrukcii z roku 2016 výška gejzíru dosahuje 22 metrov. Čas najbližšej erupcie nájdete na stránke obce: https://www.herlany.sk/narodna-prirodna-pamiatka-herliansky-gejzir
Gejzír Herľany, Východné Slovensko / Martinoza
149. Vyhliadková veža Tokaj
Okrem svetovo známeho a hlavne dobrého vína, ktoré vyviera z našej východo južnej zeme sa táto oblasť stala zaujímavou aj turisticky a to po vybudovaní vyhliadkovej veže v obci Malá Tŕňa. Je z nej krásny výhľad na okolité vinice a maďarské kopce.
Tokaj rozhľadňa, Východné Slovensko
150. Pivnice v Malej Tŕni
Pri našej návšteve vyhliadkovej veže Tokaj sme náhle zacítili vôňu vína a tak sme museli vyhľadať nejakého predajcu. Trvalo nám to asi tak minútu, než sme v Malej Tŕni stretli miestneho vinára, ktorý sa akurát ponáhľal po vínko do pivničky. A tak nás pozval dnu. A urobil dobre, ochutnali sme všetko čo mal a kúpili všetko čo chcel predať. A kúpime aj nabudúce!
Malá Tŕňa, vínna pivnica, Východné Slovensko
Nebojte sa, to nie je koniec! Ale začiatok!!!
Kliknite sem na ďalšie tipy na východnom Slovensku!!! >>>
151. Vyhliadková veža Čerešenka
Pre východné Slovensko dosť netypická stavba v tvare historickej stredovekej veže má nielen turistický ale aj historický význam. Má pripomínať bitku pri Rozhanovciach zo 14. storočia. A tiež ponúka krásne výhľady na Slanské vrchy a vraj až po Vysoké Tatry.
Rozhľadňa Čerešenka, Východné Slovensko
152. Dargovský priesmyk
Dargovský priesmyk je tichým pamätníkom krutých bojov za 2. svetovej vojny, kde počas postupu Sovietskej armády zahynuli tisícky vojakov aj na strane Nemeckej armády.
Určite sa tu zastavte ak cestujete z Košíc ďalej na východ. Kedysi tu stáli všetky autá, ktorým počas jazdy do kopca vyvrela voda. Aj my sme tu vždy stáli na ceste na Šíravu.
Dargovský priesmyk, Východné Slovensko
153. Vojenské bunkre medzi Tokajom a Slanskou Hutou
Medzi Tokajom a Slanskou Hutou sa nachádzajú desiatky betónových bunkrov spred druhej svetovej vojny. Najdostupnejšie sú v okolí Slanskej Huty a dediny Kuzmice.
Boli postavené v rokoch 1936-1938 aby chránili Československo pred očakávanými útokmi z Maďarska, nakoniec však celá táto časť pripadla v roku 1938 pri Viedenskej arbitráži Maďarsku, takže nakoniec ani neboli použité. Mapa: https://en.mapy.cz/s/dotufanetu
Bunker z 2. svetovej vojny, Slanská Huta, Východné Slovensko
154. Skalnatá hora Garamboš
Keď už budete v okolí Slanskej Huty skúmať vojenské bunkre, určite budete prechádzať okolo nenápadnej hory Garamboš. Na jednej z jej strán je totiž ľahko prístupný vojenský bunker z lesnej cesty s označením cyklochodník.
Neodchádzajte však od neho, prejdite si túto horu dookola! Zistíte, že tá hora je vlastne hora poriadne veľkej skaly. Nádhernej a unikátnej! Skala pod Garambošom je ľahko dostupná zo Slanskej huty, až v okolí skaly je ťahšie sa pohybovať. No stojí to za to! Mapa: https://en.mapy.cz/s/dosegalugu
155. Pamätník Oslobodenia a prírodné múzeum zbraní v obci Skároš
Prvou obcou v okolí Košíc, ktorá bola počas druhej svetovej vojny oslobodená Červenou armádou od fašistov bola obec Skároš. V decembri 1944 tu pri oslobodzovaní padlo vyše 100 vojakov. Dnes týchto hrdinov pripomína Pamätník Oslobodenia a prírodné múzeum zbraní v obci Skároš.
Môžte tu vidieť legendárny sovietsky tank T-34, protitankový kanón ZiS-2, divízny kanón ZiS-3 kalibru 76 mm a dve húfnice. Každý rok si 8. mája obec pripomína koniec 2. sv. vojny a pamiatku obetí kladením vencov. Pamätník sa nachádza na konci obce v smere do Maďarska a je pri ňom veľké parkovisko. Mapa: https://mapy.cz/s/kumopoduha
156. Šikľavá skala
V lete zaniká no v zime sa Šikľavá skala dostáva medzi najatraktívnejšie prírodné úkazy na Slovensku. Navštívi ju denne stovky turistov a to kvôli ľadopádu, ktorý tu v zime vzniká a každý deň mení svoju podobu.
Dostanete sa sem z dedinky Matejovce nad Hornádom okolo kostola po lúčnej cestičke, ktorá nie je nijako značená, ale ak sa pridáte k davu ľudí, ktorí sem pôjde, určite sa nestratíte. Od železničnej stanice je to sem necelých 30 minút. A z vlaku môžte vystúpiť nielen v Matejovciach nad Hornádom ale aj v dedinke Chrasť nad Hornádom. Mapa: https://sk.mapy.cz/s/3klQv
Ak prídete autom, na konci dedinky Matejovce nad Hornádom je aj dosť veľké parkovisko (zrejme na poli). Mne sa tu podarilo nechať peňaženku na streche auta ale našli ju dobrí ľudia a na mojich 15,-eur sa neulakomili a peňaženku odložili v najbližšom dome. Týmto sa im chcem poďakovať, možno sem raz zavítajú! Stálo by ma veľa dní, než by som si všetky doklady a platobné karty znovu vybavil. ĎAKUJEM!
157. Bukovec – najvyšší vrch Hnileckých vrchov
Ak vám ľahká prechádzka ku Šikľavej skale nestačila alebo ak chcete za 1 deň zažiť 2 rôzne nezabudnuteľné zážitky, zájdite si k neďalekej dedinke Poráč (z Matejoviec je to len 10km autom). Auto odstavte pri ceste na mieste nazvanom Poráč-Peleš a vydajte sa na najvyšší vrch Hnileckých vrchov!
Vrch s názvom Bukovec (1127m) je ľahko dostupný, túto prechádzku zvládnu aj deti. Výstup naň vám nezaberie viac než 2 hodinky ale zato vám už od začiatku ponúkne nádherné výhľady. Z vrchu uvidíte z jedného miesta všetko dookola – Vihorlat, Šarišský hrad, Branisko, Spišský hrad, Levoču, Tatry, Spišskú Novú Ves, Poprad, Kráľovu hoľu, Kojšovku a veľa veľa ďalších kopcov a dediniek! My sme sem vyrazili ráno o 4:00 a stihli sme pekne východ slnka! 🙂 Mapa: https://en.mapy.cz/s/2zEim
Spišská Nová Ves a Tatry – výhľad z vrchu Bukovec (1127m), Hnilecké vrchy, Východné Slovensko
158. Poráčska dolina
Pamätáte si ešte na krásnu tatranskú prírodu, nezničenú lykožrútom, či inými kalamitami? No… V Tatrách je už takmer minulosťou, ale dá sa nájsť aj v iných kútoch Slovenska. A zatiaľ v nádhernej a zdravej kondícii!
Jedným takým miestom je Poráčska dolina. Dostanete sa do nej z dedinky Poráč, alebo zo Sloviniek! Je v nej aj lyžiarske / wellness stredisko a dá sa prejsť na bežkách, bicykli alebo aj pešo! Mapa: https://sk.mapy.cz/s/jazejuveba
159. Krompašský vrch a Kyslíková trasa
Potrebujete prekysličiť mozog, či iné časti tela? Jednou z najlepších možností bude určite Kyslíková trasa na úpätí Krompašského vrchu, neďaleko Gelnice. Je to značená cyklocesta, ale isto sa dá prejsť aj po svojich.
Je súčasťou každoročnej Magnezitárskej 60tky a je tu naozaj nádherne. Lesík ako kedysi v Tatrách no a ten vzduch! Hlavne ráno o osmej pekne po daždi… Miesto, ktoré môžem len odporučiť! Mapa: https://en.mapy.cz/s/molojemake (ale nezabudnite si výjsť aj celkom hore na Krompašský vrch!)
160. Plavba na rieke Bodrog
Na Slovensku nie je veľa miest kde sa dá plaviť loďkou. Takú plavbu po rieke Bodrog určite veľa ľudí nepozná. No je to škoda. Plavba našou najnižšie položenou časťou Slovenska je nádherná!
Začína vo Viničkách a doplavíte sa až do Maďarska, kde budete mať nejaký čas voľno na návštevu hradu v Sarospataku, alebo môžte zájsť na termálne kúpalisko. Celkovo plavba trvá 3,5 hodiny (tam aj späť) a základná cena na osobu je 20 € (cena za rok 2023).
Pozrite si naše video z výletu: https://youtu.be/p-RsKuXezNQ
Plavba na rieke Bodrog, Východné Slovensko / lumixtrade.sk
161. Najnižší bod Slovenska, stredoveký kostolík a Národná prírodná rezervácia Tajba
Na Východnom Slovensku máme aj najnižší bod Slovenska. Nachádza sa na kraji obce Klín nad Bodrogom a je pekne označený stĺpikom. Sám o sebe by tento bod nebol asi ničím zaujímavý keby sa v jeho tesnej blízkosti nenachádzal aj stredoveký kostolík z 13. storočia so zvonicou. Kedysi bol kostolík v strede obce ale časté záplavy ľudí odtiaľ vyhnali a tak stojí kostolík na konci dediny.
To však ale stále nie je všetko, susedí aj s Národnou prírodnou rezerváciou Tajba, ktorej súčasťou sú aj milióny obrovských lekien na mŕtvom ramene rieky Bodrog, a práve tie tu uvidíte tiež! Len sa pripravte na množstvo komárov, čakajú len na vás! Repelent tu teda príde vhod! Mapa: https://en.mapy.cz/s/pulalamuve
162. Zrúcanina hradu Veľký Kamenec
Na Dolnom Zemplíne je malá nenápadná dedinka s názvom Veľký Kamenec, iba 3,5km od hraníc s Maďarskom. No a v nej je nápadný hrad Veľký Kamenec. Hrad pochádza z 13. storočia ale bohužiaľ ho cisárske vojsko zbúralo v 17. storočí.
Doteraz sa tu však zachovali jeho mohutné steny. Výstup na kopec, na ktorom hrad stojí je nenáročný a zvládnu ho aj deti. Zhora je pekný výhľad do celého okolia. S autom sa dá zastať pekne pod kopcom na malom parkovisku. Video: https://youtu.be/G26onrupfz0, mapa: https://sk.mapy.cz/s/3piBT
163. CHKO Latorica
Ak chcete vidieť krajinu plnú vody, močiarov, riek, mŕtvych ramien, vtákov, lekien, zaplavených lesov a kto vie čoho všetkého ešte, príďte do CHKO Latorica. Táto chránená krajinná oblasť je jedinečnou ukážkou džungle, akú v iných častiach krajiny budete len ťažko hľadať.
Viac ako 23 tisíc hektárov chráneného územia vás určite prekvapí. Zaujímavý je tu napríklad aj reťazový most pri obci Ptrukša, alebo Vodná zážitková cesta v Oboríne, či zaplavené lúky okolo najnižšieho miesta na Slovensku v Klíne nad Bodrogom… Vždy sa tu oplatí vziať so sebou aj ďalekohľad. Je tu množstvo vtákov, hlavne obrovských volaviek a tiež srnky vás tu budú všade sledovať. Po oboch stranách riekay Latorica je vybudovaná hrádza, po ktorej sa dá prejsť aj na bicykli. Mapa: https://en.mapy.cz/s/kamemehace
164. Lanový most cez rieku Latorica
Takýto most asi na Slovensku nikde inde nenájdete, iba v CHKO Latorica! Lanový húpajúci sa most cez rieku je celkom zaujímavou a hlavne adrenalínovou atrakciou Dolného Zemplína! Ak sa pod vami podlomia dosky, určite sa okúpete! A ak aj nie, nikdy na tento most nezabudnete! 🙂
Dá sa k nemu dostať pešo alebo na bicykli z obce Ptrukša (2km), alebo z obce Boťany (4km). https://mapy.cz/s/kukehutome
165. Kamenný Most Leles
Aj najstarší most na Slovensku môžte nájsť na Východnom Slovensku a ak výletujete niekde na Dolnom Zemplíne, škoda by bolo sa tu nezastaviť. Most síce už nevedie od nikiaľ nikam a ani nič nepremosťuje, ale to len dokazuje koľko sa toho na tomto území od jeho vzniku zmenilo…
Most svätého Gottharda, ktorý je známy aj ako Kamenný Most Leles je starý gotický kamenný most postavený v 14. storočí. Kedysi bol súčasťou cesty medzi Kráľovským Chlmcom a Veľkými Kapušanmi a pod ním bolo rameno rieky Tica… Mapa: https://en.mapy.cz/s/gojuvodado
166. Pozorovanie vtákov na Senianskych rybníkoch
Ak máte radi všetko živé, choďte sa pozrieť na Senianske rybníky pri obci Senné. Tu bude naozaj veľmi živo! Je tu totiž množstvo vtákov, ktoré tu oddychujú počas migrácie do teplých krajín pred zimou alebo opačne na sever po zime.
Avšak niektorým sa tu zapáčilo až tak, že tu ostali už natrvalo. Desiatky až stovky druhov a tisíce kusov vtáctva len tak hocikde lietať neuvidíte. Už sem začínajú chodiť aj pozorovatelia zo zahraničia, tak aby vás neobehli! Je to naozaj „pěkná podívaná!“
My sme tu boli už viackrát v marci (na začiatku, aj na konci – závisí od počasia). V roku 2019 ich tu bolo napočítaných naraz v jeden deň 12,000. To už je pekné číslo. V okolí rybníkov je niekoľko vyhliadkových veží (pozorovateľní vtáctva) no žeriavy hodujú hlavne na zvyškoch kukurice nechaných na poliach v okolí obcí Iňačovce a Senné. Za zážitkom je tak potrebné jazdiť s autom po bočných cestách, ktorých tu je celkom dosť. Je to také vtáčie safari. Mapa: https://sk.mapy.cz/s/3pt34
167. Bricklandia – výstava zo 100,000 LEGO kociek
Ak sa v metropole východu ocitnete aj s deťmi, nezabudnite navštíviť Bricklandiu – unikátnu výstavu vytvorenú zo 100,000 LEGO kociek. Bude sa tam páčiť nielen vašim deťom ale určite aj vám. Môžte sa tam s legom aj zahrať, alebo si niečo postaviť, kociek je tam naozaj dosť!
Bricklandiu nájdete v budove na Hlavnej 48 v Košiciach, v suteréne Barkóczyho paláca, hneď pri spievajúcej fontáne a štátnom divadle. Rodinné vstupné je 5,-EUR a s deťmi sa tam vyhráte aj niekoľko hodín. Otvorená je denne okrem pondelkov: Utorok – Piatok: 14:00 – 18:00 hod, Sobota: 10:00 – 18:00 hod, Nedeľa: 12:00 – 18:00 hod.
Bricklandia – Lego výstava, Košice, Východné Slovensko
168. Westernové mestečko s minizoo
Iba na východe sa ti môže počas prechádzky po lese pritrafiť do cesty westernové mestečko… A nie hoc-aké. Somárik, koník, sliepočky aj s kohútom…
Ak máte dobrú predstavivosť tak si uprostred lesa môžte aj niečo nakúpiť, vybrať banku, poslať dôležitú poštu, alebo sa aj ubytovať! Ale najdôležitejšie je to prostredie! Úžasné! Iba 5km od Košíc na chate Klatovianka! Mapa: https://en.mapy.cz/s/2Dt9W
169. Kaštiel v Budimíri a múzeum historických hodín
Veľmi pekné miesto a ešte krajšie hodiny! Niekoľko stoviek rokov staré, keď sa ešte hodiny vyrábali ako doplnok do domácnosti, nie len aby ukazovali čas. Krásne porcelánové, vyrezávané, hodiny z veže, či zabudované do obrazu…
Kaštieľ Budimír nájdete pri Košiciach, v obci Budimír. Kaštieľ patrí medzi obľúbené miesta na fotenie nielen svadobčanov. No oplatí sa sem zájsť aj keď sa práve nejdete vydávať, či ženiť. Expozíciu spravuje Slovenské technické múzeum a každú prvú nedeľu v mesiaci je otvorené zdarma!
170. Obišovský hrad
Presne medzi Košicami a Prešovom je malá obec Obišovce. Kedysi sa nad obcou týčil hrad, ktorý tu sledoval, či nejdú Turci. Dnes je tu už žiaľ iba zrúcanina (podľa nákresov bol to pekný hrad), ale vďaka dobrovoľníkom už na ňom prebiehajú stavebno-rekonstrukčné práce. Obišovský hrad patrí do Prešovskej hradnej cesty spolu s ďalšími hradmi, ktoré som tu už spomínal: Šarišský, Kapušiansky, Obišovský, Zbojnícky, Lipovský (zatiaľ nespomenutý) a Šebeš.
Čo tu ale stále je, je pekná príroda, do ktorej sa oplatí vyraziť aj s deťmi. Ak prídete vlakom, môžte vystúpiť priamo v obci Obišovce alebo v Ličartovciach. Odtiaľ to k hradu už nie je ďaleko. Nevedú k nemu síce značené turistické trasy, ale cesta je pekne značená šípkami. Mapa: https://sk.mapy.cz/s/3paNq.
171. Ústie Torysy do Hornádu
Toto miesto asi nenájdete v žiadnom turistickom sprievodcovi, veď kto by propagoval… nejaké spojenie dvoch riek… Ja vám ale niečo prezradím! Už som tu bol niekoľko krát a to miesto je naozaj magické. Nielenže uvidíte kde sa stretávajú dve dôležité rieky východného Slovenska aby spolu potom pokračovali do Maďarska a Dunajom ďalej do Čierneho mora, ale aj celá cesta k Ústiu Torysy do Hornádu je zaujímavá!
Ak si privstanete a vyrazíte sem už pri východe slnka, príroda vás tu odmení 100% vlhkosťou ako v dažďovom pralese (to vďaka spojeniu stromov a rieky). Na stromoch je vidieť, že už zažili nie jednu záplavu. Na jar sú tu krásne kvety a stromy zarastené kríkmi. K tomu vám tu bude spievať tisícka vtákov, a nad hlavou prelietavať volavka alebo čierny bocian. No proste ako v rozprávke! 🙂 Z Košíc (Krásnej) sa sem dostanete po ľavom brehu Hornádu. Mapa
172. AquaCity Poprad
AquaCity Poprad sa mi zatiaľ navštíviť nepodarilo, no na tomto zozname chýbať nemôže! Tu na vás čakajú viaceré bazény s prírodnou termálnou vodou, vitálny svet so všetkými možnými saunami, masáže, fitness a ďalšie športoviská. A ak sa vám táto zima zdala málo chladná, môžte tu navštíviť aj kryocentrum a vyskúšať si teplotu -120°C.
Cenník pre rok 2017: 22,-EUR/dospelí, 19,-EUR/deti
Podrobnejší cenník a informácie: aquacity.sk
AquaCity Poprad, Východné Slovensko / aquacity.sk
173. Thermalpark Šírava
Thermalpark Šírava je zaručene najvodnatejšou atrakciou na Zemplínskej šírave. Nájdete tu bazény s termálnou vodou, vonkajšie aj vnútorné, wellness centrum so všetkými možnými saunami a masážami, relax centrum s panoramatickými pohľadmi na najväčšiu vodnú plochu na Slovensku. Šmýkalky a aj bazén s morskými vlnami alebo divokú rieku, masážne trysky a bazén pre najmenších.
Môžte sem prísť jak v lete tak v zime. Thermalpark sa od jeho otvorenia v roku 2014 postupne rozširuje, najnovšie k nemu pribudne aj hotel. Je to zatiaľ jediný kvapark v Košickom kraji.
Cenník pre rok 2017: 19,-EUR/dospelí, 10,-EUR/deti(3-12r.)
Podrobnejší cenník a informácie: thermalparksirava.sk
Thermalpark Šírava, Košický kraj, Východné Slovensko
174. Thermal Park Vrbov
Azda najstarší termálny akvapark na východnom Slovensku, v ktorom som sa kúpal ešte ako dieťa. Je však dávno vynovený a dnes hojne navštevovaný a obľúbený.
Thermal Park Vrbov je otvorený celoročne a jeho termálna voda je liečivá, dobre vplýva na pohybové a nervové ústrojenstvo, dýchací a srdcovocievny systém. V 10 bazénoch si isto nájde miesto každý.
Cenník pre rok 2017: 16,50EUR/dospelí a 14,-EUR celodenný vrátane termálnej časti. Je tu však množstvo dostupných zliav.
Podrobnejší cenník a informácie: termalnekupalisko.com
Thermal Park Vrbov / foto termalnekupalisko.com
175. Plaza Beach Resort
Ak vás v Prešove chytia horúčavy, jedným z najunikátnejších miest na Slovensku, kde sa môžte schladiť je Plaza Beach Rezort. Tu sa určite budete cítiť ako v nejakej exotickej krajine. Slaná voda, palmy, lagúnový a plavecký bazén so šmýkalkou, detský bazén so šmýkalkou, vodopádom a jaskyňou, maják a slaná voda…
Žiaľ pri našej návšteve ma tu prinútili pri 1,5 ročnom synovi v detskom bazéne stáť (dospelý tu môže ísť len po kolená do vody) a v 4**** reštaurácii ma zase prinútili si obliecť tričko a španielska polievka tu mala len chuť korenia, takže sa jej naše deti ani nedotkli a zemiaky k druhému jedlu boli presolené, takže menu za 5,90 nás sklamalo na plnej čiare a museli sme doma ešte variť pre deti… Ale to už bolo dávno, kuchár už je asi vymenený.
Cenník pre rok 2017: 12,-EUR/dospelí, 7,-EUR/deti 90-140cm
Podrobnejší cenník a informácie: plazabeach.sk
Plaza beach Resort, Solivar, Prešov, Východné Slovensko
176. Aquapark Prešov Delňa
Delňa bola v Prešove vždy známa kúpeľná adresa. Dokonca aj Košičania sa sem k miestnemu jazeru chodili schladzovať a vyblázniť na 100 metrov dlhom tobogáni, kde jedna jazda stála 2,-Sk. Dnes je vedľa jazierka vystavaný nový aquapark s wellness centrom.
Fínske sauny, párne sauny, infrasauny, dokonca ľadová jaskyňa s -15°C, oddychový, plavecký, detský bazén a aj výrivky…
Cenník pre rok 2017: 15,-EUR/dospelí a 13,-EUR/zľavnený pre celodenný vstup do bazénov a wellness.
Podrobnejší cenník a informácie: aquaparkpresov.sk
Aquapark Prešov Delňa / foto: aquaparkpresov.sk
177. Resort Levočská dolina (bio kúpalisko)
S dosť neštandardnou ponukou kúpania prišiel pred rokmi Resort Levočská dolina, ktorý tu vybudoval bio kúpalisko. Ešte som to nebol vyskúšať no podľa fotiek a recenzií to vyzerá celkom dobre.
Dá sa tu aj ubytovať, pre deti tu robia celoročné aktivity a okrem biokúpaliská majú aj lyžiarske stredisko, wellness, požičovňu bicyklov, a môžte si tu okrem ďalších aktivít skúsiť aj rybolov…
Cenník pre rok 2017: 6,00€ dospelí, 4,00€ deti 3-12r.
Podrobnejší cenník a informácie: levocskadolina.sk
Bio kúpalisko, Resort Levočská dolina, Východné Slovensko / foto levocskadolina.sk
178. Biokúpalisko Sninské rybníky
Ďalšie zo slovenských bio-kúpalisiek nájdete v Snine. Aj tu sa využívajú rastliny na čistenie vody v kúpalisku. Je prevádzkované mestom a teda aj vstupné je nižšie. V okolí sú možnosti ubytovania, turistiky aj cykloturistiky na najznámejšie miesta ako sú Vihorlat, Sninský kameň a Morské oko.
Cenník pre rok 2017: 4,5€ dospelí, 2,5€ dieťa 7-14r., 1€ dieťa 2-6r.)
Podrobnejší cenník a informácie: biokupaliskosnina.sk
Biokúpalisko Sninské rybníky / foto: biokupaliskosnina.sk
179. Aquaruthenia Svidník
Ďalším vodným svetom na východnom Slovensku je Aquaruthenia Svidník. A len v krátkosti na zoznámenie sa: letné kúpalisko, celoročné bazény vonkajšie aj vnútorné, wellness, nafukovacie atrakcie, tobogány a šmýkalky, umelé vlny, detské ihriská a množstvo ďalších lákadiel.
Môžte tu prespať aj v kempe za minimálne ceny (2,-€ osoba/noc).
Cenník pre rok 2017: 20,-€ dospelí, deti do 140cm: 10€.
Podrobnejší cenník a informácie: aquaruthenia.sk
Aquaruthenia Svidnik / foto: aquaruthenia.sk
180. Levanduľová farma BeLavende
Levanduľová farma BeLavende sa nachádza v obci Trnava pri Laborci, neďaleko Zemplínskej šíravy a je najväčšou levanduľovou farmou na Slovensku! Okrem toho, že si tu môžte kúpiť výrobky z levandule, môžte farmu navštíviť aj len tak, alebo si nazbierať levanduľu pre vlastné výrobky sami.
Je to nádherné, unikátne miesto, aké už na východnom Slovensku určite nenájdete! Ak budete na šírave, určite príďte aj sem, toto sa oplatí!!! levandulovafarma.com
181. Širokorozchodná železničná trať
Ako v jednej z mála krajín v Európe sá Slovensko vďaka kedysi dobrým vzťahom so Sovietským zväzom môže pochváliť unikátom, ktorý nájdete len na východnom Slovensku – Širokorozchodnou železničnou traťou.
Tá vedie od Užhorodu až do Východoslovenských železiarní v Košiciach (momentálne U.S.Steel) a vozí sa po nej najmä železná ruda z Ukrajiny. Trať s rozchodom 1520 mm bola postavená v roku 1966 keď prekladisko v Čiernej nad Tisou už nepostačovalo. Ak sa teda budete pohybovať niekde v okolí železnice, možno uvidíte aj vlaky z Ukrajiny!
182. Slavošovský tunel, Koprášsky tunel a Koprášsky viadukt
Že vás to už na východe omrzelo? Nikomu to nevravte a potichu sa vytraťte! 🙂 Jednou z netradičných možností ako sa nebadane vytratiť na západ je 2,5 kilometrov dlhá tajná chodba. Ide vlastne o železničný tunel, ktorým ale železnica nikdy neviedla… Nuž, keď ho dokončili, už ho nebolo treba a tak dnes už slúži iba veľmi špecifickému okruhu turistov.
Určite ste už počuli o Slavošovskom tuneli, ktorý spája Košický kraj s Banskobystrickým. Bol postavený za 2. sv. vojny medzi rokmi 1941-1944. Mala tadiaľ viesť železnica, keďže po Viedenskej arbitráži (2. novembra 1938) pripadla južná časť Slovenska Maďarsku a niektoré obce ostali odrezané od zbytku krajiny.
Tunel sa dá prejsť od Slavošoviec alebo Magnezitoviec za cca 45 minút ale aj na bicykli za menej. Potrebujete tu ale poriadne nabitú baterku, ak by sa vám vybila niekde v strede, ktovie či by ste ešte našli východ… ?
Okrem tohto tunela sú cca 10 minút chôdze (ale už na západe) aj ďalšie technické pamiatky. Koprášsky tunel (245 metrov dlhý) a Koprášsky viadukt. V takejto dedinke takýto parádny most, to je teda rarita! Dobré miesto na začatie cestovateľského dobrodružstva po strednom Slovensku, čo poviete? 🙂
183. Byšta kúpele
My na východe nemusíme za ľudskou hlúposťou cestovať do Černobyľu, ani sa potápať k vrakom lodí, ani letieť do Talianska za mestami duchov. Nám stačí zájsť za kopec a hneď sme tam, kam nás len predstavivosť dokáže preniesť. Jedným z top príkladov sú Byšta kúpele!
Kedysi pýcha južného Slovenska, ešte v roku 1996 sme tu boli na školskom výlete, ale od roku 2005 je Byšta zatvorená a chátra. Ak chcete vidieť, čo dokáže urobiť príroda za 15 rokov až zo Zeme zmiznú ľudia, alebo si pozrieť čo dokážu urobiť ľudia, niet lepšieho miesta na návštevu. https://en.mapy.cz/s/domebugono
Tento zoznam je dlhý ale zďaleka neobsahuje všetky miesta, ktoré musíte na východnom Slovensku navštíviť. A ak máte nejaký dobrý tip, na ktorý som pozabudol, napíšte mi dole do komentára a ja ho sem pridám. Prajem pekné cestovanie po východnom Slovensku! 🙂