Toto sú najkrajšie miesta na Slovensku, ktoré musíte navštíviť! Slovensko má krásne mestá, ohromujúce hrady, úžasné zámky a kaštiele, zaujímavú históriu, pamiatky UNESCO no jeho hlavným a neprekonateľným pokladom je jeho príroda. Vyše 6000 jaskýň, 9 národných parkov, 14 chránených krajinných oblastí, 1087 prírodných rezervácií, prírodných pamiatok a chránených areálov… To všetko sa nachádza v jednej z najmenších krajín Európy a to priamo v jej srdci.
Ak sa rozhodujete kam zájsť tento víkend, inšpirujte sa týmto zoznamom najkrajších miest na Slovensku, možno vám pomôže vo výbere:
Najkrajšie miesta na Slovensku – Národné parky
1. Vysoké Tatry – Tatranský Národný Park (TANAP)
Na hraniciach s Poľskom sa nachádza najvyššie pohorie na Slovensku – Vysoké Tatry. Väčšina pohoria sa nachádza vo výške nad 900 metrov nad morom ale najzaujímavejšie sú tie najvyššie vrchy, ktoré našim Tatrám dominujú – Kriváň (2495m) od západu, Gerlachovský štít (2654m) z južnej strany a Lomnický štít (2634m) od východu.
Vysoké Tatry sú už roky populárnym miestom pre zimnú lyžovačku alebo letnú turistiku ale sú aj vhodným kúpeľným a relaxačným miestom. Najlepšie je sem prísť vlakom – Tatranskou železničkou od Popradu alebo historickou Zubačkou z Tatranskej Štrby. Ak ale prídete s autom, v Tatranskej Lomnici je veľké bezplatné parkovisko a ďalšie sú po celých Tatrách, ale väčšinou platené!
Zamrznuté Štrbské pleso, Vysoké Tatry, Najkrajšie miesta na Slovensku / Majo
Medzi najkrajšie a turistami najviac obľúbené a navštevované miesta v Tatrách patrí Štrbské pleso (najvyššie položené stredisko na Slovensku – 1329m), Popradské a Skalnaté pleso, či Hrebienok. Jedno z najromantickejších miest je určite Zelené pleso.
Belianske Tatry
Tatry ale nie sú iba o plesách, kopcoch a turistických chodníčkoch. Napríklad taký Ždiar v Belianskych Tatrách ponúka výborné agroturistické vyžitie a je veľmi vhodný pre rodiny s deťmi, ktoré tu môžu obdivovať pasúce sa ovečky, kozy, kone a kravy.
Lyžuje sa priamo v dedine, alebo o kúsok ďalej v známej Bachledovej doline. Pozdĺž dediny je v lese ukrytá asfaltka, ktorú je v lete možné využiť na nenáročné bicyklovanie. Tá vedie takmer po rovinke až do Tatranskej Kotliny a potom sa môžte vrátiť späť cez Lendak a kopce Spišskej magury.
Ždiar, Belianske Tatry, Najkrajšie miesta na Slovensku
Kde sa ubytovať v Belianskych Tatrách?
Mojím tipom pre ubytovanie je Hotel Magura v Monkovej doline, o ktorom si myslím, že je najlepšie umiestneným hotelom na Slovensku.
Medzi konkurentov by som ešte možno pridal Chatu na Popradskom plese alebo Sliezsky dom (ten je ale tak drahý, že tam isto budú mať zlaté kľučky). V Hoteli Magura je síce výrazne cítiť, že sa tu čas zastavil pádom komunizmu, no na druhej strane to už môžeme považovať aj za výhodu. Napríklad taký Hotel Morava v Tatranskej Lomnici už pravidelne usporadúva ROH rekreácie. Poloha Magury, jej služby a ceny, ktoré sa v dnešnej dobe stále držia na úrovni nižšej než v ostatných miestach v Tatrách, sú tiež veľkou výhodou.
Hotel ponúka nádherný výhľad na Belianske Tatry, pre deti vyžitie na veľkej trávnatej ploche, prípadne niekoľkých ihriskách, ktoré sa pred hotelom nachádzajú. Navyše je tento hotel situovaný na konci dlhej slepej cesty, po ktorej prejde za hodinu iba zopár áut ubytovaných hostí.
Dolinou tečie potok Biela, ktorý sa od hotela nachádza vo vzdialenosti niečo vyše 200 metrov. Popri ňom vedie turistický chodník, ktorým sa môžte dostať cez Kopské sedlo, Zelené pleso až po Skalnaté pleso a odtiaľ ďalej do Tatranskej Lomnice, či Smokovca.
Tí zdatnejší môžu pokračovať zo Skalnatého plesa po Tatranskej magistrále až na Štrbské pleso alebo ešte ďalej.
Výhľad z Hotela Magura, Ždiar, Belianske Tatry, Najkrajšie miesta na Slovensku / Julo
10 Naj miest v Tatranskom Národnom Parku
1. Štrbské pleso – ideálne miesto na dovolenku
2. Popradské pleso – možné aj s kočiarom po krásnej asfaltke
3. Lomnický štít – 2. najvyšší vrchol (2634 m) lanovkou alebo s horským vodcom
4. Zelené pleso – cyklotrasa, ale podľa mňa na bajku nezjazdná, takže radšej peši
5. Belianska jaskyňa – 874 schodov
6. Vodopád Skok a ďalej Mlynickou dolinou cez Bystrú lávku a Furkotskú dolinu
7. Kriváň (2494 m)
8. Rysy (2494 m)
9. Obec Ždiar alebo Tatranská Javorina
10. Túra cez Priečne sedlo (2,352m) – Malou a Veľkou studenou dolinou a horské chaty Téryho chata a Zbojnícka chata
Tu nájdete množstvo ďalších tipov:
Turistika Vysoké Tatry – 22 tipov kam na túru vo Vysokých Tatrách
Turisticky voľne prístupné tatranské štíty – Vysoké Tatry | 7 tipov + turistické mapy
Vysoké Tatry v zime – 30+ tipov kam v zime na túru
2. Národný park Slovenský Raj
Národný park Slovenský Raj je vskutku rajom. Tento prírodný poklad nájdete v srdci Slovenska. Asi vám nejakú chvíľu zaberie, kým prejdete všetky turistické a cyklo chodníky, ktoré vedú cez zalesnenú krajinu plnú potokov, tiesňav, vodopádov, jazier a vodných plôch.
Tomášovský výhľad, Prielom Hornádu, Dobšinská ľadová jaskyňa, Suchá Belá… To je iba malá časť veľkého parku, v ktorom nájdete vždy niečo nové na objavovanie.
Dobrými východiskovými bodmi pre denné túry sú Stratená, Dedinky, alebo Podlesok, kde nájdete množstvo ubytovacích možností nielen v hoteloch a väčších či menších penziónoch ale aj v chatách, či na súkromí. Viac o tomto prírodnom raji nájdete v mojom článku Slovenský raj – 18 miest, ktoré musíte navštíviť – Kam na výlet, tipy, turistické trasy, mapy alebo Ľadový expres – vlakom do raja za UNESCOm, ľadom a unikátnou prírodou!
Tomášovský výhľad, Slovenský Raj, Najkrajšie miesta na Slovensku / Michal Novota
15 Naj miest v Národnom parku Slovenský raj
1. Dobšinská ľadová jaskyňa a jej okolie
2. Roklina Suchá Belá
3. Prielom Hornádu
4. Roklina Veľký Sokol
5. Ferrata Kyseľ + Malý Kyseľ a Veľký Kyseľ
6. Roklina Piecky
7. Kláštorská roklina a Kláštorisko
8. Tomášovský výhľad
9. Dedinky
10. Zejmarská roklina
11. Roklina Veľký Sokol
12. Sokolia dolina
13. Stratená
14. Stratenská píla
15. Geravy
3. Národný park Slovenský Kras a jeho jaskyne – UNESCO
Národný park Slovenský Kras je jaskynnou oblasťou, a nájdete ho v okolí Rožňavy. Pokračuje aj za hranicami s Maďarskom ako Aggteleki Nemzeti Park a jeho hlavnou dominantou je jaskyňa Domica – najväčšia jaskyňa na Slovensku. V Maďarsku má svoj vlastný vchod, kde je známa pod menom Baradla. Viac info v článku Navštíviť Domicu alebo radšej jej maďarskú časť Baradla?
Jaskyne Aggteleckého krasu a Slovenského krasu sú na zozname UNESCO ako jeden z dvoch prírodných zápisov na Slovensku. Za návštevu stoja aj ďalšie verejnne sprístupnené jaskyne a to neďaleká Gombasecká jaskyňa, Jasovská jaskyňa, či Krásnohorská jaskyňa, v ktorej okrem bežnej jaskynnej prehliadky zažijete aj trochu adrenalínu.
Neďaleký Hrad Krásna Hôrka (momentálne po požiari v rekonštrukcii) či kaštieľ Betliar, alebo turistika po kopcoch Zádielskej alebo Silickej planiny, Hájske vodopády, alebo Jelení vrch s nadmorskou výškou 947 metrov nad morom sú lákadlom na pekne strávený víkend, ale kľudne aj 2-týždňovú dovolenku. Nudiť sa tu určite nebudete!
Tip!
Slovenský kras je prístupný nám všetkým, je tu množstvo turistických chodníčkov, po ktorých sa môžte vydať, no ak chcete preniknúť hlbšie do tajov Slovenského krasu, uvidieť to, čo si pri bežnej turistike ani len nevšimnete, dostať sa na miesta, kde je bežne zakázané chodiť, mali by ste skúsiť Turistiku so sprievodcom!
Ja som mal to šťastie, že som sa takéhoto výletu so sprievodcom po Zádielskej planine mohol zúčastniť s Košice regiónom a musím povedať, že je to na míle vzdialené len takej bežnej prechádzke po lesoch! Preto tu nemôžem nespomenúť krizomkrasom.sk, u ktorých si toto dobrodružstvo môžte objednať.
Viac tipov na Slovenský kras nájdete aj v našom ďalšom článku: Slovenský kras – 31 tipov Kam na výlet! Rady, turistické trasy, mapy!
Jaskyňa Domica, Slovenský kras, Najkrajšie miesta na Slovensku / Jojo
10 Naj miest v Národnom parku Slovenský kras
1. Jaskyňa Domica – jediná podzemná plavba na Slovensku
2. Jasovská jaskyňa a jej okolie (rybníky, starý cintorín, kláštor)
3. Gombasecká jaskyňa
4. Krásnohorská jaskyňa
5. Silická ľadnica
6. Zádielska dolina
7. Zádielska planina
8. Hájske vodopády
9. Jelení vrch
10. Turniansky hrad
4. Národný park Nízke Tatry (NAPANT)
Národný park Nízke Tatry (NAPANT) bol založený v roku 1978 a je medzi turistami čoraz viac obľúbený (tak ako aj všetky ostatné miesta v prírode). Človek sa tu pri zdolaní jeho najvyšších vrchov nenadrie tak ako vo Vysokých Tatrách ale za to prírodných krás, hôr či dolín, jaskýň, termálov, lyžovania, či relaxovania sa tu dá užiť rovnako dosť.
Vyraziť do Nízkych Tatier môžte z Telgártu, Šumiaca, Heľpy, či iných horehronských obcí ale aj zo známych horských prechodov ako sú Donovaly, Výšná Boca/Nižná Boca, či Vernár. Zo severnej strany zase napríklad z Liptovskej Tepličky, Východnej, Važca, Liptovského Hrádku, Liptovského Jána alebo Demänovskej Doliny.
Demänovská Dolina
Oblasť Demänovskej Doliny nájdete ukrytú hlboko v lesoch Národného parku Nízke Tatry. Je to zároveň najnavštevovanejšia časť tohto parku a poskytuje množstvo turistických chodníčkov v lete ale aj lyžiarských svahov v zimnom období.
Ak ste ešte neboli na najvyšších vrcholoch Nízkych Tatier – Ďumbier (2043 m), Štiavnica (2025 m), Chopok (2024 m), alebo ste ešte nenavštívili Demänovské jaskyne, bude Demänovská Dolina ideálnym miestom pre vašu najbližšiu dovolenku na Slovensku.
Nudiť sa tu určite nebudete, a ak predsalen, zamierte na sever, kde sa vo vzdialenosti cca 15 kilometrov nachádza najväčší aquapark v strednej Európe – Aquapark Tatralandia, prípadne do Bešeňovej, ktorá je zhruba o 5 kilometrov ďalej.
Vrbické pleso, Demänovská dolina, Nízke Tatry, Najkrajšie miesta na Slovensku / Jiri Brozovsky
11 Naj miest v Národnom parku Nízke Tatry
1. Chopok (2 024 m) pre lyžovanie či turistiku
2. Ďumbier (2 043 m) túra na najvyšší vrch Nízkych Tatier
3. Demänovská Dolina a Vrbické Pleso
4. Demänovská ľadová jaskyňa
5. Demänovská jaskyňa slobody
6. Jánska dolina – príjemná prechádzka vhodná aj s kočiarom
7. Kráľova hoľa (1948 m) – cykloturistika a turistika
8. Stanišovská jaskyňa
9. Horská Štefánikova chata pod Ďumbierom (vhodná zastávka na výborný guláš)
10. Cesta SNP – Medzinárodná pešia turistická trasa (E8), ktorej súčasťou je aj Cesta SNP vedie aj vrcholmi Nízkych Tatier
11. Poludnica (1549m) – unikátne výhľady a skaly
5. Národný park Malá Fatra
Malá Fatra nie je vôbec malá! Jej najvyšší vrch Veľký Kriváň je 1709 metrov vysoký a cítiť sa tu budete ako v Nízkych Tatrách. Ďalšie obľúbené turistické ciele sú vrchy ako Malý Kriváň (1671m), Suchý (1468m), Chleb (1646m), Stoh (1607m), Veľký Rozsutec (1609m) a Malý Rozsutec (1343m).
Všetkými týmito vrcholmi vedie červený turistický chodník zo Zázrivej až do Strečna, jeho dĺžka je 33 kilometrov a teoreticky by sa mal dať zvládnuť aj za 1 deň (podľa mapy.cz za 14 hodín: https://en.mapy.cz/s/2Tj6C).
Okrem vrchov je tu toho ešte veľa čo sa dá v Malej Fatre vidieť! Jánošíkové Diery (vhodné aj s malými deťmi), výlet lanovkou z Vrátnej doliny do Snilovského sedla, Tiesňavy pri Terchovej, nádherný Šútovský vodopád alebo kúpanie v Šútovskom jazere.
Najznámejšie miesta pre ubytovanie v Malej Fatre sú určite Terchová a Zázrivá, ale podnikať túry môžte aj zo Šútova, Strečna, Vrútok, či Martina.
6. Národný park Veľká Fatra
Niekde vedľa Malej Fatry musí byť aj Veľká Fatra! A je to tak! Národný Park Veľká Fatra nájdete medzi Ružomberkom, Martinom, Turčianskymi Teplicami a Donovalmi. Nachádza sa v ňom najdlhšia dolina na Slovensku – Ľubochnianska dolina, ktorá meria 25 kilometrov a krája Veľkú Fatru na dve polovice. Nachádza sa tu tiež 11 jaskýň.
Hrebeňovka Veľkej Fatry je klasická a veľmi obľúbená niekoľkodňová túra, počas ktorej budete spať na salašoch, chatách, alebo miestach určených na 1-dňové táborenie/bivakovanie. Tento zážitok na mňa ešte len čaká, ale už som o ňom veľa počul a veľmi sa naň teším!
7. Pieninský Národný Park (PIENAP)
Síce rozlohou jeden z najmenších národných parkov, ale za to je jedným z našich najstarších! Založený už v roku 1967, Pieninský Národný park má rozlohu „len“ 37,5 kilometrov štvorcových, ale chráni vyše 1000 rôznych druhov zvierat (766 druhov motýľov) a rastlín.
Jeho srdcom je Červený kláštor odkiaľ môžte podnikať túry nielen po slovenskej časti národného parku ale aj do Poľska, napríklad na výhľadový vrch Tri Koruny (982 m). Splav Dunajca na pltiach, prehliadka starého kartuziánskeho kláštora alebo iných krásnych miest po okolí (kúpele Vyšné Ružbachy, hrad a skanzen v Starej Ľubovni, rezervácia ľudovej architektúry v obci Osturňa, Ski Litmanová Fakľovka), je tu toho dosť na objavovanie v lete ale aj v zime.
8. Národný park Poloniny
Tento národný park je tak ďaleko od všetkého, že sem ani nikto nechodí. Ak teda máte po krk tých davov ľudí na Hrebienku, príďte do nášho najvýchodnejšieho národného parku.
Národný park Poloniny nájdete na trojmedzí Slovenska, Poľska a Ukrajiny a ak ste tu ešte ani vy neboli, pozrite si úspešný film Vlčie Hory od nášho šikovného ochranára, lesníka, filmára a režiséra Erika Baláža.
Ten strávil v lesoch Polonín niekoľko mesiacov schovaný a nie guľovnicou, ale kamerou zachytával túto nádhernú živú prírodu, ktorú si tak môže vychutnať nie jeden poľovník na tanieri ale milióny divákov po celom svete! National Geographic odvysielal tento film v 118 krajinách sveta, takže než sa sem všetci pohrnú, príďte si sem užiť to ticho, samotu a tmavú oblohu čo najskôr aj vy!
V Poloninách ako jediných na Slovensku žije voľne Zubor, ale aj ďalšie veľké šelmy ako medveď hnedý, vlk, rys alebo aj divá mačka. Park okrem iného chráni aj pôvodné európske pralesy Stužica, Havešová a Rožok, ktoré sú súčasťou UNESCO.
9. Národný park Muránska planina
Posledným národným parkom u nás je Národný park Muránska planina!. Za národný park bol vyhlásený v roku 1997 s rozlohou 203,18 kilometrov štvorcových, čo ho radí tiež medzi menšie národné parky na Slovensku.
Aj keď je tu viac než 250 jaskýň, ani jedna z nich nie je bohužiaľ prístupná nám, bežným smrteľníkom. To ale nemení nič na atraktivite 300 kilometrov značených turistických trás, ktoré tento národný park križujú. Vyraziť sem môžte od Červenej skaly, Zbojskej, Tisovca, Muráňa, či Závadky nad Hronom.
Nenechajte si ujsť najvyšší vrch Fabova hoľa (1439 m) a ani zrúcaninu hradu Muráň. V Národnom parku sa už dlho chovajú polodivoké kone – huculy, takže až tu uvidíte pobehovať stáda divokých koní nebojte sa, neprešli ste do Ameriky, ste stále na Slovensku!
Nebojte sa, to nie je koniec! Ale začiatok!!!
Kliknite sem na ďalšie nádherné miesta na Slovensku!!! >>>
Najkrajšie miesta na Slovensku – Mestá, mestečká, dedinky
10. Levoča – UNESCO
15 tisícové mestečko Levoča je určite jedno z najstarších a historicky najdôležitejších miest na Slovensku. Je známe predovšetkým vďaka najvyššiemu drevenému oltáru na svete (18,6 metrov), vyrobeného Majstrom Pavlom z Levoče v rokoch 1507-1517. Nájdete ho v Kostole sv. Jakuba, ktorý sa nachádza v strede jedného z najväčších stredovekých námestí v Európe.
Centrum mesta je obohnané hradbami a svoje miesto si v ňom našli gotické, renesančné aj barokové stavby. Centrum je spolu so Spišským hradom a ďalšími pamiatkami v okolí zapísané v zozname UNESCO ako svetová kultúrna pamiatka.
Levoča, Najkrajšie miesta na Slovensku / Julo
Určite neminiete radnicu s freskami z 15. storočia a za návštevu stojí aj Dom Majstra Pavla, z ktorého je dnes múzeum, alebo tiež Spišské múzeum, ktoré je súčasťou Slovenského národného múzea.
Nad mestom, na najstaršom pútnom mieste na východnom Slovensku – Mariánskej hore, sa každoročne koná katolícka púť, ktorej sa v roku 1995 zúčastnil aj Ján Pavol II.
Navštívenia Panny Márie – Mariánska hora, Najkrajšie miesta na Slovensku / Julo
11. Bardejov – UNESCO
Bardejov považujú mnohí za najkrajšie mesto na Slovensku. Nuž, je naozaj krásne, určite sa bude páčiť aj vám! Nájdete ho v severovýchodnej časti krajiny, v Prešovskom kraji, neďaleko hraníc s Poľskom.
Jeho hlavné námestie má tvar veľkého obdĺžnika a práve tu nájdete hlavné mestské dominanty – Mestskú radnicu, ktorá dnes slúži ako múzeum (pekné) a tiež Baziliku svätého Egídia. No nezabudnite sa prejsť aj po okolitých uličkách, okolo stredovekých mestských hradieb, ktoré obklopujú toto krásne centrum mesta.
A až skončíte prehliadku mesta, navštívte ešte Bardejovské kúpele so skanzenom a tiež neďaleký UNESCO kostol v Hervatove!
Bardejov, UNESCO, Prešovský kraj, Najkrajšie miesta na Slovensku
12. Banská Štiavnica – UNESCO
Ďalším skvostom medzi slovenskými mestečkami je Banská Štiavnica. Od roku 1993 je súčasťou svetového dedičstva UNESCO a nájdete ju v strednej časti Slovenska.
Najväčšia časť pamiatok je samozrejme v centre mesta, ale dôležité budovy sa nachádzajú aj v jej okrajových častiach (napr. Kalvária). Vďaka bohatej histórii baníctva sa v meste a jeho okolí zachovalo množstvo technických pamiatok, ktoré sú tiež súčasťou UNESCO.
Banská Štiavnica, UNESCO, Najkrajšie miesta na Slovensku
13. Vlkolínec – UNESCO
Neďaleko Ružomberka nájdete krásnu UNESCO dedinku, v ktorej sa dávno zastavil čas. Vlkolínec je vlstne živý skanzen – múzeum liptovskej dediny, no stále v nej bývajú obyvatelia, resp. chatári. V pôvodných starých dreveničkách chovajú domáce zvieratká, ale sú v nich aj zriadené múzeá, ktoré vás zoznámia s predvojnovým životom dedinčanov.
Na každom kroku tu na vás bude dýchať história! No a tá krásna príroda všade okolo…! 🙂 Nádherné kopce Veľkej Fatry si isto získajú každého! Môžte sem prísť autom, alebo aj pešo niektorým zo značených turistických alebo cyklochodníkov. Všade vôkol je ich tu veľa! Turistická mapa: https://en.mapy.cz/s/2UXJP Prechod dedinkou je ale spoplatnený!
14. Košice
Metropola východu na brehoch rieky Hornád sa pýši jedným z najzachovalejších historických mestských centier na Slovensku, vďaka čomu sa tiež často označuje za najkrajšie mesto na Slovensku. Je obklopené lesmi a kopcami, ktoré na mesto ponúkajú pekné panoramatické výhľady.
Asi najlepším takýmto miestom je Vyhliadková veža, na ktorú sa dostanete mestským autobusom. Len pár minút od nej je košická ZOO, ktorá prešla veľkými zmenami za posledné roky. Nájdete v nej aj známy DinoPark plný pravekých zvierat v životnej veľkosti vhodne zasadených do lesa, čo vytvára dojem pralesa.
Ale mesto Košice toho ponúka oveľa viac. Viac informácii o Košiciach nájdete v samostatnom článku Kam do mesta Košice – 41 miest a akcií, ktoré v Košiciach musíte navštíviť!
Hlavná ulica, Košice, Najkrajšie miesta na Slovensku / Julo
Unikátny záber Košíc z vrcholu Bradlo v Slanských vrchoch
15. Žilina
Historické centrum krajského mesta Žilina prešlo pred pár rokmi vkusnou rekonštrukciou vďaka čomu sa stalo jedným z najkrajších miest na Slovensku. Tvoria ho Mariánske námestie, Kostol Najsvätejšej Trojice, Námestie Andreja Hlinku a priľahlé uličky.
Mesto je plné mladých ľudí, ktorí tu študujú na Žilinskej univerzite. Zaujímavosťou je, že Žilina má, podobne ako Paríž, svoj Bulvár (ako miestny nazývajú ulicu Antona Bernoláka). Tak sa po nej nezabudnite prejsť!
Mariánske námestie, Najkrajšie miesta na Slovensku / Julo
16. Trenčín
Západoslovenskému Trenčínu a celému strednému Považiu dominuje Trenčiansky hrad, ktorý bol sídlom Matúša Čáka Trenčianskeho. Avšak veľmi dôležitým historickým monumentom je aj nápis vytesaný do skaly pod hradom, ktorý pochádza z roku 179 a hlása víťazstvo Rímskej légie nad Germánmi.
Trenčín má pekné centrum, zažil som tu niekoľko pekných, kľudných ale aj búrlivých večerov a keby sa dalo, hneď by som sa šiel znovu prejsť po meste. Žiaľ veľa krát som sa okolo Trenčína iba prehnal po diaľnici a nezastavil sa, no bola to chyba! Nerobte rovnakú a určite sa tu vždy zastavte, mesto za to stojí!
17. Banská Bystrica
Srdcom celého Slovenska nemôže byť iné mesto než Banská Bystrica, ležiace v okolí rieky Hron. Mesto je obklopené lesmi Nízkych Tatier, čo z Banskej Bystrice robí obľúbenú zimnú destináciu prevažne medzi lyžiarmi.
Je totiž vstupnou bránou do jedného z najznámejších lyžiarských stredísk na Slovensku – Donovaly. Veľmi pekným je však aj historické centrum tohto mesta, ktoré bolo v posledných rokoch zrekonštruované.
Odpočinok v niektorej z terás na hlavnom námestí, pri počúvaní živej hudby bude zaručene zaujímavým zážitkom v letných mesiacoch. Niekoľko týždňoviek som strávil aj tu a aj keď to bolo už veľmi dávno (rok 2001), spomienky sú stále čerstvé! 🙂
Banská Bystrica, Najkrajšie miesta na Slovensku / GSouthFace
18. Bratislava
Keby tu chýbala Bratislava, naše hlavné mesto, asi by sa nič nebolo stalo. 🙂 Ale naštval by som kopu ľudí. Bratislava má dobrú polohu a ak chcete niekam letieť za pár eur, najlepšie spravíte ak prídete sem. Blízko je to do Viedne i do Budapešti a možno aj do Prahy. Akurátže na to ako vyzerajú tieto hlavné mestá, Bratislava nemá ani zďaleka.
Ale aj toto mesto má čo ponúknuť svojim návštevníkom. Po okolí má niekoľko dobrých kopcov, jednu zo štyroch zoo na Slovensku a celkom pekné niektoré časti starého mesta. Má aj hrad, z ktorého je pekný výhľad a pod hradom zaujímavé uličky. Má veľký Dunaj a ufo reštauráciu na moste. Fotky sa tu dajú spraviť také aké v Košiciach neurobím. Na chuť som jej ale neprišiel, možno prídem nabudúce. 🙂
Nebojte sa, to nie je koniec! Ale začiatok!!!
Kliknite sem na ďalšie nádherné miesta na Slovensku!!! >>>
Najkrajšie miesta na Slovensku – Hrady, zámky, kaštiele
19. Spišský hrad – UNESCO
Na východnom Slovensku máme jeden z najväčších hradov na svete – Spišský hrad. Táto pamiatka z 12. storočia je spolu s okolitými pamiatkami zapísaná do zoznamu UNESCO.
Hrad si všimnete už z diaľky na hlavnom ťahu medzi Levočou a Prešovom a určite stojí za zastavenie. Vďaka jeho polohe je dobrým tipom na jednodňový výlet z Tatier alebo Slovenského Raja, ale tiež z Prešova, či Košíc. Každú prvú nedeľu v mesiaci je hrad otvorený zdarma!!!
A až dostanete hlad, zastavte sa v neďalekom Spišskom salaši na poriadne bryndzové halušky a pravú salašskú atmosféru.
Spišský hrad a Vysoké Tatry v pozadí, Najkrajšie miesta na Slovensku / Julo
Spišský hrad, Najkrajšie miesta na Slovensku / Julo
20. Oravský hrad
Asi najkrajším hradom/zámkom na Slovensku je Oravský hrad z 13. storočia. Nájdete ho v severnej časti krajiny, schovaného medzi 4 národnými parkmi – Malá Fatra, Veľká Fatra, Vysoké a Nízke Tatry. Je to miesto, na ktorom sa točilo viacero filmov a rozprávok a svoje miesto má aj na prezentačnom videu o Slovensku.
Oravský hrad je otvorený celoročne okrem apríla a základné vstupné pre dospelého je 10,-EUR (kompletný veľký 2-hodinový okruh). Nájdete ho v obci Oravský Podzámok, neďaleko Dolného Kubína!
Oravský Podzámok, Najkrajšie miesta na Slovensku / Wojsyl
21. Bojnický zámok
Kto by nepoznal najrozprávkovejší zámok na Slovensku?! Bojnický zámok a zoo, ktoré sa nachádza hneď vedľa zámku si isto veľa z nás (ešte nie úplne najstarších) pamätá z úspešného detského seriálu Safari!
Ak ste medzi tými, ktorý tento seriál videli, príďte sa pozrieť čo sa tu od tých čias zmenilo, ak ste seriál nevideli, príďte tiež, pretože vidieť niečo naživo je vždy lepšie ako to vidieť stokrát v TV.
22. Trenčiansky hrad
Samozrejme, v tomto zozname nemôže Trenčiansky hrad chýbať ani náhodou! Z mesta Trenčín ale aj z celého okolia sú naň krásne pohľady. Keď som ešte týždňovkáril, veľa našich ciest viedlo Trenčínom a vždy som sa na tieto pohľady tešil. Podobne ako keď som prechádzal pod Tatrami, či vlakom, či autom, nikdy som neprešiel bez toho, aby som sa poriadne nepozrel!
Na hrade sme sa dokonca raz aj zastavili, ale mali sme sa viackrát! Do tej mega veľkej studne sa musím prísť ešte pozrieť! Viaže sa k nej legenda o veľkej láske Turka Omara ku krásnej Fatime, ktorú chcel Omar vyslobodiť, ale musel za to vykopať studňu do tvrdej skaly. Kopal aj so svojou družinou 3 dlhé roky a nakoniec sa mu podarilo nájsť vodu. Tak zachránil Fatimu a žili šťastne až kým nepomreli…
Škoda, že je to len legenda… Studňu totiž v skutočnosti kopali vojaci a poddaní celých 40 rokov a to až 80 metrov hlboko až do roku 1570, kedy asi zistili, že ďalej to už fakt nemá zmysel. Vody sa v nej nedočkali…
23. Kaštieľ Betliar
Niet zachovalejšieho kaštieľa na Slovensku aj s jeho pôvodným vybavením, než je Kaštieľ Betliar. Neďaleko Rožňavy nájdete malú peknú dedinku Betliar a v nej tento krásny kaštielik aj s veľkým anglickým i francúzskym parkom.
Dá sa tu príjemne stráviť celý deň, v Betliari sú teraz okrem pôvodného vybavenia aj ďalšie pamiatky z vyhoreného zámku Krásna Hôrka. Navyše každú prvú nedeľu v mesiaci majú otvorené brány pre všetkých zdarma! POZOR! O návštevu kaštieľa v nedeľu zdarma je veľký záujem a tak príďte čo najskôr ráno aby ste sa doň vôbec dostali!
Za kaštieľom je pekný veľký park, v ktorom si môžte po prehliadke urobiť piknik, je tam aj veľké jazierko a vysoké staré vzácne stromy! Dokonca najväčší umelo vytvorený vodopád na Slovensku a potôčik, ktorý tečie do kopca a môžte v ňom vidieť aj pijavice.
24. Ľubovniansky hrad
Ľubovniansky hrad a krásny skanzen pod ním, to si na potulkách Slovenskom nesmiete nechať újsť (skanzen tu ešte pribudne, bude mať samostatný bod! 🙂 ). Návštevu je ideálne spojiť s nejakou plánovanou akciou, na hrade ich je v priebehu sezóny viac než dosť!
Pôvodný hrad z 13. storočia bol niekoľkokrát prestavaný a jeho terajšiu podobu získal v 17. storočí pri barokovej prestavbe. Je otvorený celoročne a oplatí sa zakúpiť si lístky kombinované, teda aj na hrad, aj do skanzenu! Lístok vás presunie o stovky rokov dozadu!
25. Smolenický zámok
Smolenický zámok je síce „novostavba“ (z 19.-20. storočia) no vyzerá parádne, zdá sa, že developeri začiatkom 20. storočia ešte používali hlavu a miesto kociek stavali aj niečo iné, na čo sa teraz ľudia chodia radi pozerať.
Síce je to jediný zámok z vyššie uvedených, na ktorom som nebol, ale za to som o ňom veľa počul! 🙂 Pohľady naň sú krásne zo všetkých okolitých kopcov, no a ten interiér! V strede Malých Karpát sa tu proste musíte zastaviť! Za 2 éčka tá zastávka stojí!
26. Humenský zámok
Jediný zámok na Východnom Slovensku nájdete v Humennom a že je prekrásny zistíte hneď ako vojdete dnu. Sú v ňom nádherné miestnosti, knižnica a niekoľko dobových predmetov.
Humenský zámok je v centre mesta, okolo neho je aj obrovský park, ktorého súčasťou je aj skanzen. Ten musíte samozrejme navštíviť tiež! V Humenskom zámku teraz sídli Vihorlatské múzeum.
Nebojte sa, to nie je koniec! Ale začiatok!!!
Kliknite sem na ďalšie nádherné miesta na Slovensku!!! >>>
Najkrajšie miesta na Slovensku – Jaskyne
27. Ochtinská aragonitová jaskyňa – UNESCO
Začnime tento zoznam jaskyňou, ktorá je naozaj svetovým unikátom, podobné jaskyne vo svete nájdete len v Argentíne a Mexiku, tak prečo sa trepať tak ďaleko keď nemusíme. 🙂
K jaskyni vedie síce tankodrom, na konci ktorého je veľké platené parkovisko, ale ak ho prekonáte, bude to stáť za to! Nádherná aragonitová výzdoba, Mramorová, či Hviezdna sieň, Mliečna cesta alebo Čarovná chodba! Okrem návštevy UNESCO pamiatky tak na každého z nás čaká aj rozprávkový zážitok!
Ochtinskú aragonitovú jaskyňu nájdete medzi Rožňavou a Revúcou schovanú vo vrchoch Slovenského rudohoria. Jej návštevu tak môžte skombinovať aj s nenáročnou turistikou z Ochtinej, Štítnika (https://en.mapy.cz/s/2UMnf), či Jelšavy alebo tí zdatnejší až z Plešivca cez Slovenský kras (20km – mapa: https://en.mapy.cz/s/2UMmG)
28. Jaskyňa Domica – UNESCO
Neďaleko Ochtinskej aragonitovej jaskyne sa nachádza ďalšia unikátna UNESCO jaskyňa, Domica! Je jednou z najväčších u nás a ako jediná má vchod aj z inej krajiny – Maďarska, kde je známa pod menom Baradla.
Je to zároveň jediná jaskyňa u nás, v ktorej sa môžte plaviť aj člnom (za priaznivých podmienok – veľa snehu v zime, resp. výdatné dažde na jar a v lete) a tiež jedna z najteplejších jaskýň (priemerná teplota: 10,2 – 11,4 °C). Aj tu zažijete rozprávkovú atmosféru, točila sa tu totiž rozprávka Soľ nad zlato!
Pri jaskyni však nečakajte žiadne služby. Američania tu mali veľké oči a tak tu postavili mega wellness resort, ktorý fungoval len rok. Takže tu nájdete len rozpadnuté novostavby. Mohli sa ma spýtať, doporučil by som im tu postaviť obyčajný kemp! 🙂
Taký celkom obyčajný kemp (plný) a kopu služieb nájdete odtiaľ iba 2km, hneď za hranicami. Ak už teda budete v Domici, musíte prísť aj sem! Viac v článku: Navštíviť Domicu alebo radšej jej maďarskú časť Baradla?
29. Dobšinská ľadová jaskyňa – UNESCO
Viete aká je najnavštevovanejšia atrakcia Slovenského raja! No samozrejme tá najviac rozprávková! Obrovitánske Ľadové kráľovstvo je tu počas celého roka; vytvorené zo 110100m3 ľadu. Ani sám neviem koľko to vlastne je ale to vôbec nevadí. Keď sme tam boli v júli 2018 bol ľad úplne všade dookola, hory hory ľadu.
Preto niet divu prečo je nádherná Dobšinská ľadová jaskyňa na zozname UNESCO! Ľadopády, obrovské ľadové steny, ľadový tunel, či ľadové stalagmity a stĺpy! Nuž… s vodou sa naša príroda vie naozaj nádherne pohrať!
Táto jaskyňa bola medzi prvými na svete elektricky osvetlená (niektoré zdroje uvádzajú, že bola úplne prvá!) a to už od roku 1887. V lete sa tu dá dobre schladiť, teplota sa pohybuje medzi -3,9 až -0,2°C, takže je to naša najchladnejšia jaskyňa!
Dostať sa sem môžte napríklad Ľadovým expresom z Košíc, alebo inými vlakmi z Banskej Bystrice, či Margecian. Alebo autobusmi z Rožňavy, Popradu, alebo aj zo Spišskej Novej Vsi.
V okolí Dobšinskej ľadovej jaskyni je toho veľa čo tu ešte môžte vyskúšať. Viac sa dočítate v článku: Ľadový expres – vlakom do raja za UNESCOm, ľadom a unikátnou prírodou.
30. Gombasecká jaskyňa – UNESCO
Ďaľšou unikátnou jaskyňou je Gombasecká jaskyňa! Lží neďaleko Domice, takže si väčšina návštevníkov spája návštevu tejto jaskyne aj s jaskyňami Domica a Baradla. A čím je Gombasecká jaskyňa unikátna?
Má nádhernú výzdobu, ktorej súčasťou sú aj tenké brčká s dĺžkou až 3 metre! Ak som si to dobre zapamätal, jaskyňa má len jeden vchod/východ, preto v nej nie je prievan a vďaka tomu tieto tenké brčká prežili! 🙂
Pred pár rokmi sa bratom Tomášovi a Ľubošovi Suchým z Rožňavy podaril úžasný objav, keď v Gombaseckej jaskyni preliezli úzkou štrbinou a na jej konci našli obrovskú sieň plnú ďalších nádherných výtvorov, aj takých, ktoré na Slovensku ešte nie sú. Napríklad tzv. heliktity – kvaple, ktoré ignorujú zákony gravitácie a ich vznik je záhadou! Táto novoobjavená časť ešte nie je prístupná verejnosti, tak dúfajme, že sa bratia poponáhľajú a čo najskôr nám ju predstavia v jej plnej kráse!
31. Jasovská jaskyňa – UNESCO
Na východnej strane Slovenského krasu sa nachádza ďalšia významná UNESCO jaskyňa. V Jasovskej jaskyni býva 19 druhov netopierov a okrem nádhernej prírodnej výzdobe tu nájdete aj nápis z roku 1452, ktorý oslavuje víťazstvo vojsk Jana Jiskru z Brandýsa nad Jánom Huňadym pri Lučenci.
Jasovská jaskyňa slúži aj na speleoterapiu – unikátne liečenie dýchacích ciest, ktorú tu prevádzkujú Kúpele Štós. Zuajímavé však je aj okolie jaskyne, nájdete tu starý cintorín, jazierka, les ale aj starý kláštor s veľkým stromom a barokovou záhradou. Viac sa dočítate tu: Jasovská jaskyňa a jej okolie – výlet za UNESCOm, prírodou a históriou!
32. Krásnohorská jaskyňa – UNESCO
Ak chcete pre zmenu zažiť v jaskyni niečo celkom iné, ak sa vám žiada trochu adrenalínového dobrodružstva a ak chcete vidieť najväčší kvapeľ na Slovensku, Krásnohorská jaskyňa bude pre vás isto jedným veľkým a nezabudnuteľným zážitkom!
Krásnohorská jaskyňa bola dokonca v Guinessovej knihe rekordov vďaka svojmu kvapľu, ktorý bol v tej dobe považovaný za naväčší na svete. Neskôr síce inde našli väčší ale v knihe už bol zápis urobený! A čo je podstatné, stále je to najväčší kvapeľ v Európe!!!
Pred vstupom do jaskyne vás oblečú do jaskyniarskeho obleku, dajú vám čelovku a spolu so sprievodcom sa vydáte do tmavej jaskyne (nie je osvetlená ako ostatné už spomenuté). Pri prehliadke sa nechodí vybetónovanými chodníkmi a schodami, ako ste zvyknutí pri iných jaskyniach, tu sa držíte stien a chodíte po drevených lávkach a rebríkoch nad podzemnou riečkou, dokonca v jednej časti idete po lane.
Trocha adrenalínu a cvičenia nie je nikdy na škodu ale hlavným zážitkom je vidieť ten nádherný obrovitánsky kvapeľ! Jeho váha sa odhaduje na 2000 ton a má výšku 34 metrov (viac než bežný 8 poschodový panelák). Fúúú, poviem vám, je to riadne veľký kvapeľ! 🙂 A zatiaľčo v iných jaskyniach kvaple rastú rýchlosťou 1g za desiatky až stovky rokov, tomuto kráľovi narastie 200kg každý rok! Myslím, že by ste sa sem mali vybrať čo najskôr než zarastie tak, že sa k nemu už nebude dať dostať!
33. Važecká jaskyňa
Malá ale krásna a iná ako všetky ostatné! Ukrytá priamo v obci Važec v Liptovskom (k)raji! Važecká jaskyňa je určite miesto, ktoré musíte navštíviť! Prehliadka vám nezaberie viac ako pol hodiny a vďaka jej polohe blízko diaľnice D1, ktorá spája východ so západom, je ideálna na krátku prestávku a načerpanie nových síl, pretiahnutie kostí alebo kľudne aj na rodinný výletík.
Jaskyňa, ako všetky ostatné na Slovensku, má krásnu výzdobu a počas prehliadky sa o nej veľa dozviete. Majú tam aj sošku medveďa jaskynného a aj jeho kosti! Ak máte malé deti a ešte neboli v jaskyni, túto by ste mali vyskúšať ako prvú!
34. Belianska jaskyňa
V Belianskych Tatrách by ste isto mali navštíviť aj nádhernú Beliansku jaskyňu! Okrem toho, že je to nádherná cesta do stredu zeme, ktorou budete musieť prekonať 874 schodov, pobyt v jaskyniach má mimoriadne dobré účinky na dýchacie ústrojenstvo. A tu si pobyt v jaskyni užijete dostatočne.
70 minútový wellness pobyt v krásne vyzdobenom útrobí zeme a pri teplote 5,0 – 6,3 °C určite oceníte hlavne v horúcich letných mesiacoch. Neviem, či zo všetkých našich jaskýň nie je práve tá Belianska najkrajšia! V hudobnej sieni vám dokonca pustia aj krátky koncert so svetelnými prvkami!
35. Stanišovská jaskyňa
Ak si to z Vysokých Tatier namierite do Nízkych, určite nevynechajte návštevu Stanišovskej jaskyne! Dostanete sa sem krásnou Jánskou dolinou z Liptovského Jána, až k jaskyni je vybudovaná asfaltka, takže kľudne aj s kočiarom. Jediné čo sa tu dá doline vytknúť je možný vstup autami, ten by som zakázal, prípadne obmedzil na ranné a neskoré večerné hodiny, naozaj to peších dosť vyrušuje.
Prehliadka jaskyne nie je robená klasickou formou, jaskyňa nie je osvetlená, tu dostanete čelovku, takže ak máte deti, o zážitok je postarané! Ale aj dospelým sa tu bude páčiť! Vstupné 6,-EUR dospelí a 3,50 EUR deti. Za fotenie sa neplatí a prehliadka v cca 6°C trvá 45-60 minút! Mapa: https://en.mapy.cz/s/2ZOtC
O jaskyniach na Slovensku tu máme aj samostatný článok: Jaskyne na Slovensku – 21 nádherných prírodných výtvorov, ktoré musíte navštíviť!
Nebojte sa, to nie je koniec! Ale začiatok!!!
Kliknite sem na ďalšie nádherné miesta na Slovensku!!! >>>
Skanzeny na Slovensku
Do tejto kategórie postupne pridám skanzeny, ktoré sa u nás oplatí navštíviť (je ich dosť a sú nádherné!!!). Ak sa radi vraciate do jednoduchších bezelektrinových a bezmobilových čias, tak tieto miesta vás budú určite zaujímať.
36. Múzeum kysuckej dediny a Historická lesná úvraťová železnica vo Vychylovke
Vychylovka je časť obce Nová Bystrica, ktorú nájdete pekne zašitú na Kysuciach. Múzeum Kysuckej dediny je jej hlavnou turistickou atrakciou, ktorá sa okrem krásnych – viac než 100 rokov starých domčekov, pýši aj funkčnou lesnou železničkou, ktorou sa môžte pri návšteve tohto skanzenu povoziť.
Oravsko kysucká lesná železnička mala kedysi až 110km dĺžku a slúžila na zvážanie dreva. Ale to vám všetko priblížia v tomto nádhernom múzeu zasadenom v ešte krajšej prírode CHKO Kysuce. Mapa: https://en.mapy.cz/s/muhogoculu
37. Múzeum liptovskej dediny Pribylina
Ďalší skanzen, v ktorom sa môžte dozvedieť niečo z histórie Liptova, nájdete v obci Pribylina. Múzeum liptovskej dediny Pribylina je jedným z najkrajších a najväčších skanzenov u nás s množstvom zaujímavých chalúpok, dedinskej školy a dokonca aj kostolíkom zo zatopenej obce s názvom Liptovská Mara, či kaštieľom z Parížoviec.
Súčasťou skanzenu je aj tzv. Považská lesná železnička takže sa tu môžte povoziť aj historickým vláčikom. Jazda trvá 10 minút jedným smerom a cestovný lístok je v cene vstupného. Vláčik ale nepremáva denne, tak si jeho prevádzku radšej overte ešte pred návštevou na stránke Múzea liptovskej dediny. Základná cena vstupného pre rok 2020 je 6,-EUR a pre dieťa od 6 rokov 3,-EUR.
38. Lesnícky skanzen Vydrovo, Čierny Balog
Tak tento skanzen nám vyrazil dych! Je obrovský, je nádherný a je tu toho toľko všetkého možného aj nemožného, že aj 3 dni v ňom je málo! My sme tu boli 2x a kľudne by som sem ešte raz zašiel. Lesy SR, ktoré ho spravujú, sa tu riadne vyšantili!
Odvezte sa k nemu motorovým vláčikom Čiernohronskej železničky z Čierneho Balogu a budete mať postarané o ďalší zážitok! Lesnícky Skaznen Vydrovo sa nachádza na Strednom Slovensku, iba 1km od Čierneho Balogu. Dá sa sem prísť aj autom, pri vstupe je veľké bezplatné parkovisko! Mapa: https://en.mapy.cz/s/kopokudata
39. Expozícia ľudovej architektúry a bývania, Humenné
Skanzen v Humennom nájdete pekne schovaný v parku jediného zámku košického kraja. Od centra mesta to je iba na skok. Je tu niekoľko pôvodných drevených domčekov a drevený kostolík.
Objekty boli postavené v 18. – 19. storočí a sem dovezené z rôznych dedín z okolia Humenného, ako napríklad Kalná Roztoka, Klenová, Zemplínske Hámre, Nová Sedlica, Nechválovea Polianka a ďalšie.
40. Múzeum ľudovej architektúry, Bardejovské kúpele
Pri návšteve nádherného opevneného UNESCO mesta na severovýchode Slovenska, Bardejove, nezabudnite zájsť aj do neďalekých Bardejovských kúpeľov. Už prechádzka po nich je pekná, oddychová.
A na konci kúpeľov je Skanzen, ktorý vás vráti v čase o 100, ale aj o dobrých 200 rokov späť.
41. Múzeum slovenskej dediny, Martin
Ak vám ešte slovenského folklóru nestačilo, navštívte mesto Martin. V ňom nájdete Múzeum slovenskej dediny. Je to obrovská slovenská dedina s celkovým počtom 143 objektov, ktoré sem boli prenesené z Oravy, Turica, Liptova a Kysúc.
Skanzen v Martine je otvorený celoročne.
Nebojte sa, to nie je koniec! Ale začiatok!!!
Kliknite sem na ďalšie nádherné miesta na Slovensku!!! >>>
Vodné nádrže a jazerá na Slovensku
Medzi obľúbené destinácie na Slovensku patria určite aj vodné plochy, jazerá či vodné nádrže. Na väčšine z nich sú vybudované aj rekreačné zariadenia, aj sem budem postupne tieto miesta pridávať!
42. Liptovská Mara
Liptov pozná každý a samozrejme aj Liptovskú Maru. Táto vodná nádrž je najväčšia na Slovensku a aj preto sa jej hovorí slovenské more. Pri jej vzniku v 70tych rokoch minulého storočia bolo zaplavených 13 obcí a svoje domovy muselo opustiť 4,000 obyvateľov.
Dnes sú na ňu krásne výhľady (z každej strany), pri ktorých môžte stráviť aj celé hodiny. Ale dá sa tu aj kúpať (ak ste trochu otužilejší), člnkovať alebo povoziť na vyhliadkových lodiach a katamaránoch. Na jej brehu je dobrý kemping aj s chatkami. A v okolí množstvo nádherných miest, na objavenie ktorých vám týždeň bude málo! Mapa: https://en.mapy.cz/s/jenebukace
43. Palcmanská maša
Palcmanská maša je podľa mňa najkrajšia nádrž na Slovensku. Hoci v lete sa tu okúpu len tí najotužilejší – má u nás vždy najchladnejšiu vodu. Okolo nej je ale množstvo krásnych turistických cestičiek do národného parku Slovenský raj, ktoré si vychutnáte v lete aj v zime.
Nezabudnite sa tu povoziť vláčikom po najkrajšej železničnej trati na Slovensku, zájsť do Stratenej (kaňon, Dobšinská ľadová jaskyňa, Stratenská píla) alebo si požičajte čln alebo vodný bicykel a prejdite sa všetkými kútmi tejto nádhernej vodnej nádrže!
44. Ružín
Ďalšou nádhernou vodnou nádržou na Slovensku je Ružín, hlavne teda vďaka kopcom a lesom, ktoré túto vodnú nádrž bezprostredne obkolesujú. Ružín patrí medzi obľúbené miesta Košičanov a tiež turistov. Okolité kopce totiž poskytujú na vodu nádherné pohľady.
Hlavným turistickým cieľom je vrch Sivec, ale pekné pohľady sú aj z Drienkovej skaly, či iných miest. Pri vode si môžte posedieť v pohostinstve, či reštaurácii (s takýmto výhľadom sa tu sedí a popíja veľmi dobre 🙂 ), alebo si požičať čln, či vodný bicykel. Kúpanie je možné na vlastnú zodpovednosť aj keď sú na internete všeliaké články o ťažkých kovoch vo vode a Hornád sem bohužiaľ neustále prináša nekonečné množstvo odpadu z osád popri jeho toku.
45. Zemplínska Šírava
Skutočným slovenským morom je však Zemplínska šírava. Rekreačný boom v 80tych rokoch minulého storočia tu šokoval aj samotných predstaviteľov KSČ, ktorí tu potom rýchlo stavali hoteli, kempy a ďalšie rekreačné zariadenia a vybavenie.
Po prevrate v roku 1989 a otvorení hraníc začali všetci húfne chodiť k moru a na Šíravu (aj kvôli zlej vode, či nulových ďalších investícií) zanevreli. Tá potom zažívala ťažké časy, veľa hotelov skrachovalo a ostali z nich až doteraz len opustené monštrá. Našťastie sa situácia mení k lepšiemu a už teraz sa sem turisti začínajú vracať.
Leto 2020 je tu vypredané, my sme tu strávili nádherný týždeň, z ktorého sme spravili takéto video: https://youtu.be/muUMW9wOX-0. V jej okolí je množstvo nádherných miest, ktoré musíte navštíviť: Zemplínska šírava – 33 tipov na aktívnu dovolenku pri Slovenskom mori.
Ďalšie miesta na Slovensku, ktoré sa oplatí navštíviť
Nenechajte si ujsť ani Hrad Krásna hôrka (momentálne žiaľ v rekonštrukcii), mestá Trnava, Prešov, Poprad, Donovaly, Martin, Hrad Devín a ani naše hlavné mesto Bratislavu.